Rijnsburgs Groene Kruis is trots op eigen gebouw Herv. en Geref. jongeren spraken met elkaar Visserij-mij „Piscator" in het zilver NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 DONDERDAG 12 APRIL 1956 Inzameling onder burgerij had rele cadeaus als resultaat HET IS EEN LANGE WEG GEWEEST, maar eindelijk is het dan zover", zei gistermiddag dokter E. E. van der Laan, toen hij de genodigden in de wachtkamer van het nieuwe Rijns'ourgse Groene Kruisgebouw wel kom kon heten. Bij de oprichting van de afdeling, vijftien jaar geleden, kwam meteen de noodzaak van een eigen gebouw ter sprake. Allerlei per sonen, comité's en niet het minst het bestuur hebben met allerhande acties sindsdien gepoogd da nodige contanten bijeen te brengen. Telkens kwam er wat bij, maar de stijging van de bouwkosten hiéld hiermee gelijke tred. Toen drie jaar geleden dbligatielen'ing In de plaatst dacht het bestuur aan de verwe zenlijking van het plan toe te zijn. Maar dé ambtelijke weg bleek mei doornen en distels te zijn bezaaid. Een gezamenlijke krachtsinspanning overwcn a Me moeilijk heden. De voorzitter heette speciaal wel kom burgemeester Höweler, tevens ere voorzitter van de afdeling, dokter J. F. Oh. SteyLing, zuster A. W. Wiilinge Pnns, wethouder Zandbergen, verscheidene raadsleden, de gemeente-secretaris, me vrouw Van de Berg-Hoogtij en wijkzuster Spijksma. Zich wendend tot de consul tatie-arts M. O. Eltzbacher en de dames Van Itersoo, Van Delft en Van Muyen verklaarde 6pr., dat zij het wel een prettige overgang zullen vinden, nadat het jarenlang maar behelpen was in de consistorie van de Voorhouterwegkerk. Hb dankte de heer Zandbergen Nzn., die magazijnruimte beschikbaar had gesteld, en de architecten Prinsen en Den Ouden, aannemers en onderaannemers, voor hun werk. De grootste dank richtte spr. tot de overheid en ingezetenen van Rijnsburg. die dit alles mogelijk hebben gemaakt. „Moge God Zijn zegen schenken", zo be sloot dokter Van der Laan Benijdenswaardig De nu volgende sprekers prezen zonder onderscheid het architectonisch aspect en de inrichting van het gebouw. De Rijns- burgse afdeling is in één slag van een meelijwekkende tot een benijdenswaardige afdeling geworden. Dokter Steyling zei dat hier een gebouw tot stand is geko men, dat de toets *tier kritiek glansrijk kan doorstaan en dat in hoge mate re presentatief is. Als blijk van hulde voor het hier getoonde doorzettingsvermogen bood hij een vlag aan, die door burge meester Höweler meteen in top werd gehesen. De heer Höweler verklaarde, dat de gemeente gaarne alle medewerking heeft verleend. Dokter Eltzbacher meende dat het gebouw in het groeiende en bloeiende Rijnsburg, aLs centraal punt sti mulerend op bestuur en leden zal kun nen werken. De voorzitter deelde mee, dat hij door bemiddeling van de heer Zandbergen f 300 had ontvangen van een vereniging, die anoniem wenste te bliiven centrum Noordwijk verklaarde zij te weten, dat doorgestane moeilijkheden gauw zijn vergelen maar dat de vreugde blijft. Dit zal ongetwijfeld hier ook het geval zijn. Architect Den Ouden rele veerde de waardevolle adviezen, bij de bouw ontvangen var de inspecteur van de volksgezondheid, dr. A. in 't Véld. Namens de inmiddels opgeheven vereni ging van EHBO-ers bood de heer Bos man iets uit de nalatenschap aan. name lijk een babvweegschaal en een theeser- Dokter Van der Laan had er nog wel moed op dat te eniger tijd „de overledene' uit zijn as zal herrijzen. Materiaal Namens het comité uit de burgerij sprak mevrouw Van Egmond-Star. Na een feli citatie te hebben uitgesproken nodigde zij het bestuur en de genodigden uit naar de bergruimte te komen om d< deaus van de burgerij te bekijken. Gecol lecteerd