MAGGI1 slaap 28'J «"KAPOK SENJUUR Prijsstabilisatie nog nodig voor vergeten groepen Volwassen kampeerderij op vierde „Goed Kamp" GOUOBOUILLO tel NIEUWE LEIDSCHE COURANT s DONDERDAG 29 MAART 1959 Minister Zijlstra in Eerste Kamer (Van parlementaire redacteur) Durf ik na de jongste loonbeslissinp -nog de verantwoordelijkheid voor de oriis- .stabilisatiepolitiek te dragen? Deze vraag stelde minister Zijlstra zichzelf in de Eerste Kamer. En het antwoord luidde het feit dat ik hier sta is reeds een be vestiging. Maar .iet zal een moeilijke doch goede zaak zijn. Een zaak die waard is geprobeerd te worden. Als wij er werke lijk in slagen de prijzen in de hand ie -houden dan zal er in 1956 iets groots zijn verricht. Dan zijn de lonen niet gestegen - ten koste van de vergeten groepen. Minister Zijlstra was er dus van tuigd dat ook in 1956 de prijsstabildsatie- - politiek moet slagen. „Of zij zal slagen zullen wij zien", zo voegde hij daai toe. Hij wees er op, dat de loonvorming per bedrijfstak juist is. En dat de loons verhoging niet in de prijzen mag worden doorberekend als zij hoger is dan 3»/. Besluit een bepaalde bedrijfstak tot eer loonsverhoging van VI» en er zijn onder nemingen in die bedrijfstak die deze vier procent niet kunnen betalen, dan zulh deze ondernemingen zich maar moet* -redden. „Wij kunnen niet op iedereen passen", aldus de bewindsman van nomische Zaken. Een loonsverhoging tot S'/t geldt alleen voor de minder renderen de bedrijfstakken. Tot 3'U mag me loonsverhoging in de prijzen vercalcu- leren. Maar volgens de minister zullen dit maar uitzonderingen zijn. Hij onder scheidde een prijsstabilisatiepolitiek ir drie fasen: in 1955 moest er rust zijn in de prijzen en de lonen. In 1956 moet ei rust zijn in de prijzen, de loonsverho gingen moeten met dit beginsel in over eenstemming zijn. In 1957 komen we ir een geheel andere fase. Dan worden de huren verhoogd en wordt de definiti ouderdomswet ingevoerd. Het is de vraag of deze zaken kunnen geschieden zonder dat zij een prijseffeot met zich meebren gen. Dit probleem zal echter nog nauv keurig bestudeerd moeten worden. Mini, ter Zijlstra achtte het een groot wins punt. dat we in Nederland in ieder geval vroegtijdig zijn begonnen aan de prijs- •tabilisatiepolitiek. Oolr P.v.d.A. voor Getrouw aan de socialistische traditie; had de heer Kapteyn gepoosd innerlijke tegenstrijdigheden in het beleid van mi nister Zijlstra te construeren. Dit ver schilpunt tussen de minister en de heei Kapteyn bleef bestaan, dat de socialisten van mening zijn, dat in de loop 1955 de lonen verhoogd hadden rm worden. De bewindsman verklaarde dit standpunt n et juist te achten en dat hij zich daartegen had verzet. Maar belang rijker was, dat de heer Kapteyn op een pertinente vraag van de bewindsman ver klaarde nu de prijsstabilifiatiepolitiek van de regering te zullen steunen. Prof. Zijl stra betoonde zich daarover verheugd omdat de socialisten in de Tweede Kamer destijds minder toeschietelijk waren ge weest. „Alle steun die ik voor mijn prijs beleid kan krijgen is mij welkom", aldus minister Zijlstra. Terugblik Aan het ëinde van een vierjarige ajribt: periode vond prof. Zijlstra het passend een terugblik te geven. Het zijn jaren van economische voorspoed en zegenin gen geweest, al zijn nog veel problemen niet opgelost, zoals bijv. de huren'en de woningbouw. Maar over het algemeen, aldus de bewindsman, is het economische