Huisbezoek en gesprek het beste propagandamiddel fofp-öiW VAN MENS TOT MENS Leidse Besturenbond ontwikkelde weer velerlei activiteit Chr. metaalbedrijfsbond hield jaarlijkse filmavond Ewout Joppenszgroep heeft nu weer eigen tehuis 2U,W.„ van het draaiboek D NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 7 APRIL 1956 Het C.N.V. in Leiden in 19S5 Ned. Blindenbond is zestig jaar Op 17 opril heicenkinjg in Burcht te Leiden Op dinsdag 17 april wordt in Leiden het 60-jarig bestaan van de Ned. Blinden bond herdacht, met een avond in de Burcht, die om 8 uur begint. Medewer king verlenen het studentencabaret, het mannenkoor van de dienst van gemeen tewerken en de filmdienst. Vertoond wordt de film „Eén van ons". De propa gandist van de bond, de heer Joh. van den Berg, zal een kort herdenkingswoord spreken en prof. dr. M. C. Colenbrander te Leiden houdt een summiere verhande ling over het ontstaan en het voorkomen van blindheid. Het comité van voorbereiding bestaat uit de heer H. Bassie, directeur van de gemeentelijke werkplaats, de heer J. A. Casteleyn, voorzitter van de afdeling Leiden van de Ned. Blindenbond, me vrouw C. BraggaarDe Does, raadslid, prof. dr. M. C. Colenbrander, oogarts, ds. J. van Goudoever, Remonstrants predi kant en dr. S. Rozemond, oud-directeur van de gemeentelijke dienst voor sociale T^R IS DE LAATSTE JAREN veel te doen geweest over de Christelijke "-*-i vakbeweging. Het is maar al te duidelijk gebleken, dat er over het optreden van deze vakbeweging zeer veel onkunde en misverstand bestaan en dientengevolge weinig waardering." Zo schrijft de secretaris van de Leidse Chr. Besturenbond, de heer W. Veerman, in het jaarverslag 1955, dat vandaag is uitgekomen. In zijn bespreking betrekt de heer Veerman ook het laatstverschenen Her derlijk Schrijven van de generale synode de Ned. Herv. Kerk. Hij schrijft dan: „Het is verblijdend, dat de Her vormde Kerk weer heeft leren spreken naar buiten. De Kerk moét met de bij belse boodschap appelleren aan het ge weten van het hele Nederlandse volk. Dat is haar taak als volkskerk. Maar bij alle waardering, die wij hebben voor he gevoel van solidariteit en verantwoorde lijkheid .dat uit dit H.S. spreekt, is dit schrijven naar onze mening ook dualis tisch. Voor hen die uit geloofsovertuiging voor de christelijke organisatievorm heb ben gekozen en die voor het merendeel tevens met liefde en toewijding aan het kerkelijke werk deelnemen, is de inhoud van dit H.S. een pijnlijke zaak". „Vooruitgang nutteloos als gezindheid werkgever werknemer niet is gefundeerd op de Bijbel" Na EEN GESLAAGDE FILMMIDDAG voor de kindeven van de leden hield de Christelijke metaalbedrijfsbond gisteravond in Prediker de jaarlijkse filmavond. De voorzitter, de-heef P. Barendse, vestigde er in zijn openingswoord de aandacht op, dat deze bijeenkomst de eerste officiële vergadering was, nadat de Christelijke bond van beambten uit de metaal sector zich bij bovengenoemd orgaan had aangesloten. De activiteiten van de laatste maanden beloven een stap te zijn in de goede richting, maar iedere stilstand betekent achteruitgang en daarom drong de voorzitter aan op het maken van propaganda bij hen, die nog niet georganiseerd zijn. Voorts Zei hij, dat yde jongeren een kans gegeven moet worden in de organisatie. Een propagandistisch woord werd ge sproken door de districtsbestuurder de heer C. Jaarsma, die zijn tevredenheid uitte over het toenemend aantal avon den, dat in het afgelopen jaar kon wor den georganiseerd en ook over het be zoekersaantal. Uit de belangstelling voor het werk van de filmdienst is wel ge bleken. dat dit soort avonden in <de smaak valt. Spreker vergeleek de huidige situa tie op sociaal-economisch gebied met die van tachtig jaar geleden. Tegenover de idee van de klassenstijr stelde hij de be ginselen van de eerste christelijke vak