Heel de wereld in 1958 naar de Belgische hoofdstad 4 smaken Dr. Bruins Slot sprak ever „Onze strijd" Schoolvriendenclub hield contactavond Gezamenlijk jaarfeest van de Geref. jeugdclubs NIEUWE LEEDSCHE COURANT DONDERDAG 22 MAART 1956 WERELDEXPOSITIE TE BRUSSEL Er worden 30 miljoen bezoekers verwacht *7ELFS voor een tovenaar zou het bijna een onmogelijke opgave zijn om de gehele wereld in één tuin onder te brengen, maar een der- jgelijke onmogelijkheid wordt ge vergd van de organisatoren van de wereldtentoonstelling 1958. 't Groot ste deel van onze jeugd heeft nu j eigenlijk geen juist idee van wat een wereldtentoonstelling precies is en wil. Toch is dit idee vrij eenvoudig samen te vatten in „de tentoonstel ling is de wereld in één tuin" en de j „tentoonstelling wil een ontmoeting jvan alle volken met alle volken". Dit Is zo heel in het kort het wezen van komende wereldtentoonstelling in 1953 Brussel. De hoofdstad van België is nl. de gastheer en wat voor een gastheer! Paleizen, fonteinen, feeërieke bouwsels en technische meesterwerken worden daar de inspanning waarmede Brussel zich opmaakt om straks meer dan driemaal bevolking te ontvangen, want er worden meer dan 30 miljoen bezoekers oor deze tentoonstelling verwacht. Deze miljoenen zullen nu in een gigan tische expositie kennis nemen van wat de hedendaagse wereld te bieden heeft aan geest, techniek en cultuur. In een Olym pische strijd van de geest zal onze ver deelde wereld daar in Brussel voor een korte tijd een eenheid worden in de ware an het woord. Rusland zal er naast Amerika zijn kunnen tonen en Azië zal naast Europa zijn schatten ten toon spreiden. Van alles zal men er kunnen zien van de grootste stuwdammen tot de kleinste kristallen, van de luchtvaart tot de diepste mijnen. HET ATOOM van de tentoonstelling een reusachtig bouwwerk komen dat zal bestaan uit een 200 miljard maal vergroot ijzeratoom. Dit bouwwerk dat de naam ontvangt van „Atomium" wordt 140 meter hoog en krijgt een gewicht van 1400 ton. het is een unie ke constructie. Wat de Eiffeltoren voor de tentoonstelling van 1889 in Parijs was wordt Atomium voor Brussel in 1958. Da negen bollen waaruit het Atomium be staat hebben ieder een diameter van 20 m en zijn onderling met elkaar verbonden door liften, roltrappen en roltapijten. In de bollen zullen verschillende tentoonstel lingen te zien zijn terwijl een uitzichtpost en een restaurant in de hoogste bol aan wezig zulen zijn zodat men kan genieten van een prachtig uitzicht over de ten toonstelling en Brussel. In de avond zal het Atomium veranderen in een enorme llchtzuil. Van de verschillende afdelingen wordt de Belgische afdeling wel de uitgestrekt- ste waarbij ook de Kongo een ruime plaats Inneemt. Een van de hoofdaders van de tentoonstelling zal gevormd worden door de Eeuwfeestlaan, waarvan onze foto een duidelijk inzicht geeft. Een luchtbrug van 15 meter hoogte zal ontstaan die twee gescheiden rijbanen zal dragen die 400 meter lang zijn. Als een symbool van de eenheid der mensen zal deze luchtbrug de verschillende buitenlandse inzendingen overspannen. '..ALLES" QP DE VRAAG van wat er nu nog meer op de tentoonstelling te zien zal zijn zouden wij een zeer kort antwoord kun nen geven en wel „alles". U zult er bijv. kunnen zien hoe men petroleum zoekt, hoe men in de diverse landen oogst, wat de laatste resultaten zijn In de strijd tegen de ziekte, de stand van het atoomonderzoek etc. etc. De laatste ontdekkingen op het gebied van de tech niek en de wetenschap zullen er voor u Worden neergelegd. Ook zult u zich nog kunqen gaan verlustigen in een unieke botanische tuin