CHRISTELIJK II I.K.O.R.-televisie begint met kerkelijke uitzendingen Vier eredoctoraten verleend aan de rijksuniversiteit te Utrecht DE PSALMEN ZIJN HET HART VAN DE BIJBEL 1 2 VRIJDAG 16 MAART 1956 Start op 22 april Zondagmiddag 22 april om 5 uur begint de televisiecommissie van het Ikor met de eerste kerkelijke televi sieuitzending. Het zal een uitzending worden van een dienst uit een Her vormde kerk in een dorp, waarvan de naam nog niet bekend gemaakt is, maar dat men onder de rook van Rot terdam moet zoeken. De plaatselijk^ predikant zal in deze dienst niet voor gaan. De dienst zal in zoverre van een gebruikelijke afwijken, dat er een bepaald probleem in behandeld zal worden, waarvoor menige gemeente in «ons vaderland zich gesteld ziet, nl. de verstedelijking van het platteland en de daarmee gepaard gaande nood zaak voor de kerk om nieuwe vormen te zoeken voor haar verkondiging. Het Ikor ziet zich met haar kerke lijke televisie-uitzendingen voor grote moeilijkheden geplaatst. Zoals men weet heeft de minister slechts toestem ming gegeven voor de uitzending kerkdiensten in de strikte zin het woord. Het verzoek van het Ikor om onder kerkelijke televisie-uitzen dingen ook andere pastorale aspecten, dan alleen de kerkdienst te mogen verstaan is door de minister afgewe zen. Daartoe strekkende moties van wijziging in de Staten-Generaal zijn. zij het met een geringe meerderheid, verworpen. Het Ikor ziet zich dus gesteld voor de moeilijke taak een kerkdienst op het televisiescherm in beeld te bren gen. Is de uitzending van een kerk dienst voor de radio vaak een hache- Boek VAN DE DAG „Man en vrouw", betekenis mysterie van de sexualiteit naar Bijbelse visie, door Otto A. Piper Uitgave: T. Wever. Franeker. boeken over sexuele werken, die zich vooral met de prak tische zijde bezig houden, zijn de boe ken, die bezinning zoeken, daar waar deze gezocht moet worden, een aan winst. De schrijver was Duitser en is thans hoogleraar aan het Lutherse se minarie te Princeton. Hij is dus zowel met Duitse als Amerikaanse problemen vertrouwd, terwijl de Haagse Gerefor meerde predikant dr. R. Kooistra niet alleen heeft gezorgd voor de vertaling en inleiding doch tevens vele aanteke ningen hfeft gegeven, waarin hij meer malen. op Bijbelse grondslag afwijken de inzichten naar voren brengt en Ne derlandse vraagstukken toelicht. Ook vermeldt hij de meningen van prof. dr. R. Schippers, prof. dr. G- B. Brillen- burg Wtirth. ds. G. Lugtigheid jchftende anderen. Ondanks het yan- yin-teken op de omslag is de inhoud echt Bijbels, zoals duidelijk blijkt uit schrij vers meningsverschil met prof. Michel. Dit laat ook ruimte voor andere opvat tingen dan schrijver. De brandende vraagstukken van gezinsgrootte en ge boorteregeling worden met de nodige bescheidenheid uitvoerig behandeld. De inleider komt op tegen hetgeen de schrij ver over het hertrouwen van weduwna- ren en weduwen naar voren brengt. Te genover de opvattingen van Sartre wo:dt vooral de heiliging naar voren gebracht. Hiet is geen boek voor hen. die opper vlakkig willen grasduinen, maar voor hen. die een grondige studie willen ma ken, waarbij het register, de lijst van teksten en de bibliographle van grote hulp kunnen zijn. De omvang bladzijden. lijke onderneming, voor de televisie zal zij dit zeker zijn. Toch ziet het Ikor het tot zijn taak het werk der kerk te „verbeelden" voor het Neder landse volk. Het meent de oplossing gevonden te hebben in de uitzending van de kerk dienst met „omlijsting", d.i. de in richting van de dienst zodanig, dat er telkens een kerkelijk probleem be handeld wordt, dat zich voor een visuele documentatie leent. De keuze van deze probleemuitbeelding moet ook zodanig zijn, dat er een groter publiek door wordt aangesproken. Bij voorkeur wordt de leiding van 'n dienst dan ook niet aan de plaat selijke predikant opgedragen. Om dit werk verantwoord voor te bereiden heeft het Ikor zich verze kerd van de medewerking van een tweetal adviseurs, t.w. ds. C. M. de Vries, Luth. predikant te Nijmegen, het