'Linnaeushof te Bennebroek gisteren geopend l Bosterrein met expositie roor vreemdelingenverkeer belangrijk Verontwaardiging over lage lonen Textielindustrie fêhd i&W NIEUWE LEIDSCHF COURANT DONDERDAG 12 APRIL 1956 PARACHUTE EN POSTDUIVEN Na langdurig overleg met de overheidsinstanties en door een ondanks de vele moeilijkheden en tegenslagen onverwoestbaar enthousiasme van de directie en de staf van medewerkers is het ten slotte zo ver ge komen, dat de Linnaeushof te Bennebroek gereed ligt om vreemdelingen en eigert landgenoten te ontvangen. De opening werd gistermiddag ver richt door de commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, in tegenwoordigheid van de gezant van Zweden. „Toen we in mei 1955 onze eereie pers conferentie hielden, was het ons gelukkig niet bekend dat wij voor een periode ston den van grote inspanning en vol schijn baar onoplosbare problemen", zei de ad junct-directeur. de heer H. A. J. van Duu- ren, gisteren tijdens een bijeenkomst me' de pers. Bij het ontstaan van de planner voor de inrichting van een permanente tentoonstelling van bloemen op dit boster rein leek de verwerkelijking niet zo moei lijk. „Het werd on6 langzamerhand dui delijk, dat een dergelijk mooi natuurbezlt geen wijzigingen verdraagt zonder dan het karakter op ingrijpende wijze wordt veranderd. Een op onverantwoor delijke wijze dienstbaar maken aan commerciële cultuur zonder meer zou misdadige aanslag geweest zijn op dit tuurmonument, waarvan het verlies niet meer goed te maken was geweest", klaarde de heer Van Duu-ren Door ingrijpen van de overheid werden de werkzaamheden aan de Linnaeushof epn tijd stop gezet, maar na vele bespre kingen, voortdurend wikken en wegen kwamen voor beide partijen bevredigend, compromissen tot stand De heer Van Duuren vertelde een groot begrip voor de omstandigheden te hebben gevonden bij het College van Gedeputeer de Staten, de Rijksdienst voor het Natio nale Plan en de Provinciale Planologische Diieenst. De deskundige adviezen, die Dienst. De de^cundige adviezen, die van die zijden mochten ontvangen, z zei hij. Met name noemde hij ir. Kiers ir Stoffels. Kaïakte r Van de Keukenhof verschilt de Lii na^uehof door het geheel eigen karakt. van bosterrein met expositie; het bos daarbij geen entourage, maar een wezei lijk deel van het geheel, aangezien bij de aanleg niet de nadruk werd gelegd o tentoonsijellingsgedeelten voor cutluur- produkten. „Wij waken er voor dit bos te cultiveren", gaf de heer Van Du-uren te -kennen, „we maken echter zoveel moge lijk gebruik van de gelegenheden, die de natuur voor de mens openlaat, om tot een totaliteit te komen die met recht ovar enkele jaren weer de naam „Europa'* mooiste tuin" zal kunnen dragen". Om twee uur 's middags verwelkomde de directeur, de heer H W. Roozen, de Commissaris dier Koningin en de gezant van Zweden, de heer S V. Dahlman Voorts waren aanwezig vier Russische botanici die evenals de Zweedse gezant in de landstaal werden begroet en vele genodigden, onder wie zich talrijke per sonen bevonden, die nauw bij het vreem delingenverkeer zijn betrokken Parachute Het gezelschap begaf zich naar de plaats, waar een vliegtuig pen parachute uitwierp, die werd opgewacht door één van de informatrlces van de Linnaueshof. Een boodschap van het Zweedse Gezant schap met 't verzoek de Linnaueshof open te stellen werd overhandigd aan de Com missaris der Koningin. Hierna sprak dr Prinsen zijn openings rede uit, waarin hij onder meer zei dat het gemakkelijk genoeg i6 dit prachtig* terrein vol te stoppen met bloemen er siergewassen. Het is echter een grote kunst deze expositie van produkten van Nederlandse bloemen-, potplanten-, boom- en siergewassenkwekers zodanig tuAen het geboomte van dit historische