Staat betale K.N.I.L.-salaris over bezettings-periode Blindeninstituut Bartimeus breidt voortdurend uit Subsidies voor jeugdbeweging en jeugdsport f W W. Heemskerk vrijwel voor titel uitgeschakeld Ondanks geringe animo voor de vergaderingen groeit ledental Kandidatentoernooi gisteren in Amsterdam geopend NIEUWE LEIlïSCHF COURANT 9 DINSDAG 27 MAART I9E6 PRINCIPIËLE ZAAK VOOR HAAGSE RECHTBANK Geen enkele wettelijke bepaling waarbij aanspraak is opgeheven T~\E HAAGSE RECHTBANK, onder presidium van mr. P. Meijes, heeft gisteren de staat veroordeeld tot betaling van het salaris over de Japanse bezettingsperiode aan een voormalig officier van het voormalige Koninklijke Nederlands-Indische Leger. Dit betekent, dat alle voormalige K.N.I.L.-militairen aanspraak zouden kunnen maken op salaris over deze periode. Het is evenwel te verwachten, dat de staat zich niet zal neerleggen bij deze uitspraak. dens krijgsgevangenschap geen aanspraak zou hebben op zijn bezoldiging." Een wet telijke bepaling daarover is ook later nooit vastgesteld. In de overwegingen zegt de rechtbank voorts, dat eiser door het ontvangen van rehabilitatie-uitkeringen zijn aanspraak op salaris niet heeft verloren. Daarbij wordt verwezen naar de desbetreffende ordonnantie van 3917, waarin uitdrukke lijk werd verklaard, dat de rehabilitatie uitkering diende om de werknemer be hulpzaam te zijn bij het zich herstellen van de verliezen, die hij tengevolge van de bezetting van Nederlands-Indlë had ge- De rechtbank deed uitspraak ln eer 'proces, dat mr E J. Froeling, gepen sioneerd majoor van het voormalige KNIL en hoofdbestuurslid van de Nedei lands-Indische Officiersvereniging, aar hangig heeft gemaakt tegen de staat, ter verkrijging van zijn achterstallige sal; over de periode van de Japanse bezett Mr. Froeling baseerde zijn aanspraken op art. 2 van de garant.iewet militairen KNIL, waarbij gegarandeerd wordt de voldoening van alle rechten en aanspra ken, welke deze militairen gedurende hun dienst hij het voorr allge KNIL toekwa men volgens de ox> 26 december 1949 gel dende bepalingen. Overwegingen In de overwegingen van de rechtbank wordt geconstateerd, dat van enige wette lijke bepaling, waarbij aanspraken op laris van oud-KNIL militairen zouden opgeheven of vervallen verklaard, geen spoor te bekennen valt. Ook komt in de militaire bezoldigings regeling 1938, waarbij de bezoldiging de militairen van het KNIL was g geld, geen enkele bepaling voor, welke de conclusie zou wettigen, dat de het KNIL deel uitmakende militair Geen arbeidstekort in Europa? Radicale meningen van Genève De economische commissie de^Verenig- de Naties voor Europa (E.C.E.) W Genève verklaart in het overzicht voor 1955. dat het arbeiderstekort in Europa kunstmatig ls en kan verdwijnen door rationalisatie In die bedrijfstakken, die niet efficient zijn en waar te veel mensen werken, o.a de kleinhandel, de landbduw en de bouw nijverheid. Volgens het overzicht doen de regeringen verkeerd met de kleine onder nemers te steunen, de totstandkoming van grote bedrijven te remmen, de vestiging van nieuwe ondernemingen aan banden te leggen en de concurrentie te beper ken; steunprijzen te geven aan de land bouw, door goedkope leningen woning bouw ondanks hoge kosten mogelijk te maken en belastingfaciliteiten te geven voor kleine winkelbedrijven. Aan de an dere kant kan men deze kleinen niet zonder steun laten en bankroet doen gaan, doch men zou die ondernemers kunnen begunstigen, die initiatief tonen en de niet efficiente ondernemingen tot sluiting dwingen tegen behoorlijke schadeloosstel ling, aldus het rapport. De beperkingen der investeringen be nadelen de economische expansie. De industriële produktle steeg 18 in Zuid-Slavië", 16 in West-Duitsland. 14 in Oostenrijk. 