Rembrandt in Haags speelt grote rol bloemencorso Dit jaar slechts een klein avondconcours in Leiden Mej. De Haas met koninklijk goud onderscheiden NIEUWE LErDSCHE COURANT 3 MAANDAG 9 APRIL 1956 GROOT PALET MET MEISJES ALS VERFVLEKKEN Bloemenwagen. „Licht en kleur' ln alle ziekenhuizen zullen dit jaar ruikers worden gebracht HET BLOEMENCORSO van het comité Den Haag-Blocmen-Zee zal dit jaar voor een groot deel in het teken staan van de Rembrandtherdenking. Vier praalwagens zullen aan de schilder worden gewjjd. Z(j zqn ontworpen door de be kende corso-architect A. van Driel. Behalve deze vier wagens zal het comité nog zes andere praalwagens verzorgen. In vergelijking met het vorige jaar heeft men het aantal wagens dus met twee uitgebreid. Uitbreiden wil het comité dit jaar ook het aanbieden van bloemen in de ziekenhuizen. Kon men andere jaren slechts een ge deelte van de tehuizen in Den Haag „bestrijken", thans hoopt men de patiënten van alle ziekenhuizen en inrichtingen te kunnen verrassen. Men wil dit bereiken door de bloemenkoningin niet alleen op het Plein, maar ook in de verschillende stads wijken te laten recipiëren. De Rembrandtwagens ln het bloemen- titels I corso zullen geen schilderijen van de schilder voorstellen. Het is de bedoeling 1 dat er een wagen komt, waarop de schil der Rembrandt zal zetelen. Op de hoeken van de wagens zullen meisjes zitten. Wie voor de Rembrandtrol zal worden uitver koren is nog niet bekend. Wel staat vast, dat deze uitverkorene gekleed zal zijn I in hetzelfde kostuum als waarmee Rem- j brandt zich schilderde als kapitein. De tweede praalwagen is gewijd aan 1 Rembrandt's echtgenote, de vroeg gestor ven Saskia. Het meisje dat Saskia uit beeldt zal men kleden, zoals Saskia er uit zag toen zij door haar echtgenoot ge schilderd werd als „Flora". Op deze wa gen hoopt men de liefde te laten uitkomen van Saskia voor Rembrandt als man en als schilder: er zullen duizenden rozen op deze wagen worden aangebracht; kortom, het geheel zal een romantisch aspect heb- Een andere wagen, die door de heer Van Driel is ontworpen, heet: Het land van Rembrandt. Er zullen molentjes op deze wagen komen en enige schilders in historisohe kostuums achter hun ezels. Levend palet Zeer origineel is ongetwijfeld wel de laatste en vierde Rembrandt-wagen. Hierop zal (uit duizenden bloemen ver vaardigd) een groot palet verrijzen, dat enkele meters hoog zal zün. De verfvlek- ken die immer op een schilderspalet aan wezig zijn, zullen worden uitgebeeld door enige meisjes in kleurige jurken. De andere wagens van het comité Den Haag-Bloemen-Zee zijn gewijd aan de visserij en de industrie. Verder zullen er twee fantasiewagens meerijden onder de „Licht „Klank De wagens van de visserij zou men even goed Schevenlngs tafereel hebben kunnen noemen. Het is nl. het plan hier een stukje oud Scheveningen op te cre- eren. Vrouwen in Schevenings costuum zullen netten boeten en er komen wap perende zeilen op de wagen, die twee grote ankers zal meedragen. De industrie wordt voorgesteld door een enorm bloe- menrad. Op de wagen „Klank en kleur" komt een grote harp van bloemen te Artistiek nog meer praalwagens in dit corso mee rijden. Het is het doel van het comité geen koude reclameoptocht te krijgen: alle fabrieken en firma's moeten artistiek verantwoorde wagens in de stoet bren gen. In het geheel hoopt men zestig grote praalwagens te kunnen laten meerijden Ewout Joppensz nam troephuis in gebruik Zaterdagmiddag om half drie hebben de welpen en verkenners van de Ewout Jop- pensztroep hun nieuwe troephuis in ge bruik genomen. Er werd gemeenschappe lijk geopend met welpen en verkenners. Hopman Kalff hield in zijn kort openings woord de jongens voor, dat zij maar trots moeten zijn op hun nieuwe troephuis. Zij moeten hetzelfde doorzettingsvermogen blijven tonen als zij hebben gehad bij het opbouwen en inrichten van het huis. de middagoefening was er een broodmaaltijd waarna de jongste welp en de jongste verkenner mevrouw Buijten- dorp namens de gehele groep een ge schenk aanboden. De avond werd besloten FILMAVOND IN HET LEIDSE VOLKSHUIS In de