r Dragen van 's konings rok verplicht? onze j€uqó-PAqiinA Hoe het beloond H Hoe Hollanders over Noordbrabant denken ZONDAGSBLAD ZATERDAG 7 APRIL 1956 Het probleem van deze week: LE CHAT: Het probleem van vorige week: Moeten we naar de stembus Wij durven deze keer geen conclusie te trekken uit de inge zonden meningen van jongeren. De meningen, of er een opkomst plicht bij het stemmen moet bestaan, lopen nogal uiteen, zo ongeveer „fifty-fifty". De een vindt het democratisch, wanneer men verplicht wordt ter stembus te verschijnen, de ander zou het veel democratischer vinden, wanneer iedereen vrijgelaten werd te komen of niet. CUrSatnnnll^Ui dwaasheid. dat men toch zijn stem OfirHtieiiputfll meet gaan uitbrengen. Het gevolg daarvan is. dat er klakkeloos een De enige inzender, die een princ;- vakje wordt rood gemaakt, wat een gevaar minder goed tegen zijn P.i^i geluid laat horen is de 29-ja- bepaalde partij onverdiend ten goe- dit lied te zingen op nationale taak ia opgewassen .U een leger dat uitsluitend uit JMjJ n?W Hij sSijft' met' BrinWt Rotterdam w"en "ze"veï beroepsmilitairen bestaat. Het moreel van Jan Soldaat stemmen kiezen wij mannen en volgt: Natuurlijk kan men ook blan- doorslaggevende betekenis in een vrouwen, die op de bres behoren ALLICHT LE CHIEN: Als er een vaderlands lied is. dat harte onderschrijf, is dit het lied. dat aldus begint: 't Is plicht, dat iedere jongen Voor d'onafhanklijkheid Van zijn geliefde vaderland zijn beste krachten wijdt. Nu is het heel feestdagen desnoods met een traan is prettig, als de burgerij belangstelling toont strijdkrachten; als er soldaten door de stad marcheren. Géén dienstplicht Ik weet wel, dat Nederland geen militaristische natie is, zoals Duitsland of Engeland. Maar wat ik ook weet, is, dat men met dienstplicht de basis voor een leger legt, dat in tijden goed als weerloos maken. In vredestijd merkt men dit natuurlijk niet zo, of men voor óns een plicht, al of beter gezegd: het komt er minder op aan. Met een verplicht gesteld door de wetgever, zware discipline kan veel worden opgevangen, terwijl Het is de plicht, die het christelijk ..het soldaatje spelen'' bovendien als een niet onwelkome gedeelte van ons volk heeft, verte- afwisselmg in het burgerbestaan wordt gezien. Maar genwoordigers te 'kiezen, die de een leger wordt nu eenmaal niet in het leven geroepen Drieënige God erkennen als Koning ergens op de hei mooi weer te spelen. Het dient der koningen en met Zijn Geboden, mogen er nog best zijn! Maar WIV seffen, dat Nederland deze vuist niet zou hebben, als er geen dienstplicht was. Ik geloof niet, dat het noodzakelijk is uiteen te zet ten, waarom die vuist er moet zijn. Wel wil ik beto gen, dat die vuist gevormd moet worden door alle weerbare mannen van ons volk. Een weermacht, sa mengesteld uit vrijwilligers, zou te klein zijn en boven dien voel ik er een onrechtvaardigheid in. _J Als er oorlog zou dreigen, is niet alleen het land zich voor te bereiden op zijn oorlogstaak; het moet ook m m gevaar, maar ook het gezin van meneer Jansen, onmiddellijk kunnen toeslaan, indien zulks noodzakelijk houden. ais aie meneer Jansen een gezonde kerel is, spreekt is. Dit laatste het voor^ mij vanzelf, dat hij meehelpt het gevaar te punt, aan het verdedigen hiervan zijn verbonden laten aan een (te kleine) groep vrijwilligers. De verdediging van een land is niet alleen zaamheid. het moet raakt. Ook de man, die is afgekeurd, "ook de de meisjes. Voor hen zijn oneindig veel taken weg- ""l ,"~J *- »--» 1 a"-»- gevaar. staan voor de belangen van stad, land en volk. Wanneer wij het stem men anders gaan zien dan alleen maar als een strijd tussen verschil- üende partiji het toch helemaal dwaasheid, dat men daar voor zijn werk in de steek moet la- Ik vind, dat iedereen het zelf moet blijft het stem- weten of hij stemmen gaat. Dat is i.-v. -M pas ecjjj democratisch! Woningnood - geen stem de landsregering, rekening wijk. Er is immers geen enkele par-- tij, die serieus iets voor de woning- i. het kardinale zoekenden doet! Al jaren zoek ik ..voor" of „tegen" woonruimte, maar nog steeds heb ik geen probleem in zie. Vrijwilligers zijn daarom altijd betere militairen dan omzeil dienstplichtigen. Ze oefenen het soldaat zijn als een beroep uit, accepteren disciplinaire maatregelen als de gewoonste zaken van de wereld, houden zich aan een beweging zijn, die iedereen ongeschreven erecode en hebben ambities, die op hun speciale werkterrein gezond te noemen zijn. Een 25-jarige ambtenaar Wat beroepsmilitairen voor een land kunnen beteke- Haag is bepaald vóór de opkomst- VVi„ H „tJ tlliJ CC11 3WC111 lc heeft de Britse militaire historie geleerd (pas sinds plicht. Hij motiveert zijn mening komen. Ik geloof trouwens, dat heel Alles of niets gelegd om land en volk te helpen in lijden Het vervullen van de dienstplicht is voc anders dan het volbrengen van een typisch mannelijke taak. namelijk het beschermen van vrouwen, kinderen en zwakkeren. Na het volbrengen van deze taak. waa-"- overigen toe het volk hem roept, mag de in het burgerleven kloppen, teruggekeerde militair dan ook geen nadeel in zijn bur gerleven hebben. Vele burgers hebben deze morele ver plichting overigens niet begrepen, zodat de dienstplicht soms een last kan worden, die de oud-militair nog jaren lang voelt. Toch zijn ook hier weer lichtpunten: de oudmilitai'- weet, dat hij er lichamelijk beter aan toe is dan de afgekeurden en vooral: bij het vervullen van die dienst plicht heeft hij eens kennis gemaakt met een heel an- j,et jeven een kennismaking, die hij de meeste gevallen niets gevonden. In de Kamer wordt er steeds maar over de woningnood gepraat, maar er wordt niets van betekenis gedaan, dat hieraan een einde zou kunnen Den maken. Zolang dat zo duurt, behoe- bij mij niet om een stem te dere zijde nimmer zal vergeten met genoegen aan zal terugdenken. LE CHAT door Rio B. Weeda mij niets laatste wereldoorlog kent Engeland de dienstplicht aldus: Hier is niets meer of minder vredestijd). En wat Nederland betreft, behoeft aan de orde dan vóór of tegen de het Korps Mariniers maar te noemen, om onze. democratie. Een democratie waar weinig militaristische harten, sneller te doen bij niet iedereen betrokken wordt is die naam niet waardig. Wie prijs stelt op de mening van Indien het vanwege een wanverhouding tussen vraag een volk. wie wil weten door wie en aanbod onmogelijk