Drie Jan eeuwen geleden vestigde Steen zich in Warmond Familie Van Wassenaer heeft schilder Zeker geïnspireerd Voor geschoolde vaklieden is Zuid-Afrika open Filmprogramma met „Zes Jaar" als hoofdmoot Bondsvoorzitter en -secretaris over ouderdomswet 1957 NIEI.Vffi LEILSCHt COURANT 3 DONDERDAG 22 MAART 1956 ie niet gewaagd te veronderstellen dat de vrouw aan zijn zijde Grietje van Goyen is, met één van de kinderen. Voorts is uit Warmond afkomstig het landschap met duinen en vee, waarin zich de geschiedenis van Rachel en Lab an afspeelt. Het is in de Leidse Lakenhal te zien. En dan moet er nog een werk „Het vrolijke feest" bestaan, waarop de toren van de oude Warmondse kerk ook duide lijk is te zien, en dat dus ook uit deze periode afkomstig is. Verder leven Over Steens verder 'leven moeten we kort zijn. Aangetrokken door het vro lijke leven van de Haarlemse schilders ging hij in 1660 derwaarts. Wellicht was de afzet vam schilderijen naar Amster dam uit deze plaats ook gemakkelijker dan uit het geïsoleerde Warmond. Frans Hals. Adriaen en Molenaer van Ostade. zij moe'ten menage kroes bier met Jan Steen hebben geledigd. Een zware slag trof de schilder toen zijn vrouw in 1669 sbierf. Hij keerde terug naar zijn vader stad Leiden en opende in het huis van zijn vader, aan de Langebrug, een her berg. Daar hertrouwde hij ook. in 1673. met de weduwe van een boekverkoper. Mania van Egrnont. Zes jaar van laat huwelijksgeluk heeft Jan Steen met haar gekend. In 1679 overleed hij en werd op 3 februari begraven in de Pieterskerk. De koster kan zijn graf nog wel aan- Jan Steen liet de wereld meer dan 800 schilderijen na over alle mogelijke on derwerpen. Zeventig daarvan waren op bijbelse onderwerpen geïnspireerd, maar daarnaast zijn z'n uitbeeldingen van volksfeesten, feesten van rederijkers, doktersbezoeken of gewoon maar het leven-van-alle-dag, met recht wereldbe roemd geworden. Waar blijft in Leiden „Het Zonnehuis" heeft goed jaar achter de rug De leden van de afdeling Leiden van „Het Zonnehuis", de Chr. ver eniging tot verpleging van behoef tige chronisch zieken, kwamen gis teravond naar het wijkgebouw Stille Rijn, om te horen dat het met de ver eniging goed gaat. De voorzitter, de heer W. G. Aldershoff, was blij, dat zo'n groot aantal dames was opge komen. Het jaarrverölöig van de secretarie, de heer D. Prins, wae dors optimistisch ge stemd. Hij kon xnélkffiog maken van een redelijke activiteit en een goed resultaat. Een hoogtepunt dn het verenigingsjaar was het 12J£-jarig bestaan van de dames- lorans. Deze dames verrichten bijzon-der veeil werk. Zij hebben f 1000 kunnen af dragen. Dames dde ook willen helpen, kunnen, zoals werd meegedeeld, elke woensdagavond kwart voor acht in het wijkgebouw terecht. De secretaris kon ook bekend maken», dat de collecte dit jaar van 2025 augustus gehouden wordt. De penningmeester, de heer Th. van Zoeten, had nog nooit zoveel aan het hoofdbestuur kunnen afdragen als dit Jaar. De busjes hadden f 816,1-8, de ka lenders f 367 opgebracht. Daarbij kwam de goede collecte (f 1335,40) en de bij drage van de dameökrans, zodat een to taal van f 4068.95 afgedragen kon worden. Er zijnr dit jaar minder busjes geleegd, maar de opbrengst was gemiddeld hoger. Tot tweede voorzitter werd gekozen de heer Ni'c. van de Keur, terwijl de secre taris wend herkozen Het hoofdbestuur heeft een aantrekke lijke propaga-ndafoider het licht doen zien, die prachtige foto'6 geeft van de drie tehuizen in Doorn, Beekbergen en Schiedam. De heer Aldershoff vertelde nog iets over het plan voor het nieuwe tehuis in het Noorden van het land en hij riep de leden in verband hiermee op tot grote acafeiiviteit. HIER WOONDE EN WERKTE Jan Steen van 