GOEMAAT Voorzieningen in Molenblok kosten f 30.000 Lange discussie over subsidie van f 2600 aan harmonie LIJDENSPREDIKATIE Geniet volop komende van de paasdagen Vaststelling van de traktatie- subsidie vergde bijna een uur ,De Hoop" met verwrongen schroef in Vlaardingen De heer Smolders benoemd tot burgemeester van Voorhout NIEUWE LEIDSCHE COULANT 13 DONDERDAG 29 MAART 1956 RAAD VAN KATWIJK rneenteraad gisteravond behandelde. De meeste discussie-„muziek" bleek te zitten in het punt subsidieverlening aan de harmonie „Katwijk" ter gedeeltelijke dekking van de aanschaffingskosten van nieuwe instru menten en uniformen. B. en W. wilden de harmonie een subsidie toe kennen van 2600, een derde van het gevraagde bedrag. Het voorstel hiertoe werd gemotiveerd met argumenten ontleend aan de ten opzichte van U.Nil. in het afgelopen jaar gevolgde subsidiepolitiek. Toen na de discussie over dit voorstel werd gestemd, staakten de stemmen. De d'iscuasin was geopend door de heer A. Wassenaar (a.r.) Het had de heer Was senaar teleurgesteld, dat B. en W. 6leohts f 2600 voor „Katwijk" over hadden. De harmonie 16 het oudste van alle muziek gezelschappen en döt jaar hoopt men het 60-jbestaan te vieren. De instrumenten zijn heel oud. De financiële toestand van de harmonie gedoogde slechts de mee6t nodige vervangingen en 6oms zelfs die niet eens. Spreker betoogde, dat de har monie haar inkorh6ten moet zien te ver krijgen uit een gemeenschap, die maar een derde van de numerieke sterkte heeft van de gemeenschap, waaraan U.N.I. het bestaan dankt, terwijl daarbij nog komt. dat hpt aantal werkende leden gelijk is. Daardoor, zo zei de heer Wassenaar, verkeert ..Katwijk" in een veel ongun stiger positie dan U.N.I. Bovendien is het herhaaldelijk voorgekomen, dat ter op luistering van gebeurtenissen in Katwijk aan Zee een beroep op de harmonie werd gedaan, waartegenover Katwijk aan den Rijn nooit een beroep op U.N.I doet. Het schijnt, ging de heer Wassenaar voort, dal B. en W. met voorbijgaan van het be- hoefte-elejnent bij aanvragen als deze een standaardprocedure volgen, een gang van zaken, die de beecheidenen de dupe doet worden van hun schuchterheid. Aan neming van het voorstel zou het gevaar meebrengen, dat „Katwijk" geen nieuwe instrumenten kan aanschaffen en dat dp harmonie pover zal afsteken tegen andere korpsen. Ten 6lotte stelde de heer Wasse naar voor „Katwijk" f6000 te schenken Tegen de ondershandse opdracht en uit te voeren bij de brug over Prins Hendrikkanaal had de heer D. der Marpl bezwaar. Hij had liever openibare aanbesteding zien gehouden gedachte, die ook dr. Overdijkink bleek te koesteren. Andere heren gingen met het ondersihandse karakter der aanbeste ding echter akkoord. Zo b.v. de heren H Haasnoot <?n C. van der Plas, op grond het argument, dat het werk nu snel ler wordt uitgevoerd, wellicht nog het badseizoen en eveneens op grond het argument, dat bepaalde bij de open bare aanbestedingen toegepaste prak tijken nu werden ontgaan. Hiermee warer het ook eens de heer N. J. van Duyven- bode en de hee L. van der Zwan. Ten slotte werd het voorstel met de stem van de hjeer D. van der Marei tegen aanvaard. Zonder commentaar Hét ontslag van burgemeester nvr, W. J Woldringh van der Hoop al6 ambtenaar de burgerlijke stand werd zonder commentaar aanvaard. Achtereenvolgens werden goedgekeurd zonder discussie di Vele geslaagden aan de Chr. Huishoudschool te Katwijk Bijval Dr. G. W. Overdijkink was het met hem eens. Dr. Overdijkink zei in het vervols bij subsidie-aanvragen graag een rapport van een expert te zien De heren Naweld (pvda). C. van der Plas (ch), Jac. van der Plas (pvda) en H. Haasnoot (pvda) uitten zich in ongeveer gelijke zin. evenals de heer N. J. Duyven- bode, maar deze drong er op aan. dat „Katwijk" dan ook in Zee komt concer teren. De voorzitter, loco-burgemeester H. P. Bloot, ontkende, dat het behoefte-element zou zijn verwaarloosd. Hij noemde de be dragen. waarvoor de verenigingen zelf zouden moeten zorgen. Gesteund door wethouder