Nieuwe aula met pijporgel op begraafplaats „Rhijnhof" Vertrekken in oude gebouw worden nu als wachtkamer gebruikt 4 smaken Vader Engel en zeven kinderen speelden, zongen en dansten verhulst NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 12 APRIL 1956 TNE VERNIEUWING EN UITBREIDING van de aula op de begraafplaats Rhijnhof heeft eindelijk haar beslag gekregen. Gistermiddag heeft een aantal belangstellenden, uitgenodigd door de kerkvoogdij van de Leidse Hervormde Gemeente, zich er van kunnen overtuigen, dat hier sprake is van een belangrijke verbetering. Zoetermeer gerestaureerd. In de meeste gevallen zal de heer H. de Pree, die voor de begraafplaats bij de Hervormde Ge meente in dienst is, het bespelen. De dispositie van het één-klaviers-orgel ls als volgt: prestant 8', holpijp 8', fluit 4', octaaf 4', nazard 2 2/3', piccolo 2', tremu lant, prestant 8', holpijp 8', fluit 4'. octaaf 4', nazard 22/3' en piccolo 2'. De akoestiek in de aula is heel goed. Voor de muzikale omlijsting van de aulabijeenkomsten is de plaatsing van het meer dan honderd pijpen tellende orgel zeker van belang. Lange tijd heeft men op Rhijnhof ge zeten met het* bekende aulaprobleem. Vóór de oorlog moeten er al plannen zijn geweest. Men zag zich onder meer voor de vraag gesteld, of met de bestaande aula, een oud buiten, iets zou kunnen worden gedaan, of dat nieuwbouw de enige mogelijkheid zou zijn. De moeilijk heid was ook, dat aan het gebouw krach tens de monumentenwet niet veel mocht worden gedaan. Men heeft toen uiteindelijk een aan vaardbare oplossing gevonden in het sa mentrekken van het grote huis en het bij dit huis afzonderlijk staande koetshuis. De kerkvoogdij heeft het goed gezien om de aula te verplaatsen naar het nieu we gedeelte. De inrichting van het bui tenverblijf zelf is zodanig, dat daar moei lijk iets anders van kan worden gemaakt. De in gebruik zijnde vertrekken daar zul len nu als wachtkamer worden gebruikt. In de oude aula kunnen de belangstellen» den plaats nemen en het vertrek links van de hal blijft voor de familie. De aula heeft een linoleum vloer. De verwarming komt van zes gaselementen, die in het plafond zijn aangebracht. De verwarming van de orgelrulmte en het overige deel van de nieuwe aula is elek trisch. In de rechtermuur van het nieuwe ge bouw is de deur. waar de kist wordt bin nengedragen. Men komt dan in de werk ruimte voor de begrafenisdienaren. Tij dens de aulabijeenkomst kunnen dienaren en chauffeurs hier ook wachten. Vermel den wij ten slotte, dat in het oude ge bouw een nieuw toilet is gemaakt en ver scheidene gedeelten nieuwe verf, licht grijs, hebben gekregen. De heer Van Hoeken heeft namens de kerkvoogdij de aula met een kort woord geopend. Hij wees erop, dat de kerkvoog dij van mening is, dat nu in een grote Behoefte is voorzien. Na de opening werd de aula bezichtigd. Een kort woord werd nog gesproken door de begrafenisondernemers Seugling Van Ingen Schenau. Inrichting Het nieuwe gebouw bestaat in de eer ste plaats uit een grote ruimte met een uitspringend gedeelte. In deze ruimte zijn ongeveer vijftig zitplaatsen, terwijl er dan ruimte overblijft voor een vrij groot aan tal staanplaatsen. In het uitspringende gedeelte, dat door een gordijn van de grote ruimte kan worden afgescheiden, komt de baar te staan. De katheder staat op de linkerhoek. Begint in de aula de bijeenkomst, die aan de begrafenis voor afgaat, dan wordt het gordijn openge trokken. Achter deze nis bevindt zich de