theologische en de heer Erik de Vries voor het artistiek- technische gedeelte. Geen eigen staf In onderscheiding van de televi sie-afdelingen der omroepvereni gingen beschikt het Ikor niet over een eigen televisiestaf. Maar de minister heeft hiertoe de in op richting zijnde regiekern der Ned. Televisie-stichting aangewezen. Zo als men weet is het Ikor niet te beschouwen als een omroepvereni ging, maar slechts het apparaat, waaraan da kerken van de Oecu menische Raad haar radio- en televisiebelangen hebben toever trouwd. Deze kerken zijn: de Her vormde, de Doopsgezinde, de Re monstrantse, de Lutherse, de oud- katholieke en die der Baptisten. De televisiezendtijd, welke he' Ikor is toegewezen, ligt binnen het kader van het algemeen programma van de N.T.S. Het Ikor krijgt volgens deze beschikking in een heel jaar evenveel uren als de gezamenlijke omroepverenigingen in één week. Dit betekent, dat het Ikor slechts tien kerkelijke televisieuitzendingen een uur elk "mag verzorgen. Hoewel dus het Ikor geen omroepvereniging is en als zodanig ook geen eigen televisiestaf heeft, is de samenwer king met de televisie-afdelingen der andere omroepverenigingen, met na- N.C.R.V. en V.P.R.O. uitste kend. Deze eerste Ikor televisie- dienst wordt dan ook verzorgd door de heer Joes Odufre, een der tele visieregisseurs der V.P.R.O. Na de eerste kerkelijke televisie-uitzending op 22 april volgt de tweede op 20 mei (Pinksteren), in het kader van de Eurovisie vanuit de Nieuwe kerk te Amsterdam. Het Ikor wenst in zijn televisie geen „show-kerkdienst" te brengen maar de verkondiging der kerk in zoverre deze met de middelen der televisie is te „verbeelden", aldus deelde de voorzitter van de televisie afdeling van het Ikor, ds. L. H. Rui tenberg. ons mee. Met belangstelling wordt deze eerste uitzending tege moet gezien. In opdracht van de generale synode der Ned. Herv. Kerk zal dr. P. J. van Leeuwen. Herv. predikant te Eel- de van 1 mei tot 1 oktober een studie reis maken naar de Verenigde Staten Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Vuren en Dalem (bij Gorinchem) A. A. Bos, vikaris te Eef- de; te Delden M. Blom te Hengelo' te Schildwolde B. E. van Buuren te Mar- Aangenomen: naar Almelo (vak. J. F. van Woerden) D. v. d. Valk te Op perdoes. GEREF. KERKEN CHR. GEREF. KERKEN Ouderlingen van 32 herv. gemeenten op Noord- en Zuid-Beveland hebben be sloten een werkverband te vormen. Voornaamste doelstelling is een goede voorlichting over het ambt en meer onderling contact en bespreking. Advertentie Seem dadelijk Krmehes bij de eerste a&nwijiing t&q Rheomatlsebe Pijn. Waarom eerst èen lange lijdensweg lijdensweg bergif? Roep die sluipende pijnen vandaag nog een .Halt" toe. N< Kruschen. Kruschen is een volkomen tuurlyk middel: de zes minerale zouten die het bevat, sporen de bloedzuiverende organen aan tot krachtiger werking. Die voeren dan weer de onzuiverheden af. die nu het bloed verontreinigen en oor zaak zijn van Uw lijden en pijn. Daarom - wacht niet langer; begin er vandaag EEN WOORD VOOR VAN- DAAG Dat nooit! Geen mens die-op de verkeerde weg is, kan zeggen dat hij niet door Jezus is gewaarschuwd. U bent gewaarschuwd want u hebt de Bijbel en er zijn duizenden die u met de inhoud van die Bij bel vertrouwd willen maken. En zelfs zijn ergste vijanden, de overpriesters en Farizeeën, heeft Jezus gewaarschuwd. Zelfs nog kort voordat zij de hand aan Hem sloegen heeft Hij hun voorgehouden wat ze eigenlijk van plan waren. Die gelijkenis van de onrecht vaardige pach ters uit Lucas 20 is vlijmscherp. Geen van hen die Jezus hoorden spreken, heeft het mis kunnen verstaan. Voor de overpriesters was het een con frontatie met zichzelf: zij waren die pachters die de zoon van hun meester ter dood wilden brengen. Zie nu hun reactie. „Maar toen zij dat hoorden zeiden zij: Dat nooit", aldus Lucas. Zij deinsden terug voor de werkelijkheid. Maar slechts twee verzen verder lezen we dat zij graag Jezus ter plaatse vermoord hadden maar hadden gedurfd! In onze goede ogenblikken zeg gen wij dat ook