grote zaal van het Leidse Volks huis werd zaterdagavond voor de werk gemeenschap De Ratel een culturele film avond gehouden. Rudy Hornecker's film ..Inke" gaf een beeld van het leven aar boord van een Nederlandse beurtschip per. Deze rolprent was zonder gesproken commentaar, evenals „Toronto-symfo- nie", een muziekfilm van een passage uit de zesde symfonie van Tsjarkowsky. De laatste bevatte een aantal onscherpe beelden en ook het geluid was verre var volmaakt. Geslaagd waren de kleuren film over de skisport ln Noord-Amertka en „Het bijstere land van Veluwen". Herman van der Horst. Na de pauze werd de aandacht slui-tehd gevraagd voor het eigen land. In de eerste plaats een kleurenfilm ove bloemententoonstelling „Flora" in vervolgens een rolprent die de Hollandse oudheden accentueerde en tenslotte „De Parlevinkers", een documentaire een stukje leven in de Amsterd; haven. De avond stond onder leiding vai voorzitter de heer C. Marks. De films waren alle beschikbaar gesteld door de rijk.-oorli cht i ngsdi ens t. Installatie van de heer H. F. K. Koster Met ingang van 1 april heeft de heer H. F. K. Koster zijn functie van hoofd van de Hervormde Prinses Ireneschool aan de Van Vollenbovenkade aanvaard. Het nieuwe hoofd zal worden geïnstal leerd op vrijdag 13 april om 8 uur in de aula van de nieuwe u.l.o.-school aan de Receptie bij tweede lustrum vein ANIB Leiden De heer C. Livingsion door verschillende sprekers herdacht /~\P 28 MAART J.L. was het tien jaar geleden, dat in een restaurant aan de Beestenmarkt de eerste vergadering der afdeling Leiden van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond werd gehouden. Ter gelegenheid van dit feit recipieerde het bestuur zaterdagmiddag in Den Burcht. De voorzitter, de heer H. P. Pannekoek. herdacht de onlangs overleden secretaris, de heer J. C. Livingston. De overledene was de stuwende kracht in het bestuur, een man met grote capaciteiten. Het heengaan van de heer Livingston bete kent dan ook een groot verlies voor d* bond en afdeling. Deken M. A. Jansen nam afscheid vün Leiden Rooms-Katholiek Leiden huldigde hem als bisschop van Rotterdam Rooms-Katholiek Leiden heeft dit week einde afscheid genomen van deken N. A. Jansen, die is benoemd tot bisschop van het nieuwe diocees Rotterdam. Zaterdag middag trokken in een lange optocht en kele duizenden kinderen langs de recto rale woning bjj het Lidwinahuis aan de Zoeterwoudsesingel, gistermiddag was er in de gehoorzaal een afscheidsplechtig- heid voor kerkelijke en wereldlijke auto- Expt lositie Isaac Israels in de Lakenhal geopend Ontwikkelingsgang ontzenuwde het fabeltje van oppervlakkigheid TN AANWEZIGHEID van een groot en select gezelschap is zaterdagmid- ■*- dag in de Lakenhal de Uit Groningen gekomen tentoonstelling van werken van Isaiic Israëls door de loco-burgemeester, wethouder J. C. van Schaik, geopend. Israëls was in de grond een bemin nelijk en beminnenswaardig mens. Ook de jeugd Wethouder Van Schaik, die als loco- burgemeester de tentoonstelling opende, wees erop, dat wij Nederlanders al sedert eeuwen het spel kennen van licht en don ker; daarvoor hadden wij hier de ontdek king van de Franse impressionisten niet rodig. Isakc Israëls heeft de Franse in vloed wel volgaarne ondergaan, zo zei de wethouder, maar hij heeft deze toch op Nederlandse wijze verwerkt. De wethouder dankte voor de samen werking. die deze expositie deed tot stand komen. Het gemeentebestuur van Leiden juicht verder het plan toe om te komen tot een regelmatige uitwisseling van ten toonstellingen door gelijksoortige musea in het land. Het welkomstwoord werd gesproken door de directeur van de Lakenhal, drs J. N. van Wessem, die zich daarbij o.m. mocht richten tot de minister van justitie, prof. mr. J. C. van Oven. De heer Van Wessem wees er op, dat er in Leiden zo wel gedurende het leven van Isaac Is raëls als later na zijn dood betrekkelijk weinig belangstelling voor het werk van de kunstenaar had bestaan, al waren in de enkele (schaarse) particuliere verza melingen hier ter stede wel werken aan wezig. Spr. had echter gemeend, deze niet bij de ,uit Groningen