slaap slaap «WOK Whiston Eet lékker met róómboter [ij Desnoods Europese markt zonder Frankrijk Nixon is geen politieke nixe... b-e-t-e-r-o KINGSIZE Caesars 2000ste sterfdag in Rome niet herdacht Na 1 april gaan Spoorwegen de bordjes verhangen Ouderdomswet in Kamer gunstig ontvangen Intenationaal gesprek over de menselijke verhoudingen ,J tM tfezonaC VRIJDAG n MAART HM Het koten- en staalparlement Gemeenschap kan niet zonder atoombommen ALS FRANKRIJK niet in staat of niet bereid is aan een Europese econo mische unie deel te nemen, zouden we dan niet voortgaan met de genen, die wel bereid zijn tot elkaar te komen. Dit zei het Nederlandse lid van de Eerste Kamer mr. G. Vixseboxe (c.h.u.) tijdens het debat in het kolen- en staalparlement over het vraagstuk van een Europese unie. „Wij zouden," zo zei de Nederlandse afgevaardigde verder, „de vrije Benelux- markt kunnen uitbouwen tot een gemeenschappelijke markt van bredere opzet met vier, vijf of meer deelgenoten, die weten wat zulk een markt de redding kan betekenen van hun volkshuishouding." „Ik meen", zo besloot de Nederlandse afgevaardigde, „dat het niet alleen ge wenst, maar ook noodzakelijk is, dat deze mogelijkheid op haar praktische uitvoer baarheid wordt onderzocht." De heer Vixseboxse sprak deze opval lende woorden als reactie op de rede van de Franse oud-minister Pierre Henri Teitgen, die had aangedragen op meer voorzieningen op sociaal gebied en op landbouwgebied De aanneming van het verdrag zou gro tendeels afhangen van de wijze, waarop de landbouworganisaties zullen reageren. Hét probleem van de gemeenschappelijke markt kan niet opgelost worden door het maar eenvoudig openstellen van de gren- Ook bommen De discussie over het Europese ener gievraagstuk werd ingeleid door de Belg Wigny, die een rapport over dit onderwerp had ingediend. Hij wierp als tegenkandidaat der Democraten, zal de Republikein Eisenhower wel niet veel moeite hebben de race te winnen, Eisenhower is nu eenmaal zeer populair; zijn naam is een slogan. Is de zaak dus voor het presidentschap der Ver. Sta len uiterst safe, dit geldt in de komen de verkiezingsstrijd niet vq.or het vice- presidentschap. In ieder geval schijnen er velen in de Ver. Staten te zijn, die betwijfelen of vice-president Nixon wel de „right man in the right place" is, als Eisenhower voor een nieuwe ambtspe riode herkozen wordt. Er was in de Republikeinse partij <- -n zekere oppo sitie, Nixon ook straks weer aan te be velen voor het vice-prcsidentschap, om dat hij te weinig magnetische kracht uit oefent op de middengroepen en men bo vendien een figuur prefereert, die de be- 1 langen der agrariërs 1 Verklaard* uitzicht te- zal behartigen Er werden voor het vice-presidentschap dan ook andere ge gadigden genoemd, o.a. minister Hum phrey en de bekende ex-gouverneur van New York, Thomas Dewey. In deze omstandigheden, waar vele Republikeinen blijkbaar spoken zagen, heeft president Eisenhower het nodig gevonden te verklaren, dat Nixon hele maal geen nixe Is, dus geen boosaardig politiek waterspook, de kiezers ten verderve voerende! Niemand moest het proberen, aldus Eisenhower, een wig tussen Nixon en hem te drijven. Hij zou op prijs stellen, als vice-presi dent Nixon weer met hem op de kandi datenlijst kwam te staan voor de ver kiezingen, die in november gehouden worden. Deze positieve uitspraak van Eisenhower neemt ongetwijfeld een deel der negatieve, politieke angstgevoelens weg. Nog