Jiicuwc feihsrije (Courant v.s. gedeeltelijk open militaire inspectie voor Zonderling avontuur in Aden Sunario handhaafde zijn eis van doodstraf Wat zal regering doen in belang van Jungschlager? Ambtenaren krijgen 3 pet. in eerste week van Mei Eisenhower: olie van 't middenoosten onmisbaar DONDERDAG 22 MAART 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zeoerodertigiste jaargcmg No 10609 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastich is ghebleuen myn bert la teyljeospoef ZIE PAGINA S ALS RUSLAND HETZELFDE DOET V ér gaande westelijke plannen ten aanzien van ontwapening 4. Het controleorgaan begint te wer ken met president Ei6enhower6 plan voor een open luchtruim en premier Boelga- nins idee voor een vrij toegankelijk ge- 5. Vermindering van de conventionele bewapening. 6. Voorbereidingen voor de beperking van de proeven met kernwapens. Tweede etappe 1. Beperking proeven met kernwapens. 2. Uitvoering van de vermindering van de eerste helit van de conventionele be wapening door de Grote Vijl. 3. Andere landen verminderen de be wapening. LONDEN, 21 MAART AMERIKA heeft Rusland bij wijze van experiment aangeboden, een gebied van 80.000 vierkante k.lometer (2 x Nederland) open te stel len voor Russische inspectie op de Amerikaanse bewapening onder voor waarde, dat Rusland hetzelfde doet_ De bedoeling van dit Amerikaanse voorstel is, een einde te maken aan de schier eindeloze besprekingen tussen Oost en West over de ontwapening. Het aanbod van Amerika werd ge daan door Harold E. Stassen tijdens de vergadering van de V.N.-subcom- missie voor de ontwapening, welke maandag weer in Londen is bijeen gekomen. Het voorstel van Amerika houdt in, dat een Russisch en Amerikaans gebied van ongeveer 80.000 vierkante kilometer wordt opengesteld voor ingpectieploegen, be staande uit vertegenwoordigers van vijf landen, die in de subcommissie zitting hebben. Deze vijf landen zijn de Ver. Staten, Rusland, Engeland, Frankrijk en Een proefgebied moeten tenminste één zeehaven, één vliegveld, één groot spoor wegstation en enkele niet-gehéime mili taire installaties omvatten. De inspectie-ploegen van de vijf landen krijgen de bevoegdheid, luchtfoto's te ma ken en onderzoekingen op het land te ver richten. Tenslotte moeten de inspecteurs hun ervaringen aan de subcommissie rap porteren; STUDIE VAN ONTWAPENING Een tweede voorstel van Stassen was, dat de vijf landen technische missies uitwisselen om het toezicht op de ontwapening en de inspectie methoden te bestuderen. Diit plan houdt verder in, dat de in- spectieploegen elk land bezoeken met de bedoeling een afdoend controlestelsel voor ontwapeningsprocedure te ontwerpen. Amerika. Frankrijk en Canada hebben de Amerikaanse voorstelden reeds aan vaard tijdens een informele gedachten- Wisseling buiten de conferentiekamer. G.omyko, de Russische minister in de commissie, heeft zich nog niet uitgelaten over de Amerikaanse plannen, maar Stas sen vertrouwt er op dat Rusland één of wel beide ideeën zou kunnen aanvaarden. BRITS-FRANS PLAN 4. Staking van de produktie 1. Verbod van alle proeven met k wapens. 2. Veibod van vervaerdiging van k wapens. 3. VeTdere inkrimping van 25 pet de legers en de bewapening door Grote Vijf en later door de andete landen. AMERIKAANSE BEZWAREN In Londen is men zeer nieuwsgierig naar de reactie van Rusland op dit plan. Amerika heeft zijn bezwaren reeds kenbaar gemaakt. Het vreest een zwakking van de westelijke verdediging tegen het communisme. Amerika geeft de voorkeur aan zijn eigen proefplan. Pa6 het 6lagen van dit plan zou een verdere ontwapening overwogen kunnen worden. Ten slotte wil Amerika zich niet moreel verplichten geheel af te zien van het ge bruik van kernwapens, daar deze wapen6 wel eens het enige middel zouden kun nen zijn tegen een communistische aan val. Aan Franse en Britse kant gelooft men, dat de uitvoering van do eerste etappe het moeilijkse zal zijn. Stassen diende zijn plannen In, direct nadat de westelijke diplomaten het Brits. Frans