organisatie. welke beginselen hun oor sprong vinden in de naastenliefde. De heer Jaarsma bracht in herinnering de geweldige vooruitgang sinds de laat ste wereldoorlog, in welke ontwikkeling de christelijke vakorganisatie een werk zaam aandeel heeft gehad. Ze heeft on der meer zich mede verantwoordelijk gevoeld voor het scheppen van voldoen de werkgelegenheid. Ook aan de verbe tering van de vakopleiding heeft ze iets gedaan, aldus spreker. Maar alle voor uitgang zou nutteloos zijn, wanneer niet de juiste gezindheid tussen werkgever en werknemer werd bevorderd, gefundeerd op de Bijbel. Een oude spreuk zegt „Bid en werk", zo vervolgde hij, er zijn helaas mensen, die alleen maar werken, maar er zijn er AGENDA VAN LEIDEN Zaterdag De Sitterlaan 73, 3—5 uur: receptie J. P. A. de Vrind (25 jaar bij Raad van Ar beid). Lakenhal, 3 uur: opening tentoonstel ling Isaac Israels. Burcht, 36 uur: receptie afdeling Lel den Alg. Ned. Invaliden Bond (tien jaar). Leidse Volkshuis, 8 uur: culturele film- Grote Vintk, 8 uur: feestavond A. V. Holland. Middelstegracht 3, 5 uur: uitzending rouwdienst J. A. Bruyn. De Doelen, half 4: receptie mej. C. M. de Haas (zestig jaar organiste Waalse kerk). Maandag Stadsgehoorzaal, 8 uur: damescomité van Groenoord. grote showavond met „Jong en Jolig". Central, half 5: Leidse Bouwvereniging, algemene vergadering van aandeelhou ders. De Doelen, 8 uur: Leidse amateur-foto grafen: Table Top (laatste ronde compe titie). Dinsdag Gulden Vlies, half 3: Vereniging van huisvrouwen, Junius Ingerman over het Lambarene van dr. Albert Schweitzer. Rijksmuseum van oudheden, 8 uur: dr. H Brunsting over de opgravingen op Kreta in 1955.' Casino, 9.15 uur: K. en O.-filmstudie- kring, „The heart of the matter" van G. M. O'Ferrall. Leiderdorp, kantine Durisol, 8 uur: feestavond personeelsvereniging. Voorschoten, Lèidseweg 97, 8 uur: algemene ledenvergadering coöpe ratieve boerenleenbank. Nachtdienst apotheken Apotheek Kok. Rapenburg 9. tel. 24807, en apotheek ..Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Tentoonstellingen Lakenhal, 10—5 uur: werken van Isaac Israels (tot 7 mei). Een dokter nodig De zondagsdienst der hulsartsen te Lel den wordt morgen waargenomen door de dokters De Bruyne, Donders, Den Haan, Hartman, De Jager en Pleiter. Welke apotheek De avond-, nacht- en zondagsdienst der Leidse apotheken wordt van zaterdag 13 uur tot volgende week zaterdag 8 uur waargenomen door apotheek Kok, Rapen burg 9, tel. 24807, en apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. ook, die alleen maar bidden en het een- 'oudig vertikken om te werken. Dit komt niet alleen voor in de verhouding werk- r-werknemer, maar ook in organisa- tieverband zijn mensen te vinden, die altijd willen ontvangen en nooit geven De heer Jaarsma sprak de hoop uit. dat alle leden hun taak in de organisatie mo gen verstaan, opdat het nageslacht geen reden zou kunnen hebben tot verwijten Het filmprogramma bestond uit enkele kenfilms. een kleurenfilm over de na tionale parken in de Verenigde Staten, film over de Europese gemeenschap kolen en staal en de Nederlandse over de walvisvangst in het Zuid-1 verder de overzichten poolgebied „Walvis in zicht". afdelingen. Een verder: „Wie zijn roeping ook in het organisatorisch handelen volgt zich christelijk organiseert, sluit zich niet af van de anderen; hij blijft staan midden in de wereld en is geroepen zijn persoonlijk leven de boodschap die hij heeft gehoord door te geven. Wij heb ben een boodschap voor de wereld" heer Veerman merkt dan op, dat de Christelijke vakbeweging ook nu nog belangrijke taak te vervullen heeft dat daarom propaganda noodzakelijk blijft. Verschillende afdelingen hebben speciale propagandacommissies. Huisbe zoek is ongetwijfeld het beste middel tot een rustig gesprek te komen. Het bestuur bestaat uit de volgende personen: A. L. Verhoog, eerste v zitter, W. Veerman, eerste secretarii van der Kwaak, eerste penningmeester, H. van Cittert, tweede voorzitter, Martijn, tweede secretaris, P. Barendse, tweede penningmeester, P. J. Galj< P. M. de Joode, L. Noordervliet, P. Phl- lippo, A. Robbers, L. Verhoeks en H. Zui- dema. Ontwikkeling Het aantal afdelingen bleef 18. Op januari 1955 waren er in totaal 2586 le- »n en op 31 december was het ledental 129. Landelijk Is de vooruitgang gunsti ger. Niet alleen aan de uitbreiding van het ledental, maar ook aan de ontwikke- de leden wordt de nodige zorg besteed. De belangstelling voor de streek- js bleek goed te zijn. Om te kunnen ipreken in commissies en onderne mingsraden is studie onvermijdelijk. Het rechtskundige bureau had ook voldoende belangstelling. Het aantal deelnemers aan het brandstoffen-spaarfonds is constant. Voor de hulpverlening „extra voeding" gaf het fonds Draagt Elkanders Lasten in bedrag van f 1368 uit. Van de tien patiënten, die hiervoor in aanmerking kwamen, zijn er inmiddels vier genezen ■erklaard. Voor huishoudelijke hulp was en bedrag van f 1001 nodig. In het rust huis van het landelijke fonds werden twee leden uit Leiden opgenomen voor 6 weken. kinderen moesten een vakantie van weken in het kinderhuis Bethanië te Zeist doorbrengen. Om de zieken in Lei- i te helpen, was ongeveer f 5000 nodig. :et wil nog niet lukken om de school- beroepskeuze Ingang te doen vinden. In 1955 hebben 18 personen zich tot het bureau gewend. Met voldoening w~ordt vastgesteld, dat het Chr. nijverheidsonder wijs in Leiden vaste grond onder de voe ten heeft gekregen. Het jaarverslag bevat rschillende De zolder, waar de verkenners van de „Ewout Joppensz. Leiden" terecht kunnen. In deze hoek vindt men de vier hokken voor de groepen. Foto: N. van der Horst. Plechtige ingebruikneming Onderkomen werd gevonden in een reeds acht jaar leegstaand pakhuis r»E EWOUT JOPPENSZGROEP TE LEIDEN heeft na twee jaar zwer- -L' ven weer een eigen groepshuis. Oubaas G. W. Buytendorp verrichtte gisteren de opening. De districtscommissaris oubaas H. Beekes was bij deze plechtigheid aanwezig. Een advertentie waarin een pakhuis te huur aangeboden was, deed enige verkenners in het geweer komen en hoewel het pakhuis al acht jaar lang leeg had gestaan, wilde de groep er toch in trekken. In juli 1953 moest de groep de lokalen an do school aan de Pasteurstraat ver laten In het slachthuis mochten de ma terialen worden ondergebracht en de groepen trokken naar de Hooglandse Kerkgracht, waar het een geweldig ge drang was. Het bevreemdde oubaas Buy tendorp, dat na 11 jaar bevrijding voor dit belangrijke werk nog geen doeltref fender maatregelen zijn genomen. groep ging dus zelf aan het werk. as heel wat te doen. De verhuurder, de heer Van der Waals, bleek er een van het goede soort. Op alle mogelijke ma tt hielp hij mee. De heer Sloos, een ner van de Vaartkade. waar het groepshuis staat, was de goede buur. die beter is dan een verre vriend. Een vrou welijk lid van de commissie (uit de toe spraken van de andere heren bleek, dat het de vrouw van oubaas Buytendorp was) had ook veel werk verzet. Een groot deel van het timmer- en verfwerk was door Jiaar gedaan. Oubaas J. W. Cornelisse. de onderdis- trictscommisisaris. was blij met de blijde iut Joppenszgroep". Het tekort aan groepshuizen is zowel landelijk als plaat selijk zeer groot Het tekort aan leiders blijft ook nijpend. Van de Leidse jeugd- en het gemeentebestuur wordt steeds meer hulp ontvangen. De subsidie geen weggegooid geld. Er is nooit geld rentedragend geweest als het geld, dat besteed wordt aan de jeugd vorming, al dus oubaas CorneMssè. Zet door to, dat de groep ben de leden vo< zorgd. Namens d rerdient. Zelf heb- r hun gebouw ge- districtsstaf bood symbool van de binding tussen d< leden van de groep, tussen de groe pen onderling