slechts een week geleden had hij op zijn persconferentie verklaard, dat Nixon zelf maar moest uitmaken of hij zich opnieuw kandidaat wilde stellen •presidentschap. Hij had geen enkel bezwaar tegen Nixon als mens of als medewerker, maar of hij aan Nixon de voorkeur gaf als vice- president, daarover liet hij zich toen. „om redenen daarbuiten" liever niet uit. Aan die onzekerheid is dus nu een einde gekomen. Wij wijzen er hier op, omdat Eisen howers gezondheidstoestand wel zodanig is, dat hij een tweede ambtsperiode als president kan aanvaarden, maar bij een eventuele inzinking is het van groot be lang, wie hem dan vervangt. Eisenhower kon Nixon nu sterker naar voren schui ven, omdat bij de „voorverkiezingen" in <Je Amerikaanse staat New Hampshire een zeer groot aantal kiezers de naam van vice-president Nixon op hun verkie- zingsbiljet genoteerd hadden, teneinde van hun sympathie voor Nixon te getui gen. Dit was dus een ware surprise, na •lie rumoer die er om de figuur Nixon In vele Amerikaanse bladen was ont staan. De „ster" van Eisenhower is nog meer gestegen, nadat zijn regering dezer dagen een groot succes boekte in de Senaat, waar het voorstel der Democra ten verworpen werd, en sterkere, schier „onbeweeglijke" prijssteun voor de land- bouwartikelen weer in te voeren. Men «•eet, dat in de Senaat, de Democraten de meerderheid hebben. Het feit, dat Ike de omstreden Nixon broederlijk de hand boven het hoofd houdt, tekent mede zijn sterke gezags- de vraag op of het Bureau van Zes. als de energiegemeenschap er is, ook bommen moet gaan maken. Wigny was van mening dat een gemeenschap van 165 miljoen inwoners een dergelijk wapen alleen kan ontberen als de an dere landen er ook afstand van doen Het is niet onmogelijk dat een gedeelte an de voorjaarszitting van het parie nent in Den Haag gehouden zal worden. Bevrijding van Europa Tevoren had het Nederlandse Tweede Kamerlid, jhr. mr. M. van der Goes Naters, er op aangedrongen, dat Europa zich zou bevrijden van de grenzen, die de landen scheiden, van alles wat schaving bedreigt en de ellende en hon ger, waaronder duizenden Europeanen lijden door verouderde produktiemethp- den en oneconomische verspilling van energie en welvaart. Afschaffing van eco nomische grenzen noemde hij een nega tieve eenwording, maar er is volgens hem ook een positieve eenwording nodig, na melijk gezamenlijke verantwoordelijkheid voor de consekwenties van een gemeen schappelijke politiek, en wijziging van het voortbrengingspatroon binnen de landen der gemeenschap. Bepaalde industrieën moeten verdwijnen, andere zullen moeten worden uitgebreid Dit betekent geen of fer. daar overschakeling, modernisering en betere arbeidsverdeling zullen leiden tot een ongedachte uitbreiding, tot een I som industrialisatie en volledige werkgelegen- julii ..Gii Jul in dr« het hoogste van zijn vermogen berei ken. Reusachtige investeringen zijn nodig, arbeidsverdeling en specialisatie, die verre boven de macht van een afzon derlijk land gaan, in het bijzonder ten ien van plastic, electronica, automati sering en kernenergie. In dit laatste op zicht leidt isolatie tot stilstand. Wie A atoom zegt, moet alle letters van het alfabet opnoemen. Hier is niet sprake van een offer maar van een voordeel. Naar Den Haag De plannen om in Den Haag büeen te te komen nemen vaste vormen aan, men hoopt heden nog op een bevredigend be sluit. Na de zitting in Straatsburg, die 12 mei eindigt, hoopt men