b06 aan te leggE-n, dat het bijzondere karakter van dit buiten zoveel mogelijk bewaard blijft. Een tuin ate deze kan Inderdaad enig in Europa zijn, vervolgde de Commissaris, omdat men hier de combinatie zal kunnen aantreffen van kwekerskunst in een land schap, zoals men alleen aan de dulnvoe» van Nederland zal vinden. Innering aan wat eens Europa's mooiste tuin werd genoemd, de Lin naeushof te stichten. Naast het par ticulier belang, dat hiermede gediend wordt en waarbij naar een brede wUze van samenwerking tussen de verschil lende belanghebbende groepen zal moeten worden gestreefd, wordt het algemeen belang bevorderd. Deze lust hof kan voor het vreemdelingenver keer in deze provincie van grote bete kenis worden, meende spreker Eerder op de middag had wethouder D J. A. Geluk, voorzitter van de stichting Haarlems Bloei en tevens voorzitter de federatie van V V V.'s In Zuid-Kenne- merland, zich ook reeds in die geest uit gelaten. in zijn mededelingen over de opening van het bloembollenseizoen ir Haarlem en omstreken. Dr Prinsen be ëindigde zijn rede met het uitspreken var zijn vertrouwen in de directie Het lossen van postduiven was voor d« bewoners van de omstreken het sein dal de hof geopend i6. Twee informatrices ontvingen de opdracht een bloemengroet te brengen aan het standbeeld van Lin naeus te Stockholm en een aan mevi Bouman, „de vrouw die voor ons 't sym bool geworden is van kracht, moed trouw", zoals de hee>- Van Duuren in zijn opdracht zet. *n gever Ook de heren Fortan-ier, Pels. Van Els n Griffioen namen met zeer waarderen e woorden voor zijn grote ij-ver als wet ouder afscheid van de heer Dekker. Ten slotte werd nog het voorstel van B. en W tot onderhandse gunning van de bouw van zes woningen aan de Prin ses Irenelaan. zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De heer De Graaff verzocht bij een volgende gelegenheid ook de plaatselijke aannemers in aan merking le laten komen. de tijdslimiet van tien and ei - hou- Voorschotens raad koos heer Van Oosten tot wethouder P.v.d.A.-fractie stemde niet mee, maar was volgens de wet vóór Onder voorzitterschap van burgemeester Van der Hoeven heeft gisteravond de voltallige raad de heer C. D. van Oosten gekozen en benoemd tot wet houder. Hoewel de P.v.d.A. fractie drie blanco stemmen uitbracht, kan de heer Van Oosten geacht worden met algemene stemmen te zijn gekozen, aangezien degenen, die blanco stemmen, in dit geval volgens de Gemeente wet geacht worden niet aan de stemming te hebben deelgenomen. Alvorens tot stemming werd o gaan, legden de verschillende fractie zitters een verklaring af. Namei K.V.P.-fractie verklaarde de heer For- dat zijn fractie, evenals bij het begin van de zittingsperiode van het col lege, zijn stem zou uitbrengen op de Prot. Chr. kandidaat. De heer Pels, sprekend namens de P. d. A-fractie, had er bezwaar tegen dat ie nieuwe wethouder van dezelfde poli- ieke kleur zou zijn als de voorzitter van «et college. Eveneens had spr er be waar tegen dat een derde gedeelte vAn de bevolkng, politiek gesproken, geen •eerklank in het college vond. Spr. ver achtte dat in, de toekomst met deze gang van zaken zou worden gebroken. Niet om persoonlijke, doch om zakelijke redenen kon de P. v. d. A.