i Zwarte brand bij Van Wijk aan de Kanaalweg m Tegen boekhouder van Leidse fabriek twee jaar geëist Toeneming van stortingen blijft belangrijk Er zit GRIEP in de lucht! een één kwaliteit: fantastisch! prijs: 75 ct f orth State NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 28 MAART 1956 C'ei1 n 1**1 1 1 1 I de smederU te behouden. Het werd bmeaerii-bankwerkeri] in korte J geven aan de doortastende en zwoe- >"u tijd een ashoop (Van een onzer verslaggevers) a.ald- SIRENEGELOEI VAN DE BRANDWEER, politie «n E.H.D., ten serie vrij hevige explosies en grote zwarte rookwolken boven Leiaen- Zuid brachten gistermiddag omstreeks kwart voor drie de Tuinstadwijk, Profeosorenwijk en Burgemeesterswijk in opschudding. Duizenden men sen ijlden in de richting van de Kanaaiweg, waar de smederij-bank- werkerij van de textielfabriek van de gebroeders Van Wijk in lichter laaie bleek te staan. De smpderij van Van Wijk was onder gebracht in een houten gebouw achter de Ka-, dekenfabriek, dichtbij de spoorlijn Leiden laid,' —Utrecht. De afstand tussen smederij en eem ^brdek bedroeg ongeveer vijftien meter Enige arbeiders waren in de bank werker ij s"' bezj-g, toen om 2.45 uur de brand uitbrak, be- Eén verklaring van de oorzaak van de dé brand was, dat tijdens het lassen vonken verkeerd waren terechtgekomen. Anderen beweerden, dat er bij het vullen van een >nze benzinelamp iets mi6 was gegaan. Deze Sen, verklaring is nu al6 de juiste aange- Hpt moet de arbeiders terstond du-ide- lijk zijn geweest, dat het vuur zich bui- fen-tengewoon intensief zou ontwikkelen. Hun met snelle vlucht bleek al spoedig hun redding ero. te betekenen, want toen het vuur een aantal zuurstofcilinders had bereikt, volg- wa* den vijf explosies, die in wijde omgeving, ïten zo werd ons later verzekerd, herinnerin- 8en opriepen aan doffe bominslagen in de oorlog. Elke explosie ging gepaard met roetzwarte rookwolken, die het daglicht in de omgeving een blauwig-grijze tint gaven. Een zeer ongunstige omstandigheid was, dat achterin de smederij een aantal olie- vaten was opgeslagen. Het vuur kon dan ook niet worden getemperd. Voor de dus brandweer, die met zes stralen water gaf. en was 't een onmogelijke zaak, te proberen van het gebouw te redden Op" metere afstand hoorde men het lugu- bere lawaai van de knetterende vlammen. de die stukken hout als vurige fonteinen eek door de wolkende rook omhoog joegen. Dr taak was om het vuur zo snel mogelijk te blussen en het houten gebouw naast de smederij, waar hout wordt verwerkt, en de fabriek zelf voor overslaan van de brand te behoeden. De heren Hagedoorn en Kosten, resp dat rijknog Geref. Gemeente in Nederland Voor de Geref. Gemeente in Nederland spreekt donderdagavond om half acht ds. C. Steenblok in gebouw Hoge Rijndijk 24. Op de avond van Goede Vrijdag begint de leesdienst om 8.15 uur. Haagse politierechter „Dierenliefhebber" stal „Ik ben een liefhebber van beesten", antwoordde een havenarbeider uit Kat wijk. toen de Haagse politierechter hem vroeg waarom hij planken en ander ma teriaal voor het timmeren van een var kenshok had gestolen. Vroeger had ver dachte gezegd dat hij geld wilde verdie nen. „Dat is ook een liefhebberij, maar weer een aindere". merkte de officier van justitie op. De verdachte betuigde zijn spijt. In het politierapport werd de havenar beider als een kruimeldief gekenschetst, maar hij was nog nooit veroordeeld. Ter zitting ontkende hij dat hij ooit voordien had gestolen. De officier van justitie vond de straf maat een moeilijk geval, daar verd. ener zijds een kruimeldief wordt genoemd en anderzijds een blanco strafregister heeft Hij heeft