ïlictuac gtihsctfe (Courant Jungschlagers onschuld bewezen Minachting voor de grote Caruso VONNIS DINSDAG 27 APRIL De strijd duurt nog voort ondanks „beloften" Monacovaria... Verkiezingsleuzen van KVP op televisiescherm van VARA Prins Philip voor de televisie 15» VRIJDAG 13 APRIL 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening: 58936. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zevenendertigcfe jaargang No 10626 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red-i H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatvasticf) Is gfiebleucn mgn bert In tcgljeaspocf Mevrouw Bouman torpedeert aanklacht: REDELIJKERWIJZE kan mijns inziens niet 'meer ontkend worden, dat beklaagde gedurende de door hem opgegeven lijd in Nederland vertoefde. Hiermede is, zoals ik het zie, de zaak eigenlijk al geheel getorpe deerd", aldus besloot mevrouw Bouman van daag haar dupliek in de 64ste zitting van de zaak-Jungschlager voor het landgerecht te Djakarta. „Wat door de getuigen a charge over deze periode is verteld, is dus onwaar gebleken. Op grond hiervan verdienen hun veriialen over andere gebeurtenissen ook geen geloof". De dupliek van mevrouw Bouman om- I vatte de volgende punten: 1 De verdedigster maakte bezwaar te- j gen het verzoek van officier van jus titie Sunario om de tenlastelegging aan te „In de vele afgelopen zittingen is naar mijn mening niet alleen niet be wezen, dat beklaagde zich aan het tenlastegelegde zou hebben schuldig gemaakt, maar daarentegen is bewezen, dat hij er zich niet aan schuldig heeft gemaakt en volmaakt onschuldig is. Aan u, mijnheer de rechter, is thans de beslissing in deze moeilijke zaak. de betrokken strafbare handeling. Jung schlagers deelneming aan geheime ver gaderingen, zoals verklaard door Ma- noppo, wordt niet bewezen door hetgeen Manoch over de grotten van Serpong vertelt en Manochs mededelingen over afwerpingsvluchten. niet door hetgeen Harris beweert In Djambl te hebben ge- elk dezer feiten heeft men slechts het blote zeggen van één getuige, door niets versterkt en door velen tegenge sproken. Dus niet behoorlijk bewezen, op zich zelf niet bewezen dingen, n onmogelijk elkaar bewijzen. Nul ul blijft nul. 1 Het betoog van de officier over aan wijzingen is In strijd met de wet Het rapport van de Indonesische inlichtingen dienst is op zich zelf geen aanwijzing Het is niet in oorspronkelijke vorm over gelegd en dus geen bewijsmiddel. Het is bovendien waardeloos, daar het slechts opsomming bevat van geruchten en algemeen bekende feiten, zoals de aan val op Bandoeng. 0 Op grond van de overgelegde stuk ken van de Amsterdamsche Bank en andere verklaringen kan Jungschlager tijdens zijn verlof onmogelijk heimelijk in Indonesië zijn geweest Q Sunario's interpretatie der wetsarti kelen is onjuist. Op gropd van deze artikelen is veroordeling niet mogelijk. 10 Veroordeling als medeplichtige is onmogelijk, daar er een hoofddader moeten zijn. 1 1 Veroordeling van beklaagde wegens bezit en vervoer van wapenen zon der vergunning is onmogelijk, daar het ontbreken van een vergunning niet be- MEVROUW M. BOUMAN ....onschuld bewezen, de aanklacht getorpedeerd.... vullen met het woord „opzettelijk". In dit- stadium is dit niet mogelijk en dus I ongeoorloofd. 