Jlietuue friJtsclje WTourimt Vreemde geruchten rondom Malenkof J Brits omroepje in Hoek van Holland In Algerije wordt een felle strijd verwacht Liquidatie Stalin-cultus terdege voorbereid Drie mensen omgekomen bij twee felle branden Amerikaans beroep op de Indonesische regering A MAANDAG 19 MAART 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 7.per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatimsticf) fe gfjcblcoea tnya bert ia legljeospocf Zesendertigste jaargang No 10606 Zal hij Londen om asyl vragen? Was zeven jaar secretaris van ontluisterde Joseph Stalin LONDEN, 18 maart GEORGI MALENKOF, zeven, jaar lang de particuliere secretaris en één der mees! intieme medewerkers van wijlen Joseph Slalin zou volgers geruchten die hier de ronde doen, politiek asyl vragen in Enge land. De thar.s 54-jarige Malerkof, scherpzinnig politicus en geboren in- trigrarJ, leerde als Sialirs secretaris alle geheimen van de communis tische partij kennen. Na Stalir.s dood werd hij de machtigste man in de Sowjetunie. maar Kroesjtsjef bracht hem op 8 februari 1955 ten val. Later weid hij weggewerkt als eerste vice-secretaris van de Russische commu nistische partij en de laatste maanden zou zijn pos'tie weer iets zijn ver sterkt. AU minister voor de krachtcentrales brengt hij thans een oriën- teringsbezoek aan Engeland. Deze geruchten rond Malenkof worden versterkt door de afbraak campagne van de huidige machtheb bers in het Kremlin tegen Stalin, wiens afbeeldingen en standbeelden overal in de Sowjetunie verdwij nen. (Zoals uitvoerig gemeld, onthul de partijchef Kroesjtsjef tijdens het jongste congres van de partij, dat Stalin in de laatste dagen van zijn leven aan vervolgingswaanzin leed en duizenden onschuldige mensen de dood indreef. Red.) Naar aanleiding van de geruchten rond Malenkof hebben wij het oordeel gevraagd van enkele Nederlandse deskundigen op het gebied van de internationale politiek. Zo verklaarde prof. d r. L. W. G. S c h o 11 e n, („Vaart der Volken"): „Dit acht ik heel goed mogelijk. Wanneer men ziet hoe op het ogenblik pogingen worden gedaan om alles wat aan Stalin herinnert, te doen verdwijnen. Het is begrijpelijk dat Malenkof (bijgenaamd „dikke jongen") eieren voor zijn geld kiest. Stalin heeft een heel aparte plaats in genomen in het Russisch communisme, aldus prof. Scholten. Napoleon was geen Fransman, Stalin was geen Rus. maar een Georgiër. Napoleon heeft altijd aan de Fransen laten zien, dat hij de Franse idealen verdedigde. Stalin deed dit voor de Russen, door de imperialistische poli tiek van de oude tsaren over te nemen. Stalin deed zulks ook op de m a n i e r van de tsaren: door zijn tegenstanders uit de weg te ruimen. Stalin achtte Malenkof bruikbaar voor zijn politiek: en alles wat nu met Stalin verwant was. in ls ongenade geraakt. Resit nog de vraag wat Engeland zal doen. Als er een uitwisselingsovereen komst bestaat tussen Moskou en Londeru dan zullen de politieke gevallen daar wed van zijn uitgesloten. Malenkof zal dan vermoedelijk beperkte bewegingsvrijheid krijgen mogelijk in een internerings kamp", aldus prof Scholten. NIETS ONMOGELIJK „Wat de Russen betreft is niets onmo gelijk; men kan altijd voor grote verras singen komen te staan. Malenkof was eigenlijk naar het algemene zeggen voor bestemd om Stalin op te volgen. Dat ls ook inderdaad gebeurd zij het kort. Maa' toen deed zich het eigenaardige voor ds: hij na zijn val werd weggewerkt al« secretaris van de partii. een machtspositie van de eerste orde. Wat mij verbaast. !s het feit. dat als