allemaal spullen gestolen die een ander niet zo direct belangrijk vindt, maar die men toch wel nodig heeft. De officier requireerde 50 boete of 25 dagen en veertien dagen gevangenisstraf voor waardelijk met drie jaar proeftijd. De rechter vonniste conform deze eis. Boete Voor beschonken bromfietser Overeenkomstig de els veroordeelde de Haagse politierechter een niet verschenen ketfclngbuiger uit Leiden tot 40 boete of 20 dagen. Deze verdachte had op 6 november jl. in de Breestraat een brom fiets bereden terwijl hij onder invloed van sterke drank verkeerde. De man had danig geslingerd. Op de Langebrug was hij aangehouden. Een bloedproef had hij geweigerd te ondergaan- commandant en ondercommandant van de brandweer, leidden het blussingswerk. Het brandende geraamte van de smederij werd om over drie uur zoveel mogelijk beneden getrokken. Om tien over drie werd nog een zuurstofcilinder gevon den. die door drie brandweerlieden on middellijk werd opgepakt en In een langs het terrein van Van Wijk lopemde sloot geworpen. De hitte van het vuur was zo groot, dat een groot aantal ramen in de achtermuur van de dekenfabriek sprongen. De wind was namelijk in deze richting. Het is ongetwijfeld een bijzonderheid, dat de brandweer er in geslaagd is. het houten gebouw naast gende brandweerlie voorjaarslucht door rook weer zichtbaa grond istende len en de blauwe de Uier wordende werd, bleek de lederU te zijn ge blakerd. De smederij was in korte tijd wij schatten twintig minuten in een ashoop veranderd. Het blussings werk vorderde meer tyd mede door de hardnekkigheid van de voor het vuur zo belangrijke oliebron. Om half vier kon dc brandweer zeggen, dat haar hoofdtaak was volbracht. In verband met mogelijke explosies werd de brein op de baan LeidenUtrecht twintig minuten opgehouden. Om tien over dri»? kon een trein weer passeren. De publieke belangstelling was vanzelf sprekend zeer groot. Overal stonden groe pen mensen, maar op de Melch-ior-Treub- laan, waar de brand het best was te vol gen, waren de kijkers ontelbaar. De spectaculaire verschijnsel-en v mee deze brand gepaard ging, zullen echien doen vermoeden, dat de schade wel zeer groot zal zijn. Wij vernamen eenter, dat de schade meevalt; immers, alleen het smedcrijgebouw met inventa ris is een prooi der vlammen geworden De heer Heringa, directeur, deelde ons mee. dat er een verzekering op het ver brande bedrijfsgedeelte loopt. Nader venemen wij dat de schade zou zijn te schaf en op f30.000. Met zes slangen heeft de brandweer gistermiddag bij de brand van Van Wijk aan de Kanaalweg water gegeven. Van de smederij-bank- werkerij was echter niets meer te redden. Een naast de smederij staand houten gebouw en de dekenfabriek zelf werden voor het vuur gevrijwaard. Foto N. van der Horst HAAGSE RECHTBANK Verduisterde geld om een luxe leven te kunnen leiden TWEE JAAR GEVANGENISSTRAF met aftrek van voorarrest heeft de officier van justitie bij de Haagse rechtbank gisteren geëist tegen een 32-jarige boekhouder uit Oegstgeest, omdat hij van 1952 tot 1956 geld had verduisterd ten nadele van een machinefabriek in Leiden tot een be drag van, naar hij zelf toegeeft, tenminste f 50.000. Het begon in 1952, toen verdachte j brieven en rembourszendingen uit te moeilijkheden kreeg met zijn vader, bij j schrijven. wie hij met zijn vrouw en twee kinderen! De oneerlijke handelingen kwamen aan inwoonde. Hij kocht een huis in Oeest-lhet daglicht, toen verd. op 1 februari jl. geest en fourneerde 4000 voor de aan- j werd gearresteerd op verdenking koop uit de kas van de machinefqbi Ik ging door met verduisteren om 'gat te stoppen, verklaarde hij giste Dat