8 in Nederland (zon der bouwbedrijf). In de Sowjetunie steeg de industriële produktie met 12 de graanoogst met 22de bebouwde opper vlakte 12 De stroomproduktie nam van 1950 tot 1935 83 toe, die van raw staal van 27 min- tot 45 min. ton, en men hoopt in 1960 de 68 min. te halen, terwijl Ame rika thans 106 min. produceert. Hiervan gebruiken de V.S. meer dan 40 min. voor verbruiksgoederen en huisvesting, tegen Sowjet-Rusland 8 min. en 60 min. voor industrie en verdediging, of evenveel als Rusland in 1960 voor dit doel gebruiken Het rapport waarschuwt, dat Europa's dollarinvoer stijgt ten koste van de in voer uit niet-dollarlanden over zee. Het ziet daarin een toekomstig gevaar voor de uitvoer van Europa. Tevens spreekt het overzicht de wens uit, dat Europa meer voortbrengselen, waarvoor veel ar beid vereist is, zullen toelaten, o.a. uit Het overzicht merkt nog op, dat dit Jaar de eerste oorlogskinderen in de fa brieken komen en dat door het gestegen geboortecijfer de toestroming van jonge arbeiders groot zal zijn. In Nederland was de stijging gedurende de oorlog betrek kelijk bescheiden, doch na de oorlog bui tengewoon groot, zodat daar in 1961 vele Jonge arbeidskrachten worden verwacht. Nabije Oosten: steeds troebeler toestand Door een officiële verklaring van het Britse ministerie van buitenlandse zaken wordt ernstige kritiek geleverd op de an ti-Britse propaganda van Egypte. In de verklaring wordt voorts gezegd dat En geland vasthoudt aan de permanente, door Egypte gewraakte, uitnodiging aan de Arabische landen, tot dit pact toe te Britse troepen zullen ln geval van oor log tussen Israël en Arabische staten de orde trachten te handhaven, zo meldt Reuter. Hiertoe zou officieel zijn beslo ten tijdens de besprekingen tussen ver tegenwoordigers van Engeland. Amerika en Frankrijk. Syrië en Libanon hebben de veilig heidsraad der Verenigde Naties om uit stel verzocht van de spoedzitting over de toestand in het nabije oosten, omdat zij eerst willen worden gehoord. Syrië en Jordanië hebben Intussen een overeen komst gesloten, volgens welke zij de we derzijdse grenzen garanderen. Voor het eerst sinds vijf maanden heeft een bende uit Libanon een actie onderno men tegen een Israëlisch grensdorp, waar bij één dorpeling werd gewond. De aan vallers werden door Israëlische troepen verdreven. Op Cyprus was zondag een algemeen uit gaansverbod van kracht in verband met de Griekse onafhankelijkheidsdag, die wel eens aanleiding had kunnen geven tot ongeregeldheden. Verplichting In de overwegingen wordt voorts ge zegd, dat de regering er niet mede kan volstaan eenvoudig na te laten de sala rissen uit te keren in de mening, dat zij daartoe niet gehouden is. Een wettelijke verplichting van de overheid komt niet te vervallen, doordat de overheid nalaat of weigert haar na te komen. Het rijk heeft aan de militairen de vol doening van alle rechten en aanspraken, die hun gedurende hun dienst bij het voormalige K.N.I.L. toekwamen volgens de op 26 december 1949 geldende bepalin gen, gegarandeerd. Dat het woord ..toekomen" in het oorspronkelijke ont werp door „toekwamen" is vervangen, omdat de liquidatie van het K.N.I.L. in middels een feit was geworden, kan naar de mening van de rechtbank geen rol Naar de mening van de rechtbank is het redelijk, dat eiser, die het bedrag van vordering had uitgedrukt in Nederlandse valuta, niet het risico van de koersdaling draagt. De staat wordt veroordeeld tot betaling aan eiser van een bedrag van 19.600, met de rente daarvan, berekend tegen 5 's jaars, van de dag der dagvaarding af tot de dag van betaling, alsmede tot taling van de kosten van het geding. VOORSCHOTEN subsidie, herinneren destijds vastgestelde richtlijnen hierom trent. Daarbij werd besloten dit ge beurde in maart vorig jaar de niet als algemeen-opvoedend