beeld een beeld van fleur en zonneschijn En dat hadden we voor 1952 amper kun nen voorspellen. Tussen de jaren 1952 en 1956 zijn de nationale middelen met niet minder dan 1% miljard gulden per jaar toegenomen. Van deze zes miljard ging 20 naar de overheid, 35°/» naar de in vesteringen en 45 Vo naar de consumptie ve bestedingen. De minister wees er nog eens op, dat de structuurpolitiek voor Nederland primair is. Het economisch beleid moet op lan gere termijn bekeken worden. Daarom mogen wij niet de investeringen beper ken. Dat is ook niet gebeurd toen de maatregelen werden afgekondigd over de vennootschapsbelasting en de vervroegde afschrijving. Deze maatregelen waren no dig gezien de opgetreden spanning tussen vraag en aanbod. Deze spanning is er nog In dit opzicht vond de minister het een aanlokkelijke gedachte om de binnenland se liquiditeitspositie te „verkrappen". Als deze maatregelen onvoldoende zouden I zijn, dan komt de vraag: wat doen wij met de bestedingen? Momenteel is de re- gering zich aan het beraden welke maat regelen eventueel genomen moeten wor den. Meer wilde minister Zijlstra hier niet van zeggen, omdat deze zaak het be leid van minister V. d. Kieft betreft. P.B.O. Minister De Bruyn (p.b.o.) was het per tinent oneens met de heren Molenaar I (lib.) cn Brandenburg (comm.), die een apart ministerie voor p.b.o eigenlijk over bodig vinden. De heer Brandenburg voelt trouwens helemaal niets voor de p.b.o. Minister De Bruyn was van oordeel, dat de p.b.o. alle elementen bevat voor een vreedzame ontwikkeling van het maat- 'ïappeltjk leven. De publiekrechtelijke rijfsorgantsatie is van zó eminent be- regeringspersoon zich daar- e afzonderlijk bezig moet kunnen hou den. Het tempo van de totstandkoming der bedrijfschappen mag overigens niet jrsneld worden. Van de mo- instelling bij de wet kan s bij hoge uitzondering ge worden gemaakt. Aan het einde van dez^ parlementaire periode zullen er on geveer 44 a 45 schappen zijn. Alles samen vattend kwam de minister tot de conclu- goedkoper bedrijven. Op de komende AN WB-kampeertentoonstelling Goed (de vierde), die door de commissari; tchapp Commissie bijzondere visserij-financiering Minister Mansholt heeft de adviescom missie voor bijzondere visserij-financie- ring geïnstalleerd, die tot taak zal hebben advies uit te brengen over de verlening van kredieten in het kader van de plan- Óen ter sanering van de zee-visserij, zo als die door de regering zijn gemaakt. De kredieten zullen worden verleend 4oor de Herstelbank, bij welke maat schappij de aanvragen moeten worden In gediend Aan een gedeelte der kredieten Kunnen faciliteiten worden verbonden ten ■anzien van rente en aflossing. Auto tegen boom Gisteren werd bij de melkfabriek te Reijmerstock-Gulpen (L.) een auto gevonden, die in volle vaart tegen een boom was gereden. In de wa gen. gehuurd van een taxibedrijf In Maas tricht, vond men het stoffelijk overschot van de 36-jartge taxichauffeur J. Erken» Uit Maastricht. De man was gehuwd eD had drie kinderen. sie. dat er geen reden tot pessimisme de evolutie van de p.b.o. is. De weerstand 'egen deze vorm van samenwerking tus sen de bedriifsgenoten neemt geleidelijk af Ten aanzien van de bezitsvorming merkte de bewindsman om. op. dat de invoering van het winstdelingsstelsel in de eerste plaats een taak is van het be drijfsleven zelf. De centrale overheid kan met betrekking tot de individuele bezits vorming niet