Jliettuie ^ciiisrljc ÜTouraitl Ook C.P.N. keurt kritiek op Stalin goed Min. Van Oven wil twee kapiteins Maar „imperialistische machten maakten er misbruik van... Nasser moet zich matigen, zegt Hammarskjöld Philips zond eerste Nederlandse televisie in kleuren uit Zes procent verhoging in de zuivel- en mijnindustrie Minister (met volmachten) voor het woningvraagstuk 51 WOENSDAG 11 APRIL 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening- 58936. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zevenendertigste jaargang No 10624 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. I. ENSERINE CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Vooz Leiden en Omstreken „Stantoastlch Is ghebleuen "tnyn berl la tcgtjeaspoct" BESTUDERING VAN FOUTEN IS LEERZAAM" TTET BESTUUR van de Communistische Partij Nederland heeft in een Ia resolutie het twintigste congres van de communistische partij der Sowjetunie besproken. Op dit congres werd ernstige kritiek geleverd op het bewind van Stalin. De C.P.N. heeft zich geheel achter deze kritiek 'geschaard, al wordt gezegd dat „de figuur van Stalin de geschiedenis zal ingaan als een der bekwaamste denkers en organisatoren van de Marxistisch-Leninistische beweging". die strijdig zijn met de communistische beoordeling van de persoonlijkheid. „Het meedoen aan deze persoonsverheerlijking Zoals bekend is. werden in Moskou per soonsverheerlijking, overtreding va partijdemocratie, het aantasten vai wettelijke rechtszekerheid door de ligheidsorganen. fouten in het agrarisch beleid en de breuk met Joegoslavië ge kritiseerd. Bestudering van deze fouten wordt leerzaam geacht voor alle communisten, het C.P.N.-bestuur gaat akkoord met de verklaring van het Russische centraal i comité, dat ondanks deze fouten de Rus sische communistische partij steeds een juiste, Leninistische succesrijke politiek heeft gevoerd. Letterlijk zegt de resolutie: „De na- I gedachtenis aan Stalins toewijding aan de zaak van het socialisme wordt door de gemaakte fouten niet aangetast. Het betrof hier beleidsfouten treding van de communistische organisa- tie beginselen. voor de burgerlijke staat en voor het in dividualisme dat eigen As aan burgerlijke partij opvatting en" De theoretische werken van StaLin zul len altijd hun waarde behouden, zo meent het bestuur van de CPN. Deze waarde ligt dan niet in het overnemen van on veranderlijke formules, maar als bron van een kritische studie van de ervarin gen van de C.P.S.U.- in een bepaald tijd vak. De resolutie vervolgt: „Het partijbestuur brandmerkt datgene, wat de imperialistische oorlogsdrijvers en hun proipagandaschrij vers van de kritiek op Stalin gemaakt hebben als een laster- Ilijike, leugenachtige verdraaiing van de feiten». Het doel van deze uit Bonn en Washington stammende vervalsingen ie. om de door de volkeren met zoveel vreugde begroette ontspanning tegen te De door Stalin gemaakte fouten hebben tot ernstige provocaties geleid, zoals de arrestatie der doktoren (velen van deze doktoren waren van Joodse bloede. Red. en de breuk met Joegoslavië. Het bestuur van de C.P.N. betreurt het feit, dat het gebeurtenissen zoals het pro- ces-Rajk, dat thans door de betrokken regering wordt herzien, tegenover het Nederlandse volk heeft verdedigd. De resolutie gaat verder: „Het partijbe stuur verklaart, dat het tegen herhaling hiervan zal waken en dat het in de toe komst geen stelling zal nemen inzake in terne gebeurtenissen in andere landen, in dien deze aan zijn beoordeling ontsnap- Betreurd wordt, dat in de Nederlandse Icommunistische partij voor de waardering Ivoor StaLin bewoordingen zijn gebruikt, flardappel-uitvoer stopgezet Met ingang van vandaag zullen nieuwe machtigingen voor de export van