-fractie haar stem niet op de heer Van Oosten uit brengen. De heer Van Eist (V.V.D.) was van mening, dat bij deze verkiezing de poli- buiten moest worden gelaten en belang van de gemeente voor op diende te staan, Met 11 stemmen en I blanco werd hierna de heer Van Oos- m tot wethouder gekozen Burgemeester Va» der Hoeven wansrlc s eerste dé heer Van Oosten geluk mei zijn benoeming en heette hem zeer har telijk welkom in het college. Spr. sprak het vertrouwen uit dat hij objectief en inthousiast de belangen van de gemeente Voorschoten zou behartigen. Tot de scheidende wethouder Dekker sprak de voorzitter bijzonder waardc- ■ende woorden over hot vele werk,, dat leze als wethouder had verzet en hij -telde het zeer op prijs, dat de heer Dek- adslid zijn krachten zou blij- Bewogen geschiedenis A.r. kiesvereniging te Lisse viert vijftigjarig jubileum De anti-revolutionaire kiesvereniging te Lisse zal volgende week haar gouden jubileum vieren. In verband hiermee berichtte men ons in het kort de geschiedenis van deze kiesvereniging. Om te beginnen moeten wij daarvoor teruggaan naar even 1900, teneinde te zien, hoe de zaken er toen in Lisse voorstonden. De heer G. Spaargaren, die van de oprichting af lid van de jubilerende vereniging is, vertelde ons dat er toen in Lisse slechts twee kiesverenigingen waren, namelijk een rooms-katholieke en een neutrale. Deze laatste omvatte dan alle politiek geïnteresseerden, die niet rooms-katholiek waren. woningen had spr. li gesteld was op zes maanden. De voorzitter zegde toe op spoed te zullen aandringen en wat betreft de gun ning merkte hij op, dat van de zijde van de regering werd aangedrongen zoveel mogelijk tot onderhandse gunning over te gaan. Dit met het oog op bespoediging van de bouw In verband met het bijzondere karakter van de vergadering leen extra-vergade ring) werd geen rondvraag gehouden, De heer Van Oosten De nieuwe wethouder, de heer C. D. van Oosten, geboren 27 juli 1917. werd in april 1951 lid van de rpad. De heer Van Oosten neemt actief deel aan het open bare leven, gezien zijn verschillende Durf Voorts complimenteerde dr Prinsen de directie voor de moed en de durf op deze historische grond en met her- Dank De heer Dekker \erklaarde met m. tot dit besluit te zijn gekomen, omdat hij zijn taak met ambitie had vervuld. Spr. dankte de raad voor de wijze, waar op hij hem steeds was tegemoet getre den en had veel waardering voor de 'eam-geest in de raad. Hij hoopte nog jaren al6 lid van de raad voor de ge meente werkzaam te mogen zijn. In het bijzon-der dankte de heer Dekker de ge meente-secretaris en de hoofden van dienst, op wie hij nooit tevergeefs een beroep had gedaan als het ging om de belangen van de gemeente. Ter geruststelling van sommige raads leden verklaarde de voorzitter dat hij zich voor iedereen zou blijven gedragen als een neutraal burgemeester. De heer Van Oosten verklaarde dank baar te zijn voor het in hem gestelde ver- achteraf zelfs gegeven door die dit niet in hun stem lieten blij- en hoopte met Gods hulp dit ver te rechtvaardigen. School met de Bijbel groeit en denkt aan uitbreiding NOORDWIJK Finale volleybal bracht beker aan Van den Berghstichting Onder voorzitterschap van de hee G. II. van Leeuwen hield gisteravom de vereniging „School met de Bijbel' ledenvergadering. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het bestuur diligent was er is voor het onderhoud van de gebou wen. Zo werd de rookgasafvoer van d< vier oude lokalen verbeterd. In de kerstvakantie werden muren er plafonds verbeterd. Met gebruikmaking van de door de regering ingestelde pre mie werd hierdoor 20 procent van de kosten bespaard, evenals van het verven van een der lokalen. Ook de overige oude lokalen zullen opnieuw worden geverfd. Verder zal ook het buitenwerk onder handen worden genomen. In verband met het stijgend aantal leer lingen werd ook de eventuele uitbreiding van het aantal lokalen besproken. Naai verwacht wordt zal september 1957 eer zevende leerkracht worden benoemd. Uit breiding met twee leslokalen is reeds be sproken met de Inspecteur van het l.o„ die zijn medewerking heeft toegezegd. Ten slotte deelde de secretaris mede dat het ledenaantal van de schoolvereni ging op 239 kon worden gebracht. Uit het financieel