waarvoor men niet min der dan 2 miljoen planten zal gebruiken' Alsof dit nog niet genoeg is zal men aan de verschillende deelnemende landen ver zoeken om een eigen nationale tuin aan leggen rond hun paviljoen. Zo zal men dan straks ook kunnen genieten van Spaanse, Italiaanse, Russische, Engelse tuinen etc. De wereldtentoonstelling krijgt geheel eigen vliegveld waar helikop- 40 maal per dag zullen stijgen en dalen zodat de bezoekers middenin de tentoonstelling in- en uit zullen stappen Alle andere bezoekers zullen echter hun weg moeten vinden door de tien grote ingangen die de tentoonstelling zal tellen "ie ervoor zullen zorgen dat er per een 50.000 auto's de parkeerplaatsen zullen bevolken. Ook Nederland doet aan deze tentoon stelling mede en w\j brengen hiervoor fi miljoen gulden ter tafel terwijl wjj ook nog deelnemen aan bet garantiefond* 1.5 miljoen. Aangezien de wereld tentoonstellingen geen zakelijke onder grond hebben wordt de plaatsruimte aan de deelnemende landen gratis ter beschik king gesteld. Natuurlijk zjjn de kosten m en een voorzichtige schatting voor de kosten doet ons komen op een getal in de buurt van de 100 miljoen gulden. 100 miljoen dus om de wereld In 195S lan uw voeten te leggen. „Gebitrunners" komen voor het gerecht De Rotterdamse politie heeft proces- 'erbaal opgemaakt tegen de mondarts J. i. A. T. uit de Claes de Vrlesélaan in Rotterdam. Reeds vorig jaar stelde de justitie een onderzoek ln tegen de daar gevestigde Vacupan-verenlging of In-Ve- Ro (het trekken van tanden onder narcose et „ééndagsplaatsing van gebit"). Tegen een aantal bij R. werkende per- inen werden eveneens processen-verbaal opgemaakt wegens het onbevoegd uit oefenen van de tandheelkunst. .Gebitrunners". vertegenwoordigers propagandisten. traden in het gehele land op. Dikwijls moest op het te leveren ge en gedeelte vooruit worden betaald, het schijnt om te voorkomen dat de te behandelen personen zich zouden be denken. De propaganda-actie zou zich hebben uitgestrekt tot Frankrijk en België. De 43elgi6che justitie 6telt AMERICAN VIRGINIA HALF ZWAAR ZWAAR Vooischoten Theo van der Pas gat briljant afscheidsconcert Op zijn afscheidsreis door Nederland deed Theo van der Pas gisteravond Voorschoten aan. Hij speelde daar in het Gebouw voor Chr. Belangen onder auspiciën van het plaatselijke Nutsdepartement. gespeelde muziek vooraf duidelijk door een gemoedelijk instructief praatje en verklankte het programma op een voor de aandachtige toehoorders begrijpelijke ■vijze. Het was niet zó, dat hij zich door speciale aanleg of instelling noodzakelijk tot Chopin zou moeten beperken. Van der Pas was vooral een waar pianist, dat wil 7,eggen: hij had het instrument lief en voelde zich gelukkig, wanneer hij het be speelde. of het nu in werken van Beet hoven. Chopin, Debussy of welke compo nist ook. was. Dat hij Chopin zo veel vuldig heeft vertolkt en daardoor nis Chopin-specialist bekendheid kreeg, mocht voor de concertgangers als een gelukkige omstandigheid gelden. Er zijn maar weinig pianisten tegen woordig. die zich overwegend met de mu ziek van de Poolse meester bezig houden. Het is zeifs zeer de vraag of Van der Pas voorlopig een opvolger zal krijgen. De liefhebbers kregen deze Chopin-muziek opgediend in een bovenal briljante vorm. zonder diepzinnigheid of noemenswaar dige probleemstelling, begrijpelijk ook voor de minder geroutineerde luisteraars onder hen. Ook nu, de derde en laatste keer in Voorschoten, klonk zijn technisch zeer knappe spel glanzend, brillant en tevens eenvoudig en direct aansprekend; bevre digend in de eerste plaats in de werken, klanken