consumptie-aardappelen niet meer worden verleend. Het ligt ver der in de bedoeling na 21 april de export ook op vergunningen die eer der zijn afgegeven niet meer toe te staan. I Hoewel de aardappelvoorraden, die in ons land aanwezig zijn, nog ruim voldoen de zijn om de behoefte van de Nederland se bevolking te dekken, wil de minister voorkomen dat door een te grote uitvoer de voorziening van het eigen land tn ge vaar zou komen. Het exportverbod geldt voor alle voor consumptie geschikte aard appelen met uitzondering van poobaardap- Eén van de hoogste politie-ambtenaren van de Sowjebunie, Lavrenbi F. Tsanof, van de Witrussische republiek, is heden 'Weggzuiiverd. Tsanof werd beschouwd als een handlanger van de gefusilleerde Berla. Hieromtrent is echter officieel geen mededeling gedaan en over het lot van Tsanof is evenmin iets bekend. De Russische regering maakte vandaag voorts het overlijden bekend van Pavel A. Yudin, minister voor de bouwmaterialen- industrie. De 53-jarige Yudin zal bij de muur van het Kremlin w.orden begraven, een eer welke alleen vooraanstaande Rus sen ten deel valt India schaft de rickshaws af Ook de Hollanderdie tn het vroegere Indië werkzaam was. kent de rickshaw maar al te goed. het door een inlander voortgetrokken. «nel rijdende vervoermiddel voor passagiers. Het wordt ook in het Midden- en Verre Oosten veel ge bruikt. Thans toil de regering van India de rickshaws afschaffen en tullen er geen nieuwe vergunnin gen meer worden uitgegeven voor het trekken dezer tweewielige voer tuigjes. Rickshaws herinneren te veel aan het tijdperk van het „ko lonialisme", aldus de Indische on derminister voor arbeid Abib Ali. heeft ook moeilijkheden geschapen de verbindingen van onze partij met de volksmassa's, omdat zij indruist tegen de tradities en de mentaliteit van het pro gressieve deel van de Nederlandse be volking." Men dient zich niét bij voorbaat neer te leggen bij bepaalde kunst- en weten schappelijke theorieën, die in de Sowj et- Unie en de volksdemocratiën worden ge huldigd. Een kritische beoordeling hier van is noodzakelijk. De verklaring van het centraal comité te Moskou over de mogelijkheid, om het socialisme elders in dé wereld langs an dere wegen te verwezenlijken dan in Rus land is geschiedt, wordt door het Neder landse partijbestuur met instemming be groet. Tenslotte wordt verklaard, dat de C.P.N. haar politiek zelf bepaalt In haar eigen democratische organisatie, zonder inmen ging van buiten af. Truman op 14 juni in Den Haag Kansas City, 11 april Thans is officieel bekend gemaakt dat oud-presidemt Harry A. Truman van de Verenigde Staten op zijn Europese reds ook Nederland zal bezoeken. De oud- president wordt op 14 juni In Den Haag verwacht en zal op 17 juni van Hoek van Holland naar Engeland vertrekken» zo meldt Associated Press. Bourguiba Tunesisch kabinetsformateur Tunis, 11 april. Habib Bourguiba, de nationalistische politicus, werd door de bey van Tunis of ficieel benoemd tot eerste premier van het onafhankelijke Tunesië. Hij verklaar de tegenover de pers, een regering var nationale eenheid te zullen vormen. Tu nesische opstandelingen hebben in Mou- teres de vrouw en een kind, behorende tot het gezin van een aanhanger der nieuwe-grondwetspartij. gedood. De moordenaars waren aanhangers van de extremistische leider Salah Ben Joessef, die de wijk naar het buitenland heeft ge nomen. In hetzelfde gebied, in het zuiden van Tunesië, staken 125 rebellen marktgebouw in brand. DE STRIJD IN ALGERIJE Wat Algerije betreft, na drie dagen hevige strijd zijn 40 militairen en r dan 250 opstandelingen gedood. De bellen beschikken over zware machine geweren en mortieren. De Egyptische operaties in Israël Nog geen Am. troepen naar Middenoosten KAIRO/JERUZALEM, 