gekomen stuk ken te moeten voegen, omdat hij van plan was later een beroep op de gelukkige eigenaars te doen en de Groningse ten toonstelling bovendien een homogeen ge heel vormt. Zware voeten De heer W. Jos de Gruyter, directeur van het Groninger Museum voor Stad en Ommelanden, organisator van de expo sitie, sprak hierna een inleidend woord. Spr. verklaarde, waarom hij na zijn uitvoerige inleiding in de catalogus nog de uitnodiging voor deze spreekbeurt had aangenomen. Het voorwoord echter werd geschreven, vóórdat de collectie als zo danig bijeen was. Het aldus verzamelde werk bracht toen nog nieuwe gezichts punten, waarover spr. gaarne iets naders wilde zeggen. Het is een feit, dat het werk van Isaac Israëls hier te lande zware weerstanden heeft ondervonden. Hij werd gevoeld als „een vreemde eend in de bijt"; men vond bij hem geen uitgesproken Nederlands kunsteigen. Daarbij kwamen bedenkingen tegen zijn karakter, tegen zijn zwervers- natuur, tegen zijn zogenaamde „luchtig heid en oppervlakkigheid", want de ernst gaat hier op zware voeten! De kunstcri tici hebben echter Isaac Israëls' psychi sche achtergrond herkend. Wanneer men dan de tentoonstelling overziet, treft de zekerheid van toets. WeliswaaT bereidde hij zich voor ieder doek goed voor, maar zijni korte, vinnige strijd vocht hij uit in één dag. Bevredigde het resultaat hem niet, dan corrigeerde hij nooit, maar zette een nieuw doek op. Spr. had, staande tegenover deze ver zamelde werken, ook zijn mening her zien, als zou Israëls junior wél zijn onder werpen hebben gevarieerd, maar niet techniek. Het tegendeel is waar; men wel vijf maal een verandering van palet constateren! Deze ontwikkelingsgang ont zenuwt ook het fabeltje van zijn opper vlakkigheid. Opvallend is, dat Isaiic uitdrukke lijk vermeed sentimenteel te zijn; waarschijnlijk als reactie op het werk van zijn vader. Maar achter zijn cynisme verborg hij zijn wond baarheid; en de levenskunstenaar Tenslotte spoorde de wethouder de jeugd aan om óók te komen kijken, vooral de jeugd van de middelbare scholen, al is dit dan geen speciaal voor haar geor ganiseerde expositie. riteiten en 's avonds volgde tenslotte bijeenkomst van de leden der LodewUks- parochie. In een toespraak namens het gemeen tebestuur zei loco-burgemeester J. C. var Schaik. dat deken Jansen als „bouw pastoor" een bijzonder aandeel heeft ge had in de voorbereidingen voor de restau ratie en uitbreiding van de Lodewijks- kerk aan de Steenschuur en de bouw van een pastorie daarbij. Hij deed dit werk met zakelijkheid, doorstastendheid en soepelheid. De heer Van Schaik merkte ook op, dat pastoor Jansen niet alleen belang stelling heeft getoond voor parochie en kerk, maar van zijn aandacht op velerlei terrein blijk gaf. De heer S. Menken, de voorzitter 1 het stedelijke comité voor huldiging afscheid, sprak namens priesters en dere gelovigen zijn erkentelijkheid uit voor de leiding van deken Jansen diens hoge opvatting van de priester lijke taak. Gememoreerd werd zijn actie ve belangstelling op onderwijsgebied voor sociaal en charitatief werk. „Priester zijn is uitverkiezing, m ook offer; bisschop zijn is een nog hogere uitverkiezing, maar ook een groter of fer", aldus de heer Menken. Namens Rooms-Katholiek Leiden werd een bis- schopskruis aangeboden. Leidenaar In zijn dankwoord zei mgr. Jansen, dat het hem als geboren Amsterdammer niet veel moeite had gekost zich hier thuis te voelen. „Ik heb op 3 oktober ook huts pot en haring en wittebrood gegeten". Hij verklaarde, bij de burgerlijke overheid al tijd alle steun te hebben gevonden, hoopte, dat Gods zegen op de stad zal mogen rusten. „Zet uw arbeid voort in de ware geest van het Evangelie, de geest van de lief de, die leidt naar het offer. Buiten het kruis om gaat het niet, om, op welke wijze dan ook, een apostolaat te beoefenen" besloot mgr. Jansen. Het Alma-Materkoor onder leiding Willem Mizee zong met kerkorgelbege leiding van de heer A. Martijn een drie tal werken van Hendrik Andriessen. Aanwezig waren ook wethouder A. J. Jongeleen, mr. J. Bool, luit.