Jlieuwc £rilt$tl)e (üimrant Nederlandse helikopter voor produktie gereed Goedkoop toestel vliegt op gewone (goedkope) petroleum gABBATHA... Frankrijk is nu verdeeld over de Euratom Bescheiden „new look" in toga's der rechterlijke macht Militaire helikopter op de Veluwe neergestort Frans offensief in Algerije KROON KARPETTEN BULTHUIS W aartoe 4000 Sow jet-duikboten? wm DONDERDAG 29 MAART 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening: 58936. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zesendertigste jaargang No 10615 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Vooz Leiden en Omstreken .Stantoastlcfi Is gljebleoen mgn (wrt In tegenspeel" Avifauna heropend ZIE PAGINA 7 GEHEIMEN VAN KOLIBRIEONTHULD DE vliegproeven met de eerste in Nederland ontworpen en gebouwde helikopter verlopen zo bevredigend, dat deze helikopter, „Kolibrie" genaamd, vermoedelijk spoedig voor de produktie geschikt zal zijn. Dit zeer eenvoudige hefschroeivliegtuig zal aan de markt kurxen komen tegen een derde van de prijs van tot nu toe gebruikelijke types met het zelfde laadvermogen De „Kolibrie" heeft een zelfinstel- lende hefschroef, die het toestel !voor helikopters ongekende stabili teit geeft. Aan elk uiteinde van de tweebladige hefschroef zit een stuw- straalmotor zonder bewegende de len. Men neemt aan, dat de vlieg kosten van de „Kolibrie" slechts de helft zullen bedragen van die van een helikopter met zuigermotor en maar tweederde van die van een hefschroefvliegtuig met turbine straalmotor. Nederlamdis ontwerp, maar even bekend was, dat dit pionierswerk zoveel piooe- lijk in het geheim werd verricht. De „Kolibrie" heeft volgens ir. Verhage dus geen motor in de romp, wel etuw- straalmotoren aan de twee rotorti-ps. Deze motoren missen transmissie, vrijloop, ci linders, zuigers, kleppen en carburator. Ze hebben maar één bougie en deze wordt slechts bij de start gebruikt, even als de brandstofpomp. De motoren lopen ophuisbrandpetroleum en desgewenst ook op gasolie, kerozine of benzine. Het ver bruik is hoog, maar de brandstof goed koop. Met vier brandstoftanks kan de lnvlieger R. J. v. d. Harten tijdens een proefvlucht met de stuwstraal- helikopter Kolibrie - Nederlands fabrikaat! Het definitieve model zal in juni gereed zijn. Daarna begint men met de produktie op het Rotter damse vliegveld Zestienhoven. „Kolibrie" een uur in de lucht blijven en daarbij een snelheid bereiken van 100 kilometer per uur. Een motor kan in tien minuten worden verwisseld. De etuw- straalmotoren van de „Kolibrie" zijn ge construeerd door ir. J. Meijer Drees, een 33-jarige geboren Hagenaar, die in 1952 in dienst trad bij de „Stichting voor de ontwikkeling en bouw van een experimen teel hefschroefvliegtuig" (Sobeh). Hij is nu onderdirecteur en hoofdcontructeur van de N.H.I., die eind vorig jaar de taak van de Sobeh overnam, nadat ongeveer een jaar geleden de vliegproeven met de „Kolibrie" waren begonnen. Grote stabiliteit De door ir. Verhage uitgevonden zelfln- st ellen de hefschroef blijkt volkomen aan de verwachtingen te voldoen. Deze rotor is ongeveer 10 meter. De uitvinder heeft gedurende de oorlog een bij hem opge- j komen vraagstuk uitgewerkt met dit re sultaat. De rotor maakt het volgens de heer Verhage mogelijk, dat de vlieger het toestel minutenlang kan laten vlie gen zonder dat hij met zijn handen aan de bedieningsapparatuur komt. De twee bladige hefschroef bestaat uit gelijmde metalen bladen, ontwikkeld samen met en uitgevoerd door Fokker De „Kolibrie" weegt leeg slechts 200 kg, d.i. een derde van het gewicht van een tweepersoons automobiel, en kan twee personen en lading vervoeren over korte afstanden. Het kan gemakkelijk worden ingericht voor personenvervoer, gewon dentransport, gewassenbespitingen of an dere doeleinden. De luchtwaardigheids- proeven zün al begonnen Op luchthaven Rotterdam De Nederlandse Helikopter