Jlieuute Jüditsriie (üouraitt Zware gevechten aan de Palestijnse grenzen Acht Indonesiërs gedood, beweert Djakarta Franse vaandrig roofde wapens en munitie A v- VRIJDAG 6 APRIL 195G BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening: 58936. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zevenendertigste jaougcng No 10620 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantcasticb Is ghebltven "myn hert In tcgfoenspoet" Cijfers: kompas voor winkelier zie pagina 5 DE SPANNING TUSSEN ISRAËL EN EGYPTE Drie plaatsen beschoten: 46 doden en 105 gewonden GEDURENDE DE HELE DAG werd gisteren slag geleverd op het ruim 25 kilometer lange Israël.'sch-Egypüsche front bij Gaza in het zui den van Palestina. Beide partijen geven elkaar de schuld voor het ont staan van dit zeer ernstige incident. Betreurenswaardig vlak vóór de komst van de secretaris-generaal der V.N. Hammarskjöld in Palestina. Egypte heeft bij de V.N. een for mele beschuldiging tegen Israël in d. Hierin wordt verklaard, dat - bij beschietingen van de Egyptische plaatsen, Gaza, Deir El Balla Kanyis 42 burgers werden gedood en, volgens voorlopige schattingen, 103 gewond. Aan Israëlische zijde vielen vier doden en twee gewonden. Ook in het noorden van Palestina kwam het tot een schietpartij tussen Syrische troepen en een Israëlische patrouille. Alle gevechten eindigden eerst, nadat ge- i neraal Burns, de chef van de Palestijnse bestandscommissie, een dringend beroep op Israel had gedaan, het vuren te staken. Het is weer het oude liedje, zowel de Egyptenaren als Israëliërs geven elkaar 'Morgen in ons ZONDAGSBLAD IJ ET ZONDAGSBLAD, dot morgen weer als extra bü- lage van onze krant in uw brievenbus zal vallen, bevat weer veel dat u zal interes- Daar is in de eerste plaats een serie foto's die ieder voor zich een verhaal te vertellen heeft. Die foto's zijn op het ogenblik te Amsterdam op de tentoon- stetlling The Family of Man te zien. Wij vragen voorts uw 'aandacht voor een artikel over de insectenbestrydmg over de gehele wereld, dit met het oog op de Wereldgezondiheidsdag. die vandaag valt. Het korte verhaal van Henk van der Meijden is boeiend en heeft een aardige ontknoping. Ook de medische medewerker en de radiorubriek zijn weer Op Blad Zij kunt u lezen dat de modekoningen Dior en Fat'h in Oost-Dultsland maar weinig succes oogsten en dat er in Frankrijk jaarlijks 50.000 meisjes verdwijnen. Helaas ontbreekt Margaritha. die door familie-omstandigheden niet kon schrijven. De jeugdrubriek snijdt weer een nieuw probleem aan. waar over veel te bomen is. In het Cultureel venster wordt o.m. een verhaal gebracht over de poppenfilms van Joop Gee- sink. Op de pagina Geestelijk Leven tenslotte vimdit u naast het feuilleton een bijdrage over: tien jaar Youth for Christ. de schuld en de moeilijkheid Is, wie de bloedige gevechten heeft uitgelokt. Mosje Sjaret, de Israëlische minister van bui tenlandse zaken, houdt vol, dat de. Is raëlische troepen hebben gehandeld uit zelfverdediging. Hij beweert dat de Egyp tenaren verantwoordelijk zijn voor dit incident, omdat Egypte weigert een bevel „het vuren te staken" uit te geven, zoals door de V.N. is bevolen. Hij waarschuwde voor de ernstige gevolgen van de onop houdelijke Egyptische aanvallen, als daar niet spoedig een einde aan wordt ge maakt. WAT CAIRO BEWEERT Volgens de lezing van Cairo begonnen de Israëlische troepen met aanvallen op Egyptische patrouilles. Bij de eerste bot singen werden slechts lichte wapenh ge bruikt, maar later kwam het tot hevige gevechten, waarbij uit mortieren en ka nons het vuur geopend werd. Israel be schuldigt de Egyptenaren er van drie Joodse nederzettingen met mortieren te hebben beschoten. Daarop heeft de Isra ëlische artillerie geantwoord met een be schieting van Gaza en de twee andere genoemde