11 april HAMMARSKJÖLD, de secretaris generaal der V.N., die verge zeld door generaal Burns, hoofd van de bestandscommissie der V.N. in Palestina, reeds een onderhoud had met de Egyptische minister van bui tenlandse zaken, zal vandaag confe reren met premier Nasser. Het gaat er in de eerste plaats om, dat de Egyptische zelfmoord-commando's hun activiteit in Israël staken. Zolang Egypte zich niet onvoorwaardelijk be reid verklaart, zich van vijandelijke daden te onthouden, behoudt Israël zich alle vrij heid van handelen voor. De Egyptische pers beweert, dat reeds 300 commando'; op Israëlisch grondgebied opereren. De Joodse strijdkrachten zouden twee var dde Arabische „Fedayeens" in de pan heb ben gehakt. Voorts werden voor de derde, achter eenvolgende dag nieuwe nachtelijke In de strijd tegen de Egyptische zelfmoordcommando's wier be staan door Kairo officieel is toe gegeven werden de laatste da gen negen van zulke commando's doodgeschoten en vier gevangen genomen. De commando's komen in het donker de grens over, ge wapend met een licht machine geweer en zonder papieren. Hun opdracht luidt, te vernietigen wat zij kunnen, te doden wie zij kunnen en te strijden tot zij niet meer kunnen. De arrestant op de foto zocht zijn toevlucht in een greppel, toen hij door Israëlische troepen was omsingeld. Hij werd gevonden en gaf zich onmiddellijk over. Naast hem een Israëlisch politieman. HET eerste Nederlandse kleuter televisieprogramma is gistermid dag de ether ingegaan. Het was een uitzending bestemd voor de gedele geerden van de C.C.I.R. een interna tionaal raadgevend lichaam, dat de verschillende systemen van kleuren televisie overdracht en -ontvangst bestudeert om te zijner tijd tot een standaardisatie daarvan te kunnen adviseren. Hiertoe uitgenodigd door de Nederland se delegatie hebben de afgevaardigden van de C.C.I.R. J.o.a. uit de Ver. Staten, Japan en de Sowjetunie) bij Philips in Eindhoven versahailllende systemen van overdracht en ontvangst bestudeerd. Daarbij werden ook kleurentélevisiebeel- den vertoond van een formaat 2,5 bij 3 meter, zoals de afgevaardigden voordien tijdens hun bezoeken aan de Ver. Staten, Frankrijk en Engeland nog niet hadden gezien. Tot slot van dit werkbezoek werd in de namiddag een kleurentelevisiepro gramma uitgezonden, waarvoor de direc tie van de PTT een speciale zendvergun ning had verleend. De uitzending ge schiedde vanuit de kleurentelevisiestudio die voor dit doel in het natuurkundig laboratorium van de N.V. Philips wa6 ge bouwd. De afgevaardigden volgden het programma in Zeelst, een klein dorpje onder de rook van Eindhoven, op enkele kilometers afstand van de plaats van uit zending. Aan het programma werkten mee het ensemble Max Wodslei en het gezelschap ,De Nederlandse Pantomime" onder lei ding van Jan Bronk. De regie had Willy Hemért. De decors waren van Wim slagen gemeld, waarbij Israëlische neder zettingen werden aangevallen, spoorlijnen opgeblazen en waterleidingen vernield. Hammarskjöld voelt zich op zijn missie krachtig geruggesteund door de verkla ring, die Eisenhower, na een conferentie met minister Foster Dulles uitgaf. Er had een dringend overleg plaats met veer tien vooraanstaande Congresleden over de dreigende situatie in het Middenoosten. Blikbaar heeft de Amerikaanse rege ring momenteel nog geen directe plannen om troepen te staren, maar er zal een ver zoek daartoe aan het Congres worden gedaan, als er gevaar dreigt. Men kent het standpunt van Eisenhower: de Ver. Staten zullen binnen de mogelijkheden van de Amerikaanse grondwet hun ver plichtingen in acht nemen, om zich tegen elke agressie in het Middenoosten te ver zetten. Op 21 april zal hij in Washington, ter gelegenheid van de jaarlijkse bijeenkomst