en tussen de groep ei de districtsstaf. De districtscommissaris zelf sprak hii na. Hij bracht allereerst dank aan rr vrouw Buytendorp. Daarna kon hij e zg. ..Wood-badge" aan hopman A. Kalff uitreiken. Deze onderscheiding (een leren veter met twee kralen) wordt uitgereikt aan hen. die gedurende enige tijd zijn opgeleid in Ommen en die een exa theorie, praktijk en administratie hebben afgelegd. Namens de plaatselijke commissie sprak oubaas L. Questro. Deze was wel dank baar, maar niet voldaan over de plaatse lijke toestand. Tegenover de grote bedra gen, die voor het jeugdwerk beschikbaar zijn. steekt het bedrag voor de padvin derij maar mager af. Er is nog pas een begin. De steun mag echter niet de zelf werkzaamheid doden: zij moet mogelijk heden scheppen. Als de zelfwerkzaamheid in het gedrang komt. wordt de beweging ondermijnd. Ook hij bracht dank aan mevrouw Buytendorp. Deze dank werd nog eens onderstreept door hopman Kalff, die mevrouw Buytendorp als dank öö'r haar vele werk een houten Jacobs- :af overhandigde. Na de thee kon het gebouw bezichtigd worden. Beneden is het lokaal voor de welpen, dat in frisse kleuren is gehou- Boven kunnen de verkenners te- Iussen Het begon in Parijs In Trianon kunnen we kijken naar „1 intieme liefdesverhaal van een Ame kaans meisje in het bandeloze Parijs", zodat de film de titel „Het begon rijs" heeft meegekregen. Dat meisje, doch ter van een van zijn schulden levende der, die als hoogste levenswijsheid het be ginsel huldigt, dat pret belangrijker is dan iets anders, wordt verliefd op een Ameri kaans oorlogscorrespondent. Die jongen is, zo blijkt duidelijk uit zijn gekwelde ge laatsuitdrukking, de degelijkheid zelve, terwijl zij de meer frivole kant van het leven waardeert. Niettemin volgt op het huwelijk in een handomdraai een doch ter, en daarna gaat het mis. De journa list kan maar geen boek uitgegeven krij gen en zijn schone echtgenote dwaalt maar wat rond in café's. Dan welt er ineens een oliebron om hoog in de velden van Texas, waarop schoonpapa een claim heeft. De journa list raakt aan de drank, zijn vrouw gaat, hoewel aarzelend, met een akelig mooie tennisspeler op stap, vat kou en over lijdt. De journalist keert terug naar Ame rika, waar de olie inmiddels in zout water veranderd. Na jaren komt hij terug om n dochtertje op te halen, dat liefderijk bij zijn zwager is opgenomen. Op zijn ver zekering, dat hij voortaan slechts éen glaasje per dag zal nuttigen, krijgt hij het lieve kind ook, en dan zwelt de muziek op dit ontroerend tafereel alweer aan, waar- het woord „Einde" op het doek ver schijnt. Toen hadden we gelukkig een laatste blik geslagen op het door droefheid getekende gelaat van Van Johnson. Van ooie Elisabeth Taylor was helaas nog slechts een muurschildering in De baas in huis Degenen, die echte Britse volkshumor goede fotografie kunnen waarderen zullen zich zeker ndet teleurgesteld en na het zien van de Engelse rolprent De baas in hui6". die deze week ir Casinotheaiter wordt vertoond. Anderen zullen zich misschien vervelen ei dwaze avonturen van Mr. Hobson, rijke en drankzuchtige schoenmaker, langdradig vinden. Maar de Engelsen houden nu eenmaal van zulke zot'.e halen met figuren uit de oude doos, >m zij dan zo af en toe eens fijntji moeten kunnen glimlachen. „De baas in huis" ds de oud6te dochter n de schoenmaker, die tegen de wil en rwaolvWng van haar vader plotseling in het huwelijk treed'; en dan nog wel met jan zijn beddenden. Deze verlegen zeer bekwame schoenmakersknecht i wordt let wel dor de nogal geëman- Lpeerde jonge vrouw op stel en sprong ;n huwelijk gevraagd en voor hij het goed en wel in de gaten heeft is hij echt genoot en eigenaar van een nieuwe schoenmakerszaak. Door bemiddeling van iet jonge echtpaar kunnen de andere zusjes dan ook gaan trouwen en gaat Mr. Hobson vurigste wens van zijn dochters