Amerikaan en Nederlander maken samen monument Hele volk wordt bij inzameling intensief betrokken Plankeniers besluiten Litteris' toneelwedstrijd Leerzaam weekeinde van de studentenwerkgemeenschap Brutale wapendiefstal in Ede thans opgehelderd Gebruik der U.B. Leiden is sterk gestegen Werkmans Wilskracht gaf zeer verdienstelijke uitvoering Lustrumviering theologisch dispuut Concordia NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 MAANDAG 12 MAART 1956 Stichting Rembiandtherdenking 1956 De STICHTING REMBRANDTHERDENKING 1956, die zaterdagochtend in het stedelijk museum de Lakenhal- in Leiden heeft vergaderd, is teruggekomen op het besluit van vorig jaar de opdracht voor het maken van een Rembrand tmonument aan een buitenlander èn een Nederlander te geven. De vergadering ging nu akkoord met het bestuursvoorstel de op dracht voor dit aan Leiden aan te bieden monument te verlenen aan een Amerikaans en een Nederlands beeldhouwer gezamenlijk, om daarmee aan te geven dat de grote schilder meer (fan alleen een nationale figuur is ge weest. waarin twintig tekeningen van de ;ster zijn opgenomen. Het is de bedoe ling, dat gemeenten dit boekje aankopen de leerlingen van middelbai scholen te verstrekken Voorts verschijnt voor het Nederlandse volk een boekje met vijf afbeeldingen van werken van Rembrandt, dat normaal in de handel zal komen. Alle boekjes zijn genummerd en de kopers dingen mee in prijsvraag, waarvan de prijzen be staan uit kunstreizen naar Parijs, Londen. München. Kassei of Stockholm. Voorzitter dr. L. G. Kortenhorst klaarde in zijn openingswoord den, dat de oorspronkelijke grote plannen van de stichting op een volledig fiasco zijn uitgelopen. Men had de regering wil len verzoeken het aanloopkapitaal te ver strekken, maar plaatselijke Rembrandt- comité's waren de stichting al voorgegaan. Met het oog hierop heeft de regering be sloten geen medewerking op financieal terrein te verstrekken. Men heeft nu een drieledige campagne ontworpen om gelden voor monument en herdenking bijeen te brengen, -waarbij vooral is gedacht aan 'n goede benadering van de jeugd. De directeur van het Mau- ritshuis in Den Haag. dr. A. B. de Vrie6. heeft een boekje over Rembrandt geschre- AGENDA VAN LEIDEN Maandag Schouwburg, 8 uur: abonnementsvoor stelling, toneelgroep Theater met „Boek van de maand" door Basil Thomas. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: culturele avond „Studium Generale", met mr. A. Hustinx door de woestijnen van Pakistan. De Doelen, 8 uur: Leidse amateur-foto grafenvereniging, vijftig kleurendia's. Kantine Doelenkazerne, 8 uur: VARA- programma „Sergeant, ze gooien - Dinsdag Snouck Hurgronje-huis, half 12 v.m.: VIRO, N.S.W. en Juridische Faculteit, dr. Adriaan Pelt over: In dienst van de we reldgemeenschap (lunchbijeenkomst). Schouwburg, 8 uur: abonnementsvoor- stelling, toneelgroep Theater met „Boek van de maand" door Basil Thomas. Stadsgehoorzaal, 8 uur: uitvoering Brun- hllde. Woensdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leidse kunst kring „Voor Allen", Hans Richter Haaser (piano). Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., filmlezing door Reinder L. Muller over Joegoslavië. Rijksmuseum voor volkenkunde, 8 uur: dr. J. Keunirig over: Ambon® geschiedenis tot omstreeks 1700, met lichtbeelden. Academie, 7.45 uur: prof. mr. G. de Grooth over: Fiducia Treuband en Trust tegenover Bewind. Rapenburg 8, 8 uur: VIRO, mevrouw L. M. C. Woltjer—Van der Hoeven Leo nard over: Vluchtelingen en vredes-kan- sen- in het Nabije Oosten, met film. Tentoonstellingen Academisch Historisch Museum (Rapen burg 73), 10-5 uur: Het Huk Oranje-Nas- sau en de Leidse Universiteit (tot 17 maart) Lakenhal, 105 uur: De stille glans der Gouden Eeuw (tot 26 maart). Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doeza- straat 31. tel. 21313. Roomburg vierde zijn derde lustrum Zaterdagavond heeft de volkstuinver eniging Roomburg in De Kleine Burcht haar derde lustrumfeest gevierd. Secre taris J. J. Verstraaten begroette -In zün welkomstwoord in het bijzonder de heer J. v. d. Zwart, hoofdbestuurder van het Algemeen Verbond van Volkstuindcrsver- enigingen in Nederland, het dagelijks be stuur van de Leidse bond en de bestuur ders van diverse zusterverenigingen. De heer Van der Zwart legde nadruk op het belang en het nut van de volks tuinbeweging. Het aantal leden is tot twaalfduizend gestegen. De heer Zaal berg, voorzitter van de Leidse bond, gaf een overzicht van de stand van zaken in Leiden. In het noorden van de stad ia al een vast volkstuincomplex, zo zei de voorzitter, die vervolgens de prijzen uit reikte, die bij de tuinkeuring waren toe- Het verdere gedeelte van de avond droeg een ontspannend karakter, waarbij het cabaret van Joop Crama „Allemaal Show" voor een afwisselend programma Bedrijven Maar ook de bedrijven worden niet geten. De stichting wil de grote werk gevers honderd gulden per bedrijf vragen, terwijl voor de middenstanders nog een nadere regeling zal worden uitgewerkt. Als beloning ontvangen de schenkers van dit bedrag een boek over Rembrandt, geschreven door Henriëtte de Beaufort. De gemeenten zullen worden aangeschre ven. een halve cent per inwoner te schen ken, en aan de provincies zal worden ge vraagd een kwart cent per inwoner be- sohikbaar te stellen. De besturen va werknemersorganisaties hebben medewerking reeds toegezegd. Voor de radio zal een serie van vijf tienminuten- praatjes worden gehouden, elke week één Keukenhof maakt propaganda en de pos terijen geven een serie Rembrandtzegels uit In Leiden De nationale herdenking i6 bepaald op 12 juli in de Pieterskerk te Leiden. Het eerste deel van de bijeenkomst wordt zorgd door de universiteit. Dan wordt de voor deze gelegenheid gecomponeerde Rembrandtcantate van Hen *n S'rate- gier uitgevoerd, en het slot van het pro gramma i6 in handen van de stichting g< legd. In de Lakenhal gaat op 1 juni ee tentoonstelling open, gewijd aan werken van Rembrandt uit zijn vroegste tijd, Met de Haagse Comedie zal co worden opgenomen om de mogelijkheid te bespreken, dat het toneelstuk „Rem brandt" van mr. H. M. Planten niet alleen in de grote steden, maar ook in de klei- schouwburgen van de provincie kan worden uitgevoerd. Over de plaats van het monument In Leiden staat nog niets vast. Oorspron kelijk heeft men de fontein aan de Vismarkt willen doen verhulzen om het kunstwerk hier te plaatsen, maar dit bleek op onoverkomelijke bezwa ren te stuiten. Het streven van de stichting is. het monument op 12 juli symbolisch over te dragen, wanneer ten minste de Amerikaanse en Neder landse beeldhouwer er In slagen, tijdig een maquette gereed te krijgen. Over de namen van de betrokken kunste naars kunnen nog geen mededelingen worden gedaan. Huishoudelijk In het dagelijks bestuur werd in plaats an de heer Van Riel gekozen de hjeer Crommelin, directeur van de Twentsche Bank in Den Haag, terwijl de plaats van prof. Hamacher zal worden ingenomen door de heer K. E. Schuurman