Wiskunde en onze moedertaal Mr. KLAASESZ vormde zich een voorlopige indruk NIEUWE IEIDSCHE COUSANT 7 Commissaris dei Koningin in Katwijk Hij prees de voortvarendheid van het gemeentebestuur GISTERMIDDAG heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Kiaasesz, een officieel bezoek aan de gemeente Katwijk gebracht. De Commissaris, die vergezeld was van de chef van zijn kabinet, mr. H. A. N. Dinger van Kruiningen, bezocht onmiddellijk na zijn aankomst burgemeester mr. W. J. Woldringh van der Hoop. Daarna werd de hoge bezoeker op het raadhuis door de waarnemend burgemeester, wet houder H. P. Bloot, de wethouders D. J. Kleen en D. C. van Leeuwen en gemeentesecretaris D. C. O.. Boekhoven, verwelkomd. Vervolgens werd een rondrit door de gemeente gemaakt, waarbij o.m. het elektrisch gemaal van Rijnland, het sportpark Nieuw-Zuid, de Chr. Katwijkse huishoud- en in dustrieschool en de groenteveiling in ogenschouw werden genomen. vaterwlngebied en de noordelijke entegrens oplev De rondrit werd onderbroken voor bezoek aan de viseerijschool, waar Kiaasesz door dp heer D. F, E. Meerburg, voorzitter van het schoolbestuur en direc teur C. Varke visser wprd ontvangen. Ir de directiekamer gaf de heer Varkevisser een korte uiteenzetting van de school- opleidang, waarna de Commissaris het ge bouw bezichtigde en enkele lesspn gedeel telijk bijwoonde. Op het raadhuis werd vervolgens de commandopost van de kring Zuid-Holland I van de B.B. bezich tigd. Daarna gaf de directeur van ge meentewerken, de heer P. C. Priester, aan de hand van een maquette een toelichting op het uitbreidingsplan. leg de bebouwing. Dat getracht wordt door grondgebied verruiming van de mogelijk heden te verkrijgen pleit voor de voort varendheid van het gemeentebestuur, aldus mr. Kiaasesz. Tijdens de rondrit was hem ook gebleken, dat een grote activiteit in de woningbouw wordt ontwikkeld, al kan deze dan ook de bestaande wondng- nood niet direct opheffen. Mr. Kiaasesz spoordp de vertegenwoor digers van het plaatselijk vereniging; leven aan het gemeentebestuur te ster r,?n. Verder hoopte de Commissaris d< spoedig een nieuwe burgemeester zal kun nen worden geïnstalleerd en hij besloot met de wens, dat de gemeente Katwijk een goede toekomst tegemoet zal gaan De waarnemend burgemeester, wethou der H, P, Bloot, dankte mr Kiaasesz ©lotte voor zijn zeer gewaardeerd bezoek. Gezellige familie-avonld van C.J.M.V. hobbyclub Gisteren werd in de Oranjezaal van het jeugdhuis een familie-avond voor de C J M.V. hobbyclub en Pax gehouden. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer C. van Duijvenbode, die de vele ouders hartelijk welkom heette. Na het voorlezen van de verschillende jaarverslagen, waaruit bleek dat het afge lopen jaar voor beide afdelingen gunstig is gewees' werd het verdere gedeelte van de avond gevuld met samenspraken. De heer Jac. Hoek sprak een slotwoord. Hoog en laag water Woensdag 28 maart: hoog water 4.21 en 16.36; laag water 0.10 en 12.35, spring- Kennismaking Om uier uur werden in de trouwzaal de gemeenteraadsleden aan mr Kiaasesz voorgesteld. Deze liet zich hierbij op de hoogte brengen van de verschillende pro blemen, waarvoor het Katwijkse gemeen tebestuur zich gesteld ziet Inmiddels hadden zich ln de hal een aantal vooraanstaande ingezetenen ver zameld. die om vijf uur eveneens in de trouwzaal aan de Commissaris werden voorgesteld. Wij merkten hierbij onder meer op de predikanten der verschillende kerken van Katwijk aan Zee en Katwijk aan den Rijn, pastoor F. P. M. van Vliet, hoofden van de plaatselijke onderwijs instellingen, vertegenwoordigers van de Katwijksohe Repderij Vereeniging „Vuur baak", de Vereniging van sohiippers-eige- naren, de Vereniging voor Vreemdelin genverkeer, de Groenteveiliingswereniging Katwijk en omstreken, de Katwijkse Mid denstandscentrale, de