ontwapeningsplan hadden inge diend. Dit plan. in hoofdzaak opgesteld door de Fransman Jule6 Moch. komt in grote trekken op de instelling van een uitvoe rende commissie van 15 landen, die het ontwapendngswerk zou moeten leiden en bevoegd is alle ontwapenüngsmaatregelen te schorsen als zij van mening is dat de wereldvrede in gevaar is. Zelfs de Vei ligheidsraad zou een dergelijk schor singsbevel niet ongedaan kunnen maken. In het Frans-Brits plan wordit een ont wapening voorgesteld in drie etappen. De uitvoering zal afhankelijke zijn van de vorderingen die worden gemaakt bij het oplossen van grote internationale vraag stukken, zoals de eenwording van Duits land. De voorgestelde etappen zijn: etappe 1. Behalve in geval van agressie belo ven alle landen geen gebruik te maken van kernwapens. 2. Verkiezing van de controlecommissie, bestaande uit afgevaardigden van Ame rika, Rusland. Engeland. Frankrijk, Rood-China en tien andere landen. 3. De grote vijf bevriezen hun bewape ning, legersterkte en militaire uitgaven op het bestaande peil. Prinses Beatrix doet zondag belijdenis DS. H. J, KATER Prinses Beatrix wordt zondag beves tigd als lidmaat van de Ned. Hervormde Kerk. Ds. H. J. Kater, Hervormd predi kant te Amsterdam, zal de bevestigings- dienst leiden in de Nieuwe Zijdskapel t« Amsterdam. Ongeveer 40 catechisanten doen belijdenis. Onder hen zijn ook en kele klassegenoten van de prinses. Het IKOR zal van de morgendiens een gedeelte uitzenden van 's avonds half zeven tot omstreeks kwart over zeven. De V.P.R.O. staat hiervoor zendtijd af. Na Marokko Tunis: gisteren heeft de Franse minister van buiten landse zaken Pineau zijn handtekening gezet onder een tweede onaf hankelijkheidsverklaring, ditmaal betreffende Tunis. Voor Tunesië tekende premier Tahar Ben Ammar. De onafhankelijkheidsverklaring moet nog worden goedgekeurd door het Franse parlement. Proces-] ungschlager landgerecht te Djakarta gepersisteerd bij de eis van doodstraf tegen de heer L. N. H. Jungschlager. „Deze eis", zeide hij, „is hoog in vergelijking met de vonnissen tegen sultan Hamid en Andi Aziz, doch hun optreden had niet zo veel doden doen vallen als de ondernemingen, die door verdachte zouden zijn geleid, namelijk honderden en duizenden. Uitspraak eind april te verwachten Hij wilde de tenlastelegging doen wij zigen door opneming van de woorden „met opzet" in verband met het pleidooi van mevrouw Bouman, dat een van de tenlaste gelegde feiten niet strafbaar is. er geen opzet is ten laste gelegd. Me- >uw Bouman maakte hiertegen bezwa- 1 Rechter Maengkom besliste, dat dit haar dupliek ter sprake moest worden gebracht. Hierna betoogde Sunario. dat de ver klaringen van overste Sutoko en van ge tuige De Bont. dat hun geen omwente lingspogingen bekend waren, niet de mo gelijkheid uitsloten, dat deze daden ge pleegd zijn. De stelling der verdediging, dat ver klaringen van horen zeggen geen bewijs kracht hebben, bestreed hij aan de hand arrest van de Hoge Raad van 1926, dat zulke verklaringen dienstig zijn als middel tot bevestiging van de over tuiging van de rechter. De stelling, dat één getuige geen ge tuige is, bestreed hij aan de hand var betoog van prof. mr. J. M. van Bern- melen en het herziene inlands reglement, volgtns hetwelk de onderlinge samenhang van verklaringen van zulke getuigen tot staving van bepaalde feiten strekt. Ten aanzien van de getuigen a déchar- Nederlander vluchtte uit Djakarta In Singapore is gisteren een Neder lander van de Oranje afgestapt. Hij in Djakarta als verstekeling aan boord gekomen omdat de Indonesische politie hem zocht in vertrand met het pi Jungschlager. Vandaag zou de vluchte ling, de 28-jarige Ernitte Leonardus Rourveroy van Nieuwaal het KLM-vlieg- tuiig naar Amsterdam nemen. De jonge Nederfander zou in Djakarta gearresteerd zijn als hij zich niet verbor gen had gehouden. Toen hij in Singapore aankwam, probeerde men hem aan land te krijgen, maar de autoriteiten wilden hem niet toelaten omdat hij geen papi ren kon tonen. De