0 De erkenning van officier Sunario, dat noch kolonel Sutoko noch de politie fin Djambi noch getuige De Bont iets heb ben kunnen ontdekken bij een onderzoek naar samenzweringen van de heer Jung schlager schept een zeer sterk vermoeden, dat de inlichtingen op grond waarvan zij I hun onderzoek hadden ingesteld, onjuist I waren. Dit vermoeden is ter terechtzit ting volkomen onjuist gebleken. Ter te rechtzitting werden uitsluitend verhalen j der informanten verhaald met veel ver- I gissingen en fouten. En geen enkele ge tuige heeft deze bevestigd. Vergelen dat getuigen veranderingen in hun ver klaringen aanbrengen over hetgeen jaren geleden gebeurd is Maar het is heel iets anders, wanneer een getuige, als hjj door de rechter wordt ondervraagd, zich op eens de details niet meer weet te her inneren, die hjj slechts enkele maanden tevoren uitvoerig aan de politie heeft verteld, terwyi de gebeurtenis zich vier of vyf jaar geleden heeft afgespeeld. Het ls volkomen ontoelaatbaar, wanneer een getuige het totale beeld van een gebeur tenis of belangryke details, die hü reeds herhaaldeiyk en zelfs onder ede heeft opgenoemd, gaat veranderen, nadat ge bleken is dat deze onmogeiyk waar kun nen zUn. De officier had verklaard, dat de heer Jungschlager Indonesië was binnen gekomen op een dienstpaspoort, nadat hij van de Indonesische regering geen toe stemming had verkregen terug te keren. Dit is onjuist. Hij had dit paspoort ont vangen, toen hij in Indonesië vertoefde en pas twee maanden later deelde de In donesische regering mede. dat de heer Jungschlager geen vergunning kon krij gen nog langer te blijven. Er Is dus geen sprake geweest van een onwettige terug- Nul plus nul C De officier heeft het zogenaamde kettingbewijs onjuist toegepast. Er is namelijk geen sprake van één enkel ten laste gelegd feit, doch van onderscheidene ten laste gelegde feiten op verschillende plaatsen en tijdstippen. Ten aanzien van elk dezer strafbare handelingen zou dus sprake moeten zijn van onderscheiden ge tuigenverklaringen, die door onderlinge samenhang tezamen een beeld geven van *- vreemd café-restaurant. Het zit vol met de vreemdsoortigste muziekdozen en andere merk waardige rariteiten: een toeris tentrekpleister zoals er maar weinig zijn. U leest er morgen in ons zon dagsblad over. Daaraan is vast gekoppeld een beschouwing over toerisme en vakantie. Over Koopt u op afbetaling?" schreef een onzer redacteuren een serie, die morgen begint. En dan zijn er weer het Cultureel Venster (met een beschouwing over de Goya-expositie te Rotterdam). Blad Zij met tal van belangwekkende artikelen, een verhaal over de zen ding in Nieuw-Guinea's Baliemval- lei op de pagina Geestelijk Leven kortom een variatie die de lezer zal bekoren. Narcissen en tulipa's in bloei Het komende weekeinde zullen in de bollenstreek vele narcisvelden in bloei staan, en hier en daar eveneens reeds velden tulipa's. De Keukenhof krijgt allengs een kleuriger aanzien. Men vindt daar thans narcissen en verscheidene soorten bijgoed in bloei. De eerste hyacinten gaan reeds kleuren. Hoger salaris voor Ulo-personeel In het staatsblad ls afgekondigd het K.B. tot wijziging van de salarisregeling de onderwijzers, werkzaam bij h« uitgebreid lager onderwijs. Met terug werkende kracht tot 1 September 1955 is de beloning voor de eerste en tweedt lagere ulo-bevoegdheid en die voor éér middelbare ulo-bevoegdheid op twee er een half maal het voordien geldende be drag gesteld. De beloning voor één lagen ulo-bevoegdheid in een eerste klasse ge meente bedragende 27 k f 29 per maand is dientengevolge verhoogd tot 67.50 72.50, die van twee lagere ulo-bevoegd heden of van één middelbare ulo-bevoegd heid, bedragende 54 58 is verhoogd tot 135 h f 145 per maand. Minisiter Staf naar Italië Op uitnodiging van de Italiaanse rege ring vertrekt minister Staf 19 april r Italië, waar hij in Livorno, Aviano en Villefranca onderdelen van vloot, land en luchtmacht zal bezoeken. In Rome zal de minister besprekingen voeren met burgerlijke en militaire auto riteiten en een krans leggen op het graf van de onbekende soldaat. 