preten- Wij geloven niet tekort te schieten in waardering voor dé velerlei kwaliteiten van de heer Van der Pgs, wanneer we die van pedagoog voorop stellen. Maar dan moet dit woord in de ruimste zin worden opgevat. Van der Pas was en is namelijk niet slechts een voortreffelijk leermeester voor opkomende pianisten- •generaties, hij was dit niet minder voor zijn publiek Nog maar al te vaak is de afstand tus sen podiumvirtuoos (het woord en da figuur zélf zijn uitvindingen van de ro mantiek) en concertgangers onoverkome lijk groot. Aan de ene kant is dan da machtige kunstenaar, aan de andere zitten de bewonderende toehoorder» Van der Pas'"heeft de rol van bewon derde virtuoos nooit willen vervullen. Hij kwam zijn publiek tegemoet, maakte de Sassenheim Voor de A.R. kiesvereniging sprak gisteravond, dr. Bruins Slot pvei; „Onze strijd"; "Spr. doelde in dit verband op de achtergrond van de huidige poli tiek, waarbij de-verschillen tussen de christelijke en neutralejiartijen naar di'e^vooral dr. Bruins Slot i De bovenstroom noemde spr. de actuele problematiek van vandaag, die uiteenvalt drie belangrijke punten, nl. de econo mische politiek, het woningvraagstuk en nternationade politiek. Bij deze pro grammapunten valt, aldus spr., opper- lakkig bezien weinig verschil te consta teren tussen de Christelijke en neutrale partijen. Het doel is bij beide gelijk, al leen de achtergrond verschilt. Vooral de buitenlandse politiek noemde de heer Bruins Slot uitermate belangrijk. Van 'erschillende kanten: het communisme, het zich ontwikkelende Afrika en he! Aziatische blok wordt de oude westerse beschaving bedreigd. Volgens spr. is dit gevaar alleen te keren door een econo mische en militaire aaneensluiting in N.A.V.O.-verband. Onderstroom Dr. Bruins Slot zag als de onderstroom •an het polibieke gebeuren de achtergrond ■an de politieke partijen. De vraag moet hierbij gesteld worden, wat het politieke handelen moet' beïnvloeden. Voor de Chr. partijen is daar maar één antwoord op: Gods Woord. Dit is het kernpunt, waar het verschil tussen de politieke partijen draalt. Dit verschil komt in de Tweede Kamer dan ook tot uiting bij de debatten n oppositie en regering. De kloof wordt echter duidelijk bij de debatten tussen de partijen. In wezen zal nu be slist worden, hoe Nederland over 25 jaar worden geregeerd In gevaat Met klem wees dr. Bruins Slot erop. dat het de liberalen en de socialisten er om te doen is. de vrijzinnigheid weer aan de macht te brengen. Hiermee komen 't Chr. ligingsleven, de Chr. school en de ^'•jr *M' Overzicht van de EeuwfeesMaon met aan weerszijden de drv. polerzeo ran energie,nijverheid etc. Op de achtergrond he? A torn turn Chr. omroep in gevaar. Dit is. aldus spr.. nog vóór de practische politiek 'net be langrijkste punt voor de komende verkie zingen. In dit verband betreurd© hij de kortgeleden aangegane fusie van de Chr. onderwijzers met de neutrale onderwij zersorganisatie. Dit is een verzwakking van het Christelijke front. 'In de op het referaat volgende bespre king kwam o.m. ter sprake de Europese iniregafee. Mej. Sluymer vierde 121/*-jarig jubileum Dinsdag was het 121^ jaar geleden, dat mejuffrouw G. Sluymer ln dienst trad bij de Hygiafabriek te Sassenheim. De jubi- laresse werd 's morgens verrast met een bldemstuk van de directie en een taart van de collega's. 