Ds. Callenbach Oegstgeest zilveren jubilaris Wormonds plan voor bouw van dertien zomerhuisjes Wat Oegstgeester raad zal gaan behandelen NIEUWS "'^SLEUTELSTAD Rijnsburgerweg 86 is bestemd voor Interk. Gezinszorg JAN VONI ifuwe leidsche coueakt VMIDAG 13 APRIL 1956 Receptie in Hervormd verenigingsgebouw Gemeente gunt reis in het hem een lange buitenland Een PREDIKANT staat zo vaak eenzaam in de gemeente. Daarom is ihet goed, dat de gemeente op deze bijzondere dag van haar dank baarheid blijk kan geven". Dit zei ds. Visser op de receptie, die gister middag in het dienstgebouw „Irene" van de Hervormde gemeente van Oegstgeest werd gehouden ter gelegenheid van het zilveren ambtsjubileum Callenbach. De receptie begon om 4 uur en het ongewone en voor velen wellicht moeilijke uur ten spijt schuifelden gedurende lange tijd enkele honderden belangstellenden langs ds. en mevrouw Callenbach en hun kinderen om hen met deze blijde dag geluk te wensen. drukken kon hij op dat ogenblik be slist niét vinden. Voordat ieder gelegenheid kreeg het gezin Callenbach persoonlijk te felicite- hleld ds. Visser, waarnemend voor zitter van de centrale, kerkeraad, een toespraak namens de gehele gemeente, nadat psalm 89 vers 1 was gezongen en hij psalm 103 had gelezen. „Er Is in ons hart onuitsprekelijke dankbaarheid, dat wij deze feestdag met elkaar mogen vieren. En dat de omstan digheden van het gezin van ds. Callen bach weer zó zijn. dat dit jubileum in blijdschap mag worden gevierd." Ds. Visser zei, dat een predikant vaak vooraan staat, maar dat neemt de een zaamheid, waarin hij kan verkeren, niet weg. Met een variant op het gezegde „Ik zie, ik zie wat gij niet ziet" gaf ds. Visser zijn collega te kennen, dat hij iets wist, wat ds. Callenbach niét wist. Hij doelde daarbij op de plaats, die ds. Callenbach in de Hervormde gemeente inneemt. Dat Is ook te verklaren, want hij is e die zich geheel geeft. En dan gaat het vooral om de wijze, waarop hij zich geeft. In dit verband noemde ds. Visser de spontaneïteit van zijn collega. „Als we iets kunnen betekenen in het leven van een ander mens, dan is dat door de genade van God, als de enige kracht, waardoor de herder en leraar van de ge meente in de gemeente werkzaam is" Ds. Visser vertolkte de blijdschap van d( gehele gemeente. Zich richtend tot mevrouw Callenbach noemde hij «haar bescheidenheid. Hij dankte haar vooral voor de steun, die zij aan haar man gegeven heeft, er wijze, waarop zij haar plaats in de ge meente inneemt. Ook de beide kinderen sprak ds. Visser hartelijk toe. Hij bood ten slotte ds. Callenbach een enveloppe aan, waarvan de in houd zal worden gebruikt voor de financiering van een buitenlandse reis. Ds. Visser deelde zijn collega ook mee, dat de gemeente het goed vindt, dat ds. Callenbach dit jaar langer met vakantie gaat dan ge woonlijk. Ook werden nog aangebo den een bankstel 'en enkele gemak kelijke stoelen. Ds. Callenbach toPn- de zich door dit alles zeer verrast. Veel woorden om die dank uit te Prettig contact De eerste die het gezin Callenbach na it officiële gedeelte van de receptie ge lukwensen aanbood, was burgemeester Du Boeuff. In zijn felicitatiewoord tot ds. Callenbach wees hij op de prettige ver houdingen tussen de Kerk en de burger lijke overheid in Oegstgeest. Hij dankte ds. Callenbach zeer hartelijk voor zijn aandeel daarin. Verder noemen wij als receptiegangera leden van de kerkeraad en de kerkvoog dij, ds. Fokkema uit Doetinchem, oud rector van de Ned. zendingshogeschool, dr. Jansen Schoonhoven, de huidige rec tor, dr. Brouwer, dr. Locher, ds. Hilde- ring en mr. Graaf van Randwijck, allen namens het zendingscentrum