van de vereniging van hoofdredacteuren der Amerikaanse bladen, een rede houden over de buitenlandse politiek en speciaal de toestand in het Middenoosten bespra ken. Volgens Newsweek heeft de Ame rikaanse regering Griekenland om toe stemming gevraagd ca 1000 mariniers op Kreta te legeren .in verband met een eventuele noodtoestand in het Midden- JEMEN BIJ ARABISCHE BLOKVORMING Het gevaarlijke netwerk van militaire verdragen tussen de Arabische staten, die Israël omringen, werd verder uitgebouwd met een verdrag tussen Jemen en Saoedt- Arabië. De Arabische keten bestaat dus thans uit: Egypte, Syrië, Saoedi-Arabië. Jemen en Jordanië. De jeugdige koning Hoessein van Jordanië heeft tijdens een officieel bezoek in Syrië met president Kowatli de militaire plannen verder utt- gewerkt. Vanuit de vergaderzaal in Da ms hebben koning Hoessein en de Syrische president-zich naar het graf van oemruchte sultan Saladin, overwin- van de kruisvaarders begeven. Zij legden daar een plechtige gelofte af „het heilige land en het Arabische grondge bied" te zullen verdedigen. Vuurgevecht op Cyprus Nicosia, 11 april. Terroristen en Britse veiligheddsstrijd- krachten hebben vannacht bij het dorp Kalopsia, 50 kilometer ten oosten van Nicosia, hoofdstad van Cyprus, een vuur gevecht geleverd. Men vreest, dat er verscheidene slacht offers zij® gevallen. Vandaag beslissing in de landbouw N DE ZUIVELINDUSTRIE ls gisteren overeenstemming bereikt over een hoging van de lonen met zes procent. Na deze overeenstemming tussen de kerncom- I missie van de zuivelindustrie en de werk nemersorganisaties zal binnenkort verder. I overleg gepleegd worden over de verbe- tering van enkele arbeidsvoorwaarden. In hotel Vier Jahreszeiten te München is gisteren het huwelijk voltrokken tussen aartshertog Ferdinand van Habsburg (37 jaar) en de 18-jarige gravin Helen van Toerring-Jettenbach. Ongeveer 250 leden en vertegen woordigers van de Europese adel waren bij dit feest aanwezig. Op de foto prinses Olga van Joego slavië, de bruidegom, dè bruid en de hertogin van Kent eert zuster van prinses Olga). iiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijhiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiii Bus kantelde van dijk Drie doden, twee zwaar, 9 licht gewonden Drie passagiers kwamen om het leven, vee werden zwaar gewond en negen licht gewond, toen gistermiddag een auto van de vervoersmaatschappij De Twee Provinciën bij Nieuw-Lekkerland de dijk kantelde en tegen een huis tot stilstand kwam. De drie omgekomen passagiers zijn de heer C. van Dam uit Meerkerk, mevrouw Groenendijk-Kees- uit Alblasserdam en mevrouw Vo gelenzangVan 't Aardrijk uit Alblasser dam. Een van de twee zwaar gewonden is de chauffeur van de bus, de 41-jarige T. Scherpenisee eveneens uit Alblasser dam. De ravage aan de bus was ontzettend. De bus was namelijk gekanteld op de zij kant, die door de botsing met de i langs de dijk was opengesoheurd. Over de oorzaak van het ongeluk tast ien in het duister, daar de chauffeur nog niet gehoord kon worden. Ooggetui- ;n vertelden dat een personenauto vlak 30r de bus op de niet al te brede dijk in het keren was en de chauffeur daar- 3or wellicht te 6terk heeft geremd. De toestand van de tweede zwaarge wonde is levensgevaarlijk. De bus wa6 een lijndienst-wagen op de vaste lijn Rotterdam-Utrecht. Op het ment van het ongeluk bevonden zich vijf twintig passagiers in de bus. De licht- niet-gewonden werden wel hevig door elkaar geschud, maar bleven in de bus, ge deeltelijk zelfs in hun 6toelen. De negen lichtgewonden werden voor behandeling het ziekenhuis van Alblasserdam overgebracht. Het tienjarig zoontje van de heer Star- in klom gisteren op de Ropulierenweg in Limmel-Maastricht achter op auto van