Grofwildstropers brengen herten en reëen om ,ABASIN^ De spanning tussen Londen en Athene Textielindustrie heeft meer binnenlandse omzet nodig Russische hulp bij bouw van kerncentrales in W.-Europa s MAANDAG 12 MAART 1956 ALS VLIEGENDE BRIGADE ER NIET WAS Op de Veluwe loert marteldood duizenden stalen stroppen in T~\E GROFWILDSTROPERS hebben eindelijk hun maat opzij gekregen. U De „maats" van de vliegende brigade der Rijkspolitie. Die maakte radicaal een einde aan hun alleenheerschappij in de grote wildiuin die de Veluwe nog steeds is. Het optreden van deze speciale eenheid, welke van Hoog-Soeren uit opereert, behoedde de wildstand voor totale uitroeiing. En het heeft niet veel gescheeld of ook de naar schatting 300 edelherten die er nog in het wild leven, waren alle door verstikking om het leven gekomen. Wie heeft gezien welk een afschuwe lijke marteldood hert, everzwijn of ander groot wild in stalen stroppen sterven, be grijpt dat de vliegende brigade niet vlug genoeg kan zijn om de man die deze sluipmoorden op zijn geweten heeft in de kraag te grijpen. heeft het dan ook niet ont- ze ware meesters. Dat maakt het voor de brigade (na overleg met het ministerie van landbouw door justitie in augustus vorig jaar ingesteld) zo moeilijk hen op heterdaad te betrappen. De sporen van hun nachtelijke arbeid laten de heren echter bij honderden ach ter. De sporen van de met stevig gevloch- Dit schrikbeeld staat de mannen van de vliegende brigade voor ogen als ze de grofwildstropers achter de broek zitten. Het stomme dier is in de ijzeren strop gelopen en,stierf de marteldood. Geen wonder dat de mannen van het speciale commando gebeten zijn de daders van deze moord op heterdaad te betrappen. Vaak zitten ze dan zestien uren of langer achter een bosje om de komst van de stroper af te wachten. broken. De twaalf man van de brigade, met majoor jhr. B. W. F. de Beaufort aan het hoofd, hebben al vele tientallen processen-verbaal tegen de grofwildpira- ten opgemaakt en de voornaamste bel hamels zitten al achter slot en grendel of komen daar binnenkort. Met de nieuwe jachtwet in de hand kent de rechter geen pardon en in één geval heeft hij reeds de maximum-straf van een jaar opgelegd Maar nog meer de weten schap, dat zij door de mannen van de vliegende brigade stevig achter de broek, worden gezeten, houdt de stropers van de wissels, de paden die het wild bij zijn vaste trek pleegt te volgen. Schrik erin TJUN VROUWEN manen hen al tot voorzichtigheid. Wees toch wijzer, zo waarschuwen die, je weet toch dat die-en-die pas een boete van duizend gulden en een behoorlijke duw heeft ge kregen. Neen, de schrik zit er nu wel in in het Veluwse. En de stroper die vorig jaar bij een huiszoeking zich helemaal niet geneerde voor de 80 twee-liter potten met gewekt reeënvlees „Ik ben op reeën-dieet" behoeft bij de nieuwe Jachtwet met deze smoes niet aan te komen. Hij hangt nu onherroepelijk. Toch kunnen de brutaalste leden van het stropersgilde het strikken zetten niet laten. Er zijn er die ten minste drie stuk ken grof wild per week moeten strikken om hun weekgeld bij elkaar te stropen. En daarbij hebben ze de natuurlijke nei ging zo weinig mogelijk hun voeten te In het hielen lichten daarentegen zijn een speurtocht te houden in het gebied van de zuidoostelijke Veluwe. In drie weken t(jds vond de familie Schuitemaker 1200 strikken en 44 kada vers van gestrikte dieren, edelherten, reeën en wilde zwijnen. Toen de heer Schuitemaker deze ver schrikkelijke bewijzen in handen had, heeft hij direct de koe bij de horens ge vat. Er werden maatregelen genomen. Vier rijksjachtopzieners maken zich nu op een gebied van 3200 ha, ressorterende onder Staatsbosbeheer, verdienstelijk. Maar een effectief optreden tegen de stroperij werd pas verkregen door de oprichting door Justitie van de reeds ge noemde vliegende brigade, dank zij de commissie wildstroperij o.l.v. mr. A. E. M. Bakker tot stand gekomen. Vuurwapens welgevallen de vele honderden door men verwijderde strikken