ruimte vóór het pijporgel. In de achterwand va de nis, die bedekt wordt door een gordij zijn drie grote openingen voor het geluid van het orgel. Men was in de gelegenheid in Den Haag een pijporgel van goede kwaliteit aan te kopen. Het is door de firma W. van Leeuwen te Leiderdorp- AGENDA VAN LEIDEN Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., vierde abonnementsconcert Rott. Philh. orkest o.Lv. Eduard Flipse, soliste Moura Lyro- pany, piano. Burcht, half 8: Leids Onderling Zie kenfonds, filmvoorlichtingsavond. Asserstraat, 8 uur: Vereniging voor Chr onderwijs, opening nieuwe u.l.o.-school De Doelen, 8 uur: genootschap Neder land—Engeland, Winifred Ferrier over Kathleen Ferrier. Rehoboth, 8 uur: VERON. Oegstgeest, Irene, 4 uur—half fl receptie ds. G. F. Callenbach (zilveren ambtsjubileum). Leiderdorp, Dorpshuis. 3 uur- U.V.V.-middag voor ouden van dagen. Leiderdorp, Dorpshuis, 8 uur: buurtvereniging Limeika, feestavond tien jarig bestaan. Vrijdag Aula nieuwe u.l.o.-school Asserstraat, 8 uur: Vereniging voor Chr. onderwijs, installatie H. F. K. Koster als hoofd Prinses Ireneschool (Van Vollenhoven- kade). Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond per soneel Lichtfabrieken. Leiderdorp, Geref. kerk, culturele Zaalberg-avond. Zaterdag Gele tramhalte Rijnsburgerweg—Was- senaarseweg, 13.55 uur: Kon. Ned. Na tuurhistorische Vereniging, Zuidwijk (Wassenaar). U.V.S.-terrein Wassenaarseweg, finales schoolvoetbaltoernooi. Recreatiezaal H.C.W.-N.E.M., half 3— half 5: receptie De Stalen Band (15 jaar); Treslong (Hillegom), 8 uur: feestavond. Stadsgehoorzaal, half 3: Leidse Jeugd Actie, Scapinoballet voor de jeugd. Schouwburg, 8 uur: jubileumuitvoering Sempre Avanti (10 jaar toneel), comedie „Mensen in Pension" door A. Bromet. Zondag Pieterskerk, 7 uur: Kerkdienst voor ge heel Leiden, ds. F. J. Pop (directeur „Kerk en Wereld") over: Geniet het leven! Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, en apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, teL 21060. Tentoonstellingen Lakenhal, 105 uur: werken van Isaac Israels (tot 7 mei). Prentenkabinet, 25 uur: Het Parijs van Jean Marot. De nieuwe aula van de begraafplaats „Rhijnhof" met het gezicht het uitspringende gedeelte, waar de baar komt te staan. Foto N. van der Horst Drs. Hazenbosch voor centrale a.-r. Boeiende causerie over a.r. visie op sociale economie In het wijkgebouw Rehoboth heeft drs. C. P. Hazenbosch, lid van de Tweede Kamer en secretaris van het C.N.V., gisteravond voor de leden van de centrale a.r. kiesvereniging, een duidelijke en interessante uiteen zetting gegeven van de visie, die de a.r. partij heeft ten aanzien van allerlei problemen op het terrein van de sociaal-economische politiek. De slotsom van zijn betoog was, dat deze politiek erop gericht dient te zijn het de mens mogelijk te maken zijn van God ontvangen opdracht op sociaal-economisch terrein uit te voeren en de vruchten daarvan te plukken. De heer Hazenbosch begon met het sig naleren van het gevaarlijke aspect, dat di sociale economie een te sterk accen krijgt. In dit verband legde hij er de na druk op, dat het mensenleven niet ge heel in het sociaal-economische dient op tè gaan, al is dit op zichzelf ook een heel belangrijk aspect. Bijhet sociaal-econo mische gaat het om het op elkaar afstem- van produktie en consumptie en ds s neemt hierbij dan ook uiteraard centrale pjaats in. Daaruit volgt vanzelf, aldus drs. Hazenbosch. dat christelijke visie op deze