wel eens: „Dat nooit!" En een dag later doen we het misschien toch. Omdat het kwaad ons zo na ligt. Jezus heeft ons gewaarschuwd. Ter gelegenheid van het 64ste lus trum van de rijksuniversiteit te Utrecht, dat zoals reeds is gemeld zal worden gevierd van 10 tot en met 14 april, zullen vier eredoctoraten worden ver- Dinsdagmiddag 12 april, wanneer de rector-magnificus prof. dr. H. Wagen voort de diesrede zal uitspreken tijdens bijeenkomst in de domkerk, zullen de eredoctoraten worden verleend. nieuwe eredoctoren zijn: faculteit der godgeleerdheid: de 54-jarige prof. Henri Charles Puech te Parijs, is 1952 hoogleraar aan het College France, waar hij de geschiedenis der religies doceert. Prof. Puech heeft verscheidene ontdekkingen aan de we tenschap bekend gemaakt, in het bij zonder de nieuw gevonden geschriften Origenes. Hij publiceerde samen met prof. dr. W. C. van Unnik en prof. dr. G. Quispel het boek „The Jung Co- lex" en samen met prof. Quispèl de .Editie princeps van het evangelium eritatis Bij de voorbereiding deze uitgave vertoefde prof. Puech geruime tijd te Utrecht en bezocht daar ook de universiteit. Faculteit der rechtsgeleerdheid: prof. Louis Fredericq, hoogleraar aan de universiteit te Gent. De zestigjarige professor doceert het handelsrecht, thans ook aan de Vrije Universiteit te Brussel. Tevens heeft hy wekelijks In één nacht Uw handen gaaf en zacht S u n b a I m En omdat Hij ons kent, wil Hij ons helpen. Zeg niet: „Dat nooit!" Bid liever! precies In het midden opslaat, dan komt men in het boek der psalmen te recht. Dat leerde ik al op de zondagsschool. Pas veel later zou ik gaan begrijpen, dat het meer dan alleen maar een (wetensw) aardig heid was. Het was nl. ook waarheid. Ds. W. Barnard over de nieuwe psalmberijming (I) >r- de kerken katholieke meegebracht naar De Pie tersberg. dat gezegend oord in Oosterbeek, waar veel voor de opperzangmeester gedaan is. Op die geluids band stonden, kunrteloos ge zongen en opgenomen, eni ge Joodse volksliederen, die populair zijn, o.a. in die kring van Joodse christe nen. die zich Haderech noemt, een klein maar be- die versjes ging als volgt: awadiem hajiensoe asta be- nee choriem slaven zijn we geweest, maar nu zijn vrije mensen. Die bijbel- i naar Canada. MELODIE en WOORD der Ethergolven ZATERDAG 17 MAART Hilversum I 401 i Gvm; 7 20 Gram; 8O0 Nw 855 V d vrouw; 9 00 Gym mwljdlng VARA: 10 20 V d contlnubedrijvf 11.4» Vierhandig piano T" 3 T is- E V E M 5~ 13.20 Gram: 13.45 Sportpraat- ■i jeugd: 14 35 Muz 15 20 Boekbespr; 13 6 30 Het volle pond, riram; 17.10 Radloweekjourn; 17 40 Hl mondorgeispei; 18.00 Nws en comm: 18.20 Gram; 19 00 ArUstieke Staalkaart. VPRO: 1930 „Passepartout", eaus; 19.40 „De Bij bel in het kerkelijk Jaar" - - hoorsp; 23.00 Nws: 23.15—24.00 Gra Hilversum II 298 m. Gram; 7 13 Gewijde mi en Ut kal; 8 00 Nws en 9.00 V d huisvrouw; 10.15 Gram: 10.30 Ben rieken; 11.45 Gram; 12.00 Angelus; 12 03 Gram; 12.30 Land- en bulnb meded; 12 33 Instr octet: 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws e Kath nws; 13.20 Lichte muz; 13.50 Gram 14.00 Boekbespr; 14.10 Lichte muz: 14.20 En gelse les: 14 40 Lichte muz; 15.15 Kron letteren en kunsten; 15 55 Gram; 18.00 Gre goriaanse zang; 16.30 V d kind; 17.00 V d Jeugd; 17.40 Jazzmuz: 18 00 Lichte mu: 18.15 Journalistiek weekoverz: 18 25 Piam Gram; 18.45 lngaultz: Atlantlsc over de 15 landen i 19.00 Nw .135 Wij lulden H Avondgebed en Ut kal, In Esperanto; 23 22 PUZZLE No. 366 Horizontaal: 1 Vrucht, zuidvrucht; 2 onbep. hoeveelheid, watering, lidwoord; 3 een der zintuigen, uitspruitsel; 4 afk. maanstand, zangstem, hoofddeksel; 5 oud-Europeaan, afk. ambtshalve: 6 ge neesheer. deel van het jaar; 7 telwoord, kleur. pers. voornaamwoord. 8 muziek instrument. reeds, bijwoord; 9 uitroep, voorzetsel, oosterse havenplaats. Vertikaal: 1 Verkeerd, echtgenoot, uitroep, 2 bijenhouder, dochter van Laban: 3 lichaamsdeel van het dier. bladgroente; 4 gewijd lied. muziekteken; 5 ieder, prop van linnen pluksel; 6 onderricht, roofvis, rivier: 7 wrok. ge denkteken: 8 vruchteloos, benauwd, wa ter in Friesland; 9 dwaas, nieuwerwets. OPLOSSING PUZZEL No. 365 Horizontaal: 2 Mispel. 