is een leger te vormen dat uit- dit volk geregeerd wil worden, be sluitend uit beroepsmilitairen bestaat, zal men er in ir.e^ gehele volk erbij. Alles of ieder geval op toe moeten zien, dat het officiers vooral onderofficierskader geheel uit vrijwilligers wordt predikaat N i gevormd. Zij zijn ten slotte de mensen, aan wie in tijden van acuut- gevaar de verdediging van een land wordt Niet hlaUW'hloUW toevertrouwd en die onder geen enkele omstandigheid mogen falen. Daarom: Géén dienstplicht. LE CHIEN Zou "dit niet verpiicht zouden heel wat werkgevers* het hun personeel kwalijk nemen als het in hun tijd zou gaan stemmen. Menige dan werknemer zou dan maar om al le moeilijkheden te voorkomen en om de baas niet ongunstig te stem men de hele verkiezing blauw- blauw laten. En dat zou een goede functionering van de democratie be slist niet ten goede komen, aldus schrijft ons „Kees", een jeugdige Rijswijker, die dit jaar voor het eerst mag gaan stemmen. was april, en je weet wel, wat dan gezegd wordt: april doet wat hij wil. De ene dag regent het. zó treurig uit! Och. het kon ook haast niet vooruit komen in die wr. schrikkelijke wind.' Van vliegen dag schijnt de zon alsof natuurlijk helemaal geen sprake. Het vleugeltje zo bezeerd, aat het zich meteen op de grond moest laten val len. Het was in het pjgmtsoen terecht ■"J" uaarom nomen ffe.ifr.mf-n meestal pas te voorschijn als het fen een mei is; dan komt eerst de mei-ko- Hfirir ha. h\rt- mngin en zegt tot de blaadjes: „Kom d h nu maar te voorschijn. Het mei-zon netje is er!" En tot de bloempjes: „Bloei nu maar in de mooiste kleu- De gure april-maand is voor daar kroop het paar^ magere grassprietjes bij Maar in dit verhaal was het nog' april. Eerst regende het en toen be gon het er nog by te waaien ook. Was net of de koude wind zeggen Maar. daar was plotseling het zon netje tóch voor de dag gekomen en deed zijn uiterste best om de we reld daar beneden wat warmte te geven. En ja, het lukte! De wind was zeker geschrokken van haar dap perheid en liet de zon wel een week lang stilletjes haar gang gaan. De mensen zeiden tegen elkaar: Het lijkt wel mei, zo lekker schijnt de zon!" Zelfs de bloempjes en plantjes raakten ervan in de war en hier en daar kwam al een groen puntje boven de grond kijken. De mugjes c-n vliegjes dansten in de zonneschijn en het duurde al niet lang meer of in het plantsoen was hier een viool tje te vinden, daar een madeliefje en ginds een boterbloempje. Alles ge noot van het zonnelicht en de warm- onze vraag 5 jullie 3ioe Ata je tegen- over dienAtplicktl /t~> QfceJ je antwoord kort en bondig en voor Zelf tveten i wcenódaa. Het kan toch best, dat er geen be- wonunuy, hoorlyke keus is en dan is het toch 3- Waar speelde Jan mee? Jan was aan het spelen met „iets" en opeens gaf hij er zon harde trap tegendat het ding uit elkaar sprong. Waf was het, waar Jan mee speel de? Pas de stukjes maar aan elkaar en dan komt het ding ie voorschijn. Stuur je oplossing in vóór dinsdag 10 april en vergeet niet je naam, voornaam en adres en leeftijd in de brief te schrijven. „O", dacht het Lieve Heersbeest je, „kon ik toch maar een bescnut plekje vinden, waar ik wat rusten kon en wat