was f 1313. Hiervoor hadden d< dames gekocht een compleet Morpheus- bed, een compleet gewoon bed, drie infra- phil-lampen, tien hoezen om de bedden te beveiligen, en verder nog ander n riaal. Het bestuur was natuurlijk met deze praktische geschenken zeer ingenonu Het wenst op deze plaats de burgerij har telijk dank te zeggen hiervoor. De heer en mevrouw C. D. van der Vijver hadden een elektrische klok geschonken, de chitecten een plant. Als oudste bestuurslid roemde de heer D. van Egmond het werk van de zu in het algemeen, en dat van de wijkzuster in het bijzonder. De heer W. Star prees de „motorische kracht", uitgegaan van de voorzitter, die op zijn beurt lof had voor de harmonische samenwerking. Hierna be stond gelegenheid het gebouw, met daar bij gebouwde woning voor de wijkzuster, bezichtigen. Rijnsburg mag trots zijn op deze aanwinst. Minister Algera Vroege postbezorging eist zware lasten (Van onze parlementsredactie) Uitbreiding van de vroege postbezor ging, zoals thans in Delft en Tilburg bij wijze van proef is Ingesteld, zal belang rijke lasten met zich meebrengen. Ook is het de vraag, of steeds het daarvoor no dige personeel zal*zijn te vinden, schrijft minister Algera aan de Eerste Kamer In rijn memorie van antwoord over de be groting van de PTT voor 1956. Om het personeelstekort by de PTT te verminderen ziet de bewindsman het lan ger in dienst houden of weer In dienst irden Voor allen Mejuffrouw Van Gilsen van de zuster vereniging te Noordwijk zag di't gebouw als vrucht van het devies „Door allen voor al'len". Als leidster van het kraam- In Rijnsburgs Flora zongen twaalf koren Hervormd Kerkkoor had schone tiende verjaardag Al verhieven twaalf zangkoren hun stemmen, het was toch de avond van Rijnsburgs „Ned. Hervormd Kerkkoor", gisteren in de Flora-hal. Ter gele genheid van de tiende verjaardag van deze omvangrijke vereniging was immers dit grootse zangfestijn georganiseerd. Verjaardagsavondjes slagen lang niet altijd. Op gezette tijden pleegt de conversatie hier of daar te stagneren en de verveling ligt niet zelden op de loer. Dit alles kon van deze ontmoeting van zingende vrienden niet gezegd worden. Bijna drie uren lang bleef de stemming in de enorme zaal uitstekend en niemand scheen naar het einde te verlangen. Toch had de duur niet onbelangrijk be kort kunnen worden, als er niet twintlf minuten te laat begonnen was mis schien wel met reden en het af- er aanstromende zangersverkeer over d< beide zijden van het toneel was verdeeld. Nu moest de ene file onnodig lang a andere wachten. Overigens liep de orga nisatie weer als een betrouwbare klok met voorzitter Goedhart als gespannen veer die niet voor het einde tot stand kwam. Qoede uurwerken pauz* We achten ons deze keer ontslagen de plicht, uitvoerig op alle verrichtingen in te gaan. Over zo goed als alle deel nemende koren hebben we al vaak in dei brede geschreven en wij hopen dit op in dividuele uitvoeringen te blijven doen. Maar nu moge worden volstaan met vluchtig overzicht en een kanttekening hier en daar Dirk van Vliet opende de rij met zijn Burgemeester Höweler hijst de Groene Kruisvlag in top. Foto N. van der Horst RUNSBURG Vijftig jaar getrouwd Op 25 april zal het vijftig jaar zijn ge leden, dat de heer A. Hoogduin in het huwelijk trad met mejuffrouw Joh. Schouten. De heer Hoogduin is in Voor schoten geboren en mevrouw in Den de Oegstgeesterweg 51. Het huwelijk werd lezegend met vier jongens en een meisje, die nu allen zijn getrouwd en voor 23 kleinkinderen de zorg dragen. Ook zijn er al twee achter-kleinkinderen. Zowel de 74-jarige bruidegom als de 73- Jarige bruid is nog goed gezond; met riekte hebben beiden praktisch nooit iets te maken