BRYLCREEM Vier aulascholen in Leiden zijn nu klaar gekomen rsenaj Slank en Rank in Uw NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 16 MAART 1956 28 MAART: DAG VAN HET ONDERWIJS „Cultuur" in onderwijs kan door aula meer tot zijn recht komen OP WOENSDAG 28 MAART om 3 uur 's middags zullen in de aula Van de nieuwe school aan de Du Rieustraat de vier nu klaargekomen aulascholen aan de gemeente Leiden worden overgedragen. Twee daar van worden daarna nog overgedragen aan het bestuur van de Hervormde schoolvereniging. De scholen zijn gebouwd aan de Asserstraat, de Du I Rieustraat en de Boshuizerkade. Het zijn resp. een Hervormde u.l.o.-school, een openbare lagere school, nog een openbare lagere school-en een Her- 1 vormde lagere school. In de laatste wordt, zoals bekend, al sinds enkele weken les gegeven, Met de heren Van Schaik, wethouder van onderwijs, Landman, architect, en Kamelink van Panagro te Warmond, zijn we gisteren de aulascholen langs gegaan. Uiteraard hadden de aula's de bijzondere belangstelling. Het voornaamste van deze ruimte in de scholen is, dat zij volkomen vrij ligt en dat het gebruik dus nog anders kan zijn dan van de ruimte in zgn. hal- scholen, waar de klassen om de hal liggen gegroepeerd. Bij het in- en uitgaan van de aulaschool behoeven de jongens en meisjes de aula niet te passeren, zodat hier in alle opzich ten sprake is van een afzonderlijke ruim te met een eigen functie. Als er in de aula iets wordt gedaan, dan hebben ,de klassen daarvan niet de minste hinder. En wat kan er in zo'n ruimte al niet worden ge daan! De nieuwe mogelijkheden die bij het onderwijs ingang hebben gevonden, staan er borg voor, dat de ruimte zeker niet ongebruikt zal worden gelaten. Wij denken bijvoorbeeld aan algemene samen komsten van alle leerlingen en aan be paalde verrichtingen van afzonderlijke klassen, zoals zingen en voordragen. Kortom: het culturele element in het on derwijs zal men door deze nieuwe moge lijkheid veel beter recht kunnen doen wedervaren. De scholen zijn alle vier nagenoeg ge lijk. De lagere scholen zijn voor honderd procent aan elkaar gelijk, alleen de ulo school heeft iets kleinere lokalen en een grotere aula. Vergelijking Aan de bezoeker van de aulaschool dringt zich onwillekeurig een vergelijking met de traditionele school op. De oude school kan worden gezien als een gebouw met één ingang, een aaneenschakeling van leslokalen en een lange verbindingsgang. Daar is dus sprake van een „eenzijdige oriëntering, een eenzijdige verlichting en een eenzijdige ventilatie der lokalen". De toiletten vindt men in groepen, zonder voorportaal, in de gang en de overige gangruimte wordt gebruikt als garderobe. Voor de deskundigen is het haast onbe grijpelijk, dat dit traditionele schooltype het zo lang heeft kurmen uithouden, voor al nu de mogelijkheden in de scholenbouw zo vele en zo gevarieerd blijken te zijn. De aulaschool zoals men die dan no In onze stad vindt en die is ontworpen door de Leidse architect D. L. Land man, kenmerkt zich door: 1. verschel, dene toegangen, 2. afgesloten en van de klassen gescheiden garderobes. 3. tweezijdige verlichting en tweezijdige ventilatie voor de leslokalen. 4. goed geventileerde toiletgroepen met voor portalen met daarvan gescheiden was- en drinkbakken. 5. geluidsmateriaal tussen de leslokalen. 