Socialisten willen opheffing Nationale Reserve Malagaparel van de zonnekust met oeroud verleden Drukke receptie besloot jubileum Chr. zangers Weinig geestdrift in Senaat voor tweede parate divisie Chefarine fX Als Uw haar uitvalt neem Silvikrin Hoogovens breiden weer krachtig uit 5 WOENSDAG 4 APRIL 19S6 REISINDRUKKEN UIT SPANJE III "jl/fALAGA, de grote haven- en handelsstad aan de Spaanse zuidoostkust, ■t'A dankt haar faam vooral aan haar zacht en gelijkmatig klimaat. Zelfs in de wintertijd levert de ca. 150 km lange kuststrook, de Costa del Sol, heerlijke zuidvruchten en herbergt zij een internationaal gezelschap toe risten. De plaatsen Torremolinos, Marbella, Fuengirola, Nerja e.a. zijn beroemd vanwege haar ruime stranden, beschut door de uitlopers der bergen. Hier. aan de inhammen der blauwe Middellandse Zee, ligt een waarlijk ideale streek voor een zonnige vakantie Spaans leven bloeit hier in ongekende pracht en glorie Malaga zelf werd reeds lang voor onze Jaartelling door de Foeniclërs ontdekt; in de eerste eeuwen vóór Christus hebben de Romeinen de stad veroverd en in 711 begon, zoals in zo veel andere Spaanse steden, het tijdperk der Moorse overheer sing. Eerst in 1487 slaagden de Katholieke koningen (Isabella van Castillië en Fer dinand van Aragon) erin de stad op de Moren te heroveren. De haven Grote Spaanse en buitenlandse (ook Nederlandse!) schepen doen Malaga aan. Een apart deel der door dubbele pieren beschermde haven is bestemd vpor de vissersvloot, die tot de grootste van Spanje behoort. De oude. gammele, maar schilderachtige vissersbootjes steken nie tig af tegen de enorme hallen waar men de vis in ijs verpakt en verhandelt. Langs de handelskaden staan enkele moderne vemen. Elevators zuigen de grote scheeps ruimten leeg, het graan wordt in zakken gestort en in treinwagens geladen. Een schare slecht betaalde en toch op werk beluste havenarbei- zig ch i p De kisten worden met ezelswagentjes aangevoerd, met mat ten versjouwd en met de scheepstakel binnenboord gebracht. Het is een herrie en bedrijvigheid van belang, zoals in elke haven van betekenis Land der appelsienen Tussen het geheel met hekken afgeslo ten havencomplex en he' centrum der stad ligt een gordel van prachtige parken en midden loopt de in drukwekkend* Paseo del Parque, een grote boulevard, waarvan de wandelpaden haast •ven breed zijn als de rijbanen. Palmbomen «n platanen overkoe pelen ettelijke banken. Vele Malagezen en vreemdelingen maken •r gebruik van. om rustig het rijdende verkeer en de voorbij gangers gade te slaan. In de aansluitende plantsoenen spelen kinderen rond bloei ende struiken, kleine •tandbe*lden en kla terende fonteintjes, of onder smaasappelbo- De levensmiddelen zijn goed en goed koop. Een kilo sinaasappelen b.v. kost slechts 18 ct. Volksvrouwen uit de hoog gebouwde huurkazernes proberen dage lijks haar weinige peseta's zo goed moge lijk te besteden. Tussen dit «alles door zwerven jongetjes met grote waterkrm- een grote slok mag nemen, tenminste als men de kunst verstaat. Opvallend geklede zigeunerinnen, die bijna altijd een schare kinderen met zich mee zeu len. bieden tweedehands zaken aan, of bedelen om een aalmoes. Als de politie tenminste niet kijkt. Wanneer men de brede boulevards volgt, de calle (del Marques) de Larios en de Avenida (del) Generalissimo (Franco), waarvan de laatste weer rijk is beplant en aansluit op de eerder genoemde Pa- seo del Parque. dan komt men in de bui tenwijken. Op de straathoeken staan aller lei stalletjes, waar gepofte kastanjes, no ten. fruit en snoepgoed te koop