erkende jeugdver» enigingen vooralsnog niet te subsidiëren. Deze beperking werd later teniet gedaan door een advies van de commissie voor onderwijs, culturele en sociale zaken. Het gevolg hiervan is. dat ln feite alle jeugd verenigingen zo nodig subsidie toe gekend kan worden ingediende verzoe ken brengen B. en W. thans advies uit. R.K. jeugdcomité. Dit comité het overkoepelend orgaan van alle Voorscho- \k. jeugdorganisaties heeft sub sidie verzocht voor 1955. Omdat verschil lende r.k. verenigingen reeds subsidie ontvangen en het verzoek praktisch een verzoek om subsidie voor de vereniging S.V.L.V. betekent en bovendien na onder zoek is gebleken, dat er slechts een klein exploitatie-tekort was. adviseren B. en W géén subsidie te verlenen. R.K. sportvereniging „St. Laurentius". Deze vereniging heeft verzocht om de kpsten vaAbraaien yan haar sportveld te schenken als subsidie over het jaar 1955. •zoek van het bestuur van S.V.L.V. heeft de gemeentelijke beplantingsdienst het sportveld gemaaid tegen een overeen gekomen tarief van f 4 per uur. Hetzelfde ereengekomen met „Rouwkoop". De afdeling „voetbal" van S.V.L.V. heeft erzocht om deze kosten, die over 1955 totaal f 130 bedroegen, als subsidie toe Het gemeentebestuur is van mening, dat et de financiële toestand van het on derdeel „voetbal" in ogenschouw dient te worden genomen, doch die van de gehele vereniging. Hoewel hieromtrent geen cij fers bekend zijn en bovendien een af spraak werd gemaakt omtrent de kosten stellen B. en W. voor, op het verzoek afwijzend te beschikken. Vervolgens verzocht het hoofdbestuur an dezelfde vereniging subsidie ten be hoeve van de verdere ontwikkeling van haar jeugdafdelingen. B. en W. hebben vrij nauwkeurig onderzoek ingesteld de verschillende omstandigheden en begrotingen. Als resultaat daarvan stellen bijdrage te verlenen, speci aal ten aanzien van het onderdeel „jeugd- training". Deze bijdrage bestaat dan uit subsidie van 30 procent van de kos- van beloning van de trainers der ad- spiranten en junioren tot een maximum f2 per lid per Jaar. Voorshands zou deze subsidie alleen over het Jaar 1955/'56 dienen te worden verleend. Dit vraagt een tgaaf van f 480. Voor het volgend jaar dient te worden overwogen of handhaving an deze regeling gewenst i». Padvindersorganisaties: Deze organisa ties ontvanêen reeds met ingang van 1 januari 1955 subsidie van f3 per lid per jaar. De leiders hebben verzocht deze subsidie te verhogen. Opgemaakte begro tingen voor 1956 geven tekorten aan van gemiddeld f21.92 per lid pér jaar. Ver hoging van eigen inkomsten wordt niet mogelijk geacht. W. stellen voor. de subsidie te verhogen van f 3 tot f 4 per lid per jaar benevens een suppletie op de baten van de gezamenlijke acties. De voorgestelde Duits schrijver Zerfass overleden De Duitse schrijver Julius Zerfass is ie 7 ich p 70-jarige leeftijd overleden. Hij week in 1934 naar Zwitserland uit, waar hij 2 jaar later zijn belevenissen in het concentratiekamp van Dachau publi ceerde Shipstore. Bergweg sum, cur. mr. H. D ten Cate, Drl Opgeheven: A J Fronik, koop tiet. A'dam; J Leussdnk. koopma Geëindigd: F. H. Denie H J. L. Man- dlgers. schilder. Valkenswaard. uitk. 192 Surséance: aan fa. Gebr. Sommer. Nteuw- straat 158 Hoensbroek. en venn. G. G. I. Sommer. Hoofdstraat 29. Hoensbi G. Sommer. Kampsti i uitgaaf van ongeveer Ten slotte is er een verzoek van de Ko ningin Wilhelmina-vereniging om de sub sidie van 35 cent per kind. ter tegemoet koming in de kosten van de traditionele kindertractatie, te verhogen tot 50 cent De meerderheid van het college meent niet verder te moeten gaan dan een ver hoging tot 40 cent per kind en stelt voor hiertoe te besluiten. De subsidie zou dan een totaal bedrag vergen van f 1000, waar onder begrepen de Oranjevereniging Mors-Rijndijk; Het voorstel van de min derheid verhoging tot 50 cent per kind zou een subsidie vergen van f 1250. Openbare scholen krijgen namen Om verschillende redenen wordt het gewenst geacht, de openbare scholen na men te geven. B. en W. stellen voor. na door de hoofden van de scholen geadvi seerd te zijn, de eerste openbare lagere school „Parkschool" te noemen en de tweede „Vlietschool". De openbare u.l.o.