van de Hervormde Kerk, ds. Punselie, emeritus predikant van de Leldse Hervormde ge meente, de Leidse predikanten Vossers en Kloek,' ds. Eringa, Geref. predikant, enkele afgevaardigden uit de vrijzinnige kring (vereniging van vrijzinnig Her vormden), ds. Van Griethuysen, wonende te Oegstgeest, en hoofden van verschil lende scholen. Ook zagen wij architect Van der Sterre, onder wiens leiding de Groene Kerk wordt gerestaureerd. Pas omstreeks half 6 was de receptie ten einde. Er was de gehele middag i zeer prettige sfeer. Zondagmiddag om 4 uur wordt in Pauluskerk een speciale dienst ter legenheid van dit jubileum gehouden. Na motels nu yacbtels In de laatst gehouden werkvergadering van V.V.V. werden verscheidene suggesties gedaan om Warmond, als het recreatie-oord bij uitnemendheid, aantrekkelijker te maken voor de vreemdelingen, alsmede om meer werk gelegenheid te scheppen voor de Warmondse jeugd, nu vast staat dat deze gemeente uitsluitend bestemd is als recreatie-oord. Eén van deze sugges ties was ook het bouwen van zomerhuisjes, een mogelijkheid waarop reeds tal van jaren, zowel door V.V.V. als particulieren, de aandacht is gevestigd. In de verwezenlijking van deze plannen ziet men een groot Warmonds be lang. variant op de bekende De heer A. C. Haarsma, eigenaar en exploitant van de jachtwerf „Piet Hein", heeft nu het voornemen op het omliggen de terrein van deze jachtwerf, gelegen op de hoek van de Grote Sloot en de Leede, over te gaan tot de bouw van een dertiental zomerhuisjes. Naar de heer Haarsma ons mededeelde verkeren deze plannen reeds in een ver gevorderd sta dium. De heer Haarsma, die wegens zijn bedrijf ook veel relaties in het buiten land heeft, vertelde dat ook van deze zijde grote belangstelling bestaat. Zijn agent in Londen was zo onvoorzichtig aan de bestaande plannen, door middel van de pers, ruchtbaarheid te geven. Het gevolg is geweest, dat van alle kanten tientallen aanvragen binnen kwamen en sommigen zelfs alvast een cheque als re servering stuurden. Een combinatie van een centraal, rustig gelegen bungalow met een zeilboot is dan ook wel ideaal voor vele rust en ontspanning zoekenden. Het is de bedoeling dat de zomerhuisjes bekend zullen staan onder da naam Volgende week woensdagavond om half acht zal de gemeenteraad vergaderen en een agenda afwerken van twintig pun ten. De aanwijzing van geneeskundigen voor de lijkschouwing wordt gevolgd door dertien voorstellen van B. en W. Daar onder is dat tot vaststelling van een nieu we verordening op de keuring van waren, van de heffing van rioolrechten, verho ging van vakantietoelage voor het ge- meentepersoneel en een uitkering ineens over 1955, verhoging van het presentie geld voor de leden van de stembureaus, aankoop van grond, verschillende beslui ten in verband met de uitvoering van hel plan Hofdijck IV, benoeming van een hoofd voor de tweede o.l. school, vaststel ling van de kosten voor het o.l. onder wijs over 1953 en 1954, opnieuw vaststel ling van de verordening van het middel baar onderwijs cn het beschikbaar stellen van een krediet voor de verlichting van verkeersborden. Voorts vragen drie scholen medewer king voor de uitbreiding met twee loka len, namelijk de Hofdijckschool, de r.k. jongensschool en de Duinzlchtschool. ter wijl laatstgenoemde tevens banken aan vraagt. Ten slotte zal aan de orde komen het voorstel tot garanderen van rente en af lossing van een lening voor aanschaffing van een noodschool voor het Rijnlands lyceum en tot het beschikbaar stellen van een terrein voor plaatsing van deze school. Binnenkort uniforme vuilnisemmers Op de begroting 1656 is een po9t uit getrokken voor