zo erg veel doen. Het rap port van de commissie Bezitsspreid.ing za! meer licht op de verschillende facetten van deze zaak moeten werpen. Over de uitgifte van arbeidersaandelen kon de nister dan ook weinig of niets zeggen. Het verstrekken van personeelscertificaten achtte hij niet op korte termijn te verwe zenlijken. Staatssecretaris Veldkamp deelde mee. dat volgende week een commentaar zal verschijnen over de middenstandskrediet- regeling. Tijdens de replieken gaven de heren Molenaar (lib.) en Kapteijn (soc) blijk van veel waardering voor de rede van de minister. De eerste had echter tot zijn te leurstelling niets vernomen van maatrege- len. die de minister denkt te nemen ter einde de bestedingsdrang in te perken er het prijsbeleid op hetzelfde niveau t« handhaven. Prof Hellema (a.r.) debatteer de nogmaals met de socialist In 't Veld de hulp aan onder-ontwikkelde bieden. Hei beeld, dat de socialist in erband gebruikt had. n.-l. dat vac barmhartige Samaritaan, vond de afgevaardigde die voor een zekere beper king van de hulp aan minder ontwikkelde gebieden is, volkomen misplaatst. De De barmhartige Samaritaan van vandaag G.G.D.. die je maar op hoeft te bellen en het komi in orde. De staat re gelt de barmhartigheid, de Innerlijke be wogenheid ontbreekt, ook t.a.v. de hulp )n de minder ontwikkelde gebieden. De heer li. 't Veld (soc.) zei. dat de plicht van de naastenliefde niet alleen geldt van de verhouding mens tot mens, ook voor die van volk tot volk. Paasversieiingen en eieren Prinses Marijke verraste debiele kinderen Gedurende enkele weken ls „de kleine totemkring" van de afdeling Soest van Het Nederlandse padvindersgilde bezig geweest met het maken van paasversie- ringen om iaarmee een feestelijke paas- tafel in een kindertehuis aan te richten. Prinses Marijke, ging gisteren met de zestien kabouters tellende groep naar kindertehuis voor li-ht debiele kindc Oranjehof te Huizen. In alle stilte, dekten ze voor veertig kinderen een feestelijke paastafel. Bij ieder bord kwam een geverfd paasei in een geknipt paashoudertje te staan, een bakje met paassnoepjes. slingers en zelfgemaakte bloemstukjes, fruit en klei ne paasverrassingen sierden de tafel. Larense huisuitzetting Boetes voor huurder en verhuurder J~VE Hilversumse kantonrechter heeft gis- teren uitspraak gedaan in de zaak van de Larense huisuitzettlngen. De ambtenaar van het openbaar ministe rie eiste tegen de huiseigenaar ir. J. de V. zesmaal en tegen de huurder J. J zevenmaal vijftig gulden boete, de kan tonrechter veroordeelde hen tot zes ei zeTen maal twintig gulden- De zaak kwam aan het rollen, toen de heer J. tijdens een buitengewoon koude februari-nacht uit het huis werd gezet. Hij had hier kamers betrokken zonder vergunning van de gemeente, maar toestemming van de huiseigenaar, eigenaar had verklaard geen huurders te kunnen vinden. Onder de getuigen die werden gehoord, bevond zich ook wethouder C van Pam pus. die als loco-burgemeester verant woordelijk was voor de huisuitzetting Deze verklaarde, dat er thans gegadig den voor de omstreden woonruimte zijn Mede door het feit, dat de huurder, de heer J., die nog steeds op het omstreden adres woont, voornemens is naar Baarn terug te keren, drong de raadsman op vrijspraak aan. De kantonrechter deelde de mening van het gemeentebestuur dat, afgezien van het feit. of er gegadigden zijn of niet. de betreffende kamers tot de totali woonruimte van