zijn. In de diverse flatwijken verhuren bijna alle bewoners kamers. Sommige stadsde len zijn bijna gemeenschapje- apart met eigen markten, winkels, kerken biosco pen e.d. De talrijke witte huisjes met hun gekrulde, tralievensters, waarachter fleurige bloempotten en zwartharige vrouwen schuil gaan. leveren in het blin kerende zonlicht schilderachtige tafere len op. Valt er plotseling een regenbul. dan zijn de slecht geplaveide straten snel veranderd in modderpoelen. Iedereen wa pent zich met een paraplu, want een re de vlakte en de baai overziet, hebben zij. geheel in overeenstemming met hun tac tisch en strategisch inzicht, een onver gankelijke vesting, het Castillo de Gibral- faro. gebouwd. Men kan vrij op en tussen de metersdikke muren dwalen, de vier kante wachttorens beklimmen en genie ten van het uitzicht over de opnieuw beboste heuvel, de stad, de liefelijke baat, de vruchtbare vlakte. Of men kan een kijkje nemen in de aan de voet van de heuvel gelegen en uit 1876 daterende arena. De vesting is van Foenicische sprong en in d- 14e eeuw door koning Nazari Joessoef I herbouwd. In zijn onge repte staat geeft zij met haar kantelen, wallen wachttorens, dubbele muren, vangenisholen en typische indeling de be zoeker een uitstekend idee van de Moorse bouwkunst. Een breed pad. aan beide zijden inge sloten door massieve, goed bewaard ge bleven muren, leidt omlaag naar het Alcazaba, een versterkt paleis van Ro meinse oorsprong, maar in de negende eeuw door de Arabieren herbouwd. Hier resideerden in vroeger jaren de gouver neurs van Malaga. Het merendeel van d< lage gebouwen is gerestaureerd. Torens, poorten en pittoreske binnenplaatsen zijn in oude glorie hersteld; terrassen en vroegere Spaans-Arabische tuinen op nieuw aangelegd Nog steeds is men be zig dit prachtige, grote paleis zijn oude luister terug te geven. Men brengt opge graven. bewerkte stenen weer op de j plaatsen en hedendaagse beeldhouwers vervangen het verloren gegane. Aan reeds klaar gekomen gedeelte heeft m nuttige bestemming gegeven. Men is bezig er een archaelogisch museum in te rich ten. Vele prehistorische. Romeinse. Go- thische en Moorse vondsten hebben in deze klassieke omgeving een waardige plaats gevonden. Hun gevarieerdheid en overzichtelijke opstelling hebben reeds een zekere bekendheid verworven. Niet ten onrechte wordt het Alcazaba tot de mooiste Moorse monumenten van Spanje gerekend. Nog kortgeleden heeft men vlakbij de ingang de resten ont dekt van een Romeins theater. Inderdaad. :n Malaga is het verleden tastbaar. Mep kan er zich inleven in de tijden der Foeniciërs. Grieken. Romeinen, Gothen of Moren, die zich onderscheidenlijk van deze vruchtbare streek hebben meester gemaakt. Men kan er genieten van weel derig fruit en van goedkope wijn. Mélaga is een stad, die alleszins verdient, de „Parel van de Zonnekust" te worden ge noemd. Christliche Sangerbund uit Duitsland bood stapel koormuziek aan (Van Namens de C.H.-fractie in de Tweede Kamer feliciteert de heer H. W. Tilanus het hoofdbestuur van de Kon. Bond van Chr. Zang- en Ora toriumverenigingen t.g.v. het 70-jarig bestaan. V.l.n.r. H. W. Tilanus, H. C. Feenstra (bibliothecaris-administrateur), H. J. v. d. Munnilc (secretaris), ds. B. Timmer (bondsvoorzitter) én W. v. d. Bilt (pen ningmeester). kunstredactie) n-> benoemingen werden gistermorgen te Den Haag tijdens de jaarvergadering van do zeventig jarige bond bekend ge maakt Da jaarvergadering was druk be zocht. maar wellicht nog drukker was de receptie des middags in de tuinzaal van de Haagse Dierentuin. Daar stonden