luitenant ter zee le klasse E. J. Wils, namens de commandant van het marinevliegkamp Valkenburg, de kapitein ter zee K. F. Venema, luitenant kolonel G. van der Wolf, de heren J. van Marle, technisch hoofdambtenaar van Rijnland, J. A. Blom, directeur der ge meentebedrijven, P. C. Priester, directeur van gemeentewerken, F. M. M. Fornara, gemeente-ontvanger, P. Brasser, hoofd inspecteur van politie. S. H. van Eyber- gen, lid van de Provinciale Staten Zuid-Holland, de paters H. J. van Meer en A. P. M. Mi'kx en vele vertegen woordigers van het plaatselijke veren! ging6- en bedrijfsleven. Ongedwongen Nadat mr. Kiaasesz zich gedurende lange tijd op ongedwongen wijze met de genodigden had onderhouden sprak hU nog een kort woord. Hij zei onder meer, dat het hem uiteraard onmoge lijk was geweest tijdens zijn korte be zoek met allen uitvoerig van gedach ten te wisselen en zich zodoende een volledig beeld van de gemeente Kat wijk te vormen. Toch was het moge lijk geweest een voorlopige indruk te verkrijgen. Hierbij was hem duidelijk geworden dat Katwijk tegen ziln grenzen aandrukt door de belemme ringen welke de militaire terreinen, Advertentie Paasconcert Het Katwijks Chr. Mannenkoor „JUBILATE" geeft D.V. 2e Paasdag in de Oudé Kerk een Paasconcert, onder leiding van de dirigent BERNARD VERBOOM Pianiste: mej. Jopie Haagh. Baritonsolo: de heer .L. Guyt. Aanvang n.m. 8 uur. Entree 75 cent. HAZERSWOUDE Jongeren in Holl. Mij. van Landbouw Onder leiding van de heer A. v. d. Vel de 16 de jongerenafdeling van de Holland se Mij van Landbouw gisteren in jaarver, gadering bijeen geweest. De voorzitter sprak de wens uit, dat de leden meer actl. vi'.eit zullen betonen om de afdeling op een hoger plan te brengen. Het jaarver slag van de secretaresse, mejuffrouw Rij laarsdam, getuigde van een goed vereni gingsleven. Er zijn 52 leden; de opkomst op de vergadering kon wel beter zijn, maar verder zijn er geen klachten. Pen ningmeester K. Verheul meldde een batig saldo van f 154. In de kascommissie wer den benoemd de dames S. Voets Adr. en G. Noordam Pdr. De bestuursverkiezing bracht enige be roering, daar drie leden niet herkiesbaar waren, namelijk A. v. d. Velde, K. Ver heul en mejuffrouw A. Wille, de laatste wegens bijzondere omstandigheden. Na verscheidene tevergeefse stemmingen werden de volgende personen gekozen: de heren M. Verheul en St. Slappende! en mejuffrouw G. Noordam Pdr. De heer G. Noordam, voorheen tweede voorzitter, verklaarde de functie van voorzitter te willen aanvaarden. De heer K. Verheul zegde de heer A. v. d. Velde dank voor hetgeen hij als voorzitter heeft gepres- Ophalen van huisvuil In verband met Goede Vrijdag wordt het huisvuil in het dorp opgehaald op donderdagmorgen 29 maart; aan de Rijn dijk wordt het normaal op de middag van die dag verzameld. Voorts wordt aan de Rijndijk op dinsdagmorgen 3 april huis vuil opgehaald, in plaats van op 2 april. VISSERIJ GOLFJES IJmuidense .rawloggei in Scheveningen gebouwd Het grootste vissersvaartuig, ooit in Scheveningen gebouwd, de trawllogger Beatrice (IJM 27), is zaterdag vandaar vertrokken voor de technische proef vaart naar VJaardingen. Vandaag is het schip overgedragen aan de eigenaar, reder J. C. Pronk. Schipper op de Beatrice Is N. Korbee uit Noordwijk, die bekend staat als „topschipper". Vorig jaar bracht hij met een stpomtrawler voor f 675.000 binnen. Met deze nieuwe logger kan hij nu ook gezouten haring aanvoeren. De ladingcapaciteit bedraagt 2000 kisten vis en ruim 600 tonnen haring. De Beatrice zal gewoon ter visvangst gaan omdat het schip onder loggercondities vaart. Gisteren vele schepen Aan de IJmuidense maandagmarkt verschenen de Sch 153do Kw 135 en de Kw 159 samen mot 29 loggers en 20 kot ters. De grote loggers voerden de vol gende hoeveelheden aan: de Sch 153 had 350 kisten haring, 200 makreel, 110 wij ting, 50 schelvis, 20 kool, 20 gul en poon, 15 varia en 100 stuks stijve kabeljauwen. De Kw 135 had 15 kisten schelvis, 330 makreel, 150 haring, 75 koolvis, 180 wij ting en 90 dichte wijting bij zléh. De Kw 159 had 100 open, 150 dichte wijting, 10 :helvi6 en 10 haring en uit de loggers kotters van de kust kwamen 250 kis- n wijting, 45.000 kilo tongen. 