Industrie N.V., die voor de „Kolibrie" zowel na tionaal als internationaal goede afzet mogelijkheden verwacht, zal het assem bleren van de „Kolibrie"-helikopters in a fabriek op de luchthaven Rotterdam hand nemen. De onderdelen voor het toestel worden in haar opdracht bij Ne derlandse industrieën vervaardigd: o.m. de motoren bij Kromhout-motorenfabrlek, do romp en de aanverwante onderdelen bij Aviolanda te Papendrecht en de rotor bladen bij Fokker. Met de ontwikkeling i de „Kolibrie" is men met steun van het Nederlands Instituut voor Vliegtuig- ontwikkeling begonnen in 1952. Het proto type werd in 1955 voltooid. De „Kolibrie" Europa's eerste stuwstraalhelikopter. I Men hoopt het toestel in juni officieel vliegkiaar te hebben. lnvlieger R. J. van der Harten voert op het ogenblik de Ir. Verhage, een 43-jarige Rotterdam mer van geboorte, die in Delft elektro techniek studeerde, in de meidagen van j '40 als escadrille-commandant van drie Fokker T5bommenwerpers bij Schiphol de vijand bestreed en vervolgens bij PTT opklom tot adjunct-directeur van het tele foondistrict Den Haag leerde in 1947 ir. Meijer Drees kennen. De werkgroep, waarvan zij deel uit maakten, stond onder leiding van de 73- jarige heer T. van Houwelingen, voorzit ter van de stichting voor hefschroef- vliegtuigen. Deze heeft zich intensief bezig gehouden met het werk van de ontwikkeling van een helikopter naar Nederlands ontwerp, dat thans met suc ces is bekroond. gekroond met doornen van gevloekte gronden omhangen met de schijn van een soldatenjas staat God uit God en Licht uit Licht de wachten grijnzen en defileren voor Hem in paradepas. hun schorre spot schrijnt feller dan de wonden hun schimpend 'ave Jesu rex' is hees van haat. dan peilt Pilatus vaag de waarheid van het leven en slingert ieder mens zijn beeld in het gelaat. 'ziedaar de mens' de sterveling die leeft op een vervallen aarde tooit zioh met onkruid en een lap en waant zich in de vaarde van supervorst die zelfs zijn schepper bukken laat. God tekent in Zijn Zoon 't fiasco van ons leven, en in het hoongelach waarmee soldaten Hem omgeven weerklinkt Ziih-lachen over ons op gabbatha. B. MOLENAAR. Atoombommen of niet... Geen grote mogendheid zonder kernwapens Franse ministerraad heeft gis teren geen overeenstemming bereikt over de vraag of Frankrijk het recht om atoombommen te ver vaardigen, moet opgeven en zal toe treden tot de „Euratom", de Euro pese gemeenschap voor atoomener gie, met als leden Frankrijk, West- Duitsland, Italië en de Benelux. Het kabinet heeft weer gesproken deze kwestie die Frankrijk ever dreigt te verdelen als twee jaar geleden de vraag of de militaire soevereiniteit op gegeven moest worden ten gunste va: Europees leger. Premier Mollet heeft ln zijn regerings- program de belofte opgenomen om Frank rijk aan te sluiten bij de „Euratom" de atoomenergie slechts voor vreedzame doelen zal gebruiken. Doch de ministei van buitenlandse zaken, Pineau, Mendés- France, de minister van defensie, Bourges Maunoury en de gaullistische minister staat, Delmas, verzetten zich tegen het plan voor de atoomgemeenschap. De oppositie stelt zich op het standpunt Deze onthullingen deed ir. C. F. Ver- bage, een van de directeuren van de eind 1955 opgerichte Nederlandse Helikopter Industrie N.V. op de eerste landbouw- lucfativaartdag, die gisteren in het Groot- handelsgebouw te Rotterdam werd ge- Daarmee is dus een einde gekomen aan de sfeer van geheimzinnigheid die al enkele jaren hing om dit produkt van Nederlands vernuft. Het was bekend, dat op het vliegveld Zestienhoven b\j Rotter dam werd gewerkt aan een helikopter van het paasfeest in onszonöac,SBlaö IJET ZONDAGSBLAD dat zater dag a.s. het licht zal zien, Is voor een groot deel gewijd aan het Paasfeest. Naar onze smaak heeft Hein Waalwijk met zijn kort verhaal over de zeeman met het litteken door de spijkers een wel zeer geslaagde