on telbare bloemstukken van organisaties, 'angkoren. particulieren en connecties. - Achter het recipiërendn hoofdbestuur tond een grote mand "jV" I E U W E HOOFDBESTUURSLEDEN heeft de Kon. Bond van Chr. Zang en Oratoriumverenigingen gekregen. Het rijn George Stam. de toekomstige direc teur van het Toonkunstconservatorium te Rotterdam en leider van de koordi-;gen- ten-cursus van de bond, en de hep-- H. F. Brune, voorzitter van de Ring 's-G'! hage. Met de benoeming van Georgf zal cr op muziekgebied zeker wp' j de gemeente 's-Gravenhage. Het gemcen- worden verbeterd en met de benoeming1 bestuur zelf was vertegenwoordigd door van Brune komt er een jong. fris elempntjd' chef van de afd. Kunstzaken dre. G. bij. De heer J. Vereouteren uit Voorburg Kamphuis i de penningmeester. Deiensiedebat in Eerste Kamer RAPJEb, POORTJES EN CYPRESSEN io- rpnAPJE de 1 terisfii (Van onze parlementsredactie) MINISTER STAF heeft gisteren tijdens de behandeling van zijn begroting in de Eerste Kamer, nogal wat kritiek moeten aanhoren op de gang van zaken in de Nationale Reserve. Vooral van socialistische zijde was die kritiek lang niet mals. De heer De Dreu (soc.) vroeg onmiddellijke ophef fing van het instituut en overgang van de vrijwilligers r.aar.reserve-politie en reserve-grensbewaking. De heer Wendelaar (lib.) sprak 'an het ont stellend gebrek aan vooruitziendheid, dat de regering ten opzichte van Nationale Reserve en B.B. heeft getoond. Daarentegen verzette de anti revolutionaire senator Algra kich krachtig tegen elke poging de N.R. ,op te doeken", hoewel ook hij erkende, dat de opkomst minder groot is geble ken, dan aanvankelijk mocht worden verwacht. Onvastheid in het beleid (gepaard gaan- opgeheven worden. Al jaren lang is een fouten in de instructie) zag do heer Algera als écn der oorzaken van het niet goed functioneren van de Nationale Reserve. Het is te gek. dat een vrijwil liger. die reeds bchoorlyk onderlegd is, zich opnieuw aan een opleiding moet onderwerpen. Zulke dingen verhogen niet de animo, maar werken juist deprime rend op de betrokken- men ongemoeid wor- kust. De oude rui den gelaten. Kinder meisjes houden een oogje op de ravottende blagen. Rond de heuvel, die het centrum van de buitenwijken scheidt, en waarop een Moorse versterking is gebouwd, liggen de tuinen van het Alcazaba de mooiste der stad. In de bloemperken, die op de helling zijn aangelegd, bloeien het hele jaar door zowel de specifiek Andaluzl- sehe, als tropische bloemen. Omhooggaan de paadjes worden door bloemranken overkoepeld. Tot handige zitjes uitge houwen rotsblokken dienen als stoeltjes en in de schaduw van cypressen en pal men is hier zelfs een openlucht-biblio theek ingericht, waar men rustig kan le zen en studeren, of van het uitzicht ge nieten. De herfst, die zich in dit gebied gelijktijdig met de winter aankondigt, gaat soms gepaard met regenval. Winkels van éen tot vier gesloten De ongeveer 300.000 Inwoners van Ma laga wonen voor een groot gedeelte in de uitgestrekte en rustige buitenwijken. In het centrum zetelt de middenstand, die even goed en even modern is gesor teerd als die in Nederland. De verkopers verschillen slechts van de onzen door hun levendiger gebaren en grotere woorden- In zijn lange „siësta" (tussen één en vier) eet de Spanjaard uitgebreid en veel en neemt hij er echt zijn gemak van. want straks begint hij aan het volgende gedeelte van de dag. dat tot 9 a 10 uur 's avonds duurt. Grote hotels, bios copen, banken, luxe flatgebouwen en winkelcomplexen, alsmede regeringskan toren. bepalen het aanzien van de