KleérS'-"be-val:;hij d'è raad dan ook het standpuht van B. en W. over Ui nemen. Nog eens begon hierna de discus sie. Bij de stemming over het voorstel- Wassenaar bleken 8 leden voor en 8 leden tegen te zijn. Voorstemmens waren de heren A. Wassenaar. H. J. Grimbergen, Jac. van deT Plas, C. van der Plas, J. N Ouwehand, dr G. W. Overdijkink. H. Haasnoot en D. Nasveld. Niet aanwezig waren de heren mr. J. van der Plas en C van Beelen. terwijl even voor de stem ming de heer A. Pronk de vergadering had verlaten. In een volgende zitting komt deze belangrijke zaak dus weer aan Tegendeel Een andere kwestie, die men belangrijk bleek te vinden, had betrekking op hel onderwijs. Er was medewerking gevraagd •voor betegeling van de gang ln de ohr school aan de Sluisweg. B. en W. hadden geadviseerd de medewerking niet te verlenen, een advies, waarmee de heer D. Nasveld (pvda) het volkomen oneens was. HU bepleitte het tegendeel. De heren Wasaenaar, H. Haasnoot en C. van der Plas vielen hem bij. Toen er gestemd werd, bleek slechts de heer D. van der Marei (sgp) achter de drie wet houders te staan, zodat de gemeente de f3300 voor de betegeling zal be talen. Alle andere onderwijszaken werden vlot afgehandeld en aanvaard. Bezwaren In jaren was de publieke tribune niet zo vol als gisteravond. Tot de belangstel lenden behoorden bestuurders en leden van de harmonie „Katwijk", maar ook een groot aantal bewoners van de Nieuwe Duinweg. Zij hadd/»n de raad geschreven bezwaren te hebben tegen de bebouwings- wijze ln het uitbreidingsplan Koestal tegenover hun woningen. Het landelijk karakter van de Nieuwe Duinweg Is aan getast, hadden ze geschreven en ze waren van mening, dat de waarde van hun wo ningen door deze bebouwing wa6 achter uitgegaan. Ze zaten evenwel voor niets op de tri bune, want topn dr. G. W. Overdijkink, nadat de vergadering nauwelijks was be gonnen, informeerde, waarom het adres der Nieuwe Duinwegbewoners niet op de agenda voorkwam, antwoordde de zitter, dat het voor preadvies naar I W wa6 verwezen. De adressanten mogpn dus een volgende keer nog eens plaats ne men op de tribune. Over het voorstel tot wijzigingvan d« verordening op het beheer van de ge meentebedrijven maakten alleen de heren Wa6spnaar en dr. Overdijkink opmerkin gen, maar er werden toch geen bezwaren tegen geopperd, zodat het onder de hamer doorging. Boekwerk De nieuwe algemene politieverordening, een heel boekwerk, v/erd waarderend ont vangen. Er werd beloofd, d-at men bij de toepassing ervan redelijk zal zijn. algemene stemmen werd de verordening goedgekeurd. Op de verstrekking van grond- en bouwvoorschotten aan de bouwvereni ging „De Brittenburg" werd commen- aar geleverd door de heren H Haas noot en Jac. v. d. Plas. Ook anderen namen aan de discussie hierover deel. Men begreep elkaar niet al te best naar het scheen en zo praatte men langs elkaar. Overigens werd het be treffende voorstel zonder bezwaren aanva&rd. Ondershands verkoop van grond aan de firma L. Haas noot jr., de verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden voor hpt gemeente- personeel, de regeling inzake de toeken ning van een gratificatie bij inkoop van diensttijd voor pensioen ter tegemoetko ming in de te verhalen inkoopsom, het krediet voor de aanleg van een water leiding van de watertoren van de L.D.M. naar de uitbreidingsplannen „Koestal" en .Overduin", waarvan de kosten f 84 000 bedragen, krediet voor 'n hoogspannings station ten behoeve van de kunstharefa- briek, de nieuwe verordening op de keu van waren, het krediet voor verbete ring van de straatverlichting, idem voor voorzieningen i.v.m. de overbrugging van het Prins Hendrikkanaal, subsidie voor de afdeling van de Algemene bond van ouden van dagen, aanvullende subsidie voor restauratiekosten van de Oude Kerk nog enkele andere zaken. Schatting Bij de rondvraag werd gesproken de zweminrichtingbadihuis men op het bureau gemeentewerken een nieuw plan aan het opstellen is. Over de gehoorzaal werd gezegd, dat d.' rijkscom missie