in leiding van dit nummer geleverd. Een kaart van Jeruzalem zoals het was in de dagen van Christus' krui siging en opstanding vindt men ook op deze paginaevenals een inte ressant artikel over de Inka's in Peru. Herman Steggerda schreef op pag. 2 een verhaal dat speelt in de Paastijd. In dit nummer dus twee korte verhalen. Op die bladzij is ook een artikel gewijd aan het vraagstuk der commerciële televl- Blad Zij is weer nummer drie. Daar vindt men een interessant verhaal over' een 70-jarige schil deres. Margaritha niet t nder bijdragen. Jeugd en ontspanning gaan ook nu weer op een pagina samen. In het Cultureel Venster vindt men o.m. een interessante beschou wing over het christelijk toneel in de Duitse Sowjetzone. De pagina Geestelijk Leven heeft natuurlijk Pasen als belang rijke achtergrond. Hier zal men het artikel Pasen in Amerika met ge noegen lezen. Langer en van een andere stof GEEN DIOR of andere modegrootheid komt eraan te pas als de mode van de rechterlijke macht in het geding is. En die is sinds kort in het geding nu de minister van justitie wat meer eenheid wil brengen in de ambtskledij. Zo is er een nieuwe toga in ontwerp. De mode-ontwerpers van het departement werken daar nu koortsachtig aan. Antenne in stuurschroef Twee majoors en een adjudant kwamen bij Harskamp om het leven Revolutionaire veranderingen zijn er niet te venvachten; het zal wel op een bescheiden „new-look" neer komen. De departementale gedachten gaan üit naar een toga, welke qua snit niet veel zal afwijken van het tegenwoordige mo del, alleen langer zal worden. Overigens geen ondergeschikt punt voor degenen die zich plegen te stoten aan de aanblik van een onder het deftige zwart uitko mend slobberbroek. Een inbreuk od het decorum wordt in sommige kringen ook geacht het dragen van de vleeskleurige nylonkousen, die onder de toga van een vrouwelijk lid van de rechterlijke macht soms zijn waar te nemen. Als men de toga nu tot vijftien centimeters boven de begane grond draagt, wordt ook aan 'dit bezwaar tegemoet gekomen. Verder denkt men een staand kraagje aan te brengen, waartussen de witte bef met knoopjes kan worden vastgemaakt. Daarmee om zeilt men de slordige en slecht gestrik te bandjes. Dc toga is aan reglementen gebonden en volgens het reglement van 1838 nog steeds van kracht moet de toga-stof van grein zUn. Deze stof is echter in on bruik geraakt, zodat een nieuwe stof èn een nieuw reglement ook een punt van studie uitmaken. Ook de bef wordt onder de loep geno men. Een bef van witte zijde en nylon gemakkelijk glad te strijken heeft enige tijd punt van overweging uitgemaakt. Op het ogenblik geeft men de voorkeur aan een batisten bef, een antiekere stof dan nylon en dientengevolge meer geëigend voor het doel. Belangrijk i6 nog de vraag of de rech ters zich dienen te tooien met een muts. die bij plechtige zittingen nog wel wordt gebruikt en dat niet alleen door de Hoge Raad. Er is echter een vrij sterke rechter lijke stroming, die meent in de praktijk van het dagelijkse rechtsleven het deco rum ook heel goed blootshoofds te kunnen bewaren. Om aan de weet te komen welke me ningen de betrokkenen er zelf over heb ben is van de departementale comml66ie een schrijven naar hen uitgegaan. de Kon. Landmacht neergestort. Alle 3 inzittenden kwamen hierbij om het le- Het waren militairen van de Kon Luchtmacht, dc 45-j. gehuwde majoor J. an Steenbrugge uit Harderwijk, de 49-jarige ongehuwde majoor M. Albeda uit Den Haag en de 49-jarige adjudant- onderofficier J. Roos uit Amsterdam. Het ongeluk is vermoedelijk veroorzaakt door technische storing: de antenne de boordradio schijnt ln de stuurschroef te zijn geraakt, waarddor deze afsloeg. De helikopter was vauv het type Hiller H 23, waarvan de Kon. Landmacht aantal heeft. Deze toestellen zijn ge stationeerd op de vliegbasis Deelen worden gevlogen door personeel van Kon. Luchtmacht, De