de gemeentereiniging. Toen de wagen begon te rijden viel de jongen er t en kwam onder een der achterwielen. :ij was op slag dood. De 52-jarige motorrijder H. van Dijk uit Nieuwe Pekela kwam gisteren in Oude Pekela in botsing met achteruitrijdende vrachtauto. De nu kort na het ongeluk overleden. Burgemeester van Zwolle vraagt rpiJDENS een debat in de gemeenteraad van Zwolle heeft burgemeester jhr. mr. G. A. Strick van Linschoten, zich uitgesproken voor vér gaande regeringsmaatregelen om tot een oplossing te geraken van het woningvraagstuk. Naar zijn mening dient de regering een minister aan te stellen, die met speciale volmachten bekleed zou dienen te worden. Deze minister zou een plan voor de op lossing van de woningnood moeten op stellen, en dit aan de Statcn-Generaal voorleggen ter goedkeuring. Volmachten zouden de minister de bevoegdheid moe ten geven af te w-yken van wettelijke maatregelen, verordeningen enz., indien hij dit noodzakeiyk acht. Na verkregen goedkeuring van de Staten-Generaal moet deze minister een jaar lang aan het werk gaan en na afloop daarvan verantwoor ding van zyn beleid en van de resultaten Monaco: chaos en boze pers Monte Carlrf, 11 april De autoriteiten van Monaco hebben vandaag officieel bekend gemaakt, dat al le 1800 perskaarten die waren uitgegeven ter (gelegenheid van het huwelijk tussen prins Rainier en de Amerikaanse actrice Grace Kelly, ongeldig zijn verklaard, om dat de originele passen zyn vervalst. Het perscentrum in Monaco had meer dan 1800 perskaarten uitgeschreven voor verslaggevers, fotografen, radio-, film- en televisiemensen. Ongeveer tweehonderd journalisten hadden nog geen perskaart ontvangen. Het zal in Monaco wel net zo worden als in Wenen» toen daar het staatsver drag werd ondertekend: eT zijn zoveel mensen van de pers, dat er vrijwel geen gewoon publiek meer is. Zelfs een Ame rikaans zakenman, die twintig jaar gele den wel eens reisverhalen schreef voor een Amerikaanse krant, kreeg gemakke lijk een perskaart Terwij] het ogenblik van Grace Kel ly's aankomst nadert, neemt de verwar ring in Monte Carlo toe. Het enige ex cuus voor de onbeschrijfelijke chaos op alile gebied is. dat de autoriteiten geen ervaring hebben in massa-organisatie: sinds honderd jaar is er in Monaco niet zo'n grote gebeurtenis voorbereid. De journalisten steken hun ongenoegen niet onder stoelen of banken. Maar boze vra gen kunnen zij niet naar voren brengen, want de autoriteiten doen slechts mede delingen en geven geen gelegenheid tot vragen stellen. van zyn werk aan de Kamers afleggen. Daarna kan deze procedure worden voortgezet tot de woningnood zover is be dwongen, dat de Kamers het verder zon der de gevolmachtigde minister menen te kunnen stellen. Slechts op een dergelijke wijze ziet de burgemeester van Zwolle een mogelijkheid om spoediger een einde te maken aan de woningnood in ons land dan thans. Arie Sikkens (71) redde twee kinderen De 71-janigie Alkmaarder Arie Sikkens heeft binnen korte tijd twee jongens van een waarschijnlijke verdrinkingsdood ge red. Terwijl hij aan het water zat (hij woont in een wooneohudt), zag Arie Sikkens 20 maart een jongen, die op rioolbuizen langs het kanaal speelde, in het water gillijden. Met een bootshaak wist hij het kind, de 12-jarige Joh. Huitema op het droge te brengen. Gisteren viel op vrijwel dezelfde ma nier de achtjarige J W. Boot6 in het wa ter. Weer wist Arie Sikkens de jongen met een bootshaak uit het water te halen Veel dankbaarheid van de jeugd onder vindt hy echter niet. Door zyn woon schuit. de Pauline, met stenen te beko gelen is al voor meer dan 225 gulden schade aangericht. Niettemin ligt op het schuitje altyd een bootsbaak klaar, die thans reeds tweemaal zyn nut heeft be- B.B. wil 