begrijp ik niet. zei de officier justitie in zijn requisitoir. Hoe kun je nu een verduistering verbergen, als je steeds meer gaat verduisteren? Verd. was er ook mee doorgegaan om een luxe leven te kunnen lelden. Hij kocht de ene auto na de andere, schafte zich dure apparaten aan, zoals een wire- recorder, filmapparaten, «en bontjas en maakte met zijn gezin grote buitenlandse reizen. De verduisteringen verantwoordde hij in de boekhouding door valse vracht- LEIDSCHE SPAARBANK IN 1955 In tal van gezinnen moet een zekere mate van welstand heersen Het afgelopen boekjaar is bijzonder gunstig geweest. Het bedrag der in lagen overtrof dat der terugbetalingen met 2,4 miljoen. In vergelijking met het vorige jaar zijn de zeer grote en de zeer kleine stortingen in bete kenis afgenomen. De laatste worden echter in toenemende mate door de afhaaldienst opgevangen. Alle tussenliggende groepen vertonen een be langrijke stijging. Dit lazen wij in het jaarverslag 1955 van de Leidsche Spaarbank. De toeneming van het aantal stortingen blijft belangrijk. In drie jaar tijds steeg het met vijftig procent. Sinds het einde van 1948, het jaar waarin men het ver bouwde kantoor in gebruik nam. is het aantal inlagen verdubbeld. Deze vooruit gang is des te opmerkelijker omdat het inwonertal van Leiden slechts langzaam stijgt, zodat de toeneming voor het groot ste deel een gevolg moet zijn van ver hoogde spaarzin of vergrote spaarcapaci- teit Hoewel de toestand voor vele gezin nen met jonge of studerende kinderen nog moeilijk is, mag toch niet worden ont kend, dat in tal van gezinnen een zeker* mate van welvaart heerst, die echter niet blijvend wordt onderkend, omdat men, al* het levenspeil naar het gestegen inkomen is opgetrokken, al spoedig nieuwe onver vulde wensen heeft en „tekort komt" Cijters Het beleggingsvraagstuk vergde ook ln het afgelopen jaar voortdurende aan dacht. In de loop van het jaar moest voor een bedrag van f 4 miljoen belégglng wor den gevonden. De exploitatierekening geeft een voordelig saldo aan van f 107.637,48. Er werd f 12,8 miljoen inge legd en f 10,4 miljoen terugbetaald, tegen resp. f 11.5 en f9 miljoen in het vorige jaar. Het totale aantal geboekte posten steeg van 166.000 tot 179.000, waarmee eeD drievoud is bereikt van het totale aantal posten dat ln 1947 werd behandeld. Het aantal deelnemers aan de afhaal dienst steeg van 5.663 tot 6.039. Het be draagt nu een viervoud van het aantal deelnemers aan het eind van 1946. Bijna 90 procent van de deelnemers laat weke lijks een vast bedrag aan huis afhalen. De anderen sparen maandelijks. De bo den haalden ln totaal aan huis af f 1.327.000 tegen f 1.160.000 in het vorige jaar Het aantal stortingen steeg van 243.000 tot 253.000. Het aantal in omloop zijnde spaarbusjes steeg tot 4.400. Ruim 651 maal werd een busje ter lediging aangi boden. Het totale gespaarde bedrag steeg tot f 125.000. Het aantal stortingen per giro maakt nu ongeveer een zesde gedeelte van het aantal gewone stortingen uit. Het totale lnleggerstegoed bedroeg op 31 d< cember 1955 f 25.258.429.22. Verwijt Ter zitting werden gisteren als getuigen gehoord de vroegere directeur van de machinefabriek en de assistent-accoun tant van een kantoor te Leiden, die twee maal per jaar de boeken controleerde. De president van de rechtbank verweet hun de zeer bedenkelijke wijze waarop een gebrekkige controle werd uitgeoefend. De huidige directeur, die op 1 oktober an het vorige jaar in dienst was geko- en. verklaarde dat verd. de fabriek tot an de rand van een faillissement had ge bracht. Hij zelf had financieel moeten bijspringen. Deze directeur had onmid dellijk verdenking tegen verd. opgevat. Hij schatte, dat de oneerlijke boekhouder 100.000 tot 125.000 had verduisterd. Verd. had steeds getracht zijn royale lefwijze te verklaren door te vertellen at hij bijverdiensten had. De verdediger, mr. E. C. Sprey, vroeg ementie omdat verd. een zeer moeilijke Jeugd had gehad, waardoor hij moeilijk in de maatschappij stond. Pleiter ver zocht een gedeeltelijk voorwaardelijke ;traf. Uitspraak op 10 april. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatfe SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de gemeentesecretarie en de bureaus der ge meentelijke diensten en bedrijven, behou dens het hierna vermelde, op vrijdag 30 i op zaterdag 31 maart a.s., de gehele dag voor het publiek gesloten zul len zijn. Op beide dagen zal het stedelijk mu- :um „De Lakenhal" geopend zijn van 13.00—16.00 uur. Op zaterdag 31 maart a.s. zal het bureau an de burgerlijke stand voor het doen an aangiften van geboorten en overlij den geopend zijn van 9.00—10.00 uur. Het gemeentelijk badhuis zal op die dag ge opend zijn als op andere zaterdagen. AGENDA~vAN LEIDEN Woensdag Stadsgehoorzaal, hailf 3, 4 uur, half 8 en uur: modeshow C. en A. Pieterskerk, 8 uur: Kruisappèl, sprekers ds. H. J. A. Haan en ds. C. van der Weele; 10 uur: openlucht zangdienst. Kleine Burcht, Leidse vereniging voor postzegelverzamelaars, J. J. Bazelma-ns over fouten en onjuistheden op postzegels. Leiderdorp, Irene, 8 uur: Arjos, mej. E. Dijk over het Herderlijk Schrijven. Voorschoten, 8 uur: gemeenteraad. Donderdag Prytaneum 8 uur: VIRO, prof. Ranjit M. Chetsingh (India) over: An Asian'i approach to world problems. Ambachtsschool. 8 uur: diploma-uit reiking vakavóndschool. Café Aniba, 8 uur: Leidse tuiniers- er bloemistenvereniging „Door Eendracht Verbonden". Zaterdag P.T.T.-ontspanningszaal (Boommarkt 11). 3half 5: receptie spoft- en ontspannings vereniging P.T.T. (tien jaar). Oegstgeest, Oud-Poelgeest, half 4: opening Paasgastendagen. Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74. tel 20552. en de Havenapotheek, Haven 18. tel. 20085. Paaswijding Leidse Chr. kweekschool De Chr. kweekschool te Leiden besloot hedenmorgen met een paaswijding in d« Geref. kerk aan de Oude Vest het kwar taal. De heer J. J. Siljée hield naar aan leiding van Romeinen 4 25 een meditatie. Het grote lijden van Christus mag niet ontroering van schoonheid te weeg brengen. En daarom was het zo verblij dend, dat het omlijstend programma niet ontaarde in een mooi naar voren brengen an muziek of declamatie. Henk Walvaart speelde twee koraalhe- werkingen op het orgel en samen met Piet Guyt (piston) „Daar juicht een toon". Van J. S. Bach speelde Frans van Mame- „O Mensch, bewein dein Slinde grosz". „Wenn ich einmal soil scheidèn" werd door Henk van der Wiel gezongen en Jaap Roosendaal begeleidde hem. Jan Hazenberg 6peelde van Jan Zwart „Passie en Pasen". Het zangkoor zong onder leiding van de heer J. Chr. Hane-j graaf* „In dir ist Freude". F.en preludium fuga van Bach werd door Jaap Roosen daal gespeeld. Ina de Jonge zong' „Jesu meines Glaubes Zier". Diet Kals'oeek en Martien Paats verzorgden de declamaties De heer Hanegraaff begeleidde de samen zang. acteur van de kweekschool, mr. dr K. de Vries besloot de paaswijding. Drie kweekscholendag in Den Haag In gebouw Padro te Scheveningen oni- noeten op 9 april de leerlingen van kweekscholen elkaar. Aan deze dag de Christelijke Kweekschool te Den Haag, de Kweekschool Haags Ge nootschap te Den Haag en de Christe lijke Kweekschool te Leiden Morgens zal men elkaar bekampen op verschillende takken van binnensport volleybal, tafeltennis, schaken en dam- Deze