de geruchten iuist zijn de Sowietleiders Malenkof hebben la ten vertrekken". Sowjet-minister Malenkof heeft gister avond ziin Britse gastheren verrast met de mededeling, dat hij niet zou overnach ten in de hotelkamer te Windsor, die voor hem in gereedheid was gebracht. Op hei laatste ogenblik gaf hij te kennen, dat hij de nacht zou doorbrengen op de Russische ambassade te Londen. Dat was voor Ma lenkof het einde van een onrustig week einde. gevolg van het bekend worden van Kroesjtsjefs rede over Stalin. Het begon reeds zaterdagochtend, toen Malenkof veel vroeger opstond dan was voorzien. Toen zijn wagen, gevolgd door een groep ambtenaren van Scotland Yard volgens plan voorkwam om hem af te halen voor een bezoek aan een elektri sche centrale, deelde een sowjetbeambte mede: „De heer Malenkof heeft zijn plan nen gewijzigd. Het bezoek zal later plaats vinden". Employé's van de sowjetembassade hol den het gebouw, waar Malenkof verbleef, in en uit. Zij persten de lippen op elkaar en weigerden iets te zeggen. Eerst twee- en-een-half uur later verscheen Malenkof in de deuropening. Hij wenste geen com mentaar te geven op Kroesjtsjefs rede. Op de vraag, of hij nog een vriend van Kroesjtsjef was, zei hij enigszins geër gerd: „Natuurlijk! Volledig!" Franse troepen worden in allerijl aangevoerd; de vloot op oorlogssterkte gebracht MET DE MEESTE SPOED zullen twee Franse divisies uit West-Duitsland naar Algerije worden overgevlogen. Ook uit Frans-West-Afrika worden troepen aangevoerd; de luchtmacht wordt met 300 vliegtuigen versterkt, de Franse vloot In de Middellandse Zee wordt op oorlogssterkte gebracht en zal langs de Algerijnse kust patrouilleren om te helpen bjj de verdediging van de kuststeden. Deze alarmerende maatregelen heeft de Franse resident van Algerije, ministei Lacoste, die gisteren met uitgebreide vol machten van de Franse volksvertegen woordiging uit Parijs in Algiers is a gekomen, bekend gemaakt. Minister Lacoste sprak voor radio televisie en deelde o.m. mede, dat er strekkende maatregelen genomen zullen worden om europeanen en mohammeda nen in Algerije met elkaar te verzoenen Zo zal de mohammedaan ook ambtenaar kunnen worden en deelnemen aan bestuur van Algerije. Hij zal land kunnen ontvangen en in alle opzichten een vol waardig burger kunnen worden. Zijn min derwaardigheidscomplex zal moeten ver dwijnen, aldus de minister. Inmiddels gaat de strijd in het binnen land onverminderd voort. Vrijdag zijn e bU Lafayette 107 opstandelingen gesneu veld en zaterdag werden er 20 Algerljnei gedood. Gisteren is in het Kabylle-ge- Vrouw verdronken, man bijtijds gered In de nacht van zaterdag op zondag vielen een opvarende van het kustvaar- tuin Lis, dat in de Maashaven van Rotter dam ligt, en de 39-jarige mejuffrouw J. Goud uit de Quintstraat, bij het aan boord gaan in het water. Een schipper kon eerst de man uit het water halen en later de vrouw, doch deze bleek bij aankomst in het ziekenhuis te zijn overleden. Libanon: nationale rouw door aardbeving DE zware aardbevingen in Liba non hebben volgens de laatste berichten bijna 150 mensenlevens geëist, terwijl honderden mensen werden gewond. Meer dan 30.000 personen werden dakloos; de schade wordt geschat op 300 miljoen gulden In Beiroet zelf zijn geen slachtoffers gevallen, maar in het zuiden werden 25 dorpen zo goed als geheel met de grond gelijk gemaakt. Radio-Beiroet bleef het gehele weekeinde dag en nacht in do lucht om de bevolking te kalmeren. Alle beschikbare manschappen van de strijd krachten werden naar het rampgebied