verslag van de admi nistrateur, de heer P. Bogaards, bleek dat de vereniging in het afgelopen jaar de financiële moeilijkheden te boven was gekomen. Wel vragen de stijgende ex ploitatiekosten de voortdurende aandacht. Voor het door ziekte verhinderde hoofd der school bracht de heer Joziasse ver slag uit over het wel en wee van de school in het afgelopen jaar. Hoewel langzaam, stijgt het aantal leerlingen gestadig. Momenteel bedraagt dit 234. De moeilijkheden, ontstaan door de ziekte van de heer Verrlps, konden gi lukkig worden opgevangen. Een veertigtal leerlingen neemt deel aan de cursus Frans, welke wordt ge geven door de heren Joziasse en Weijlage. Orde De heer Joziasse deed een beroep op de ouders mede te werken aan het slagen van de nieuwe ordemaatregelen, kwartier vóór de aanvang van de school tijd zal namelijk een lid van het perso neel op de speelplaats toezicht houden De ouders werd verzocht hun kinderen iet eerder naar school te sturen, daar r anders geen toezicht is. De voorzitter sprak zijn waardering uit 3or de wijze waarop de heer Joziasse de taak van de heer Verrips had waarge- Bij de bestuursverkiezing werden de ïren C. Egglnk Jzn en H W. Giezen herkozen, terwijl in de plaats van de heer C. D. van Oosten, die wegens zijn be- iming tot wethouder moest bedanken, werd gekozen de heer A. G. Heij. nieuwe school voor u.l.o., die bijna is. zal begin mei feestelijk worden geopend. Met betrekking tot Ijet kleuter onderwijs wordt er naar gestreefd dit onder te brengen In de stichting u.l.o. In de rondvraag werd de onderwijs- •ernleuwing ter sprake gebracht. Alge hele doorvoering daarvan werd niet toe- estaan, mede in verband met het feit. at het aantal leerlingen per klas te functies, zoals onder meer lid van het schoolbestuur van de School met de Bijbel, secretaris van het Oranje-Groene Kruis en bestuurslid van de stichting Gezond heidszorg. Ten aanzien van de taakverdeling in hel college van B. en W. vernamen wij dat het de bedoeling zou zijn dat de heer Van Oosten „onderwijs" krijgt en wet houder Schrama openbare werken. Coöp. boerenleenbank had goed jaar De Coöp. boerenleenbank „Voorscho ten", aangesloten bij de Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht, hield dinsdag laar jaarlijkse algemene ledenvergade- ing. De vergadering stond onder voorzitter- chap van de heer A. L. Hoogendoorn, voorzitter van de raad van toezicht. In zijn openingswoord sprak de voorzitter 'reugde er over uit, dat er steeds een I-n het gymnastteMokaal aan de Abr. Royenstraat is gisteren de fina-le gehc den van het volleybaltoernooiVijf clubs' 6treden om de vier bovenste plaatsen want ULO ètond muurvast op de- vijfd. plaats. In een spannende strijd bereikte» NPSV en MSV de tussenstanden 1512 1511 en 158 In het voordeel van eerst genoemde olub. die op de derde plaati De strijd tussen NVC en rfe Van dei Berghstichting was eveneens enerverend want om kampioen te worden moest de stichting winnen. Dat deed zij dan i en na de stander. 15—13. 13—15. 15—9 154 te hebben bereiikt legde de stichting beslag op de eerste prijs H oo-f dn nspec teur A N. Merk-elfbaoh reikte de prijzen uit en memoreerde da de wedstrijden m goede sfeer zijn ge speeld. In Noord-wijk is zoveel belangstel- In ng voor volley-bal gekweekt, dat vol gend jaar stellis nog meer ploqgé-n aan het toernooi' zuK-öft drelrffemen. zo zëi hij. Hij overhandigde hel tojvm ven de Van de BenglhstWhtin® die ff-raaie wiisseilbelkier en dankte de heer Boers, de initiatiefnemer en leider van het toernooi. Namens de deei'imamend-e- clubs bood' haj hem een boek werk met daan«n verzameld de handteke- bioemen Amateur-f o iografen amateur-fotografen zijn. in tegen woordigheid van enkele Engelse gasten. stijgende lijn In de bankzaken valt