verstekeling liet zich toen als passagier van de Oranje inschrij- ven. Vlak voor het schip weer zou ver trekken, kreeg Van Rouveroy toch toe stemming om aan land te gaan. ge noemde hij het geen geheim, dat vele Nederlanders niet ingenomen waren met de gedachte van een vrij geordend Indo- Daarom zouden er omwentelings- pogingén zijn gepleegd. Het was volgens Sunario een belang, van die Nederlanders, dat deze pogingen onbekend zouden blij- en daarom stelde men alles in het werk om de bewijzen te niet te doen. Hij bestreed de stelling, dat niemand ongemerkt Indonesië kon verlaten en her innerde aan een geval van een veroor deelde Nederlander in november. Eind april zal, naar men verwacht, de uitspraak in dit proces volgen. Gewapend met fel sissende snijbranders zijn arbeiders aan de Amster damse Schroothaven bezig de laatste stoomlocomotieven (dat zijn er nog 260) in stukken te snijden, zodat ze passen in de vurige monden van de Hoogovens. Het is de bedoeling dat in mei 1958 de laatste stoomlocomotief van de rails is verdwenen. Eerste Kamerleden vragen Was onderhandelingstechniek van minister Luns te Genève wel onberispelijk? (Van onze parlementsredactie) DE EERSTE KAMER is, blijkens haar voorlopig verslag over de begroting van buitenlandse zaken, zeer verontrust over het gemis aan rechtsbe scherming van Nederlandse onderdanen in Indonesië. Met grote bezorgd heid gewagen vele leden van de „onwaardige manifestaties tegen de held haftige mevrouw Bouman" en voorts van de rede, door president Soekarno uitgesproken bij de aanbieding van een petitie door een z.g. anti-mr. Van Empel-comité. RIJKSPERSONEEL BOVENDIEN EEN VER HOOGDE VAKANTIETOESLAG (4 procent) IN de eerste week van mei zal het rijkpsersoneel ontvangen: drie procent van de bruto jaarwedde als uitkering ineens over 1955, plus de ver hoogde vakantietoeslag van 4 procent in totaal dus 7 procent van de jaarwedde. Dit is overeengekomen in de centrale commissie voor georganiseerd overleg ir ambtenarenzaken, en men mag aannemer dat de ministerraad dit akkoord zal goed keuren. De vakanticuitkering kan kleiner z(jr dan 4 procent voor ambtenaren die pa; later in 1955 in dienst gekomen zijn- D« volle uitkering is voor hen die een jaai (van mei tot junt) In dienst waren: vooi elke maand minder wordt een twaalfde afgetrokken. Deze beperking geldt echtei niet voor de uitkering van 3 procent die wordt nl. gedaan aan allen, ongeacht de vraag of men het gehele jaar 1955 ii rijksdienst is geweest- In 1955 of later gepensionneerde ahbte- naren krijgen een bedrag uitbetaald al naar gelang het aantal maanden dat in 1955 nog werd gewerkt. Ook is er sprake van een v o o r s in het georganiseerd overleg om een tege moetkoming in ziektekosten voor 1956 uit te betalen, voor gehuwden f92,40, voor ongehuwden f 46.20. dat is 10 pet. meer dan vorig jaar. Verder is overeengekomen de over gangstermijn van zes weken bezoldiging weduwen van overleden ambtenaren •n nader te bepalen datum te brengen pp dertien weken. Naar wij vernemen zullen de gemeen ten, zoals gebruikelijk is, het rijk ln deze maatregelen volgen. De gemeente-ambte naren zullen de vakantietoeslag echter niet in de eerste week van mei ontvan gen, doch een week voor hun vakantie. Wel ontvangen zij de 3 pet. uitkering- ineens tegelijk met het rijkspersoneel. Wat de vakantie betreft, is het overi gens juister te spreken van een normale 2 procents vakantietoeslag en een 2 pro- cents vakantiegratificatie, omdat de gra tificatie in het algemeen geen deel uit maakt van de pensioengrondslag. Na 1 januari 1957 is er eigenlijk pas sprake van een 4 procents vakantietoeslag. De gratificatie van 2 procent wordt alleen uitgekeerd voorzover de ambtenaar na 31 december 1955 nog in overheidsdienst werkzaam is. Geef Malenkof asyl De Amerikaanse republikeinse afge vaardigde Patrick J. Hillings heeft voor gesteld. dat Amerika asyl verleent aan •premier Malijkof die nu een bezoek Engeland brengt, indien deze het ie afzweert. Hillings herinner- dat