warmte vinden! Kijk eens. daar staat een viooltje, nog haast helemaal in knop. Als het haar blaadjes even wil openvouwen kan ik daar zo inkruipen! Wat zal ik daar heerlijk warm zitten". En dapper liep het beestje verder tegen de wind in met zijn zere vleugeltje. Nu zou het viooltje hem wel kunnen ver- „Viooltje!" Geen antwoord. „Vi ooltje!!" Nog geen antwoord- „Och, toe viooltje, doe eens even je blaad jes open. Mag ik in je knopje schui len? Ik ben zo koud en zo moe!" Eindelijk kwam er antwoord: „Nu, ik kan je niet helpen. De moet al zo goed op mezelf passen. anders breekt de wind mijn steeltje nog! Nee hoor, probeer het maar ergens anders!" Toen was het weer stil. alleen de uuuut blVer^fe«gVkroopf^itóULieve scbuilen? De wind heeft mijn vleu- ook", /ei het bloempje, „daar heb Séltje beze«d en, ik wou zo heel je mij toch niet voor nodig?" graag even rusten! Maar het bo terbloempje had een slechte zin. het Volgende keer: J- ™:-J TT:' DE BELONING Heersbeestje verder. O. daar zag het een boterbloempje. Misschien z dat hem wel helpen. „Boterbloempje, mag ik bij NOG een paar dagen ging het goed en toenkwam de wind uit zijn schuilhoek te voorschijn! ..Nu is het afgelopen met die zonneschijn!" bulderde hij. ,Jk zal eens laten zien. dat april nog steeds doet wat hij wil!" En hij joeg dikke, donkere wolken voor de zon. De zon deed haar best nog. dat konden de men sen wel zien aan de gouden randjes om de wolken heen. maar hoe bo zer de wind werd hoe donkerder werd de lucht en toen had de zon helemaal niets meer te vertellen ..Ziezo", lachte de wind, ..zo gauw als het mei is mag jy weer een woordje meepraten, hoor! Nu is het mijn beurt nog". En met een gewel dige vaart joeg hij over de aarde. Hij rukte de hoeden van de mensen af. wat hij tegen kwam. takjes, stuk ken papier, alles blies hij voor zich uit of draaide er als een mallemo len mee in 't rond. En daar begon het uit die donke- Onze brievenbus Hallo allemaal, wolken nog t leuk werkje voor de Paasdagenhè, om die vakjes zwart te maken. Er kwam een portret van een dame te voor schijn. vast een heel rijk meisje, zoals een van de nichtjes schreef. De hoofdprijs heb ik toegekend aan Loes Middel koop, terwijl de troostprijzen be- Betsy 't Hart, Jan nei uii uk - e" Leni Kroesber- regenen"óokT^Dik- gen. Hartelijk gefeliciteerd, hoor! man? Wat heb jij veel gekregen met je verjaardag. Rla den Hollan der. Maar het was dan ook je ste kroonjaar, hè. Help mee met de verhuizing, Karstens, want vader en moder zul- rig, Jannle en Miepje Hoogenboom? Het zou leuk zijn als jullie rol schaatsen kregen. En dan maar wed- flink strijden houden. Heb jij een fij- Wimfred ne verjaardag gehad, Inge de Haan? Kun je al goed springen? Ik vind len het wel druk hebben! Heb je jouw rapport ook keurig, Nely Koen. een prettige vakantie gehad. Pedro Ik geloof dat jij heel goed je best Vfttpn pn hph ïp fiin ppsneeld met doet od school, is het niet? Hoe heb je fijn gespeeld de neefjes en nichtjes? Wat mooie tekening stuurde jij me, v.d. Lelie, dat stelde zeker Lenteweide voor, hè? Lief van tafel en stoeltje doet op school, is het niet? een vonden ze je tekening op de contact- Ria avond, Geert Klijn? Fijn. dat jul- een