gehad. De heer Hoogduin is «erst los arbeider geweest, maar hij trad in 1910 in dienst bij de N.Z.H., waar hij als ploegbaas I menig spoorstaafje heeft gelegd en heel wat wisseltjes gecontro leerd. In 1947 werd hij gepensioneerd. Hoewel het gouden bruidspaar niet op veel drukte is gesteld zal het straks tocb heel wat handen moeten drukken. VALKENBURG Ned. Christenvrouwenbond De samenkomst van de afdeling Val kenburg van de Ned. Christenvrouwen bond was gisteravond druk bezocht er niemand zal spijt hebben gehad, deze ver gadering te hebben meegemaakt. De lei ding berustte bij de presidente, mevrouw E. C. van ResterenKranenburg. Na samenzang, Schriftlezing èn meditatie werd een en ander besproken over bonds dag. jaarfeest en uitstapje. Daarna kreeg de heer J. H. Ingerman het woord om iets te vertellen over zijn verblijf in Lam- barene, waar hij enige tijd werd inge schakeld in het grote werk, dat dr. Albert Schweitzer daar verricht Voor het verslag van de causerie (ook in Leiden gehouden) zie men de krant an gisteren. Bibliotheek De bibliotheek van de Hervormde Jeugdraad wordt vrijdagavond gesloten. Men wordt verzocht, alle boeken, die men nog onder zijn beheer heeft, terug te be- Rijnsburgse kinderkoor B van de Herv. gemeente. Het deed deugd naar de pit tige zang van deze jongelui te luisteren. Hun voordracht van „De grote schoon maak" en ,,'k Heb mijn wagen volgela den" oogstte luide bijval. De akoestiek van deze wel voor bloe men veilen, maar niet voor zingen ge schikte ruimte hield verder menige ver rassing in petto. De reactie op het geluid was bij elk koor weer verschillend. Merk waardig genoeg gold dit zelfs voof de componisten. De wonderlijkste ervaring was zeker wel, dat juist Mendelssohns muziek zo onbevredigend doorkwam. Trouwens: Haydn trof het ook niet erg. „Melodia" (Voorhout) zong o.a. Mozarts „Ave Verum" zuiver en. voor zover we iconden opmerken, met goede opbouw. De copranen maakten voor deze zaal een wat te dunne, te ijle^toon. Dit laatste on dervond men bij het dameskoor van „De Lofstem" (Woubrugge) in nog meerdere mate. Een werk van Mendelssohn ver vluchtigde grotendeels: in Brahms „Wie gelied" merkten we, dat deze dames toch wel iets goeds kunnen presteren. Maar ook hier bleef de klank al te steriel. Het gehele koor met de mannen erbij dus zong onder Dirk van Vliet lang niet onverdienstelijk het Paaskoor (uit „Ca- ralleria rusticana"), jammer genoeg ech ter niet in het Italiaans, waarom dan ech ter wel in het Duits? „Excelsior" van Leiderdorp was onder Hans Boelee vooral te prijzen in het „Koor der Landlieden" (eveneens uit „Ca- valleria"), op de Italiaanse tekst gezon gen. Ook hier lag de klank wat uit elkaar. Het experiment, bij de vertelling HSuncken („Jahreszeiten". deel IV) de sopraansolo aan een meisjeskoor te ge ven, achtten we echter vooral door de te vlakke voordracht niet geheel ge slaagd Onder leiding van de heer Bak gaf „De Lofstem" (Sassenheim) een gave en zelfs doorzichtige vertolking van Altinks „In de stille nacht" en een goed aangevoelde weergave van Verdi's „Slavenkoor", nu eens In het Nederlands. „Die Rhijnsangers" overtroffen zichzelf In een bijzonder fraaie bewerking door De Nobel van „Gelijk de witte zwanen" en een zuiver gestemd „Kyrie" van Mül- ler. Hun zang klonk mooi gesloten, ge ëgaliseerd en beschaafd. „Jubilate Deo" (Alphen) handhaafde ruimschoots zijn uitstekende reputatie van in alle groepen volwaardig zingend koor. Dirk van Vliet zoekt het nu zeer te recht ook bij de oude meesters der polyfonie. Een werk van di Lasso, gelijk- j luidend aan de naam van het koor en wat te langzaam gezongen koor wenste oplossing. De verliezen bij de draadomroep heb ben als oorzaak, dat de