uit Den Haag. Voor dit erecomité zullen worden ngezocht de president en de secretaris in de Hoge Raad van Adel. de president in de Hoge Raad, regeringspersonen ambassadeurs, de presidenten van cura alle universiteiten en hogescho- is land, en vooraanstaande beel dende kunsteaars. Feestavond van „De Sleutelbloem" De stichting tot ontwikkeling en ont manning van in bedrijven werkende meisjes „De Sleutelbloem" hield zater dagavond in de kantine van de Verenigde Touwfabrieken haar jaarlijkse feest avond. De avond werd geopend door de leidster van de stichting, mejuffrouw G. v. d. Voort. Zij sprak een woord van bij zonder welkom tot de genodigden, onder wie afgevaardigden van de directies van verschillende Leidse bedrijven, wethou der Van der Kwaak en de ouders van de meisjes. Ook dankte zij voor de hulp, die van verschillende zijden werd ontvangen. Het feestprogramma, dat door de meis jes zelf werd verzorgd, werd geopend met zang. De hierna vertoonde schim menspelen vielen door de originaliteit bij de volle zaal goed in de smaak. Het balletgroepje zorgde met de uitvoering van enkele dansjes in historische kleding voor een kleurrijk intermezzo. Op ver zoek van het publiek werd dit nummer herhaald. Na de pauze voerde de toneelgroep, on der leiding van de heer J. Groenheyden, het toneelstuk in twee bedrijven „Aard appelen" op. Hoewel de rolvastheid hier en daar wel wat beter had gekund, werd door het enthousiasme van de spelers weer veel vergoed. Het publiek heeft dan ook hartelijk kunnen lachen. Fedde Schurer sprak voor de Friezen in Leiden Vrijdagavond, trad voor het selskip „Fryslan" in de Jacohazaal van de Burcht de Friese dichter Fedde Schurer op met zijn historisch drama „Bo- nifatius", dat hij in opdracht heeft geschreven voor de herdenking van de sterfdag van deze apostel in 1954 te Dokkum en dat daar zowel volgens de oorspronkelijke tekst als in de door de dichter zelf verzorgde Hollandse vertaling onder overweldigende belangstelling uit het gehele land in zeer geslaagde opvoeringen ten tonele werd gebracht. De heer Schurer heeft voor de Leidse Friezen dit stuk, dat zich voor lezing wellicht nog beter leent dan voor toneel matige vertolking, doen leven in een ex pressieve en beheerste voordracht. Het bij voorbaat geïnteresseerde gehoor kwam onder de ban van het opgeroepen beeld der spanningen, die in het Friese land de komst van het Christendom begeleidden, een beeld dat getekend werd in een le vendige en dichterlijke taal, rijk was aan geestige en dramatische episoden en in de hymnische gedeelten zijn hoogtepunten bereikte. In zijn Inleiding verklaarde de schrijver, dat hij zich vooraf de opgave gesteld had, om op grond van de historisch vaststaan de gegevens rondom de figuur van Boni- fatius een tekening te ontwerpen van de felle reacties en de zedelijke conflicten, die door de evangelieprediking van deze zendeling en zijn disoipelen gewekt wer den onder het volk. dat eeuwenlang ge leefd had in een sterke binding aan dp animistische voorstellingswereld van het Germaanse heidendom, waarin de kracht der Sibbe en de angst voor de ongunst der goden allesbeheersende factoren vormden. Deze taak heeft de dichter volbracht in een drietal bedrijven, die van grote originaliteit getuigden in het scheppen van situaties, waarin de typische gesteld heid van het heidense levensklimaat op suggestieve wijze naar voren kwam. een diep en fijn indringlngsvermogen in geest en sfeer van het oergermaanse volksbestaan werd hier een