constateren. Tevens deelde hij mede. dat de plannen voor het nieuwe bankgebouw thans in een vergevorderd stadium zijn gekomen. Uit het verslag van de kassier bleek, dat de omzet in 1955 met ruim 3 miljoen is gestegen en dat de spaargelden toenamen met f 267 000. waardoor per 31 december 1955 totaal was ingelegd in de spaarbank een bedrag van f 1.668.907,90. Het aantal spaarders steeg met 145. Het aantal reke- ning-couninthouders nam toe met 16. De winst, na afschrijvingen, bedroeg over 1955 f 4.590,33. welk bedrag gevoegd zal worden bij de reserve, waardoor deze thans een saldo aangeeft van f 90 194,9». De heren P. M. Grundeken en A. v. d. Helm worden beide herkozen, respectie velijk als lid van het bestuur en lid van de raad van toezicht n het einde van de vergadering deelde de voorzitter nog mede, dat het bedoeling ligt om ingaande 1 januari 1957 de naam van de bank te wijzigen in Coöp. Raiffeisenbank Emmabloem-collects In de week van 1622 april houdt de Stichting Gezondheidszorg de Emma bloemcollecte. se collecte wordt verzorgd door d< federatie vrouwelijke vrijwillige hulp- lening. onder leiding van de heer G. J. de Rooe in Zcerust bijeen geweest. In de plnch-te wedstrijd „het kind" werd 1 Faase. 2. P van Beelen en 3 G. J. de Roos De beoordeling van-het-vrij- onderwerp werd uitgesteld tot een volgende verga dering. die tot besluit van het seieoen een gezellig karakter zal dragen. Dan wordt ook een expositie' gehouden van wat de leden in het afgelopen jaar heb- oen gepresteerd Besproken werd een bondscollectie van Egyptische amateurs Besloten werd weer deel te nemen aan de bondswedstrijd Opbrengst collecte voor c k en Zormegilore gebracht collecte In deze toestand kwam in 1906 veran dering. Degenen, die tot de positief-chris- telijke richting behoorden, voelden ziel namelijk in de neutrale vereniging niet langer op hun plaats. Het hoofd van de pas opgerichte Christelijke school, de heer C. H. Steenwinkel sr.. maakte op éón der vergaderingen de wens kenbaar om in Lisse tot de oprichting van een Christe lijke kiesvereniging te komen. In felle bewoordingen werd hem dit verweten. Het schoolhoofd zette evenwel door en met nog enkele andere medestanders werd tot de oprichting van een derde vereniging overgegaan. Onze zegsman, de heer Spaargaren, werd (hij was nog geen 25 jaar) als adspirant-lid ingeschre ven tegen een contributie van tien cent per jaar! De gewone leden betaalden jaarlijks een kwartje. Hoe 't groeide De eerste Jaren heeft men met een veertig leden moeten werken. Langzaam zeker won de a.r. gedachte evenwel veld en al spoedig kwam het zover, dat de verkiezingen kon worden deelge- en en de heer W. Krösschell als eer- i.r. afgevaardigde in de gemeenteraad zitting kreeg. Jaren later kreeg deze de heer G. Tromp naast zich, die ook nog als wethouder heeft gefungeerd. De kiesvereniging heeft in de loop der jaren verscheidene voorzitters gehad. Na het jarenlange voorzitterschap van de heer Steenwinkel werd dr. Th. Ruys Jr. in diens plaats gekozen. Nimmer zal men vergeten, welke grote activiteit en accu ratesse deze voorzitter aan de dag heeft gelegd Met grote waardering denkt men aan zijn arbeid als voorzitter terug. Daarna werd het voorzitterschap achter eenvolgens vervuld door de heren J. de Jager, G Rietkerk en M. Montagne. bij de oprichting en het voortbestaan van de jubilerende vereniging heeft vervuld. Mr De Wilde was namelijk zeer be vriend met de eerste voorzitter en kwam elke winter tweemaal een spreekbeurt vervullen Ook de causerieën van leger- predikant ds. H. Jansen liggen de oudere leden van de kiesvereniging nog vers in het geheugen. Filmavond Prediker Goede actie Ook naar buiten heeft de kiesvereniging steeds een goede actie ontwikkeld. Tot