lie al zoveel foto's gekregen hebt, ma- Adri Ippel, zo zie je maar, dat de brievenbus een goeie familie rapport. Anneke Huisman, ik kan begrijpen dat ze daar thuis blij waren. Coekie heeft n gefopt met één april! port van Kees Klop zag goed ik kan trots zijn op mijn zellig hè. als de druppels kletterden tegen de ruiten. De mensen zochten alle maal een veilig beschut plekje op. Och. och. wat ging die wind toch te keer! Hij begon op een storm te lij- onbekende lucifersmerken hebben. Waar ben jij met je vriendinnetje heen geweest. Heleentje de Jong? En dan komen hier de briefjes H. tot en met N. We gaan eerst Nou, zo'n negertje eens een kijkje nemen bij Lenie jou, Ineke van Herp, wat kun Koomans van de Dries, die een leuk daar vond het erg grappig. Lenie! Heeft jouw kleine broertje dus ook een „c „WW - -- de p— vroeg hun kopjes boven de grond Rietje Moeni. Zeg hem i konijn. Ik We zullen afspreken. Nellie de Keij- zelfde als dat jij de oplossing maakt Kleinhout, je letter Kees Maas, Pim hadden gestoken? In het plantsoen het ■ig gezicht. De koude wind kende dat jullie in je schik waren met de hoofdprijs. Greetje en Bram Mum. Dat zou leuk zijn. Jaspert Nieuw __i rukte en trok aan de kleine blaad jes of hij zeggen wilde: „Vooruit, weg. ik wil jullie nog niet zien!" De bloempjes bogen hun kopjes if diep naar de grond; er het beste tegen. goed luisteren als moeder uit de kinderbijbel voorleest. Rinus Nij- land en doen wat moeder zegt. hoor! je letter was nog niet geen medelijden met het jonge groen |an(j, a[s je het insigne „huisknecht" j. wi behalen. Natuurlijk mag Leen de beurt Kees Maas. ook meedoen, hoor. Volgende week dan zover. In welke klas zaterdag zijn Ria van der Heijden had je en haar moeder jarig. Dat zal een feest worden. Jij vindt het zeker ook vel fijn, hè Dikkie? En opa konden goed rapport' meester van jullie is er ook eentje, met zijn Lumey in Den Briel, Aar- tine en Willie Mourik! Bedankt voor Hoe is het nu met moeder, Leo Koornneef, gaat het goed met haar? Heb jij veertig soorten vogels ge zien, Marlies Janse, wat veel! Ja, met een kijker kun je ze prachtig gemakkelijke puzzles. Deni Nij- bekijken, hè? Zijn jullie gelijk ja- zijn vijftig jaar getrouwd, sjonge, de foto, Aartine, die wat een feest. Fijn dat jullie {- •**- allemaal weer beter zijn. Janny vai "glanzend." 'bruin-rood beestje der Linden. Je vond het zeker wei '.warte stipjes. Vliegen 1 v-ti BB rr"v""* °'c- net héél fijne vleugeltje! dit Lieve Heersbeestje zag mijn leeftijdgenoten zo over denken. Wij voelen niets voor praatpolitiek, maar willen ein delijk wel eens iets zien gebeuren. Plicht Dtvaasheid Opkomstplicht? Dwaasheid, vindt Corrij van Dijk uit Rotterdam. Ik vind. dat men iedereen vrij moet la ten. Het zou de verhoudingen op po litiek gebied veel helderder maken. Je zou eens zien hoeveel stemmen minder nummer 1 van lijst 1 zou krijgen. Ik geloof namelijk, dat heel wat mensen, die zich eigenlijk hele maal niet voor politiek interesseren, gemakshalve de eerste de beste maar stemmen, zonder te weten wie hij is en wat hij wil. je pop te geven. Wat een keurig groeten aan Dicky, hoor. Hebben jullie een hondje of een haantje, In- grid Mulder, dat kon