-kolonel H. W. Gerth van Wijk, garnizoenscomr dant, en mgr. J. Buis, apostolisch vicaris van Jesselton op Brits-Borneo. HING LEIDEN CHH. ZANGVERENIGINGEN Door verbouwing van de gehoorzaal al op donderdag 3 mei De ring Leiden van Christelijke zang verenigingen hield vrijdagavond in De Harmonie te Leiden zijn voorjaars-leden- vergaderlng. Uit het financiële overzicht van de heer Middelburg bleek, dat over 1955 een winst is gemaakt van 299, wat voornamelijk te danken is aan het zang- concours, waaraan 36 koren hebben mee gewerkt. In de achterliggende winter zijn drie zangersavonden gehouden. De laatste is op woensdag 11 april in het veilingge bouw Flora te Rijnsburg ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het kerk koor van de Hervormde Gemeente aldaar. Er zijn plannen om in het badseizoen een zangersavond te houden ln Katwijk aan Zee. Er staan al drie avonden op het pro gramma voor het seizoen 19561957, te weten Aarlanderveen, Hazerswoude en Leiderdorp. Op donderdag 3 mei wordt een zang- concours gehouden in de Gehoorzaal te Leiden. In verband met een even tuele verbouwing van de zaal moet dit concours vroeg in de tjjd worden gehouden, eigenlijk te vroeg, want slechts dertien koren hebben er voor ingeschreven. Besloten is dan ook, alleen des avonds te zingen. H^t con cours begint om 6 uur. Aan de kwa liteit van het concours zal een en an der zeker niets afdoen. Vijf koren hebben ingeschreven, die in de hoog ste afdeling zullen uitkomen. Eindexamens Chr. lyceum, afdeling h.b.s.-b De mondelinge eindexamens van he Chr. lyceum, afdeling h.bs.-b. worden gehouden op 2, 3, 4, 5. en 6 Juli In overzicht werd juni afgedrukt. Een neef van de heer Livingston, de heer A. J. Pranger overhandigde het be-i stuur een foto van de overledene en sprak de hoop uit, dat de bond het werk in zijn geest zou blijven voortzetten. Namens het jubileumcomité overhandigde mevr R. Buitelaar het bestuur een envelop met inhoud plus het ontwerp voor een vaandel. De voorzitter van het hoofdbestuur, mr. F. C. R. Drossaart Bentford uit Voor schoten, prees de grote activiteiten die in de afdeling Leiden op voor de invaliden belangrijke terreinen worden ontwikkeld. Voorts sprak hij over de slag, die de afde ling heeft getroffen in het overlijden vaD de heer Livingston. Het woord werd nog gevoerd door de wethouder van Sociale Zaken, de heer S. Menken, de heer J. Abspoel, die de Algemene Nederlandse Blindenbond ver tegenwoordigde, de heer D. Lub van de r.k. Invalidenbond „St. Liduina", de heer A. J. v. d. Knaap, bondssecretaris. dë l.eer C. 'van Zijp namens de groep van instruc teurs van de Leidse watervrienden en de heer J. Vlodrop van de afdeling Den Haag. Namens d Bond van Nederlandse Mili- ,taire Oorlogsslachtoffers sprak de heer H. de Jager. Spreker vergeleek de beide bonden en kwam tót de conclusie dat, wat steun van de overheid betreft, de militaire bond in gunstiger positie ver keert. Hij hoopte, dat dit spoedig niet meer gezegd zou kunnen worden. Ook wees hij op de grote waarde van de sportbeoefening voor minder-validen. Onder de aanwezigen bevonden zich een deputatie van het collegium van hel Leidsch Studenten Corps, de directeur van de G.G. en G.D., dokter C. R. Zijer- veld, de heer K. W. Wijk, gepensioneerd hoofdinspecteur van politie, en afgevaar digden van zusterorganisaties elders uit het land. Schriftelijke felicitaties kwamen binnen van de Sociale raad van Leiden, van het hoofdkwartier van de N.P.V., afdeling Leiden, en van vele andere relaties. De voorzitter deelde mede, dat de officiële feestavond voor leden en donateurs in het najaar zal worden gehouden. Vierde diamanten jubileum als organiste van de Waalse kerk te Leiden HET was „een stralend ogenblik", toen wethouder Van Schaik mejuf frouw Cornélie de Haas, die gisteren haar zestigjarig jubileum als organiste van de Waalse kerk aan de Breestraat vierde, tijdens de receptie het koninklijke goud van Oranje-Nassau op de borst speldde. De 83-jarige organiste vermande zich in haar ontroering; haar dankwoord was summier en fors: „Ik ben er bijzonder door getroffen en had dit in het geheel niet verwacht." Ds. Cabanis preekte in