tweemaal toe heeft men met uitstekende resultaten aandeel gehad in een miljoe nenplan voor. de a.r. partij Ook werd vaak meegewerkt aan grote streekappèls bij de verkiezingen. In vroeger dagen men hierbij nog veel actiever en de heer Spaargaren weet zich nog heel goed te herinneren, dat de leden er nacht op nacht op uittrokken om „te plakken i kalken", zoals dat vroeger ging toen nog geen vastgestelde verkiezingsborden kende. De heer Spaargaren kan het rlgens weten, want hij is niet minder dan twintig jaar sectie-commissaris voor de propaganda-actie geweest. Ten slotte mag niet worden vergeten, dat de onlangs overleden oud-minister J. A. de Wilde een belangrijke rol Op jubileumvergadering UNITAS Minder huisarbeid en geen ontslag voor oudere arbeiders het maken van bepalingen, waardoor oudere arbeiders, die het arbeidstempo niet meer kunnen volgen, niet ontslagen of ernstig in hun loon benadeeld kunnen worden. Negen kerken verontrust iat 1st het i -editen WATER DUURDER EN GOEDKOPER Voorhouts waterbedrijf wordt aan Noordwijk toegevoegd OM meer dan één reden heeft de gemeenteraad zonder hoofdelijke stem ming besloten het gemeentelijk waterbedrijf over te doen en toe te voegen aan het waterbedrijf van de gemeente Noordwijk. Er waren name lijk grote moeilijkheden in verband met verdere verzilting van het water. Bovendien zag het gemeentebestuur zich in de nabije toekomst voor grote geldinvesteringen geplaatst. Zo bleek een bedrag van 40.000 noodzakelijk te zijn voor de aanleg van een wijdere buis langs de Jacoba van Beieren- weg, omdat de druk op het water veel te wensen overliet. Er zijn dan ook besprekingen gevoerd met GS. van Zuid-Holland en de ge meentebesturen van Noordwijk en Noord- w ijkerhout, ten einde zo mogelijk tot een coördinatie met het waterbedrijf van Noordwijk te komen. Gedacht werd d-ai dit bedrijf, na de totstandkoming van d* aldaar getroffen verbeteringen en opvoe- van de capaciteit, voldoende In staat zijn goed drinkwater te leveren. Ver- investeringen in de waterwinnings- :uivering8middelen zouden voor Voor hout dan achterwege kunnen blijven. G S. zagen in deze coördinatie ook een oplos- ng nuar opheffing van de gespletenheid er watertarieven in de gemeente Noord- ijkerhout. daar een bepaald deel van 3 gemeente water van Noordwijk be trekt m«t andere tarieven. n Nadat B. en W. bet eigen bedrijl nog maals van alle kanten hadden bestudeerd en vele rapporten wederzijds waren uit gewisseld, hebben verdere besprekingen met de gemeentebesturen tot resultaat gehad, dat de oplossing werd gevonden m een overdracht naar het waterbedrijf van Noordwijk. Met bestaande tarief van f 0.25 per m3 is verhoogd to-t f 0.35. Het z.g. vastrecht wordt evenwel van 30 per jaar tot 10 verlaagd, closets zijn in de toekomst vrij (voorheen 5) en ook voor de douche eellen komt een voordeliger regeling. Het gehele technische personeel zal door de gemeente Noordwijk worden overgeno- het bondskantoor nog vlaggen voor Irie districtskantoren, voorts drie schrijfmachines en dan nog een briefje an f 1000, dat het hoofdbestuur naar ger. keuze kan besteden, maar liefst sor de versiering van het bondskantoor." fel d»7e woorden besloot de heer C. rashoff (Rotterdam),* voorzitter van de jubileumcommissie van „Unites de toe-' Nederlandse kerken hebbpn gis-! amens de leden, die aKen aanjleren 8®*amenlijik hun veroi het jubileumgeschenk hadden bijgedragen, 8esP",ken over de toestand in het Mld- .vaarin hij woorden vah erkentelijkheid d.en-°osten en zich gewend tot de reg. ïad gesproken voor het werk, dat „Uni-1 nng verzoek, haar invloed aa au" in zijn 60-Jarig bestaan voor ztln le »™Im> Wlal Verenigde Ni eden en voor het gehele textiel- dingbedrijf heeft gedaan. werking aan het tot stand komen van