tarièven nog op hetzelfde peil liggen als voor de oorlog. De betekenis van de draadomroep voor de minder draagkrachtigen heeft steeds gegolden als argument tegen tariefsver hoging Een onderzoek onder de „vergeten groe pen" heeft uitgewezen, dat van de onder zochte gezinnen ca. 61 pet een eigen radio, 27 pet een aansluiting op het draadom- roepnet en 12 pet geen ontvanginrichting bezat. Bij de ger-J1- *-* J groepen behoren resp. 71.20 en 9. Meer dan 100.000 abon nees op de draadomroep behoren vergeten groepen. Tweede Kamei Vragen over zuurkool en verstekeling Enige tijd geleden heeft het coifimunls- tische Tweede-Kamerlid mevrouw M. E LipsOdinot aan minister Zijlstra ge vraagd, of de plotselinge stijging van de zuurkoolprijzen niet in strijd was met het prijsstabilisatiebeleid. Prof. Zijlstra heeft dit thans beaamd. Hij zegt er evenwel bij. dat. toen de zuurkool dank zij de schaars te aan witte kool en mede door de toege nomen vraag in verband met de schaarste aan andere groenten medio februari in prijs steeg, onmiddellijk besprekingen zijn geopend met de betrokken fabrikanten Dit heeft tot resultaat gehad, dat de per 13 maart nog aanwezige zuurkool (7209 vaten) tegen sterk verlaagde prijzen, aan merkelijk lager dan de vrije marktprijs, zou worden verkocht. Enige maanden geleden is een Tsje chische vluchteling. Pavl Tomacofics. als verstekeling met de Amsteldijk ons land binnengekomen, met de wens in de mij nen te mogen werken De marechaussee heeft hem toen aan boord van het s s Amstelland gebracht om hem naar Argen tinië te laten brengen. Daarbij zou de Amsterdamse vreemdelingendienst tegen over de pers hebben verklaard, dat op neming van de man een precedent zou scheppen, tengevolge waarvan ons land een vuilnisbak voor dit soort tragische Het Tweede-Kamerlid de heer J H Scheps (soc.) heeft thans schriftelijk aai de minister van justitie, prof. Van Over gevraagd, of deze affaire juist is. en d bewindsman zich met bovengenoemd uitlating kan verenigen, In de Poolse stad Czastochowa is eei bomvrije kelder teruggevonden met d lijken van 300 Joden, vermoedelijk ver zetslieden. die daar in 1943 door de nazi- zijn terechtgesteld ib't j.Die Schöpfung" kregen opbouw, waarin elke noot onberispelijk op de juiste plaats stond Deze gevorderde teenniek. dit schijn baar moeiteloze zingen ls nog lang niet algemeen en zal het ook wel nooit wor den. Zoals we reeds verleden week op merkten. kan „De Lofzang" van Rijnsburg onder Henk Akse een zekere grens technische moeilijkheid ln dit stadium, tonder risico te lopen, nog niet overschrij den. Schuberts „Sanctus" klonk heel be vredigend, koor 13 uit „Die Schöpfung' voldoende. Het bijbehorende meisjeskoor ..Juliana" verwierf een verdiende, krach tige bijval met de keurig verzorgde uit voering van Rosen aus dem Süden". Akse mag zich dit wel als een persoonlijk succes aanrekenen Het grote Hervormd kerkkoor van Ai ohen zong onder Van Vliet „Christus heeft overwonnen" (Bach) en een kundi ge bewerking door Meindert Boekei van Gezang 202 („Wat wankel' of wijk'). De klank van deze zangers toonde een merkelijke homogeniteit, terwijl de i beelding treffend was door intensiteit juiste religieuze instelling. Het Hervormde kerkkoor van Rijnsburg kreeg, als jarige, het laatste woord met twee delen uit Mendelssohns „Psalm 42" De uitvoering kenmerkte zich door rus tige zekerheid en waardige expressie Dirk van Vliet heeft met dit koor in de afgelopen tien jaar wel veel kunnen be- Voorzltter Goedhart complimenteerde namens de Ring Leiden en sprak zijn beste wensen voor de toekomst uit. Tot slot verenigden zich alle deelne mende koren in massazang. onder leiding 'an Van Vliet, van de Engelse hymne .Van U