de beraadsla gingen omstreeks 18 juni in Den Haag voort te zetten, dus in de week na de Nederlandse verkiezingen. Men zou de voltallige zittingen in de Ridderzaal en de vergaderingen der commissies in het gebouw der Eerste Kamer kunnen hou den, terwijl men voor de kantoren van het Hoge Gezagsorgaan, de griffie en de fracties onderdak in de Tweede Kamer wil zoeken. Een lid der griffie van de Tweede Kamer heeft hierover te Brus sel besprekingen gevoerd. Jhr. A. M. II. E. van Aeffcrdcn, burgemeester van Geulle, viert 29 juili zijn veertigjarig bungemeesterejubMeum. Op 1 augustus gaat 'hij met pensioen. Man, man/ wat een sigaret!" de stukken I-a-n-g-e-*! stukken b-e-c-e-rt JJET WAS oisteren 2000 jaar geleden,, dat in Rome Julius Caesar werd vermoord. Officieel werd. dit feit niet herdacht, voerder van het gemeen tebestuur: „Wij herden ken slechts sterfdagen van heiligen en niet die van heidenen" Dit ontketende een I storm van protesten in it ge bladen. „Weten wel." zo schreef de vorming van het Romein se Rijk het mogelijk heeft gemaakt, dat de bood schap van Christus in de westerse wereld werd verspreid?" Hoe het zij, het bleef bij een kranslegging aan de voet van het bronzen standbeeld bij het Ro- fori fascisten. Zij hadden eer, officiële herdenking ge- eist. maar burgemeestei Salvatore RebecchinI, eer Christen-democrai dit prompt geweigerd. Julius i had het nng. rloper van Mus solini en Hitieromdat het arme. bevende Italië van vandaagmet a zijn hoofd, zich er] schaamt. Caesar tot zijn zonen te rekenen." aldus het eerder genoemde Ro meinse blad. Het voor spelde dat de dag zal ko men, dat Italië en Rome blozen bij de gedachte, dat zij in 1956 bang zijn geweest. Caesar's 2000ste sterfdag te herdenken. Mei zomerdiensttegeling in zicht Piakstroken op de ramen om oude klasindeling tot juni te houden ~Dit is een verstandige - huisvrouw - JIJ profiteei gezinsverpakking „Actifral 16 ion Philips-ftoxane. Extra voor delig! 150 dragees I 3.75. Slechts Als u op 1 april in de trein stapt, het kunnen zijn, dat u de spoorwegen bij die dag passende grapjes meent te moe ten aanwrijven. Op een keurig emaillo bordje staat „2e klas", maar een papieren strook op het coupéraam vermeldt „3e klas". De werkelijkheid is, dat de N.S dan beginnen met het geleidelijk invoeren een nieuwe klasseindeling, die pas op li, bij het ingaan van de zomerdienst- regeling, van kracht wordt. Omdat het niet doenlijk ls, In één nacht alle veranderingen aan te brengen, die krachtens een overeenkomst van de West- europese spoorwegmaatschappijen bepaald zijn, neemt men hiervoor de tijd en zal het publiek door middel van piakstroken de weg naar de juiste zit- of staan plaats worden gewezen. Op de binnenlandse lijnen was de eer ste klasse al vervallen, op de buitenlandse Dat gebeurt met ingang van 3 juni. Het heeft dan geen zin meer, te spreken 2e en 3e klas; we gaan over op le en 2e klas en het zal duidelijk zijn, dat d® huidige 2e klas le wordt en de tegen woordige 3e in 2e wordt „geklasseerd", zoals dat heet. De kaartjes Ook de kaartjes veranderen, tenminste de kleur, de tarieven niet. We krijgeD echter een overgangstijd. t uw bruine 3e klas kaartje mag u na Supomo: „Normale rechtsgang" (Vervolg van pagina 1) De Indonesische ambassadeur te Lon den, prof. Supomo, heeft volgens het Franse persbureau A F.P. verklaard wonderd te zijn over het optreden de Internationale Juristen-Commissie. Hij zeide dit te doen niet alleen