's Middags werd mejuffrouw Sluymer met haar ouders door de directie en het personeel gehuldigd. Namens de directeu ren sprak de heer A. A. M. ter Meer woorden van waardering en hij overhan digde mejuffrouw Sluymer een oorkonde van het Sociaal werkgeversverbond voor de confectie-industrie. Vervolgens werd haar een piok-up aangeboden. Namens het personeel sprak mejuffrouw W. Granneman, die jubilaresse een serie grammofoonplaten overhandigde. Ook het vertegenwoordigersteam liet zich niet onbetuigd. De heer H. J. Stevens gaf ma- Juffrouw Sluymer een grote doos choco lade Nadat de jubilaresse had bedankt voor de hartelijke woorden en cadeaus bleef men nog geruime tijd in prettige sfeer biieen. Ouderavond van de Hervormde school In het Herv. verenigingsgebouw waren gisteravond veel ouders bijeen ter gele genheid van de ouderavond van de Her vormde school. Ds W ai lv a art, voorzitter van de schoolvereniging, merkte op, dat het ditmaal de kinderen waren, die de ouders bij elkaar brachten. De toekomst van de kinderen ligt niet in de handen van de ouders, de ouders mogen echter daaraan wel meewerken De school wil samen met de ouders zorg besteden aan de kinderen. De leerkrachten mogen daarom van de oudens de volle steun en medewerking verwachten Het hoofd van de school, de heer A. de Haan, liet in het kort alle wederwaardig heden uit 1955 de revue passeren. De school telt momenteel 303 leerlingen; uit breiding van dit aantal is nog steeds mo gelijk. Over de opvoeding zei de heer De Haan, dat veel ouders de kinderen de schuld geven van de moeilijkheden, maar dat het systeem van de ouders vaak fout is. Hij gaf de ouders in over weging, hun kinderen niet te verwen nen. Ook overdreven bezorgdheid is uit den boze, aangezien de kinderen zo nooit op eigen benen leren staan. Nadat enkele leerlingen uiit de hoogste klassen onder leiding van de heer Klein stra enige liederen len gehore hadden gebracht, sloot ds. Walvaart het officiële gedeelte van de avond. Daarna kregen de oudens gelegenheid het werk van hun kroost in het schoolgebouw te bezichti- deren te zijn: de zg. stormballade, études, de „grande valse brillante", de polonaise in As. Voor de pauze had men o.a. de ballade in g en de 5 preludes van op. 28 gehoord. Na op zeer waarderende wijze door de voorzitter van het Nutsdepartement, on der het aanbieden van een kistje havan na's, te zijn toegesproken, verklaarde de heer Van der Pas nog. dat hij steeds met bijzonder veel genoegen in Voorschoten was opgetreden. Als dar.k er. ten afscheid speèlde hij toen een eigen compositie: ..Humoreske", een speels, parelend werk je, als een openhartig getuigenii eigen inzicht, en Schuberts „Moment musical" in f-moll. Joh. LEIDERDORP Nadat op een onlangs gehouden contactavond van de Hervormde school aan de M. P. Splinterlaan te Leiderdorp een schoolvriendenclub was ge vormd, hebben deze mensen zich afgevraagd, wat er kan worden gedaan in het belang van de school. Enige malen heeft de voorhoede van de club onder aanvoering van het hoofd, de heer W. A. Pleijsier, besprekingen gehouden en gisteravond werd in een bijeenkomst van alle vrienden het resultaat hiervan bekendgemaakt. Het was jammer, dat niet alle vrienden aan de uitnodiging gehoor hadden gegeven. De heer Pleijsier legde er ln zijn ope- club trouw zal blijven en dat nog meer ningswoord de nadruk op, dat de vrien den de voorhoede niet alléén moeten laten sjouwen. Het is de bedoeling om samen in eensgezindheid éen werk op te bouwen. De school ls aller belang en kan alleen volledig aan haar doel beantwoor den als alle ouders meeleven De school predikt ook het kruis van Christus. Dit kruis spreekt ook van eens gezindheid, omdat Christus daar geleden heeft om ons aller zonden te betalen en omdat wij allen onder Zijn gericht vallen. Spreker gelooft, dit te moeten doorgeven, omdat wij niet van Petrus of van Apol- los, maar van