1300 kis- n schollen. 10 bot, 70 tarbot. 50 wijling schar, 850 stuks stijve er. 200 ijska- beljauwen plus 200 kisten varia. Alle meisjes slaagden aan de nijverheidsschool ALPHEN AAN DEN RIJN Oplichter van boeren in nood gearresteerd De Alphense recherche is dezer dagen in samenwerking met Hoogeveense collega's overgegaan tot de arrestatie van de 27-jarige timmerman J. de J. te Hoogeveen. De J. had er zijn „werk" van gemaakt boeren, die plannen hadden om een bedrijf te kopen, geld uit de zak te kloppen. Zo heeft hij o.a. de veehouder V. uit de Hoorn te Alphen aan den Rijn opgelicht. komen. Hij maakte door zijn optreden in druk en kreeg zodoende opnieuw een voor-schot van f 330. Toein de afwikkeling der transacties wat lang op zich liet wach ten, kreeg de Alphense veehouder arg waan, hij ging naar de politie en toen bleek, dat De J. een oplichter was. Hij had ook slachtoffers gemaakt in de om geving van Amsterdam en in de Rijn streek en de Bollenstreek. De politie kon zeven gevallen aan het Iteht brengen tot een totaalbedrag van f 5.000. Met de opsporing had de politie niet zoveel moeite, want deze man, die van de nood van anderen een „deugd" voor zichzelf trachtte te maken, had zijn juiste adres aan de slachtoffers opgege ven. Gistermorgen is De J. voor de offi cier van justitie in Den Haag geleid. Voor het vooronderzoek heeft hij enkele dagen in het politiebureau te Alphen aan den Rün doorgebracht. Toen bekend was geworden, dat de heer V. b'nnenkort zijn bedrijf moet verlaten, omdat zijn landerijen een andere bestem ming hadden gekregen, kwam De J hem met het verhaaltje, dat hij ii Noordoostpolder wel een nieuw bedrijf wist. Als de veehouder hem nu maar even wat geld" voor de vereiste vergunningen wiMide voorschieten, dan kwam de zaak best in orde. De veehouder gaf f 500 en schoot nog eens f 5C0 voor ten behoeve van een van zijn kennissen, die in dezelf de omstandigheden verkeerde De J. kwam kort daarna opnieuw Hij zei als penningmeester van een bond gel den uit de kas te hebben genomen voor zijn boerderijenhandel. Eerstdaags zou er controle worden uitgeoefend en als het kastekort dan aan het licht kwam zou er van de boerderijenhandel i>'et veel terecht Voor rle export. Hiervan nam de handel op het bui tenland de regels kabeljauwen nf en be taalde voor de grote van de ƒ87 tot de 120 per rij, terwijl de kleine f 44 a ƒ50 haalden en er voor de kisten met grote kabeljauwen een ƒ84 tot f 110 den 2.de kMn' 105 voor h«l diplom. kiod.mm„m»,..r O™ mkol evooorn. „e ">»- mr «o bracht h.t tot fj» I '40. llrwiï. bc'd"» oor de middelscholler. ƒ37 tot -"44 werd !ni" B™*** te Bokoop; betaald en de zefschollen ƒ50 tot ƒ56' Voor he' diploma hulp in de huishou- hoalden. ding a'aagden: Ina Buursink (mot lof), Met de traditionele feestavond in Cen traal hebben de leerlingen van de ge meentelijke nijverheidsschool voor meis jes het cursusjaar afgesloten. Tevens wer den diploma's uitgereikt. Alle 50 kandida ten waren geslaagd. Uiteraard was dc directrice, mej. N. van Beest, daarover Zij hoopte, dat de nieuwe cursussen ln de nieuwe, in aanbouw zijnde school kun nen beginnen. De vorst heeft wel vertra gend gewerkt. Wethouder Dekker ver moedde. dat deze hoop niet geheel ge grond was De geslaagden zijn: primairen: Marie v, d. Ent. Alie Cok, Fia de Groot (met lof), Stleneke Hooft- man, Lenie Keijzer, Aaltje Neven. Lena van Tilburg, Hannie van Wengerden (met lof), Mieke van Dijk, Hannie Cok. Ina de Groef. Annie van Helden (met lof). Marrl Huizer, Bep Loef, Truus van Soest. Betsie Verkerk en Adrie van Bodegraven, allen te Boskoop; Bep Hoog, Lydia van den Berg. Atie van Dijk, Wil Laman. Wil Jei- lema. alien te Alphen aan den Rijn; Janna van Eijk (met lof) te Hazerswoude; Lien van Llendem (met lof) le Hoogmade; Joke de Boer (met lof). Bea Verhoeven en Gerrte Wallet, allen te Lelmulden; Jannie Esveld. Marrl Sohreuder. Astrld Vink. Rin-a van Harten (met lof), Anneke van Hartien en Adrie van Leeuwen, allen te Ter Aar; Renniie Hilgerman en Marrle Alblas, beiden te Waddinxveen; Lies van Dorp (met lof) en Gre van de Horst, bei- Woubrugge; De Commissaris der Koningin in Ztlid-ïlollend. kijkt hier het werk van één der leerlingen va ■r. J. Kiaasesz, be de Visserijschool. Foto D. Kruyt Jaarvergadering C.B.T.B. Rijnsburg Rijnsburgse tuinders zaten er omstreeks 1100 al warmpjes bij In de zaal achter Avondrust kwamen de leden van de C.B.T.B gisteravond met hun dames in jaarvergadering bijeen. In zijn welkomstwoord laakte de voorzitter het verzuimen van de ledenvergaderingen. Hij was evenwel dankbaar voor de uitkomsten van de bedrijven, hoewel de resultaten van de gras- en bouwboeren misschien nog wel iets te wensen overlaten. De tuinbouwprodukten zijn niet meer zo gewild bij het Nederlandse publiek en de uitkomsten waren dan ook bedroevend. Gelukkig heeft Rijnsburg nog meer pijlen op zijn boog, zo zei de voorzitter. Binnenland de rest De rest nam de bnnenlandse handel (tegen eveneens goede prijzen af en voer de grove gullen werd een 32 tct 40 be taald, terwijl de middengul voor ƒ30 tot ƒ36 verkocht is en de torren 28 a ƒ34 opbrachten. De schol II is weggegaan voor 34 tot ƒ45 en de drietjes haalden ƒ13 a 22, terwijl de zwarte holen p 125 kilo 55 tot 60 opbrachtc-n. De gTO- schelvis is weer eens binnenlands geble ven en haalde 30 tot 41, terwijl de ir delschelvis tot 47 opbracht en cr v de kleinmlddel eenzelfde koers kwam, pennen en braadjes haalden tot ƒ45 kist en wijting noteerde 21 tor terwijl de harfner en makreel cvenei vest waren met. ƒ17 tot ƒ2? Margrien v. d. Brink en Gerrie miNSATERWOUPE Rijk subsidieert kerkrestauratie In t i uit zijn jaarverslag vroeg de heer W. Star zich af of het nu eigenlijk nog wel :1n heeft om 'ld van de CBTB te zijn. We leven immers in een tijd van revolu tie. Men spreekt tegenwoordig maar van chten van «de mens en men stelt eis op s. Het gevolg is, dat het leven steeds duurder wordt en de staat voor alles zorgt. Wij moeten evenwel Christus als Koning erkennen en doen wat Hij vraagt op de plaats waar Hij heeft gesteld, aldus de heer Star. Verder memoreerde hij de nieuwe c nisafcievorm 'van de proeftuin, die nu stichting is geworden. Dit is vooral de financiële zijde van betekenis. Het aantal leden van de afdeling beweegt zich i stijgende lijn en bedraag'. nu ruit Omdat penningmeester Nlek van mond wegens ziekte was. verhinderd bracht de voorzitter het financieel jaar verslag uit. Er Is een batig saldo van 276,88, hetgeen luim 159 meer is dan Dankbaar Vervolgens hield de heer T Kralt een causerie over de inhoud van de jaarver slagen. Spreker stond uitvoerig stil bij de organisatievorm van vóór 1 januari 1956. Toen had men een technische en een standorganisatie, die nu beide in de P.B.O. zijn verenigd. Niemand zal kun nen ontkennen, dat we met de tegen woordige ontwikkeling, die mede dank zij de bemoeiingen van de regering en allerlei organisaties tot stand is geko men, niet dankbaar mogen zijn Uit de statistieken Is bovendien gebleken, dat de inkomsten in Rijnsburg tot de hoogste van het .and behoren, aldus de heer Kralt. We moeten ons echter niet ver beelden, dat het altijd zo goed zal blij ven gaan, zo vervolgde spreker. De terug gang zal onvermijdelijk komen. Historie Nadat Star- Haak enkele gedichten had gedeclameerd vertelde de heer Braakhckke, Ieraar