zien, dikwijls de bloederige sporen van een verschrikkelijke doodsstrijd nog kleven. Maar niet minder enthousiast de zeer vele processen-verbaal die konden worden gegeven. Mede dank zij de nauwe samenwerking met het rijks- en parti culiere jachttoezicht. De meer dan vijftig clandestiene vuurwapenen die bij de stro pers werden afgenomen, zeggen dat deze brigade samengesteld uit mannen die het veld door en door kennen, meestal zelf boswachter of jachtopziener zijn ge weest en over een flinke dosis durf be schikken bijzonder waakzaam is. De jeeps en motoren en niet in de laatste plaats de drie verdedigingshonden Ar- moor, Gerda en Rex zijn behulpzaam. Het zijn bijna allen goede jagers, deze mannen, die ook van harte instemmen met 't verbod om herten en reeën te jagen anders dan op speciale vergunning. Door deze beperking kan er thans alleen selec tief gejaagd worden, hetgeen betekent dat alleen wild dat ziek is of gemist kan worden, mag worden geschoten. Tegen het beulenwerk van de stropers komt echter elk rechtgeaard jager in het geweer. En alleen de wetenschap dat door hun waakzaamheid veel dierenleed kan worden voorkomen, brengt de twaalf politiemannen van Hoogsoeren ertoe om. zoals wel voorkomt, twintig uren aan één stuk achter een strik, waarin een hert kort te voren na een lange martelgang zijn doodsnik gaf, te liggen wachten. Wie daarvan getuige is geweest, heeft er alles voor over om de onverlaten te grijpen, op heterdaad. t"\E PROEF met deze brigade in de Veluwe is bijzonder geslaagd te Drenthe, Brabant Ook dit fraaie damhert heeft de vrijheid lief. Zijn vrijheid wordt, evenals die van edelherten, reëen en wilde zwijnen ernstig bedreigd door het brute optre den van de stropers. Alleen in dien er tegen deze lieden streng wordt opgetreden, blijft ons land verzekerd van een goede, zij het kleine grofwildstand. :n Utrecht is nog héél wat grofwild, döt )p een betrekkelijk klein gebied is ;amengedrongen en zo een gemakkelijke prooi is voor lieden die zich aan hen ver grijpen willen. Op de Veluwe zitten deze heren nu ichter hun potkachels te lachen. Want. o redeneren zij, die vliegende brigade n al die controle is toch maar tijdelijk. Straks, zo menen ze. hebben we weer de hand, dan zullen we onze schade "wel inhalen, als ze weg zijn. arom is het te hopen, dat Justitie thans een middel vindt om het toezicht vliegende brigades of in welke vorm ook te continueren. Anders zal al het c van deze mannen immers voor niets zijn geweest en zal het vraagstuk van de instandhouding van onze grofwildstand een probleem zijn, dat de stroper dan in enkele jaren eigenhandig met hun strik ken geheel hebben opgelost. Deze mas sale afslachting van o.m. het grootste hier in vrijheid levende zoogdier moet voorkomen worden. Hier mag geen vacuum ontstaan 1 De „vliegende brigade" in groot-tenue voor het jachthuis te Hoog soeren. Van hieruit worden de „bliksemacties" tégen de stropers van grofwild in het Véluwegébied geleid. Op de voorgrond de drie bege leidingshonden, ten staaldraad gemaakte stroppen. Het zijn wel bijzonder wrede sporen, want in de meeste gevallen bekommert een stro per zich na enige tijd niet meer om de door hem uitgezette stroppen. Hij laat ze achteloos staan en vergeet ze verder. En zo wachten vele dieren nog een naar geestige dood: verstikking door op hanging. Bij zijn wanhopige pogingen zich uit de stalen strop, waar het argeloos inliep, te bevrijden, verwondt en verstikt het dier zich. De doodsstrijd kan echter vele uren duren b\) grote en taaie dieren als de edelherten bijv., waaronder 300- ponders zijn. Er zijn tijdens de operaties van de gemotoriseerde brigade dan ook ontelbare kadavers teruggevonden. Maar zolang de stroper er nog in slaagt hon derd gulden voor een hert te maken, blijft de verleiding. Het is typerend dat nu er zo intensief jacht op de stropers gemaakt wordt, in dit grote en moeilijk te controleren gebied er ook weitiig aan bod van reeën of ander wildvlees op de clandestiene markt is. Het zag er overigens wel