als ambas sadeur maar ook als jurist en rechter. Hij beweerde, dat de procedure zou zijn voerd overeenkomstig het nog steeds Indonesië geldende Nederlandse wetboek van strafvordering. Ook de geëiste dood straf wegens samenzwering was in over eenstemming met het van Nederland ge- erfde strafrecht, zeide hij. De weigering van een Britse advocaat was evo overeenstemming met de gebruikelijke regels. Er zijn volgens Supomo in Dja karta vele Nederlandse advocaten, die wel aan de Indonesische eisen voldoen. De In donesische rechterlijke instellingen zijn volgens Supomo voortbrengselen van de Nederla idse beschaving. De Nederlanders hebben de Indonesische juristen gevormd en van hen hebben de Indonesiërs him recht geërfd. (Het bezwaar van de com missie ging niet tegen de in de wet vast gelegde procesregeling noch tegen de be palingen van het strafrecht, doch tegen de wijze, waarop de van de Nederlanders geërfde rechtsregelen door de Indonesiërs geschonden werden.) Waardig antwoord Mr. A. J. M. van Dal. secretaris de internationale juristencommissie, heeft in Den Haag naar aanleiding van d< klaring van prof. Supomo gezegd: Indien de Indonesische rechter het recht zou toepassen op de wijze, als dit al-tijd door de Nederlanders Indonesië is toegepast en als hij de rechten van de beklaagde zou erken nen, zoals de Nederlandse rechtban ken dit doen en zoals de Nederlandse regering en de Nederlandse gerechte lijke instanties dit hebben gedaan ii de zaak van de Indonesiërs, die thans ln Nieuw-Guinea terechtstaan, dan de internationale juristencommissie vol ledig tevreden gesteld zijn. Wat de voorwaarden voor de verde diging in Indonesië betreft zei mr. Vat Dal, dat mr. Van Empel inderdaad bij de Indonesische balie is ingeschreven rijke jaren jurist in Indonesië is en de taal en het recht van het land goed kent. De Amerikaanse duikboot Grenadier zal van 20 tot 26 maart een bezoek bren gen aan Rotterdam 3 juni in de nieuwe 2e klas gaan zi Het kan echter ook zijn, dat men u nieuw 2e klas kaartje verkoopt. Dat is ook bruin van kleur. Wie eerste klas •-ist, krijgt een groen kaartje. Dat kan jn een nieuw (dan staat er ook le klas i), maar ook is het mogelijk, dat er nog klas op staat Hoe' dan ook, steeds zult u aan de kleur in het kaartje kunnen zien, voor welke klas het geldig is: groen -voor 1 en bruin mr 2. Er moeten 5100 nieuwe bordjes le klas 1 8300 bordjes 2e klas worden aange bracht. Verder moet men de letters voor de rijtuignummers overschilderen. Willem Ruys 91 jaar Op de 91ste verjaardag van de heer Wil lem Ruys, een van de „Willems" waar naar het vlaggeschip van de Kon. Rotter- damsche Lloyd ls genoemd, heeft de Wil lem Ruys gisteren zijn vijftigste reis aan gevangen. Ter gelegenheid van deze jubileumreis maakt een gezelschap van vierentwintig Engelse relaties van de Lloyd deze reis iar Indonesië tot Southampton mede. DordrechtSliedrecht. Het treinverkeer issen Dordrecht en Sliedrecht zal dins- ag van tden uur tot kwart voor één zijn gestremd wegens doorvaart van het m.s Gvardeysk bij de Baanhoek9brug. De ver binding zal met bussen worden onderhou den. Bij ongunstig weer wordt de strem ming verschoven naar woensdag 21 maart tussen elf uur en tien voor twee. De kunst van het kopen „Consumeren moet worden geleerd" Tijdens de algemene ledenvergade ring van de Amsterdamse Universi teitsvereniging heeft dr. G. van der Wal, hoofddirecteur van N.V. Maga zijn ,,De Bijenkorf", vandaag een