12 De Nederlands-Indische Guerilla- Organisatle en Nederland zal Her rijzen komen niet voor op de lijst van verboden bewegingen. Dit is een sterk argument, dat zij nooit hebben bestaan 12 D® vergelijking met een moordzaak, waarin het wettig bewijs geleverd is, gaat niet op Er is geen spoor van be wijs, dat tengevolge van Jungschlagers daden honderden of zelfs duizenden slachtoffers zijn gevallen. Er is zelfs niet ?n naam van een slachtoffer genoemd. Zware jongens In de dupliek deelde mevrouw Bouman nog mede, dat er nooit ondergrondse ac tie op de onderneming Dramaga is aan getoond, en dat er nooit is verklaard, dat de luchtmacht de luchtcorridor zou heb ben ingesteld in verband met afwerpin- wapens. Van de getuigen a charge zouden volgens de officier slechts strafregister hebben. In wer kelijkheid zijn het er vijf. Twee hebben bekend lid te zijn geweest van de Daroe- 1-Islam en de organisatie van Westerling. onbegrijpelijk, dat zij nooit ver volgd en gestraft zijn. Van berouw was (Zie verder pagina II.) Tuchtraad behandelt klacht mr. Schokking Maandag zal in Amsterdam de Raad van tucht der Federatie van Nederlandse journalisten de klacht behandelen, die de burgemeester van Den Haag mr. F. M. A. Schokking tegen de redactie van het Haagsch Dagblad heeft ingediend. De raad wórdt gepresideerd door prof. dr. J. A. van Hamel en bestaat verder uit G. C. J. D. Kropman, mr. H. Dikkers, J Brans—Woltering en de *er J. W. Henny. De zittingen van de raad zijn niet openbaar. Stakingen in Spanje breiden zich uit De Spaanse regering heeft moeilijk heden in eigen land en in haar koloniën. Baskische provincies zijn thans ontevreden arbeiders gaan staken. Giste ren sloten 1500 arbeiders in Barcelona rich hierbij aan. Men eist hogere lonen. Verder zijn in Madrid studenten gearrés- die op de universiteit een manifest verspreid hebben, naar aanleiding van ds bloedige incidenten van februari jl. Volgens het Franse persbureau AFP zijn de luchtlijnen tussen de hoofdstad de steden in de provincie tot nader orden gestaakt. Waarschijnlijk houdt die maatregel verband met de stakingsgolf. In de Spaanse enclave Ifni, ten zuiden an Marokko in Afrika, zijn enkele stammen tegen het Spaanse gezag in op stand gekomen. Elf van de twaalf Spaan- officieren, die het bevel voeren over inheemse troepen, zouden door Berbers vennoord zijn. Ook in Rio de Oro is het onrustig. Een groep Toearegs is daar tot rebellie overgegaan tegen de aan Marokko verleende onafhankelijkheid. Twee Spaan officieren werden vermoord. Men ls toestand echter meester. Spanning lussen Egypte en Israël Jeruzalem/Kairo, 13 april EGYPTE EN ISRAËL hebben Hammarskjöld, de secretaris-generaal van de Ver. Naties, toegezegd, dat zij de bestandsbepalingen onvoorwaar delijk zullen nakomen. Dit betekent, dat zij geen daden van agressie tegen elkaar zullen ondernemen. Echter houden beide landen zich het recht van zelfverdediging voor. T) i" i V non, en in verband met de Israëlische 1 cirtlJGri DGTOGpSn Zien onafhankelijkheidsdag op maandag gaat