sportontmoeting staat onder leiding van de Christelijke Kweekschool Leiden een cultureel programma ge boden, waarbij elke school ongeveer 45 minuten van het programma verzorgt. De sohool met het beste gemiddelde voor de sportontmoeting en de culturele ont moeting ontvangt een wisselbeker. Avonds wordt een ontspanningspro gramma geboden, waaraan onder meer de Zapakweka's (Leidse Kweekschool) hun medewerking verlenen. Hoewel 9 april de laatste dag van dc paasvakantie is, bestaat van de zijde van de aanstaan de onderwijzers en onderwijzeressen gro te belangstelling voor deze dag. Het ziet in elk geval naar uit, dat de vereni ging van Leidse Actieve Kwekelingen V.L.A.K.) de eer van Leiden op waar dige wijze zal verdedigen. Colgate. Palmolive. Winst 1955 14 (12,5) min. d. of 5,50 (4,96) d. per aandeel; 48 (35) min. d. of 4,83 (3,87) d. per aandeel. re<»>sxo>>:o>>>>>:o:<»>aoflMPBWBBacQQpptgiH» V9jÉ y Griep gaat rond in Europa-, ook in Neder land. Wapen U tegen deze irriterende ziekte. Neem bij dc eerste verschijnselen van griep of van verkoudheid, waarmede de griep dikwijls begint, onmiddellijk Aspirin.*) Wees voorbereid. Het merk Aspirin en het Bayerkruis op elk tablet garanderen U betrouwbaarheid, snelle werking, con stante samenstelling. gedeponeerd handelsmerk Asr»iieiM( t*x -huis! Leidse Middenstandscentrale Omzetten stegen, maar van de loonronden merkte men weinig De Leidse Middenstandscentrale kon gisteravond in Zomerzorg kennis maken met de rijksmiddenstandsconsulent voor de provincie Zuid-Holland, de heer T. de Boer. Met tevredenheid werd teruggezien naar hetgeen in het afgelopen jaar is gepresteerd en de voorzitter, de heer J. C. Lamber- mont, vertelde iets over de plannen voor het komende jaar. Het belang van een goed georganiseerde middenstand werd weer met klem naar voren gebracht. De heer De Boer gaf allereerst eei eenzetting van de functie, de taak i werkwijze van de middenstandsconsulent. In de middenstandsnota. die eind 1954 door de regering aan de Staten-Generaal werd aangeboden, was in één van de laatste paragrafen sprake van een betere lichting aan de middenstand. In d*t kader is de functie van middenstandsconsulent ln het leven geroepen- De middenstandsconsulent moet al lereerst collectieve voorlichting geven in de vorm van spreekbeurten op vergaderingen. Zijn tweede taak ligt op het bedrUfs-cconomisch vlak. Aan individuele middenstanders kan by advies verstrekken zonder daarbU op het terrein van de bonden, advies bureaus en accountants te treden. Ten slotte wees de heer De Boer op het grote nut van de organisaties. H(j vond het bijzonder jammer, dat slechts 2/3 van de middenstanders is georganiseerd. Erg druk De secretaris, de heer J. H. van de: Kloot, gaf daarna zijn jaaroverzicht. Het :n bijzonder druk jaar geweest. De gemeentelijke overheid heeft aan de, tralie vele malen advies gevraagd. Het aantal besprekingen, dat het bestuur heeft gevoerd bedraagt meer dan honderd, te: laarvergadering „Reuvens" Ledental daalde, maar getal uitleningen nam toe Onder voorzitterschap van mr. W. de Clercq hield de openbare leeszaal en bi bliotheek „Reuvens" gisteravond haar lijkse ledenvergadering. Dc voorzitter deelde in zijn openingswoord mede, dat het de bedoeling ls. om, ln afwachting dc definitieve verbouwing en uitbrei ding van het gebouw aan dc Breestraat. mige interne wijzigingen aan te brengen, die bevorderlijk zullen zijn voor een vlotte gang van zaken. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer H. N. van den Berg, bleek dat aantal leden-lezers is teruggelopen 3114 tot 2813: het aantal jeugdleden daarentegen is gestegen van 2106 tot 2374. Het boekenbezit vermeerderde van 36.731 tot 37.767 banden. Het aantal uitleningen bedroeg ln 1955 aan volwassenen 97.472 tegen 91.342 in 1954; er werden 60.995 jeugdboeken uitgeleend tegen 51.371 ln 1954. De sterke toeneming van het aantal in de jeugdbibliotheek uitgeleende banden met bijna 10.000 banden in 3 jaar. vraagt om voorzieningen. In verband met de teruggang van het ledental werd besloten tot het instellen van een propagandacommissie, waarin zitting hebben de dames P. H. Smits- Witvliet en C. A. Cancrinus-van Schalk en de heren J. Charité, K. Woudstra en J. Brouwer. Aan het jaarverslag van de penning meester, de heer M. Eek Jr., is ontleend, dat het tekort over 1955 ruim f 17.000 be droeg, dat hopelijk door een extra-sub sidie van de gemeente Leiden zal worden ADJ. MOM VERLAAT LEIDSE POLITIEDIENST Inspecteur Nooijens volgt hem op In verband met de pensioengerechtigde leeftijd zal de heer B. J. A. Mom, van de afdeling bijzondere wetten, 1 april de Leidse politiedienst verlaten. De heer Mom, een bekend en sympathiek chef, deed in 1920 zijn intrede bij het Leidse korp6, waar hij al direct werd ge plaatst op de afdeling bijzondere wetten. In 1951 volgde hij adjudant G. Douma als chef van deze afdeling op Het afscheid van adjudant Mom morgen plaats hebben. Voor de velen, die in de loop der jaren contact met de heei Mom hebben gehad, is er in de middag uren (van 3 tot 4 uur) gelegenheid hem, in het bureau van politie, afscheid Naar wij vernemen, zal inspecteur L. G. F. Nooijens de heer Mom ais chef van de afdeling bijzondere wetten opvolgen. Burgerlijke stond van Leiden Geboren: Elisabeth M., d van A. Hoedt en J. van Est; Johannes H J. J, z. van P. J. Ruigrok en E. M. Hooger.boom; Maria M.. d. van L. W Straathof en C. E M. Waasdorp: Henricus M., z. van J. Wijnen en J. Ruitenbeek; Elisabeth S. M., d van A. van Soest en E. S. M. Breedeveld; Cornelia A d, van C. van Duijvenbode en M Groen; Cornelis H., z. H. C. Pouw en B. W. Heus; Petro- nella Hd. van J, G. van de Ven en J. d. Luijt; Johanna H.. d van M. v. d. Linden en D. v. d. Hoogt; Marie Fr. S., n A. H. Hazevoet en J. A. Tilmont; Alfred G. J., z. van P. C. van Zanten en W. P. Akerboom; Theodorus. z. van T. Overdijk en W. v. d. Blom; Johannes J. van A. J. Peer en G. W. Lubbers; Cornelis, z. van F. J. Haasnoot en M. van Bcclen; Robert J., z. van J. Proost en M. 't Hart; Maarten, 2. van M. v. d. Zwan J. C. van Beelen. Ondertrouwd: P. G. Holswilder en M. Gress-ie, F. Jense en A. van Loef, A. U. Abbas en R J. Brouwer, T. K Oei en D. I. Tan, A. M. Blanken en H. W. Veen- ra. K. Siere en P. M Carels. Overleden': D. Tonkelaar, man, 82 W. Breedeveld, wednr., 88 j.; H. J. van Haastrecht, wed. van Van Teijlingen, 77 P. J. van Dam. man. 61 j. gedekt. Een bedrag van f 9.000 werd reeds ln voorschot ontvangen. Het tekort valt in vergelijking met de begroting voor 1955, die een tekort van f 22.000 aangaf. Boeken werden aangeschaft tot een waar de van f 10.180. terwijl aan leesgelden 669 meer werd ontvangen dan in 1954, nl. f 5813. CIGARETTES iM Verreweg de meest verkochte Amerikaan wijl de L.M.C. heeft meegedaan aai Lichtweek en de Leidato. Gebleken is, dat de omzet van de middenstandszaken met 8 a 10*/« is gestegen. De heer Lambermont hield vervolgens een toespraak, waarin hij de situatie lan delijk en plaatselijk bekeek. Hoewel de omzetten enigszins zijn gestegen, heef' de middenstand van de loonronden wei nig gemerkt. De fiscus slorpt het geld op en nu komt de regering wel met kredie ten, maar dit bevredigt toch niet, aldus de voorzitter. Over het verkeer, waarbij de midden stand veel belang heeft, was spreker