wil ik zingen". Ds. Groenewoud sprak het slotwoord en ilndigde met dankgebed. Joh. van Wolfswinkel LEIDERDORP Was de vorige maal de Jonge Kerk van de Hervormde Gemeente gast vrouw, ditmaal trad de Geref. Jeugdcentrale als zodanig op. De avond had plaats in de vergaderlokalen achter de Geref. kerk en de leiding was in handen van de heer A. Wissel. waren twee belangrijke vragen, te k 1. Moeten wij, jongeren, op de door de ouderen ingeslagen weg voort- of, wars van alleB wat voorheer. Is gebeurd, een nieuwe weg zoeken voor intensieve samenwerking tussen Her vormden en Gereformeerden; 2. Is een Hcrvormd-Gereformeerde studieclub mo gelijk? Deze vragen werder eerst ln vier dis cus jiegroepen besproken. Uit de ant woorden, die uit de verschillende groe pen naar voren kwamen, bieek duidelijk, dat men unaniem van ooraeel was, dat olie oude persoonlijke kwesties zonder meer over boord dienen te worden ge gooid. Echter, een geschiedenis van meer dan honderd Jaar kan men niet zomaar opzij schuiven We moeten niet „wars van alles", maar „ondanks alles" nieuwe wegen trachten te bewandelen en dan met de Bijbel als uitgangspunt proberen nader tot elkaar te komen Leiden dan deze samenkomsten tot een nieuwe kerk? Zeer zeker niet, aldus ds, Honnef. De eneheid is er in Chris tus. maar organisatorisch valt er zo het een en ander nog te doen Laten we met ons ideaal niet te hoog willen grijpen maar blij zijn als we als Gereformeerden Hervormden elkaar kunnen blijven met elkaar kunnen blijven spreken: dit mogen we zien als een ge schenk van God. De tweede vraag, of een gemeen schappelijke studieclub mogelijk ls, werd eenstemmig bevestigend beant woord. Er werd nog opgemerkt, dat het toch wel ivenseiyk Is. dat de Jeugdleiders(sters) lid van deze club worden, omdat zjj wat besproken la en wordt kunnen doorgeven aan de jeugd, waaraan zy leding geven. „Als we de Bijhei op de voorgrond stellen, kunnen we ook hierin nader tot el kander komen". Dit was het bevredigende slot van deze goede contactavond. Ds. Sweepe beroepen Naar wij vernemen, heeft ds H. Swee pe, Geref. predikant alhier, een beroep ontvangen van de Geref. Kerk te Amster dam in de vacature van ds. J. B. van der Sijs. Filmstudiekring Vrijdag 27 april komt voor de Her vormde filmstudiekring Wika Dijk spre ken over de verhouding Kerk-film. VISSER11GOLF Reder Brouwer kreeg bekendheid met A.B.C.D.-boten T'ATERDAG VIERT de visserij maatschappij „Piscator" te IJmuiden met haar directeur, reder V/. Brouwer, het zilveren jubileum. De vitale oude heer Brouwer, die zijn 75 jaar ten volle ov#r zich heen heeft voelen gaan de jaren in de visserij tellen dubbel, zegt men heeft sinds de oprichting de leiding geheel alleen in handen gehad. Hij mag dan 75 zijn, zijn geheugen laat hem bepaald niet in de steek en uit de beginjaren, toen de Antje, de Betje, de Claesje en de Dirkje als de A.B.C.D.-boten bekend heid begonnen te verwerven, weet hij nog van alles te vertellen. Bijvoorbeeld hoe anderen na zijn eriment óók de rijke visgronden oi Noord wilden g.ian opzoeken. Toen daar eenmaal de Piscator-schepen op i beeld van de Belgen heen waren gestoomd e netten vol te scheppen en de rad! verklapte, dat er ginds wel een aardig visserijtje te halen was, kwam dat des heren Brouwers eer toch wel even en hij liet een aparte radiocode opstel len om de andere schippers in de luren te leggen Dat lukte enige tijd, maar tor werd het de schippers zelf te bont en weigerden het systeem verder toe passen uit loyaliteit jegens hun collega' De heer Brcuwcr kan zich er nóg et e kwaad over maken: „Ik zou h' r misplaatste collegialiteit noemr .et financiële nadelen dan." »rtien jaar was de heer Brouwe hij als jongmaatje bij een