ik niet goed beetje lezen. Hoe is het gegaan met de t rap- uitvoering van zang, Ada van Ipe- heb je ferm meegezongen? jarig is op leuk Haar zusje Tonnie wil graag netje hebben. Sina schrijft niet hoe wel. dat ze goed voor beesten is en drie poesjes heeft. Vind jij breuken niet zo moeilijk, Carol Haisma? Ik vond het vroeger maar een toer om er uit te komen, hoor. Voor jou geldt het- naar vragen? Van Jannie en Ellic van Harten heb ik een mooi gedicht je en een verhaaltje gekregen Be- dankt hoor. Kon jij de vorige keer iu is het de puzzle oplossen zonder dat it je en iemand anders je hielp. Woutje? Die Flink zo, hoor. En hier zijn de nieuwelingen: Irma van Harten, Dikkie Louter, Frans v. d. List, Lia Nodelijk, Jan Hofman. Beppie Keus. Hartelijk welkom alle- Tot de volgende week! Dan zal ik de briefjes beantwoorden van O tot en met Z. Tanje Jos. Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag. Kandidatentornooi De aandacht van heel schaakminnend Nederland is momenteel gericht op het Kandidatentornooi te Amsterdam, waar de 10 sterkste schakers ter wereld strij den om één plaats, die van uitdager van wereldkampioen Botwlnnik. Er wordt in dit tornooi tot dusverre verbitterd om elk half punt gestreden. Lilienthal, die als secondant van een der Russische deel nemers is meegekomen, verklaarde ons dat hij de kwaliteit van het spel beter vond dan dat te Gothenburg, waar het interzonale tornooi plaats vond. Zelfs de remise-partijen zijn beter van inhoud, zo oordeelde hij; er wordt scherper op winst gespeeld. Hoe juist deze opmerking op zichzelf ook is, toch mag men niet vergeten, dat het nu in Amsterdam om iets geheel an ders gaat dan verleden jaar in Gothen burg. Toen moesten 9 spelers zich kwali ficeren voor het Kandidatentornooi. Dit betekende, dat men met iets meer dan 50 pet. vrij zeker van een plaats in het Kandidatentornooi kon zijn. Dit is nu anders. Slechts één van de 10 deelnemers mag volgend jaar Botwinnik ontmoeten. Wie nu op het behalen van een score van 50 pet .speelt kan wel thuis blijven; hij zal de eerste plaats zeker niet behalen. Daarom moet er gewonnen worden, zo vaak mogelyk. Maar de antipode hiervan: niet verlie zen. is ook aan de orde van de dag. De schaakmeesters die een minder gunstige stelling hebben putten zich uit om in elk geval nog het halve puntje in de wacht te slepen om niet in de achterhoede te geraken. Een hoog remise-percentage zal dan ook niemand verbazen, al komt dit allerminst uit een gebrek aan onder nemingslust voort. Het zal vele lezers interesseren te vernemen, dat er dagelijks een tornooi- bulletin verschijnt, dat alle partijen be vat, voorzien van aantekeningen van Dr. M. Euwe. Men kan dit bulletin be stellen bij Het Ned. Schaakcentrum, Groot Hertoginnelaan 45. Den Haag. Bij dagelijkse toezending kost het 13.50; bij toezending na afloop van het tornooi 12.50. Voor abonné's op de Losbladige Schaakberichten liggen deze bedragen 2.50 lager. Pf6; 11. Kd3 b€; 12. Le3 Lb7; 13. Df< La6 14. Kd2 Dxf4; 15. Lxf4 Pxd4; 16.' Lxc7 Pxb3; 17. axb3 Lb7; 18. e5 Pe4; 19 Pxe4 Lxe4; 20. Ld6 h5; 21. Ta4 Lc6; 22. Tf4 Th6; 23. c4 f6; 24. b4 b5; 25. b3 a5; 26. cxb5 Lxb5; 27. Tal a4; 28. bxa4 Txa4;! 