te vreden. Het parkeerverbod op de Haar lemmerstraat was goed ontvangen. De situatie op de markt heeft ook de noduge aandaoht gehad. Het kwam voor, dat vleeswaren en andere bederfelijke goe deren open en bloot in de kramen lagen, terwijl voor de winkels strenge bepalin gen gelden. Er is evenwel verbetering in getreden. De koopavond houdt ook nog steeds de tongen in beweging. Aan de Lichtweek zal het komende jaar meer aandacht worden besteed. Door middel In Leiden zijn dit jaar vele activiteiten, waarbij de middenstand belang heeft: de Rcmbrandtherdenking met werken van leerlingen van de grote meester; een beeldententoonstelling; het corso op 4 augustus en de Lichtweek. Wanneer de zo- meropruiming wordt gehouden is nog een open vraag. Dat ze op een zaterdag be gint staat echter vast. Het zal gaan tus sen 14 en 21 juli. Ph. Selier veertig jaar bij de Grol De heer Ph. Selier herdacht heden het feit, dat hij veertig jaar geleden zijn in trede deed in de smederij van de Kon. Ned. Grofsmederij. De jubilaris werd met vrouflr en dochter in de directiekamer ontvangen, nadat mevrouw Selier bij aankomst op de fabriek een bloemenhulde in ontvangst had genomen. De directeur ir. M. C. de Jong, sprak hartelijke woor den van gelukwens en ging de staat van dienst van de jubilaris in de smederij na. Hij merkte op, dat de naam Selier een goede klank heeft in de werkplaatsen van de fabriek. De jubilaris is begonnen als smid en later werd hem de controle op gedragen over het vervaardigde materiaal. Van deze verantwoordelijke taak heeft de heer Selier zich op uitnemende wijze ge kweten. Ir. De Jong overhandigde hem een enveloppe met inhoud, het vererend getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, met de bijbeho rende zilveren draagmedaille. De heer A. Visser sprak als werkmeester in de sme derij, en de heer P. Barendse namens het personeel aldaar. Zij boden een luxe kist sigaren aan. Men bleef nadien nog een tijdlang gezel-lig bijeen. Coöp. Spaar- en Voorschotbank Warmond Buitengewoon gunstig jaar met omzetstijging van 2 miljoen Onder voorzitterschap van de heer P. F. Vergeer werd in hotel De Zon de 54ste algemene jaarvergadering van de Coöperatieve Spaar- en Voor schotbank voor Land- en Tuinbouw gehouden. In zijn openingswoord ver welkomde de voorzitter de erevoorzitter, de heer J. v. d. Voet, waarna hij het overlijden van cfe heren P. S. van Rijn en D. Breedijk memoreerde. Het afgelopen jaar is, mede dank zij. de mooie zomer, vooral voor de agrarische bedrijven zeer gunstig geweest, zo zei de heer Vergeer. De export van bloembollen en zuivel- produkten bereikte een ongekende hoog te, zo vervolgde de voorzitter. Bedroeg de geldomzet van de bank in 1954 vijf mil joen gulden, in 1955 werd zeven miljoen gulden omgezet, terwijl het bedrag van de verleende voorschotten opliep van f 80.000 tot f217.000. Kassier A. P. Versluljs bracht uitvoerig •eralag uit over het boekjaar 1955, waar- •an de cijfers reeds zijn gepubliceerd. De heer W. J. Oudshoorn lichtte de rekening in balans over 1955 nader toe. Door toe- 'oeging van de winst bedraagt de reservi thans f51.807. Stemmen In de controlecommissie werden vervol- ?ns benoemd de heren L. J. v. d. Voet, L. J. van Noort en A. v. d. Hulst, heren R. Stijman, R. Kroon en J. Ouds hoorn werden als plaatsvervangende leden gekozen. In de plaats van de heer H. Schlee, die zich niet meer herkiesbaar stelde, koos men de heer J. Si-kklng in het bestuur. Als lid van de Raad zicht werd de heer L. P. Heemskerk her kozen. De voorzitter deed mededeling, dat de bank op Goede Vrijdag geen zitting zal hebben. Voorts werd besloten, spaarbank boekjes