aan de Chr. tuinbouwdagsnhool, iets over de historie van R(jnsburg. Uit enkele overgebleven documenten van de abd(j daterend van omstreeks 1139 was gebleken, dat het voedsel voor de in die dagen uil sluit- kool. knoflook, uiei Aardappels Dat de tuinders ook in behoorlijk b(j kas zatei uit I lening, die een op inspectie reis zijnde graaf bij een tuinman had Omstreeks 1300 werd al spinazie naa Engeland geëxporteerd, zo vertelde de leraar. Misschien was er zelfs omstreeks 1400 reeds een begin van bloementeelt. In 1500 begon men zich op het kweken van fijnere groenten toe te leggen, waar na in 1600 meer algemene welvaart kwam. In die tijd gingen sommige tuinders naar Antwerpen voor het aanleggen en onder houden van tuinen. Leiden had toen ook al te kampen met grondgebrek. Daardoor kwamen veel Leidse tuinders naar Rijns burg. Bij de bestuursverkiezing werd de hei C. van der Sleet in de piaats van c heer Nic. van Egmond gekozen. De heer Van Egmond, die van de oprichting in 1930 af bestuurslid is geweest, had zich wegens gezondheidsredenen niet her kiesbaar gesteld. De heer D. de Mooy werd herkozen. Raadsa nda Donderdagavond komt de gemeenteraad bijeen om de volgende punten te behan delen: Opnieuw vaststelling verordening ïektengeiden, subsidie St. Agneolyc e Leiden, crediet voor aanleg straatver lichting Piet Heinstraat, grondaankoop, crediet voor riolering en trottoiraanleg Brouwerstraat, idem voor het Inrichten leslokaal op de zolder tuinbouwschool, benoeming van meentewerkman en verhoging vakantie-uitkering aan het gemeenteper- Paaswüding Hedenavond 8 uur houdt het Geref. kerkkoor een Paaswijding in de Marana- thakerk. Spreker is ds. G. Meynen van Hilversum over „Kruis en Kroon". tot kwart 3 is er ten huize van dokter F. Leerlnk, Herenweg 0, gelegenheid tot kosteloze inenting tegen pokken. WARMOND Woningbouw Architect Geels te Leiden heeft het bouwen van twee woningen met garages n de Sweilandstraat alhier opgedragen n het bouw-, woning- en bedrijf N. Mol te Leiderdorp. Binnengekomen: Kw 65, 24, 104, 89, 126. 26, 28^108, 114, 10 45, 5. 138. 135, 175.' 159, 44, 41 141, 29, 27. 94, 58. 21, 62, 77 88. 79, 165, 133, 12. 210, 60. Vertrokken: Kw 48 WOÜBËUGGB „Volk; Raedihuys de jaarlijkse ouderavond. Aan wezig waren ook burgemeester Van Wa- geningen, ds. Schinkel. Hervormd predi kant en ds. Cadee. Hervormd predikant te Oudshoorn. Na diploma-uitreiking voerde de kleuteronderwijzeres, mej. B. van Leersum, met haar leerlingen enkele zangspeiletjes op. Leerlingen van de lagere school verzorgden een toneelstukje Nao: wij vernemen pen een bijdrage van gezegd in de kasten de Hervormde kerk heeft de minister e.n en wetenschap vijftig procent toe- za-n restauratie van Zoal6 bekend is, bedraagt het aandeel van de burger lijke gemeente tten procent, wacht 'mag worden, - dat de provinciale overheid een subsidiepercentage tien zal vaststellen. In totaal zou dan 75 procent van de kosten zijn gedekt. Dai betekent, dat de kleir.e Hervormde ge meente nog voor 25 procent zou staan, haax beslist te zwaar zou zijn. Aiiper. de restauratie van de kerk kost 1 f 168.090. Vijfentwintig procent daarvan s f 42.000. Bovendien mopt de kerkelijke gemeente zorgen voor de herinrichting de kerk. die op een bedrag van f 40.000 is begroot. Het is dan ook te begrijpen, dat vandaag afgevaardigden van kerke- raad en kerkvoogdij naar Den Haag zijn getogen om een verhoging van de rijkssubsidie te bepleiten. Wy menen, dat verhoging zeker niet tot de on mogelijkheden behoort. Een rijksper centage in restauratiekosten dat tien proeent hoger ligt. is zelfs vrll ge bruikelijk. allen te Alphen aan den Rijn; Cobie Spij ker en Alda van Teijlingen te Boskoop; Jennie Kerkhoven te Ter Aar; coupeuse: Maartje van Gemeren (met lof) te Boskoop; costumière: Co Both (met lof) te Waddinxveen, Annie Boer te