der bi roemde Vlaardingse patroons, de firma Kwakkelstein, in dienst'kwam. Het in de dagen van het seizoenbedrijf. In de haring teelt werd van 's morgens vroeg tot avonds bar laat gewerkt op de we dg pakhuizen en op de schepen. Voor studie bleef er dan ook heel weinig tijd maar toch was er een moment op de dag, dat de knge Brouwer het ge reedschap voor de boeken verruilde ijn kennis verrijkte: 's morgens heel vroeg, eer de afslag nog was begoi Proefneming De vereiste diploma's kwamen er en 1901 ging hij bij de firma De Zeeuw Van Raait werken aLs correspondent. Daar men kennelijk wat m het dapperi Brouwertje, want na een half jaar werd hij tot bedrijfsleider benoemd en met stemming van zijn baas wist de toer maar 22 jaren tellende Brouwer s; me; een compagnon een eigen schip op zee te krijgen. En in 1907 werd het zelfï een rederij: de visserijmaatschappij „Proefneming". Daarnaast bleef Brouwer in dienst De Zeeuw en Van Raait, waar hij al lengs lot procuratiehouder was opgeklom- In de eerste wereldoorlog kocht hy voor zevenduizend'guldens een sloep, rustte het ding uit voor de beujt- vissery en trok winter en zomer door voor een land, dat elke vis dubbel en dwars kon gebruiken cn ervoor wilde betalen ook. Zodat de eerste reis al meer besomd werd dan de aanschaffingskosten van de sloep wa- Angstig De heer Brouwer liet zich kort voor ;t eind van de oorlog uit zUn eigen rede rijtje kopen om zich weer geheel te kun- wijden aan zijn firma. Eén van de ve schepen van deze firma werd op zijn derde reis door een Duitser over- stoomd. Men toog onmiddellijk op pad .-nadevergoeduig los te krijgen. Het geen niet direct gelukte, want er was geiuige van de ramp te vinden. Totdat de schipper kwam opdagen, die geredden van de overstroomde logger had overgenomen en met behulp van diens verhaal kreeg de heer Brouwer zijn rederij 271000 los, waarmee hij wel heel gelukkig, maar ook een beetje angstig was. Want hy moest dit enorme bedrag gedurende een weekeinde onder houden, zodat hij maar besloot het te nemen naar de kerk. Maar moeder rouw werd geheel op de hoogte ge- Dracht, want stel je voor, dat hij tijdens de preek ook maar een ogenblikje weg doezelde Niet verslagen Het bloed kroop, waar het niet gaan Dn en weer rijpte bij de heer Brouwer het plan een eigen schip te rederen. In april 1931 kon toen de visserij maatschap pij „Piscator" worden opgericht. De ma- versloeg de heer Brouwer niet. Hij Dleef zelf in Vlaardmgen wonen, liet zijn schepen te Rotterdam registreren en opereerde ermee vanuit IJmuiden, een verwarrende samenhang van zaken, die bestaat en die de reden is waarom heer brouwer nu nog altyd op en r reist van Vlaardmgen naar IJmul- De Betje heeft de oorlog niet over leefd. maar de Antje, de Claesje en de Dirkje, eens drie roemruchte scheepjes, zijn nog met moegediend. Ze behoren tot kleinste der trawlers, maar ze ver schijnen nog monter aan de markt en op het besommingsbord ln de hal staan zij :eker niet als de minste genoteerd. De Deining vandaag De donderdagmarkt werd bezocht door de Deining met 800 kisten vis van 3 april; de Fietertje staat voor morgen ge boekt. Dè oudste boten worden nu de Me itan, Tzonne. Marie van Hattem, Soera- baya. Eli. HD 87 en VL 27 van 3 april; de Allan Water, Bergen, Polderman. Viking- bank, Shamrock, Mercator, Claesje, SCH de Zuidkoreaanse regering. 