gezonden. Uit Amerika, Egypte en Syrië wordt hulp gezonden in de vorm van geneesmiddelen en voedsel. De regering heeft drie dagen nationale rouw afgekondigd. Echtpaar slachtoiier van misdrijf? De Amsterdamse politie acht het niet uitgesloten, dat het echtpaar Hoogerwerff, dat 16 februari na een wandeling in het Amsterdamse Bos spoorloos verdween, het slachtoffer is geworden van een misdrijf. Er bestaat echter geen enkel vermoeden, in welke richting moet worden gezocht. Aanvankelijk werd aangenomen dat het echtpaar in de vaargeul van. de Nieuwe Meer was verdronken, temeer daar voet sporen bij deze door sneeuw bedekte vaar geul waren waargenomen. Dreggen was -toen door de dikke ijslaag onmogelijk. Sinds hbt ijs van de Nieuwe Meer ver dwenen is, heeft-een ploeg politiemannen het gehele gebied systematisch afgezocht en gedregd, zonder ook maar één spoor van beide mensen te kunnen vinden. Immer glimlachend trekt de Rus Georgi Malenkof door En geland, waar hij als minister voor de krachtcentrales de Britse prestaties op dit gebied bestudeert. Malenkof lijkt op geruimd en heeft voor iedereen een vriendelijk woord. Maar 's avonds en 's nachts brandt het licht op zijn kamer in de Russische ambassade en daar laat hij de Britse persberichten over de gebeurtenissen in Rus land voor zich vertalen. De foto werd genomen toen Malenkof in gesprek was met voorman Bill Crampton van het kracht station van Battersea. De man in het midden is de Russische tolk Valentin Koetsnetsof. Schapenvyfling. Een sohaap van J. Dol- ving te Bargercompascum heeft gisteren vijf lamineren ter wereld -gebracht. Twee worden met de fles gevoed. Rode leger naar Georgië Portret van Kroesjtsjef in Tiflis vertrapt De liquidatie van dc Stalin-cultus Is door de huidige machthebbers van het Kremlin terdege voorbereid. Langs ver schillende kanalen hebben zfj doelbewust het nieuws in de vrije wereld bekend laten worden. Over het algemeen schijnt de Russische bevolking er wel mee con tent te zijn. Stalin was „toch maar een Georgiër" en geen echte Rus. In Georgië blijkt men echter de grote zoon nog niet zo gauw vergeten te zijn. Reeds sinds 8 maart zijn daar dan ook sterke eenheden van het Rode Leger ge concentreerd. Men spreekt van honderd duizenden'deelnemers aan een pro-Stalin demonstratie in Tiflis. De menigten blok keerden de straten, bestormden het tele foonkantoor en andere openbare gebou wen en vertrapten portretten van Kroesjtsjef en andere Sow jet-groten van het ogenblik. Bij al deze betogingen zagen de politie autoriteiten werkeloos toe. De Georgische politiemannen weigerden in te grijpen. Later in de avond verschenen eenheden van het leger, die de orde grotendeels herstelden. Hoe het nu in Georgië gesteld is, weet men niet. Reisbiljetten naar Tif lis worden niet verstrekt en hotel-bespre kingen zijn geannuleerd. Tweehonderd t.v.-kijkers kregen eén bon Opsporingsambtenaren van de dienst luister- en kijkgelden hebben reeds twee honderd processen-verbaal opgemaakt tegen bezitters van televisietoestellen, die hiervan geen aangifte deden. Koningin Juliana heeft zaterdag middag de viering van het vijf tigjarig bestaan van de Vereni ging tot behoud van natuur monumenten, in het Concertge bouw te Amsterdam, bijge woond. Vóór haar vertrek wer den zeven bos- en vogelwach ters, die vanwege hun 25-jarig jubileum werden onderscheiden, aan de Koningin voorgesteld. (Voor verslag zie pagina 2.) Kievitseizwendel TI/AS vorige week de Meddose boerenknecht Kloppenburg het slachtoffer van een grapje van zijn baas. die een kievitsei