Laren behoren en nie zonder vergunning mogen worden be trokken. Voorts kan de heer J. geen gast zijn van ir de V. omdat hij elders niet zijn woning heeft. De kantonrechter wenste zich niet uit te spreken over het gemeentebeleid, zolang niet is gebleken dat de nachtelijke uit zettingen in strijd met de wet zijn. Ove rigens adhtte hij dit een gevolg van het feit, dat de uitzettingen overdag niet afdoende door de bewoners waren nage volgd. Na de uitspraak hebben de be trokkenen hoger beroep aangetekend. STAMPPOT IN POEDERVORM (Van een onzer verslaggevers) DE KAMPEERDERIJ is uit de kinderschoenen gegroeid; van een primi tieve en wat stoere vorm van vakantiebesteding is het geleidelijk aan een comfortabele, wat individueler versie van toerisme geworden. Niettemin kan men dit toerisme steeds I bij naar aanwijzingen van de toeris tenbond 'gericht, pj Natuurlijk is de tentoonstelling weer gro- dan het vorig jaar. Dat is meteen het Drukke weken voor Eerste Kamer De Eerste Kamer heeft gistermiddag be halve de begroting van economische za ken ook de begroting van de Staatsmijnen in Limburg en het wetsontwerp Her- nieuwe inwerkingstelling van de prtjsop- drijvings- en hamsterwet 1939 zonder hoof delijke stemming aangenomen Tijdens het betrekkelijk korte debat over d( Staatsmijnen heeft minister Zijlstra o.m verklaard, dat een discussie over de Ionen in de mijnen niet in het parlement, ma. in de Mijnindustrteraad thuis hoort. W meende de bewindsman, dat, gezien bijzondere aard van het werk. het mijl personeel het eerst voor verbetering v; de arbeidsvoorwaarden in aanmerking komt. De kwestie van de vijfdaagse werk week leent zich eveneens het best voor een debat in de M.I.R. Dit college zal in feite ook moeten beslissen of de 3 en 6°/« direct zullen kunnen worden uitgekeerd De Eerste Kamer krijgt het na Pasen erg druk. Op dinsdag 3 april a.s. behandelt ze de begroting van oorlog en marin 10 apr. die van soc. zaken en volksgezond heid. op 17 april die van landbouw voedselvoorziening en in de week va mei de begroting van buitenlandse zaken. Op 10 april komt tevens het wetsont- Inzake de woningtelling aan de orde. Op 17 april wordt bovendien het wetsontwerp Algemene ouderdomsvoorziening in fdelingen onderzocht. Ook voor de u an de 24ste april is een overvolle agenda gereed: dan komen alle aanhangige wets ontwerpen betreffende de grondwetsher ziening aan de orde alsmede het wetsont werp inzake de stichtingen. Slechte vangst Twee doden aan boord van Willem Barendsz De Willem Barendsz II is gisteren naar Nederland teruggekeerd na een slecht en, waarin slechts zestienhonderd walvissen gevangen werden tegen nor maal drieduizend. e walvissen waren juist niet daar, wij ze zochten", zo vertelde een van de officieren. Tijdens de expeditie zijn twee mensen n het leven gekomen. Het hoofd van ïn Nederlandse opvarende is verbrijzeld door een dode potvis, terwijl een Zuid- afrikaanse opvarende van een scheeps- ladder gevallen is en zijn hals gebroken heeft. Leden van de bemannning vertelden, dat hun ongelukkige maat met een aan tal anderen bezig was met een potvis de enige soort walvis met tanden toen plotseling de opgesperde muil dichtklapte. Minister v. Oven bezocht gevangenis in Breda De minister van justitie prof. mr. J. C. in Oven, de secretaris-generaal van zijn departement mr. J. C. Tenkink en de di recteur-generaal van het gevangeniswe zen. mr. E. A. M. Lamers. hebben zich