politiek niet kan worden verkregen zonder de juiste waardering van het „mens-zijn". En-hler ligt, volgens spreker nu juist het zwakki punt van de doorbraakmensen, omdat hun politieke partij geen eigen mensbe schouwing heeft, al-thans niet overeen komstig het Woord van God. Twee elementen Over de christelijke mensbeschouwing sprekend vestigde drs. Hazenbosch de idacht van zijn gehoor op twee be langrijke olementenl namelijk de zeei zondere plaats, die de mens als beelddra- ran God inneemt en het feit, dat het mensenleven door de zonde ls geschon- waarvan de doorwerking ook in hel sociaal-economische leven is te bespeu- Het beelddrager-Gods-zijn impliceert evenwel een cultuuropdracht, waarva het sociaal-economische een niet te vei waarlozen onderdeel is. Wanneer men dus enerzijds het beelddrager-Gods-zljn met zijn vrft- heid en verantwoordelijkheid en an derzijds de invloed van de zonde, die gebondenheid geeft, in aanmerking neemt, is men gearriveerd op het thema van gezag en vrijheid, welke AMERICAN VIRGINIA HALF ZWAAR ZWAAR Shagretta smaakt beter twee niet van elkaar kunnen worden losgemaakt. W'lj moeten dus, zo ver volgde het Kamerlid ook op het ter rein van de sociaal-economische po litiek zoeken naar het evenwicht tus sen gezag en vrijheid. Uit het feit. dat voor die beide plaats moet zijn vloeit ten slotte voort, dat de overheid een eigen taak heeft, die evenwel geen exclusief karakter mag dragen. In dit verband legde spreker de nadruk op de betekenis van het gezin, de maat schappelijke organisaties en de be drijfsorganen. Overheidstaak „Wij, a.r.-leden, zetten ons in voor een ondernemingsgewijze georganiseerde volkshuishouding," zo verklaarde drs. Hazenbosch, „waarbij het er niet om gaat de onderneming aan de gemeenschap te brengen, maar juist om van de onderne ming zelf een gemeenschap te maken. Ten aanzien hiervan heeft de overheid een zelfstandige taak, waar deze betrek king heeft op de monetaire- en cultuur politiek en het voeren van een doelbe wuste kartel- structuur- en landbouw politiek." Wat de kartelpolitiek betreft voerde drs. Hazenbosch aan, dat di gericht moet zijn op het voorkomen v uitwassen, waarvoor hij in de nieuwe wet een goede grondslag had kunnen ontdek ken. Over de landbouwpolitiek zei hij, dat deze een geheel eigen plaats Inneemt omdat haar positie niet uitsluitend wordt bepaald door de economische betekenis en zij een veel bredere functie vervult Aan 'het einde van zijn causerie komend merkte drs. Hazenbosch op, dat de a.r. partij door haar bijzondere visie op de sociaal-economische poli tiek een geheel eigen plaats inneemt, die evenwel zeker niet mag worden gezien als een tussenpositie in de politiek van liberalen en socialisten. a.r. visie geeft weliswaar geen pasklare oplossing voor alle proble men, maar zij is een norm voor de praktische anti-revolutionaire poli tiek, die immers dient vast te staan. Alleen door een ondernemingsge wijze georganiseerde volkshuishou- De musicerende familie Engel uit Reutte, die gisteren optrad i Zuiderkerk: spelen, zingen, dansen en ook wel jodelen en vendel- zwaaien. Prachtige avond in stampvolle Zuiderkerk voor Evangelische gemeente van Reutte GEEN ZAAL IN LEIDEN was groot genoeg om alle belangstellenden voor het optreden van het gezin Engel uit Reutte (Tirol) te bevatten. De Zuiderkerk was gisteravond geheel gevuld.en men had er nog ge makkelijk vijfhonderd kaarten bij kunnen verkopen! Zoals men weet, maakt het muzikale gezin een tournee