cau serie gehouden over: „buyologie", of: de kunst van het kopen. De brede massa kopers en kijklusti- gen die zich dag in dag uit door de warenhuizen beweegt, blijkt zich vol gens een frappante statistische regel maat te gedragen. Dr. Van der Wal onderscheidde twee typen consumen ten: een grote groep die feitelijk geen persoonlijke keus heeft, maar zich laat leiden door anderen, en een kleinere groep, die bewust en doordacht han delt. Onder invloëd van radio, film, televisje en reclame breidt de eerste groep zich uit. Overleg bjj de besteding van het In komen moet echter dringend noodzake lijk worden geacht. Het overleg va rieert met inkomen, opleiding, werk kring en met het karakter van de be trokkene. De mensen met hogere In komens vertonen meer overleg dan de genen met lagere inkomens. De laatste groep is dan ook het minst gevoelig voor kwaliteit. Een uitzondering hierop vormen jonge mensen, die doorgaans met meer overleg kopen dan de ouderen. De meeste mensen laten zich echter bij de besteding van het inkomen door uiteenlopende massa- en groeps- factoren leiden. „Consumeren moet worden geleerd." meende spreker. Het Nederlands smaldeel, dat van 20 tot 25 juli een bezoek aan Leningrad brengt, zal hierna opstomen naar Stock holm waar, behoudens diplomatieke goed keuring, van 26 tot 30 juli een niet offi cieel bezoek zal worden gebracht. Op Koninginnedag Ballonopstijging in Oegstgeest Naai (Va verslaggevers) zullci ncdag (30 april) behalve de drii opstijgingen in Naarden ook nog opstijgin gen worden gemaakt in Oegstgeest (bij bet kasteel Endegecst) en in Brunsum (Zuid-Limburg). In Oegstgeest stijgt de heer C. de Vos Klootwijk op, in Brunsum de Belgische balloncommandant Van der Bende, en in Naarden Nini en Jan Boesman en André van Gemërt uit Brussel. Zoals men weet gaat het hier om de Naarden-coupe. Het is de bedoeling dat zoveel mogelijk tus senlandingen worden gemaakt in plaatsen waarvan de naam begint met een van de letters die het woord Naarden vormen. Drie mijnenvegers Woensdag zal te Bolnes de mijnenve ger Eist te water worden gelaten, twee dagen later bij de Vries Lantech te Am sterdam de mijnenveger Goes, en de daarop volgende zaterdag bij Gusto te Schiedam de Drunen. Alle drie schepen behoren tot de zgn. „Dokkum"-klasse. Door trein bekneld. De 42-jarige assi stent-bedrijfsleider van de Ned. Opslagmij aan de Butaanweg in Rotterdam raakte gistermiddag bij het oversteken van de spoorrails bekneld tussen de buffers van twee rangerende tankwagons. De man was vrijwel op slag dood. (Vervolg van pagina I) Alle sprekers waren het met de heer Stapelkamp eens, dal de Kamer nu staat op een historisch moment in onze sociale wetgeving. En dat met dit wetsontwerp het vraagstuk van de ouderdomsvoorzie ning nog niet is opgelost. De a.r. afge vaardigde sprak er zijn dankbaarheid uit, dat hij aan het einde van zijn parle mentaire loopbaan mag meewerken de totstandkoming van deze wet. Dat vond hij een passend slot en een bekroning het werk van vele jaren. De heer Stapel kamp drong er bij de Kamer op aai spoed te betrachten met de behandeling van dit wetsontwerp. De definitieve ouder domsvoorziening mag niet het lot treffen van de invaliditeitswet en van de ziekte wet, die helaas kunnen bogen op eer pende parlementaire behandeling. De c.h. afgevaardigde Kikkert trad niet in historische beschouwingen. Hij bepaal de zich tot een zakelijke beoordeling dit wetsontwerp. Interessant was vraag