- school blijft als zodanig aangeduid. De Christelijke u.l.o.-school had reeds de .Nassauschool" Pets. kampioenschappen L.D.D.B. De deelnemers aan het heden begonnen kandidatentoernooi, dat ongetwijfeld spannend zal verlopen. Van links naar rechts: dr. Euwe, Filip (Tsjechoslowa- kijeSmyslov en Keres (Rus land), Pilnik (Argentinië), Bron- stein, Geiler, Spassky en Pe trosjan (Rusland), Panno (Ar gentinië) en Ezbo (Hongarije). 'Illlillllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllilllilllllllilllllilllllllllll Motorrenner-monnik De voormalige WestduKse motorrennei Joh an Weis is monnik geworden van dc orde der Capucijnen. Hij heeft de naarr broeder Giovanni van Stuttgart aange- We>iss was voor en na de tweede we reldoorlog een bekend Duits motorrenner In 1952 begaf hij zich naar het Capu- cljner klooster om zijn studies voor treding tot de Orde te beginnen. John Larjcy niet naar Europa De wereldrecordhouder op de mijl, de Australiër John Landy zal in het ko mend seizoen met in Europa of Amerika starten. Landy Jie de laatste weken in goede vorm is. heeft vooral uit Finland en Canada verlokkende aanbiedingen ge kregen. De Australiër heeft deze verzoe ken van de hand gewezen, daar hij ziel in eigen land voor de Olympische Spelen wil voorbereiden. Pers. titels L.D.D.B. P. van Duijvenvoorde is weer jeugdkampioen Door ook van P. Rijnsburger te win nen, is P. van Duijvenvoorde voor de tweede keer jeugdkampioen van de L D. D.B. geworden. Een uitstekende prestatie. We zijn benieuw wat Van Duijvenvoorde in het jeugdkampioenschap van Zuid- Holland zal presteren De partij tusser J. Nagtegaal en A. Brunt is na de over winning van Van Duijvenvoorde remise gegeven. De eindstand werd hierdoor: 1. en kampioen P. van Duijvenvoorde 15 punten; 2. A. Brunt 13 p.; 3. G. van len 11 p.; 4. W. Star 8 p.; 5. P. Rijns- burger 7 p.; 6. J. Nagtegaal 5 p.; 7. P. v. 5 p.; 8. B. Corts 5 p.; 9. H. Brunt 1 p. laarvergadering C.B.B. Noordwijk In het Verenigingsgebouw werd onder leiding van de heer C. Benschop, de' •ergadering van de Noordwijkse Christelijke Besturenbond gehouden. Na de behandeling van diverse ingekomen tukken kwamen de jaarverslagen de orde. Bij de ingekomen stukken was schrijven van het CNV waarin eer brochure werd aangeboden om uit te rei- aan hen die dit jaar in hun Kerk be lijdenis des geloofs afleggen. De adressen de desbetreffende personen zullen worden doorgegeven. In het jaarverslag van de secretaris, de heer D. Berkhey, werd opgemerkt, dat ln land het probleem van de woningnood nog steeds urgent is. De totstandkoming de wettelijke ouderdomsvoorziening werd dankbaar gereleveerd. Behalve de jaarvergadering, werden het afgelopen jaar vier ledenvergaderin- gehouden. Ook werden een tweetal openbare vergaderingen belegd, w« U. Pos t 51, Heerlen, def l'.ï Explosie in fabriek. In de nacht van zaterdag op zondag ls in de kantine van de Hollandse Signaal Apparatenfa- brlek ln Hengelo een boiler van driehon derd liter geëxplodeerd. Een zijmuur en een stuk van het dak werden weggerukt, het Interieur werd zwaar beschadigd. Schmidt herinnert aan Dreyius Moge Indonesië voor schande bewaard blijven Zestig jaar geleden stond in Frank rijk kapitein Dreyfus terecht. Nu nog voelt men die zaak als een nationale schande. Ik hoop, dat Indonesië voor zulk een schande zal bewaard blij ven, aldus de heer Schmidt in de 44ste