visie gege ven op de strijd van het opkomende Christendom tegen de terugwijkende hel- dense godendienst, die in alle opzichten verantwoord leek De geboeide aanwezigen brachten de kunstenaar voor zijn prestatie w hulde. De Koopman van Venetië ENIGE JAREN GELEDEN lazen we een artikel, waarin werd betoogd, dat „De Koopman van Venetië" niet behoort tot de drama's van Shakespeare, noch tot zijn blijspelen, maar dat het een sprookje is. De schrijver deed dit op grond van het feit, dat het verhaal geen enkel contact met het reële leven heeft. Het kan zo niet gebeuren. Dat is inderdaad waar. maar om deze slechts negatieve reden zouden we het toch nog geen sprookje willen noemen. De sprookjessfeer, zoals we die kennen uit bijvoorbeeld „Midzomernachtsdroom". missen we in „De Koopman". Bovendien is het zó, dat al kan men zich de gebeurtenissen, zoals Shakespeare ons die beschrijft, niet in het dagelijks leven plaatsen, hij mensen tekent, die minder onwerkelijk zijn dan op het eerste gezicht lijkt. „De Koopman" is het eerste blijspel van Shakespeare, waarin hij karakterteke ning geeft. Het blijft wel in hoofdzaak beperkt tot de figuren van Shylock en Portia, maar er is een begin. We verge ten wel eens, dat ook Shakespeare een ontwikkeling en groei heeft doorgemaakt en de zaak niet altijd even stevig in elkaar zit als in vele van zijn latere drama's. We bedoelen hiermee niet. dat dit stuk rammelt. Integendeel! Het is uitstekend speelbaar, maar men moet er natuurlijk de geschikte krachten voor hebben Buigeifójke stemd van Leiden Geboren: Eugénie dr van M Janssen en v Meurs; Monica Ad v K J W Smit en G M van Rijn; Izaak Rudolf zn van F A d Reijden en M E Malgo; Elena Hanna Godelieve dr van J A Sairmai en E G Heesen; Maria Helena Johanna dr van A J Berk en J M Ammerlaan; Cornelis zn an P v d Burg en P Franck. Overleden: L Kerkvliet, weder, 76 jr; H Kuijt, man, 45 jr; N Parlevliet. wendr, 70 jr; T G Kersbergen, man, 71 jr. In De Haven Ie Wassenaar Zaterdag hebben vele Leidse studenten een weekeinde doorgebracht in „De Ha ven" te Wassenaar. De organistie van deze bijeenkomst berustte b« de Stu dentenwerkgemeenschap, een uit Leidse Politie werd niet ingelicht TVTOG GEEN WEEK na de opzienbarende wapendiefstal in de Jan Willem Frisokazerne te Ede heeft de Haagse politie de hand weten te leggen op de daders. Het zijn drie jongemannen van goeden huize: twee studenten in de rechten uit Leiden en een korporaal uit Den Haag. Tot tweemaal toe zijn zij zonder opgemerkt te worden de Jan Willem Frisokazerne binnen gedrongen. Eenmaal hebben zij het zelfs aangedurfd door het wachtlokaal te lopen van de kazerne waarin enkele militairen lagen te slapen. - einde. Hier hadden ztf tevens vierhonderd Haagse recherche bracht .dm ook 2li echter aangehouden door de politie, die bij huis zoeking nog een karabijn in een der ka mers der studenten aantrof. Het bleek, d'8't het drietal met de wapen®, die het gestolen had, geen kwade bedoelingen had. Bovendien waren zij alle ongèladen. Het laat zich aanzien, dat de jongelui de wapens als dreigmiddel wilden ge bruiken bij inbraken. De wapendiefstal hebben zij zondag avond 4 maart gepleegd. Zij waren over de muur geklommen en liepen vervolgens door het wachtlokaal, waar enige mili tairen lagen te slapen. Aan de achterzijde van dit lokaal stonden de vier karabijnen, die zij wegnamen. In hun auto reden zij toen nog naai een kamp voor psyohiseh gestoorde mili tairen te Austerlitz. 