1656 tot 1660". Deze een voudige inscriptie staat te lezen op een bronzen plaquette, aange bracht naast de verveloze deur van een onaanzienlijk huis in Warmond. Dit jaar is het dus precies drie eeuwen geleden, dat de grote meester zich in het kleine dorp vestigde. Wat bewoog hem tot het kiezen van de lande lijke rust van het Warmond van die dagen? Welke werken heeft hij er geschilderd en waarom hield hij het er maar vier jaar uit? Op deze en als vanzelf nog meer opkomende vragen een welbelijnd antwoord geven is een moeilijke zaak. Er bestaat niet zo bar veel lectuur over het leven van Jan Steen en over sommige onderdelen van zijn levensloop tast men nog zo in het duister, dat de fantasie soms te hulp werd geroepen om althans een enigszins afgerond geheel te krijgen. Maar laat ons zien wat er dan wel bekend is, want daarom gaat het ten slotte. De wieg van Jan Steen heeft gestaan in het huis van een aanzienlijk brouwer aan de Langebrug te Leiden. Zijn vader, die luisterde na-ar de roofg-ieraohti-ge naam Havick. zal in zijn eerstgeborene stellig de stamhouder hebben gezien, die de za ken later op nog groter voet zou voortzet ten. Maar dat pakte wel even anders uit. De jonge Jan Steen bleek helemaal niets te voelen voor het gezwoeg in- de brou werij. Maar wat er toen precies met hem gebeurde weten we al niet zeker meer. Vermoedelijk zag de Leridse meester Ger- rit Dou wel wat in de knaap, en alweer misschien heeft Jan de eerste lessen in de edele schilderkunst in zijn vaderstad gekregen. Men mag van een eerzaam brouwer verwachten!, dat hij zijn zoon een goede toekomst wil beren-den. Kunstschilders stelden zich ook vaak in dienst va-n de kerk. Nu was de zeventiende eeuw wel iswaar niet te vergelijken met de Middel eeuwen, waarin de kerkelijke k-unet een geëvenaarde bloeiperiode r toch kon men zich als voor kerkeh bestemde al- n andere werken een be hoorlijk bestaan verwerven. Of was het het R.K. geloof, dat vader Steen zijn oudste deed zenden naar Nicolaas Knup- fer in Utrecht? Wanneer da', precies 16 geweest is onbekend. Jan Steen werd geboren in 1626 en in 1646 stond hij in Leiden ingeschreven als student. Moge lijk is dat zijn leerjaren onder Knupfer vóór 1646 vielen. Lang is Jan niet in Utrecht gebleven!, in 1649 vinden we hem in Den Haag als leerüiinig van Jan van Goyen. Sommigen schuiven hier n«g een leertijd onder de gebroeders Van Os-'ade tussendoor in Haarlem, hetgeen slechts te meer wijst op de ongedurige aard van de jonge Jan Steen. Zijn h-art moet in Den Haag onimi'ddeMtijk vlam hebben- ge vat voor de dochter van d-e grote land schapsschilder. Reeds de derde oktober (sic!) van dat jaar trouwt hij zijn Grietje van Goyen-, en het echij-nt een zeer ge lukkig huwelijk te zijn geweest ook. beleefde, schilder t ta-a re tukken - opbrengst van hun werken niet konden leven en er dus iets anders bij deden. Het was helemaal niet ongewoon, dat Jan Steen het eerder arm dan rijk had. In de eerste plaats was hij nog jong en moest, hij dus naam maken, in de tweede plaats I In een museum te Chicago hangt deze impressie van Jan Steen van de kermis te Warmond. schilderij werd gemaakt, ging verhuizen naar Den Haag. Jan Steen heeft het dus klaarblijkelijk in zijn laatste Warmondse jaar als herinnering voor haar gemaakt. Prof. Martin zegt ervan „In dit schilderij komt niet alleen Steens volle meesterschap tot uiting, maar ook zijn gevoeligheid. Het is voorjaar, de kuikens de bomen, het lammetje, de ruiende fa zantenhaan bewijzen het. Temidden van al dat jonge ziet men het kleine meiske. een prinses gelijk, geflankeerd door twee lelijke bedienden, die, waren ze door Velasquez geschilderd, een en al tragiek zouden zijn, maar op wie Jan