heel somber uit met de wildstand in ons land. Na de oorlog hadden de stropers de omstandig heden immers mée. In de eerste plaats was daar het sterk verminderde jacht toezicht. Particuliere jachtopzieners heeft men bijna niet meer in dienst, vanwege de hoge kosten. En de man voor wie de meeste stropers toch wel een heilig ont zag koesterden, de veldwachter of kodde beier, behoorde ook al tot het verleden. De rijkspolitie belastte zich toen met het veldtoezicht, dat er gezien de vele specifieke politietaken bij inschoot. De stijging van de vlecsprijzen deed de rest. In het aaneengesloten gebied van- de zuidoostelijke Veluwe, ongeveer 12.000 ha beslaande, houdt het grootste deel van de 300 edelherten zich op. De vakantie ganger loopt er tot zijn genoegen nog wel eens een tegen het lijf en bij de voer- akkers soms hele kudden. De stropers hadden dus de vrije hand en duizenden strikken werden uitgezet. Was er nu niet metterdaad ingegrepen door justitie, dan had men het weinige grofwild dat ons land nog bezit totaal uitgemoord. Ook de kleine tienduizend reeën die hier nu nog moeten rondlopen, om van de honderd wilde zwijnen, die over de Veluwe verspreid zijn, maar te zwijgen Gevaarlijke galanterie t"\AARBIJ DIENT men te bedenken, dat het vrouwelijke wild de grootste kans liep en loopt om te sneuvelen Want de mannetjes plegen heel galant hun vrouwtjes voorop te laten gaan. 'n gebaar waaraan zij meestal het leven hebben te danken. Loopt een hinde in de val. dan betekent dat dikwijls ook de dood van de kalveren, die het zonder moeder niet kunnen stellen. Hoe erg het geweest is. mag bliiken uit het verhaal dat we optekenden uit de mond van de heer W J Schuitemaker, het hoofd van de afdeling Wild en Vogel- schade van het ministerie van lanHhomv Die offerde in de zomer van 19=14 zün vakantie op om met zijn gehele familie TfOORLOPIG IS het een zeer twijfel- advtige winst, die de Britten hebben geboekt met c'e deportatie van aartsbis schop Makarios. Behalve in Athene, Salo- rnki. Cyprus, hebben ook op Kreta anti- Britse betogingen plaats gehad. In Athene ambassades en consulaten van Engeland. Turkije en de Ver. Staten door Griekse troepen met machinegeweren worden beschermd. Voor vandaag zijn in heel Griekenland stakingen afgekondigd, teneinde zoveel mogelijk demonstranten op de been te brengen, ofschoon de rege- ng deze verboden heeft. In Engeland neemt de partijstrijd tussen oonservatte- i en Labour toe, waarbij de socialisten de brandende kwestie Cyprus steun ontvangen van de Liberale partij. In in ternationaal opzicht 'heeft Engeland de po sitie van het Atlantisch pact verzwak'., waar Griekenland deel uitmaakt van de N.A.V.O De Griekse regering, onder leiddng van premier Karamanlis, komt énder druk te i. want. hoe kan men het verantwoor den medefirmant te blijven van het At lantisch pact, als de sterkere firmant- het Griekse volk van zich afstoot door de ver. banning van Makarios? Men moet niet vergeten, dat Grie kenland zijn trouw aan het westen heeft betoond, door tot het bittere einde toe, de strijd voort te zetten tegen de communistische rebellen, die gesteund werden door Moskou. Hoe zuilen de kaar- tafel komen te liggen, nu Grieken, land een klacht tegen de Brit'en bij de Ver. Naties heeft ingediend, hetgeen de betrekkelijkheid van de westelijke banden (als paotpartners) scherp aantoont. Aarts bisschop Makarios. die met een Brits oor logsschip naar Mahé. een zeer afgelegen, ontoegankelijk eilandje van de Seychel- len-groep. is vervoerd, fungeert nu als martelaar voor de zaan der Cyprioten te onderhandelen, ook niet met de opvolger van Makarios slechts door verder gewapend machts vertoon kunnen de Britten zich op Cyprus handhaven. Geweld regen terreur, nieuwe represailles en daar valt geen construc tieve politiek van te verwachten. Wereld probleem no. I, de internartaonale spanning tussen oost en west, wettigt het niet, dat paotpartners zó hun problemen oplossen. De Fransen ln Marokko hebben de be trekkelijkheid van deportaties