de aanschaffing van uni forme vuilnisemmers. In verband hier mee stellen B. en W. voor enige wijzi gingen aan te brengen in de verordening op de reinigingsrechten. De emmers zul len gratis worden verstrekt, met dien veretan de dat ze eigendom van de ge meente blijven. Zij, die binnen de af schrijvingstermijn door eigen 6ohuld 'slordigheid, diefstal e.d.) een nieuwe mer nodig hebben zullen de koeten i ten betalen,, 7,50 voor de emme: 2.50 administratiekosten. Aangezien de levensduur van de emmers op 10 ja, gesteld, kan dit bedrag van 10 ieder jaar later, dat de emmer moet den vervangen, met f 1 worden ver derd Daar de vuilnisophaaldienst aan nieuwe ophaalsystecm zal moeten wen nen en het ophaaltempo geleidelijk zal worden verhoogd, zullen de emmers aanstonds in aile wijken worden inge voerd. Eén van de oude vuilnisauto's blijft voorlopig nog in dienst. Voor he- schoonhouden, het onderhoud en het op juiste plaats en tijdstippen buiten zetten en binnen halen van de vuilnisemmers zullen van gemeentewege richtlijnen a de inwoners worden verstrekt Hofdijckschool moet worden uitgebreid te leerkrachten zullen zijn. Daar ook een nog verdere groei verwacht kan worden en het architectonisch voor dit type school niet verantwoord is slechts één lo kaal .te bouwen, stellen B. en W. voor de gevraagde medewerking voor de bouw van twee lokalen te verlenen. Reeds vo rig jaar hebben de beide raadscommissies zich verenigd met een voorstal tot het verkopen van de benodigde grond voor 17 per vierkante meter. B. en W. stei- len nu voor 370 m2 tegen deze prijs te verkopen. Zilveren jubileum van J. Andela Woensdag zal de heer J. Andela zijn ren a rb eidsj ubileum vieren». Vijfen- ;ig jaar geleden trad hij namelijk als monteur in dienst bij Kamsleeg's Automobielbedrijf. Door zijn girote vak bekwaamheid is hij in de loop der jaren chef van de werkplaats geworden. KLM-wachthuisje b(j viaduct De KLM heeft het voornemen binnen kort een abri te plaateen bij haar hakte in de buslijn Den HaagSchiphol, bij he*, viaduct. Lijkschouwers en W. stellen de raad voor naast de beide artsen F. W. N. Hugenholtz en dr. H. Varekamp als lijkschouwer aan te ijzen dé arts E. W. F. van Walcheren. Vakantiegeld De vakantietoelage voor het gemeente- persóneel, die thans 2 °/o bedraagt zal, in dien de raad er mede akkoord gaat, wor den verhoogd tot 4'/«. Het minimum va kantieverlof, thans 14 dagen, zal worden opgetrokken tot 15 dagen Voorts zullen de ambtenaren, evenals dat in de particuliere bedrijven geschiedt, een 3*/« uitkering ineens over 1955 ont vangen. Het is de bedoeling dat beide uit keringen in de eerste week van mei den uitbetaald. B. en W. delen mede, dat het benodigde krediet hiervoor f 16.000 bedraagt. Presentiegelden Aan de leden van de stembureaus werd tot dusver een presentiegeld van f 10 5 strekt. B. en W. achten dit te laag stellen thans voor om hier f 12,50 var maken en bovendien tot een bedrag f 7,50 per lid van gemeentewege consump ties te verstrekken. S C Bijl en J A Overbeek: Leo Petrus Jas per, z v J L P A van Hoeken en A L Verhaar; Neeltje, d v J Filippo van dén Brink. Overleden: P W Vink, 58 j; J G M Storm geb. van Halderèn. 74 j. Getrouwd: J Goudzwaard en K. Rij: dam: I Penn en N C Wintroub. Ondertrouwd: L H J Korsten. 32 j, Haarlemmermeer en A J S W Smarius. 26 j; C Brooaar, 32 j, Leiden, en E M van Eigen, 32 j; P H du Croix. 33 j. Leerdam en SC Hakkenberg. 