verlost te zijn in vervul- Uiteindelijk blijkt een dergelijk recht. De sperwers, de haviken, de Val ken en de herten hebben hier ook eer eigen hok. Dë sperwers hebben zelfs op hun afdeling een bordje met „baboe voor oubazen, hoplieden enz." aangebracht. De jongens hebben hun afdeling zelf inge richt. Vandaag mogen ze bezit nemen van hun groepshuis. Emancipatie HET internationale kippen- congres, dat jaarlijks op of omstreeks 1 april in Barneveld wordt gehouden, zijn van de week in een eivolle congreszaal krasse dingen gezegd. Kippen van ver schillend ras van Witte Leg horn tot Rhode Islander waren het er roerend ov$r eens, dat reeds tè lang de rechten der kip zijn beknot. Met volle krop, zoals Carmiggelt het zei, protesteerden sommige spreeksters tegen de sekse-discriminatie, die de hanen in staat stelt hoog van torens te blazen en in de kippenhokken machtswellusten bot te vieren, terwijl de kip daarentegen alleen in geslachte staat en met kippe- vel in het openbaar optreedt, in de poeliers-etalage wel te ver staan. De kippedrift over d%ze toe stand had zijn hoogtepunt bereikt toen een paar spreeksters begon nen te praten als een kip zonder kop. Een Barneveldse, die in de hitte der discussie zo schor was geworden als een kip, vestigde de aandacht op het hand over hand toegenomen mechanisch broeden, hetgeen zij een grove belediging van de waardigheid der kip noemde. Zo verhit werden de ge moederen, dat toen een haan zich in de congreszaal waagde, hij op een stokje werd gezet en op het toneel te kijk kwam te staan. Men formuleerde ten slotte de volgende eisen: verbod van het mechanisch broeden, de Vara moet zijn dagelijks programma ook eens met een kip beginnen, kippen moeten voortaan humaan worden geslacht, dit wil zeggen, dat de slachter geen touwtje om de kippehals mag binden en de kip ophangen om dan zelf met de ogen dicht weg te lopen; verder mogen eieren niet meer worden gebruikt voor de bereiding van advocaat. De eisen werden vast gelegd in een universele verkla ring over de rechten van de kip, welke verklaring men wilde zien opgenomen in het handvest der verenigde kippenrassenMet overslaande stem kakelde tot be sluit van het congres de oudste der aanwezigen„Voorwaarts zusters, naar de emancipatie van de kip". LIEGENIER. Zoemtoon gevraagd JJOE MEN iemand oproept: Neem dc telefoon van dc haak en breng deze aan het oor. Wacht op de lage onaf gebroken toon. Dat is een van dc „belangrijke mede delingen" in de telefoongids. Het re cept voor 't gebruik van de telefoon. We waren allang vergeten, dat deze mededeling in de gids stond, maar omdat we op sommige momenten nie mand konden „oproepen", hebben we eens op pagina 17 gekeken. En daar staat het dan dat wc moeten wachten op die hele onafgebroken toon. Op de zoemtoon zogezegd. De P.T.T. heeft er niet b(J gezet hoe lang we moeten wachten. Niet eens wordf aanbevolen een telegram te stu ren in plaats van de fiets te pakken. Waarmee we maar willen zeggen, dat het in Leiden met de telefoon soms hopeloos gesteld is, althans enkele morgens per week. Soms lukt het pas na enige langdurende minuten, de lage onafgebroken zoemtoon te mogen ho- Begoochelen ■yEERTIG JAAR geleden werd hij In Leiden geboren, in de Houtstraat op nummer 5, en hij kreeg de naam Guus Smit. Een groot man zou hij niet worden, letterlijk en figuurlijk niet, maar voor vele mensen wél een inte ressant man. Want Guus Smit ging, toen hij negentien was, goochelen. En dat doet hij nog. Met een paar beker tjes, wat balletjes, een gekleurd doek- Je, een vulpen en een trouwring met wat kleine dingetjes dus voert hij aardige kunstjes uit. Kunstjes, waarbij kinderen hun mond open laten hangen en ouderen zeggen: 't Is mira kels. Eigenlijk zijn het niets anders dan trucjes, geraffineerde trucjes, waarmee Guus Smit zich met de geheimzinnige sfeer van een kleine tovenaar