door ons land, met het doel geld te verzamelen voor de bouw van een kerk voor de Evangelische gemeente in Reutte. Oostenrijk heeft 407.00( Dat is slechts zes procent van het totaai aantal inwoners. In Tirol tellen de Evan gelische gemeenten twaalfduizend zielen. Over de moeilijkheden van de zeer ver spreid wonende Protestanten vertelde ds Gottfried Friess uit Reutte, een gemeen te tweemaal zo groot als de province Pfarre-r Friess mérkte op, dat men zijn wenk kan vergelijken met zendingsarbeid, omdat hij en zijn vrouw dit uitgebreid* terrein alleen moeten bewerken en de kerkelijke arbeid feitelijk nog in de kin derschoenen staat. Doch momenteel men dan zover-, dat om de veertien d gen een godsdienstoefening kan wordi gehouden, weliswaar i-n een oud school gebouw, maar binnen afzienbare tijd hoopt men de beschikking te hebben ove. een ei-gen kerkgebouw. Het spreekt vanzelf, dat de gemeente leden alleen niet in staat zijn-, de kosten de kerkbouw bijeen te brengen. Het arom zo verheugend, dat de concer ten in ons land, die door de familie Enge] "en gegeven zulk een grote belang stelling ondervinden. „We zijn dankbaar Gods hulp, waardoor we ons w< kunnen voortzetten", aldus ds. Friess. Ds. J. de Wit, Hervormd predikant, opende' met een kort welkomstwoord. Ge- ramen! ijk werd „Een vaste burcht 16 cn- :e God" gezongen. Hierna stelde vader Engel zijn kinderen op humoristische wijze aan de aanwezigen voor. Onder zijn leiding bespelen cje zeven kinderen, waarvan de oudste 20 en de jongste 6 ls, i-n totaal twintig instrumenten. protestanten. Ze zingen oók hun volksliederen en oefenen volksdansen en vendelzwaai Tal van liedjes zullen de toehoorders wel in het gehoor zijn blijven hangen, bijvoorbeeld „Es liegt ein Schlosz", het Sohwegeflimenuet, en niet te vergeten „Draussen auf der grünen Au". De zesjarige Pauli was onmiddellijk d< lieveling van het publiek. Het was in teressant. te zien wat dit blonde knaapji op verscheidene instrumenten wist t< presteren. Doch gelukkig beschouwt mer „der Pauli" niet als een wonderkind. De bengel ach t :ge streken van de jongste Enge] wezen daar ook allerminst opi Nadat ook moeder op het toneel verschenen, besloot de familie Engel haar optreden met de Fahnengruss a Reutte. Een ware ovatie was haar deel en dat waarlijk niét alleen voor de nn zikale prestaties. De Fa'hnengnuss werd herhaa-ld. d-r. H. J. Westerink. Geref. predikant, sprak een slotwoord en ds. De Wit bood de gasten uit Tirol Hollandse souvenirs aan. Met het zingen van ,,'k Wil God, mijn dank betalen" kwam het einde van deze prachtige avond. Nu gaat het muzikale gezin r.og naar Deventer en Eindhoven. Dan is de Paas vakantie voorbij en moeten de kinderen veer naar school. Reeds eerder traden ze •p in ze-ven Europese landen en voor de radio en de televisie. De gisteravond gehouden collecte heeft ;t mooie bedrag van f512 opgebracht Streekbijeenkomsien Geref. M.V.'s en J.V.'s Door de grote belangstelling heeft men besloten voortaan op twee achtereenvol gende zaterdagavonden een streekbijeen- komst van de Gereformeerde M.V.'s en te organiseren. De eerstvolgende bijeenkomst wordt aanstaande zaterdag avond om half acht in het Hervormd ver enigingsgebouw aan de Voorkade te Bos koop gehouden. Ds. B. Timmer uit Den Haag-zuid zal spreken over: „Waarvan ik levend lid ben". Een week later zal ds. Joh. Lever uit Vlaardingen een refe raat hoyden over: „De prediking". Slagers protesteerden tegen de hoge rundveeprijzen Na verzenden van telegram aan minister Mansholt werden vlees prijzen verhoogd DE FEDERATIE van slagerspatroonsverenigingen voor Leiden en om streken heeft gisteravond in de Jacobazaal van de Burcht een verga dering gehouden, waarin werd geprotesteerd tegen wat men noemde de „schrikbarende" hoogte der rundvleesprijzen. Het federatiebestuur trachtte met de talrijke aanwezigen een mogelijkheid te vinden aan de voor de slagers nijpende toestand een eind te maken. 