28 j; J. Kooien, 39 j, Leiden en R J Jonker, 28 J. „Yachtels' „Motels" De heer Haarsma. die tevens zeer grote verhuurderij van zeil corjaehten in exploitatie heeft, deelde nog mede, dat hij verscheidene contai heeft gelegd in Londen en Parijs en is daar zeer enthousiast om de vakantie in Nederland door te brengen. Hij heeft samenwerking gezocht en gevonden de firma World Holidays Afloat te Lon den. een Engels-Nederlandse firma, in een Rotterdamse Rederij mede interesseerd. Via dit contact bereiken hem steeds meer aanvragen Engelse rekening jachten te bo wijl tevens door tussenkomst firma zich een nieuwe mogelijkheid injlit| oDzicht heeft geopend in Parijs. Aa rijs leverde hij reeds enige rond' boten, zoals deze In Amsterdam reeds lang met veel succes worden gebruikt. Uit dit alles mag men dus toch wel concluderen dat Warmond voor heit die een bestaansmogelijkheid zockei in de watersport, grote mogelijkheden biedt en dat van particuliere zijde niet! wordt nagelaten om de watersport t< stimuleren, hetgeen men In V.V.V.- kringen zo gaarne ziet. Voor jongeren met ambitie en werklust ligt in het watersportbedrijf zeer zeker een goede toekomst. HAARLEMMERMEER yftejTl/fy/Z? 7/T2//1 Het Parijs van Jean Marot Oriënterende tentoonstellinq in het Prentenkabinet Wat onder slopershamers viel kan men hier bewonderen Het was een aardige gedachte van de directie van het Prentenkabinet in de Kloksteeg een tentoonstelling te componeren uit de vele gravures, die men daar bezit van de architect-graveur Jean Marot, vader van de bij ons in de achttiende eeuw zo bekend geworden Daniël Marot. En wel juist nu, want het komende voorjaar roept de reislust wakker en veler verlangen gaat uit naar de lichtstad, waarvoor met alle middelen van de moderne reclame-techniek appèl wordt geblazen. Deze expositie echter opent nog ongekende perspectieven. Want wie zou niet op zoek willen gaan naar het Parijs uit de tijd van Lodewijk XIV? Ds. Visser van Oegstgeest, aie namens de gehele Hervormde gemeente sprak en enkele cadeaus overhandigde, feliciteert hier zijn collega Callenbach met diens zilveren ambtsjubileum. Foto N. van der Horst Concert door het Rotterdams Filharmonisch Orkest Ooispionkelijk programma stelde hoge eisen aan uitvoerenden en publiek Voor de leden van de Leidse Volksuniversiteit K. en O. concerteerde gister avond het Rotterdams Filharmonisch Orkest onder leiding van Eduard Flipse, met medewerking van de pianiste Moura Lympany. Het programma had voor deze avond niets conventioneels, want het bevatte behalve de symfonische variaties van Dvorak, het pianoconcert ih Des van Khatcha- turian en het concert voor orkest van Béla Bartók. Vele toehoorders zullen het plaatsen van de beide laatstgenoemde werken op één programma wel licht met enige ontsteltenis hebben geconstateerd, temeer daar het con cert van Bartók, naar we menen, te Leiden geheel onbekend is gebleven, althans in de concertzaal. Burgerlijke Stand Geboren: Meta Henriëtte, dr van C. Lod- »r en T. Spaans; Nelly, dr van A. Spaar garen en M. Markus; Adrianus Jacobus, ,n T. W. van Roode en P. M. Rutten; Jacobus, zn van A. H. Bokhorst en Weij; Cornelia Adrlana, dr van H. Marsbergen en N. Dekker; Dirk Paul, Z. van Stam en T. .Jansen; Cornells Xjï Adrianus. zn van P. M. van Egmond en H. M. Mulder; Gerardus Johannes An- bhonius, zn van G. C. H. Harte en J. W. Kruijshaar; Willem Marinus, zn van W. M. Kranstauber en J. C. van Doorn; Joyce Petra Stella, dr van F. E. B. Neering en V. A. Vlotman; Ronaldus Michael Maria, van H. H. Kroon en P. Jongsma. Ondertrouwd: Jan Barende, 22 jr en Jo hanna Maria Verberne, 18 jr; Petrus Schrama, 27 jr en Maria Louise Oedilia Piso, 24 jr; Ko-rving Oppelaar, 28 jr en tina Honcoop, 26 jri Mourits Leendert Tol, 52 jr er. Wilhelmina van Haaften. 35 jr; Samuël de Koning, 22 jr en Wilhel- van der Weele, 21 jr; Jan Blinkhof, 30 jr en Mien Onder de Limjen, 24 jr; Jo hannes Hendrikus Langenberg, 31 jr en Emma Berendina Simonette de Visser. 