brede hoofdstraten. Allesbehalve moderne trams en taxi's banen zich een weg door het drukke verkeer van auto's, motoren, scoo ters en fietsers. Op elke hoek staat een keurig geklede agent met veel armslag het verkeer te regelen. Bijna onafgebro ken stromen voetgangers over de straten, haastig in de werkuren, bedaard en slen terend tijdens de pantoffelparade even voor het avondeten. Schoenpoetsers pro beren zaken te doen op de drukbevolkte café-terrasjes en de blinde verkopers van loten laten om de tien tellen hun mede- lijden-wekkende verkoopkreet horen. In de binnenstad floreert de kleinhandel. Visventers. fruitverkopers. parapluma kers. melkslijters en duizend andere koop lieden brengen er luidkeels hun waren aan de man. Een belangrijk gedeelte van hen heeft een vaste standplaats in de enorme markthallen, waar het de hele dag zo'n drukte en lawaai is. dat horen en zien vergaan. 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen eikeer en doen wonderen I Chtfarinc „4" bestrijdt Uw klachten met 4 middelen tegelijk. Deze gecombineer de werking brengt baat, vaak ook dan wanneer andere middelen falen! m TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 c< genjas is hier een vrij overbodige luxe. Immers alleen in de herfst en de lente regent het wel eens een paar weken. Langs de kust contrasteren prachtige vil- en buitengewoon mooi aangelegde •n. met de krotten der vissers, i van de grootste attracties van Ma laga. het langgerekte strand, achter de stieren-arena (Plaza de Toros), is kort geleden verwoest, doordat men het heeft volgestort met aarde en marmerachtige rotsblokken. Het lag in de bedoeling op deze plaats een fraaie zeeboulevard aan te leggen, maar toen hij half gereed was. het beschikbare geld op. En nu heeft geen boulevard èn geen strand, doch slechts een kilometers lange modderweg, is afgebakend met zeewerende rots blokken. Hier zal de tijd dus raad moe ten brengen. Onvoltooide kerken Blijkbaar heeft men weinig lering ge trokken uit de les van het verleden. Want •en geleden kwam men te Mólaga ook reeds geld tekort. Dit was toen voor de bouw van de tweede toren van de kathe- Openiug museum brigade Prinses Irene De weduwe van de oud-commandant an de Koninklijke Nederlandse Brigade rinses Irene, mevrouw B. M. F. de Ruy- »r van Steveninok-Houwing, zal vrijdag et museum van het garderegiment fu- ïiiers Prinses Irene in de Frederik Hen drikkazerne in Vug'ht openen. In dit museum wordt een beeld gegeven an de geschiedenis der brigade, die in )41 in Engeland werd opgericht en van de kortere bestaanstijd van het garderegi ment, dat in 1945 de traditie van de bri gade draal, die men daarom nu nog spottend ,La Manquita" (het eenarmige vrouwtje) loemt. De totstandkoming van dit drukwekkende monument heeft honder» den jaren geduurd en vele beroemde chitecten, zoals Diego de Siloé. die ook bij de bouw van de kathedraal van meria en Granada betrokken is geweest, hebben er plannen voor gemaakt. De hoge toren is gebouwd op een hoek de prachtige voorgevel. Op de andere hoek stijgt de precies eendere, maar voltooide toren op. net tot even boven het dak. waar hij abrupt ophoudt. Aan de gevels en de drie monumentale toe gangspoorten zijn duidelijk renaissance- en andere bouwstijlen te herkennen. Door een zwaar lederen voorhang komt men in het inwendige van de kerk, w< bij het getemperde licht vele kapell- gebrandschilderde ramen en andere kunstschatten van onschatbare waarde te bewonderen zijn. De koorbanken, die tot de mooiste van Spanje behoren, met hout snijwerk van Pedro de Mena en andere