ervaren, want hoe werd de verguisde sultan Ben Joessef van Marokko lalter ln Parijs, toen de troeven weer anders lagen, in ere her steld en gehuldigd, Het Britse échec ln Jordanië, maakt Londen door deze „ti de force" op Cyprus voor het forum der wereld niet goed, waar Athene de depor tatie van Makarios beschouwt als eer schending der internationale voorschrif ten en moraal. Tijdens de besprekingen te Londen tus sen Eden en Guy Mollet, zal ook hier hel „partner-zijn" verschillende kanten heb ben getoond. De 'Fransen willen immers een minder dogmatische, westelijke poli tiek en wat meer- koersen in de richting van Moskou. Maar hóe kan Mollet het Bagdad-pact, (waarvan óók Turkije deel uitmaakt), de Britse politiek in het mid den-oosten, gaan steunen, als de Engelsen Griekenland tegen zich in het harnas Jagen? De kwestie Cyprus kan gaan ken als een enzym Het m.s. Ouwerkerk, onderweg van terdam naar Tokóhama, kreeg donderdag niaehln<6toring. Het schip is naar Port Said teruggekeerd, waar het vandaag hersteld is vertrokken. EXAMENS AMSTERDAM. G.U.. 10 maart. G< oor kand. Frans: mejuffrouw M. Maastricht. Smit. Hengelo; B. H. Bevorderd tot arts: ged.l; J M R Bastriaensen C.M.. Nijmegen. Doet. oude letteren: J. P. van den H Tilburg. ROTTERDAM, 9 maart Geslaagd doet economie: A. J. Jongejan. Rotter Nieuw schip voor Kon. Rott. Lloyd Bij Van der Giessen te Krimpen a. d. IJssel is zaterdagmiddag het vracht- en passagiersschip Bengalen, in aanbouw voor de Kon. Rott. Lloyd. te water ge laten. Het schip, (9600 ton) is van nagenoeg hetzelfde type als de vier Wono-schepen, doch zal 500 ton vrachtgoed meer kunnen vervoeren. De doopplechtigheid geschied de door mevrouw J. Eyken—Tresling uit Wassenaar, echtgenote van een der direc teuren. De totale lengte van de Bengalen bedraagt 154 meter, de breedte 20 meter. Het schip zal deze zomer worden op geleverd. Tewaterlating Straat Cook. Op de hel lingen van Boelens te Bolnes Is zaterdag het m.s. Straat Cook (7275 ton) te water gelaten. Het schip is 134 m lang en 18,2 m breed. J. Knape waarschuwt: Geen woningbouw op „los land" In een zaterdag te Rotterdam gehou- len vergadering van de Federatie van Verenigingen en Stichtingen volgens art. der Landarbéiderswet in de provincies Noord- en Zuid-Holland heeft de advi seur van deze federatie, de heer J. Knape (gemeentesecretaris van Sommelsdijk) scherpe kritiek geleverd op de handel wijze van sommige besturen, die toestaan, dat op het z.g. losse land van de land arbeiders woningen worden gebouwd. Geen enkele vereniging heeft volgens de heer Knape de bevoegdheid, deze grond zijn oorspronkelijke bestemming te onttrekken. Willem Beukelsz gaat op proefvaart De officiële proefvaart van het vAcenj inspectievaartuig Willem Beukelsz ii vastgesteld op 21 maait. Deze moderne kottpr-trawler, een waar drijvend laboratorium, heeft vandaag de scheepswerf De Dageraad te Woutwrugge verlaten om in Rotterdam de gebruike lijke proeven te ondergaan. Tevens zullen nog enkele voorafgaande technische proefvaarten worden gehou den De overdracht geschiedt 21 maart tijdens de proefvaart van Vlaardingen de voorlopige ligplaats IJmuiden. Zware concurrentie van Japan Collectieve propaganda wordt voorbereid gelopen jaar is de afschaffing van de omzetbelasting. Het uitstellen van de toepassing van deze overigens verheugen de overheidsmaatregel heeft veel schade berokkend aan de industrie, omdat vele kopers.dus ook hun aankojen uitstelden tot na 1 september '55. waardoor de stag natie in de aflevering een zeer sterke „inhaalvraag" ontstond. De afleveringen op de binnenlandse markt bleven daardoor in juli '55 elf pet onder die van het jaar daarvoor en ste gen tussen half september en half oktober evenzoveel boven de afleveringen in 1954. Niettemin, nu de schade Is geleden hoopt de textielindustrie dat de regering de afschaffing van de omzetbelasting na 1 januari '57 zal continueren, temeer, om dat vergroting van de binnenlandse om zet hard nodig is. 