voor de bouw van concertzalen en schouwburgen deze zaak in studie heeft. Op agen de het Wass ud geantwoord, dat de voorzienin gen aan de Molenblokwoningen de ge meente naar schatting op f 30.000 komen te staan, welk bedrag zal druk ken op de exploitatiekosten. Als een definitief overzicht kan worden ver kregen, zullen B. en W. met een voor stel komen. De heer L. Borleffs uitte over de be noeming van de directeur van V.V.V. als zijn mening, dat de door het gemeentebe stuur gevbteerde gelden niet bedoeld kon den zijd om een Katwijkse neringdoende en dan nog wel één met een seizoenbedrijf dit werk te laten doen. Het was toch de bedoeling geweest, dat een ambtenaar zou worden benoemd. Hieronder volgen de namen van de leerlingen die een diploma van de Chr. Katwijkse Huishoud- en Industrieschool hebben behaald. maire opleiding: A: Neeltje B. Barn- hoorn, Valkenburg. Lena van der Bent, Hendrika van Delft. Annie van Itterson, Rijnsburg, Nel van Klaveren. Sinie Klok, Nlta van der Kwaak, Jannie de Leeuw. Rijnsburg, Catrientje van der Mey, Gre- an der Mey, beiden Valkenburg, Ada Minnee, Leunie de Mooy, Valkenburg, Greetje K- van der Plas, Dineke Post- Valkenburg, Lyda Ravensbergen, Rijnsburg, Lyda Riemens, Jannie van Rijn, Staal, Corrie van Starkenburg, Rijnsburg, Nel Verhoef, Martha de Vink. Klazien Zwanenburg. Tineke van Donge, Rijnsburg, Ada Duivenvoorde, Oegstgeest. Lonie van Egmond. Jannie Glasbergen, Jannie Heemskerk, allen te Rijnsburg, Joke Heemskerk. Oegstgeest, Nel Heemskerk. anne den Heyer, Bep Hoek, Marijke Hogewoning, Margje Koot. Jannie van Kralingen, Bep Kralt, Riet Kromhout, Gerda Maat, Betty de Mooy. Gerrie de Mooy. Greetje Nasveld, Hermine Post, ine van Starkenburg, Ditta van Vliet, allen Rijnsburg, Aneke Vianen, Oegstgeest, Gerda van Zuylen, Rijnsburg. Nellie de Bruyn. Cobie van Duyn, Marijtje van Duyn, Aria van Duyvenbode. Marrie Dijkhuizen, Greet van Egmond, Lena Guyt, Nellie Guyt, Engelien de Jong. Gretha Maagdelijn, Ida Ouwehand, Cor- Ouwehand, Dina van der Panne. Ati van der Plas, Riet van der Plas, Willy der Plas, Jana Remmelzwaal, Riek Rijn, Liesje Varkevisser, Marry Ver loop, Jeanne van der Vlis, Tineke de vreugd. Atie van Beelen, Corrie van der Bent, Adrie van der Boon, Blna van But- ;elaar, Noordwijk, Ina van Duyvenbode. Marrie van Duyn, Jannie van Delft, Hannie van- Egmond, belden, Rijnsburg, Atie Haasnoot, Corrie Haasnoot, Jannie de Haan, Rijnsburg, Ali Koekebakkei, Dirkje Kulk, Jannie Kuyt, Lena Kuyt. Bep Kromhout, Rijnsburg, Arendje Mes- semaker, Jannie van Nieuwkoop, Rijns burg, Gijsje van der Plas, Dirkje Schaap, Marietje Schoneveld, Rijnsburg. Jopie Wassenaar. Diploma huisnaaister: Greet Cederhout Jannie van Delft, beiden Rijnsburg, Grietje van Duyn, Riet van Dijk, a van Dijk, Valkenburg. Tina Doets. irtha van den Eykel, Rijnsburg, Jannie Haasnoot, Ina Haasnoot, Cobic Harteveld (herexamen), Corrie Hou' Agaath van Rooyen, Annie Rijnsent, Kta- en Schaap, Joke Sosef, Rijnsburg (htr- (amen, Cobie Zwanenburg. Diploma costumière: Aat van der Bent Justa van Egmond. Rijnsburg, Riek Knop- Voorhout, Nel Klok, Lyda var Nieuwkoop, Rijnsburg. Om damkampioenschap Hieronder volgen de uitslagen van en kele om het damkampioenschap van Kat wijk gespeelde wedstrijden Eerste klas: P van Duijvenbode—Chr leemskerk 1—1. Jarc- Freke—A van" Düy- 'envoorde 20. Tweede klas: Jac de BestAdr van Duyvenbode 20. In de derde klas zijn de wedstrijden af gelopen. J. Pasêchier uit Katwijk aan Zet werd kampioen. Padvinders aan de slag Katwijkse padvinders en padvindsters doen ook dit jaar weer mee aan de actie Heitje voor een karweitje", waarvan de opbrengst deels voor een I-efdadig doel is bestemd, deels voor de padvinderij zelf. In Katwijk wordt de actie gehouden op 3. 5 april. Iedere deelnemer of deel neemster aan de actie heeft een „werk boekje" bij zich. Ouhalen huisvuil Het ophalen van .huisvuil op vrijdag 1* oDgcschoven naar dinsdag en op maandag ïaar donderdag. 