gisteren in de gevangenis van Breda od de hoogte gesteld van de beveiligingsmaat regelen en van de wijze, waarop de ge vangenen worden behandeld lot 1980 2>/2 miljard voor huisvesting bejaarden De zuiverstekrachtigste vleesbouillon. Heerlijk en handig en doosje a 2 tabletten voor 1 liter bouillon millon. lillon Minister Cals antwoordt Kamer Aan de T.Hte Eindhoven zal de studie aanmerkelijk korter zijn Nieuwe Alma Mater start in september 1957 (Van onze parlementsredactie) Minister Cals hoopt, dat het onderwijs aan de tweede technische hoge school in september 1957 een aanvang kan nemen. Voorwaarde is echter, zo stelt hij in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, dat een eerste crediet voor de bouw, inrichting en exploitatie nog dit zittingsjaar ter beschikking van de nieuwe T.H. zal worden gesteld. Om dit te bereiken zal spoedig een machtigingswet bij de Staten-Generaal worden ingediend. De minister is (met vele Tweede Kamer leden) van mening, dat, gezien de steeds groter wordende behoefte aan academisch gevormde technische krachten voor industrialisatie (waarbij ook gedacht worden aan de ontwikkeling van de kern energie), decentralisatie van ons technisch hoger onderwijs noodzakelijk is. Hij denkt in dit verband aan verhoging van hel studiierendement door verkorting van de werkelijke (gemiddelde) en van de nomi nale (ideale) studieduur en tevens aar een betere verhouding van het aantal af gestudeerden vergeleken met het o< spronkelijk aantal nieuw ingeschreven. Aan de hoogleraren Hols! en Dorgelo heeft hU daarom verzocht, In overleg de toekomstige hoogleraren van de tweede T.H,, -een studieprogramma uit te werken, dat de nominale studieduur te Eindhoven .1 brengen op vier jaar, te vermeerderen et de t|jd, nodig vtfor het afstudeeron derwerp, zodat b(j een overigens gunstige ontwikkeling van de verhoudingen bin nen de academische gemeenschap van d< Eindhovcnse hogeschool, het wellicht mo. gelijk zal zUn, althans voor de opleiding Luchtverbindingen met V.S. Beroep van Aler op Amerik. zakenlieden J. Klai Koningin, april in de Haagse Houtrusthallen za: orden geopend, zal ook een dubbeldaks- intje staan voor f 77,50 een prijs aarvoor incn enkele jaren geleden niei ;ns een enkeldaks shelter kon krijgen Overigens zal men or ook een autotent ii tegen de duizend gulden kunnen b«- inderen. ets meer, ruim elfhonderd gulden, er mpn heeft de goedkoopste caravan, maai wat luxueuzer in het kampeerwagen genre terecht wil. heeft financieel arm' slag tot bijna tien mille. De forenzentent, dat i6 eigenlijk het maanden ergens het strand geplaatst zomerhuisje is gpnre, dat door de ANWB nooit gepropa geerd is, omdat de hiervoor aanwezige •uimte te gering is er zijn lange wacht lijsten en omdat dit weinig meer met kamperen heeft te maken. Maar een a, die een forenzentent in de handel gt, is met vreugde op de shows be groet. aangezien het hier werkelijk eer tent betreft en omdat het homg ir. oer op te bouwen is. >u men hiertoe overgaan, dan bete kent dit, dat men tweemaal zoveel men- zomerverblijf (dat dan de helft korter is) aan het strand of m de duinen kan laten genieten. Men zou dan zomerseizoen in twee delen kunnen splitsen; in de praktijk is dat nu niet goed .voerbaar, omdat men moeilijk midden n een seizoen allerlei huisjes kan laten opbreken en andere oprichten. Dat zou n operatie zijn. waarmee zeker een week ■as gemoeid. Kampeerkleding De kampeerkleding