aan minister Suurhoff of er zwaar tegen zou bestaan het bodempen sioen voor de weduwen te stellen op rond f 937,in plaats van f 804,—. Ook deelde de beer Kikkert mede in te stemmen met een amendement-Van Lier (soc.) om weduwe, als zij tenminste 60 Jaar is. nog een half jaar na het overlijden van haar Prins voorzitter van 13- d'aagse conferentie ]V"A de bevrijding heeft ons land -L* grote activiteit getoond op het gebied van menselijke verhoudingen, zowel door wetenschappelijk onder zoek als door toepassing in de prak tijk. Dit heeft zoveel aandacht ge trokken in andere landen, dat van verschillende zijden, tot uit Azië toe. aandrang werd geoefend tot het houden, van een internationale con ferentie, tepeinde de werkzaam heden van de instituten," welke zich met onderzoek of bevordering van de menselijke verhoudingen bezig houden, met elkander te vergelijken Een dergelijke conferentie, te hou den in vier talen, Frans, Duits, En gels en Spaans, wordt van 315 sep tember in Berg en Dal bij Nijmegen gehouden. Prins Bernhard heeft toe gezegd, als algemeen voorzitter te koop pakje extra voor de ondag! 3 Toch is Iwt zo 1 "Waar kwam de „loden verrader" vandaan? 1 S»3) Aan (pannende en jeapannen dm geacht worden, behalve d. «trien „eieren bedaard „eren en rook, atol en J lilden heelt het ook in hel verleden roor eieh.ell, ook nog dio van anderen brokatukken „eren weggevlogen, bleek relden ontbroken. Wa, men .1 Hp op rich 1, nemen. tot ieder, otttatelteni, dat de „Alphen* Vt T De.ond.nk, heelt men In de We.t- «It elkaar *t,p,t. Het vl.gge.chip I te hebben bee,ndtgd, dan I„d,Khe wateren „eini, genoegen, van van de vlook dat .leeht. „p «en ."heep" ne kleinigheden kon men ongewild he- phfn °P 15 *"8 l8Wa«r S«P«rd maar met de ..Alphen 1 Irokken worden in ruzies die allerlei ü."''"*.0" P 'P8 nnt x o omen v>tis^wrak- andere naties in verschillende delen van dc wereld met elkaar uitvorhten. Zo precair was de toesiand ook in 1778, toen ons land voor de afwisseling een* zelf géén oorlog voerde, maar de f2,&) hel leven verloren, We roepen dese ramp uit de verge telheid terug, omdat enige Cura^aose vissers in de eerste helft van de 19de Noord-Amerikanen zirh onafhankelijk 1 hadden verklaard, uiteraard zeer tegen de'zin en erkenning der Engelsen, die met behulp van wapenen trarhtten dit hesluil ongedaan te maken. De eerste eeuw een ruw houten beeld uit de omringende wateren opvisten, dat na onderzoek werd herkend als liet scheg beeld van de „Alphen", die in 1778 in de lucht was gevlogen. Het werd door expansietorhten der Amerikanen strek- 1 ten zich uit naar de West-Indische ha vens, waar Fransen en Nederlanders maar al te gaarne bereid waren een levendige handel met hen te drijven, welk contact de Engelsen uiteraard weer poogden te verhinderen. Kortom, de moeilijkheden in het Caraïhiseh ge bied waren veelvuldig en er kon van alles uit voortvloeien, zodat het fre gatschip ..Alphen" naar Curacao werd gezonden om de. Nederlandse vloot in i de Indische wateren te versterken. De i „Alphen"" voerde 36 stukken en kon 1 "SS V de hekende Curacaose familie Maduro opgekocht en in de tuin van het woon huis geplaatst, waar het vele jaren heeft geprijkt. Een ieder kan thans op zjjn vingers natellen, dat hiermee de geschiedenis van de zo genoemde Joden" verrader de Sl Annabaai te Curacao lag te dob beren, werd het schip omstreeks 8 uur in de morgen door een onopgehelderde ramp getroffen. F.en zware slag deed de hele omgeving schudden, en nadat de kefi te doen. moeten we er met klem op wjjzen. dal dit schegbeeld oorspron kelijk niet «1* Joden verrader" werd aanzeduid. inaar als de „rode verrader". Daarover een volgende keer. 