'waar een der studen ten verpleegd is geweest. Daar ont vreemdden zij uit de kantine chocolade en sigaretten voor onderweg. Tweede maal! zaak tot klaarheid Zoals wij reeds in een deel onzer edities konden melden, werden de drie verdach- vrijdagochtend aangehouden, nadat zij een 'slijterij in de Fagelstraat in Den Haag 23 flessen sterke drank hadden ont vreemd. Hun buit hadden zij verstopt in een pakhuis naast de slijterij. Twee van hen gingen toen naar huis, maar de 22-jarige student N. J. M. V. ging enige uren later met zijn auto de buit ophalen. In de Fagelstraat werd hij echter aangehouden door enkele recher cheurs. Er bleef hem niets over dan de diefstal te bekennen. Zijn broer, de militair J. V., en de 20- jarige student K. U. kregen argwaan, toen zij merkten dat hun maat niet thuis kwam. Zij gingen naar het huis van een kennis in Den Haag, waar zij twee pisto len verborgen die zij tijdens de inbraak bij zich hadden gehad. Vervolgens gingen zq naar Leiden, z(j de gestolen karabijnen in een koffer pakten en In de Haarlemmertrekvaart wierpen, evenals een telmachine, die zij ontvreemd hadden uit een kantoor de Zuid-Oost Buitensingel in Den Haag en een radiotoestel dat z(j gestolen had den uit een dansschool aan het Noord- Talrijke nieuwe aanwinsten en reeds 100.000 opnamen op microfilms Uit het dezer dagen verschenen jaarverslag van de Leidse Universiteits bibliotheek blijken een in vele opzichten sterke groei en uitbreiding. Zo is het gebruik der bibliotheek, mede door het interbibliothecaire leen verkeer, zeer gestegen en is het totaal aantal uitleningen op minstens 100.000 te schatten. Het aantal postaanvragen door particulieren en in stellingen buiten Leiden bedroeg circa 50.000, terwijl het aantal verzon den postpakketten in totaal 19.522 bedroeg. De uitbreiding openbaarde zich ook in het grote aantal nieuw verworven boek werken en tijdschriften. Met inbegrip van de jaargangen van' 5.000 lopende tijd schriften werd het totale boekenbezit, in clusief dat der instituutsbibliotheken, in het afgelopen jaar vermeerderd met circa 23.000 banden, zijnde bijna 700 strekkende nieter boekenplank. Ook het aantal door internationale ruil verkregen proefschrif ten vermeerdere tot 3.655. De plannen tot nieuwbouw van de Centrale Medische Bibliotheek hebben de goedkeuring der betrokken ministeries ontvangen. Een belangrijk object werd dit jaar ondernomen, doordat 100.000 opnamen op negatieve microfilms werden ge maakt van 736 van de belangrijkste handschriften. Vooral de Oosterse afdeling werd ver flikt met een groot aantal door schen king verworven Atiehse en Arabische handschriften. Het jaarverslag wordt besloten met een bijlage met tal van vergelijkende cijfers uit de laatste jaren over het aan tal verzonden poststukken, uitgeleende werken, gedrukte titels enz., waaruit de sterke en snelle groei van de bibliotheek duidelijk blijkt. Morgen geen school Alle openbare en protestants-christelijke lagere scholen in de Sleutelstad zullen morgen gesloten blijven, omdat er een zo genaamde inspectie-vergadering in de stadsgehoorzaal is. Dre. C. van der Zwet zal 's morgens een causerie houden en 's middags is het woord aan Max Crolset met zijn „Mensen en muizen". Bij lange tijd voorzitter, benoemd tot ere-voorzitter volle Gehoorzaal zijn jaarlijkse uitvoering; „54ste jaarfeest", stond er op het programma. Deze aanduiding is tekenend voor een mentaliteit, die, vergissen we ons niet, langzaam aan het verdwijnen is. Op een „jaarfeest" behoeft men niet in de eerste plaats