kunstenaars, trekken ieders aandacht. Be halve talrijke andere kerken is het plaat selijk museum een bezoek alleszins Moorse monumenten Twee der belangrijkste bezienswaardig heden van Malage herinneren aan de tijd der Moorse overheersers. Hoog op de dichtstbijzijnde heuvel, van waaraf de regering lutionaire afgevaardigde ontkende cch-jte dienstplicht, ter met klem, dat de N.R. volledig is lukt. Er zijn nog honderden jongens serieus meedoen en niet b'y het koor der wegblijvers ingedeeld mogen worde Hel, moet voor minister Siaf een crczaa zijn. dat ter wille van de trouw van dei jongens, de Nationale Reserve blijft bi Belangrijke bezwaren had de heer Al gra tegen de vorming van een paraat legerkorps van twee divisies als onderdeel van het parate NAVO-scherm (met daar- achter een mobilisabel legerkorps tweede-échélondivisies). In de van antwoord aan de Eerste Kamer heeft minister Staf, zoals bekend, zijn voor een dergelijke organisatie defensie uitgesproken. De heer Alara heeft er gistermiddag nog t dacht op gevestigd, dat een dergelijk paraat legerkorps alleen tot stand kan ko men, wanneer óf de organieke de divisie xoordt verminderd, óf de bij de parate divisies behorende parate leger korpstroepen worden afgeschaft. Beide mogelijkheden (maar vooral de laatste zijn niet aanlokkelijk. Een voldoend tal parate legerkorpstroepen achter de. ontbeerlijk. Het pa- raai legerkorps m zijn. Er mag niets vering-op-lange-ter korpstroepen (geret échélondivisies) mc als geheel paraat an ontbreken. Een le- aijn van parate leger, uteerd uit de tweede. ;t worden afgewezen De heer Algra heeft aan het begin van zijn betoog er op gewezen, dat in NAVO- kringen de maritieme visie niet in het gedrang mag komen. De heerschappij ter zee zal ook in eventueel komende oor^)- gen waarschijnlijk beslissend zijn. De Nederlandse Marine trede niet uitslui tend op in het Kanaal, maar ook in de Atlantische en Stille Oceaan. Over de evolutie van de luchtmacht kon de heer Algra, met andere sprekers, zo niet vol daan. dan toch tevreden zijn. Liquidatie De socialist De Dreu vond, dat de Na tionale Reserve lang genoog heeft be staan. Ze moet nn eindelijk maar eens slechts In zeer beperkte mate sprake. De besteding van de NAVO-gelden vraagt om een doeltreffende cintrole. De heer Wendelaar had nog andere bezwaren. Zo noemde hij de verlaging van het defen sieplafond van f 15Ö0 -miljoen tot f I35Q miljoen een „foefje", dat het komende kabinet in grote moeilijkheden zal bren gen. De zaak is te rooskleurig voorge steld. Het bestaat niet, dat men met f 1350 miljoen een strijdmacht als de onze in stand kan houden. Maar overheersend was in het betoog van de liberale afgevaar digde toch de waardering voor de „in drukwekkende vooruitgang", die in ver gelijking met 1951 de opbouw van onze defensie de laatste jaren heeft te zien Tijdens de avondvergadering is vrij uitvoerig gedebatteerd over de NAVO en de taak van Nederland in het verband van de Noord-Atlantische verdediging. Het was de partijgenoot van minister Staf, mr. Vixseboxse (c.h.), die een zich geleidelijk baanbreken van éen Intergou vernementele NAVO naar een supra-na- tionale gemeenschap constateerde. Wil men een schoksgewijze overgang naar een supra-nationale gemeenschap vermijden, dan zal men de parlementaire controle binnen NAVO-verband een meer prak tische vorm moeten geven. Volgens de heer Vixseboxse kan alleen door de NAVO een effectieve verdediging van West- Europa tot stand komen. Onze verworven welvaart d(ent beschermd te worden. Dit vereist een samenbundeling van t et icing. krachten. Aan