'Nadruk verboden). zullen optreden en enkele plenaire vergaderingen persoonlijk te leiden De KoningUn heeft het beschermvrou weschap aanvaard en za<l t dens de odo- ningszitting de deelnemers toespreken. De conferentie blijft beperkt tot 250 deelnemers uit 35 landen; personen, dl® door wetenschappelijk onderzoek, publl s of belangrijke initiatieven hebben bijgedragen tot de bevordering vaj menselijke verhoudingen. De conferentie wordt financieel zorgd door medewerking van handel, industrie en landbouw en krijgt voorts overheidssubsidie. een erecomité onder voorzitterschap minister-president dr. W. Drees heb ben verschillende vooraanstaande perso- ui-t binnen- en buitenland zitting genomen. De organisatie van de conferentie ls m handen van een comité onder voorzitter schap van prof. dr. F. J. Th. Rutten te Nijmegen. In dit comité hebben o.m. zit ting prof. dr. W. F. de Gaay Fortman, prof. dr. J. Waterink en jkvr. mr. C. W. Wittewaall van Stoetwegen i. zullen ter sprake komen het vraag stuk van de veranderingen en weerstan den in de menselijke verhoudingen ln ver band met; a. de overgang van een agra rische naar een Industriële maatschappij het verzwakken van de gezinsbanden van het gemeenschapsleven alsmede invloeden van de vrouwen-emancipa- c. de overgang van met het leven gi geven gezaghebbers naar functioneel ge kozen leiders en d. betrekkingen tussen werkgevers en werknemers. Drie inbraken in twee dagen. De Rotter damse officier van justitie heeft twee en een half jaar gevangenisstraf geëist te gen de 23-jarige chauffeur I. van der B uit Hendr ik-Ido-Amba-oht. die in twe® dagen drie inbraken had gepleegd en voordien reeds driemaal was veroordeeld. PROMOTIE LEIDEN, 15 maart. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld „Vee als voorwerp van rijkdom in Oost-Afrika", de heer A. A. Trouwborst te Wassenaar. TILBURG. 15 maart. Gepromoveerd: H. J M. Witlox, geb le Waalwijk, op proef- Konir.ikri.ik der Nederlandei itwikkejlng n het V Promot ACADEMISCHE EXAMENS ROTTERDAM. 15 maart. Geslaagd i oct. econ. wetenschappen: H J Korpoi Den Haag; J. J Vegt. Delft en C Kort Rotterdam. ROTTERDAM, klinisch hoger onders i maart Geslaagd semi-artsex H lan. Rotterdam; A A van Wijngaarde Dordrecht; Z Z Bakker. Gouda. G T J »r. Leidschendam en W Smit. Rotter- man, in het genot te laten van de ouder- domsuitkering voor gehuwden. Inning premie De opvattingen van de heren Stapel kamp en Kikkert liepen niet veel uiteen. Beiden betreurden het dat de minister da premies wil laten innen via de belasting dienst. Door de uitschakeling van het uit voeringsorgaan zou. naar hun mening, een betere band ontstaan tussen de pre miebetaling en de uitkering. De verzeker de zou het gevoel krijgen dat hij inder daad betaalt aan zijn oude dag. Nu wordt het verzekeringskarakter aangetast. Do heer Van Lier (soc.) was het daar niet mee eens. Hij was van oordeel, dat deze wet niet aan populariteit wint als er nog een instantie in ons land komt die op da hoogte is van de persoonlijke inkomens. Bovendien vergt de inschakeling van da Sociale Verzekeringsbank of de Raden van Arbeid een algemene registratie. Dat zou in strijd zijn met de dierbare bezui nigingsgedachte. De k.v.p.'ers De Kort en