5 aorll. Spreekbeurt Morgenochtend om half tien spreekt 'oor de Geref. Gemeente in Nederland ilhier dr. Steenblok van Gouda. Plaats: Casa Cara. Visserijgolfjes Twintig schepen aan de mlddenweek De woensdagmarkt werd bezocht door loggers en kotters, waarvan er 18 ver schenen met 8000 kilo tong. 950 kisten schol en 175 stuks stijve kabeljauwen. De HD 74 was binnen met 235 kisten, waar- 80 met schelvis, 75 makreel, 50 ha ring, 20 varia plus 10 stuks stijve kabel jauwen. De Sch 6 had 480 kisten, waar van 80 met schelvis, 70 wijting. 130 ha ring, 130 makreel, 30 kool, 35 katseljaren en gul en 50 stuk stijve babeljauwen Naar het buitenland De buitenlandse handel nam de regels grote kabeljauwen voor België op tegen 130 a ƒ64; de regels kleine deden ƒ60 a f 65 en de kisten kabeljauwen haalden ƒ134 tot ƒ170 met ƒ100 a ƒ138 voor de Grote tong noteerde 2.70 2.75 en grootmiddel deed 2.45 tot 2.60 mei met ƒ315 tot ƒ3.20 voor de klelnmiddel en f3 70 tot ƒ4 voor de enen. De tong II noteerde ƒ3 30 a 3 en de tarbot maakte per kilo ƒ380 tot ƒ410. Voor grote schol betaalde Engeland 30 tot ƒ35; de mddelschol maakte 32 tot ƒ37 en de zetschollen deden ƒ40 a 42 met. 35 tot ƒ40 voor de I-schollen Binnenlandse handel Voor het binnenland zijn de grote gul len gekocht tegen ƒ50 a ƒ64; de middel gul kwam tot ƒ70 k 54 en de tongen noteerde ƒ37 a ƒ44. Zwarte koolvis haalde 55 tot ƒ75 cn de grote schel vis deed 43 met ƒ60 voor de grootmid- del en ƒ49 tot ƒ50 voor de kleinmiddel Voor de pennen is 50 k 52 betaald en voor de zaadjes werd 49 50 geno teerd. Wijting is met 30 tot ƒ32 eens hoog aajigeslagen; de schol II deed 35 k 42 en de drietjes zijn verkocht voor 15 a 28 Haring heeft 21 k 13 opgebracht: makreel deed ƒ21 k 25 In i uit Binnengekomen: Kw 22, 84, 128, 178. Vertrokken: Kw 175, 44, 47. 29. 135, 159 141, 128 (Advertentie). OUDE WAARHEID op GOEDE VRIJDAG, 's De heer G. Nijhof lit Wassenaar KATWIJK AAN ZEE Openbare les aan de Juliana kleuterschool ln de Juliana kleuterschool aa het Aheelplein werd onder zee grote belangstelling een openbare les gehouden, onder leiding van het hoofd der school, mejuffrouw D. A. H. Couvée. Aanwezig waren ds. P. Morgen, vrijdag de gehele dag GEOPEND Breng U zelf in Lentestemming en koop iets nieuws voor de feest dagen; want een verzorgd uiterlijk verhoogt de sfeer. JOVANDA NYLONS v.a. TRICOTBEST NYLONS va. „EVYAN" ONDERJURKEN v.a, LASTINA B.H.'s v.a. Perion DAMESHANDSCHOENEN Stijve nylon FETTYCOATS. v.a. Leuke Franse SJAALS v.a. SWAN ZAKDOEKJES v.a. Popeline HERENOVERHEMDEN' v.a. De nieuwste ZELFBINDERS v.a. 8TRETCH nylon herensokken v.a. Effen KINDERSPORTKOUSEN v.a. Velours KINDERSWEATERS, va RIJNSBURG KATWIJK AAN ZEE Gemeenteraad Voorschoten DE OP EEN LID NA voltallige gemeenteraad de heer Eysink- Smeets was afwezig vergaderde gisteravond onder voorzitter schap van burgemeester Van der Hoeven. We kunnen niet zeggen dat de vrij lange agenda bepaald vlot werd afgehandeld. Afgezien van een aantal hamerstukken heeft de raad het gepresteerd bijna een uur te dis cussiëren over een zeer onbelangrijke aangelegenheid hetgeen tot gevolg had dat er nogal stekelige opmerkingen werden geplaatst. Onmiddellijk na de opening deed de voorzitter de opzienbarende mededeling dat de heer Dekker, wegens drukke werk- werkzaamhéden, als wethouder heeft be dankt. Zowel voor het college als voor de raad bleek dit een volkomen verrassing in. Later op de avond kwam de heer Pels op deze zaak terug, waarop de voor zitter meedeelde dat een extra raads vergadering zal worden gehouden waarop in de ontstane yacature zal worden voor- Bouwplan Schoolstraat De behandeling van het voorstel inzake realisering van het bouwplan 8an de Schoolstraat verliep vlot. De heer De Graaff, mede overtuigd van de grote moei lijkheden ten aanzien van het verkeer op het desbetreffende punt, deed het college de suggestie van de hand om een par keerverbod in te stellen aan de rechter kant (komende uit de richting Den Haag) van de Schoolstraat in het centrum v het dorp. Heit college bleek dit reeds hebben overwogen. De voorzitter zegde