Wou- brugge; huisnaaister: Grada van Veen i« Boskoop en Joop de Vries te Alphen aar den Rijn. LEIDERDORP Foto-amateurs kregen unieke collectie In de gisteravond gehouden vergadering van de Lelderdorpse amateur-fotografen vereniging werd een rondreiscolleotia kleurendia's uil Amerika vertoond. Naast minder geslaagde opnamen waren ei tal van fraaie dia's, die de bewondering der leden wegdroegen. Besloten werd, met een kleine collectie mee te doen aan de bandsfotowedstrijd, die in mei aanstaande wordt gehouden Een Inwoner van Leiderdorp schonk de vereniging een serie negatieven van f' van het buiten-huls van graaf Bijlandt de Hoge Rijndijk, een eeuwenoud buiten, dat voor de tweede wereldoorlog onder slopers-handen viel De leden meenden, dat het hier een zeldzame serie be'jrof en aanvaardden de<ze met dankbaarheid. Opdracht Architect Geels te Leiden heeft het bouwen van twee woningen met garage aan de Sweilandstraat te Warmond opge dragen aan het bouw-, woning- en aan nemersbedrijf N. Mol, alhier. Bevordering De wachtmeester eerste klasse van de rijkspolitie alhier, de heer D. van der Laan, 1.; met ingang van 1 januari jl. be vorderd tet opperwachtmeester. Kandidaat Godgeleerdheid Onze plaatsgenoot de heer A, de Vos, is aan de Leidse universiteit geslaagd voor het kandidaatsexamen Godgeleerdheid. HILLEGOM Vrachtau ochautfeur kreeg zes weken Het Gerechtshof te Amsterdam heeft vanmorgen een 22-jarige Hillegomse chauffeur wegens een botsing door hem met een van ondeugdelijke remmen voor ziene vrachtauto veroorzaakt zes wegen gevangenisstraf opgelegd en hem de rij bevoegdheid ontnomen voor drie jaar. Verdachte werd hiertoe in hoger beroep veroordeeld, nadat tegen hem in eerste aanleg vier maanden met vijf jaar zegging was uitgesproken. De botsing had op 9 september vorig jaar plaats te Heem stede, waar de veroordeelde achterop een personenwagen was gereden, die, na voor- sortering midden op de weg stilstond om links af te slaan. Het herstel van de be stuurder van deze auto vergde enkele weken. De werkgever van verdachte wordt thans wegens de slechte toestand waarin de vrachtauto verkeerde, ook ver- Gaboes. Jaarstukken goegekeurdd; G. E. v. d. Werff Jr. ge,kozen en prof. dr. M. A. G. Harthoorn herkozen tot com missaris. Het zoeken naar het meisje Pijper De driejarige Adriana Pijper is nog steeds niet terecht. Verondersteld wordt, dat het kind al spelend het water Is in gelopen ten gevolge van het feit. dat een weckketel op het hoofd haar het uitzicht belemmerde. Ook de bemiddeling van de telepaat Crolset te Utrecht leidde niet tot het vinden van het kind. Wel heeft deze man nauwkeurig de situatie ter plaatse geschetst. Gisteren hebben twee mannen van de vaar- en duikerschool te Geer- truidenberg uren achtereen de bodem van het Aarkanaal afgezocht. Vandaag zou men met dreggen doorgaan en enkele vis sers zullen met een zegen het Aarkanaal afzoeken. Intussen heeft de heer Croiset zijn mening gehandhaafd, dat het kind te water ls geraakt en gevonden moet wor den bü het rooster van een duiker. Ds. W. Baas beroepen Voor de te stichten derde predikante plaats bij de Geref. Kerk van Alphen aan den Rijn is gisteravond beroepen ds. W. Baas te Urk. Ds. Baas werd in 1925 te Apeldoorn geboren en verbond zich in 1951 aan zijn eerste gemeente, te Bozum, Friesland. Twee jaar later vertrok hij naar Urk. Vogelpark Avifauna In he1 vogelpark Avifauna, waar gister, avond de verlichting weer gebrand heeft, heerst volop activiteit. Dat mag weer, want G-ed. Staten hebben de raadsbeslui ten inzake het in gebruik en exploitatie geven van het pank aan de heer Van dec Vaik te Voorschoten goedgekeurd. Nieuwe tribune Voor de bouw van een n-leuwe tribune hield de voetbalvereniging Alphia maan dag in het Nut een propaganda feest avond. De kosten van da bouw zijn be- g-roo' op 10.000. Dezer