wat is overeengekomen Evenals andere sprekers voerde de m0et strak worden vastgehouden. Spre- socialist voornamelijk financiële en per- ker bracht hulde aan minister Staf, die tonele bezwaren tegen de vorming van een ln NAVO-verband uitstekend werk heeft tweede parate divisie aan. Het had, volgens verrich't; mede dank zij zijn inspanning hem, trouwens weinig zin om over deze js ons jand een volwaardig iid van de aangelegenheid i«f de Kamer te.theoretise- NAVO-gemeenschap geworden. Ook het ren. Een bepaalde reden, om op stel en j streven van de bewindsman sprong tot reorganisatie over te gaan. j tweede parate divisie kon de heer Vixse- zag hij niet. boxse (vrijwel als enige) onderschrijven. De heer Wendelaar (lib.) geloofde, dat leger propaganda ving van vrijwilligers, ma: is het benodigde aantal ni De N.R. dient geliquideerd te worden en de vrijwilligers kunnen, zo ze dit wen sen, overgaan naar de reserve-politic en dc reserve-grensbewaking. Daarnaast zon ccn nieuw instituut in het leven geroe- worden met een zeer beperk- als aanvullin de Natio- VenhcJk chocolade PASTILLES nale Reserve en de Bescherming Burger bevolking een groot gemis aan vooruit ziendheid heeft getoond. De-oplossing van de moeilijkheden, die hier zijn ontstaan, zal de grote taak zijn van het komende kabinet Waardeling De heer Wendelaar had overigens veel waardering voor het defensiebeleid van minister Staf. Hij had, zo zcide hij, vele ministers van oorlog en marine ge kend, te beginnen met Colijn in 1911, en wenste minister Staf tot de allerbeste te rekenen. Zowel in NAVO-verband als o| binnenlands terrein heeft hij zich buiten gewoon verdienstelijk gemaakt. Vooral de samenwerking tussen minister Staf en generaal Hasselman heeft, naar het oordeel van de heer Wendelaar. heilzaam gewerkt Over de NAVO was de liberale woord voerder eigenlijk helemaal niet te spre ken. De bedoelingen zijn goed, maar de bereikte resultaten bepaald niet om over te juichen. De parate kracht van de NAVO wordt verzwakt, doordat enkele partners hun verplichtingen niet geheel kunnen of willen nakomen. Van stan daardisatie en normalisatie is nog maar Toch is hel zo Men eerde de oude meesters op een eigen wijze 60") Het i« inderdaad waar, dat bij niemand in de 17de eeuw de gedachte opkwam een praalgraf op te richten voor een overleden ichilder, »elf« niet voor de allergrootste. En van stand beelden was in die tijd nog helemaal geen sprake. Te kunnen dit als een verzuim zien. maar niet als een blijk van onderwaardering, want het was nu eenmaal geen gebruik de kunstenaars op die manier te eren. Geen overheid Izonderlijks gebruikelijk ia uit woorden, maar vooral uit daden bleek. Maerten van Heemskerck had in Haarlem bijv in 1570 vrijstelling van belasting en men stond hem enige jaren later zelfs toe de belegerde stad te verlaten er van bet betalen Laten we het geen sprake var de kunstenaars, de groten onder mede de ro „Va. bidden en Dergelijke uitlatingen, indere vermeerderd kui ontwaardigd opspringen en betogen dal we geen deugdelijk argument voor onre bewijsvoering hebben gekozen, om de eenvoudige reden dat het destijds geen gebrnik was straten, lanen, pleinen en grachten als eerbewijs de naam van kunstenaar, te geven. Welnu, het ont breken van pompeuze graftekens ia evenmin een bewjjs. Hier tegenover kunnen we echter aHerlei verschijnselen noemen, waaruit hlijkt dat de grote schilde 16de stonden. 