7 haven. 9 ala. 10 kap. 12 ka. 13 ver, 14 vol. 16 nederig. 20 nat. 21 bos. 22 A.M.. 24 wed, 25 roe. 27 melig. 28 parket. Vertikaal: 1 Baken. 2 mep. 3 in. 4 pa. 5 elk. 6 laag. 8 varen. 11 di Dansmuz: 23 45—24 00 Gram. Televisieprogramma AVRO: 20 00 Journ en weerber; 20.15 G« var progr Engeland. BBC Home Serv. 330 m. 12.( Amus muz. 12.30 Dansmuz; 13.00 Grarr 13 25 Have a Go; 13.55 Weerber; 14.00 Nwi 14.10 Gevar muz; 15.00 Orkestconc; 15.! Sport; 17.35 Caus: 18.00 Vd kind; 18.55 Weei bcr: 19.00 Nws; 19.15 Sport; 19.30 Amus mu: 20 15 Pari overz: 20 30 Interv; 2100 Gevi progr: 22.00 Nws; 22 15 Hoorsp; 23 30 Gram: 23 45 Avondgebeden; 24.00—O 18 N- Engeland, BBC Ligt progr .1500 12 00 V d jeued; 12 30 in de kern Schrift niet d God maar die son weerklinkt. Want ds. W. Barnard, de beken- trouwd. geleden, bemind, een grote rol in de liturgie, de predikant-dichter (Gull- gezondigd, alles wat tot het Men gaat bijv. In de laume v. d. Graft) In het bestaan als mens behoort. Church of England alle hon- weekblad „De Hervormde derd en vijftig psalmen in we viye „ieubtsn Uie oiioei- kerk". Dat wil zeggen dat Met de psalmen en dat goede orde steevast langs se woorden werden gezon de Heilige is het belangrijkste wat ge- en wie de roomse misteks- gen op een meeslepend stem van zegd kan worden heeft ten volgt, ziet hoe de „kerk- wijsje, een wijsje dat uit- _.„u j... de jeruzalemae nodigt tot handgeklap en voe|sestamp. Ineens viel „van de wieg tot tiin.se eredienst. Er wordt in gekermd en gebeden" laten begeleiden, gebeden, gejubeld met haast omdat de Heer van de krib- tussen het Joodse religieuze JL die ik mij goed herinner, overslaande 9tem en ge- be tot de paashof ermee gezang en wat wij kennen ontvingen wij toen één van scholden, gezegend en ver- heeft omgegaan. Hij heeft (en, hoop ik. hoogachten) onze werkgroep, J. W. Schul- vloekt. De mystieke geest zich in de psalmen gekleed, als Gregoriaans staat wel te Nordholt, terug van een uit zich in deze liederen, nee: ze zijn vlees geworden vast Bij de oosterse kerk studiereis door de zuidelijke maar ook de brave borst van Zijn vlees, zoals Hij zijn wellicht nog veel recht- staten van Noord-Amerika. die niet méér najaagt dan woord geworden Is van hun streekse lijnen te trekken, vertelde over de huidige si- negers, hun nog zitting in de afdeling wetgeving van de Raad van Staten. Hij schreef een zeer uitvoerig werk van tien delen over het handelsrecht. Hij is sedert de oprichting lid van i Vereniging voor de vergelijkende studie van Belgisch en Nederlands recht en is lid van de Beneluxcommis- sie tot unificatie van het privaatrecht. Hij komt veel in Nederland, waar hij talrijke vrienden heeft. Enige jaren gaf prof. Fredericq in Utrecht enkele colleges. Faculteit der geneeskunde: prof. dr. David Keilin, „quick professor of bio logy" aan de universiteit te Cambridge, en directeur van het thans door zijn onderzoekingen wereldvermaarde Mol- teno-instituut. De toekenning van ere doctoraat is vooral geschied op grond van de zeer fundamentele betekenis, welke het biochemisch werk van prof. Keilin heeft voor het inzicht in de le vensverschijnselen in het algemeen. Faculteit der letteren en wijsbegeer te: Prof. dr. Manu Leumann is hoog leraar in de vergelijkende taalweten schap te Zürich en is 66 jaar oud. Hij geleerde van groot formaat, die wel in het algemeen op het ge bied van de vergelijkende Indo-Euro- pese taalkunde, als in het bijzonder op dat van de talen van Griekenland en Rome een wereldnaam heeft verwor- ook een eersterangs organi- schap bijzondere betekenis gehad. Dertig pet. van studenten voltooit studie niet Statistisch overzicht van de universiteit te Utrecht Aan de rijksuniversiteit te Utrecht i een begin gemaakt met een statistische bewerking van de studieresultaten de jaren 1946 tot en met 1953. Uit een rapport dat werd samengesteld door de heer A. C. Rümke. blijkt, dat ongeveer dertig procent van de