plaatsen. Dit alles geschiedt vlak vóór de komst van Hammarskjöld, die desondanks optimistisch schijnt te zijn Inzake de kansen van zijn missie, waar mee de Veiligheidsraad hem heeft be last. Zoals men weet, gaat hij een onder zoek instellen naar de wijze, waarop Is rael en de Arabische landen de bestands- voorwaarden naleven. Als secretaris generaal der V.N. heeft hij het recht bij de desbetreffende regeringen ook andere zaken te berde te brengen, zoals de kwes tie. van een eventueel wapen-embargo. Nu Amerika althans voorlopig gewei gerd heeft aan het verzoek van Israel wapens te leveren achten wö het volgende nog van groot belang: bij de over dlging van z(jn protest aan generaal Burns heeft Mosje Sjaret gezegd, dat Israel zich steeds heft recht voorbehoudt om uit zelf verdediging tot een tegenaanval over te opnieuw 'strijd bij kissufim Reuter seinde vanmorgen uit Jeruza lem: Volgens een Israëlische woordvoer der hebben de Egyptenaren heden het vuur geopend op Israëlische stellingen in het gebied van Kissufim. Dit is een Jood se nederzetting aan de grens van de, door Egypte bezette, strook van Gaza, was dag tevoren hevige botsingen plaats hadden. Nieuwe Indonesische siunt Pertinent onjuist, verklaart men in Den Haag DE PERS ATT ACHé van de Indonesische ambassade te Washington heeft in groten getale verklaringen verspreid, volgens welke de Nederlan ders in november 1955 acht Indonesiërs op Nederlands Nieuw-Guinea zou den hebben doodgeschoten na geheime terechtzittingen, waarbij geen ver dedigers werden toegelaten. Zestien anderen zouden gevangenisstraffen hebben gekregen en omtrent zeven anderen zouden alle inlichtingen ont breken. Deze 31 Indonesiërs waren er volgen* attaché Harsono van beschuldigd Prins Bernhard bezocht jeugdluchtvaartdag Prins Bernhard heeft gisteren op Soes- terberg de nationale jeugdluchtvaartdag 1956 bezocht. De Prins, die om kwart over tien aankwam en drie kwartier bleef, sprak de deelnemers aan deze dag toe en bezichtigde met hen een deel van de in stallaties en vliegtuigen op de basis. De jeugdluchtvaart-„dag" moest wegens de grote belangstelling over twee dagen verdeeld worden. Gisteren was het de tweede dag, waarop een herhaling werd gegeven van het programma van woens- Groot en klein verlof Dienstplichtigen die in februari 1955 voor de eerste oefening zijn opgekomen. *ullen, met uitzondering van enkele klei ne groepen, op 3 augustus met klein ver lof en op 30 september met groot verlof Kaan. De data, waarop klein verlof en groot verlof worden verleend zijn 30 sept. 1956 en 30 november 1956 voor hen. die in maart/april 1955 voor eerste oefening zijn opgekomen; 2 december 1956 en 3 febr. '57 voor hen, die in juni 1955 zijn opgekomen; februari 1957 en 29 maart 1957 voor hen, die in augustus 1955 zijn opgekomen; 29 maart 1957 en 24 mei 1957 voor hen, die 'n september 1955 zijn opgekomen en 24 mei 1957 en 24 juli 1957 voor hen, die tn november 1955 zijn opgekomen. De teneur in Algerije PARIJS/ALGIERS, 6 APRIL. KORTE BALANS van de strijd in Algerije: De rebellen hebben nabij Nemours zeven vrachtauto's in een hinderlaag gelokt en ze daarna in een ravijn gekanteld, waarop de inzittenden (burgers) met machine geweren beschoten werden. Bij zui veringsoperaties werden 22 rebellen gedood en 38 gevangen genomen. Circa tien kilometer buiten Algiers ie een Franse vaandrig er in geslaagd, een hoeveelheid wapens, 132 machinepistolen, 140 pistolen en enkele kisten ammunitie te stelen. Hij had het bevel over een vooi en de wapens bevonden zich in één de auto's. Hij dwong de chauffeur uit de colonne te rijden en dekking te zoeken een bosje. Daar werd de chauffeur net geslagen, geboeid en werden de wapens weggevoerd. Over de motieven lopen d< meningen uiteen. De Franse minister voor Algerije, La- coste, arriveerde in Parijs, waar hij me' premier Mollet besprekingen voert ovei S.E.R. handhaaft zijn oude bestuur De S.ERR. heeft hedenmorgen in be sloten zitting met algemene stemmen be sloten aan de regering te adviseren aai de Kroon ter benoeming als voorzittei voor de periode april 1956april 1953 opnieuw voor te dragen prof. mr. F. de Vries. Als plv. voorzitter werden op nieuw benoemd H. Oosterhuis en J Twijnstra. Ook werden alle zittende le den van het D. B. herkozen. Deens parlement beveelt einde staking Kopenhagen. 