Christus ziin. In dat geloof mogen wij zonder naijver of twist deze school opbouwen en Christus navolgen. In een Christelijke school wordt niet aan Christelijk rekenen gedaan, maar wel kan daar een zodanige sfeer en geest worden geschapen, dat de kinderen weten, waarom zij juist op deze school zijn. Spr. vroeg toewijding en liefde voor de school Zijlkwartier. Een nieuwe school levert altijd zorgen op; er ls nog heel wat nodig en daarom is de voorhoede van de club actief om ontbrekende dingen aan te vullen. De heer G. van Diggelen, secretaris van de club. vertelde, dat er een spaarther- mometer was ontworpen, die aan de oudèrs zal worden uitgereikt. Hij zag graag een filmprojector in de school. Ook de heer W. Verver deelde iets van de plannen mee. Men wil een bazar met al lerlei attracties organiseren. Hij toonde 25 knotten wol, die belangeloos ter be schikking waren gesteld, en riep de hulp in van de dames om maar vast breien te beginnen. Mevr. A. H. va: mond-Snel, penningmeesteresse v: club, zal gaarne de knotten doorgeven. Na de pauze trad de toneelclub Thalia" uit Leiderdorp op met het stuk „De zwar te monnik" van Jan van Havelte en Piet Mossinkoff. Het is een boeiend spel. dat door de spelers goed werd weergegeven. De aanwezigen hebben dan ook van het spel genoten. In zijn ^ptwoord sprak de heer Pleij sier de hoop uit, dat de schoolvrienden- Gemeeirievergadering Geref. Kerk In het gebouw Irene vergaderden de leden van de Geref. Kerk. De leiding van de avond berustte bij ds. Dijk. Allereerst werden de financiën van het afgelopen jaar onder de loep genomen; de enkele vragen die werden gesteld, konden naar tevredenheid worden beantwoord. Vervolgens gaf ds. Sweepe een schets van het werken van de synode. Omd; tegenwoordig dit in tegenstelling tot de vergaderingen van de synode van de Ned. Hervormde Kerk op de synode vergaderingen van de Geref. Kerken voor de pers volledig toegang is, kunnen we uit de dagbladen steeds de besprekingen volgen, zo merkte ds. Sweepe op. Hij lichtte verschillende agendapunten toe, hetgeen zeer verhelderend werkte. Arjos De plaatselijke Arjos vergadert vol gende week woensdag in Irene. Mej. E. Dijk zal spreken over „Het Herderlijk Schrijven van de synode van de Ned. Hervormde Kerk". Acht uur begint de avond. Geslaagd Mej. A. Verdoes. leidster aan de Chr. kleuterschool „Marijke", is geslaagd voor de hoofdakte. Bromfietser op onbewaakte verongelukt Dinsdagavond werd de 26-jarige brom fietser H. J. Clemens uit Gilze Rijen op de onbewaakte spoorwegovergang aldaar door een trein gegrepen. Hij was op slag dood. De heer Clemens stak de overgang over, nadat een trein was gepasseerd, niet ziende dat uit de andere richting e een trein naderde. Sleei ia 't gezin De Nieuwe Leidsche" er ia I plaats gehad. Ingeschreven werd door Stikvoorts bouwbureau voor 117.000; De Lange en Van der Plas. Oegstgeest 116.860; Fa. Van Noort, Benthuizen ƒ112.375; W. Jansen, Voorschoten, 107.710; Gebr. Niersman voor 105.400 en Fa. De Graaff en Burgy voor 102.995. Welkome vergadergelegenheld Het gebouw aan de Laan van Langen- horst, dat sedert enkele tientallen jaren gebruikt werd als bollenschuur en dat daarvóór het kerkgebouw was van de Gereformeerde Kerk, krijgt weer een an- Wolfswlnkel. i dere bestemming. Het gebouw ls boskoop» j lijk gekocht door de heer J. de Graaff,b°»koop Uitslag aanbesteding aannemer alhier en deze heeft het voor-j BREda 21 p vu- De aanbesteding van de Coöp. Boeren- J nemen er een vergadergelegenheid leenbank aan de Kon. Julianalaan heeft te maken. Oegstgeest Het was een goed idee van de Gereformeerde jeugdverenigingen