weet te omhangen. Het ls beter over de truc jes niet te praten, want dan is de aar digheid er af. Misschien ls het daar om ook maar beter, dat we vergaten te vragen naar de betekenis van de naam, waaronder Guus Smit werkt: „Esta- ban". Het zou ontgoochelend kunnen werken en dat is de bedoeling niet, het gaat er om de mensen te bégoochelen. Guus Smit treedt op als een verzoek daartoe hem bereikt. Voor verenigin gen, op feestavondjes, overal waar men iets bijzonders wil zien. Hij heeft niet alleen in Lelden zijn kunsten ver toond. In het monsterboekje, dat hij als steward van de „Maasdam" ge bruikte, staan namen als Havana. Pa nama City, de Bermuda-eilanden, Mexico. Op de reizen tussen deze plaatseh heeft hij niet alleen verfris sende drankjes, maar ook zijn goo cheltrucs ter tafel gebracht. Een spel kaarten een paar dobbelstenen, han dig gevlnger en ergens op de Atlan tische Oceaan klonk in het hart van een schip als de Nieuw Amster dam applaus op voor Leidenaar Guus Smit Hij haalt een bloempot uit een glas bier en een zakdoek uit uw neus. Hij is de man. die zonder grote rekwi sieten werkt. Bij hem worden geen mensen doorgezaagd. Misschien ls Guus Smit aan het eind van dit jaar niet meer in Leiden. De finitief niet meer. Hij loopt namelijk met emigratieplannen rond. De direc teur van het Roosevelt-hotel in Holly wood heeft belangstelling voor deze goochelaar uit Holland. Die directeur moet niet gek opkijken, als uit de kop jes thee van zijn gasten straks doosjes lucifers te voorschijn komen. Misschien, misschien HEER W. L. Menger is tweeëntachtig jaar en woont in de De Genestetstraat, nummer 89a. Zaterdagmorgen liep hij, lang zaam en voorzichtig als gewoon lijk, door „zijn" straat naar huis. Hij was in een goed humeur, want zijn portefeuille was dik, er zat ongeveer honderd gulden in. Dat is een heel bedrag en het was vooral voor de heer Menger een grote schat, waar hij de hele maand van moest leven. Die hon derd gulden was zijn ouderdoms- uitkering, pas gehaald. Toen de heer Menger thuis- kwam en de papiertjes nog eens rustig wilde bekijken, tastte hij vergeefs naar zijn portefeuille. Hij schrok, zoals hij zelden was geschrokken. Honderd gulden weg, hoe kon dat nu Maar misschien, dacht de heer Menger latermisschien komt er wel een eerlijke vinder. Ten slot te staat mijn naam in de porte feuille en er zit ook een identi teitsbewijs in met mijn adres. Niemand zal toch Met de dagen verstreek zijn hoop en, in uiterste nood, vroeg hij zijn zoon om zijn lijfblad Het Vrije Volk op te bellen. En toen heeft onze collega overbuur van de Steenstraat alle lezers opgeroepen, na te gaan of zij iemand weten, die de porte feuille had gevonden. Misschien hadden kinderen het geld gevon den en er niets over aan hun ouders verteldmisschien zou iemand spijt krijgen Maar niks hoor, gistermiddag had de oude heer Menger zijn portefeuille nog niet terug. Van daar dat dit stukje nu ook in deze rubriek verschijnt. Misschien, misschien Specifiek vrouwelijk LIET AANTAL GEZINNEN, dat zich 11 bU'een te verwachten blijde ge beurtenis van de goede diensten van een kraamverzorgster verzekert, stijgt met het jaar. Dat brengt met zich mee, dat bijvoorbeeld het Leidse kraam- centrum aan de Middelweg met een groot personeelstekort te kampen heeft. Ook scheepsofficieren laten zich wel begoochelen. De docente van dit centrum, zuster Kwakkel, vertelde ons, dat men al maanden van tevoren Is volgeboekt en dat de verzorgsters niet langer dan tien dagen In de gezinnen kunnen blij ven. De aanstaande ouders die op hulp van een kraamverzorgster willen kun nen rekenen, moeten zich liefst al een half jaar voor de geboorte van hun spruit laten inschrijven. Zuster Kwakkel zou er nog gerust tien meisjes bij kunnen gebruiken. Het is erg moeilijk, goede leerling- kraamverzorgsters aan te trekken. Toch is het salaris