67 aanwezige slagers voor de prijsver hoging. één stemde tegen en één blanco. Na enige discussie werd besloten de De vergadering werd geopend door de voorzitter van het federatiebestuur, de heer G. P Bergers, die vooral veel sla gers van buiten de stad verwelkomde. De rundveeprijzen, zo zei de heer Ber gers, zijn de laatste weken zo sterk ge stegen, dat er in onze kring reeds stem men zijn opgegaan de verkoop van rund vlees te staken. Waarom moeten de sla gers toch altijd onder het juk door, vroeg hij zich af. Van regeringszijde wordt over de hoge rundveesprijzen maar helemaal niet gesproken en zelfs onze eigen bonden zijn karig met de be richtgeving hierover. Maar er zijn dezer dagen koeien verkocht voor f180 f 1.85 „in de benen" en er zijn onder maar enkelingen, die onder deze oms digheden nog zonder verlies kunnen Spreker verklaarde het moeilijk te den een uitweg uit de moeilijkheden te wijzen, maar hij zei het nemen maatregelen toch noodzakelijk te achten om het slagersvak bona fide te kunnen houden en de klanten op verantwoorde wijze te kunnen blijven bedienen. De stemming van verzet tegen de huidige toestand uitte zich in het verzenden var twee telegrammen, één naar de minis ter van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening en één naar het hoofdbestuur van de federatie. Het telegram aan dc minister luid de: „De slagers van Leiden en om streken, in protestvergadering bijeen, spreken hun bezorgdheid uit over dc abnormaal hoge rundvleesprijzen, uiten hun teleurstelling over het feit, dat van overheidswege geen voorlich ting aan het publiek wordt gegeven en verzoeken Uwe Excellentie maat regelen te nemen om een verdere stij ging der prijzen tegen te gaan." Besluit Het federatiebestuur werd telegrafisch uitgenodigd door het doen van publikaties 'oor te zorgen, dat de bevolking it voorgelicht omtrent de oorzaak de hoge vlees- en veeprijzen, waar bij het dan vooral de onmacht van de slagersstand tot uitdrukking zou moeten brenger- Bij de discussies bleek al gauw, dat de gedachten in de richting van een prijs verhoging gingen. En na de pauze deelde de voorzitter mee, dat een prijsverhoging ook inderdaad in de bedoeling lag. Toen de vergadering een uitspraak werd gevraagd over de vraag of hiertoe moest worden overgegaan, stemden 65 van de Volksdansontmoeting van Leidse groepen Zaterdagavond zal Ini het gymnastiek lokaal van de Maresingelschool een ont moeting plaats hebbert van de Leidse volksdansgroepen. Er is een aantrekke lijke programma voor deze avond samen gesteld. Het ls de bedoeling, een beeld te geven van het wezen en verschillende vormen van de volksdans. Er staan ook dansen op het programma, die door ieder kun nen worden meegedanst. Demonstratie- dansen en zang zullen het programma af wisselen. Er zijn ruim zestig deelnemers. De avond is bestemd voor belangstel lende boven 17 jaar De zesjarige Pauli veroverde de harten van de talrijke aanwezigen. ding kan de mens werkzaam zijn in zijn goddelijk beroep, waarbij de overheid de taak heeft