met een eerste inleg van f2.50 t« verstrekken aan pasgeboren kinderen var de leden. De heer Vergeer sprak ten slotte het aftredend bestuurslid, de heer H. van Schie, hartelijk toe. HU zegde hem dank voor al hetgeen deze gedurende zUn 31-jarig lidmaatschap voor de vereniging heeft gedaan. Als stoffcIUk blqk van waardering ontving dc heer Van Schie een leunstoel. „Stille Kracht" bestaat 10 jaar De Hervormde Vrouwengroep „Stille racht" hoopt op dinsdag 3 april haar vecde lustrum fcestclUk te herdenken, eze vereniging die van de oprichting af ider de energieke leiding van me' E A.,Zandee-Zwaan staat, neemt e« angrljke plaats in het Warmondse inigingslevcn in. De eigenlijke oprichtingsdatum Stille Kracht" is 18 februari 1946. Me- ■rouw Zandee. die ook in 's Heer Hendriks kinderen de vorige standplaats var haar man presidente van een vrouwen vereniging is geweest, bleek onmiddellijk bereid, de leiding van deze vrouwengroep p zich te nemen. Waren op de oprich- ingsdatum 29 dames aanwezig, thans telit Ie vereniging reeds 52 leden. Het oudste ;d, mevrouw Sleet, Is tachtig jaar. De vrouwengroep, die ls aangesloten bij de landelijke C.V.F.. vergadert eens in veertien dagen. Na de Bijbelinleiding levert el-k lid op haar beurt gewoonlijk een bijdrage. Ook worden wel sprekers uit genodigd. Zo af en toe maken de dames en excursie en eens in het jaar gaat de ereniging een dagje uit. I Het feest wordt gevierd Ln ..De Rose- laer", waar het lekenspel „Esther" zal worden opgevoerd. Van een poppenkast uit zullen de dames Snip en Snap optre den. Geslaagd Onze plaatsgenote, mejuffrouw C. S. v. Sohie, is voor het examen lerares huis houdkunde bij het nijveiheidsonderwU9 geslaagd. Wit-Gele Kruis Tot voorzitter van de afdeling Warmond van het Wit-Gele Kruis is benoemd dok ter H. A. G. M. Walenkamp. Mevrouw A. de Vroomen-Lommers werd vice-presi- Vuilnlsdienst In verband met Goede Vrijdag zal het huisvuil deze week op donderdag worden opgehaald. Succes voor slager Op de te 's-Herlogenbosch gehouden slagersvaktentoonstelling behaalde onze plaatsgenoot de heer Coen Uit den Bo gaard een eerste prijs voor het vervaar digen van lunchworst en een eerste prijs voor het vervaardigen van gekruide ham. Vrijwillige brandweer Als leden van de gemeentelijke vrijwil lige brandweer alhier zijn benoemd de heren P. van Leeuwen en Th. C. Zwet- Bouwondernemerslaat het aan ons over De beste bijdrage tot het lenigen van de woningnood kan geleverd worden door de bouwondernemers. Het baat niet als men in Nederland willens en wetens om de kern van de zaak heendanst. De par ticuliere ondernemers wensen finaal te breken met de gevolgde en aarzelende huurpolitiek, doch daarin ei te zeilen. De subsidiëring bouw dient erop gericht te particuliere ondernemer v grootste groepen van de bevolking huur woningen kan financieren die voor beleg gers een volwaardig beleggingsobject be tekenen. Aldus zei gisteren de heer C. van Gelderen bij de opening van de vergade ring van de Ne^j. bond van bouwonderne mers te Utrecht. De particuliere bouw dient volgens hem los gemaakt te worden van enige contin- gentering en ook niet gebonden te zijn budgetair kwantum, drie jaar lang en desnoods met een jaar op proef. Steeds blijkt echter de zucht het particu liere bedrijf in een zo ongunstig mogelijk daglicht te stellen. SurLname-detachement terug. Met het .s. Bonaire van de KJLS.M. arriveert vrijdag a.s. in Amsterdam het derde de tachement (51 man) van de eerste Su- riname-compagmie 1955. De ontscheping begint om negen uur aan de Surinamc- kade. vaste koers n de nieuwe orden dat de

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3