de De vergadering van gisterrhoi 'verigens een werkvergadering. Er moest f scheid genomen worden van vijf hoofd- lestuursleden, de heren M. van Peursen (Ede). G. C. van Manen (Veenendaal), J Hembreoht (Enschede), R. Jaspers (Eiber- A. M. Koelé (Den Haag). In hun plaats werden gekozen: W. C- H. Dijk land (Ede), A. van Dijk (Veenendaal). R. Bosklopper (Eibergen), H. Bouman (En schede) en J. Nieuwenhuizen (Den Haag). De heer L. Oosterom, die reeds sinds oktober 1954 als efficiency-deskundigi dienst van de bond is, werd tot bezoldigd bestuurder benoemd. Het hoofdbestuur werd gemachtigd, nog een bezoldigd be stuurder aan te stellen. Door een voorstel van Veenendaal. dat met algemei men werd aangenomen, werd het hoofd bestuur in overweging gegeven, auto' behoeve van de bestuurders aan te s. In het gebouw Prediker aan de Jan vos sen®! ecg werd gisteren een filmavond gehouden vanwege de stichting „Predi ker 1'2 vers la", die werd verzorgd door Van Houtens chocoladefabrieken te Weesp. Na het openingswoord van de voorzitter van de stichting, de heer W. F. L. Heijloo, vertelde de vertegenwoor diger van deve fabriek ie-te over het ont staan van de fiilm, waarbij vijf cineasten en een ohaoiff-eur waren betrokken. De fiilm ds opgenomen aan de Afrikaan se Goudkust, het belangrijkste gebied op de wereld, waar de cacaoboon te vinden is. Men kreeg een beeld van de groei van drit natuurprodukt, de oogst door de nij vere bevolking van de Goudkust, het se lecteren van de bonen, het fermenteren, het transport van het groei gebied naar de kust en verder, waarbij vooral het brengen van de zakken (met kleine vaar tuigen door de branding) naar de grote schepen tamelijk ver in zee een aantal suggestieve beelden opleverde, de aan komst van de zeeschepen in Amsterdam en tenslotte het uitvoerige proces van de verwerking van boon tot chocoladereep en bonbon. Vieihonderd jaar geleden begon de ge schiedenis van de cacao. Het i6 een pro duct geworden, dat over de gehele we reld bekend en geliefd i6. Nederland is het vierde invoeriand. Drie Nederlanders gebruiken per jaar gezamenlijk ongeveer 330 repen chocolade. Wel een bewijs dat de cacao is gaan behoren tot het „popu laire" volks voedsel. „De Natuurvriend" Gisteravond hield de Leidse aqua-rium- ereniging „De Natuurvriend" een le denvergadering in het Logegebouw aan de Steenschuur. In zijn openingswoord memoreerde de aorzi-bter de heer W. Zwart, het over- iden van het lid de heer Blom. Nadat enige ogenblikken etil-ie in acht aren genomen, ging men over tot be handeling van de overige agendapunten. De heer C. Ken-gen gaf een beschou wing over het aquarium in Monaco. De heer C. Sleg-tenhorst hield een Ic ing over „Van Gup tot Chinese Danio". lij wees er op dat het toch jammer is, dat hel Gupje bij vele liefhebbers zo in diskrediet was geraakt. Uitvoerig gang a op de k-weekwijze voor dergelijke s en hij gaf de verzekering dat met goede zorg veel kon worden bereikt. Na de pauze gaf spreker een beschou wing over het gereedmaken van kweek- bakken voor Danio Rerio's. (Ingez. Med.-AdT.) Sr was ernstige aandrang uit de afde- gen, te zoeken naar wegen, waardoor ongeorganiseerden verplicht worden meebetaling van de ook voor hen ge- akte kosten Sen vertegenwoordiger uit de Amster- msp confectieindustrie sprak zvin grot- -ontwaardiging uit over de lag. en, die in de textielindustrie nog be Aangedrongen werd op het terugdrin ;n van de huisarbeid en vooral ook oj Kamerlid Maenen: Woningen voor bejaar den zijn te duur Het Tweede-Kamerlid, de heer J. H. laenen (kath. v.), Is van mening, dat de uren van afzonderlijke woningen voor ejaarden, welke met rijkssteun krach- :ns de beschikking bijdragen wonlng- wetbouw 1950 en de premie- en bijdrage- -geling worden