29. Txa4 Lxa4; 30. Kc3 Tg6; 31. g3 Tg4- 32. Tf5 Tgó; 33. Tf2 Kf7; 34. exf6 gxf6i 35. Te2 Lb5; 36. Te4 Td5; 37. Lc5 Td3t; 38. Kc2 Td5; 39. Ld4 d6; 40. Tf4 f5; 41. Kc3 Kg6; 42. Tf3 La6; 43. Te3 Kf7; 44. U ----- 7; 47. L Wit: E. Geiler. Zwart: Dr. M. Filip. 1. e4 e5; 2. Pf3 Pc6; 3. Lb5 a6; 4. Lal Pf6; 5. 0—0 Le7; 6. Tel b5; 7. Lb3 d6; 8 c3 0—0; 9. h3 Pb8; 10. d4 Pbd7; 11. c4 b4; 12. c5 Lb7; 13. Dc2 exd4; 14. c6! d3!; 15. Dc4 Pb6; 16. cxb7 Pxc4; 17. bxa8D Dxa8; 18. Lxc4 Pxe4; 19. Lxd3 d5; 20. "a3 a5; 21. Le3 Pc5; 22. Lfl b3; 23. Pbd2 a4; 24. Lf4 Lf6; 25. Le5 Lxe5; 26. Pxeó Pe6; 27. Tacl Da5; 28. Pdf3 c5; 29. Tedl c4; 30. Pc6 Dcö; 31. Pb4 Td8; 32. Pe5 Pd4; 33. Td2 f6; 34. Pg4 Pc2; 35. Pxc2 bxc2; 36. Tlxc2 Td6; 37. Pe3 Kf8; 38. T2dl en zwart gaf het op. OpL ossmgen Tot onze spijt is het tweede diagram uit onze vorige rubriek hopeloos verhas peld in de krant gekomen, zodat men te vergeefs naar de oplossing heeft moeten zoeken. Wij laten dit diagram hier nog maals volgen. (AljechinN. Schwarz). IJ w Wit: P. Keres. Zwart: D. Bronstein. 1. e4 e5; 2. Lc4 Pf6; 3. Pc3 Pc6; 4. f4 Lc5; 5. fxeó Pxe5; 6. Lb3 Txgl; 7. Txgl Pfg4; 8. d4 Dh4ï; 9. Kd2 Pc6; 10. Df3 DOOft IBKM MAMVIf Les 41 1. Wij bestuderen het li chaam van de mens nauwkeu rig en beginnen mét de han den. Schetsje 1 toont U het op bouwschema en U ziet hoe de duim A over de hand heen en weer bewogen kan worden. 2 laat zien, dat de gebogen duim onder de „vinger lijn" valt. In 3 en 4 ziet U een zijaanzicht van de hand. Be studeer ook de bewegingsmoge- iijkheid en de lengte der vin gers. Uw eigen hand kan die nen als studie-materiaal. abcdefgh Wij geven hieronder voorts slechts d« oplossing van de derde stelling uit onze vorige rubriek (AljechinTartakower). De oplossing der beide andere opgaven (RetiAljechin) en het in deze rubriek herplaatste partijfragment (Aljechin— Schwarz) hopen wij dan in een volgen de rubriek uit te werken. Oplossing Aljechin—Tartakower: 1. Td5ü De varianten, welke deze op het eerste gezicht zinloze zet (de toren valt een gedekte.pion aan en permitteert de an dere pion op te rukken) rechtvaardigen, zijn betrekkelijk gemakkelijk te begrij- pen indien men eenmaal doorziet van welk idee wit uitgaat. De zwarte pionnen zijn ongevaarlijk: 1) wanneer zij zich bevinden op de zwar- te velden (kleur van de zwarte loper), omdat de witte koning ze dan gemak kelijk tegenhouden kan, bijv. 1 f2; 2 Tdl e4; 3. Kc3 Lf4; 4. Tfl en 5. Kdl enz.; 2. De voetzool kan als een driehoek, zoals in 5 en 6 aange geven, worden opgezet. Van op zij gezien (7) kunt U van een pyramide uitgaan. Dit laatste schema herkent U uit 8. 9 en 10. Schetsje 11 toont de voet van voren. Het enkelgewricht ligt aan de binnenkant iets ho ger dan aan de buitenkant. Be stuur ook Uw voeten en teken al deze schetsjes, 2x zo groot, nauwkeurig, na. 3. Het is niet eenvoudig han den en voeten te tekenen. Maak daarom steeds gebruik van een opbouwschema. Ook is het ma ken van studies naar de na tuur vereist. Bestudeer dus re gelmatig en goed Uw eigen handen en voeten. Teken nu ook deze schets 2x groter na en teken daarna dezelfde stan den, doch van de rechterhand. Let vooral op de juiste propor ties van de vingers. het de witte toren