van het vorig jaar op een opvallende plaats neerlegde, za/terdagmaddao is H. Soeten, die meende in Lem- sterland nu toch werkelijk het eerste kievitsei te hebben gevon den. opnieuw het slachtoffer ge- Vol trots bood hij zijn vondst de burgemeester iwr. M. Krijger aan. Deze. huiverig geworden door het gebeurde in Winterswijk, achtte het rordzaam enige vogel deskundigen te raadplegen. En dezen moesten constateren, dat ook dit ei niet vers was. Al met al schijnt de voorspelling van het K.N.M.I., dat het eerste kievitsei niet voor 21 maart zal worden gevonden, te worden be- waairheid. Op de Azeloseweg in Borne werd zaterdagavond het vijfjarig zoontje van de familie Everink door een personenauto aangereden. Het kind is enkele uren later overleden. De bestuurder, de 18-jarige L., was niet in het bezit van een rijbewijs. Bij een brand, die vanochtend op de tweede etage van een huis aan de Twee de Nassaustraat in Amsterdam uitbrak, zijn de 59-jarige J. van Boven en zijn 63-jarige echtgenote mevrouw G. W van Boven-Mullens, beiden werkzaam in het circusvak. omgekomen. Toen de brandweer het vuur meester was, was het gehele pand van drie eta ges en de zolder uitgebrand en hadden vijf gezinnen (tien personen) geen dak meer boven hun hoofd. Geen der bewoners, die overhaast in nachtgewaad moesten vluchten, hebben iets van hun bezittingen kunnen redden. Voorlopig hebben zij onderdak gevonden bij buren eii familie. Gebleken is, dat in de kamer, waar de brand begon een haard stond zonder as best of andere beschermende onderplaat. Ook zou de schoorsteen niet goed ge trokken hebben. De ravage in de kamer is echter dermate groot, dat het zee vraag i6, of men er nog in zal slagen de oorzaak van de brand vast te stellen. Een petroleumtoestel, dat in de keuken stond, bleek niet te zijn omgevallen. Geiookt in hooi Zondagmorgen is bij een hevige brand in een Boerderij te Cadier en Keer (L.) de 68-jarige G. Schijns om het leven ge komen. De man, die de boerderij geheel alleen bewoonde, kwam 's nachts laat thuis en is in het hooi gaan slapen. Ver moedelijk heeft hij gerookt. Schuur en stallen brandden geheel uit. het woon huis bleef behouden. De bovenzaal van het Concerthuis in Groningen is zaterdag door brand ver- De brand werd ontdekt door de pach- r, de heer H. Arkes, die de bovenzaal betrad kort nadat de organisatoren' van een feest, aldaar die avond zou worden gehouden, de zaal hadden verlaten. De benedenzaal zal door waterschade evenmin de eerste tijd kunnen worden gebruikt. Vermoedelijke oorzaak is achteloos weggeworpen sigaret. Aan steniging ontsnapt SINGAPORE, 18 maart. Communistische agitatoren hebben van daag van de grote „Merdeka"-betoging van Singapore georganiseerd om zes Britse parlementsleden, die in Singapore op bezoek zijn, te bewijzen dat de kolonie rijp is voor onafhankelijkheid een grote rel gemaakt. De parlementsleden, onder wie ex-minister van buitenlandse zaken Herbert Morrison, wisten aan mishande ling door de 50.000 betogers te ontkomen door te vertrekken enkele minuten voor dat de menigte begon te gooien met ste nen. flessen en stokken. Zuid Molukken nu Chr. republiek Indonesische militaire woordvoerders op Ambon melden, dat „de rebellen" in de Republiek Zuid-Molukken de naam deze republiek veranderd zouden hebben in „Republik Masehi" (christe lijke republiek). Verder wordt gezegd, aanhangers van de republiek Zuid- Molukken op Ceram een vlugschrift zou den heben verspreid, waarin zij opkomen de Javaanse onderdrukking en uiting geven aan teleurstelling onder Molukse