evenwel een nauwgezette bestudering deze moeilijkheid toe De heer Fortanier bracht de vergoeding aan de N H. diaconie voor het verplaat sen van de afrastering rond het Gebouw v. Chr. belangen ter sprake. Hij maakti bezwaar tegen uitbetaling van de destijds reeds voor de helft vergoede kosten gens verplaatsing van het hek. Wethouder Dekker antwoordde, dat deze transactie met de diaconie vai N.H. Kerk zeker niet onvoordelig is ge weest. Verder toonde de wethouder a; ten aanzien van het verkeerspi bleem hoek Pauwenstraat-Schoolstraat het college al het mogelijke heeft gedaan om o veilig mogelijk op te lossen. Hoewel dit uiteraard onder de huidige omstan digheden niet mogelijk is, zal de slagerij, die op deze hoek het uitzicht belemmert, op de duur worden afgebroken. Over de nieuwe studietoelage-verorde ning voor het gemeentepersoneel waren verschillende leden de heren Bolle, Moerenhout, voorzitter van het Her vormd schoolbestuur, enkele be stuursleden, mejuffrouw S. van Mourik, oud-hoofd van de gemeente lijke kleuterschool te Katwijk aan den Rijn en een groot aantal moe ders. Ds. Moerhout opende de bijeenkomst en »i dat het een voorrecht is dat op onz» school van de Heiland kon worden ver teld. ?rna kreeg mejuffrouw Couvée de leiding in handen en werd de aandacht gevraagd voor de verrichtingen van de kleuters. Medewerking werd verleend door mevrouw Varkevisser-Boreta, di» verschillende spelletjes leidde Doktersdienst De doktersdienst wordt morgen waar genomen door dokter T. Lodder. Andreas- Hoog en laag water Vrijdag 30 maart: hoog wateV 5.36 en 17.56, laag water 1.23 en 13.49 uur. Zaterdag 31 maart: hoog water 6.15 en 18.38. laag water 1.58 en 14 22 uur. KATWIJK AAN DEN RUN Damwedstrijden De uitslagen van de door de damclub KDC gehouden wedstrijden om de H. A. van den Ankerbeker luiden als volgt: H J KoelewijnH Voorzaat 20, J Hou wer—J Heemskerk 02, C Glasbergen— C de Wln-ter 2-0, Ant Verhoog—G H G Bekx 20, B BijserboschJ Zwaan 20, T Groenendijk—J Slootweg 20, H Klin-i kenberg—C Glasbergen 2—0. Op 19 mei niet in Scheveningen "JVTAAR ALLE waarschijnlijkheid zal het hospitaal kerkschip De Hoop dit jaar op vlaggetjesdag niet ln Scheveningen maar in Vlaardingen deelnemen aan een vlootrevue Op het ogenblik ligt het schip in de Wilhrlminahaven in Vlaar dingen, waar de schroef moet worden ge repareerd. Na de Paasdagen zal het in het dok komen. De schroef is enigszins verwron gen. hetgeen bij volle kracht draaien een lichte trilling veroorzaakt. Men liep het mankement op tijdens een bezoek aan Brunsbüttelikoog (Did) toen het schip bij het manoeuvreren met de schroef tegen het drijfIje stootte De schade Is niet van ernstige aard. Na het ongelukje Is De Hoop voor reparatie naar Delfzijl geva ren Door gebrek aan dokruimte moest schipper Rog echter naar Vlaardingen verwezen worden. Niet evenwel nadat hei comité Delfzijl een ontvangst voor een zestigtal genodigden aan boord had geor ganiseerd. Tevens kon het publiek hel fraaie 6chip bezichtigen. Als predikant was deze reis aan t ds K A Abel6ma, Hervormd predikani te Marken In de Duitse Bocht kon hulp worden verleend aan enkele Hollandsi vissers. Eén patiënt werd aan boord op genomen. Evenals de vorige rel6 was gesproken dat kapitein Rog enige ha' zou binnenlopen om de plaatselijke standigheden beter te leren kennen. Het plan tot een bezoek aan Esbjerg in T marken kon in verband met een staking aldaar niét doorgaan. Voorts werd be halve aan Brunsbübtelkoog één bezoek ge bracht aan Cuxhaven. Naar aanleiding van bezoeken aan bul tenlandse havens is de vereniging than: bezig in de toekomst meer diensten aan coasters te verlenen dan tot nu toe het geval Is geweest. Uiteraard bulten het visseizoen, dus in de wintermaanden. Fortanier en Van Oosten niet bijster enthousiast en vonden deze wel wat t« :r gaan. Het voorstel inzake subsidl» in de Jeugdbeweging en de sport ont- oette geen bezwaren. De subsidie aan de Koningin Wilhei- inavereniging ter tegemoetkoming in d« ïsten van traktatie aan de kinderen op oninginnedag veroorzaakte een langdurige discussie. De K.W.