'Met een beschouwing over dit onder werp leidde drs. H. J. Geerkens, voor zitter van de stichting Nederlandse Tex- tieljaarbeurs. hedenochtend te Utrecht een rede voor de pers in. Hij sprak deze rede uit ter gelegenheid van de ope ning (morgenochtend) van de tiende textieljaarsbueurï in de prinsessehallen aan het Vredenburg Snelheidsrecord: 1800 km p. uur een Fairy Detla 2.een gemiddelde snelheid van 1822 km per uur gehaald: vijfhonderd kilometer sneller dan het oude officiële record, dat vorig jaar met een Super Sabre F-100 werd gevestigd. De vlucht werd gemaakt over een ai- stand van 23 kilometer tussen Ford en Chichester in "t graafschap Sussex op tien kilometer hoogte. Reeds enkele dagen had Twiss proefvluchten gemaakt. Donderdag vloog hij het traject driemaal, vrijdag maakte hij vier vluchten en zaterdag wa ren twee vluchten voldoende om een snel heid van ruim achttienhonderd kilometer *.e bereiken. Ooggetuigen verklaarden dat het toestel een liniaalrechte witte con- densstreep >chterllet. De Fairy Delta 2 is uitgerust met een krachtige Rolls Royce Avon straalmotor. I kalmeert de zenuwen (bayer) ^zonder slaap te verwekkenV Toch is het zo ZILVEREN PAARDENTROGGEN bereikie? Volgens de berichten moet hij 30 rentenaar* zilver naar het vader land hebben gebracht, terwijl de Phoe- niciëra hier reed» eerder hun schepen van zilveren anker* hadden voorzien het begeerde Jungschlager (Vervolg van pag. 1) Het uitvoerend comité der Internatio nale juristencommissie heeft vastgesteld, dat in het bijzonder het tweede en het vierde beginsel op flagrante wijze ge schonden zijn door de wijze, waarop het proces-JungschlSger is gevoerd, het twee de beginsel, omdat kennelijk geen toerei kende maatregelen zijn getroffen om het proces vrij te houden van beïnvloeding door publieke hartstochten, het vierde, omdat, hoe dapper en moedig de raads vrouwe in deze zaak, ofschoon zelf geen advocaat, de verdediging ook heeft ge leid, aan de verdachte niet het recht is toegekend op een vakkundig, er onafhankelijk advocaat, wat vooi partijdige procedure toch wel een mini maal-noodzakelijk vereiste ls. De internationale juristencommissie be veelt de beginselen van het statuut van Athene ten sterkste In de aandacht der hoge regering van de republiek Indo nesië aan en spreekt de hoop uit. dat het procés-Jungschlager besloten zal worden op e enwijze, die het Juridische wereldge weten gerust kan stellen. Het comité verzoekt Uwe Excellentie de Inhoud van dit telegram ter kennis van de hoge regering van Indonesië te willen brengen. Het telegram werd getekend door James L. Mc. Donnell, Londen, voorzitter, mr. A. J. M. van Dal, Den Haag, vice-presi dent, dr. Théo Friedenau, West-Berlijn, prof. Henrik Munktell, Stockholm, prof. Norman S. Marsh. Oxford, secretaris-ge- Blijll op zijn post Mr. A. C. van Empel, de Nederlandse advooaat die mevrouw Bouman in Dja karta bij haar verdediging van Jung schlager heeft bijgestaan, Is tegen de ver- in apph De heer Geerkens betoogde voorts, dat niettegenstaande genoemde tegenwer kende factoren de katoen-, rayon- en linnenindustrie zich in 1955 behoorlijk heeft kunnen handhaven, hoewel ook de Imnorten steeds stijgen. Gezien deze sector het bil veertig pet export, voor het grootste deel van dc binnenlandse markt moet hebben en de txetlelverkoop de invloed ondervindt van de aantrekkingskracht welke bromfietsen, scooters, televisietoestellen enz. op het kopend publiek hebben, wordt een col lectieve propaganda-ccMe voorbereid. Concurrentie Erkend moet worden, dat de textiel- export od de zestig buitenlandse mark ten de toenemende concurrentie van de Oost-Aziatische hadden (voornameliik Japan) ondervindt. Ook de geforceerde exporten van de Oost-Europese landen betekenen concurrentie. Een heel ander soort concurrentie acht de textielindustrie het geven van Franse modeshows in Nederland. „Wij ziin over tuigde voorstanders van onbelemmerd 'nternptionaal handelsverkeer", aldus de heer Geerkens, „doch indien beoaalde landen ons op eigen terrein komen be strijden zonder