muziek te verwachten, al is haar me dewerking, ter verhoging van de feestvreugde, uiteraard wel onmisbaar. contact maakten. Die weg moeten erg, dat de assistentie uisluitend nederigdienende aard bleef, is het op die jaarfeesten ook weer nooit ge worden. Maar tot vandaag-de-dag moet de muziek en dan bedoelen we die, waarmee de mannen van de kapel zich op de repetities hebben beziggehouden het in zeer veel gevallen met een uur vóór de pauze stellen. Voor de meeste bezoekers dat zijn dan de naaste vrien- teurs begint de eigenlijke gezelligheid pas met het cabaret daarvan geen enkel kwaad woord zeggen, maar hopen toch ele muzikanten niet minder!) dat uz-iek het nog eens op één avond alléén voor het zeggen krijgt en het lich- imusement (dat we niet verachten!) op een andere. Intussen la er wel Iets aan het veran- »ren. Ofschoon het ook op deze uitvoe- ng achter in de zaal juist niet bladstil as (een overschot uit de tijd, dat de blazende korpsleden hun publiek nog inspireerden tot gezellige kout), merk ten we toch een algemene aandacht op. Men gaat meer begrip krijgen voor wat de muziek eigenlijk is en wat zij bedoelt. De vrees, die de serieuze liefhebbers voor de Invloed van de radio koesterden, is nu toch wel gebleken, volkomen zonder grond geweest be zijn Die invloed heeft zelfs ten goede gewerkt, mogen we aan- Kapeimeester J. Dol, die verleden jaar voor het eerst „Werkmans Wilskracht" in het openhaar aanvoerde, heeft de goede indruk, die hij toen met zijn directie maakte, rondom bevestigd. Hij bleef ook niet de zwijgend gebarende dirigent, wiens rug men véél en wiens gezicht men weinig ziet en waarvan het publiek niet weet of hij ook nog „gewoon" kan doen De heer Dol dan leidde ieder werk in met een eenvoudig instructief praatje. 4de muziekwerken studenten gevormde commissie, die ten doel heeft het werk van de Gereformeerde studentenpredikant, ds. G. Toornvliet, en diens opvolger te overbruggen. Tot ieders vreugde was ds. Toornvliet gedurende een groot gedeelte van het weekeinde zelf aanwezig. Professor C. A. van Peursen, hoogle raar aan de rijksuniversiteit te Groningen, sprak zaterdagavond over „De problema tische mens". Het problematische van de mens is, zo zei de professor, dat hij een „ik" denkt te zijn, terwijl hij dit pas wer kelijk kan worden vanuit de verhouding tot de ander, dus vanuit de samenhang „wij". Zo zonder meer is de bijbel een aardig boek, maar hij gaat pas volkomen spreken als de mens die leest, zich door God als „jij" voelt aangesproken. Eerst dan wordt de Bijbel een boodschap vol liefde, waardoor de mens een scherp tegen deze liefde afstekend schuldbesef in zich voelt opkomen, aldus professor Peursen. Zondagmiddag mocht de heer J. Koud- staal, praeses van de gtudentenwerkge- meenschap, de heer M. Zaalberg verwel komen, die een lezing hield over „Kunst, religie en christendom". In een bezielend betoog heeft spreker zijn toehoorders dui delijk gemaakt, dat de kunst een onder deel van ieders leven moet zijn en niet beperkt mag blijven tot de kunstenaars. 's Avonds zat men gezellig bijeen rond om het knappend haardvuur. Bert den Heeten vertelde daarbij een spannend ver haal, waarna ds. Toornvliet een opwek kend woord sprak. Ongeluk met dödelijke afloop De 33-jarige motorrijder C. J. K. uit Koudekerk aan den Rijn, die vrijdagmor gen op de Hoge Rijndijk ter hoogte var de Kernstraat tegen een truck-met-opleg ger botste, is in het A.Z. aan de opgelopen verwondingen overleden. Diesrede prof. dr. J. H. Becking te Wageningen Ter gelegenheid van de 38e dies nata- lis van de landbouwhogeschool te Wage- ingen heeft de rector-magnificus, prof. r. J. H. Becking, een rede uitgespro- :en over het onderwerp: „De aspecten an de bosbouw en de bosbouwstudie' Hoewel de diefstal der karabijnen de olgende dag werd ontdekt, schijnt de i-acht niet versterkt te zijn. Want woens- dagnacht kwamen de studenten Naar W.