bestuurambtenaren in dit ge bied. Rechten van de mens geschonden pROF. DR. HENRY P. DE VRIES, hoogleraar in de rechtswetenschappen aan de Columbia Universiteit in New York, heeft voor de Amerikaanse televisie verklaard zich aan te sluiten bij het beroep op de Indonesische regering door de Nederlandse Orde van Advocaten om de rechtvaardigheid in het proces-Jungschlager nader te onderzoeken. „Ik doe dit in de hoop", zo zei prof. De Vries, „dat de Indonesische recht spraak deze gelegenheid zal aangrijpen om te tonen, dat zij zich boven de timenten en vooroordelen van politieke overwegingen weet te verheffen". „Al beseffen wij", aldus de verklaring van prof. De Vries, „dat de ontbinding van de voormalige betrekkingen tussen Nederland en Indonesië noodzakelijker wijs tot spanningen zou leiden, juist die spanningen leggen Indonesië echter in het bijzonder de plicht op een rechtvaar dige behandeling van de individuele per sonen te waarborgen, zulks in overeen stemming met de waardigheid van een staat, die onlangs Internationale verplich tingen op zich heeft genomen. Het is uiteraard moeilijk om tot in bij zonderheden de vele aspecten te bestu deren van een strafproces, dat op zulk afstand wordt gevoerd. Door waar- ers ter plaatse is echter geconsta teerd, dat de fundamentele mensenlijke rechten op ingrijpende wijze geweld ls aangedaan. Het geweten der mensheid ls hierdoor getart". In de stad Groningen is een actiecomité in het leven geroepen om te protesteren tegen de gang van zaken in het proces- Jungschlager met het doel dit te brengen voor het internationaal gerechtshof. Di initiatiefnemers, de heren A. A. Ch. Bak ker W. F. Dijksma, J. R. de Haan er A. J. Norren, hebben contact gezocht me het nationaal comité en verzamelen hand tekeningen en geld voor propaganda in het buitenland. Op 29 maart wordt in De Harmonie een protestavond belegd. Vele vooraanstaande figuren hebben hun medewerking toegezegd. Mening procureur-generaal De Indonesische procureur-generaal Su- prapto zeide op de vraag of de ei6 tegen de heer Jungschlager redelijk is. hierover als procureur-generaal moeilijk zijn me ning te kunnen kenbaar maken, doch te geloven dat officier Sunario de zaak vol doende van alle kanten bekeken heeft. Hij MR. A. C. VAN EMPEL ver liet Djakarta. De Indonesische regering stond hem niet toe zijn taak te Djakarta te ver vullen. Hij is nu aan het werk in Singapore. Hier ziet men hem bij zijn afscheid gezeten tussen mr. E. Bonn van het hoge commissariaat en mevr. M. Bouman. heeft alle getuigenverklaringen, zowel k charge als a decharge onderzocht, daaruit die gekozen, welke hij betrouw baar acht. Daarbij voorts een en ander goed overwogen en in overeenstemming gebracht met zijn overtuiging, dat de schuld van Jungschlager bewezen i; met zijn rechtsgevoel. Men dient hierbij niet te vergeten, dat een eis van het openbaar ministerie nimmer zuiver ob jectief kan zijn, zodat een andere altijd andere mening van rechtsgevoel is in zulk een geval altijd mogelijk, aldus mr. Suprapto. Vijttigduizend namen Dc vijftigduizendste adhesiebetuiging iet het manifest der zeven ten behoeve in de heer Jungschlager ls thans bin nengekomen. Zü is gekomen van een Ne derlandse dame in Zwitserland. Op Aruba hebben een tiental doktoren hun instem ming betuigd. In Maastricht is een Jungschlager- comité opgericht om instemming te be tuigen met het manifest. Men kan dit 19 tot 24 maart op het stadhuis, het politiebureau en de kantoren van open bare instellingen tekenen. bergte een bende opstandelingen aange