zitting van zijn proces voor het landgerecht te Djakarta. „Ik mag volgens de wet liegen en daarom neemt iedereen maar aan, dat ik lieg. Men denkt er niet aan, dat er nog zoiets als eer bestaat." Vervolgens bood hij aan. dat men op hem een waarheidsserum zou toepassen i vroeg of de politieambtenaren dit ook mden durven. Als getuige werd gehoord commissaris in politie Sukardjo. Deze vertelde, dat de heer Schmidt gearresteerd was na een onderzoek. De namen van de pereonen. die het onderzoek hadden verricht, kon hij echter niet noemen. Voorts vertelde Sukardjo dat een gevangen bandiet. Harris bin Suheimi. verdachte herkend zou hebben, evenals enkele am-dere pereo nen, ri'ie^hem bij de benden zou hebben gezien. Verdachte deed daarop een boekje open over de confrontatiemethoden. Toen Sukardjo mededelingen deed over verklaringen, die de heer Schmidt zou hebben afgelegd, bood de laatste aan deze op een geluidsband te laten afdraaien. HIJ vroeg tevens waarom er geen pogin gen waren gedaan om zijn mededelingen over zijn onschuld te verifiëren. Toen getuige Baden vertioord werd, las de rechter een schriftelijke verklaring voor van hoofdcommissaris Suleiman Ef- fenóie. over een confrontatie van Baden met de pers, waarin Baden zijn verkla ringen voor de rechter zou hebben Inge trokken en op de vraag of hij meineed had gepleegd met „Ja" zou hebben ge antwoord. Baden ontkende echiber dit laatste. al6 spreker optraden de heren W. P. Leeuwen over het wetsontwerp Ouder domsvoorziening en C. A. Bakker die het standpunt van het CNV ten aanzien van het Herderlijk Schrijven van de Generale Synode der Hervormde Kerk belichtte. Het bezoek op al deze vergaderingen was zeer matig. De Besturenbond telt momenteel 643 leden, tegen het vorig jaar 633. Deze zijn over zeven afdelingen en één correspon dentschap verdeeld. Van het rechtskundig adviesbureau werd »n het afgelopen jaar minder gebruik ge maakt dan in vorige jaren. De bond is door de heer C. Benschop vertegenwoor digd in het dagelijks bestuur van Algemeen Ziekenfonds Noordwijk. Ook in de plaatselijke revisie-instantie heeft de heer Benschop zitting. In de commissie voor sociale werkvoorziening hoofdarbei ders is de heer S. C. Bulk vertegenwoor diger. Uit het jaarverslag van de penning meester, de heer N. Korbee, bleek dat een batig saldo ie van f 611.49. De kasct trole-commi6sie meldde bij monde van heer L. van Es alles in de beste orde. De heren N. Korbee en N. J. Hazebroek, di hun functie, als penningmeester en alge meen adjunct hadden neergelegd, werden door de voorzitter hartelijk toegesproken en dank gebracht voor het vele werk in het belang van de Chr. vakbeweging ver- rjcht. De heer Korbee kreeg als aanden ken een portefeuille. De heer L. van Es bracht vervolgens verslag uit over het tbc-bestrijdlng6- fonds DEL. Naar aanleiding van een vraag hierover werd meegedeeld, dat de plaat selijke commissie momenteel uit vijf leden bestaat, namelijk de héren J. de Bruin, van Delft, L. van Es, W. Haasbroek K. Huizinga. •e ere-voorzitter de heer D. van der Niet, richtte enkele woorden aan het adres de voorzitter die binnenkort een operatie moet ondergaan. Bij de rond vraag kwamen nog diverse huishoudelijke zaken aan de orde. NOORDW11K AAN ZEE Spreekbeurt Morgenavond half 8 spreekt voor de af deling van de Geref. bond ds. Monster van Katwijk aan Zee. Dodelijk ongeluk in Den Haag Gistermiddag omstreeks half zes ls op het kruispunt prof. B. M. Teldersweg Scheveningse weg te 's-Gravenhage personenauto aangereden door een motor- spuit van de brandweer, die met sirene- geloei op weg was naar een buitenbrandj< in het vlakbij gelegen park Zorgvliet. De bestuurder van de personenauto. d< 72«jarige L. H. uit "s-Gravenhage. verleen de volgens de politie geen voorrang aar de motorspuit. De echtgenote van deze bestuurder, de 65-jarige mevrouw S. J. H.