is een ander punt. dat zeker in het brandpunt vSn de toeristische belangstelling zal staan Daarom heeft een sportkleding- firma uit Den Haag het initiatief ge nomen drie keer per dag op Goed Kamp 'n show te geven van kampeer en vakantiedracht Zij heeft zich daar- rjjdagmorgen i antwoord op de vraag. Vice-admiraal De Booy in Verolme-concern Vice-admiraal A. de Booy, die gisteren het commando over de zeestrijdkrachten heeft overgedragen aan de vice-admiraal F. T. Burghard, wordt met ingang van de volgende maand opgenomen in de hoofd directie van het Verolme-concern. Verolme Verenigde Scheepswerven om- atten het Scheepsinstallatiebedrijf Ne derland te IJsselmonde. de werf Jan Smit Czn. te Alblasserdam. De Haan en Oerle-i te Heusden en Verolme Dok- en Scheepsbouw Mij. te Rotterdam. Nederland—Hongarije. Protocol in Den Haag getekend voor handelsverkeer tot 1/4 '57 met verruiming van 15'/. van goederenverkeer; Nederland exporteert land- en tuinbouwzaden. vlashnt reuzel, plantaardige oliën en vetten, lompen, rayongarens, farmaceutische en chemi sche produkten, elektrotechnische pro- dukten en machines. Hongarije elacht- paarden. mout. rijst, eetbare oliën, che mische en farmaceutische produkten, bontwerk, machines, motorfietsen. lifestatie ook de provincie opslaat, hoewel dit stellig wel in de bedoeling heeft gelegen. Maar, waar de directeuren van de Houtrusthallen verklaarden, dat zij het nog nooit hadden meegemaakt, dat in minder dan twee uur tienduizend men sen de hekken passeerden, zal men begrij pen. dat de expositieruimte die nodig i6 om zovelen te „verwerken" eerder in grote steden wordt gevonden. Ten slotte nog twee zeer uiteenlopende nieuwtjes op Goed Kamp: een Engelse caravan, die geheel van poly6ter is ver vaardigd en 6tamppot in poedervorm. waarmee een Nederlandse firma komt. (Van een onzer verslaggevers) Generaal I. A. Aler, president van de K.L.M. heeft gistermiddag in hotel De Witte Brug in Den Haag voor de Ameri- Businessmen's Olub een korte toe spraak gehouden over de luchtverbindin- Er zijn in ons land thans 880.00U perso-|*en tussen de Ver. Stalen en Nederland, nen boven de 65 iaar. In -1980 zullen er In deze toespraak deed de generaal een vermoedelijk 1.452.000 zijn. Tot 1980 moe- beroeP °P de aanwezige zakenlieden, hun ten er 110.000 plaatsen beschikbaar komen relaties vrienden en branches in de Ver in pensiontehuizen, wanneer wordt aan- staten te wijzen op het grote belang van dat 10 pet van de bejaarden in 8°ede luchtverbindingen Amsterdam— i tehuis wil opgenomen worden. Houston en AmsterdamLo6 Angele6. >it ze: de heer J. Oosterhuis. directeur j waarbij de heer Aler de nadruk legde op 1 de Ned. centrale voor huisvesting van|de verbinding AmsterdamLos Angele6. haar"poorten*Tn I beiaarden, in een lezing te Scheemda. Tot Zoals uitvoerig geme'.d is, zullen begin In de elektrotechniek cn de werktuig bouwkunde een werkelijke studieduur var 4li tot 5 jaar mógelijk te maken. De minister acht het overigens vanzelf sprekend. dat een verkorting van de stu dieduur te Eindhoven alleen aanvaardbaar is, wanneer de ingenieursopleiding Delft en in Eindhoven desondanks gelijk waardig is. Ten einde „concurrentie er doublures tussen beide T.H.'s zoveel mo gelijk te voorkomen heeft de minister onlangs een commissie geïnstalleerd, die de Raad voor het technisch hoger onder wijs zal adviseren met betrekking tot eer effectieve coördinatie. In Delft zijn