17de salsTn soonlijke oordeelvellingei bij!. Rembrandt en va. en van Rembrandt'* werk wordt op andere plaats gezegd, dat het „in i tjjd zoodanig Navo overschat De heer Sassen (kath. v.) had de in druk, dat minister Staf en zijn staats secretarissen wel wat al te veel gesteund hebben op de NAVO. Ze hebben steeds afgewacht, wat SHAPE er van dacht niet vaak genoeg zelf het initiatief ge nomen. Dit geldt bijvoorbeeld yoor de integratie van aanvoer, afvoer en opslag, de coördinatie en integratie van de vlieg tuigindustrie, de vervaardiging van ge leide projectielen (Nederland heeft daar voor een bijzonder geschikte industrie) enz. Een „verdeelsleutel" voor de priori teiten van de drie delen van onze strijd macht is nodig, maar of de ..verdeel sleutel", die nu wordt toegepast, de juiste is, meende de oud-minister van overzeese gebiedsdelen te moeten betwij felen. De bewindslieden zullen een Neder lands prioriteitenplan moeten opstellen, dat aan het NAVO-plan dient te worden aangepast. De heer Sassen, die ook zeer gereser veerd stond tegenover het streven naar een tweede parate divisie, wenste van de regering een duidelijke uitspraak, dat de t het gehele land waren afgevaardig- gekomen om het hoofdbestuur na ts de vele plaatselijke zangkoren geluk vensen. Leusden. Zwolle, Kerkdriel en plai 'ezig. De Bond van Chr. Zangvereniging Drenie was er met tien man 6terk. Velen ;-n°r<1en het woord. o.a. een vertegen- woed ige; '?-> de Geref. Kerk van Den Haag-Ons', d» -'oorzitter van de Federatie van Ko"\ Zing«»:.«bonden, de directeur van de H?r-nonia-Uitgave ln Hilversum, de hor- 3em Dresden, muzikaal adviseur - van de '"-end, de heer H. W. Tilanus na mens de C H fractie in de Tweede Kamer, de voorzitter van de Ring Noord-holland, drs. Luyckenaar Franken, de literair ad viseur van de bond, de Kon. Zangvereni ging „Excelsior" (die tot de oprichtsters van de bond behoort) uit Den Haag en de heer Honig, voorzitter van het Kon. Ned. Zangersverbond, die het best-uur een werk naar keuze uit de bibliotheek van het verbond toezegde. Van de heer Joh. Gemoll uit Lübeck ontving het bestuur een grote stapel koor muziek namens de Christliche Sanger bund <n Duitsland. Het was dan ook te recht een echt feestelijke receptie van het hoofdbestuur, bestaande uit ds. B. Tim mer, cn de heren H. J. v. d. Munnik. H. C. Feenstra, S. P. Blom en W. v. d. Bilt. Helaas is .in ons blad van gisteren een groot deel van het verslag over de eerste dag van de jubileumviering weggevallen. Daardoor was niet vermeld, dat des avonds- het jubileumconcert in het Kur- haus te Sehevenrngen gegeven werd door de drie genoemde koren. Ook Is daardoor de gefundeerde kritiek niet geplaatst, een kritiek op de keuze der programma's en op het tekort aan samenwerking waar door des middags in de Grote Kerk de samenzang onder Meindert Boekei geen doorgang kon vinden. Wat de program ma's der koren betreft willen we hier nog opmerken, dat men op een jubileum geen requiem zingt, hoe mooi het ook op zich zelf kan zijn, en ook niet een van Roomse wierook (hoe geurig die ook kan zijn) door drenkt Te Deu-m van Bruckner op het feest van een protestantse organisatie. Men had hier werkelijk een andere keuze moeten maken of een goede protestantse componist (ze zijn er!) opdracht voor een jubile-umwerk moeten geven. In dit op zicht verwachten we -bij het 75-jarig ju bileum van de bond een daad, die klinkt als een klok. En dan ook een d-aad ten aanzien van de- vernieuwing van de solis- lenkeuze, -hoe prachtig de vier solisten in het Kuohaus ook hebben gezongen. D© bariton Meine Pot -heeft tijdens de recep tie nog een6 bewezen een uitnemend zan ger te zijn ln liederen van Duparc, Dvorak en F-auré, muzikaal begeleid door Gerard