Steen de inigheid van heel dit lieve laat afstralen, gelukkig als hij zelf Causerie van A. Drost op voorlichtingsavond in Jacobazaal Leiden, die gisteren in de Jacobazaal van de Burcht werd gehouden, had Zuid-Afrika als onderwerp. Spreker was de heer A .Drost, emigratie- voorlichtingsambtenaar van het arbeidsbureau te Apeldoorn. De heer H. Hazelhoff, directeur van het G.A.B. te Leiden, zei in zijn openingswoord, dat ondanks de gunstige toestand in ons land, het gewenst is, dat jaarlijks een deel van de bevolking elders een bestaan opbouwt. ijn kunstenaarsnatuur hem in de j blijkbaar is in de landelijke weg als het op zakendoen aankwam, en Warmond van die dagen. De familie Van ln de derde plaats groeide zijn gezin Wassenaer was katholiek en het is mis- voorspoedig. Vermoedelijk zal brouwer schien daaraan te danken, dat de War- Havick Steen uit Leiden er wel achter mondse geloofsgenoot de zeldzame kans hebben gezeten, dat .Tan in 1654 in Delft een brouwerij huurde, om althans het hoofd boven water te kunnen houden. Erg slim kunnen we dit achteraf niet van vader Havick vinden, want nimmer kan een mens iets werkelijk goed doen. wan neer heel zijn wezen haakt naar het ver vullen van een andere roeping. Maar tocher waren voorbeelden genoeg van kunstenaars die het wel kon den. Aert van der Neer bijvoorbeeld was herbergier. Philips Koninck beurtschip- perde zo'n beetje, Pieter de Hooch oefen de het eerzame beroep van huisknecht uit. Maar Jan Steen slaagde er niet in hun illuster voorbeeld te volgen, Twee jaar later zat hij al in Warmond, ver van het gewoel van de wereld, temidden van de weldoende landelijke rust. Kippehof De reeds eerder genoemde prof. Martin meende met zekerheid uit deze War mondse tijd slechts één schilderij van Jan Steen te kunnen aanwijzen, namelijk de wereldvermaarde Kippehof, thans in het Mauritshuis in Den Haag. Er zijn er meer. maar daarover straks. Zoals men op het schilderij, op deze pagina gereproduceerd, kan zien, staat op de achtergrond een kasteel, het nu geheel verdwenen kasteel Oud Teilingen. Het heeft gestaan op de plaats tussen de tegenwoordige "Jan Steenlaan en de Leede. Bij het graven, van de jachthaven K.P.M. heeft men nog veel last gehad van de uiterst zware fun deringen der muren. Het afgebeelde meisje is de ongeveer tienjarige Jacoba Maria van Wassenaer, die het jaar volgend op dat. waarin het kreeg tot het scheppen geest meest Vermeerachtige onder zijn meesterwerken." Kermis Klaarblijkelijk 's het prof. Martin niet bekend geweest, dat zich in Amerika een werk bevindt dat wel heel duidelijk h0>. plezier demonstreert, dat Jan Steen steeds i-n het landleven heeft gehad, namelijk de kei-mis te Warmond. Hier en daar was dit feit bij kunstenaars wel bekend maar het kwam pas in het volle licht van de publiciteit toen de oud-Warmon- der Jan Bader, omstreeks 1924 in Amen- ka reizend, het plotseling in het museum van Chicago zag hangen. De -heer W. Machèn uit Warmond schreef naar de di recteur en kreeg twee gekleurde repro ducties, waarvan er één thans nog dn het Warmondse gemeentehuis hangt. We zijn blij onze lezers hierbij een afbeelding te kunnen geven van dit vrolijke en onge dwongen tafereel. Het werk stamt uit 1656, het was dus de eerste kermis, die de toen dertigjarige Jan Steen in War mond maakte. Geheel rechts zien we de kasteelheer Johan Baron van Wassenaer, een man die zeer k-lein van stuk is ge weest, met zijn vrouw en dochter, dezelf de Jacoba Maria van de Kippehof, maar hier natuurlijk vier jaar jonger. De man te paard stelt voor de baljuw-schout Ro- sen-burgh, vrijheer tot Warmont, Hasers- woude, Druynen, Gansoyen, zoals zijn officiële titel luidde. Hij woonde op het nu nog bestaande