Stalin tot opvolger Malen kof had verkozen en dat hem dus het- elfde lot als Beria ten deel zou kuninen vallen dndien hij in Moskou terugkeerde. Zij clurft Gevraagd wordt, welke stappen de gering denkt te ondernemen in verband met de door de officier van justitie te Djakarta tegen Jungschlager geëiste dood straf en het niet toelaten van een behoor lijke verdediging, zoals deze in een recht staat gebruikelijk is. Vrij algemeen spreekt men de hoop uit, dat de regering in staat zal zijn de gerustheid .weg te nemen of althans verminderen, in het belang van oi landgenoten In Indonesië, 'wier funda mentele ..menselijke cethten en vrijheden thans niet buiten gevaar zijn. Een aantal leden vraagt de regering, of het haai kend is, waarom geen enkele van de bij de strafzaken betrokken partijen erin is geslaagd, één van de aanwezige bekwame Indonesische advocaten bereid te vinden de verdediging op zich te nemen, nu wel licht de nog altijd geldende regels u Nederlands-Indische periode op formele gronden de toelating van een buitenlan der als verdediger bezwaarlijk maken. Ophetiing Unie Uitvoerig gaat de Kamer in op de een zijdige opzegging door Indonesië van de Nederlands-Indonesische Unie. In dit ver band komt uiteraard ook de mislukking de conferentie te Genève ter sprake. Welke stappen denkt de Nederlandse re gering te doen naar aanleiding van de toestand, ingetreden tengevolge van het opzeggen van de Unie? zo luidt de vraag verscheidene leden. Welke maatre gelen zullen worden ondernomen om deze aperte verdragsschennis in het juiste licht te stellen? Op welke wijze heeft de regering de bij de V.N. aangesloten lan en met name de landen, die de R.T.C.-akkoorden mede hebben onder tekend. van de gepleegde verdragsbreuk kennis gesteld? Wélke reacties heeft dit optreden van Indonesische zijde in die landen gewekt? Moet de verscherpte re- in Indonesië, zowel die van de zijde het publiek als die van de zijde der rechterlijke macht, ten opzichte Van de arrestanten worden beschouwd als eer gevolg van de mislukking van de Ge- neefse conferentie? Volgens vele leden kan, wat betreft de eenzijdige opzegging van hetfllnietractaat. de regering niet volstaan met een enkel protest bij de Indonesische regering het inlichten van de Verenigde Naties. Er moet volgens hen meer gedaan worden. Enige afgevaardigden souden graag willen weten, waarom de regering ge volg heeft gegeven aan het verzoek De uitroeiing van de Stalinmythe Het blad Volksstimme welke streeft naar de i>an de Oostenrijkse com- eenmaking van Europa, diplomaten hier monistische partij heeft ,taat graaf Coudenhove- heeft verklaard, de syste- - - - wel- Stalin-tijdperk berekend programma om deeld zijn, i het bevolking in haar rege ring te herstellen en het gevoel van onzekerheid, dat onder Stalin heerste. Ofschoon welingelichte kringen betwijfelen, of de tekst van de rede van KroesjUjef, war.rin hij voor het partijcongres Stalin van zijn voetstuk stootte, ooit officieel ge publiceerd zal worden, is deze reeds op grote schaal maatregelen verspreid op de scho- schaal, welke lingsavonden leden, boerei ders. i gerehabili- tsjef i te geloven, prees Kroesj- zijn ..moed Behalve lingsbijeenkomsten de partij worden ook op school de geschiedenis lessen aangepast aa nieuwe standpunt uan collectieve leiding. Nieu- leerboekjes. welke de teerd worden. Het blad het binnenlandse beleid van de Sowjet Unie los te maken van het despo tist ische persoonlijke be leid, dat door Stalin nage streefd werd." „De centrale raad ver trouwt. dat u deze poli tiek op wereldniveau zult voortzetten tot haar logi sche conclusie door on omwonden Stalins impe rialistische politiek te verloochenen, welke met geweld honderd miljoen Europeanen van hun vrjj- wrden om het heid en onafhankelijk- herstellen dat heid beroofd heeft. Bevrijd de Europese landen, welke nog steeds dit één Rusland partij- genomei ar bei- onrecht aangericht is, nadat Sto op de scho- lin afgeweken het Leninistische principe onder het juk n collectieve leiding". De centrrle raad van het Pan-Europr „e Unie wan Bern heeft Kroesjtsjef ir telegram gelukge- •t. omdat hij „het d i met de mythe tatoriale beleid van Jo- ligheid Sta- impcriahsme zuc fi de ten. Door dit te doen zult u bevorderen, dat er een einde komt aan de koude oorlog en een waar stel- collectieve vei- dat Stalin alleen tweede wereldoorlog wonnen heeft, zullen m verluidt dit najaar van pers komen. leph Stalin heeft". 