117 en VL 7 van 4 april en de Bloemen- daal. Herman. Haarlem en KW 101 van 5 april De Wijker gisteren De trawler Klaas Wijker (van 31 maart) had de midder.weekse mark; uitgezocht voor zijn 150 kisten schelvis, 300 haring, 200 makreel, 110 zwarte kool, 70 gul en kabeljauw en 130 open plus 70 dichte wij ting, 10 varia en 259 stuks stijve kahei- j au wen. Vier loggers en kotters Bovendien werd de woensdagmarkt van kustvis voorzien door vier loggers en kot ters, die 5900 kilo tongen, 50 stuks stijve en 450 kisten schol losten Export De buitenlandse handel nam de regels kabeljauwen af voor f 128 tot f 148. België betaalde voor de regels kleine f 55 f 72 terwijl de kisten grote f 164 tot f 196 deden de kleine voor f 116 tot f 140 gingen. De grote tongen haaiden f2,50 tot f2.60 en >r de middelton® werd tussen de f 2.21 de f 2,12 betaald, terwijl de kleine ton gen f 2,25 tot f 2,45 maakten. Enen haalden tussen de f3,50 en de f3,70 de kiio en de tweetjes maakten f2,90. Engeland betaal- voor de grote schol f50 f60 en de ten gingen voor f 44 tot f 50 de kist. Binnenland nam af De binnenlandse handel nam de zwarte kolen af voor f42 tot f56 en betaalde de grove gullen f39 f37 terwijl dc leng tussen de f74 en de f87 terecht kwam. Voor de wijting is van f20 tot f25 gegeven en grote schol haalde f38 met |33 tot f38 voor de grootmiddel, f33 tot '41 voor de kleiinmidde] en f41 tot f35 roor de pennen. Braadjes haalden dat iveneens en haring maakte f 18 f22 met f 14 tot f21 voor de makrelen. Belgische treiler nam Britten lelijk bij de neus Kapitein André Craynest van de Belgische treiler N. 820 Yvilhelml- na uit Nieuwpoort heeft dinsdag een huzarenstukje uitgehaald door te ontsnappen aan een Brits vis- Kerübcschermingsschip. de Squirrel Een matroos van dit schip was aan boord van de VVilhelmina gezet. De Belgen deponeerden hem later op een eenzaam lichtschip Volgens de Britse admiraliteit was de Belgische treiler aan het vissen in Engelse territoriale wa teren. De Squirrel hield de vissers boot aan en zette matroos Ray mond Joseph aan boord. Deze ver klaarde later, dat kapitein Cray nest na een poosje het achterlicht van de treiler had laten doven om vervolgens na een schijnmanoeuvre over het Kanaal te ontvluchten in plaats van naar Newhaven op te stomen, zoals hem was bevolen. De Squirrel probeerde tevergeefs de Belg met behulp van de radar op te sporen. De Britse matroos was hoffelijk behandeld, maar bij het lichtschip Varne aangekomen, had men korte metten met hem gemaakt. De Squirrel heeft de ge schaakte beschermer van de Brit se territoriale wateren later weer van het lichtschip afgehaald, maar toen was de Belgische treiler al' lang weer verdwenen. Deze van de toren van het Katwijkse raadhuis genomen foto geeft een overzicht van de „Koestal", het nieuwe uitbrei dingsplan van Katwijk. De eer ste woningen van de Bouwkas, zijn reeds in aanbouw. In de komende jaren zal dit gebied geheel volgebouwd worden. Net over het eerste bijna vol tooide woonblok zijn nog te zien de kleine kleedkamers van de sportvereniging Katwijk, die hier de voetbalvelden had lig gen. In de verte zijn de flats zichtbaar van het molenblok te Katwijk aan den Rijn en ge heel links de molen aan de Val- kenburgseweg. Geheel op de voorgrond de Nieuwe Duinweg. Foto D. Kruyt KATWIJK AAN ZEE Jaarvergadering Herv.- Geref. jeugd Onder leiding van ds. Monster werd gisteravond de gecombineerde jaarver gadering gehouden van de Hervormd- Geref. meisjesverenogiJig Ruth cn de Jon ge Imgsverrendging Johannes Bogerman en wel in het wijkgebouw bij de Oude Kerk. Ds. Monster wekte de leden op trouw de vergaderingen te bezoeken. We moe en ons er op instelden dat we allen op reis zijn naar de eeuwigheid. De jaarverslagen van de secretaris der J.V., H. Haasnoot en van de penningmees ter C. Jonker, alsmede dat van de secre taresse van de M.V., mejuffrouw R. Haas noot, getuigden van een goed en opgewekt verenigingsleven. Hierna werd een uitge breid programma vlo* afgewerkt. Me vrouw de weduwe A. van der Kooy Kranenburg behandelde de