-vereniging had verzocht de subsidie van 35 cenl kind te vernogen tot 50 cent. Helaas bleek n het college van B. en W. hierover reeds ■ersohil te zijn ontstaan. De meerderheid vas voor verhoging tot 40 cent ei ninderheid meende, dat het door de ernging gevraagde bedrag billijk Hierover ontstond een niet bepaald heffende woordenstrijd, waarin de heer Pels zich liet verleiden tot het Indiener ;n compromis-voorstel, waarbij d< subsidie zou woraen gesteld op 45 cent Zelfs werd de raad nog enige tijd ge- oor nader beraad van B. en W. hetgeen echter ook geen oplossing bracht. Uiteindelijk werd het minderheids- voorstel (50 cent) met 8 tegen 6 stem men verworpen. Het compromisvoor stel (45 cent) werd verworpen met 9 tegen 5 stemmen en ten slotte werd het meerderheidsvoorstel van B. en W. (40 cent) met 8 tegen 6 stemmen aan genomen. Vóór waren de heren Schra- ma. Van Eist, Bolle. Dekker, Van Oosten, Fortanier, De Groot en De Graaff. Het krediet van f 14.700 voor de aan schaffing van meubilair voor de open bare 6Óhoo) werd verleend. Wethouder Schrama wenste niet te antwoorden op de vraag van de heer Pels of dit bedrag mogelijk met f 250 kan worden verlaagd (het bedrag dat de hogere subsidie aai K.W.-vereniging zou hebben gevergd!). Eenstemmig was de raad ten aanzien m de melkvoorziening op de kleuter scholen. Enkele leden drongen aan om de melkvoorziening uit te breiden tot de laagste klassen van de lagere school. Hoewel de verstrekking van losse melk belangrijk voordeliger zou zijn aldus merkte de heer V. d. Hulst op levert onoverkomelijke bezwaren op, zodat flesjes zullen worden verstrekt. Zonder meer werd een bedrag van f 8500 gevoteerd voor gedeeltelijke inrichting het Verenigingsgebouw. Naast de aan schaffing van een geluidsinstallatie wordt >k nog de aanschaffing van een plano 'erwogen. De heer Van Oosten wenste geacht te worden, evenals bij het eigen lijke voorstel voor het gebouw als zodanig te hebben tegengestemd. Naar aanleiding van grondverkoop ln de villawijk waren de heren Van Oosten Fortanier niet tevreden over het aan- en van het villapark. De kredieten voor de woningtelling en de wonlngkarthoteek werden zonder be- ir verleend. Het had de instemming de heer Van Oosten, dat van de ge legenheid gebruik werd gemaakt een igen wonlngkarthoteek in te richten. De oorzitter merkte op dat reeds een begin iet de woning lelling wa6 gemaakt dat dit geheel op basis van vrijwilligheid sn opzichte van de Inwoners ls geschied. Onder de hamer door... Zonder discussie en zonaer hoofdelijke temming werden de volgende voorstellen an B. en W. aan de raad aangenomen wijziging van het ambtenarenreglement Arbeidsovereenkomstenbeeluii vaststelling van een overiegverordening; •aststelling van een wachtgeldregeling oor het vak-onderwijzend personeel; toe kenning van voorschotten op de vergoe ding aan de bijzondere scholen; het geven en aan de verschillende open- ere scholen; wijziging van d< Kindertoelage-verordening; grondverkoop de heer W. A. van Rossen te Den Haag en ten slotte het voorstel inzake de verhoging van het presentiegeld voor de leden van de stembureaus tot f 10 per dag. rondvraag stelde de heer Pels urgent geval van woningnood aar de Haagweg aan de orde. Op zeer korti termijn zal hieraan aandacht worden ge schonken. Ten slotte spraK de heer V. d. Hulst zijn ernstige afkeuring uit over publikatie ln het clubblad van SVLV, H rin op uitermate misleidende eiC I neden peil 6taande wijze kritiek wordt eoefend op het besluit van de raad, irbij het krediet voor de bouw van kleedgebouwen niet werd verstrekt. Gistera Brandje in zaagsel md werd de brandweer alarmeerd voor een brand in de Frederlk Hendriklaan. Het bleek te zijn in een li aanbouw zijnde garage, waar een zaagma chine stond opgesteld en waar het zaagsel op de een of andere manier vlam had ge vat. Toen de brandweer na korte tijd ar riveerde, hadden omwonenden h«t brand je inmiddels geblust Geen spreekuur