studenten uit Utrecht vertrekt zonder de studie hebben voltooid. Vijftig procent voltooit de studie binnen negen jaar en twintig procent heeft daar langer tijd voor no dig. Deze percentages vertonen per fa culteit uiteraard verschillen. Van de theologen verdwijnen er in de loop der jaren slechts twintig procent zonder hun studie te hebben voltooid, maar van b.v. de tandheelkundige stu denten vijf en veertig procent en va sociologen zelfs meer dan zeventig pro cent. Er zijn bij het ingestelde onder zoek 5571 studenten of 82 procent van de aangekomen studenten betrokken ge- KANTTEKENING Bidden om recht Nu het moderamen van de Her vormde synode en ook andere kerk genootschappen een oproep hebben gericht om zondag a.s. in het gebed zeer in het bijzonder Jungschlaeger te gedenken èn de man die als on afhankelijke rechter over zijn lot zal moeten beslissen: rechter Maengkom, nu rust op ons allen een dure plicht. Deze plicht: zondag a.s. de kerken tot de laatste plaats te bezetten. Niet als demonstratie: het is in strijd met aard en wezen van de kerk om door massaliteit indruk te ma ken en aldus een wending te brengen bepaalde zaken. De kracht van de kerk ligt geheel ergens anders: er wordt gevraagd om te bidden. In dat gebed richten wij ons tot God, die de Koning is van hemel en aarde. Hem vragen wij in te grijpen op Zijn wijze. En achter dat gebed dient geloof te staan dat God machtig is en dat Hij ons gebed wil horen. Onze gebeden moeten op Hem aan lopen als waterstromen, zo stelt de Bijbel het ons voor. Bid dan. Voor Jungschlaeger en voor zijn rechter. Opdat er recht geschiede. trekken. Wij zijn hier over het alge- tuatie niet veel verder ge- altijd leverd gevoei eerlijk bestaan onder woord. Mensenwoord. Gods hemel. Hofpoëzie valt te beluisteren, maar ook het Het wonder van Onze komen in onze kennis van bondenheid met de Joodse leerdicht, de murmelzang Lieve Heer is. dat Zijn le- de kerkzang der Griekse en geschiedenis, hun extatische der litanie en het triomflied ven het meest menselijke Slavische broeders dan geestdrift en hun spon- van een processie. Er is in leven is dat ooit geleefd dat sommige negentiende- taan ritmisch gezang. Men de psalmen soms iets fan- werd en dat het juist zó eeuwse Russische componis- heeft daarvan onlangs nog fare-achtigs en soms iets het hart van heel Gods ten als Bortnianski enige iets kunnen horen in een van een strijkkwartet, het openbaring is. populariteit genieten. Maar VPRO-uitzending, gewijd schettert en schalt, maar Daarom behoren de psal- soms hoort men een melo- aan het kerklied, waar dr. ook mijmert en neuriet het. men en Jezus bijeen, van die. een stembuiging, een Schulte Nordholt de neger Sommige psalmen zijn als nature. Zij delen het won- timbre in die liturgieën zang besprak en liet horen, een boom met lispelende der van de vleeswording waarvan men op zijn minst Het zal ook in die oude Je- bladeren. Andere lijken op des Woords. vermoeden mag. dat Azla- ruzalemse tempel allemaal een volière. Een enkele En daarom is het ook tische voorbeelden en wel luidruchtiger, beweeglij- psalm schijnt geschreven géén wonder dat heel de waarom geen Joodse? er ker em vrolijker zijn toege- geen Joodse? begeleiding op de christelijke kerk van ouds- niet vreemd aan zijn. mondharmonica, andere zou her af tot heden de psal men moeten bewaren tot de men heeft gezongen, bazuinen van het jongste Want dan was immers nen möenKen. de tweede „welgekozen" be- Onze grootste moeilijkheid woording van oudsher af bij het bewerken van psal- r. i ,lln inrrvnldlr afrewo- tot heden is de psalmzang men lag dan ook in het Heel het ervaringsleven Héél de Christelnke geliefd en gebruikelijk ge- weergeven van de uitbundi- van de mens en alle inzicht gen. Héél de Ctawteljjke weest Het zou evenwel heel ge j«f die de Heer wordt dat voor hem is weggelegd. Kerk heeft het psa goed kunnen zijn, dat daar- toegezwaaid in het oudste vindt men „mmg-vneed in Over.) '°<'ebe door ons hedendaags. oor typ! kerklied! Al dat schal- dat boek met honderd en den van Israel gezo g n zich hegl kianken iende gejubel en al dat da- vijftig gedichten. En hun ^er»l zijn ze het verbeeld voor steilen als verende applaus wordrt met voornaamste eigenschap ^r.