gebouwd, de financiële draagkracht van zeer vele, zo niet de :e bejaarden te boven gaat. De heer Maenen heeft hierover minister Witte hriftelijk vragen gesteld en verzoekt de bewindsman, indien deze 's vragenstellers mening deelt, genoemde regelingen voor het woningen voor bejaarden be spoedig aan een herziening te on derwerpen. Israël als lid hunner organisatie. Boven dien wordt de regering gevraagd, haar in vloed te gebruiken bij de westelijke mo gendheden, opdat die hun garanties voor de wapenstilstandsovereenkomsten van 1949 effectief zullen doen zijn. De negen kerkgenootschappen hebben tevens hun gemeenten opgewekt zich be wust te worden van de verantwoordelijk heid van de christenheid voor het feit, dat veelal in heden en verleden geen recht en gerechtigheid werd en wo-rdit gedaan, zowel tegenover Joden als Arabieren en hen opgewekt te bidden voor de vrede dit deel van de wereld. :en kerkgenootschappen zijn: de Nederlands hervormde kerk. de Gerefor meerde kerken in Nederland, de Evange- lisch-Lutherse kerk, de Algemene doops gezinde sociëteit, de Christelijk-gerefor- meerde kerken, de Remonstrantse broe derschap, de Vrije evangelische gemeen ten. de Evangelische broedergemeente er de Unie van Baptisten gemeenten. Deze amen in het „Interkerkelijk con tact Israël". Een delegatie van dit contac: heeft de verklaring vanochtend aan d( regering overhandigd. Tweede Kamer voor vol ledige gelijkstelling man en vrouw Met 56—14 stemmen heeft de Tweede Kamer gistermiddag -het systeem Van Oven aanvaard. Waardoor de wet tot op heffing van de huwelijks-onbekwaam heid der gehuwde vrouw zo zal worden omgewerkt dat er een volledige gelijk stelling tussen man en vrouw t.a.v. het huwelijksvermogen. Tegen stemden de en de heren Beernink, Schmal, De Ruiter en Tilanus (allen c.h Te Woomera, in Centraal—Australië, hebben Britse en Australische geleerden geslaagd experiment gedaan met een geleld projectiel van het type .fireflash". .enla werd een oer laatste lel de Mau Mau organisatie, de tten bekend. generaal Tanga nyika" gevai.gen genomen. Niet iedereen stdat het zegd: de méésten toch wel mét als zónder hoed. Bent U er óók zo een, die maar het liefst haar blote bol aan wind en zon en regen bloot stelt? Vindt U het óók gezond? En zo gemakkelijk Toch moet U voor zichtig zijn met die sportieve nei ging om zonder hoed te lopen. Uw kapsel eist dan n.l. véél meer verzorging, wil het glanzend blij ven en In zijn model. Bovendien moet het kapsel be halve aan de hoed ook aangepast zijn aan de hals van de japon, de kraag van de mantel, de schou derlijn etc. Het moet dus een i, wil alles vol- cht kome: héél Er die zich aan deze wetmatigheid kunnen onttrekken, zonder daar door antiek te lijken. Besteed dus een deel van uw kleedgeld aan de kapper. Het is beslist géén weggegooid gold HAUTE COIFFURE STEENSTRAAT 57 - LEIDEN TELEFOON 21721 Examen koordirigent Bij de door de Kon. Bond van Chr. Zang. en Oratorium-Verenigingen (Fe- tie van Ned. Zangersbonden) gehou- examens ter verkrijging van het di ploma voor koordirigent, kon aaiï 20 van de 38 gecxamlneerden het diploma worden uitgereikt, nl. aan: mevr. T. C. den Bocr- Boven, Souburg, mevr. M. J. Noor- deman-Acksen, Wassenaar, rnej. C. B. Kousemaker, Goes, mej. P. J. Meulblok, Heinkenszand. mej. J. J. de Schipper, .-Gravenpolder, F. A. de Boer, s-Gra- venhage, A. L. Bontan, Hoorn, W. E. Hennink, Haarlemmermeer. J. C. Hoff- Utrecht, J. Huizinga, Utrecht. G. H. Kolling, Zelhem, B. Leynse, Middelburg, J. A. Posthuma, Amsterdam. J. H. Ritse- ma, Uithulzermeeden, J. Rotman, 's-Gra- venhage, K. Siegers, Winsum (Gr A. Taekema. Arnhem, ir. A. H. v. d. Vegt, Delft, J. K. Warnink, Gooi, E. Zorn 's-Gra venhage.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 9