6 april. HET DEENSE PARLEMENT heeft heden met 158 tegen 8 stemmen, bij drie onthoudingen, het wetsontwerp van de regering aangenomen, dat de transportarbeiders gelast, onmiddellijk aan het werk te gaan en dat de grote oliemaatschappijen verplicht, de aflevering van benzine en stookolie te hervatten. Gevreesd wordt, dat de arbeiders het regeringsbevel zullen negeren, waardoor de kloof tussen regering en vakbondsleiding schier onoverbrugbaar zou worden. de 100.000 man, die hij als versterking de 200.000 Franse troepen in Algerije hjeeft gevraagd, Lacoste heeft reeds een serie sociale hervormingen bekend ge- Leiders van Syrische politieke partijen hebben de Arabische Liga verzocht. Frankrijk tc boycotten uit protest tegen het Franse beleid in Algerije. Agenten van de Franse contraspionage hebben te Parijs de kantoren doorzocht van het chistische weekblad Le Libertaire en ,-an het Trotskistische weekblad La Vérlté. Gevangen in het geluid In de afdeling aeroballistisch onderzoek van het laborato rium der Amerikaanse marine te White Oak (Maryland) zijn geleerden er in geslaagd, foto's te maken van de sterke dub bele geluidsgolven die als twee zware klappen hoorbaar wor den wanneer een vliegtuig de geluidsbarrière doorbreekt, of zoals men dat pleegt te zeg gen sneller vliegt dan het geluid. Men gebruikte bij de proeven plasticmodellen van de modernste straaljagers, die werden gelanceerd met een snelheid die iets boven het ge luid lag. stand te hebben voorbereid en er ls vol gens hem generlei aanwijzing, dat maar een schijn van proces zou zijn ge weest. De behandeling dezer Indonesische verdachten zou volgens Harsono in schril- le tegenstelling staat tot het eerlijke er openbare proces tegen Jungschlager. Ter wijl er in de Amerikaanse pers duizenden woorden over deze laatste zaak versche nen, heerst er een vreemde stilte ovei het rechtsmisbruik in „West Irian". Daar was het Nederlandse onrecht snel herstelbaar. De Nederlandse autoriteiten weigerden visa te geven voor Indonesi sche verdedigers. Zelfs onpartijdige waar nemers werden geweerd. De Nederlanders identificeerden de acht terechtgestelden niet, want zij konden zich niet losmaken van de koloniale vloek. Zij beschouwen Indonesiërs slechts als voorwerpen, niet als menselijke wezens met oj vreemdbare rechten. Van bevoegde zijde in Den Haag nemen wij, dat één en ander pertinent onjuist is. Kennelijk heeft deze verklaring betrekking op de 30 Indonesische infil tranten, die onlangs te Hollandia in hoger beroep veroordeeld werden tot gevange nisstraffen van zeven Jaren en korter. Er is geen enkel doodvonnis geveld of uit gevoerd. Indonesië heeft niet gebruik ge maakt van hét Nederlandse aanbod om ■erdedigers te zenden. Adres aan regering Geen atoomwapens voor beide Duitslanden Zeventien Nederlanders, onder wie tige predikanten en hoogleraren, heb ben de regering verzocht er bij de grote mogendheden op aan te dringen een over eenkomst te sluiten, waarbij beide Duitse legere atoomwapens worden onthouden. HET WEER IN EUROPA Tragedie van de Grote Vlakte bebouwing TANG VOOR COLUM BUS Amerika ontdek- bewoonbaar te. brandden de bossen al volhing en woei de wind vruchtbare grond weg de Grote Vlakte van Ame- de helft rfka: Dakota, Nebraska Kansas, Montana, Iowa, Oklohama en Texas. Sinds de eerste