de morgendienst over Colossensen 3 vers 17: „En al wat gij doet met woorden of met werken, doet het alles in de naam van de Here Jezus, dankende God en de Vader door Hem" Na de preek verliet mej. De Haas haar hoge zetel om. vóór de preekstoel staande, een toespraak van ds. Cabanis. tot haar gericht, aan te horen. De predi kant vertolkte daari» de vreugde van de gehele Waalse gemeente om dit unieke jubileum. „Predikanten kwamen en gin gen. maar gij bleef in dezelfde kerk en op hetzelfde orgel" De predikant zei in een historisch over zicht, dat op 15 april 1746 werd besloten, een orgel voor deze kerk te doen bou wen en dat mej. De Haas de tiende organist is. Zij volgde haar vader op, die ongeveer dertien jaar het orgel heeft bespeeld. Een van haar voorgangers is 59^2 jaar organist geweest. Ds. Cabanis dankte de diamanten jubilaresse in he bijzonder voor haar discrete medewer king in de eredienst. Hij las ten slotti het in 1896 genomen besluit van haa benoeming voor Volharding Wethouder Van Schaik. die dus tijdens de receptie sprak, vond het hoogst respec tabel, zestien Jaar met volharding een functie 'e vervullen, die geregeld in het oog van de mensen valt en derhalve ge regeld door de mensen wordt gewaar deerd. H(j zag het als een bijzonder voor recht, dat op deze dag in zo ruime mate van een goede waardering werd blük gegeven. Het gaat er om, de ontvangen gaven zo te besteden, dat er sprake is van een werkelijke le vensvulling. In aanwezigheid van meer dan honderd receptiegangers en onder tastbare stilte deelde de wet houder mee, dat het H.M. de Koningin had behaagd, mej. De Haas de gouden eremedaille van Oranje-Nassau te ver- Ongeveer tweehonderd belangstellenden hebben de receptie bezocht. Onder hen waren burgemeester Du Boeuff van Oegstgeest. ds. Roth van Amsterdam, voorzitter van de vereniging van Waalse gemeenten in Nederland, ds. Forget van Den Haag, diie al vele malen een Waalse dtiecst in Leiden heeft geleid, dr. Rozemond, ouderling van Hervormde Gemeente, de heer Ho- gerwerf, oud-organist van de Mare- kerk, Leo Mens, organist van de Pieters- Leidse studenten in Maastricht ontvangen Zaterdagmiddag heeft burgemeester ir. W. Baron Michiels van Kessenich in het Maastrichtse stadhuis een afvaardi- ontvangen van de vereniging van Leidse studenten „Limburgia", die thans r twee lustrum viert. De burgemees- ontwikkelde bij deze ontvangst enke le gedachten over de communale sfeer in dc. huidige samenleving. De praeses van „Limburgia", de heer W. H R. Govaerts uit Stein, legde in zijn nkwoord de nadruk op de delicate taak der Limburgse studenten om hun cultu rele rechten in het Leidse universiteits milieu te handhaven. Heropening van zaak Zaterdagmiddag heeft de A. Zwart zijn geheel gemoderniseerde zaak in gas-, water- en sanitaire artikelen. Hooigracht 18. heropend. De heer Zwart mocht zie verheugen in een grote belangstelling. Zilveren jubileum van de heer J. P. A. de Vrind De heer J. P. A. de Vrind heeft zater dag z|jn zilveren jubileum gevierd bij de Raad van Arbeid, waar hij adjunct inspecteur A is. 's Morgens werd hij door chefs en collega's ontvangen, waarbij als eerste mr. D. Gorter, de voorzitter, het Hij herinnerde aan het feit. dat de heer De Vrind jong bij de Raad van Arbeid gekomen is en dat hij door activiteit en ambitie langs verschillende rangen is op geklommen tot zijn huidige positie Aan geboden werden een enveloppe met in houd, een oorkonde en een geschenk van het personeel van de buitendienst. De heer J. Vollenga, voorzitter van de personeelsvereniging, dankte de heer De Vrind in het bijzonder voor wat deze in- Opening vergrote aula op Rhijnhoi Woensdagmiddag om 4 uur zal door het college van kerkvoogden van de Her vormde Gemeente te Leiden de vernieuw de en vergrote aula op de begraafplaats Rhijnhof worden geopend. Feestavond „Holland" Zaterdagavond was In De grote Vink de atletiekvereniging Holland bijeen, waar onder leiding van Alfred de Vos een „heksenketelbrouwsel" werd genuttigd. De heer C. van Venetiën reikte deze avond de Herman-Vors termans-wissel- beker uit aan Rob Pommee, die niet al leen landelijk kampioen hoogspringen bij de B-junioren was geworden, maar ook een sportief lid van de vereniging is. Het programma boeide aller belangstel ling. Een groot aandeel in de avond had André Sierag, die vooral over een vlot penseel bleek te beschikken. Aan de piano zat Agniet Mazurol. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Franciscus Theodorus z v T. Zaal en G. Ellis; Johanna Maria d. v. G. Rijsdam en A. M. Overdijk; Francisca d v J. E. Solleveld en F. van Gijzen; Marga- retha Adelheid Theodora d v J. L. Witsen- burg en C. J. T. Vintges; Cornells Theo dorus Johannes z v J. C. Juffermans er C. T. J. van der Salm; Charlotte d v H. de Jong en M. T. van Wolde; Hemrica Gesina Maria d v P. A de Kier en H. M van der Poel; Paulus Jacobus Leendert z v D Wetselaar en W. Pret; Robert, z v G van Vl'pt en J. van Es: Anna Alida Maria d v A. L. Bedt en G. H. Lamboo. dertijd heeft gedaan voor de sportvereni ging, die later in een personeelsvereni ging werd omgezet. Een taart was het geschenk van de vereniging. 's Middags was er ten huize van de ju bilaris aan de De Sitterlaan een receptie. Omdat de heer De Vrind voorzitter is van de buurt- en speeltuinvereniging De Professorenwij'k was het te verwachten, nat verscheidene verenigingsmensen de receptie zouden bezoeken. Dat is ook ge beurd. Wij noemen: de heer P Flippo na mens de Leidse bond van speeltuinver enigingen, de heer P. J. Majolee, voorzit ter van de speeltuinvereniging Morskwar- tier, de heer J. van Harteveld, ondervoor zitter van De Professorenwijk, met all« andere bestuursleden, de heer H. J. Mat- theils namens de commissie vacantiebe- zigheden voor de jeugd, en mevrouw P van der Star-van Slingerland en de heei J. Rosdorff namens de bridgeclub van Dc Professorenwijk. De heer De Vrind mocht verscheidene nuttige geschenken ontvangen. kerk, mevrouw Van Kinschot-Dorhout Mees. echtgenote van de burgemeester, zuster Elema, directrice van het diaco- nessenhuis, mej. mr. Zee'enberg. insoec- brice van poli-We te Leiden, mej. Ver sprille van het gemeente-archief, mej. dr. Hovens Greve, me; Van Nienes, gemeen teraadslid, mej. Van Ulden, tijdelijk or ganiste van de Marekerk, en mej. Mak namens de plaatselijke Soroptimïstenclub. Esprit De voorz'tter van de commissie voor de eredienst der Waalse Gemeente, de heer Heringa, bood mej De Haas een enveloppe met inhoud aan. Hij zei, dat het bereiken van deze mijlpaal door mej. De Haas niet alleen is te verklaren uit de werking van het geloof, maar ook uit de ondefinieerbare „esprit Wallonne", „die onze voorouders alles deed verlaten en elders in vrijheid een levenstaak deed vervullen". Vermelden wij ten sdotte, dat ook ds. P. de Haas, een broer van mej. De Haas, emeritus-predikant van de Hervormde Gemeente te Utrecht, de feestelijkheden bijwoonde Geref. Gemeente in Nederland Voor de Gereformeerde gemeente in Nederland spreekt ds. H. Ligtenberg van Rotterdam morgenavond om half acht in gebouw Hoge Rijndijk 24. AGENDA VAN LEIDEN Maandag Stadsgehoorzaal. 8 uur: damescomité van Groenoord, grote showavond met „Jong en Jolig". Central, half 5: Leidse Bouwvereniging, algemene vergadering van aandeelhou- De Doelen. 8 uur: Leidse amateur-foto grafen: Table Top (laatste ronde compe titie). Dinsdag Gulden Vlies, half 3: Vereniging van huisvrouwen. Junius Ingerman over het Lambarene van dr. Albert Schweitzer. Rijksmuseum van oudheden. 8 uur: dr. H. Brunsting over de opgravingen op Kreta in 1955. Casino. 9 15 uur: K. en O.-filmstudie- kring. „The heart of the matter" van G. M O'Ferrall. Leiderdorp, kantine Durisol, 8 uur: feestavond personeelsvereniging. Voorschoten. Leidseweg 97, 8 uur: algemene ledenvergadering coöpe ratieve boerenleenbank. Zuiderkerk. 8 uur: muzikale familie Engel uit Reutte (Tirool). Rehoboth, 8 uur: Centrale AR. kies vereniging, drs. C. P. Hazenbosch over sociaal-economische politiek. Harmonie. 