Burgemeester Van der Hoeven houdt op Goede Vrijdag géén spreekuur Gcref. mannenvereniging Hedenavond 8 uur vergadert de Geref. mannenvereniging De heer J. Streefkerk behandelt het onderwerp: „De christei en het culturele leven". Broers wilden ministerie oplichten fee broers, de 62-jarige J. W. K. en de 58-jarige G. H. K. ui* Markelo, zouden door onjuiste verklaringen hebben ge tracht van het ministerie van wederop bouw en volkshuisvesting een bedrag van negenduizend gulden los te krijgen voor het bouwen van een huis. In 1944 hadden terugtrekkende Duitsers een houten keet in brand gestoken. Ver zoeken om schadevergoeding van beide broers waren afgewezen, omdat de keet als roerend goed werd beschouwd. Daarop zonden zij een verzoekschrift, ondertekend door twee getuigen, waarin werd vermeld dat onder de keet funde ringen aanwezig waren geweest. Ambte naren van het ministerie van wederop bouw vonden echter geen spoor van een voormalige fundering. Tegen beide getuigen eiste de officier van justitie vijfenzeventig gulden boete, de broers hoorden ieder twee maanden gevangenisstraf tegen zich eisen. De Nederlandse Dreyfus De Newsweek te New York geeft een uitgebreid artikel over de heer Jung- schlkger onder de kop: „De Nederlandse Dreyfus. Het blad noemt hem een natuur lijk doelwit voor de Indonesische achter docht en maakt melding van de omkoping van getuigen a charge met vrije kost en inwoning benevens een bedrag van f 120 per maand, terwijl anderen achter jeeps werden aangesleurd. hall verdronken en geranseld om hen tot een meineed te pres- i. zodat een getuige krankzinnig wero stierf. Het blad vermeldt voorts dat de rechter en officier geen juristen 'zijn en haalt Jungschlagers uitspraak aan: ..Moge God. Die ons allen tenslotte zal oordelen, u helpen, Edelachtbare". De jeugdactie-Jungsohlager van de leer lingen der Rijks-H B.S. in Den Helder heft ruim 20.000 adhesiebetuigingen uit het gehele land ontvangen. Aan presi dent Eisenhower is verzocht, al zijn krach ten aan te wenden, om de volken, die hun onafhankelijkheid bereikt hebben, te over tuigen. dat geweld en onrechtvaardig heid nooit de grondslag kunnen zijn van een gelijkwaardige broederschap der voir. ken. De adhesiebetuigingen zijn naar do Amerikaanse ambassade ir. Den Haag ge zonden. Sukarno zwijgt over afschaffing unie President Sukarno heeft nog geen uit spraak willen doen over vragen inzake wetsontwerp tot afschaffing van de unie met Nederland, waartoe het voor lopige parlement een maand geleden heeft besloten. Hij zei echter, dat er bin nen enkele dagen iets zal gebeuren en dit wekt de verwachting, dat al in de eerste vergadering van het nieuwe kabi net deze eenzijdige afschaffing ter sprake zal komen. Inmiddels wordt gemeld, dat het nieuwe Indonesische kabinet besloten heeft het wetsontwerp ln te trekken en een nieuw dezelfde strekking in te dienen. Groiewohl kritiseert Oostduiise justitie Premier Otto Grotewohl van Oost- Duiteland heeft gisteren openbare aan klagers en het Oostduitse ministerie van justitie er van beticht, dat zij „onwet tige arrestaties" hebben laten verrichten. ..Het Oostduitse volk moet kunnen mer ken. dat onze staat een rechtsstaat is". Als een voorbeeld van een ontwettig arrest noemde Grotewhol het geval van een echnische directeur van een Oostber- lijnse fabriek, die drie weken werd vast gehouden en in die tijd slechts één maal was ondervraagd. Een ander voorbeeld van despotisme noemde de premier het besluit om geen aardappels te leveren aan bewoners van Havelberg, nabij Berlijn, als de betrokke nen niet meehielpen met het binnenhalen van de oogst. Elders hadden mensen een boete van tien mark gekregen, als zij weigerden in speciale ..opbouwploegen" te wenken. „Voor dat soort dingen hebben wij geen plaats meer", aldus Grotewohl. Ook oefende de premier kritiek op de houding van de Kerk. Hij zei. dat Evange lische bisschoppen onderwijzers hadden gezegd, niet te gehoorzamen aan instruc ties van de staat. „Er mag geen twijfel over bestaan, dat de