V. d. Ploeg hadden wel enige bezwaren, maar gingen ten slotte toch akkoord met de inschakeling van de belastingdienst. Eenzelfde eenstemmigheid tussen de a.r. en c.h. fractie bestond er over de premie betaling van kleine zelfstandigen. De he ren Stapelkamp en Kikkert vonden het niet fraai, dat een bepaalde groep van ons volk nu In de arme boek wordt ge plaatst. Zij waren voorstanders van een kleine premiebetaling, bijv. 1 a 2 Dat vonden zU moreel beter dan te zwichten voor het argument van minister Suurhoff, dat opbrengst van de premie te gering zou zijn in Verhouding tot de hoge innings- kosten. Aanpassing Beide fracties wilden ook de aanpas singsbepalingen uit de wet verwijderen. De pensioenrechten, zo zeide de heer Sta pelkamp, behoren tot de arbeidsvoorwaar den. Dus tot het domein van het georga niseerd overleg. Het is onjuist om dit overleg te doorkruisen door wettelijke regelingen. Bovendien zal beroep op de Verzekeringskamer mogelijk moeten zijn. De socialist Van Lier had niet zo veel moeite met de aanpassing. Een verminde ring van rechten wordt goedgemaakt, zo zeide hij, door een andere, betere rechten. Niemand wordt er slechter van. Prof. Oud (lib.) was een volkomen an dere mening toegedaan. De aanpassings regeling noemde hij een grote vlek op het wetsontwerp. Korting op pensioenen is volgens hem een zeer kwalijke zaak en alleen gerechtvaardigd ten tijde van een noodtoestand. Van zo'n noodtoestand is op het ogenblik helemaal geen sprake. Wat geeft het. dat een bepaald aantal ge pensioneerden een wat hoog percentage van het loon ontvangt? Het zal hier toch altijd gaan om mensen met zeer beschei den inkomens, mensen die het op hun oude dag toch al zwaar genoeg hebben. De aanpassingregeling is dan ook in strijd met het beginsel van het ontwerp, name lijk dat iedere Nederlander, ongeacht zijn inkomen, een bodempensioen ontvangt. Alle verkregen rechten zijn van dezelfde aard, of iemand nu een polis heeft of in een pensioenfonds zit. Inbreuk op deze rechten is alleen gewettigd, wanneer het algemeen belang (een moeilijk te definië ren begrip) zulks vordert. Hier geldt het beginsel: gelijke monniken, gelijke kap pen. Prof. Oud heeft een nogal uitvoerig overzicht gegeven van de pogingen in het verleden om te komen tot een oudedag- voorziening. De wetgeving, zo zei hij, is onmachtig gebleken het probleem van de ouderdomsvoorziening langs de weg van het orthodoxe verzekeringsprincipe op te lossen. Dit principe legt verband tussen premiebetaling en pensioen, niet tussen premiebetaling en inkomen. Het staats pensioen echter legt een relatie tussen premiebetaling en eigen jnkomen. Het thans aan de orde zijnde ontwerp bevat sterke elementen van het staatspen- Dit had de instemming van de libe rale fractievoorzitter, die lid is van de Bond voor Staatspensioen. Het bodempen- ondermijnt niet de verantwoorde lijkheid. De prikkel blijft bestaan om bo en dit pensioen nog wat meer te ver- Overigens had prof. Oud nog wel an dere bezwaren tegen het ontwerp behalve de aanpassingsregeling. Er zit, zo zei hij, plichte loonronde aan vast. De niet-loontrekkendc, de kleine zelfstandi- de vergeten groepen, moeten daar de lasten van dragen. Het verheugde de heer Oud daarentegen wel, dat de rege ling het zgn. omslagstelsel heeft willen aanvaarden. Deze garantie van de staat s een grote waarborg voor de sociale •erzekering, zo constateerde hij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5