-B.. kreeg stige verwondingen. Zij is naar het ziekenhuis Bronovo c gebracht en daar vanochtend vroeg c leden. De personenauto werd geheel vernield. Vanmiddag om drie uur zouden de o langs voor dat kruispunt opgestelde v« keersliohten ln werking worden gesteld. Door een verrassende nederlaag tegen J. J. H. Mertens is titelhouder W. Heemskerk vrijwel uitgeschakeld. Mertens koos de Hollandse opening, die door Heemskerk onregelmatig werd beantwoord. In het middenspel aanvaardde Heemskerk vrijwillig nadeel, maar hij overzag daarbij een vier-om-vier-ruil. Hij stond toen zo goed als verloren, doch wist door fraai en kundig spel een remisestel ling te forceren. Vergeefs echter. Dr. Euwe verrichtte de loting Op het toneel van de aula van het Vosslnsgymnasiura aldaar had wedstrijdleider dr. Max Euwe de tien kandidaten, die elkaar gedurende vflf weken zullen bestrijden om het recht te veroveren wereldkampioen Botwinnlk voor een match om de titel uit te dagen, tezamen geroepen: Smyslov. Bronstein, Keres, Petrosyan, Geiler en Spassky, de zes Russische grootmeesters, de belde Argentijnen, Pilnik en de jeug dige Panno, dc Hongaar Szabo en de Tsjechische doctor Filip, die op het toneel nog een eind uitstak boven de toch heus niet kleine dr. Euwe. Onder het licht van de schijnwerpers werden de tien kandidaten een voor een voor de tafel geroepen, waar voor leder een programma gereed lag. In dit pro gramma was een nummer gelegd, het nummer dat beslissend was voor de sa menstelling der partijen in de éerste helft van het toernooi, dat naar bekend is. dub- belrondig wordt gespeeld. De volgorde bleek als volgt tè zijn: 1 Geiler. 2 Smyslov, 3 Panno, 4 Filip, 5 Keres, 6 Bronstein. 7 Spassky, 8 Pilnik. 9 Szabo, 10 Petrosjan. Het gevolg is, dat vanavond, om half zes in het Minervapaviljoen te Amster dam, de volgende partijen zouden begin- GellerPetrosjan, Smyslov-Szabo, Pan noPilnik, FilipSpassky, en Keres Bronstein. De eerstgenoemde deelnemer van elke partij hanteert de witte stukken. Voor deze plechtigheid hadden ver scheidene sprekers het woord gevoerd, o.a. de voorzitter van de Kon. Ned. Schaak bond, ir. H. J. van Steenis en de presi dent van de F.I.D.E., de internationale schaakfederatie, de Zweed Folke Rogard. Vierdaagse 24-27 juli De 40e internationale vierdaagse af standsmarsen van de N.B.v.L.O. te Nij megen zullen dit jaar van 2427 juli worden gehouden. want in hevige tijdnood maakte hij een positiefout. waarna er geen redden meer aan was. De leiding is in handen van Th. Zwet sloot. die tegen I.'Laterveer een onregel matige opening speelde. Het werd een zeer spannend duel. dat door Laterveer ln het middenspel in de klassieke banen werd geleid. De partij werd afgebroken. Remise zal wel het slot zijn. A. v. d. Zwan won en verloor. Het ver lies tegen W. J. v. d. Starren was niet nodig geweest. Laatstgenoemde nam vrij willig een randschijf, en daarvan profi teerde v. d. Zwan op keurige wijze. In een gewonnen stelling overzag hij echter een eenvoudige doorbraak naar dam. In zijn partij tegen I. Laterveer was het laatstgenoemde, die op de 19e zet blun derde Laterveer raakte een schijf achter en gaf zich spoedig daarna gewonnen. Th. Vink. die de halve hekstelling van W. J. v. d. Starren met groot voordeel verbrak, gaat in tweede zitting winnen. De stand is momenteel: 1. Th. Zwetsloot 5 punten uit 3 wedstrijden en 2 afgebro ken partijen; 2. A. v. d Zwan 5 uit 4; 3. W. Heemskerk 5 uit 5; 4. J. J. H. Mer tens 4 uit 3; 5. I. Laterveer 2 uit 3 en 1 afgebroken partij; 6. W. J. v. d. Starren 2 uit 3 en 2 afgebroken partijen; 7. Th. Vink I uit 3 en 1 afgebroken partij. Straaljager neergestort, piloot omgekomen De Meteor-straaljager, diie gisteroch tend werd vermist blijkt tussen