hij eerst een dag later naar Tel Aviv. op zelfverdediging Hier rijst dus de vraag, wanneer han delt iemand uit zelfverdediging? Na deze afgelegde beloften kwamen echter nieuwe berichten binnen over ernstige inciden ten, bestaande uit het neerschieten van een Egyptische straaljager boven de Ne- geb-woestiin door Israëlische vliegtuigen. Een Israëlische militaire woordvoerder verklaarde, dat een Israëlische stelling bij Gaza door Egyptenaren onder vuur werd genomen Hammarskjöld heeft zich. na zijn be sprekingen met de Egyptische premier Nasser, tot de Veiligheidsraad gericht. Eisenhower heeft persoonlijke boodschap pen gezonden aan Nasser en Ben Goerion, waarin hy aandringt op matiging. Bij deze missieve waren afschriften gevoegd van de verklaring van Eisenhower, dat Amerika zich tegen agressie in het Mid denoosten zal verzetten. Gisteren hebben wij in een deel onzer edities reeds vermeld, dat boven Israë lisch grondgebied een luchtgevecht plaats had tussen vier Egyptische en twee Is raëlische jagers. Ben Goerion heeft hier over protest aangetekend bij Hammars kjöld. Het incident gebeurde bij de ge demilitariseerde zone van Al Au ja. De piloot zou volgens de lezing van Kairo een noodlanding hebben uitgevoerd en ongedeerd zijn gebleven, doch de Israë liërs zeiden, dat de vlieger zwaar gewond was. Hammarskjöld bevindt zich momen teel nog in Kairo, maar reist zaterdag naar Beiroet, de hoofdstad van de Liba- Mo'nte Carlo, 12 april HET toch al fleurige Monte Carlo scheen vandaag nog vrolijker nu de aanstaande bruid van prins Rainier hier is aangekomen. De zon schijnt onafgebroken, overal is alles versierd en iedereen is in feest stemming. i Hoewel de Monagasken niets te gen de toeristen hebben, voelen zij zich af en toe wel tekort gedaan, als hun het uitzicht wordt ontnomen door de geweldige hagen belang stellende buitenlanders. Zoals gis teren In de haven, waar duizenden mensen zich verdrongen om toch maar niets te missen van Grace's aankomst, en later toen de prins en zijn verloofde op het balkon van het paleis verschenen. Ondanks de geweldige drukte is Monte Carlo thans een paradijs van vrolijkheid, een heerlijke temperatuur en prachtige versieringen. Op de avond na de aankomst van Grace Kelly uit Amerika werd in. de haven van Monte Carlo een groots vuurwerk ontstoken. Het prachtig verlichte jacht in de ha ven is dat van de Griekse reder Onassis (bovenste foto). De on derste foto toont prins Ralnier en Spaanse bemiddeling De Arabische Liga heeft besloten tot de vorming van een comité, dat de mogelijk-, heden van een volledige boycot van Frankrijk moet nagaan, in verband met de strijd tegen de Algerijnse rebellen. Spanje is bereid, zijn „goede diensten" aan te bieden bij de oplossing van de cri sis in het Middenoosten. De Spaanse mi nister van buitenlandse zaken, Artajo, wees in dit verband op het, in oktober verwachte, bezoek aan Spanje van de Egyptische premier Nasser en op de, eer der te verwachten, bezoeken van koning Feisal van Irak, koning Saoed van Saoedi- Arabië en de president van de Libanon. Volgens het A.F.P. zullen op 6 mei, de door Frankrijk voorgestelde besprekingen tussen Frankrijk, Engeland en Amerika over het Middenoosten beginnen. Hierbij zal het uit te brengen rapport van Ham marskjöld van grote invloed zijn. Sir John Glubb over rode ondermijning Generaal Sir John Glubb. de bevelheb ber van het Jordaans-Arabische legioen, die de vorige maand zijn congé kreeg, vestigt in Life