de zwakken te helpen en te steunen. Met de op merking, dat de a.r. partij deze wijs heid niet uit eigen inzicht heeft ge kregen, maar geput heeft uit Gods Woord, besloot drs. Hazenbosch zijn aandachtig beluisterde voordracht. De bijeenkomst stond onder leiding van voorzitter C. van den Heuvel, die in zijn openingswoord zijn spijt over de geringe opkomst had uitgedrukt. Eerste tomaten aan de Leidse groenteveiling Aan de Leidse veiling zün de eerste tomaten aangevoerd. De vroege vruchten z(jn gekweekt door de heer Jansen te Zoetermeer en werden door de heer H. de Heyer te RUnsburg gekocht. Ze brachten zestien cent per stuk op. Tien jaar Leidse Buitenschool Op contactavond der ouders aardig feestprogramma De oudervereniging van de Leidse Buitenschool hield gisteren in de stads gehoorzaal haar jaarlijkse contactavond. Evenwel droeg deze avond een bijzonder karakter, want het was tien jaar geleden, dat de vereniging werd opgericht. De directrice van de buitenschool, mejuffrouw G. Crevecoeur releveerde de oprichting en de werkzaamheden van de oudervereniging. De heer G. Biesbroek, voorzitter van het propaganda-comité, bood het bestuur 53 nieuwe leden aan. Beide sprekers wen sten het bestuur van de oudervereniging harte geluk bij dit tweede lustrum. Twee leerlingen van de school spraken gelukwens uit en overhandigden he* bestuur een taart met tien kaarsjes en >n boeket bloemen. Hierna werd het feestprogramma inge st. Gé Heijnen hield het publiek aan genaam bezig met zijn conférences. John Boelee en diens zoon Henny deden dat met accordeonmuziek. Het optredende acrobaten-trio buitelde onvermoeibaar over het toneel en verrichtte halsbreken de toeren. Enkels schetsjes werden op gevoerd. „The two in Harmonie's" zon gen hun liedjes, waarnaar het prettig was te luisteren, en de „Aioha Hawaians" brachten hun specifieke muziek ten ge hore. Voorts vermeldde het programma het optreden van de muzikale clowns „Les Bollini's" en enkele gezelschaps- Friezen besloten het seizoen met toneelavond Regisseur en spelers grepen mef keuze van „Fete" gelukkig niet te hoog De grote zaal van de Burcht was gisteren het trefpunt van vele Friezen uit Leiden en omgeving. Reeds bij het betreden van de zaal werd men ge confronteerd met de Oldenhove, de bekende toren in de hoofdstad van het heitelan. In forse inktlijnen trooride hij hoog naast het podium. Piano en viool strooiden de melodieën van de zo vertrouwde Friese liederen de zaal in. Deze laatste grote bijeenkomst van het seizoen droeg een bijzonder karakter. De toneelgroep van het selskip „Frys- lan" bracht het spel van D. Kalma, ge titeld „Fete". Met dit toneelstuk-in-vijf- bedrijven schreef de toneelafdeling in voor de wedstrijd van de bond van Frie zen buiten Friesland. In twee afdelingen wordt om de eer gestreden. Enkele jaren geleden kon „Fryslan" zioh als derde plaatsen in de afdeling 2a. In zijn welkomstwoord begroette voor zitter G. Koelstra in het bijzonder de twee leden van de jury, de afgevaardig den van de andere provinciale verenigin gen, de Friese studenten en de Friese ver enigingen uit Den Haag, Delft en Haar lem. Na het spelen van het Friese volks lied ging het doek op voor „Fete". Literair Met de keuze van dit stuk hebben re gisseur en spelers een hoge greep gedaan. Naast een geringe dramatische handeling staat een dialoog, die grote eisen stelt aan het „ztggen". De stijl ligt zeker niet in het vlak van de dagelijkse spreektaal maar gaat de literaire kant uit. De