d-agen wordt ook nog een eieren-bazaar in het IJsolubge- bouw gehouden. Van de konijnenactle is ruim 600 overgehouden. Er werden gis teravond twee geysers aangeboden voor de kleedkamers. De avond werd verzorgdi door <het gezelschap Oharles René met het programma „Hallo, wij brengen w" Toneelcursus Op uitnodiging van de federatie van Alphense amateur-toneelgezelschappen hield de heer Cor van der Lugt Melsert in hotel Toor voor vele leden van de plaatselijke toneelverenigingen zijn laatste cursusavond in dit seizoen. Hij behandelde op deze avond het woord, het gebaar en de plastiek. Ook werd iets gezegd over de keuze van de stiukken. Er was ook go-, legetvhoid. vragen te stellen BENTHUIZEN Geref. gemeente Voor de Geref. gemeente zal donderdag- VALKENBURG Spreekbeurt Donderdag half 8 spreekt in zaal De Vries voor de afdeling van de Geref. bond ds. Haverkamp van Nieuw-Lekker- land. Werkspoor. Laatste 10 locomotieven in het contract van f200 min. met de Argentijnse regering verscheept. Met uit zondering van motoren ls contract nu af gewerkt Penningzestien - botje bij botje - beurzensnijder TN een vorig artikel heb ik duidelijk gemaakt hoe ■*- vaak we getallen in onze taal bezigen, zonder dat we feitelijk aan de waarde dier getallen denken. Ik stel me nu voor dit denkbeeld iets uit te breiden en van de getallen over te stappen op de wis- cn reken kunde. Maar één waarschuwing moet vooraf gaan. Bij herhaling heb ik er reeds de aandacht op gevestigd, dat taal geen wiskunde is en dat men derhalve vaak met een redenering aan die wetenschap ontleend, bi? de taal niets bereikt. Het gaat niet aan tc zeggen: Dif feit is zó, dus moet het andere ook zo zijn. De taa! is uiterst grillig en vaak vinden wc dingen die vol komen onlogisch zijn, althans voor de oppervlakkige beschouwer, want soms komen we by een historische uiteenzetting toch tot dc gevolgtrekking, dat hel schijnbaar onlogische lang niet zo onverklaar baar is als het leek. Dit tussen haakjes. Bij mijn praatje over de getallen heb ik één uitdrukking niet genoemd, omdat ze m.i meer bij het thans besproken onderwerp thuishoort Het is de zegswijze: „Hij is penningzestienwaarmee men wil aanduiden, dat iemand zeer gierig of schra perig is. Hce komt men tot, deze uitdrukking? Wie zich zijn vaderlandse geschiedenis herinnert, zal wel weten, dat Alva o.a. de tiende penning invoerde. Hier hebben we hetzelfde woord. Het betekende in zijn tijd: pro- De tiende penning beduidde dus: tien procent de verhandelde koopwaren Nu was over het alge- n de rente in vroeger tijd laag. lager dan in onze v Wanneer Iemand echter een woekeraar was, eiste hij één zestiende van het geleende kapitaal als rente, dat was dus zes en een kwart procent. Men vond dit zo razend hoog, dat men zo iemand voor een woekeraar uitschold en hem penningzestien noemde ater is deze zegswijze van algemener betekenis ge- orden. Tegenwoordig zegt men van iets: dat is van nul en gener waarde Feitelijk is dit een verbastering, ont- i uit misverstand, toen men niet meer begreep oorspronkelijk werd bedoeld. In het mi'ddel- nederlands. de taal der middeleeuwen, zei men: nul n van geenre waarde en later nog- nul ende van on- eerden, waarin nul geen zelfstandig, maar een bij voeglijk naamwoord was. Want het woord betekende; nietig, krachteloos. In de talen van de drie ons omrin gende volkeren heeft het die betekenis thans nog. pEN andere zegswijze, die op misverstand of mis- schien enigszins misplaatste geestigheid berustte, luidt: „Hij heeft Mozes en de profeten", waarmee men wil zeggen, dat iemand veel geld bezit. Hier ls Mozes ^en verbastering van het Jodenduitse moos, dat eigen lijk steen of pit beduidt en zo de betekenis heeft ge kregen van een kleine munt, die de waarde had van een twintigste sikkel. Toen men de oorsprong niet neer voelde, heeft men er „de