de aandacht op de com munistische ondermijning in het Midden oosten. Deze wordt voornamelijk geleid door de Sowjetambassades in Libanon, Syrië en Egypte. Met behulp van intriges, verkoop van wapens, diplomatie, propa ganda, pogen de Sowjetafgevaardigden de onrust in het Middenoosten te vergro ten. Het is dringend noodzakelijk, dat de Ver. Staten en Engeland gaan beseffen, dat zij door deze propaganda-oorlog, die zij niet voldoende beantwoorden, uit het Middenoosten verdreven worden. Kroesjtsjef begon nieuwe campagne voor Siberië Moskou, 13 april Partijsecretaris Kroesjtsjef van de Sow- jetunie heeft vandaag een nieuwe cam pagne geopend om van de enorme woeste nijen in 't onmetelijke Siberië oen nieuwe Industriestaat te maken. Kroesjtsjef ver klaarde tijdens een bijeenkomst van 1800 jonge bouwvakarbeiders: „Siberië" is het land van de toekomst; het ls een gebied met pnorrne rijkdommen, eindeloze hoe veelheden kolen, mineralen en hout en een net van machtige rivieren. Kroesjtsjef erkende dat het woord Siberië voor het Russische volk een wrange bijsmaak heeft maar hij noemde dit een „klein bourgeois- bijgeloof". Grace Kelly aan boord van het prinselijk jacht Deo Juvante, toen dit de haven van Monte Carlo bln- Intussen heeft Tom Goode, een liberaal lid van het Canadese huis van afgevaardigden, er in de com missie voor buitenlandse aangele genheden over geklaagd, dat de overzeese pers teveel aandacht be steedt aan het aanstaande huwelijk in Monaco en te weinig aan het belangrijke buitenlandse nieuws. niülllllHIMi Overal in het land verrijzen de boortorens van de Nederlandse aardoliemaatschappij moder ne schoonheid in de Hollandse polders Eisenhower beaint verkiezingscampagne WASHINGTON. 13 april. President Eisenhower zal zijn verkie zingscampagne a.s. donderdag beginnen met een adres tot 800 republikeinse par tijleiders, tijdens een diner in Washington. Strijd in Algerije 117 doden Volgens niet-officiële berichten zijn gis teren bij gevechten in verscheidene delen Algerije, in het bijzonder in het de partement Constantine, 117 opstandelin gen gesneuveld. Troepen van het vreem delingenlegioen en de politie zetten een grootscheepse zuivering voort in het wes- van het departement Oram Te Tlemcen in West-Algerije, werd een klein legerkamp door opstandelingen overval len. Twee schildwachten werden ontvoerd. Het bezoek van Boelganin en Kroesj Isjef Volgens een Gallup-opinieonderzoek keurt procent der Britten het komende be zoek van de Sowjetleiders Kroesjtsjef en Boelganin goed; 21 procent is er tegen en 17 procent heeft geen mening; 39 procent de ondervraagden gelooft, dat het bezoek goede resultaten voor Engeland zal hebben en 12 procent meent dat het nadelig zal zijn voor het land. Van een koude kermis thuis (Van een onzer verslaggevers) EEN GEDEELTE van het Vara-televisieprogramma een directe repor tage van de kermis te Bergen op Zoom is gisteravond bij herhaling verstoord door betogers met K.V.P.