6. hygiënische en gemakkelijk te onderhouden vloeren en 7. een aula als functioneel centrum van de school. Er zouden nog meer kenmerken te noe men zijn. Wij denken bijvoorbeeld aan de architectonische vormgeving, niet alleen van de grote lijnen, maar ook van kleine onderdelen, aan de mooie trappenhuizen en de door hun afwisseling zo verrassende dienstige en culturele doeleinden, decla matie, muziek, film- en lichtbeeldenver toning. lezingen, bijzondere-bijeenkom sten. ouderavonden, exposities van werk stukken van leerlingen, tentoonstellingen voor de algemene vorming en om ov blijven. Met het ook op dit alles kreeg de zaal een podium enerzijds en een dienkeuken anderzijds. Ook de aula heeft een twee zijdige verlichting en ventilatie. Een var de lange wanden heeft vier dubbele deu> ren, die als toe- en uitgang kunnen wor. den gebruikt, maar meer nog de bestem ming van nooduitgang hebben. Voorts ka* in de scholen nog zgn. dwarsventilatie worden toegepast "ter vermijding van de bekende schoollucht. In het algemeen zijn lichte kleuren voor muren en plafonds toegepast. Alleen voor de bord- en kastenwand Is hiervan afge weken, omdat men grote lichtcontrasten wilde vermijden. Elk leslokaal heeft zijn „eigen" kleuren. De scholen zijn voorzien van een dradennet voor een radio-instal latie. uitvoering van het plan berustte bij de Panagro te Warmond. De heer Land- roemde de samenwerking bij de uit voering van dit plan tussen' de aannemer 1 de architect. Kerkelijk gebruik Voor de Hervormde gemeente heeft de opening van de scholen aan de Asserstraat en de Boshuizerkade zeker ook betekenis. In de beide scholen wil men immers kerk diensten gaan houden. De aula aan de Asserstraat is bestemd voor de Hervormde men van de Professorenwijk en de Burgemeesterswijk en die aan de Boshui- •rkade voor de gezinnen van het Haag- wegkwartier. De eerste groep maakt deel uit van de wijkgemeenten Staalwijk, wijkpredikant ds. Kloek, en Levendaal, wijkpredikant ds. Vossers, en de tweede groep van de wijkgemeente Rembrandt- wijk, wijkpredikant ds. De Wit. Men deelde ons mee, dat op beide plaatsen met Palmzondag met de kerkdiensten zal worden begonnen. In de aula Asserstraat gaat dan om 10 uur voor ds. Vossers en in de aula Boshuizerkade om 11 uur ds. De Wit. De dienst in de laatste aula komt in de plaats van de dienst in het club gebouw van de speeltuinvereniging Westerkwartier aan de Ten Kate- straat. Daar wordt zondag dus de laat ste kerkdienst gehouden. Het gebouw tje blijft echter voor kerkelijke doel- De aula Op de begane grond vinden we dan de aula met podium en keuken, bergruimten, de kamer van het hoofd der school, de leermiddelenruimte, toiletten en garde robes voor de leerkrachten, een ruimte voor de centrale verwarming en twee gar derobes voor de leerlingen. De eerste en tweede verdieping hebben elk vier les lokalen met voor elke twee lokalen een loilettengroep en wasgelegenheid. De afmetingen van de aula voor de ulo school Asserstraat zijn exclusief de voor- en achterruimten 10.16 bij 14.66 meter. Met het podium en de achterruimte meegere kend worden de afmetingen 10,16 bij 24,66 meter. ~«--ij afmeti 24.12 n Op de bestemming van de aula dienen we nog even terug te komen, omdat de architect ons zo al elf mogelijkheden voor het gebruik aangaf. Hij noemde: gods- Puzzel-prominenten 1. W. v. d. Kraan, Van Bemme- lenstraat 21, Leiden; 2. mej. E. Ous- eoren. Wijngaardenlaan 99, Voor schoten; 3. J. C. Bevelander, Ko ning! nnelaan 23, Leiden. Een kijkje in de aula van nieuwe Hervormde u.l.o.