1an het hoofd tmaskerd vendheid naast elkaar be- mogelijk wordt Ier ging van de hul de oudste dige spanning in de i Europese organisaties reld", aldus het telegram. Indonesië tot het voeren van onderhan delingen te Genève. zonder dat eerst de gevangen gehouden Nederlanders wer den vrijgelaten. Zij kunnen niet begrij pen, waarom de regering niet het stand punt heeft ingenomen: thans biedt zich een nooit weerkerende kans om de be oogde vrijlating te verkrijgen! Zou In donesië zulks geweigerd hebben en de conferentie dan niet begonnen zijn, dan zou Nederlander niet slechter aan toe zijn geweest dan thans het geval is. Kritiek op min. Luns Sommige leden menen (onder grote re serve overigens), dat de onderhandelings techniek van de minister zonder porte feuille, mr. Luns, zowel vóór als tijdens de Geneefse conferentie niet onberispelijk is geweest. Dat van Indonesische zijde Nieuw-Gul- nea in bespreking kon worden gebracht, had niet mogelijk gemaakt mogen worden. De regering had ook niet mogen toela ten, dat een behoorlijke berechting van de gevangen Nederlanders door Indone sië feitelijk tot een ruilobject bij de on derhandelingen was gemaakt. Deze le den zouden voorts gaarne vernemen, of de krantenberichten omtrent de be moeiing van de Nederlandse ambassa deur te Lissabon (mr. Van Kleffens) deze conferentie, althans zijn aan wezigheid in en om Genève, juist zijn. Was hij door de regering tot afwezig heid buiten zijn standplaats uitgenodigd of gemachtigd, en zo ja, met welk doel? Dezelfde leden, die begrijpen, dat de regering thans moeilijk volledige ope ning van zaken kan geven, opperen het denkbeeld vó6r de openbare behande- van de begroting van buitenlandse zaken een comité-generaal te belgiggen, in én Kamer én regering wat open hartiger kunnen spreken en van gedach ten wisselen. Malenkofs humor Londen, 21 maart Toen de Russische minister Malenkof vandaag met zijn gevolg onderweg was naar een fabriek van de Engelse Elekfcriciteits Mij. te Stafford, waar generatoren voor de Sowjetunie worden gebouwd, zei hij plotseling: „Ik heb wat frisse lucht nodig". Alle auto's stopten hierop, en Malenkof stapte uit, Hij wan delde toen anderhalve kilometer dn de richting van Stafford, terwijl de auto's als een begrafenisstoet ach ter hem aan voortkropen. Vervol gens stapte de Sowjetminister weer in on werd de tocht in flinke vaart voortgezet. Tijdens het bezoek aan de fa briek permitteerde Malenkof zich een grapje over het IJzeren Gordijn. De oud-premier was nog maar nauwelijks in een lift gestapt of de ijzeren hekken sloten zich achter „Ik zie dat u hier nog een ijzeren gordijn hebt", merkte hij op tegen zijn Britse begeleiders. Toen ieder een grinnikte, schertste Malenkof: „Wij hebben het onze al afgedankt". Even tevoren was Malenkof op stormachtige wijze omhelsd door het 18-jarige kantinehulpje Marjorie Bradley, die een natte kus op Ma lenkofs gelaat drukte. De Rus lach te breeduit. Toen hij naar de lift ging, veegde hij de lippenstift van zijn gezicht en zei tegen degenen die rondom hem stonden: „Dat zal ik mijn vrouw maar niet vertel len Volgens een correspondent van Associated Press lacht Malenkof echter alleen, als hij zich bespied waant; de rest van de tijd kijkt hij ernstig voor zich heen. „Strijd zou wereldramp zijn Kremlin hetzelfde Washington, 21 maart President Eisenhower van de Ver enigde Staten heeft vandaag tijdens zijn persconferentie de volgende kwesties aangesneden: Oost-West. Het fundamentele doel van het Kremlin is niet veranderd, daarover ztjn de V.S. en de vriie landen het het westen