Holwerd en Ameland in de Waddenzee te zijn gestort. De piloot, de 23-jarige sergeant vlieger J Knoop uit Groningen kwam om het leven. Hij was gehuwd en laai één kind achter. Het wrak van het verongelukte toestel werd gistermiddag door een helikopter van de Marine Luchtvaartdienst gevon den. Ook de bemanning van de redding boot Insulinde begaf zich bij laag water te voet naar het wak. Het lichaam van de omgekomen piloot is door de helikop ter aan land gebracht. Opleiding voor velerlei beroepen in moderne maatschappij (Van een onzer verslaggevers) KOM jó\ spring nou!" „Zit jij al, Bert? Vooruit dan!" „Ik tel... één, twee... drie!" Het is maar zo'n gewoon stelletje jongens van elf, twaalf jaar. Daar staan ze klaar, de een op de ander z'n rug, aan de rand van een groot sport veld. De „supporters" tellen in koor, de jongens, die om het hardst naar de overkant van het veld rennen met een kameraad op de rug, hebben alvast een voet vooruit gezet En daar gaan ze! Aan de overkant, waar ze moeten aankomen, staat nog een jongen. Hij maakt voortdurend een hoog, waarschuwend geluid: „lo-lo-lo-lo-loI"\ Alleen daaraan kan degene, die goed oplet, iets bijzonders bemerken: de jongens lopen op het geluid, ze zijn allen blind. is maar een glimpje van de vrolijke ongedwongenheid, welke het blinden- ;uut Bartimeus te Zeist beheerst. Wie even rondloopt, buiten en binnen, ontmoet veel meer van die opgewektheid. Een groepje kleine padvindstertjes, ka bouters nog, speelt in een kring. Een jongeman steekt luid zingend een gang over. Hij heeft een goede bariton en mee in het knappe sextet van het Een paar meisjes lachen zich slap bij het handwerken onder een kopje thee. t is woensdagmiddag, de dagscholen zijn dicht. Maar in verschillende lokalen amers zitten oudere jongelui te stu deren. De een werkt een dictaat uit op schrijfmachine, de ander prevelt voor zich heen, een derde is omringd door lijvi ge boeken in brailleschrift. Overal licht, gezelligheid, rust en orde. Natuurlijk is Bartimeus geen model inrichting. natuurlijk kent een „gezin" 135 kinderen problemen, zorgen en moeilijkheden, maar over het algemeen is de stemming prettig, omdat ieder zich hier thuisvoelt en niemand een ander hindert met pijnlijk medelijden. In dit internaat, dat niet alleen be schikt over een school voor blinden en een voor slechtziendenmaar waar men ook opleidt voor gewone beroe pen als: kantoorbediende (compleet met diploma's steno en typen in Ne derlands en de moderrie talen), telefo- nist(e), planostemmer, organist of pia nist, rijwièlhersteller en timmerman, waar gestudeerd wordt voor het mid denstandsdiploma en meisjes huis- houdonderwijs kunnen krijgen, ponst het van werkzaamheid en levenslust. Hier heeft men ervaren, dat kinderen iet een zo grote handicap later normale osities kunnen verwerven, wanneer ze daarvoor goed worden opgeleid, en dat zij "an in geen geval behoeven onder te doen aor ziende collega's. Daarvan kan men o.m. meepraten op het departement van maatschappelijk werk. waar verscheidene oud-leerlingen Bartimeus zijn aangesteld en uitste kend werk leveren. Voortdurende groei TDARTIMEUS groeit voortdurend. Wie IJ He inrichting in 1939 kende, zal zich neren, dat er toen niet anders was dan de grote oude villa ingericht als inter- een school en een paviljoen. Men toen al gelukkig, 35 interne leerlingen De blinde typiste doet in niets onder voor haar ziende collega's. doelmatig, aangepast onderwijs te kun nen geven. Sindsdien is gebouwd en nogmaals ge bouwd. Er is een nieuw paviljoen ver rezen, dat nu alweer een nieuwe vleugel heeft gekregen, voor de jongens is een houten noodgebouw gezet, wat de vereni ging f 35.000 heeft gekost. Maar nu is een mooie, zeer moderne school voor de slechtzienden bijna klaar. Een praktische school. Slechtzienden