-school aan de Asserstraat (Burggra- venlaan), waarvan de heer S. Koopmans hoofd is. De aula kan voor allerlei doeleinden gebruikt worden. De „cultuur" in de school zal er door kunnen bloeien. einden, zoals zondagsschoolwerk, be schikbaar. Ds. Kloek deelde ons mee, dat het de bedoeling is, de aula Asserstraat wat de kerkelijke activiteiten betreft, voorlopig alleen voor zondagse diensten te gebrui ken. Met de ingebruikneming van deze aula's door de Hervormde gemeente is het aantal „preekplaatsen" van deze ge meente in onze stad tot acht gestegen. AGENDA VAN LEIDEN Vrijdag Rehoboth, 8 uur: Ned. Christen-Vrou wenbond. lezing over Milva en Luwa. De Doelen, 8 uur: Maatschappij der Ned Letterkunde, dr. H. J. Prakke over: Stief kinderen der publicistiek. Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K. ei cursus „Nederlandse zeevaarders ontdek ten de wereld" door prof. dr. T. H. Milo. Harmonie, 8 uur: Ned. Handelsreizigers- verenigi-g, ledenvergadering. Stadsgehoorzaal, half 8: IKO-56 (Inter- scholaire Kulturele Ontmoeting 1956). wedstrijd muziek en declamatie. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Chr. Rei vereniging en Het Boekhuis. K. Norel over: Een zeereis naar Noord-Afrika e Malta. Jacobazaal Burcht, 6-11 uur: motor scooter en bromfietsshow. Lakenhal. 8 uur: Vereniging Oud-Le; den. dr. W Jappe Alberts uit Utrecht over: De middeleeuwse stad. met licht beelden. Antonius-clubhuis. 8 uur: VOLA, film over fabricage fittings. Uiterstegracht 1B. 8 uur: Ijjoederschap van oud-padvinders, jaarvergadering. Koor Pieterskerk, 7.15-8.15 uur: beves tiging van studentenlidmaten. Leiderdorp, 7.45 uur: gemeente- Zaterdag Muziekschool Rapenburg 22. 3 uur: openbare les van de accordeonklassen. Schouwburg, 8 uur: jubileumseizoen Litteri6 Sacrum, „De Plankeniere" uit Naarden met „De Koopman van Venetië" van Shakespeare. Oegstgee6t, Oud-Poelgeest: week einde „Azië en EuropaQuo Vadis?" Marekerk, 7 uur: Kerkdienst voor ge heel Leiden, dr. P. L. Schoonheim over: Kruis in Paasgloed. Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Gulden Vlies, half 3: Vereniging van hulsvrouwen, lezing over veilig verkeer. Schouwburg, 8 uur: K. en O.. Het Nieu we Comedia met „Vals beschuldigd", door Philip King. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: V. en D„ demonstratie Camp-corsetten. Gulden Vlies. 8.15 utir: Vereniging Ko ninginnedag, jaarvergadering, bespreking feesten, mr. P. J. Idenburg vertoont kleu renfilms over de Belgische Congo en Noord-Afrika. - de natuurlijke glans van gezond haar BRYLCREEM geeft een fraaie, natuurlijke glans aan Uw haar BRYLCREEM kl«ft niet. plakt niet. droogt het haar niet uit BRYLCREEM houdt Uw hoofdhuid fris en gezond, voorkomt roos 'S WERELDS MEEST Beecham (Nederland) N.V Gezondeoptocht trok dwars door de Sleutelstad Eén ding was vreemd, in de hele stoet liep geen koe mee (Van een onzer verslaggevers) Er zal voor dezen géén gezonder optocht door Leiden zijn getogen dan die van gisteren laat in de middag. De trottoirs hadden er een „menselijke" kleur van. „Alle mensen", zei iemand en hij bedoelde zowel de fraaiheid der melk en melkproduktenordening op de wagens uit de zuiveloptocht als de belangstelling der hier en daar dikke en kakelbonte rijen huisvrou wen en kinderen langs de route, die dit ter gelegenheid van de tentoon stelling „In zuivelland" gehouden spektakel koos. Groot- en kleinhandel in en fabrieken in melk- en melkprodukten haddei afvaardigingen, al of niet bereden, al of Tentoonstellingen niet in melkwitte kielen of veelvervige schorten de straat opgestuurd, in het Academisch Historisch Museum (Rapen- lïo(jc i,esef van wat reclame vermag En eurs 73). 