huis Oostergeest. Twee de van links Is de schilder zelf, en het Ons land ls dicht -bevolkt en men blijft een toeneming van de bevolking wachten. Dat schept problemen. De heer Hazelhoff -noemde de werkgelegenheid, de huisvesting, de kapitaalsinvestering en de recreatiemogelijkhedd. De regering is van mening, dat het dn het belang van het volk is, als regelmatig een aantal meD- sen emigreren. Wié emigreren, dat is een zaak van de belangstellenden zélf. De stap kan alleen worden ondernomen me* kennis van zaken. Vandaar deze voor lichtingsavonden, die geen propaganda, maar alleen voorlichting beogen. De heer Drost heeft deze avond tal van wetenswaardige dingen over de Unie van Zuid-Afrika verteld. Men moet niet denken, dat Zuid-Afrika een Nederland II is. Het land is 36 maal zo groot als Nederland. Er wonen drie miljoen blan ken en tien miljoen nist-blanken, van wie 8 miljoen zg. Naturellen. Men vindt er tien Inwoners per km2; in Nederland is dat aanbal 329! Niet alle gebieden zijn echter bewoonbaar. Er worden twee talen -gesproken, Afrikaans en Engels, 60 procent Afrikaans, 40 procent Engels. Voorspeld is. dat de industriële bedrij vigheid zich binnen tien jaar zal kunnen verdubbelen. De steenkoolvoorraden schier onuitputtelijk. Het land is nog landbouwstaat, maar langzamerhand zal de industrie de landbouw voorbijstreven. De grote steden dragen het stempel van welvaart. Alleen geschoolden Zuid-Afrika bepaalt zich tot het trekken van vakmensen. Er zijn daar nog zoveel ongeschoolden, dat men hun aantal zeker niet wil vergroten. Er is plaatsings moge lijkhei-d voor metaalbewerkers, meest -rui-me zin, bouwvakarbeiders, i monteurs, slagers, bakkers, gediplomeerde verpleegsters, kinderverzorgsters, kappers en ook wel typografen. Het huisvestingsprobleem heeft er op geen stukken na die omvang als ln Nederland. Dc huren liggen er hoger (20 tot 30 procent van het in komen). Het gemiddelde loon van de vakman is 60 pond per maand, maar de innerlijke waarde van het pond is te stellen op 7,50. De levensmidde len z(jn er over het algemeen goed koper, kleding cn schoeisel zyn er evenwel duurder. Het complex van sociale voorzieningen is minder groot dan by ons. Klndcrbüslag kent men er byvoorbeeld niet. Dc heer Drost adviseerde dan ook, niet naar Zuid- Afrika te emigreren ais men een aan tal niet-verdienendo kinderen heeft. Wat de godsdienst betreft deelde de heer Drost mee, dat 95 procent van de bevolking Protestants is en 5 procent Rooms-Katholiek. R.K. emigranten den zeker niet geweerd. Dit in tegen stelling tot bepaalde geruchten. De emigrant die meent, dat hij dc op- lossing van het rassenprobleem in de zak heeft, (is dom. De Naturel wordt zeker niet onderdrukt. De heer Drost meende, Zorgen De zopgen bleven het jonige paar nóet bespaard. J-an Steen en zijn gade konden wedliswaar blijven wonen i-ni het huis van Van Goyen, maar daarmee was nog niets gezegd van de inkomsten van het nieuwe huisgezin. En met de afzet van de schil derijen vlotte het niet erg. Of Jan altijd spaarzaam en degelijk heeft geleefd is een vraag, -die hierbij vanzelf oprijst. Wie „Jan Steen" zegt denkt onmiddellijk aan „Het huishouden van Jan Steen", een tot spreekwoord geworden schilderij met de bekende - voorstelling. Toch schijnt Jan Steen een veel vromer man te zijn geweest dan, men in vroeger eeuwen meende te moeten aannemen. Het ie waar, hij schilderde graag volkse taferelen, ma-a-r daarnaast staan toch ook zijn bijbelse schilderijen en mythologi sche taferelen. Prof. dr. W. Martins die ter gelegen heid van de grote Jan Steen-tentoonstel ling, in 1926 in Leiden gehouden-, een boekje heeft geschreven, zegt hierover „Een typisch burgermanshuwelijk, zon d-er