goed en de vrije tijd laat ook niet te wensen over. De moei lijkheid schuilt wel vaak in het feit, dat een baby het meestal niet zo nauw neemt met de kalender. Dat be zorgt de kraamverzorgsters soms een ongeregeld leven. Maar er staan heel veel aantrekkelijke wederwaardig heden tegenover, in dit specifiek vrou welijk beroep. Orkest van Edu ANDERHALF JAAR geleden werd Edu M. Mayer, inwonend bij zijn schoonouders, Grünerielaan 29, te Oegstgeest, leider van een vijf leden tellend Hawaiiaans orkestje, waarin Edu zelf ln de snaren van de gitaar grijpt, waarin zijn vrouw Sylvia Mayer-Hartsinck de donkere toets van haar stem aanbrengt en waarin de drie Hagenaars Eddy Sciplo Blume, Ben Tessenson en George Hanepen res pectievelijk de Hawaiian gitaar, de bas en de ukelele bespelen. In die ander half jaar trad dit orkestje op onder de tropische naam „South Sea Ha- walians" In de Indonesische uitzendin gen van P.C.J.-wereldomroep en in het Indisch restaurant Ada Rasa aan de Nieuwe Uitleg ln Den Haag. In Ada Rasa, hetgeen „lekker eten" of „tot genoegen" betekent, komen veel belangrijke mensen. Enkele weken geleden rijsttafelden er de directeur en de programmaleider van Telefunken, op een zaterdagavond, toen Edu en zijn orkest in een hoekje naast de bar met bloemslingers om de hals cn open hemden er musiceerden. Goedkeurend luisterden de twee heren van de gram mofoonmaatschappij en op het ogen blik loopt Edu Mayer met een con tract voor een Jaar in z'n zak. De eerste platen zijn de vorige week gemaakt en de lof van de kieskeurige opnameleider was niet gering. Dezer dagen komen de opnamen uit. Wanneer precies, was niet bekend en ook moch ten we niet weten welke opnamen waren gemaakt. Edu wil nu voor volgende opnamen Hollandse teksten op muziek zetten. Er ls aan die teksten voorlopig nog wel gebrek. Voordat In 't gebrek is voor zien kunnen dc South Sea Hawaiians nog heel wat zaterdagavonden in Ada Rasa spelen en zal Sylvia nog heel wat keren met verlangen ln haar stem kun nen zingen van ruisende palmen, van sprookjes, waarmee ze zal worden ver blijd en met diepe weemoed „Into each life some rain must fall" In leder leven valt wel wat regen „but too much ls filling ln mine" maar ln dat van mij valt wel wat te bestaan hem evenwel ook ndet te bevallen en het eind van het liedje de, dat hij eamen met rijn vroegere knecht en oudste dochter de oude zaak vender gaat uitbouwen De Mm bevat fotografisch en epeltech- ndeoh beziien zeer goede gedeelten. Een heel enkele maail komen „geestige" mo menten voor, dde wait uiit de goede toon vaillen, maar overigens is het met de in houd wel in orde. Al moet men die dan ook ndet serieus nemen! (Typisch Engelse humor in een wat langdradig filmverhaal, dat wemelt van dwaze voorvallen en onmogelijke situa ties). Het recht om geboren te worden In Lido draait een film, die tal van pro blemen oproept. „Het recht om geboren te worden" begint met een meisje, dat bij de dokter komt met de vraag of hij de geboorte van haar ongewenste kind kan voorkomen. Het verhaal eindigt met de overtuiging van het meisje, dat dit toch niet de juiste weg is. De dokter, zo laat de film ons omstandig zien. was zelf ook niet gewenst, maar hij had toch het recht om te leven. De starre houding van de groot vader en de hele uitwerking van deze his torie zijn wat schematisch aangegeven. De film laat een onbevredigende indruk achter, omdat men hem als motto zou kun- meegeven „van de ene zonde uitgaan de trachten de andere te voorkomen". De eerste zonde wordt, zo niet goedgepraat, dan toch als een te veronachtzamen iets behandeld, en dat ls wel degelijk strijdig de Christelijke moraal. (Problematiek rond ongehuwde moeder, op onbevredigende wijze uitgewerkt). Huis van Bamboe De gekleurde CinemaScopefilm „Huis van Bamboe" zou men de film van de ge miste kansen kunnen noemen. In Luxor