settlers heeft de mens fn de Grote Vlakte wanhopig gestreden tegen de verarming van de grondHerhaaldelijk werd hij verjaagd maar steeds keerde hij terug om vol te houden en te zegevie ren. Maar het gevaar van de erosie bleef en maakt ook nu nóg slachtoffers. Toen de ontdekkingsrei zigers Zebulon Pike en Stephen Long het gebied In het begin journalist Raymond Car- of indirect i held was echter, dat het een be- slechts bij tijden daarvoor van landbou- geschikt was en dan Merkwaardig ge- ook buitengewoon ge noeg komt thans evenwel schikt. In het gebied i het Ameri kaanse brood uit deze woestijn, die li vriendelijker ti zijn boek 48 Amerika" (Uitgegeven b<) rlode Ad. M. C. Stok's Zuid- brak Telkens als er een pe droogte aan- mijdelU- Hollandse Uitgeversmij), ke wervelwinden hun geheel ongeschikt woestende werk deden, Desert, klonk de roepdat het f Long. land niet gemaakt was de ploeg. De waar- ippi en Rockey Mountains wisselen dro- e wat ge en vochtige perioden „Gro- elkaar af. Na de rampen van 1915—'20 en een schitterende opbloei fn de loop van de daaropvol gende jaren begon er in 1930 een nieuwe ramptljd, die duurde tot 1936. Weer werd de bouwgrond die tot stof was geworden, overgeleverd aan een reeks van droge zomers. Niet minder dan 300.000 mensen trokken weg uit de verwoeste gebie den. Toch werkt de mens mee met de vernielende de krachten: na de ramp van 1930 hebben de boe ren van de Grote Vlakte zich maar korte tijd iets aangetrokken van de waarschuwingen der des kundigen: thans hebben de wervelwinden bij gro te droogte weer juist zo veel vrij spel als ttüintfp jaar geleden. Kopenh Aberdeer Dublin ZZO ONO windstil NNO NNW WNW NNW i; j "c 2 2 WEERBERICHT Weer zware nachtvorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk opklaringen, maar later weer toenemende bewolking. Plaatselijk wat regen of sneeuw. Vannacht op vele plaatsen zware nacht vorst, moreen overdag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Aanvankelijk zwakke wind, later matige tot vrij krach tige wind tussen west en zuid. (Opgemaakt te 11.15 uur. Tijdens de bloeitijd van de bol len is de stad Haarlem des avonds wonderlijk mooi ver licht. Over het donkere Spaor- nè welft zich de prachtig ver lichte Grav&tenenbrug met als achtergrond oud-Hollandse geveltjes. Drie doden in 't verkeer Vannacht is vermoedelijk door glad heid van de weg een auto tegen de han gers van de brug over de Noord bij Al- blasserdam gebotst. Van de drie inzit tenden werd K. van K. uit Ridderkerk. 49 jaar oud en gehuwd, zo ernstig ge wond dat hij is overleden De twee an deren, iunders uit Ridderkerk, zijn zwaar gewond in het zekenhuis opgeno men. Voor hun leven wordt gevreesd De achtjarige Benny Eisen uit B 1 ij a (F.), die woensdag door een boerenwa gen werd overreden. Is gisteren in het ziekenhuis overleden. In Hengelo (O.) werd woensdag de vijftienjarige Frits Bauer op de Goorse- weg door een achteropkomende auto aangereden, toen hij met een handkar op de rijbaan liep. Tijdens het vervoer naar het zekenhuis is hij overleden. Rijkspersoneel niet vrij GRUENTHER (VOOR NCRV): Pas over 4 jaar veilig genoeg /^|P HOOG NIVEAU is gisteren ge- tracht het rumoer over de uit lating van generaal Gruenther ver der te sussen. Zowel hijzelf voor de radio in het avondprogramma van de N.C.R.V. als minister Staf oor het televisiejournaal hebben gisteravond een onjuiste indruk van het gezegde grotendeels weggewist De opperbevelhebber van de Navo- strijdkrachten legde de nadruk op zijn ontkenning, dat het vooruitge schoven Navo-gebied in geval van oorlog zonder meer zal worden prijsgegeven. De Nederlandse bewindsman verklaarde met grote stelligheid, dat op het ogenblik de Navo-verdediging niet verder terug gaat dan de Rijn-IJssel-llnie en dat een „forward defense", een meer naar het oosten