vallen. Negen rebellen vonden de dood, 31 werden gevangen genomen. T unesië In Tunesië vorderen de besprekingen ook niet al te best. De Tunesiërs zijn bij hun eis gebleven, Buitenlandse Zaken en Defensie in eigen hand te houden. Hier voor voelen de Fransen echter niet veel. De besprekingen te Parijs zijn opge- „De conferentie is definitief aan een eind, als de Fransen enze eisen niet in willigen" was het Tunesische commen- Niettemin is minister Pineau er zater dagavond in geslaagd de afgebroken be sprekingen weer op gang te brengen. Zes huwelijken in één emigrantengezin Twaalf Nederlanders trouwen in Canada Zes kinderen, vier dochters en twea zonen, van dc Nederlandse emigrant Leo Dorssers uit Helden 1L.), gaan in Cana da op 28 april tegelijk trouwen. Vader Dorssers heeft in Nederland al drie dochters in het huwelijksbootje zien stappen. Zes nieuwe bruiloften in enkele weken tyds leek hem teveel van het goede, en dies stelde h(J voor dat alle bruiloften tegelijk werden gehouden. Zo gaan dus Grada (33), Wilma (30). Christine (29), Dora (25), Andrew (£7) en Cornells (26) op dezelfde dag hun eigen weg met de respectievelijke echt genoten en echtgenotes, allen Nederlan ders en Nederlandsen. Zij laten thuis nog ijf broers en zusters achter. Dezen heb ben geen van alle huwelijksplannen. Vader en moeder Dorssers hopen de gemeenschappelijke bruiloft van hun kin deren rustig te kunnen vieren. Alleen de naaste familie is uitgenodigd. De Dors. emigreerden in twee groepen naar Chatham in Canada. Vijf broers en zus ters kwamen daar in 1953 aan, de ande volgden een jaar later. Sukarno wil communist in kabinet Sukarno heeft in een rede voor een massa-vergadering te Malang verklaard te dat de nieuwe regering in over eenstemming zal zijn met de resultaten der algemene verkiezingen. Hij zeide. dat de regering een afspiegeling behoort te zijn van de keuze van het volk. „Indien het volk een groene regering wenst, moet de regering dae kleur hebben. Als het volk een rode regering wil, dan moet deze rood Hij verklaarde de samenstelling van het kabinet, die hem door formateur dr. All Sasiroaimidjojo, was overhandigd, te zul len bestuderen, voordat hij er zijn goed keuring aan hechten. Hij verhaalde, dat enkele personen op de lijst hem nog be- De communistische vakvereniging Sobsi heeft er telegrafisch bij Sukarno op aan gedrongen de samenstelling van het kabi net te verbeteren door er een communis tische vertegenwoordiger in op te nemen De formateur had het plan gehad de com. munistisch gezinde Sardjawo te nemen als minister van staat, maar de grote Islamie- bisehe partijen verzetten zloh hiertegen. Ook de communnstisohe partij heeft de eis gesteld, dat Ali zijn kabinet zal her zien en verlangt dat de Masjumd buiten het kabinet gehouden wordt- Twee kinderen verdronken Twee kinderen, een vier- en zesjarig broertje en zusje uit het bij Ommen ge legen Keiëzen-woonoord Eerde, zijn za terdagmiddag in een er B estm ener meren verdronken. Een vriendinnetje zag de kinderen in het water vallen en holde naar het kamp om hulp te halen. Toen de kampbewoners op de plaats van het ongeluk kwamen, waren de kinderen reeds verdronken. HET WEERW EUROPA Aberdee Dublin Londen ONO ONO windstil WEERBERICHT Veranderlijke bewolking t» Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewolking. Geen regen van betekenis. In het noorden van het land iets warmer, overigens wei nig verandering in tempera tuur. Matige tot krachtige wind tussen zuidoost (Opgemaakt te 11.15 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1