10-5 uur: he. Hu;s.,Or>u]e-N>lh <|n „00 „c| r€clame op een uur dM fabrieken, bioscopen en kantoren de de Leidse Universiteit (tot 17 maart). Lakenhal, 10—5 uur: De stille glans der' Gouden Eeuw (tot 26 maart). Tent Beestenmarkt, 1012, 25 cn 1 10 uur: „In ZuiveTland" (zondag de ge hele dag en ook maandagochtend gesto ten). Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doeza- straat 31, tel. 21313. Eerste voorjaarsshow bij Vroom en Dreesmann Bij V. en D. staat het a.s. voorjaar in het teken van Italië. De eerste voor- jaars-modeshow, die de confectie-afdeling organiseerde, had hetzelfde hoofdthema. Driemaal flitste gisteren een reeks représentatieve voorjaars- en zomer toiletjes de talrijke toeschouwsters voorbij, gezeten in een lunch room, die gedeeltelijk al in Italiaanse sfeer was gebracht. ottoman zijden toiletjes, waarbij de splitten in de kazak werden bijeengehou den door strikken Anno 1927 Dit alles nam ehter niet weg, dat één- van de eerste nummers een Amerikaan se housecoat was: korter dan de gebrui kelijke peignoir, ruim en zonder ceintuur gedragen, aan de zoom voorzien van een strook. De mannequin droeg er een nauwe pantalon onder. En ook de nylon peignoir met aangeknipte mouwen niet vrij van Amerikaanse invloed. Getoond werden verder: vlotte japon netjes, zomermantels, complets jersey pakjes (waarbij enkele Schlagers van de jersey-shoW), mantel-costuumpjes, blou ses en rokken en maar liefst drie bruids toiletten. Aanknoping Men knoopte, wat de lijnen betreft, uit drukkelijk aan het vorige seizoen aan. Zo behoeft men zich met een toiletje van de vorige zomer nog niet antiek te voe len Veel revers nog en grote, platte kra gen; nog steeds de verlaagde taille met ceintuurjte, dat toch stilletjes de juiste plaats aangeeft; nauwe costuum- rokken met brede loopplooi van achteren, daarnaast wijd-klokkende rokken en zeer veel plissé; zowel ingezette als aange knipte mouwen en het compromis: van en ingezet, van achter aangeknipt; ar slechts één enkel toiletje met de •hoogde bustelijn, weinig splitten nog, één en-kele bolero (bij èèn van de drie bruidstoiletten), en één kortere rok, om de caraco e.d. maar helemaal niet te spreken. En om volledig te zijn: de kazak heeft het weten te houden. i met de laatste te beginnen: we zagen deze nogal eens bij complets als jas, waaronder dan wel een splitrok mam uitkijken. Maar die Vs jas was óók ■aak recht en ruim vallend. Héél aardig /erwerkt kwam de kazak voor bij een SUPER QUALITY met of zonder filter dezelfde prijs 85 ct ■ts gingen omdat het weer tijd was voor het eten van „goedkope, gezonde en voedzamezuivelprodukten, die, dit vooral niet te vergeten, ook van „goede kwaliteit" zijn. Soms stokte de optocht, om „zo zacht als room" weer op gang te komen achter de zware motoren van de baanvegende politie „Kinderen waren er dol op". Pikante kazen schoven aan de (heimelijk) nieuwsgierige blikken van „pikante" dames voorbij. Er werden tere snaren gerankt b(?' het publiek. Wie zou de smeekbede kunnen weerstaan „Laat ons zijn"? Iedereen was wei honderd keer op vlagge tjes. Ga 't. zien. Ga 't proeven. „Het is Eén ding was vreemd, daar liep in de hele optocht geen koe mee, zelfs d.ie van Cees de Lange niet en als dat geen raar beest is- Er waren wel paarden. Maar geen enkele koe. Die ene koe van bord papier boven op een auto buiten