32 Petrus Johannes Adrianus van der Plas. 32 jr en Anna Theresia Vester, 29 jr; inus Guldemeester, 26 jr en Johanna Suzanna van Rijswijk. 23 jr. Getrouwd: Willem Pieter Winter en Jo hanna Frederika Vossebelt; Robertus Ger- braaht en Elisabeth Quelle; Matbheus Grauwelman en Evangeline Pedersen; Pe- trus Idonius Everaardt en Alida Gerarda weveen; Roelof Cornells Kost en Aal- tina Hermlna Boering; Jacobus Bouterse Adriaantje Hordijk; Simon van Wit- zenburg en Lena Maria Lagrouw; Jo hannes Jan Koolhaas en Annigje Mansier. Overleden: Christina Theodora Rem ming. 72 jr, e.v. A. J Vlaswinkel. Een dergelijk programma stelt onge twijfeld aan de toehoorders hoge eisen wat betreft muzikale concentratie en vertrouwdheid met hedendaagse muzikale Idiomen. Er worden echter zoveel con ventionele concerten gegeven, dat een zekere, oorspronkelijkheid in de pro grammakeuze stellig waardering verdient. Flipse heeft dit concert met veel over tuiging en tevens met groot vakmanschap gedirigeerd. Zijn taak was trouwens niet gemakkelijk, terwijl aan de orkestleden buitengewoon hoge eisen werden gesteld. Zoals bekend schrikt Flipse niet spoe dig terug voor vermetele ondernemingen en zijn orkest is gewend te Rotterdam veel hedendaagse muziek uit te voeren Dit alles heeft een in menig opzicht ge slaagd en belangwekkend concert tenge volge gehad. Dvoraks symfonische variaties op. 78 zijn gebouwd op een vrij klassiek, niet zeer boeiend thema. De componist toont zich in de variaties zeer vaardig, zowel in constructief als in orkestraal opzicht; sommige variaties geven blijk van rijke fantasie en de laatste variatie zelfs van grote contrapunbische vaardigheid. Toch blijft Dvorak in dit opus beneden het au van sommige zijner symfonieën, •ariatievorm gelukt tenslotte slechts zeer weinige meesters, zoals Beetho- Brahms en Franck, Dvorak was meer lyricus. De uitvoering bleef wat aarze lend in het begin, zij miste overtuigings kracht. Eerst tegen het einde, bij de fuga. werd de vertolking meer bezield. Moura Lympany trad enige jaren gele den te Leiden op met Beethovens vierde pianoconcert. We schreven toen zeer geestdriftig over haar magistrale inter-, preta'tie. Ook haar uitvoering van het pianoconcert in Des van de Armeens- Russische componist Khatchaturian, wiens oeuvre, op de Sabeldans na. hier te lande nog weinig bekend is geworden, kon niet anders dan schitterend genoemd worden. Haar ongemeen grote techniek, doch vooral haar prachtige toucher en muzi kaal inzicht gaven aan dit werk een ba- langwekkendheid. die het naar ons gevoel op zichzelf nauwelijks bezit. Het concert is stellig goed geschreven, doch de goede constructie, de knappe instrumentatie en de soms wat pikante harmoniek met exotische kleuren nemen niet de indruk weg, dat de conceptie eigenlijk nogal middelmatig en vrij conventioneel is. Flipse begeleidde de soliste voortreffelijk, zodat het geheel opmerkelijk goed werd gerealiseerd. De soliste oogsttte veel bij val en werd met bloemen gehuldigd. eert voor orkest, een van de latere ken van deze grote Hongaarse meester. In menig opzicht keert de componist it dit opus le rug tot de esthetiek van zijr vroege, voornamelijk op de muzikale folk lore van de Balkan geïnspireerde wer ken; slechts de grote beheersing van d< muzikale vormgeving is een vrucht var de rijpere produktie. Het werk stelt aar het orkest, waarvan elke groep op zijn beurt solistisch wordt behandeld, hoge eisen, terwijl de realisering v; gehee! eerst dan kan slagen uitvoering gedragen wordt door een dyna mische, sterk geëmotioneerde