activiteit van de kerk onderworpen is aan onze wetten", aldus Grotewohl. Front met communisten in Ind. parlement R. M. Sartono, voorzitter van het oude Indonesische parlement, is met 134 tegen 83 stemmen tot voorzitter van het nieuwe gekozen. De tegencandidaat was van de Masjumi, terwijl de candidaat van de Nahdatul Ulama zich ten gunste van mr. Sartono terugtrok. Hij werd gesteund door zijn Partai Naslonal Indonesia, de N.U. en de communisten. Italiaanse beeldhouwer Nicolini overleden De Italiaanse beeldhouwer Giovanni Nieoline is te Rome in de ouderdom van 83 jaar overleden. Enige van zijn werken zijn to zien ln musea te Düsseldorf en Londen. Ook ln verscheidene Italiaanse steden-zijn werken van zijn hand opge steld. Voorts was hij de vervaardiger van de monumenten die in 1918 en 1925 te Ha vanna voor de Cubaanse generaals Rodri guez en Gomez werden opgericht. Ned. schoenfabriek ln Australië. We gens drastische invoerbeperking van schoeisel in Australië heeft de N.V. Ne derlandse Schoenenunie Bloch en Stibbe „Hollandia" besloten in Melbourne een eigen fabriek te vestigen. WOUBRUGGE Predikbeurten De predikbeurten van de Hervormde Gemeenten van Woubrugge en Hoogmade voor de Goede Vrijdag veranderd. In Hoogmade gaat om 10 uur ds. De Jong voor en om 7 uuur gaat in Woubrugge ook ds. De Jong voor. In beide diensten wordt het heilig avondmaal gevierd. Per 1 mei aanstaande Secretaris van Warmond heeft ambtelijke loopbaan van kwarteeuw achter de rug In het retraitehuis te Noordwijkerhout, waar hij tot vrijdagavond ver blijf houdt, ontving de heer P. M. F. Smolders gistermiddag telefonisch bericht van mr Klaasesz, commissaris der Koningin in Zuid-Holland, dat H.M. de Koningin hem heeft benoemd tot burgemeester van de ge meente Voorhout. De heer Smolders is gemeentesecretaris van War mond sedert 1946 en heeft een ambtelijke loopbaan van vijfentwintig jaar achter de rug. juffrouw Th. M. M. Nieuwerkerk. Uit dit huwelijk zijn twee kinderen geboren, een Robert, die nu drie jaar is Voorhout® nieuwe burgervader werd op 5 augustus 1910 geboren te Geertruiden- berg. Na de H.B..S. in Waalwijk te heb ben afgelopen kwam hij in 1930 als volon- op de secretarie van de gemeente Raamsdonk. Vier jaar later ging hij naar Culemborg, waar de heer Smolders het bracht tot hoofdcommies van de afdeling financiën. Hij vervulde intussen zijn 'aire dienstplicht tot en mét de mobilisa tie en de oorlogsdagen in mei 1940. In 1946 volgde zijn benoeming tot meentesecretaris van Warmond Op 12 juni 1951 Irad hij ioi het huwelijk met dochter Rervee, die acht maanden telt. Functies In de Warmond®© gemeenschap be kleedt de heer Smolders vele functies. We noemen hiervan secretaris van de woning stichting Warmunda, regent-secretaris van huize St. Liduima, voorzitter van de plaat selijke commissie van het Koningin Wil- helminafonds. bestuurslid van de Harmo nie St. Matbias, secretaris van de com missie tot viering van de verjaardag der Koningin, van de volksfeesten en hard draverij, secretaris van de plaatselijke commissie Steun Wettig Gezag en voor zitter van de afdeling Warmond van de stichting Katholieke kinderuitzending. Bovendien is de heer Smolders lid van de provinciale contactcommissie voor het woonrulmtovraag6tuk. Hij is lid van de K.V.P. Zijn benoeming tot burgemeester van Voorhout gaat in per 1 mei aanetaande. Dan komt dus een einde aan de dubbele functie van de heer L. J. M. Kolfschoten, burgemeester van Alkemade, die sinds het vertrek van burgemeester C. J. N. de Graaff waarnemend burgemeester van Voorhout ls geweest en zich daar bijzon der veel sympathie van de burgerij, de raad en de wethouders heeft verworven. Trouwens, ook de heer Smolders hebben wij in de raadsvergaderingen van War mond meermalen horen prijzen voor zijn grote werklust, zodat wat dit betreft Voorhout er zeker niet op achteruit zal gaan. De heer Smolders zelf zei on6 nog zich met groie ambitie van zijn nieuwe taak te zullen kwijten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 13