be schouwing gelaten. Heel wat mans Met melk is men meer mans. Dat ge loven wij na de optocht van gisteren vast. Was daar niet eerst op de driftig be wegende schoudertjes van een paar melk muiltjes van kinderen een draagbaartje, met op dat draagbaartje een minuscuul melkkarretje? En bij dat mclkkarretje een karton met de woorden „Onze eerste wagen"? En was daar toen niet op enige - afstand, want men moest toch tijd krijgen om de adem in te houden eer groot grommend bakbeest van een melk tankwagen met een veel groter karton er de woorden „Onze laatste wagen"? Dat waren het wagentje en de WAGEN dezelfde gewor den. Doordat t melk heel 1 i drie kwar deze Wasse- De kortere rok heeft men maar één maal getoond en wel in een lichtbeige nsemble, waarvan het manteltje aan de louwen was gegarneerd met licht, lang harig zonterbont. Zó van een foto anno 1927 weggestapt! Opvallend bij deze mode-flitsen waren de hoeden. Behalve de gebruikelijke kleine modelletjes toonde men wat meer gedurfde, hogere „potjes" met brede strik-sluiers en zogenaamde wagonwie- :n met dito sluiers. Als nieuwe kleur •erd het mandarijn-rood gelanceerd. Vermeldenswaardige nummers: een ivarte corduroy mantel met brede plat- i kraag, ruim maar recht vallend, met 'ijd-ingezette mouwen en als enige gar nering vier parelmoeren knopen. Door de grote eenvoud van de jas viel het mooie materiaal bijzonder op De manne quin droeg er een klein vit hoedje bij. Vervolgens een rode vilten mantel. Vilt werd het vorig jaar gelanceerd maar werd géén massa-artikel, al handhaafde het zich wel. En ten slotte nog een enkel Grégoire-modelletje in lichtblauw met witte drapé. De mantel Nog een enkel woord over de mantel in het algemeen. Zonder twijfel heeft de swagger het ook dit jaar weer van de aangesloten, getailleerde mantel gewon nen. Maar die laatste is er toch wél. Meestal met ingezette mouwen, die aan sluiten aan de pols, stcekzakken, smalle sverskraag en klokkende rok. De swag- ers zijn niet al te wijd. Soms zit er nog sn zak op, die de H-lijn aangeeft. De vier mannequins werden tijdens de drie shows vol interesse gevolgd door j eivolle lunchroom, die echter niet en zelfs maar matig applausje te be wegen was. En toch had deze collectie zulk een applausje verdiend! C. Th. R. Bij V. en D. stapt men lente binnen via Italië Van morgen zaterdagochtend af viert men bij V. en D. de wederge boorte van de lente, „la rinnascita della primavera", om het maar direct op zijn Italiaans te zeggen, want in de eerstvolgende weken staan daar alle afdelingen in het teken van het zonnige schiereiland van Lionardo da Vinci, Michel Angelo, Rafaël, Verdi, van chianti en vermouth, van mac- caroni, spaghetti en koffie espresso. Contactavond militairen in hun tehuis De interkerkelijke commissie voor het werk onder de militairen in het garni zoen Leiden had gisteravond weer een contactavond belegd. Na de opening door de heer J. Paats, die de wens uitsprak dat de band tussen de militairen en het militair tehuis door deze avonden steviger zou worden, kwam de heer W. G. Alders- hoff aan het woord, die vertelde over aardolie. Enige films, beschikbaar ge steld door de B.P.M., lieten zien het ont staan van deze olie en de winning. Aan de hand van prachtige kleurendia'» vertelde de 'heer Aldershoff ook over de exploitatie in Venezuela en het leven van de employees. Ds. J. Kramer, de leger- predikant in het garnizoen Leiden, hield de dagsluiting. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Wilhelmus Cornells Maria, z v J. A. v. Gijlswijïc en H. A. v. d. Ploeg; Theodorus Johannes, z v J. M. J. Werter en J. W. M. Caspers; Seberdina Metha. d v J. A. Naveet en W. ter Haar; Gepkea Jantje, d v A. Brinks en A. Branbergen-, Lucas Petrus, z v A. Disse- veld en M. Verwoerd; Patrite, z v A. van Beelen en G. W. J. van. Rijn; Arend Evert, z v H. H. Dekker en H. M. v. d. Wiel; Ernst Herbert, z v C. Steenbergen en M. Titing; Paulus Jacobus Johannes, z v P. J. Lut en A. van den Berg; Ria, d v P. Valk en R. J. Valk; Catharina Cle mentina Maria, d v G. W. Zonneveld en M Groot; PetroneMa Johanna, d v D. W. WansiiVk en J. J. Zee. OVERLEDEN: C. v. d. Hulst, man, 57 jaar; P. Burggraaf, wednr, 80 jaar; A. Wassenaar, huisvr. van Vertind, 75 jaar; A C. Brameijer, man. 31 jaar; S. C. Smit, 62 jaar; A. J. Regeer, huisvr. van Lauwrier, 68 jaar. komt (niet alles natuurlijk) vloeide de lk"-optocht in alle richtingen uiteen. Terwijl vrij naar huis wandelden. Ver- de gedachte, dat men door te drinken op elkaar gezondheid, die van ichzelf bederft. Behalve wanneer men ielk drinkt. Daarom dronken u>ü. mijn rouw Trijntje en ik, bij het avondeten drie kwart kan per vrouw en man. Op de gezondheid van die Wassenaarse man ons zelf. WIJNTJE. Eigentijdse geschiedschrijving Prof. Allan Bullock sprak in academiegebouw In samenwerking met de literaire faculteit der Leidse studenten organi seerde het Genootschap Nederland-Engeland gisteravond een bijeenkomst in het academiegebouw, waar prof. Allan Bullock sprak over: „Is it pos sible to write contemporary history?". Prof. Allan Bullock, die in de oorlog werkzaam was bij de European Service of the B.B.C. en thans als docent aa universiteit te Oxford is verbonden, Leidse Hou (school Dr. v. d. Broek volgt mr, dr. Knibbe op als voorzitter Hoofdzakelijk ter voorziening in enige bestuursvacatures werd gisteravond in de bovenzaal van de Leidse Houtschool een ledenvergadering gehouden van de vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel te Leiden-Oegstgeest. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter, mr. dr. P. G. Knibbe. Er waren drie stemmingen. In de ste plaats ter voorziening in de vacature mr. dr. P. G. Knibbe. die aftredend was. In zijn plaats werd gekozen de heer H. de Koning Gekozen werd (uitbreiding van het bestuur) de heer Jac. Vreeken. Uit de zittende bestuursleden werd vervolgens voorzitter gekozen. Dr. P. v. d. Broek Waarom dat? Wel, niet alleen maar om dat de lente er zoveel vroeger en zachter dan bij ons, maar ook omdat Italië tegenwoordig een belangrijk exportland Is, welke produkten overal in de wereld bekendheid genieten. Bovendien heeft dat Italië zoveel goede smaak en zwier! De directie van V. en D. heeft voor dit ier weken durende festijn zelfs de hulp an de Italiaanse ambassade we'en te erwerven. De heer E. Lucas, reclame chef van V. en D. Is met een stapeltje introducties van genoemde ambassade naar Italië getogen. Hij heeft er behalve schetsen en foto's ook een collectie speci fieke Italiaanse produkten van meege bracht, produkten, die gedeeltelijk bij V. en D. te koop zijn, maar voor een ander deel alleen maar dienen ter completering van het totale beeld, zoals bijvoorbeeld de Olivetti schrijfmachines, accordeons etc. Rondom deze produkten heeft de heer Lucas een smaakvol Italiaans decor op gebouwd, zowel in de etalages aan de Aal markt a's in het interieur. Het beste is o.i. geslaagd in de parterre-afdelin gen. Attractief