profeten" aan toege voegd. hoogstwaarschijnlijk door de bijgedachte aan 4e geschiedenis van de rijke man en Lazarus. Wie Mozes en de profeten heeft, bezit al wat hij maar kan wensen. Zo is het ook met het geld ln de maatschappij. Wie dat heeft, behoeft geen andere dingen, althans oppervlakkig gezien, want een ander spreekwoord •egt ons. dat geluk niet te koop is. Nu we het over geld hebben, denken we ook aan de uitdrukking, „botje bij botje leggen", d.w.z. gezamen lijk een bedrag betalen. Hier is botje noch een vis, noch een been. maar de naam van een zilveren pen ning, meestal gelijk aan vier duiten. Hoe kwam de munt aan die naam? Naar het uiterlijk. Op een „bot drager" (een stuiver) stond aan de voorkant een zit tende leeuw die op de kop een gesloten helmkap had. enigszins gelijkend op een botte (vat of kuip). Zo ziet men welke zonderlinge wisselingen een woord kan beleven. jX/TAAR het geld heeft nog meer zegswijzen doen ont- L'J- staan. Denkt maar eens aan: eieren voor zijn geld kiezen, wat betekent zich met minder tevreden stellen dan men oorspronkelijk verwachtte of eiste. Men dient hierbij te weten, dat eieren vroeger weinig waarde hadden en daarom, bij schaarste van geld, als pasmunt dienst deden. Nog in de tijd van Karei V (15001558) golden 32 eieren één stuiver. Als men dus geen geld kon krijgen, ook zelfs niet het geringste, dan koos men maar eieren. Wenst men te zeggen, dat Iemand een verwachte som te pakken heeft, dan kan men zich zo uitdrukken: „Hij heeft de aap binnen". Men heeft dit wel ver klaard door aan te nemen, dat de spaarvarkens van tegenwoordig, eertijds ook wel de vorm van apen had den. Dit is echter niet bewezen. Daarom denkt prof. Stoett dat de zegswijze iets te maken heeft met de 17de eeuwse spreekwijze: „ze zien op geen aap, die uit Oost-Indien komen". Overdrachtelijk dus: wie geld heeft, is niet karig. Ook zegt hij nog. dat ronde apen voor ronde schijven of geld worden gebruikt. Het is mogelijk, maar toch kan het wel zijn dat men de een of andere dag een oud geschrift vindt, waaruit een indere oorsprong blijkt. Als Iemand goed In zijn geld zit, zegt men ook wel: Hij is in goeden doen". Wat beduidt dit „doen"? Het is eenvoudig een ander woord voor zaak of gedoente, bedrijf. En als iemand een goede zaak heeft, dan kan hij wat opzij leggen en komt dus weldra „ln goeden doen". Onze uitdrukking: „het gelag betalen", die nu bete kent „voor tets opdraaien" is ontstaan uit het werk woord gellggen, dat betekende: samenleggen, geld bijeenbrengen bv. voor gezamenlijke verteringen. Wie echter alleen alles moest betalen, dus ook de on kosten door de anderen gemaakt, was wel slecht af cn van hem kon men terecht min of meer medelijdend zeggen, dat hij het gelag moest betalen. IJET woord beurzensnijder voor zakkenroller of rover ls thans niet meer ln gebruik, hoewel men het bv. In „De Delftsche Wonderdokter" van mevr. Bosboom-Toussaint nog vindt. Hoe komt men aan dit woord? Het dagtekent uit de tijd toen ook de volwas sen mannen nog „lange kleren" droegen. Ieder heeft wel eens de bekende afbeelding van Dante op de brug In Florence gezien. HIJ draagt daar het gewone mid deleeuwse lange opperkleed, dat ook thans bv. nog in Egypte door metselaars en andere handwerkslieden onder het werk gedragen wordt, zoals ik daar tot mijn verbazing zag. Men had toen de gewoonte de beurs niet in een zak te steken, indien men die al had, maar ze aan oen riem of koord te dragen', die aan een leren hand om het middel was bevestigd. Een dief had dus eenvoudig die riem door te snijden om zich van de beurs meester te maken. Men ziet dat het praatje oVer wis- en rekenkunde zich hoofdzakelijk op het gebied van het geld heeft bewogen. En geen wonder: „geld is immers de ziel van de negotie". Dr. F. C. Dominions

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7