^ onder ons Passend bij het lied van Is- het woordje „juichen", „lo- hun gemeenschappelijk ren. Het is een onaer ons faèl dan in werke,ijkheid Ven" of „prijzen" maar ge- waarmerk is dat ze alle - d^t bii uiS d heel vroeger werden aan- deeltelijk weergegeven, hetzij ze schijnen te stam- ^enin^ dat bij u»gj«egeheven Meestal grijpen de vertalin- men uit de ïjstyd. hetzij ze kerken de psalmen Ik herinner me, tijdens het gen naar een noodmaatre- een verfijning vertonen van de) kerken wftrk a;m de psaimberij- gel: men vertaalt het onver- een antiek r°coc° toch 0^ze ei kerk maar ai ming. onder de indruk ge- taalbare dan maar niet: alle door en door menselijk dat mgn hgt komen te zijn van twee hallelujah klinkt ook eigen- Z!^ ^eL»eh«rPik v»n ^Ti7e" eerstgeboorterecht dier oude soorten folklore die mij in lijk beter dan „looft den gVS..!Vjtv>5rum.h,ib.1;.ji^_pniskgc.tt -«.e f-s- o---nadenken Heer!", schaterender, vnor1het'*dikwTjist"dubieuze stemden. Daar was in de schetterender. openharti- de maat van ons hart ,,an gemakkellj- eerste plaats een geluids- ger. met een metalen posi- linzenmoes i afgemeten. Meit de ker klinkende gezangen. In band, door een deelnemer tiefheid! •eest a ch in tegenstelling tot wat i n zou, blijkt dat de studie na 1946 niet langduriger is geworden. Integendeel blijkt er een tendens in vrijwel alle fa culteiten aanwezig, dat de opeenvolgen de jaargroepen gemiddeld telkens iets sneller studeren. Geref. synode art. 31 K.O. Kralingen slepende zaak De generale" synode van de Geref. Kerken art. 31 K.O. heeft gisteren te Enschede de behandeling van het rap- ort over de zaak-Kralingen voortgezet. )e rapporteur, ds. J. van Nieuwkoop, jeantwoordde in. deze zitting de opmer kingen van de synodeleden ds. J. Fran- cke, prof. H. J. Schilder en ds. H. Bouma, m een vorige zitting gemaakt. In de koffiepauze werd onderling be raad gehouden over de verdere behan deling van deze zaak, die de synode m reeds weken bezig houdt, waarbij mer nog maar aan het tweede van de zes hoofdstukken van het rapport toegeko- is. In overleg met de commissie stelde het moderamen aan de synode dat de commissie zich nader be raden zou op de vraag hoe de behan deling van de zaak-Kralingen, die zich nu reeds jaren voortsleept, in deze ker ken verder moet worden behandeld. De synode gaf de commissie daarvoor de tijd tot aanstaande woensdagmorgen. Nadat de praeses de zitting had geslo ten ging de synode uiteen tot 21 maart aanstaande. Waar het om gaat Wie de gesprekken beluistert en de dikwijls krasse uitspraken hoort, kan zich niet aan de indruk onttrek ken, dat niet bij ledereen even dui delijk is waarom het eigenlijk gaat in de nasleep van het proces- Jungschlaeger. Zo hoort men nogal eens dat „onze regering moet Ingrij pen, omdat hier een politieke moord wordt gepleegd!" Inderdaad, als Jungschlaeger wordt veroordeeld en terechtgesteld, dan ls dat een politieke moord. Dat ls uit de hele gang van zaken wel duidelijk geworden. Het proces in Djakarta is een schijnproces van leugens, las ter en verdachtmakingen. En de eis j die door de officier van justitie is uitgesproken is een aanfluiting! Maareen eis is geen uitspraak. Rechter Maengkom heeft de bevoegd heid de verdachte geheel vrij te spre ken. Als hij een werkelijke rechter ls, zal hij zich los maken van alle politieke sentimenten, zal hij ver klaring tegenover verklaring stellen en daaruit, met de wet in zijn hand, zijn conclusies moeten trekken. Daarmee is hij nog bezig. En zo lang hij daarmee bezig is kan er nog geen sprake zijn van officiële Neder landse stappen. Er kan geprotesteerd worden tegen de gang van het rechtsgeding en dat is dan ook van alle kanten gebeurd. Maar een offi ciële aanklacht wegens politieke moord dat kan nog niet. En wij hopen dat die aanklacht nooit zal worden ingediend. Omdat wij tot op dit ogenblik nog; vertrouwen