gelegen verdedigingslijn, pas moge lijk is als de Duitse divisies in de verde diging zijn opgenomen en de Navo-ver dediging met atoomwapens is versterkt. Het is nu wel duidelijk, dat generaal Gruenther (tenzij onder vier ogen. zoals de Duitse journalist Jens Fedderson vol houdt) niet heeft gesproken over een terugtrekken naar Frankrijk of het weer bevrijden van West-Duitsland. „Onze ver tegenwoordigers," zo zei minister Staf, „hebben de tape-recorder gehoord, waar op is opgenomen wat generaal Gruenther heeft gezegd. In de uiteenzettingen van d* generaal komt het woord Frankrijk niet voor. noch de bevrijding van West-Duit*- land." Het is volgens de minister niet moge lijk, dat generaal Gruenther heeft ver klaard wat hem in de mond is gelegd. Dat wordt ook verklaard doordat van de 49 anderen, die bij het bewuste gesprek van 29 maart aanwezig waren, geen enkel* reactie t op 5 mei De regering heeft de centrale commissie voor georganiseerd overleg medegedeeld dat het rijkspersoneel op bevrijdingsdag, 5 mei, geen vrijaf zal worden gegeven. De Stichting van de arbeid adviseerde 30 april, de verjaardag van koningin Ju liana, als nationale feestdag te bestem pelen, omdat 5 mei niet voldoende zou aanslaan. Verleden jaar kreeg het over heidspersoneel wel vrij in verband met de tienjarige herdenking van onze be vrijding. De 30ste april is, zolang koningin Juliana regeert, steeds voor het over heidspersoneel een vrije dag geweest. DR. DREESHERSTELD Minister-president dr. W. Drees is thans In zoverre van zijn griep hersteld, dat hij zijn werkzaamehden pp het departement heeft hervat Prinses Irene heeft op de nationale jeugdruiterdag te Arnhem, de eerste prijs behaald in een dressuurspringproef jeugdrulters. Zij reed met het paard „Koralle" en verkreeg 125 punten. Vla de Amerikaanse voorlichtingsdienst te Düsseldorf heeft generaal Gruenther een door hem ondertekend artikel ge plaatst in het Keulse weekblad Rheinl- scher Merkur, waarin hij de klemtoon legt op de bewapening van West-Duits land. „Als er twaalf Duitse divisies op de been gebracht zijn, een Duitse luchtmacht van 1300 toestellen en een Duitse marine opgebouwd zijn, verwachten wij dat het ons mogelijk zal zijn, West-Europa, waar bij dus de Bondsrepubliek inbegfepen 1*. te verdedigen tegen een aanval over een breed front" Overwicht Voor een groep radio-journalisten sprak een nogal ontstemde generaal Gruenther over het Navo-overwicht waar het de de fensieve kracht op lange afstand betreft. Hij doelde daarbij op de Amerikaanse B-47 bommenwerper en de V-bommen werpers (Valiant en Victor) van de En gelsen. Het hoofdkwartier acht dit af schrikmiddel echter geen voldoende ant woord op de beveiligingsvraagstukken en daarom wordt aangedrongen op een Duit se bijdrage en op andere maatregelen ter vergroting van de kracht van de Navo. Dit betekent volgens generaal Gruen ther niet, dat vooruitgeschoven gebieden In geval van oorlog zullen worden prijs gegeven. De Navo-strijdkrachten zullen in teder gebied van de Navo dat door agres sie bedreigd wordt, dapper strijden. Zelfs als bepaalde delen van Europa onder da voet gelopen worden, zal onze vergel- dingsaanval voor een nederlaag van de Sowjetunie zorgen. De generaal zei overtuigd te zijn, dat er geen overwinnaar in een derde wereld oorlog kan zijn, maar achtte zich ervan overtuigd, dat deze realiteit van overwe gende invloed is op de gedachten van de „Russische oorlogsorganisatoren". Volgens hem zijn de Navo-strijdkrachten nu vier- A vijfmaal zo sterk als toen generaal Eisenhower in januari 1951 te Parijs aan kwam om het hoofdkwartier Shape te ALFRED M. GRUENTHER .wij zouden hard en dapper vechten voor gehéél het Navo-gebied. Plannen voor de verdediging alleen van zuidwest Frankrijk? Onzin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1