trou wens al maatregelen genomen om het studierendement te verhogen. De -bewindsman onderschrijft de me ning, dat het gewenst is ook in Eindho ven bij de opleiding aandacht te schenken enerzijds aan speurwerk en anderzijds aan ontwerp, bedrijfsleiding en commerciële werkzaamheid, hoewel het niet gewenst is voor elk van deze toekomstige werk zaamheden geheel daarop georiënteerde 'tuddeprogramma's In te richten. Mede op deze wijze zal het mogelijk zijn, dat het tuut Eindhoven, zonder een getrouwe navolging van de Delftse hogeschool te worden, met behoud van de gelijkwaar digheid een eigen stijl ontwikkelt. Daar het slechts mogelijk is het onder ijs aan de nieuwe hogeschool uitsluitend iet eerstejaarsstudenten aan te vangen 1 de volledige cursus eerst in het vijfde jaar na de aanvang te voltooien, zullen. en begin van het onderwijs in sep tember 1957, de eerste Eindhovense inge- -s eerst omstreeks september 1962 af studeren. Uitgaande van de noodzakelijkheid, dat a het afleggen van het propaedeutisch of kandidaatsexamen aan de ene hoge- ichool de overgang naar de andere in een i de; Tito gaat naar oude vrienden grote betekente zijn, omdat de gebeurte nissen besproken zullen worden, die in de afgelopen weken in de Sowjetunie heb ben plaats gehad. Tito zal er de socialis tische premier Guy Mollet ongetwijfeld op wijzen, dit zich in de Sowjetunie essen tiële veranderingen aan het voltrekken zijn en hij zal trachten hem er van te overtuigen, dat de arbeidersbewegingen thans alle6 in het werk moeten stellen om deze Sowjetunie voorschotje op het vertrouwen van de wereld te ver schaffen. In Joegoslavië heeft men bewon dering voor alle» wat Fran6 is. Waar schijnlijk is Tito ook hierdoor aangetast. Deze Fransgezindheid is tezamen met pen diepgeworteld wantrouwen tegen Duitsland— wel het enige, dat de Joego slavische communisten zonder meer van hun royalistische voorgangers hebben overgenomen. De verklaring hiervoor moet niet worden gezocht In de zo vaak gehaalde traditionele vriendschap tus- beide landen, maar veeleer In de op vatting, dat een 6terk Frankrijk een sterk Duitsland in bedwang kan houden. Ontstaat er een verkoeling tussen Frankrijk en Duitsland, dan verheugt men zich daarover in Belgrado. Het lijdt nu bijna geen twijfel meer. dat Ito ook de Duitse kwestie met de Fran- m zal bespreken. Hij is reeds bereid, het bestaan van twee Duitse staten te erken- hun hereniging kunnen be- deze naar het oordeel der buurstaten het evenwicht in Europa niet verstoort. zijn, zegt verwerkt. de minister voort®, dat de beide T.H.'s >n oplossing voor deze overgang zullen Wat de modernisering van de T.H. te Delft betreft zegt de bewindsman, dat deze. ondanks de ondervonden tegensla gen, bevredigend verloopt. Wel bestaan hier moeilijkheden, die door de schaarste in het arbeidspotentieel der bouwvakken worden veroorzaakt. Deze zijn ook de be langrijkste redenen van de tegenslagen bij de nieuwbouw te Delft geweest. De mi nister vertrouwt echter, dat doelmatige wegen zullen worden gevonden voor de deze moeilijkheden. Sedert dn het kader van de uitbreidings- een totaal bedrag van f21.247.974 worden geïnvesteerd, te weten 125.000 huisjes. 