hebben dat de rechter ook recht zal spre ken. Is dat vertrouwen ongemotiveerd? Maar waarom bidden we dan? Mensen en feiten Ds. C. ven der Waal, predikant bU de Geref. Kerk onderhoudende artikel 31 k.o. te Pretoria en voordien te Leer dam, hoopt 14 april a.s. aan de uni versiteit van Pretoria te promoveren tot doctor in de theologie, op een proefschrift getiteld: „Oudtestamen tische priesterlijke motleven In de Apocalyps". De nieuwbenoemde xendlngshoogleraar aan de Theologische Hogeschool der Geref. Kerken te Kampen, dr. H. Ber genia, zal op 4 mei uit Makassar trekken. Dr. Bergema maakt dan een reis ovi zendingsvelden en hoopt ten behoeve van het werk van de zending onder de Joden ook nog een bezoek te brengen aan Palestina. Eind augustus hoopt dr. Bergema In land te arriveren. Daar dr. Bergema' zich moet voorbereiden op zijn colleges aan de Theologische Hogeschol te Kam pen, wordt men verzocht hem voor 1 november a.a. niet met spreek- en preekverzoeken lastig te vallen. 86. Hij grinnikte flauwtjes hierbij en fronste dan allemaal met elkaar het voorhoofd. 21.on Hoorzp; 22« cw: 14 30 RadlOjoi Grsm: 12 30 Weerb s: 13 15 Muz kaleld 15 00 Gram: 15 45 n: 16 15 Accord m eelre les: 17.00 N- in arrest stellen. Hij is ervan overtuigd, dat jul lie allemaal samenzweert en dat Gainsay de aanvoerder is. Natuurlijk wil ik niet zo'n alge hele opruiming houden. Vooral niet nu ik ge loof, dat ik op het goede spoor ben. Maar op het ogenblik heb ik nog helemaal geen behoefte aan arrestatie. Ik wil niemand waarschuwen om op zijn hoede te zijn." „Mijnheer O'Leary," zei ik met nadruk, moed scheppend uit zijn toon van vertrouwelijkheid. „Ik heb natuurlijk van u gehoord welk °en prachtige successen u behaalt en zo meer Wel ke methode gebruikt u?" Hij stak zijn handen in zijn zakken, leunde achterover in zijn stoel en zuchtte. „Methoden? Ik houd er helemaal geen metho de op na. En wat het succes betreft wacht een paar dagen." ,,U houdt er helemaal geen methoden op na? „Het ogenblik, waarop ik mij volkomen nut teloos en als een mislukking gevoel, is niet het aangewezen moment om mij te vraeen van mijn successen te vertellen. Of van mijn methoden Ik heb geen methoden Soms is het eer. kwes tie van geluk. Meestal is het een kwestie van sloven en zwoegen. Altijd is het een kwestie var. denken, denken, denken Van eten, leven, slapen met de problemen, dagen en nachten lang :e woonlijk gebeurt er. juist wanneer je hebt uitge maakt dat de onderdelen van de puzzel onn» gelijk bij elkaar passen, plotseling iets. en - klik! De zaken helderen zich op Er bestaa' een oorzaak voor alles Niets gebeurt alleen ■naar Niets is een op zich zelf =taand feit Als je een feit hebt. dan -veet je, dat zekere om standigheden moesten samenwerken om het te het produceren. Het is niets dan logica, rede, het natuurlijke verband van oorzaak en gevolg. Er steekt helemaal niets geheimzinnigs in. Het is niets dan de de wiskunde der analyse. Ik wil niet zeggen, dat ik onfeilbaar ben. Ik moet tel kens weer overwegen en herzien en fouten her stellen. precies als ieder ander. Ik ben een men selijk wezen en jong. Maar wanneer je weet, dat er een oplossing is voor het meest ingewik kelde probleem, dan heb je niets anders te doen dan net zo lang te zoeken tot je haar gevon den hebt. Ik veronderstel, dat het onbewuste in je geest ook meehelpt." „Dat klinkt nogal abstract." zei ik langzaam. „Ik geloof wel, dat het zo klinkt Welnu hier hebt u een bepaalde en concrete kunst greep. Men kan als regel aannemen, dat. wan neer iemand touw genoeg heeft, hij zichzelf op hangt Dikwijls bevind ik, dat er één kleine om standigheid is die alléén de schuldige kent. Vroeg of laat verraadt bij die. Soms moet ik de man. die ik verdenk tot zulk een bekentenis verlok ken." Ik ben er zeker van. dat ik heel grote ogen opzette. „Daarom was het dus, dat u mij die wonder lijke dingen vroeg bij het eerste onderzoek." riep ik uit. „Ik kon het niet begrijpen. De aan gelegenheid die u noemde, scheen van zo weinig betekenis." Het was opmerkelijk, hoe