opvoering heeft doen blijken dat niet te hoog is gegrepen. Een zeer goede, hier en daar zelfs gave vertolking, kwam over het voetlicht. De opgaande lijn, die wij reeds eerder hebben opgemerkt, heeft zich voortgezet. Met de regisseur ver- m schillen we van mening over de typering roestvrij steal, terwijl de dominee. Ook hier helaas weer de traditionele man-in-het-zwart, compleet met puntbaard ja, natuurlijk, grijs-wit sprekend op een wat gedragen toon. zo'n dominee het toneel opkomt brengt hij bij menigeen terecht een stille grijns teweeg. Waarom niet eens gebroken met deze versteende, levens vreemde uitbeelding? We vonden dit temeer jammer daar de regie blijk gaf Dr. J. A. Noordijk lector chirurgie Bij K. B. is aan dr. J. A. Noordijk op dracht verleend om van 1 augustus 1956 :en nader te bepalen datum onder wijs te geven ln de chirurgie in de fa culteit der geneeskunde aan de Leidse universiteit. Dr. Noordijk is wetenschap pelijk hoofdambtenaar bij de heelkunde van frisse opvattingen bij andere figuren uit het stuk. De voorzitter huldigde de spelers met bloemen en sigaretten. Lezing en film voor oud-strijders Tot besluit van dit winterseizoen had het bestuur van de afd. Leiden en streken van de Nederlandse bond oud-strijders en dragers van het mobild- satiekruis voor de leden een avond ge organiseerd. De heer J. M. Kempink de N V. Bosman conetructiewerkplaats en machinefabriek te Rotterdam hield causerie over de vervaardiging van n vrije uitlaatpijpen. Ongeveer 20 jaar ge leden ls deze firma met de fabricage var de uitlaatpijpen begonnen. Het Fokker- vliegtuig „De Sniip", waarmee Hondong andertijd zijn beroemde vlucht over h zuidelijk deei van de Atlantische Ocea; heeft gemaakt, was met een dergelijke uitlaatpijp uitgerust. Gegevens over c levensduur van de pijpen bestaan er u die tijd niet. Deze wordt gemiddeld g< schat op 500 vlieguren. Tegenwoordig bedraagt die levensduur ongeveer 3000 vlieguren. De eisen, die aan de uitlaatpijpen den gesteld zijn hoog. Men neemt op het ogenblik proeven met nieuwere soorten de pijpen ook probeert te coaten, d.w.z. te bedekken met een dunne emaiilelaag. De fabricage van de uitlaatpijpen kreeg men tenslotte te zien. De heer Bosman jr. een uitstekend amateur-cineast, had een bedrij'fefülimpje vervaardigd, dat tot titel droeg „Met het verleden door het heden naar de toekomst". Aan het begin van de avond sprak de voorzitter M. Verhoeven een woord van waardering tot het bestuurslid, de heer L. Favier, die op 3 april een vijftigjarig ju bileum had gevierd. Jaarverslag en fi nancieel verslag werden voorgelezen door de secretaris, de heer J. Pieneman. Op 31 december 1955 telde de afdeling 156 leden. Er is een tekort over 1955 van 25. Aan het eind van het Jaar had de afde ling de beschikking over een „kapitaal" van 139,70. Er waren nog twee be stuursleden, die aan de beurt van aftre den waren, n.l. de heren Pieneman en A. G. Hooijer. Beiden werden herkozen. Haagse politierechter Losbandigheid in Katwijk Vijf Katwijkse jongelui hadden zich te verantwoorden bij de Haagse politierech ter omdat zij in november vorig jaar verzet hadden gepleegd tegen een politie man. Een van de verdachten was met aanwezig. Zijn zaak werd aangehouden. De jongelui hadden due avond gefuifd omdat een van hen in militaire dienst moest. Op de V oorstraat-Bads '.raat werd een van de jonger.6 aangehouden daar hij onder drankinvloed verkeerde. De an deren hadden zich hierbij niet onbetuigd gelaten en de