248.000 noodwachters (Van een onzer verslaggevers) Naar wij vernemen ls men bij de Be scherming Bevolking tot de conclusie gekomen dat het streefgetal van 237000 getrainde noodwachtens nog te klein ls om on6 land in geval van oorlog te ver dedigen. Het is dan ook de bedoeling ebt aantal op te voeren tot 248.000 Op het ogenblik heeft men nog maar 160 000 noodwachters Van hen i6 echter een groot percentage nog niet geoefend zoals de uitbreiding van het aantal vrije middagen van derbien op zesentwintig per jaar. Wanneer men het ook over deze punten eens is geworden, zal d C-A.O. voor de zuivelindustrie per 1 mei van kracht worden Ook de drie procent verruimingstoeslag zal in de zuivelindustrie worden toege past. Zo wordt de vakantietoeslag twee procent verhoogd. Een half procent van het totale loonbedrag-in de zuivel industrie wordt besteed aan toeslagen zeven gulden per week op de weduwen- pensioenen. Het resterende gedeelte v de drie procent wordt bestemd voor overige secondaire arbeidsvoorwaarden Landbouw Vandaag zou in het Landbouwschap be slist worden over een loonsverhoging ln de landbouw van drie procent over 1958 ingaande od 1 mei en een uitkering ia- drie procent in die onderne mingen, die over 1955 een dergelijke uit kering uit de winst kunnen betalen Een optrekken van de lonen tot zes procent wordt in landbouwkringen niet logeiyk geacht. Mijnen De mijnindustrieraad heeft besloten de directies der mijnondernemingen te ver zoeken over het afgelopen jaar een uit kering van drie procent te verstrekken en de lonen met zes procent te verhogen. Ir Staf ontving brief van Gruenther (Van onze parlementsredactie) 1\/TINISTER STAF heeft van gene- -L'J- raai Gruenther een brief ont vangen betreffende de opschudding over de publikatie in het Duitse blad de Neue Rhein Zeitung. Van deze brief heeft de bewindsman een frag ment met een korte toelichting aan de voorzitter van de Eerste Kamer gezonden. Het fragment, aan de Kamer gezonden, bevat een gedeelte van een tran scriptie van de op de geluidsband opge nomen mededelingen, die generaal Gruen ther op 29 maart aan een groep Duitse journalisten, waarvan ook de journalist van de Neue Rhein Zeitung deel uitmaak te, heeft gedaan. Het biykt, dat de generaal geen per soonlijk onderhoud heeft gehad met de betrokken journalist en verder, dat deze het door de generaal gesprokene zeer on zuiver heeft weergegeven, aldus minister Staf Sukarno in augustus naar Moskou Sowjetaanbod van hulp aan Indonesië Sukarno heeft medegedeeld, dat hij eind augustus een bezoek aan de Sowjetunie hoopt te brengen na de officiële installa tie van de grondwetgevende vergadering. Tevens wordt medegedeeld, dat de Sow- jetambassadeur Dmitrr Zhoekow een con creet voorstel van Russische economische hulpverlening heeft gedaan. De Sowjet unie is bereid op elk terrein economische bijstand te verlenen Het voorstel wordt door het kabinet bestudeerd. Na een korte paasvakantie, doorgebracht in Kopenhagen, arriveerde prinses Beatrix gisteren weer op vaderlandse bodem. Onder hen die de Prinses op Schiphol verwelkomden, was mejuffrouw A. Broers. HET WEER IN EUROPA Dublin Aanhoudend koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Lr* 1 Zwaar bewolkt met ver- spreide oplflaringen, maar plaatselijk ook wat regen. Zwakke veranderlijke wind. Weinig verandering in tera- Vk. peratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). Op 18 april eerste kwartier. Matroos verdronken. De 25-jarige ma- •oos C. Mangolaars uit Dinteloord is gis teren op de rivier de Noord verdronken. Het schip, waarop hij voer, wilde aan leggen, waartoe de matroos met een kabel voren liep. Hierbij moet hij in het water zijn gevallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1