dat ons de mogelijkheid wordt geboden naar zulk een land te exporteren, achten wij het onze plicht daartegen te protesteren." De lonen De textielindustrie maakt zich zeer on gerust over de op handen zijnde loons verhogingen en wijziging der secundaire arbeidsvoorwaarden. Reeds nu wordt een belangrijk deel der textielprodukten af gezet tegen marginale prijzen en verdere verbetering der arbeidsvoorwaarden zal zeker leiden tot verliesgevende prijzen, met alle gevolgen van dien. De Nederlandse wolindustrie expor teert naar zestig landen, maar ongeveer 'tig procent gaat naar Duitsland en lgië; dit is een gevaarlijke eenzijdig heid. fllkmaarse tapijtfabriek uitgebrand Zaterdagmiddag is brand ontstaan in de Korenbeurs aan het Luttik Oudorp In Alkmaar. De hier sinds jaren gevestigde Hollandse Tapijt Industrie brandde geheel uit; geen schade wordt geschat op enkele tonnen. Het vuur vond gretig voedsel ln de grote hoeveelheden rubber en wol. De ontploffing van een zuurstofcilinder deed vele ruiten springen. Taptoe Delft voor dë Eurovisie Het is thans wel zeker, dat de KRO- televlsie op 25 augustus een volledige uit zending zal geven van de première van het militair muziekfestival „Taptoe Delft". Wegens de grote belangstelling, welke er in het buitenland voor deze gebeurtenis bestaat, wordt verwacht, dat de Taptoe ook in de Eurovisie door de televisiesta tions van enige Europese landen zal wor den uitgezonden. wachting zondagavond niet in Nederland teruggekeerd. Een van de passagiers van het vlieg tuig. waarin men verwachtte dat mr. Van Empel zich zou bevinden, deelde mee, dat mr. Van Empel wel met het vliegtuig uit Djakarta was vertrokken, maar In Singa pore was uitgestapt De Nederlandse advocaat zou nog veer tien dagen in Singapore blijven in ver band met het opstellen van mevrouw Boumans duplieken ln het proces Jong- schlager. Het onlangs te Rotterdam opgerichte comité samenwerking militaire organi saties Rotterdam "Cosamor" verklaart on gerust te zijn over de schending van de rechten van de mens door de rechtspraak in Indonesië in de processen-Jungschlager en Schmidt en de meer dan unfaire be handeling van mevrouw Bouman. Het doet een beroep op het wereldgeweten om te protesteren. Vertoning De Neue Zürcher Zeitung merkt op: Het gaat slecht met de Nederlanders, die in Indonesië gevangen zitten, na de misluk king van de Nederlands—Indonesische be sprekingen. Het blad noemt de zaak- Jungschlager „een showproces" en herin nert eraan, dat de officier van justitie zon. der enige aannemelijke rechtvaardiging onweerlegbare bewijzen van de hand wees. Om het beeld vollediger te maken barstte het grauw voor het rechtsgebouw s uit, i i de eis bekend werd. Eisenhowers atoombank zou betere kans maken DUSLAND is van plan assistentie te ver- -1-*- lenen bij de bouw van kerncentrales in We«t-Europa. Deze mededeling is van Zweed Gunnar Myrdal, de secretaris i de economische commissie voor Europa en der Verenigde Naties. Hij noemde dit voornemen van Rusland een teken, dat Moskou niet geheel onwelwil lend staat tegenover het plan van Eisen hower een bank voor het vreedzaam ge bruik van atoomenergie op te richten. Myrdal onthulde op een persconfe rentie. dat Rusland een actievere rol zal gaan spelen in de Westeuropese bij de bouw van kern centrales. Tijdens een onderhoud met minister Molotof en Mikoyan ter voorbereiding wan een belangrijke zitting van de Europese economi sche commissie der V.N., op 5 april in Genève, is dit gebleken. Het is dan ook waarschijnlijk. dat Molotof, Mikoyan of Malenkof deze zitting ln Genève ruiten bijwonen. Op de agenda van deze conferentie staat de erwrgie-crieis in Europa en de oplos sing van deze crisis door een gezamen lijke ontwikkeling van kerncentrales. De conferentie in Genève zal Rusland dan ge legenheid biecen zit ln te laten met de Westeuropesf plannen. Het zal voor de Westeuropese landen moeilijk zijn de aan- beiding van de Russicche assistentie al te wijzen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5