zijn ogen tegelijker tijd zo helder en zo ondoorgrondelijk konden zijn. „Ik vertrouw, dat u discreet zijt," zei hij ef fen. „O, ik zal het niet vertellen, als u dat be doelt," beloofde ik haastig. „Ik stel evenzeer be lang in de oplossing van dit mysterie als u. Ik geloof inderdaad te mogen zeggen, dat het mij veel meer aangaat." „Welnu, houd uw ogen en oren open," zei hij. Hij glimlachte en stond op om de deur voor mij open te doen en vóór ik het wist, stond ik buiten in de hoofdgang. Enkele ogeblikken later zag ik hem weggaan; ik herinner mij, dat ik aan hét raam stond naast de hoofdingang en dat ik zag, hoe zijn lange grijze wagen stil en snel de bochtdoor gleed van de oprijlaan, de weg op. Hij zat aan het stuur, een tengere grijze gedaante, zijn op merkzaam oog alleen gericht op de modderige weg vóór hem. Er was tot zelfs in de rust en het spaarzame gebaar waarmee hij de lange wagen bestuurde, iets dat aan kracht, aan on overwinnelijkheid deed denken. Toen ik mij omwendde, stond ik voor Maida. „Welk een dag!" mompelde zij zuchtend. „Ik wist, dat het toch niet zou lukken." „Zuster Dotty is nog overstuur," vervolgde Maida. „En de leerling-verpleegsters doen haar eigen zin en iedereen is bang voor zijn eigen schaduw. Ik wou wel, dat deze geschiedenis voor goed afgelopen en vergeten was." „Je kunt het niet méér wensen dan ik," be aamde ik vurig. „Maar ik geloof werkelijk, dat O'Leary alles doet wat in zijn macht is." (Wordt vervolgd.) Rondschrijven over ziels zorg aan predikanten De generale synode van de Ned. Herv. Kerk heeft een rondschrijven gezonden aan de predikanten over de zielszorg aan predikanten. In de laatste zittingen van de synode is nl. ernstig gesproken over de noden en moeilijkheden in pre diking en pastoraat, waardoor in menige pastorie de door materiële oorxaken vaak toch al zo grote zorgen in hevige mate worden verzwaard. In het rond schrijven worden nu enkele praktische suggesties gedaan, die de predikanten wellicht van dienst kunnen zijn. Zo wordt de predikanten aanbevolen zich niet al te zeer te laten ontmoedi gen door weerstanden, onverschilligheid en allerlei andere teleurstellingen, die zij in hun ambtswerk ondervinden. Ge wezen wordt op het feit, dat men de klachten over de gemeen'- vaak de diepste nood afreageert, die gelegen in het eigen tekort aan verborgen o gang met de Heer der gemeente. Ai gedrongen wordt verder om met de c lega's van het breed-mlnisterie of classicaal verband een gemeenschap vormen van onderling vertrouwen, wa in allen In een openhartig gesprek over eikaars werk, elkander helpen. Verder wordt gewezen op de moge lijkheid een studiegroep te vormen, ter wijl tenslotte de mogelijkheid l at uil de kring van kerkvisitatoren of uit het breed-ministerie of ook daarbuiten per soonlijk een vertrouwensfiguur te zoe ken, met wie men onder vier ogen zijn speciale zorgen en vragen bespreekt er die zou kunnen zoeken naar de beste we gen in de bijzondere situatie van de ge meente en arbeid van de bedoelde pre dikant. De Anti-Rev. partij zal op 9 april in Tivoll te Utrecht een onderwijscon- gres houden. Als referenten zullen optreden de heren prof. mr. A. M. Donner, hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam en H. Algera, lid der Eerste Kamer te Hulzum (Fr.). In het comité voor cultureel politieke vragen van het Westduitse Parlement heeft de socialistische partij van Duits land een algemene onderwijzersoplei ding voorgesteld op wetenschappelijke basis en met afwijzing van een con fessionele opbouw. De socialisten kan ten zich tegen de onderwijzers-oplei ding op confessionele grondslag Zij wensen deze regeling bindend voor de gehele Westduitse republiek. Advertentie Goedennacht Slaapt U slecht door rheumatlek. spit. ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft ln al die gevallen snel en afdoende die pijpen en U slaapt heerlijk. Togal baat Zuivert de nieren en is onschadelp voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40, f 8.88.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2