eerste berichten over het onge luk kwamen van omstanders, kort nadat de helikopter om half drie was neerge stort. Zij meldden al, dat de drie inzit tenden om het leven waren gekomen. De helikopter was totaal vernield, de i lag enkele tientallen meters van de broken romp van de Hiller: op een ■ker, enkele tientallen meters van Harskamperweg, die het station Stro* met het dorp Harskamp verbindt. Majoor van Steenbrugge woonde vroe ger in de Jacob Gillesstraat 32 in Den Haag. Hij laat twee kinderen achter. Ad judant Roos, die geen kinderen had, had de Hiller bestuurd. West-Berlijn weer op vooroorlog6pro- duktiepeil; werkloosheid 140.000 (1950 300.000) op 2,2 min zielen. Uit de heilstaat Hongarije... Rajk onschuldig geëxecuteerd Boedapest, 28 maart Laszlo Rajk, de vroegere Hongaarse minister van buitenlandse zaken, in 1949 wegens hoogverraad ter dood gebracht, is posthuum gerehabiliteerd, aldus het Franse blad France Soir. Volgens de eei- ste partijsecretaris Rakosi is de vervol ging van Rajk het gevolg van provoca tie geweest. Ook verscheidene andere veroordeelden zijn in ere hersteld. Zij hebben destijds „bekend" zich schuldig te hebben gemaakt aan spionage, ver raad en pogingen tot omverwerping der regering, zulks in samenwerking met maarschalk Tito en de Amerikaanse spionagedienst. Het Franse blad gaf als commentaar, dat Rakosi de Stalinistische persoonsverering veroordeelde. Drieling in Dordrecht In. Dprdrecht is vanmorgen een drieling geboren, mevrouw W. Leydekkers, geb. Kwikkers, wonende Adolf van Nassau- straat 32, heeft het leven geschonken aan drie dochters, van wie er een vijf en twee zes pond wegen en die genoemd worden Yvonne, Anneldes en Willy. De familie Leydekkers, waarvan de man van beroep tuinman is. had al vijf kinderen, vier zonen en een dochter. De oudste zonen zijn tweelingen. Erlander naar Georgië Moskou. 28 maart. De Sowjetunie heeft de Zweedse pre mier Tage Erlander. die vandaag voor een officieel bezoek in Moskou aankomt, uit genodigd, de situatie in de staat Georgië en het aangrenzende Armenië in ogen- sohouw te gaan nemen. In de genoemde republieken hebben zich onlangs onlusten voorgedaan naar aanleiding van de rede van Kroesjtsjef, waarin de Georgiër Sta lin totaal werd ontluisterd. Erlander en zijn gezelschap zullen de eerste buitenlanders zijn die Georgië be zoeken sinds de studentendemonstraties in het begin van deze maand. Veertien agenten van de Russische veiligheidsdienst zullen Kroesj Lsjef er Boelganin tijdens hun bezoek aan Enge land vergezellen, aldus Selwyn Lloyd in het Lagerhuis. van generaal Weygand, die onlangs schreef, dat opheffing van het gebruik dwaasheid ls, omdat zonder atoomwapens van atrfomenergie voor oorlogsdoeleinden geen oorlog meer gevoerd kan worden. Mendès-France zoii gisteren hebben ver klaard, dat Frankrijk zonder atoombom geen grote mogendheid kan blijven. Hij wees daarbij op het voorbeeld dat Groot- Brittannië heeft gegeven. Premier Mollet is officieel voorstander van de „Euratom", doch ook hij zal waar schijnlijk wel een middel willen vinden om voor Frankrijk onbeperkte rechten op dat punit te handhaven. MORGEN (GOEDE VRIJDAG) zal ons blad niet verschijnen. Onze bureaus zijn tot 12.30 uur geopend. Directie N.L.C. Algiers. 28 maart Franse land-, zee- en luchtstrijdkrach ten hebben vandaag een massaal en bui tengewoon krachtig offensief ingezet tegen de rebellenlegers in de afgelegen kuststreken van Algerije. Aan de actie wordt deelgenomen door een kruiser, die aties van de rebellen bestookt. Te land wordt gestreden door mariniers en eenheden van het vreemdelingenlegioen, die zijn uitgerust met liefschroefvlice- i West-Al-gerije staan de Fransen krachtig toe. Hier wordt eveneens ge bruik gemaakt van hefschroefvliegtuigen. Volgens de laatste berichten zijn alleen andaag al ongeveer 60 rebellen dood geschoten. het zuiden van Tunis woedt een verbeten