arrestant proberen los te trekken; zij hadden de agent bij de keel gegrepen. Alle verdachten hadden tot dusverre een blanco strafregister. De officier van justitie schetste, dat het m Katwijk zo is, dat als er maar een relletje op komst is, er altijd wel jongens bereid zijn eraan deel te nemen. Hier was een volksoploop van 200 mensen ont staan. Het is altijd zo, dat de agent te gen de overmacht het onderspit moet delven, maar dat kan zo ndet doorgaan. De officier eiste daarom een week ge- -angenisstnaf tegen ieder. Mr. C. v. d. Marei, als verdediger voor en van de verdachten optredend, schets te zijn cliënt al6 een blaffende hond die bijt. Hij vroeg een boete en een voorwaardelijke straf. :ijn vonnis overwoog de rechter, dat de Katwijkse losbandigheid enn6tdg bestraft dient te worden. Hij veroordeel de verdachten conform de eis tot ieder an week gevangenisstraf. Onder invloed van drank Een voonmallge planter uit Katwijk hoorde voor de Haagse politierechter veertien dagen onvoorwaardelijke gevan genisstraf tegen zioh eisen en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De verdachte had op zaterdag 17 december de sociëteit komend in de Seia- poststraat een auto bestuurd terwijl hij onder invloed van sterke drank verkeer de. Via een trottoir was hij in een plant soentje terecht gekomen. De verd. betoogde, dat hij hier altijd rer het trottoir reed, omdat hij dan in één draad meteen zijn garage kon binnen rijden. Hij woonde nJl. bij ddt plantsoen tje. De man was van de sociëteit geko- die ongeveer 200 meter van. hem vandaan is. Rij de bloedproef was een alcoholge halte van f,60 pro mille geconstateerd. Mr. C. v. d. Marei, de raadsman, legde kwitanties over waaruit bleek dat verd. ;ioh altijd liet halen als hij te veel ge dronken had. DLt was een uitzonderlijk geval. De boulevard was volkomen leeg m was bijna thuis. De rechter wilde voor deze keer afwijken van zijn principe en omdat het een Idoht geval was geen onvoorwaardelijke gevangenis straf opleggen. Het vonnis luidde: 100 boete of 20 dagen, 14 dagen voorwaarde lijke gevangenisstraf en een jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid waarvan zes maanden voorwaardelijk. Vragen van E. Meester aan B. en W. De hjeer E. Meester, lid van de Leidse raad voor de Partij van de Arbeid, heeft het college van B. en W. enige vragen gesteld. Kunnen B. en W. ook meedelen, of de raad spoedig het pre-advies tegemoet kan zien naar aanleiding van hpt schrij- van van de woningbouwvereniging Ons Doel van 24 april 1954, dat op 3 mei 1954 door de raad in handen van B. en W. werd gesteld om pre-advies uit te bren gen? Is het college van mening, dat het oppn terrein achter de Petruskerk aan de Zee- ma nlaan om voorzieningen vraagt; kan het college ook meedelen, of dit terrein binnenkort zal worden bebouwd; als deze vraag niet bevestigend kan worden beantwoord, acht het college het dan niet wenselijk, dat het terrein een tijdelijke bestemming krijgt, bijvoorbeeld als rol- 6chaatsenbaan of speelterrein voor plein- sporten, en dat het kerkbestuur wordt verzocht, de zijmuur van de kerk nader ta doen afwerken? zijn altijd mannen die goed gekleed zijn. En goed gekleed gaan i: sluitend een kwestie vanhet kiezen van de juiste zaak. Een zaak men niet alleen dc nieuwste stoffen en modellen heeft, maar waa dc kunst verstaat de cliënt precies dat te laten kiezen wat zijn type nodig heeft. Vandaar deVoorkeur voorVerhuIst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3