8 uur- Ned. bond van oud- strijders en dragers Mobilisatiekruis, cau serie met film. Stadsgehoorzaal, 7.45 uur. Oudervereni ging der Leidse Buitenschool, contact- Jacobazaal Burcht, 8 uur: protestver gadering van slagerpatroons. Begraafplaats Rhijnhof, 4 uur: opening aula. Burcht, 7.45 uur: Fryske joun, opfiering troch i-t Kritetoaniel fan „Fete" fan D. Kalma. Kantine Clos en Leembruggen, 8 uur: herhaling Leithen-breishow. Leiderdorp, Irene, 8 uur: contact avond Jonge Kerk en oudere Geref. jeugd. Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, en apotheek „Tot HuLp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Tentoonstellingen Lakenhal. 105 uur: werken van Isaac Israëls (tot 7 mei). Leidse zwemploeg was opnieuw sterker dan Oxford De zwemwedstrijden tussen Leiden en Oxford in het kader van de sport- uitwisseling LeidenOxford werden zaterdag voortgezet in de overdekte. Evenals in Wassenaar bleven de prestaties van de gasten beneden de ver wachtingen. 200 m schoolslag heren* 1. Peter Bekkering (SI.stad) 2.42.4, 2. Aad Kapaan (SI.stad) 2.46.8. 3. Hans Dieben (L.G.B.) 2.50.3 100 m vrUe slag dames: 1. Loes Zandvliet (L.G.B.) 1.09.2, 2. An- kie Epskamp (L.G.B.) 1.13.6. 3. Jopie Heemskerk (L.G.B.) 1.15.5, 4. Anny Oos- trom (Sl.stad) 1.17.4. 50 m vrije slag jongens* 1. J. Kramer (L.Z.C.) 29.8 (B.M.), 2. Paul v. Berge Henegouwen (L.G.B.) 31.—. 3. J. Bouwsma (Oxford) 31.-, 4. J. Le» (Oxford) 33.—. 100 m schoolslag meisjes* 1. Adri Pley (L.G.B.) 1.28.8, 2. Truus Walenkamp (L.G.B.) 1.30.3, 3. G. Heems kerk (De Zijl) 1.35,4. J. de la Rie (L.G.B.) 1.40.— 200 m vrije slag heren* 1. D. Timmermans (L.Z.C.) 2.24.2, 2. D. J. Shorey (O.U.S.C.) 2.26.—, 3. L. Stokhuy- zen (De Zijl) 2.37.—, 4. O. A. A. Bock (O.U.S.C.) 2.43.—. 50 m vlinderslag meisjes: 1. Ankie Epskamp (L.G.B.) 38.6, 2. Adri Pley (L.G.B.) 42.7, 3. Truus Walenkamp (L.G.B.) 43.6, 4. A. Menijn (De Zijl) 44.5. 100 m vlinderslag heren: 1. Aad Kapaan (Sl.stad) 1.16.8, 2. C. N. Rose (O.U.S.C.) 1.22.—, 3. T. Bik (L.G.B.) 1.26.5 100 m rugslag dames: 1. Loes Zandvliet (L.G.B.) 1.20.1, 2. Lida Binsbergen (L.Z.C.) 1.20.2, 3. Anneke de Tombe (Sl.stad) 1.26.9, 4. G. Mieremet (De Zijl) 1.32.5 50 m rugslag jongens: 1. Joop de Haas (De Zijl) 32.4 (goede tijd), 2. Siem Ouwerkerk (L.Z.C. 36.7, 3. Chris Neddermeyer (Sl.stad) 37.7. 4. Ton m Brussel (L.G.B.) 38.8. 4 X 50 wisselslag estafette heren: 1. Leidse Ploeg 2.11., 2. Oxford (O.U.S.C.) 2.18 4 X 50 m wisselslag dames*. 1. Leidse Golfbrekers 2.33.8. 2. Leidse Ploeg 2.48.5. 5 X 50 m vrije slag estafette jongens: 1. Leidse Ploeg 2.45.3, 2. Oxford 2.46.8. 5 x 50 m vrije slag estafette meisjes: 1. Leidse Ploeg 3.32.5, 2. Oxford 3.35.8. Voor de pauze overhandigde de heer J. de Winter Oxford een Rembrandt- Memorial-Vear in lijst. Waterpolo Het was een weinig spannende ontmoe ting, waarin de Leidse jeugd veel sterker was. Ruststand: 40. Wel gaven de gasten in de tweede helft iets beter tegenspel, echter kwam het einde met 60. Ook hier een grote meerderheid voor de Leidenaars. D. Timmermans, J. Dooi van Berkel zorgden voor rust reeds een 50 voorsprong. Wel verkleinde Wedstrijd tussen Leiden en Oxford Tennispark Roomburg zaterdag geopend en overgedragen Zaterdagmiddag zijn de tennisbanen en het clubhuis van de tennisclub Room burg officieel door loco-burgemeester J. C. van Schaik geopend. Hierbij waren ook de Engelse studenten aanwezig, die in het kader van de sportultwisseling Leiden-Oxford onze stad bezoeken en als eersten een wedstrijd op de zojuist aan de sportstichting overgedragen banen mochten spelen. Nu, het weer was daartoe uitermate ge schikt, hetgeen de heer Van Schaik in zijn toespraak eveneens opmerkte. Na ge sproken te hebben over de naamsverwar ring die aanvankelijk ten aanzien van het clubgebouw was ontstaan, legde de loco-burgemeester de nadruk op de grote noodzakelijkheid van het sportpark en vooral ook van het keurige en ruime club huis. waarin het zonlicht van alle kan ten kan binnenvallen. De heer Van Schaik noemde het ge heel een verrijking voor de sport In het algemeen en de tennissport In het bij zonder. Hij legde daarbij evenwel de na druk op het feit, dat we er nog lang niet z(jn en dat de gemeente Leiden op deze wijze dient voort te gaan. Vervolgens verklaarde de loco-burge meester de tennisbanen en het clubhuis voor geopend, die daarop aan