veel geestesbeschaving, ma-ar ge grondvest op hetgeen beid-en door h-un werk vermochten en geschraagd door een vast, eenvoudig geloof". Zinspreuk Wil men een bewijs? Op het schilderij „Gebed voor het eben" bracht J-an Steen de volgende zinspreuk aan „'Drie dingen wensch ik en niet meer Vóór al te minnen Godt den Heer, Geen ovew-loet van Ryokdoms Schat Maar wens om 't geen de wijste bad Een. eerlijk leven op dit dal, lm deze drie bestaet het ai" Jan Steen heeft niets meer gehaat dan slordigheid en losbandigheid enerzijds, schijnheiligheid anderzijds. Met di*. voor ogen moet men zijn uitbeeldingen van het Hollands binnenhuis zien», en niet an ders Brouwer van e be/cendste schilderijen van Jan Steen is De Kippehof, met kasteel Oud Teilingen te Warmond op de achtergrond. In dit huis aan de Jan Steenlaan in Warmond woonde en werkte de schilder. Op de dakbalk staat het jaartal 1611 vermeld, zodat het huis 45 jaar oud was toen de schilder erin trok. Foto N. v. d. Horst. Tien jaar Expogé ln het kader van de herdenking van het tienjarig bestaan van de afdeling Leiden van de vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd werd de leden gisteravond, in de filmzaal van de universiteit een film programma aangeboden. Hoofdmoot van dit programma was de film over het studentenver zet „Zes Jaar". Eén van de medespeelsters uit deze rol prent, mevrouw Glastra van Loon, gaf daarbij een toelichting. Mevrouw Glastra van Loon gaf in haar dant welkom kunnen heten. Hij drukte inleiding een beeld van het studenten' zet, voor zover dat tenminste in een kort bestek is samen te vatten. De studenten hadden het voordeel dat zij een groep vormden, en dat er leiding was. Het blad ..De Geus" verscheen al eind 1940 en de Raad van Negen heeft tot aan het eind van de oorlog gefunctioneerd. Zij bracht de beroemde rede van prof. Cleveringa in herinnering, de sluiting van de uni versiteit en de offers, die de studenten voor de bevrijding hebben moeten bren gen. Vierhonderd van hen zijn gevallen, een veelvoud van dit getal heeft gezucht in gevangenissen en kampen. Mevrouw Glastra van Loon gaf een hu moristisch beeld van de moeilijkheden, waarmee de vervaardigers van de film ..Zes Jaar" te kampen hebben gehad. Een groot deel van de opnamen is gemaakt op de zolder van het gebouw van de V.V.S.L. Zij had weinig bewondering voor het werk van regisseur Josephson. die de film teveel in brokjes zou hebben doen uiteenvallen. De vertoning zelf heeft ech ter bewezen, dat met primitieve middelen en amateurs als spelers toch iets goeds, is te bereiken. „Zes Jaar" is, ondanks alle bezwaren, die men er uit technisch oog punt tegen in kan brengen, toch geworden tot een waardig document van het stu- Het programma werd gecompleteerd met een film van de regeringsvoorlich tingsdienst, „De Vliegende Hollanders ke ren terug". Hierin werd een beeld ge geven van de Duitse overval op ons land en het werk van de Nederlandse piloten. De laatste film. een Canadees produkt. behandelde de strijd in Nederland zelf. In zijn openingswoord had L. Questroo vertegenwoordige hoofdbestuur en de garni dank van het bestuur uit de medewerking, die curatoren van de universiteit aan deze avond hebben ver leend. Spr. legde de nadruk op de over eenkomst tussen het studentenverzet en het werk van de ex-politieke gevangenen. Het devies „Terwille van de vrijheid" verenigt ons allen, zo zei hij. In zijn slot woord riep hij allen op pal te staan voor de vrijheid, totdat het laatste concentra tiekamp in de wereld is gesloten. 