zal op zijn hoede blijven. Het collectief leiderschap in Moskou volgt an dere methoden dan Stalin wilde; daarom moesten zijn boeken en „ook de man z worden ontluisterd, aldus Eisenhower. Middenoosten. Het is een levensbelang voor de westelijke wereld dat de olie stroom blijft vloeien. Daarom wil Wash ington bemiddelen, omdat dit de zeker ste weg naar vrede is. Daarom ook heb ben de V.S. zich tot de Veiligheidsraad gewend met de volgende voorstellen: 1. terugtrekken van de strijdkrachten in de partijen langs de demarcatielij- :n; 2. volledige bewegingsvrijheid voor aarnemers van de Verenigde Naties: 3. Van Bylandt genegeerd Een woordvoerder van het Indonesische hoge commissariaat in Den Haag heeft medegedeeld, dat de Indonesische rege ring inderdaad de Nederlandse hoge com missaris te Djakarta, mr. W. F. L. graaf Bylandt. niet heeft uitgenodigd om op het vliegveld Kemajoran aanwezig te zijn bij de begroeting van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dulles, omdat er slechts uitnodigingen gezonden n aan vertegenwoordigers van bij de zuidoostaziatische verdragsorganisafcie ngeslotcn en van ln het reisplan van Dulles opgenomen landen. den in het middenoosten zou een wereld ramp zijn, aldus de president, die de rede van ambassadeur Dillon in Parijs beves tigde (Dillon beloofde Amerikaanse steun voor het Franse streven naar een liberale oplossing van de Algerijnse kwestie. Nieu w-Guinea Vreemde klanken uit Eerste Kamer (Van onze parlementsredactie.) T^EN aantal leden der Eerste Kamer (hoogstwaarschijnlijk de P.v.d.A.- fractie) beschouwen de bestaande si tuatie met Nederlands Nieuw-Guinea als het „geringste kwaad", hetgeen zij motiveren met de overweging, dat de situatie, zoals die thans op het randgebied van Z.O.-Azië Stille Oceaan is geschapen, slechts voor een zeer beperkte periode houd baar zal blijken, en dat het zeer de vraag is, of de offers, die het Neder landse volk zich daarvoor getroost, gerechtvaardigd zijn in vergelijking met hetgeen hiervoor ten bate van de bevolking zelf tot stand wordt gebracht. Zij zijn van mening, dat de periode, waarin Nederland zich bereid en In staat t verklaren tot het voeren van ildpolitiek ln Z.O.-Azië en de Stille Oceaan, verleden tjjd Is en dat elke al lure die in deze richting suggesties geeft, misplaatst en gevaarlijk is, omtlat ileze slechts illusies wekken. Een dergelijke gedachtengang, die telkens weer opduikt realia- Alexandra Novlcova. secretaresse van de Russische textielvakbond, die met een Russische ingenieur en een arbeider uit de textielindustrie een bezoek aan Uru guay brengt, heeft verklaard dat Stalin voor het Russiebe volk altijd een held en een genie zal blijven. Zij noemde het een leugen wanneer men het wil doen voorkomen, dat partij-secreitarls Kroesjt sjef het diepe gevoel van eerbied voor Stalin dat bij alle Russen bestaat, tracht te vernietigen. Sir John Harding sliep op tijdbom In matras gestopt door Cyprische bediende Nicosia, 21 maart. Sir John Harding, de Britse gouver neur op het eiland Cyprus, heeft de af gelopen nacht op een tijdbom geslapen. De bom. die door onbekende oorzaak niet was ontploft, werd hedenmorgen na het ontwaken van de gouverneur tijdens een routine-onderzoek van de paleiswacht, ln de matras van Sir John ontdekt. Vol gens deskundigen zou de helft van het regeringspaleis in de lucht zijn gevlogen als de bom was ontploft. Gouverneur Harding verklaarde des gevraagd tegenover een verslaggever van Reuter: „Ik heb beter geslapen dan ooit".- Een jonge Grieks-Cyprische bediende, dié zonder moei-te in de slaapkamer van Sir John kon komen, is plotseling ver dwenen. Er is een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd. HET WEER IN EUROPA zzo zzo WNW WEERBERICHT Wisselend weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Koude nacht met weinig bewolking. Morgen overdag van het zuiden uit toenemen de bewolking met later enige regen. Matige tot vrij krach tige zuidelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1