gelukt deze pionnen in de rug aan te vallen en dat zonder tijdverlies, bijv. 1 e4; 2. Tf5 Lg3; 3. g5 e3; 4. Txf3 e2; 5. Te3 en wit wint. De rest van de oplossing is nu duide lijk: 1e4; 2, Tf5 Lg3; 3. g5 Kd7 (de enige zet, want e3 is niet voldoende); 4. g6 Ke6; 5. g7 Kxf5; 6. g8D Lf4; 7. Df7t (of Ke5; 8. c4!); 8. Dg6t Lg5; 9. e' Dxe4f Kg3: 10. Dg6 Kg4; 11. Dxb6 en d' zwart gaf het op. ir |llllllllllllllllllillllinilllllinilllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllll£ d' I PUZZLE I I VAN DE WEEK I SiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiHiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiif Kruiswoordraadsel mensen in Noordbrabant onmiddellijk na hun geboorte een literkan bruin bier te drinken krijgen; dat ze ter bevordering van de door braak hunner tanden tijdens hun twee eerste levensjaren twintig pond spek- zwoerd verknagen; dat ze op hun derde verjaardag drie 1 dit jaarlijks her- i ieder in Holland halen, telkens het aantal pannekoeken bezit tot de schoonmaakster toe; vereffend met het aantal jaren tot hun vijf-en-zestigste verjaardag nauwkeurig; dat ze zich voor hun huwelijk nooit t ze zich na hun huwelijk dat hun veldwachters per dag meei kunnen drinken dan er per jaar in dt Bossche Raadskelder verteerd wordt; dat ze geen herberg voorbij kunnen gaan zonder een borrel te drinken en de meid te zoenen; dat ze allen zonder uitzondering ge meenteraadslid zijn van het dorp, waar dat ze allemaal hun zilveren bruiloft vieren, bij welke gelegenheid alle ande re Brabanders te gast worden gevraagd; ring; dat de stoepen van de huizen er ho ger zijn dan de gevels; dat alle Hollanders de werken van Cats van buiten kennen en Overschie aanzien voor een lustoord; dat ze meer tandpasta dan koekdeeg gebruiken; dat ze hun vaderlandse roem vooral aan „schipperen" te danken hebben; dat een Edammerkaas voor aun ver beelding het meest romantische ding zou zijn van heel de wereld; dat Peking hun nader is dan 's-Her- togenbosch. Lezer, is dit oordeel juist? gereed. 24 pret. 27 oude dame. 29 rond hout, 30 draagvat. 32 pers. voornaam woord. 34 gezinslid. 35 schouwburgplaats. 37 dier. 39 gebouw. 41 aardig. 44 vod- 45 stad in Rusland. 47 zangnoot, 43 groente. Vertikaal: 1 Eetgereedschap. 3 voor zetsel. 4 grappenmaker. 5 tijdperk. 6 hooggelegen weide. 7 eensluidend af schrift. 9 veevoeder, 12 rivier in Neder land. 14 vrucht, 16 keer. 19 noord-west, 20 plant. 22 luchtvaartmij, 25 gehoor orgaan. 26 breedvoerig, 28 toestand van razernij. 31 en andere. 33 stekelvarken. 36 god der liefde, 38 tijdperk. 40 voer bak. 42 elektrisch geladen deeltje, 43 uitheems hoofddeksel. 46 Chin, maat. Inzendingen Inzendingen per briefkaart voor a.s. donderdag aan bureau van dit blad. In de linkerbovenhoek aan de adres- zijde vermelden: „Puzzle-oplossing" Prijzen: 1. 5.—; 2. 2.50; 3. 2.50. Oplossing serpentine- raadsel van 31 maart Proper. respUt. toeleg, geschil, lan derig. gemeen, nerf. fraai, inkomen, nederig, goedkoop, portret, trombone, Elba, akker, rendabel, lente, embleem, monter, rede. ekster, rug. gribus, stoop, poes. sabel. lak. kwijten, najaar, akker- winde, flesjesmos.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 16