strijd, waarbij reeds honderden rebellen zouden zijn gesneuveld. Hoewel de hoop op een terugkeer van de rust in Algerije door de nieuwe acties aanzienlijk is toegenomen, voelen de Fransen in Algerije toch teleurstelling het feit. dat de ministerraad in Pa rijs (nog) niet heeft besloten, reservisten op te roepen om rad-ikaal een einde te maken aan de rebellie. Op het ogen-blik zijn er ongeveer 200.000 Franse troepen ln Algerije, maar minister-resident Ro bert Lacoste heeft om nog 100-000 man gevraagd. „U.S.S.R. streelt alles voorbij Lesje democrade voor Georgi Malenkof Londen, 28 maart Malenkof, de Russische minister voor de elektrische centrales, heeft vandaag voor de commissie van brandstof en energie van de labourfractie verklaard, dat de Sowjetunie in 1960 op één (Amerika) na de grootste elektriciteitsproduktie ter we- hebben. Uiteindelijk zal de Sow jetunie alle landen op dit gebied voorbij streven, aldus Malenkof. Vandaag zag Malenkof hier de demo oratie in werking; hij maakte een deel van het vragenuurtje in het Lagerhuis mee en ging waarschijnlijk met opzet weg vóór zijn onderhoud met premier Eden ter sprake kwam. Malenkof lachte hartelijk, toen de La- bourafgevaardigde Silverman zei: „Wij keuren niet al uw politieke methoden goed, evenmin als wij verwachten dat u al de onze goedkeurt. U vernietigt uw politieke afgoden, wij begraven ze in het Hogerhuis.,.." (Advertentie). NIEUWE DESSINS 200 x 300 254,— 225 x310 295,— De generaal verklaarde besloten ENERAAL Alfred thans vijf keer zoveel on- Gruentherde Geal- derzeeérs als Duitsland in lieerde commandant in 1939." aldus Gruenther. Europa, heeft gisteren i Parvs verklaard, dat hij <jat c, in de huidige tweeslach- derlnt tiae Russische toenade ringscampagne geen leiding kan zien om de westelijke defensiemaat- regelen te verminderen. De generaal vertelde de bü SHAPE geaccrediteer de correspondenten, dat Rusland jaarlijks de be schikking krijgt over meer vliegtuigen en vlieavel- de kleinere N.A.V.O. mo gendheden aanleiding geeft tot veel ongerust heid. Er wordt geprobeerd, oorlogsbodems ter be schikking te stellet i aal i De- 1955 i •rvolade: „In het versterken licht van de koude log kan ik verklaren, waarom zij 175 divisies in Rusland. 20.000 vlieatui- ngsstelsel te per fectioneren. Om te helpen bij de verdediging tegen Rus gen 1 divisies in de sische onderzeeën satellietstaten maar ik kan c oorlog heeft reeër geen wa oorlog. Rusland 4000 t '.rkla- landen op aangedrongen, deel van hun „mot- koude tenballen"-vloot ter be- ;n onder, schikking van de kleinere de. Het is landen te stellenGruen- een hete ther zei dat de achter- heeft uitgang van de vloten van nemarken en Turkije. Deze drie landen bewaken twee belangrijke zeestra ten. waardoor Russische onderzeeërs in geval van oorlog zouden moeten passeren. Dit zijn het Skagcrrak en de Darda- nellen. Hoe belangrijk de Navo is om het westen tegen agressie te beschermen werd. naar Gruenther zei, geïllustreerd door het feit, dat op het recente nistische party, in Mos kou. 11 van dé 12 sprekers de Navo en de, haar ten dienste staande. bases hebben aangevallen. „Aanbevelingen van dié kant moeten beschouwd worden als een maatstaf van onze kracht.." nldus De „Kleine Totemkring" van het Ned. padvindstersgilde te Soest, waarvan prinses Marijke lid is, heeft in het kindertehuis Oranjehof in Huizen een feestelijke paastafel ingericht. Terwijl de kinderen op school waren, werd er in het tehuis door de kabouters hard gewerkt. Op de foto prinses Marijke bij het versieren van paaseieren. (Men zie ook het bericht op pag. 5) Veranderlijke bewolking met slechts hier en daar een bui. Vrij krachtige tot matige wind tussen oost en zUid. Iels zachter. (Opgemaakt te 11.15 uur.) ZON EN MAAN zon 6.2219.12. Maan onder Zaterdag: Zon 6.20—19.14. Maan 0.15—8.27 uur. 3 April L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1