Maardit kost allemaal veel geld. Dat Bartimeus uitbreidt, is geen over daad, want nog altijd kan men niet genoeg doen voor de slechtzienden en blinden. Zo is er niet of nauwelijks gelegenheid om de geestelijk misdeelde blinde kinde ren te onderwijzen, al doet men wat men kan. Maar de inrichting van een school voor deze kinderen zou nog meer geld vergen en Bartimeus heeft, om aan de thans verrichte, hoognodige bouw te kun nen beginnen, reeds f 950.000 moeten lenen1 Deze prot. chr. bllndenlnrlchting moet •t voor' verreweg het grootste deel heb- ■n van de steun van het Nederlandse »lk en met name van het prot. chr. volks deel. Er ls een grote actie gaande om contribuanten te winnen. Maar een extra gift Is heel welkom. Het gironum- er Is 31454. Bartimeus moet nog meer ruimte heb ben. Vroeger was er geen toekomst voor blind kind. Het kon later misschien mandenmaker of mattenvlechter worden inrichting voor niet-volwaardige arbeidskrachten. Nu, door goed vakonderwijs, kan een blinde een heel gewone positie in de maatschappij krijgen. Ook Bartimeus richt zich daarop. Is dat niet aller steun waard? ten zoveel mogelijk van het licht kunnen profiteren en daarom zijn tussen de lo kalen even-grote tuintjes aangelegd, zo dat ieder lokaal het volle daglicht van twee kanten krijgt. Een brede gang heeft dus aan beide zijden drie lokalen en twee tuinen daartussen. Twee van deze lokalen zijn voor het praktische werk: een voor handenarbeid en voor kook- en wasonderwijs aan meisjes. Er is vooral veel aandacht besteed aan looie kleuren, zodat het geheel een zeer rustige Indruk maakt. Zo modern is ook de nieuwe vleugel van de blindenschool en al kunnen de leerlingen niet genieten van de harmo niërende kleuren, des te meer voelen ze de kalme sfeer, welke van de goed- Ingerichte lokalen en kamers uitgaat. Veel geld /~iP 4 JULI IS HET de grote dag; dan worden, in tegenwoordigheid van vele genodigden, ook van overheldszijde, de nieuwe gebouwen o/ficieel geopendTt ..Een dag vol opgewekte plechtigheden moet het worden." vertelde de voorzitter van de vereniging, prof. mr. I. A. Diepen. Er moet nog heel wat gebeuren, het zover Is. De gebouwen moeten worden afgewerkt en Ingericht, er moet een harde weg worden aangelegd naai school voor slechtzienden, die helemaal achter het sportveld ligt, er moet tuin aanleg en verdere plantsoenerlng worden verzorgd enz. Er zijn nog meer plannen. Het ouder wetse. maar gezellige hoofdgebouw moe van binnen worden verbouwd en geverfd. Bartimeus heeft een grote gym nastiekzaal, waarin druk wordt geoefend, o.a. voor ritmische gymnastiek. 9 min schade door brand bij Philips Aken In een montagehal voor televisietoestel len op het terrein van de Phillps-fabiek te Aken in West-D ui Island heedt gisteren felle brand gewoed. Ongeveer 50.000 tele visiebuizen en een aantal kostbare machi nes gingen verloren maar het betonnen gebouw hoopt men over enkele dagen weer in gebruik te nemen. De schade wordt geschat op negen miljoen gulden. Het gebouw op het terrein van de Phi lips is verhuurd aan de Falvo G. m.b. H., een met Philips geassocieerd bedrijf- Over de oorzaak van de brand tast men voor alsnog in het duister. Het Westduitse filiaal van Philips kan echter blijven af leveren doordat andere Philipsbedrijven zijn ingeschakeld. Ned. laat 25 Japanse oorlogsmisdadigers vrij De Nederlandse regering heeft 25 Ja panse oorlogsmisdadigers op erewoord vrijgelaten, aldus heeft het Japanse mi nisterie van buitenlandse zaken medege deeld. Er bevinden zich thans nog 86 oorlogs misdadigers in de gevangenis, die door Nederlandse rechters zijn veroordeeld. Premielening Dordrecht zal in de ef fectenspaarregeling worden opgenomen; aanmelding kan geschieden tot 3/4 16 u.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 9