bezieling. Dit laatste nu werd niet altijd bereikt, al vielen voortreffelijke momenten op te merken. Met r.ame de strijkers in de schitterende Elegia ontwikkelden te wei nig cantabilitedt om deze dodenzang tot intens leven te wekken. Misschien daaraan ook het hernieuwde akoestische experiment schuldig. De-nieuwe opstelling van de draperieën boven het podium boven het frontbalkon gaf misschien wat betere resultaten dan verleden week, ideaal leek het ons nog niet; voora! het koDer kwam niet 'tot grote helderheid en kleurrlikdom, onder andere in de finale. De houtblazers en het koper verrichtten daarentegen staaltjes van grote virtuosi teit in het spel van de paren (no. II). Alles te tarnen beschouwd mocht zeker van een zeer verdienstelijke uitvoering gesproken worden. Dr. J. van der Veen Jean Marot 619 of 1620 en chitect, scheen zijn hobby echter het gra- bouwprenten te zijn In die Hjd dienden de bouwprenten als voor beeld, waar immers onze moderne com municatiemiddelen, zoals het vaktijd schrift en de krant, ontbraken Dank zij deze hobby kunnen wij thans nagaan, hoe vele bouwwerken uit die tijd, die hans verloren zijn gegaan of veranderd werden, er hebben uitgezien. En naar de laatste richten zich de voetstappen hen, die Parijs écht liefhebben. Die zoeken niet naar de existentialisten en lar het rosse leven van Montimartre. Op deze tentoonstelling is getracht aan de hand van Marots prenten en van fo- die de huidige toestand weergeven, duide-'ijk beeld te ontwerpen van het gezicht van Parijs tijdens Lodewijk XIV. Daartoe heeft men de linkeroever de Seine in de gang ondergebracht, rechteroever in de tentoonstel lingszaal. Beide delen van de expositie zijn gebouwd rond een plattegrond, waar die in de expositiezaal een verklei van het zogenaamde „plan Turgot", d« belangrijkste moet worden genoemd Parijs, kwam daar héél wat tot stand. De geschiedenis van de koninklijke pa leizen het Louvre en de Tuilerieën vormt daarbij een hoofdstuk op zichzelf. Foor kunsthistorici Kunsthistorici zullen ongetwijfeld be lang stellen in de uitgaven van Marots •erker., die hier tentoongesteld worden n die niet Alle afkomstig zijn uit hot 'rentenkabinet. Allerlei instanties ga- en hun medewerking en leenden boe- en en prenten, iets wat steeds weer ver blijdt, omdat het wijst op een geest van nwerklrug, die op dit niveau past, daarom nog niet altijd aanwezig is. ar kunsthistoricus of niet, wie Parijs liefheeft en er ook dit jaar weer denkt heen te gaan, bezoeke deze expositie, die il nieuwe perspectieven opent. Een paar aantekeningen hier gemaakt en thuis vervolledigd door het lezen' van een boek. zyn beter dan tien Eaedekers! C. Th Wilbert-Relsberman. Ook zij Wie zich bezorgd maakt over de mo derne schenders van ons Nederlandse stedeechoon en zich schaamt over de slo pers daarvan onder ons voorgeslacht, zal bij deze tentoonstelling een kleine troost winden. Want ook de Fransen, ook de Parijzenaars. ofschoon omgeven door aureool van natuurlijke kunstzin nigheid, hebben met de slopershamer door hun aan kunstwerken uit alle •en zo rijke stad rondgelopen. Daar bij hebben grote branden en revoluties ook hun tol geëist. Terwijl vele thans bestaande bouwwerken met zóveel nonchalance worden- bewoond en onder houden, dat men zich verbaasd afvraagt, of de Fransen hun kunstbezit onuitput telijk achten? Neem bijvoorbeeld het Hotel de Beauvals vierde arrondissement, Hue Franqois Miron 68. Het werd in 1655 gebouwd voor Cathérine Bellier, eerste kamervrouwe van koningin Anne d'Autriche Het gebouw heeft een hoogst interessante binnenplaats, maar ky-k niet naar de vensters, want die verraden een zorgeloosheid