kan men kennis nemen van dit verhaal van een sergeant van de militaire politie, die zich in Tokio „inwerkt" in een gangsterbende, voornamelijk samenge steld uit gedeserteerde Amerikaanse mili tairen. Met behulp van een Japans meisje, wier Amerikaanse echtgenote is vermoord, slaagt hij hierin ook. Dat wijlen haar echt genoot eveneens deel heeft uitgemaakt de bende verneemt zij pas later, maar dan staat de sergeant uiteraard klaar om het gemis op te vullen Na een vrij wijdlopig begin komt er pas vaart in de film. wanneer tegen het eind de massale politie-activitelt zich ont plooit. Dit soort vulling van het brede doek blijkt bij Amerikaanse filmproducers geliefkoosd tijdverdrijf te zijn. Het hele schema lijkt veel op dat van de Third Man. maar wat een verschil in uitwer king! Samuel Fuller is nu eenmaal geen Orson Welles. (Amerikaanse boevenbende ln Tokio wordt met veel lawaai opgerold). Kasteel in de schaduw Kasteel in de schaduw, de film die deze week in Rex wordt Vertoond, speelt in 1757. De tien jaar oude John Mohune ordt door zijn moeder naar haar jeugd liefde Jeremy Fox gezonden, die thans het voorvaderlijk kasteel ,van de verarm de familie Mohune beheert. Maar bij zijn aankomst in het donkere Moonfleet be- John de narigheden al. want hij wordt door smokkelaars overvallen. En laat hun leider nu Jeremy Fox zijn. Na griezelige nachtelijke tochten, gevech- met de politie en listige ontsnappings- pogingen slaagt de jongeman erin de fa- milieschat in het kasteel te vinden en zo de financiën van dc familie weer op peil te brengen. Geen onaardige kleurenfilm, met veel gevoel voor sfeer opgebouwd. (Romantisch verhaal ln grlezelsfeer). (Ingez. Üed.-AdrJ V Wü geven U alle Inlichtingen over ALUMINIUM JALOEZIEËN snze toonkamer MOLENSTEEG 27. den - D. LADAN - tel. 21375 Prof. dr. I. Wille morgen 75 jaar Morgen hoopt prof. dr. J. Wille, rustend hoogleraar aan de Vrije Universiteit, zijn 75ste verjaardag te vieren. Prof. Wille werd geboren in Koudekerk aan den Rijn heeft gedoceerd aan de Chr. H.B.S. te Rotterdam, het Chr. gymnasium in Den Haag en als lector en hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de V.U. Aan de Leidse universiteit pro moveerde hij in 1924 tot doctor in de Nederlandse letteren op een dissertatie, getiteld „De literator R. M. van Goens zijn kring". Zijn leerlingen en oud leerlingen hadden een comité gevormd prof. Wille ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag een geschilderd portret te bieden. Dit portret is prof. en ouw Wille gisteren overhandigd in Noordwijk. waar het echtpaar tijdelijk vertoeft. Van een officiële huldiging heeft men op verzoek van prof. Wille af- Stand arbeidsmarkt Daling zette zich verder voort In de periode 26 tot en met 31 maart zette de daling van het aanbod zich ver der voort. De totale arbeidsreserve beliep 245, te weten 220 als geheel werkloos in geschrevenen en 25 bij objecten voor aan vullende werken geplaatsten. De voor delige verschillen met 1953, 1954 en 1955 bedragen respectievelijk 1645, 915 en 335. De vraag steeg van 380 tot 390 en had voor 45 procent betrekking op jeugdigen. Vooral in de metaalindustrie, en in min dere mate in de bouwsector, doet zich een gebrek aan arbeidskrachten gevoelen. Het aanbod van jeugdigen is nog zeer gering, maar verwacht kan worden dat het iets ruimer zal worden door inschrij ving van ex-scholieren eind april, begin Het geregistreerde aanbod vrouwelijke arbeidskrachten bleef ongewijzigd staan op 75. De vraag bleef eveneens stabiel, 360, en had voor een derde deel betrek king op jeugdigen. Nieuwe showroom De heer J. van Polanen, Kuipersteeg 10, mocht zich gisteren in de belangstelling velen verheugen. Hij opende gister middag zijn nieuwe showroom voor brom fietsen en rijwielen, en toonde daarbij de nieuwste modellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3