de Leidse sportstichting werden overgedragen. Na mens deze organisatie sprak de voorzit ter, de heer J. C. F. Coers, die zijn blijd schap over het totstandkomen van het park en de overdracht uitsprak. De ten nisclub Roomburg bood een fraaie wand klok voor het kleedlokaal aan. Na dit min of meer officiële gedeelte werd met de wedstrijden tussen Leiden en Oxford een begin gemaakt, waarbij Oxford sterk in de meerderheid was. De Engelse gasten wonnen met 18—7. Installatie burgemeester van Hoofddorp Maandagmiddag 16 april om drie uur zal de nieuwe burgemeester van Hoofd dorp. mr. G. C. van der Willigen, in het raadhuis worden geïnstalleerd. Van vier tot zes uur is er gelegenheid de burge meester persoonlijk te begroeten. Oxford in de tweede helft de achterstand met een strafworp, 51. maar D. Tim mermans en J. Dool brachten de eindstand op 7—1. Na het zwemprogramma werden enkele waterpolowedstrijden gespeeld. Die tus sen de Leidse en Oxfordse zwemjeugd was weinig spannend. De Leidenaartjes waren veel sterker en wonnen met 6—0. Ook het treffen tussen de herenploegen van beide steden gaf een groot Leids overwicht te zien. D. Timmermans, J. Dool en N. van Ber kel zorgden in de eerste helft voor een 50 voorsprong. Oxford verkleinde de achterstand door een strafworp te be nutten. D. Timmermans en J. Dool brach ten daarna de eindstand op 71. Jeugdwedstrijd L.R.B. De L.R.B. heeft voor het eerst een jeugdwedstrijd georganiseerd in het oefenuur. De deelneming was bijzonder groot, waardoor de technische commissie wel veel voor het herhaling voelt Na af loop werden door voorzitter A. Linscho- n een groot aantal prijsjes uitgereikt. De uitslagen lulden: 25 m. gekleed remmen: 1. H. Boers 25 sec., 2. C. Kloots 1,5 sec., 3. T. Buma, 26 2/3 sec., 4. C. Kuypers 29 sec. m. gekleed rugslag met ballon: 1. T. Buma. 19 sec., 2. IJ. Wijntjes 21 sec.. S. Harland 21 sec.. 44. E. van Tuyl 24 sec. m. zwemmen met bordjes opduiken: 1. G. de Jong 28 sec., 2. H. Boers 34 sec. Hinderniszwemmen: L B. v. Weeren 27 sec., 2. H. Boers 27 sec., 3. J. Hendriks 30 sec., 4. A. Jansen 30 sec. Hockeywedstrijden LeidenOxford De zaterdagmiddag gespeelde hockey wedstrijden in het kader van de sport- uitwisseling LeidenOxford hebben een spannend verloop gehad. De damesteams speelden met 2—2 gelijk. Bij de heren moesten de Oxford-gasten evenwel met 32 het onderspit delven. Leidse slagers gaan protesteren Piijzen van de runderen zijn schrikbarend hoog „De prijzen van de runderen zijn schrik barend hoog. Daardoor moeten de prijzen voor de consumenten met de dag worden opgetrokken, met alle gevolgen van dien. Waar gaat heit heen, als deze toestand nog langer voortduurt? Moeten de prijzen soms zo hoog worden, dat het voedsel „vlees" een luxe gaat worden? Waarom zijn deze hoge veeprijzen nodig?" Met deze woorden heeft het bestuur an de federatie van slagerspatroonsvere- nigingen voor Ledden en omstreken zich ln een circulaire tot de leden gewend. Woensdag 11 april om 8 uur wordt in de Jacobazaal van De Burcht een vergade ring gehouden om over een en ander van gedachten te wisselen. „Mogen wij een beroep doen op alle slagers van Leiden en omstreken om zon der uitzondering aanwezig te zijn? Tonen n deze zeer moeilijke omstandigheden grote eensgezindheid". Aldus de cir culaire. waarin de vergadering van woensdagavond als protestvergadering wordt aangeduid. Confactavond van Leidse Buitenschool De propagaroda-feeetcommissie van cte oudervereniging van de Leidse Buiten school houdt woensdagavond om kwart voor 8 ie de stadsgehoorzaal een contact- avond, waarop het gezelschap van Gé Heijnen medewerking verleent. Namens de commissie schreef men ons: De pro- pagandisten zorgen ervoor, dat deze ver eniging zo groot mogelijk wondt; het is natuurlijk voor de kinderen, om deze weer gezond te maken". Helpt deze ver eniging groot te mak ent Verdronken. De 62-jarige H. A. Wagen voort uit Deventer, patiënt van het stads ziekenhuis aldaar, is gisteren tijdens een korte wandeling in de Singelgracht nabij de Bartholomeusbrug geraakt en ver dronken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3