Akkerhuis. Het jubileumfeest is geëindigd, de -tijd voor n-ienw werk is weer gekomen. Rijn-IJsselverdediging als ongenoegzaam voor de verdediging van Nederland en West-Europa moet worden beschouwd. Hij en de anti-revolutionaire prof. Diepen horst hebben ook gesproken over het mili tair strafrecht en de uitoefening daarvan. Prof. Diepenhorst was van mening, dat de jurisprudentie van de krijgsraden te velde niet in alle opzichten voldoet; Alle aan dacht dient besteed té worden aan de be langen van de jeugdige delinquenten. De minister dient een einde te maken aan een gang van zaken, waarbij de auditeur militair een man in voorlopig arrest stelt op een plaats, waar hij temidden van het gespuis geestelijk en zedelijk te gronde dreigt te gaan. De heer Maenen (kath. v.) bepleitte een enquête onderzoek onder de militairen naar de gegrondheid van de algemene klacht, dat de dienstplichtigen na de eer ste oefening gedwongen zijn tot niets doen en lanterfanten. een naam: een CIGARETTES TM kwaliteit: fantastisch één prijs: 75 ct Verreweg de meest verkochte Amerikaan Tekort aan arbeiders en woningen zorgwekkend De Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken te IJmuiden heeft over het tijdvak 14 tot 31/12 1955 f 20.9 miljoen voordelig saldo geboekt tegen f 23.5 min over de periode 1/4 1954 tot 11/3 1935 De bate uit deelnemingen beliep f 1,9 min, de netto winst f 6,7 ('54'55 7.2) min, voorgesteld wordt 10% (12%) Gereser veerd is voor diiverse belangen f 7,5 min, extra afgeschreven op nog te verrichten investeringen f 7,5 min, uitgekeerd aan personeel f 1,2 min. Staal-capaci'.eit wordt verhoogd van 700.000 tot 1,1 min ton; vierde hoogoven wordt gebouwd; een derde deel is verworven van kapi taal van Mekog. Produktie 9 mnd.: Hoog ovens: ruw ijzer 507.794 (v.j. 464.300) ton, stalen blokken 512 960 '510.000), dikke pla ten 198.237 (187.000), gaslevering aan ge meenten 94.7 (84,6) min kubieke meter; Breedband: warmgewals'e plaat 41019 (33.500) ton, koudgewa-lste plaat 189.049 (112.000); vertind blik 46.799 '32.200). Me kog 52.838 (53.300) ton zuivere stikstof; Cemij 298.908 (240.500) ton cement. Vast personeel Hoogovens 6000, aangesloten ondernemingen 2800. losse arbeiders 1700, tot-aal 10 500 of 350 meer. Personeelsvoor ziening bSart grote zorg; meegeoa.n wordt aan werving van Italianen vc... metaalindustrie; woningvoorziening kan uitbreidingsplannen in gevaar brengen; geen terreinen beschikbaar; streekplan vertraagt de oplossing; poiitieke toestand in Noord-Afrika, vanwaar grote hoeveel heden erts betrokken, zorgwekkend. Schrootsituatie slechter; voorraad aan merkelijk geslonken. Kolenschaarete ver scherpt. Uitvoer van scheepsplaten ten behoe\e van onze werven nagenoeg ge staakt. Mekog en Cemij werkten bevre digend, Breedband zeer bevredigend; Demka beter; Teerun-ie bevredigend; Dortmund Horder belooft opbrengst van f 2,53 min dividend. Bij Breedband bleef vraag de aanzienlijk verhoogde produktie overtreffen. Orderportefeuille ruim. Nu aankoop van vreemd staal móeder moge lijk is. moest "produktie worden inge krompen. Dit zal na uitbreidingen verbe teren. Walscapaoi-teit wordt versterk', en elektrolytisohe vertin-nin-£6in6t alia lie wordt gebouwd. Uitbreidingen vergen tot begin 1958 f 47 min. Tegen 1957 zesde Siemens-Martin- oven voltooid. Bedrijfssaldo na afschrij ving f 39,3 (10.7) min. Afschrijvingen in overeenstemming met vervangingswaarde ad f 180 min. Reserve diverse belangen -rmd ad f 4,5 min, Netto-wi-nst f 9,2 min. Di-i-idendvooistel 8 (4%)

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 6