bij de verhuur, die in Hol landse ogén bijna onvergeeflijk schijnt! Andere gebouwen of resten daarvan jn weggestopt in onaanzienlijke straten tussen sombere hulzen-; en vele werden het slachtoffer van de revolutie of van de schepping van de grote boulevards. Van de abdij van de Bernardijn-en (Rlve gausche ter hoogte van het lie St. Louis, gesticht in 1244) werden de resten afge broken in 1859 bij de doorbraak ten be hoeve van de Boulevard St. Germain; alleen het refectorium staat nog: Rue de Poissy, voor wie het zoeken wil. En de Chartreuse, ten zuiden van de Jardin du Luxembourg .moest verdwijnen voor de Avenue da l'Obsèrvatoire. Ruimte Wat de bezoeker van de tentoonstelling in het Prentenkabinet óók opvalt, is dat op vele prentten zoveel ruimte en groen rond de gebouwen wordt aangegeven. Er was in het grote sterke Parijs, stevig ingesloten tussen muren en wallen-, toch blijkbaar nog speling genoeg voor tuinen en bomen, tenminste voor de rijken, die hotels konden laten bouwen, woonpalei zen van waarlijk vorstelijke allure Er moeten héél wat rijken in Parijs geweest ziin in die dagen! En ook heel wat kloos ters en kerken De kloosters waren ruim ei; de kerken zeer representatief On danks het feit, dat Lodewijk XIV zich niet interesseerde voor de gebouwen in LEIDERDORP Limeikavierde tweede lustrumfeest In het dorpshuis werd gisteren een feestavond gehouden van de buurt vereniging Limeika ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van deze vereniging. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer A. C. van de Wijngaard, leden en gasten hartelijk welkom, in het bijzonder mevrouw Van Diepeningen, de echtgenote van de burgemeester, en de afgevaardig den van de Chr. Oranjevereniging. De heer Bergman, secretaris van de buurtvereniging, gaf een verslag over de afgelopen tien jaar. Het Men jaar geleden gekozen best-uur is nog volledig in functie De leden betalen trouw hun contnl-bubi-e. maar houden niet van vergader én. Het bestuur is een eenheid. De zomerda-gtoch-len zijn altijd'een feest, aldus de secretaris. Voor de kinderen zijn er zomermiddag-tochten en de sinterklaas, feestvieringen van belang. Spr. meende dat de buurtvereniging alleszins haar be staan waard is. vlotte leiding van de heer Van de Wijn gaard Azn. non-stop afgewerkt. De r ziek werd verzorgd door de band van heer Wisse, De schetsen, die de heer mevrouw Baaima. geassisteerd door de heer en mevrouw Van Egmond, uitvo- den, waren wel het beste deel van avond. Zang was er van mej. De Vries de heer G. Koolhaas. Het is niet uitgesloten, dat verschei dene aanwezigen andere verwachtingen ten opzichte van deze avond hebben koesterd. Het bestuur van Limeika it Het feestprogramma werd onder de ongetwijfeld toe in staat, met een beter Prinses Beatrix zal studeren aan Rapenburg 59, dat voor 157.000 wordt verbouwd is gehuisvest in het par.d Rapenburg 59, zal bir.ren afzienbare tijd well cht in jur.l haar intrek nemen in het par.d Rijnsburgerweg no 86, dat door de rijksgebouwendienst voor dit doel is aangekocht. Het pand Rijr.sburgerweg wordt op het ogenblik voor de ontvangst van I.K.G. in gereedheid gebracht. Zodra Interkerkelijke Gezinszorg Ra penburg 59 zal hebben verlaten, zullen daar de werkzaamheden beginnen, die het pand geschikt moeten maken voor de vestiging van het Sociologisch Insti tuut. waaraan H K.H. Prinses Beatrix en haar vriendin freule Renne Roëll dit najaar zullen gaan studeren. De verbou- wingskosten van Rapenburg 59 voor dit doel worden geraamd op f 57.000, waarbij niet zijn begrepen de kosten van het t» plaatsen meubilair. Het Sociologisch In stituut is thans nog gevestigd op