zijn: de lunchroom, veran derd in een „trattoria Italians" met Itali aanse spijskaart en al, de koffie-espresso- bar. het overdekte terras, waar men èoht Italiaans ijs kan eten en de afdeling reds- folders. In de disco-bar heeft men speciaal Italiaans programma samenge steld en de mode-afdelingen ritselen van Italiaanse specialiteiten, zowel voor heren als voor dames, ja zelfs voor kinderen. Morgenochtend zal de Italiaanse ambas sade van haar belangstelling doen blijken via een bezoek van de Italiaanse handels attaché. dr. B. Bruniera. Ook het Leidse gemeentebestuur en de Leidse kamer van koophandel zijn uitgenodigd. werd door de vergadering aangewezen. De heer Knibbe leidde hierna de nieuw» voorzitter in en bad hem Gods zegen toe bij het mooie werk in het schoolbestuur. Het oudste bestuurslid, de heer J. den Ouden, richtte zich vervolgens tot de af getreden voorzitter en wees er op dat de heer Knibbe bij oprichting en uitbreiding der scholen een enorme stuwkracht was geweest, voor welk uitnemende werk hij hem in zeer hartelijke bewoordingen dank bracht. De heer Den Ouden sprak de i uit, dat de nieuwe voorzitter de be langen van de vereniging met al zijn krachten zal behartigen. Daar de school kort geleden de beschik king had gekregen over een tape-recor der, werd hiermede een demonstratie ge geven. De heer Knibbe noemde deze aan schreef een boek over Hitier, dus zelf het terrein van de eigentijdse geschiedschrijving betrad. Er worden vele bezwaren gemaakt tegen de geschiedschrijving van de eigen tijd. Als argument wordt aangevoerd, de mogelijke onbetrouwbaarheid van som mige bronnen. Maar, zei prof. Bullock, wie garandeert dat bijvoorbeeld de mid deleeuwse kronieken volkomen betrouw baar zijn? Bovendien zegt men: de ge schiedschrijver van een periode uit het verleden weet wat na het door hem be studeerde tijdperk gebeurde, heeft zo een beter overzicht en kan daardoor ob jectiever te werk gaan. Toch pleitte prof. Bullock voor een eigentijdse geschiedschrijving, aangezien deze zuiver historisch is en niet ver mengd is met politieke beschouwingen. De bewering, dat het oordeel over d» eigentijdse geschiedenis in latere jaren kan veranderen, achtte spreker ook toe passelijk op de geschiedschrijving van het verleden, daar het geschiedkundig inzicht steeds veranderen kan. onver schillig of het nu een periode betreft die vlak achter ons, of één die veel verder in het verleden ligt winst een waardevol bezit voor de school, waarmee zeer veel bereikt kan worden. Uit de demonstratie kon men vernemen, hoe de lessen in de school, zowel Ulo als LO worden gegeven. Vooraf gaf het hoofd der school, de heer J. N. Berg een expli catie, die eveneens op de band was vast gelegd. Aan het einde van de vergadering sprak dr. V. d. Broek de scheidende voorzitter nieuwe voorjaarsjaponl Luister naar het „Zweedse Meisje": Wochf met het oonschoffen ran een nieuwe voor- joon-aorderobe tot U door CAR RUG AN, het Zweedse melkdieef, die elegante, slonke lijn heeft verkregen. Met de CARRUGAN dieelmethode kunt U zonder hongerlijden, op een notuurlijke, gezonde monier en zonder gebruikmoking van vermogerings- middelen, tof 2 pond per dog in gewicht omemen. De CARRUGAN-melk is een verfrissende dronk met n prettige, hchfzure smook. Wonneer U door CARRUGAN slonk bent geworden zult U dubbel plezier von Uw nieuwe japon beleven. Wordt werkelijk slank met apothekers en drogisten

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3