25.000ste bezoeker op zuivelexpositie Met enig feestbetoon is gistermiddag even over drie de 25.000ste bezoeker var de zuiveltentoonstelling op de Beesten markt ontvangen. Het bleek te zijn me vrouw Van Duyn—Gubbi, die met haar drie dochters en een zoon de toegangs poort was binnengewandeld. Aanvanke lijk was zij onkundig van de bijzondere betekenis van het nummer op haar gangsbewijs, maar nadat de assistent- tentoonstellingsleider, de heer C. vai Hagen, dit had onthuld, stond zij gauw genoeg in de demonstratieruimte om een mild regentje fraaie geschenken over zich te laten uitstorten. Mevrouw Van Duyn kreeg een botervloot, botermesje, kaas schaaf, alles met inscriptie, vier melk- glazen, een fles melk, een kaasje en eer pakje beter. Dat diiit aantel bezoekers woensdag middag al werd bereikt pleit voor dc aantrekkingskracht van de expositie. Een gemiddelde van ruim vierduizend bezoe kers pei; dag is voor een stad als Leiden helemaal niet gek. Burgerlijke stand van- Leiden GEBOREN: Aldegonde Pebron el-la An nette Johannes dr van J B M -in 't Veen van Eenige; Tennis zn van P Brus- en C Ouwehand; Marco Alexander Boudewijn zn van H A Humme en J Wort- Johannes zn van J Vinkestijn en A Overdij-k. GEHUWD: A P Gordijn en M Stokker- .aros; J Alk erna en W Damen; A Brouwer C Beij; A v d Ringt en R E Blom; N J P de J-ongh en J Filippo; J C G Heuven en J M J Freusberg; R G Spoel en C W OVERLEDEN: A A Knoppers, ma j-rA M Kooymans, wed van Kuperus 63 jr; J D de Graaf, man 71 jr; B Imthorn. wedn-r 75 jr; M Pansier, wednr 87 jr. Aid. Leiden bond ouden van dagen ONDER leiding van de heer J. G. van der Zeeuw kwam de afdeling Leiden van de algemene bond van ouden van dagen gistermiddag in de Burcht bijeen. Zowel de voorzitter a'ls de secretaris van de bond, resp. de heren W. van Beek en G. J. de Bruin, voerden op deze goed bezochte bijeenkomst het woord. Beiden besteedden aandacht aan de ouderdoms wet1957. De beer Van Beek vestigde s-petiaal di aandacht op de ontwikkeling der ouder domsvoorziening in ons land sedert de vorige eeurw, toen de bejaarden geheel afhankelijk waren van liefdadigheids- Instellingen. Ondanks de armenwet en overige verbeteringen vóór de tweede we reldoorlog, was de situatie voor de oudjes weinig rooskleurig. Sindsdien i6 er, aldus spr.. veel verbeterd en dat was te danken aan de activiteit van de algemene bond van ouden van dagen, die op 23 juli 1945 te Rotterdam werd opgericht. De bond 67.000 Kracht in aantal De heer De Bruin onderstreepte, dat de grootste kracht van de bond ligt in het aantal. Vóór de ouderdomswet-1957 in werking treedt, moet de afdeling Leiden van 600 naar 1000 leden, aldus de heer De Bruin. Hij besloot met een uiteenzetting te geven van de wet-Suurhof, die thans in dp Tweede Kamer wordt behandeld. Na afloop van dp vergadering gaven zich 28 dat -het rassenvraagstuk een puur-Afri- se aangelegenheid is. waarover moei te oordelen valt. De Naturel leeft :n volkomen andere bescha%ringssfeer dan de blanke. De apartheidspolitiek heeft ten doel, beide groepen in hun eigen sfeer laten. Of men daarin za-1 sla-gen, kon i heer Drost niet zeggen. In het slot van zijn causerie waar schuwde de spreker voor vermaterialise- •ing. Emigratie is niet geslaagd, als men het alleen financieel goed maakt. AGENDA VAN LEIDEN Donderdag Stadsgehoorzaail, 7.15 uur: Ex Animo en Rott. Philh. Orkest, Matthaeus Passion. Casino, 7 en 9.15 uur: K. en O., Indiase film „Om een stukje grond" van Bimal Roy. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Cebuto, filmavond Idyllisch Bergland. Turk, 8 uur: con-tactavond Sportstich ting, causerie J. C. F. Coers en sportforum. Oegstgeest, Witte Huis, 8 uur: jaarvergadering Oranjevereniging. Oegstgeest, Witte Huis, 8 uur: modeshow Eerste Oegstgeester Confeetie- handel. VrUdag Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K. en O., cursus „Nederlandse zeevaarders ont dekten de wereld" door prof. dr. T. H. Milo. Schouwburg, 8 uur: K. en O. (groot toneel A), „Kat op een heet zinken dak" van Tennessee Williams door toneelgroep Theater. De Doelen, 8 uur: afdeling Leiden Rode Kruis, algemene ledenvergadering. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: afdeling Leiden C.H. Unie, J. Reyers uit Kamerik over: Beginsel en taak. Gulden Vlies, 8 uur: Leidse Assurantie Club, algemene vergadering. Leiderdorp, Hervormde Kerk, 3 uur: Passiestonde. Coos van Hoboken draagt „De Kruisweg" van Henri Ghéon Leiderdorp, Irene, 8 uur: instruc tie-avond Geref. jeugd, ds F. Slump (Oegstgeest) over Nieuw-Guinea. Zaterdag Rehoboth, 3 uur: Prot.-Chr. Onder wijzersvereniging, drs. C. van der Zwet over zelfwerkzaamheid. Burcht, 8.15 uur: Jaarfeest accordeon vereniging „Accordanto". Stadsgehoorzaal, 8 uur: gymnastiekult- voering „Excelsior". Schouwburg, 8 uur: Leidse gymnasias- tenbond „Uno Sumus Animo", opvoering van „Om Nausikaë, van Lulsa Treves. Foyer stadsgehoorzaal, half 8: stichting amusement „De Sleutelstad", revue. Wijkgebouw „De Goede Hereder" (Oude Vest 13), 8 uur: huishoudelijke vergade ring van de C.J.V. „U.K.S.". Tentoonstellingen Lakenhal, 10—5 uur: De stille glans der Gouden Eeuw (tot 26 maart). Tent Beestenmarkt, 1012, 25 en 7 10 uur: „In Zuivelland" tot zaterdag. Rijksmuseum voor volkenkunde, 10—5 uur: Japanse prenten (bloemen en vogels). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, en apo theek „Tot Hulp der Menschheld", Hooi gracht 48. Tuinbouw en Plantkunde In de gisteravond gehouden vergadering van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. vereniging voor Tuinbouw en Plantkunde, deelde de voorzitter mee, dat het de be doeling is, een bezoek te brengen aan de „Sonsbeekflora", die van 11 april tot 20 mei te Arnhem wordt gehouden. De reis wordt gemaakt per bus. Interessant was weer de bespreking van het inge zonden materiaal. De bespreking stond onder leiding van de heer Joh. Jonker. Na de pauze sprak de heer J. H. Smit over eenjarige zaaibloemen. Dr. J. P. B. de Josselin de Jong In de Staatscourant van gisteren staat vermeld, dat bij K.B. met ingang van 17 september 1956 aan dr. J. P. B. de Josselin de Jong op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als hoogleraar aan de Leidse universiteit, met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten. Zoals onze lezers weten heeft prof. dr. De Josselin de Jong dezer dagen de leeftijd van 70 jaar bereikt. Dr. P. C. van Traa Bij K.B. is aan dr. P. C. van Traa, hoogleraar aan de Leidse universiteit, op dracht verleend om van 1 februari 1956 de dag, waarop zijn opvolger aan de rijksuniversiteit te Groningen zijn ambt anvaarden, in de faculteit der rechts geleerdheid aan de Groningse universiteit onderwijs te geven in de staathuishoud kunde en de leer der openbare financiën. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatie SCHOUW VAN WEGEN, LANEN, ENZ. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat te beginnen op maandag 9 april 1956, krach tens het bepaalde bij artikel 17 der ver ordening op wegen, lanen, straten, enz. en wateringen en sloten, schouw zal plaats hebben over alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe behorende bruggen en andere kunstwerken, voor- die bijzonder eigendom zijn; en zon der verhindering door of vanwege recht hebbenden voor het publiek verkeer open staan, alsmede over alle wateringen en sloten en de riolen ter vervan-ging daar- gemaakt, benevens de daartoe be horende sluizen, duikers, buizen, toe gangskokers en dergelijke werken, voor ver die bijzonder eigendom zijn. Leiden, 22 maart 1956.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3