-verkiezingsleuzen op borden en zelfs op paraplu's. De kijkers aan het toestel zagen, toen weg van het kermisvermaak werden dit programma-onderdeel nog welijks was begonnen, enkele voorbijtrekken met boi'den, waarop stond vermeld dat men Romme moest 6temmen. amera zwaaide weg en de KVP-ers renden mee. Ook voor andere :n zij te vinden. d men aanvankelijk niet de indruk dat de politie ingreep, later zag (hoewel de camera's uiteraard iets andera in het vizier namen) hoe politiemannen en functionarissen van de NTS in handgemeen met de demonstranten gewikkeld. Spoedig daarna werd Het publiek hield zich afzijdig en digde de demonstraties niet aan, ïen op het scherm kon zien. De itor, een bekend Bergenaar. die te mld- en van het 'strijdgewoel stond, moe< ;ch van commentaar onthouden. Lang nog zag men hier en daar agenten voor en langs de camera's snellen, en als dan de hoofden van de omstanders naar een bepaald punt, :ie-top-uur) zal spreken. H Televisieleider Anthony zijn koninklijk pre- Craxton, die de hertog te r, de techniek van het op treden voor de televisie cedent te scheppen wel door voor de televi- B.B.C. en niet voor de commerciële televisie, maar niettemin.... De echtgenoot van koningin Elizabeth 11 zal de ster zijn in een tele visieprogramma op 30 april, dat een half uur zal duren.. Hij stelt zijn eigen tekst samen en zal tot de Britse T.V.-kijkers vrye tjjd beter i besteden dan spreken over actieve v0r jjUni vrije-tijdsbesteding." door nal Ongetwijfeld zullen kijken, vrijwel alle Engelse Verder is hij niet T V.-bezitters xaar de plan. echt een lezing te Hertog van Edinburgh houden. Hij is van plan kijken en luistert ou niet eerlijk grote close-ups koninklijke familie, want zij zijn nu eenmaal geen ervaren T.V.-artis- de mensen ten. Ik zal streven naar een aardige hoofd-plus- schouders-opname uan de De hertog van Edin burgh zal gedurende het half-uurprogramma vrij wel voortdurend in het beeld zijn. Hij zal onder meer korte fümpjes over verscheidene sporten en andere manieren van ac tieve vrijetijdsbesteding actie- aankondigen. De echtgenoot van ko- de televisie te ntngvn Elizabeth assis teert ook bij het samen stellen en voorbereiden van het programma. Hij zal echter geen honor a- b emoeiin- gericht, begreep men in de huis kamer, dat er opnieuw een van de laatste infiltranten was onschadelijk gemaakt. De Vara-omroep6ter zei in haar slotaan- kondiging: „Het spijt ons, dat deze uit zending werd verstoord door ongewenste verkiezingspropaganda". Het is nog niet bekend of er proces verbaal zal worden opgemaakt tegen de KVP-propagandisten, die KVP-propa- gandaleuzen op de voorjaarskermis heb ben meegevoerd en deze voor de televisie camera van de VARA hebben gehouden. Deze aangelegenheid zal nog worden bezien, zeide de inspecteur van politie in Bergen op Zoom, die verder geen inlich tingen wilde verstrekken. Tot nu toe is geen proces-verbaal opgemaakt. 8000 T.V. meer Het aantal televisietoestellen is de af gelopen maand me' 8.207 apparaten ge stegen. Op 1 april bedroeg het aantal aangegeven televisietoestellen in Neder land 48.025. Het aantal aangegeven radio toestellen steeg in dezelfde periode van 2.124.267 tot 2.139.778, het aantal aanslui tingen op de draadomroep van 530.285 tot 531.263. 65 Jaar getrouwd. Het echtpaar J. Wa- geman en N. WagemanSterkeboer te Oude Pekela is maandag 65 jaar getrouwd. De heer Wageman is 86 jaar, zijn vrouw 85 jaar. r de vuist weg te spre- al omdat hij des avonds ken met enkele aanteke- gen en zijn optreden oni- i half tien (een televi- ningen als richtlijn. WEERBERICHT J Tijdelijk regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: V Over het algemeen zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen, maar in het noorden in hoofdzaak uit oostelijke richtingen. Ongeveer dezelfde tempera turen al6 vandaag. (Opgemaakt te 11.15 ZON EN MAAN Zon 5.48—19.38. Maan 7.260.00. Op 18 aiprwl eerste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1