Rapen burg 6. Er wordt naar gestreefd het In stituut begin september op Rapenburg 59 te huisvesten. Wat het nieuwe ptjnd voor Interker kelijke Gezinszorg aangaat, op de begane grond is de kamer aan de straat bestemd voor aiit-kamer; en suite ligt de grens ach terkamer. die eet- en leskamer zal wor den. Verder komen hier het kantoor en de was- en kookkeuken. Op de eerste ver dieping is de grote achterkamer met bal kon bestemd voor de directrice, terwijl men hier verder een kamer vindt voor een leidster, een kamer voor vijf cursisten en een badkamer. Op de tweede verdieping ten slotte is programma dan ddt uit de bus te komen. Niet doorgegaan De Leiderd-orpse ouden van da-gen «ohij-nen geen soosaspira-ties te hebben. De voor gisteren georganiseerde bijeenkomst is op een fiasco uitgelopen; er kwamen slechts twee ouden van dagen. Minder kan het wel niet! de achterkamer voor een leidster be stemd. Verder bevinden zich er drie ver trekken voor elf cursisten. In totaal is er in dit pand dus huisvestingsgelegen heid voor 16 cursisten. Er werd ons medegedeeld, dat nog ntet ls uitgemaakt, of de opleiding en de te werkstelling van de Stichting worden ge splitst. Rijnsburgerweg 86 (Foto N. van der Horst) (Advj In één dag UW OUDE MATRAS als NIEUW TERUG, maar dan alléén bij Matrassenmaker!) - Stoffeerder!) HAARLEMMERSTRAAT 81 Telefoon 22580. Zilveren jubilaris bij Botanicus Vandaag vierde de heer J. E. Bevelan der zijn 25-jarig jubileum als tekenaar het botanisch laboratorium. In een bijeenkomst van alle medewerkers van het laboratorium en de Hortus Botanicus n tegenwoordigheid van een aantal medewerkers van het Rijksherbarium, werd de jubilaris gehuldigd. Als eerste sprak dr. W. K. H. Karstens, wnd.-directeur, die de heer Bevelander dank bracht voor al hetgeen hij in de afgelopen jaren voor het lab heeft ge daan. Namens het personeel van het labo ratorium voerde de heer A. van Gent het woord, namens de Hortus ortulanus A. Veendorp en namens het Rijksher barium prof. dr. H. J. Lam. Alle spre kers waren unaniem van oordeel, dat de jubilaris grote dank verschul digd is voor de bereidwilligheid en de waarop hij zijn veelzijdige taak al die jaren heeft vervuld. Er werden talrijke geschenken aan geboden. (Ingez. Med.-Adv.) Gebr. Huisman Hogewoerd 66-68 - tel. 31292 Nieuwe veemarkt in Rotterdam Met 34 tegen 5 stemmen heeft de ge meenteraad van Rotterdam gisteren een voorstel geaccepteerd, de veemarkt te verplaatsen naar een terrein ten oosten van de Boezem en ten westen van het Lange Pad. Hiervoor is een krediet van 12.700.000 gulden gevoteerd De nieuwe veemarkt zal bestaan uit een cirkelvormig overdekt terrein, dat plaats biedt aan 3200 runderen. 300 paarden. 600 graskalveren. 300 vette kalveren. 2400 nuchtere kalveren. 1500 varkens en 800 schapen. Er komt parkeerruimte voor 88 trailers. 480 veeauto's en 630 pensonen- Over de Boezem zal een brug worden gebouwd, die de verbinding met het Open baar slachthuis vormt. Egyptische straaljager neergeschoten Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft bekend gemaakt, dat tegen het middaguur een Egyptische straaljager boven Israëlisch grondgebied is neerge schoten. Dit is gebeurd tijdens een lucht gevecht tussen vier Egyptische en twee Israëlische toestellen. Eerherstel in Praag. Een aantal per sonen die in de tijd van Slansky ver oordeeld waren. vrijgelaten en gereha biliteerd, aldus medde gisteren de Rude Pravo. hot orgacn van de TJechische com munistische partij. Wereldtextielconferentie 1 oktober te Gothenburg over toezicht op kwaliteit en etikettering van synthetische vezels.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 13