van Oegstgeest om gezamenlijk het jaarfeest te vieren. Dit vond gisteravond in het gebouw Irene onder grote belangstelling plaats. De voorzitter van de J.V. „Filadelfia", de heer Sj..Postma, opende deze feeste lijke'bijeenkomst en verwelkomde de gas ten. waaronder een tiental jongens en meisjes van de J.V. en M.V. van Rotter- dam-Hillegersberg, in welke plaats de Oegstgeester jeugd in het kader der uit wisseling binnenkort een weekend zal doorbrengen. Ook ds. en mevrouw Eringa waren aanwezig- De heer Postma wees op het gezegde, dat leren zonder denken nutteloos is. Denken zonder leren kan echter gevaarlijk zijn, omdat er dikwijls wat gezegd wordt, zonder dat vooraf studie gemaakt is. Dit nu is de taak van de jeugd in de jeugdverenigingen, tot welke studie de voorzitter opwekte /aarverslagen De jaaroverzichten werden op meer mo derne wijze, gezamenlijk in een korte samenspraak, naar voren gebracht. Het ledental der vereniging is nog voor ver hoging vatbaar. Herman van der Schrler hield vervolgens een inleiding over „Da niël". De afgevaardigden kregen hierna het woord. Theo de Bruin sprak namens de zustervereniging uit Rotterdam-Hille- gersberg, de heer De Vries namens ..Obadja" te Leiden, de heer D. Horten- slus bracht de gelukwensen over van de mannenvereniging en mevrouw Kroon dito van de vrouwenvereniging. Ds. Erin ga, namens de kerkeraad. besloot de rij Voor de pauze verzorgde de jongens club „Johannes Post" een toneelstukje van G. Stuvel: De slimme visser Geestig Na het zingen van de bondsliederen werd na de pauze een geestig toneel- «tukje opgevoerd, waarbij de humoristi sche kwaliteiten van Giel van Heuven sterk op de voorgrond traden. Arie Dirk zwager, Wim Kraaij en Leopold Caspari verzorgden daarna het programmapunt declamatie. Interessant was „De rondgang door de gemeente", waarbij de bandrecorder ho- de Griekse regering-^ ren liet dat men in acht gezinnen eer gesprek met een der gezinsleden had op genomen, welke personen de aanwezigen mochten raden. De eerste prijs viel daar bij ten deel aan de heer A- P. Kraaij de tweede prijs aan mejuffrouw Carola Weima. Eén der leiders van de jongensclub. de heer M. S. A. van Polanen, sprak een slotwoord, waarin hij opwekte om lid van een der verenigingen te worden. Na het zingen van de Avondzang sloot ds. Eringa de avond met gebed. Burgerlijke Stand Geboren: Jan R. Hz. van J. Th. de Smidt en M\ Oort; Hubertus B., P. M., z. van J. F. X. M. Walter en M. J. Pleij. Ondertrouwd: C B. Bot. 32 j. en J. van Dorp. 25 j. Rotterdam; W. A. Versteegh. 25 j, en K. Stijinmetz, 31 j.; J. Goud zwaard, 25 j. Alphen aan den1 Rijn en K. Rijsdam, 26 j. Getrouwd: H. B. Hendriks en C. van Delft. Nederlandse activiteit in het buitenland Vertegenwoordigers van het Nederlands Adviesbureau voor Ingenieurswerken in het buitenland, de N.E.D.E.C.O. en afge vaardigden van het Iraans planbureau hebben dinsdag in Teheran een overeen komst ondertekend voor de complete stu die voor de ontwikkeling en uitbreiding van vier Iraanse havens aan de Perzische Golf en twee havens aan de Kaspische Zee. Tevens werden tussen de Griekse rege ring en de Nederlandse Dok en Scheeps bouw Mij onderhandelingen gevoerd over de bouw van een scheepswerf te Skara- manga bij Athene. De N.D.S.M. zal sa menwerken met de Griekse scheepsmag- naat Starvos Niarcho» Het werk dat waarschijnlijk binnen twee jaar zou kunnen zijn voltooid, zou mogelijk nog dit voorjaar beginnen. De kosten van de werf worden geschat op 45,5 miljoen gulden, waarvan één vierde deel afkomstig zou zijn uit een lening van

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 11