110.000 plaatsen in een pension tehuis en 26.000 bedden voor revalidatie. Unilever-directeur gaat met pensioen De heer A. G. Stoon. directeur van di Unilever Grondstoffen Mii. N.V., die Bis teren wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd in Rotterdam een afscheidsreceptie hield, is benoemd tot officier in de orde van Oranie-Nassau. Boete voor hoofdinspecteur. De 54-jarige hoofdinspecteur van politie M. B. A. II. uit Kerkrade is gisteren door het Be- rechtshof in 's-Hertofienbosch wegens overtreding van het Deviezenbesluit ver oordeeld tot tweehonderd gulden boete. De eis duidde twee weken gevangenisstraf en verbeurdverklaring van de gevonden goederen: de rechtbank had H. tot ander halve maand gevangenisstraf veroordeeld. Korter werken in West-Duitsland. Op 1/4 werktijd in staalfabrieken verkort van 54 tot 48 uur gehouden over toestemming voor de ge noemde verbindingen Desgevraagd vertelde de heer Aler ..Het is niet zo, dat wij Amerika concurrentie op de ontworpen lijnen Am sterdam—Houston, Amsterdam—Los An geles vrezen. Laten de Amerikaanse maatschappijen die diensten ook openen, als ze willen tweemaal ia Volgens de heer Aler kan het Neder landse verzoek om toestemming voo twee routes heel goed stimulerend ken op de Amerikaanse maatschappijen. De voorzitter, de heer H. Wybrand de Jong, voorzitter van de American Businessmen's Club, gebruikte de initia len van de club voor een mobto, i der de actie van de Nederlandse regering kan worden gevoerd: Airlines Bring Cooperation, oftewel samenwerking door lu oh/tv erbind iing en Vijfjarige jongen vedronken. De vijf- Jarige Sjakie Meulbroek uit Ellewouts- j is gisteren in de haven verdronken Toen men de jongen vond waren de le vensgeesten reeds geweken. Er zijn verschillende soorten Senotor sigoren. Ze-ver* schillen in grootte en model, ze verschillen in prijs. Maar op één punt zijn ze gelijk: stuk voor stuk Senator-kwolitelt Toch is hel MAAK ALS MACHINES FOUTEN MAKEN.... 604) Dat we by het verri onze werkzaamheden stee gebruik maken van. allerlei an machinerieën, is algemee En dat die apparaten sle treffender en ingewikkeldci eveneens. Werd varken destijdi juffrouw van de i opgeroepen, opdat gewenste verbinding tot stand zou kunnen brengen. Than» is een vluchtige blik in elk radio- ol televisietoestel voldoende om ons de overtuiging te schenken dat er op de wereld nog grotere complicaties moge lijk zyn dan in de kast van vader» horloge zyn geborgen. En de telefoon heeft inmiddels ook haar evolutie doorgemaakt, want hej is niet meer nodig door het draaien aan een zwengel de aandacht van de slaperige telefoonjuffrouw te wekken, omdat door luttele omwentelingen van de kiesschyf onze stem tot in de verst verwijderde werelddelen kan door klinken. de vol-autoinatische telefoon- vergemakkelijken allerlei apparaten op de meest uiteen- gebieden het leven en het oals de elertrische koffiemolen. het eléctrische strijk- zullen mechanisatie te maken zyn, hebben t uiteraard geen plaatsruimte, zodat ons slechts op één enkel facet richten. We moeten nJ. in het houden dat machines in het algemeen nauwkeuriger kunnen werken dan de iken, zijn deze in het algemeen van »1 grotere omvang dan wanneer wy s eens vergissen. De zelfriehtcnde rurale kon word. matisehc automatische siuuriastullatie v schepen, automatisch luchlafweergesc en zelfrichtende projectielen. Voor de vele opmerkingen, die alle mogelijke Een der meest gewilde modellen is de kloeke Regent. Een volwaardige Senator! Prachtig van kleur, krijtwit van brand, rijk van aroma. Ook van dit model zeggen kenners kortweg: ...CslllSLTC, ÖXYN. Al cAA

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5