oprichting van de G.Z.B. en hel werk onder de Toradja's. Verder luisterde men naar een opstel van mejuffrouw Aad van 't Slpt over madame Curie. Zang en declamatie vulden de rest van de avond. Een colflecte bracht f 95.69 op. De heer G. Vooys sprak het slotwoord. Wijkavond zuidwest De Hervormde wijkgemeente zuidwest heeft gisteren onder leiding van ds. F. Offeringa een wijkavond gehouden ln het wijkgebouw by de Oude Kerk. De predi kant behandelde de prediking. Plaats en taak van de prediking zyn in de gemeente zeer belangrijk. Van de oudste tijden af is de inhoud dezelfde geweest, nameiyk samenvatting van Gods Woord. In het kort gezegd: zonde en genade, verderf en behoud. De dienst des Woords ls geen geringe zaak. want de dienaar spreekt t gezag van Christus. Er wordt vaak gemakkelijk over de prediking geoor deeld, aldus ds. Offeringa, maar laten we nooit vergeten da', de preek onder het ge zag Gods is uitgesproken. De dienaar moet midden in de gemeente staan en spreken in een taal, die de gemeente verstaat. Het doel dart hij nastreeft is de gemeente te bewegen tot het voortbrengen van vruch ten der bekering. Jonge Kerk Thailandse legatie in Den Haag De minister van buitenlandse zaken van Thailand, prins Wan, heeft gisteren in Bangkok meegedeeld dat zyn land voor- ïmens is een legatie voor de Benelux- Amerika's luchtvaart. Senaatsubcom- liasie voor handel beschuldigt ministerie an buitenlandse zaken en raad voor bur gerluchtvaart. dat zij de belangen der Amerikaanse maatschappUen met be schermen bij overeenkomsten met bui tenlander», zoals de Lufthansa en de S.A.S. vyf Noordkorcaanse soldaten hebben de demarcatielyn overschreden cn ten -oorden van Seoel een Zuidkoreaanse -telling aangevallen, waarbij een vuurge vecht ontstond, aldus een verklaring van Ds. Jac. de Vo6 heeft gisteren op een begroetingssamenkomst van de Jonge Kerk in noordwest gesproken in de Oranjezaal van het jeugdhuis. Zijn onder werp was „De Jonge Kerk nu". Belijde nis doen is miet het bereiken van een eindpunt, zo zei de predikant, integendeel, het is een nieuw begin. We kunnen het zien als een brug, diie wordt geslagen tussen het sacrament van de Doop en dat het Avondmaal. Spr. wekte op ge- v te zijn in het gebed en opbouwend werkzaam te zijn door het behandelen van vele onderwerpen, die yerband houden met het kerkelijk en godsdienstig leven. Na de pauze vertoonde de heer A. Haas noot vele dia's. Het Witte Hek vierde feest De speeltuinvereniging Het Witte Hek heeft gisteren dn de Unizaail feest ge vierd. Voorzitter J. Boonekamp verklaar de, dat de kinderen spoedig weer naar hartelust in de tuin kunnen spelen, maar er moet nog heel wat worden opgeknapt. Hy vroeg medewerkers om dit zo gauw mogelijk voor elkaar te krijgen. In het feestprogramma hadden de kinderen een werkzaam aandeel. Order leiding van mevrouw T. Goedhart-van der Dussen voerden zy schetsjes op en werd er ge zongen. Vooral het slot. liedjes bij het kampvuur, viel erg in de 6maak. Namens leden en kinderen bood de voorzitter me vrouw Goedhart geschenken aan als dank voor haar werk. Na een verlot:ng ver toonde de heer B. Kornet nog een film. Feest gemeentewerken Directeur P. c. Priester van gemeen- tewerk en kon ln de oranjezaal van het Jeugdhuis zeer veel leden van de perso neelsvereniging met hun dames welkom heten op de feestavond. De secretaris penningmeester. de heer J. Guyt meldda ln zijn verslag een batig saldo. Het Noordwykse politic-toneelgezelschap Bont Blauw voerde schetsjes op. Het pro gramma viel buitengewoon in de smaak. Hoog en laag water Vrijdag: hoog water 4.36 en 16.54 uur ag water 0.25 (springvloed) en 12 50 uur.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 11