-Duitsland. Van afschaffing van grensdocumenten voor reizen naar West- Duiteland te geen sprake. aldus de A.N. hun onbegrijpelijkheid verlo- het krachtige applaus) hoorde i we op. Er ls nog wel meer te bedenken om de mensen, die het nog niet zijn, „eoncert-minded" te maken. Men kan dit rustig aan deze dirigent overla ten. Hij gaf er ook nu alte blijken van. een kundig, precies en veeleisend leider te zijn. Ais klarinettist van de Mariniers Kapel heeft hij zijn wijs heid en ervaring uit de eerste hand. De korpsleden weten, dat er bij hem niet te smokkelen en te knoeien valt. Ze zijn allen van één geest en van de sterke wil tot slagen vervuld. Daar om klonk hun spel zo gespannen, levendig en homogeen. Er bleef waarlijk maar weinig aan te merken Dit weinige betrof de eerste (Romance) er. derde (Barcarolle) van de „Vier in ternationale schetsen" (Alphons Dreis- sen). Daar hadden de klarinettisten enige moeite met het treffen van moeilijke in tervallen, of was het verband wat los. Maar de Troika klonk weer gaaf en sug- gestief- Als heel goed vertolkt In stijl, tem po en opvatting moet Verdi's Triomf- mars uit Aida worden genoemd. De „ouverture" „Berlin wie es weinf und lacht" (Conradi). een romantisch geval uit de tijd, dat het in Berlijn nog goed om te leven was. de Lotusbloemen-wals (Ohlsen) en negende van Elgar's Enig ma-variaties, een vloeiend Andante met de humoristisch bedoelde betiteling „Nimrod", kregen stuk voor stuk ver- tolkingen, waarnaar men gaarne met aandacht luisterde. In de Za-Dé-Mars (en ook reeds ln de genoemde wals) on derscheidde zich de onder-kapelmeester Van Dijk" door brillant gespeelde picco lo-partijen. Als toegift (ter beloning van Ede. Wéér klommen z(j over het hek. Nu slopen zU naar het wapendepot, waar z\J een deur intrapten. Zonder dat iemand het merkte verdwenen z(j weer met enige Het drietal is niet eerder met de politie in aanraking geweest. Toen het aange houden was, bekende het onmiddellijk. De Leidse politie is zaterdag op ver zoek van Den Haag begonnen met dreg gen in de Haarlemmer Trekvaart, waar de wapens volgens de dieven in de om geving van de houthandel Mulder moeten liggen. Naar wij hedenmiddag vernamen, heeft dit dreggen echter nog geen resul taat opgeleverd. Vandaag heeft men het opgegeven. Morgen zal men de werkzaamheden met behulp van duikers voortzetten. De politie gelooft niet, dat de jongelui onwaarheid hebben gesproken over het in het water deponeren van de koffers. Het vreemde van deze geschiedenis is wel dat de Haagse politie evenals alle andere politiekorpsen niet officieel van de wapendiefstal op de hoogte .was ge steld. Zo wist men de nummers van de gestolen vuurwapens niet. In militaire kringen was men n.l van mening dat de diefstal door lieden uit de kazerne zelf was gepleegd. In de afgelopen week heeft de marechaussee en de Binnen landse veiligheidsdienst dan ook een omvangrijk onderzoek ingesteld in de kazerne. Van alle soldaten, korporaals en officieren (in totaal ruim vijftien honderd man) werden vingerafdrukken gemaakt. Naar wij nader vernemen zal deze zaak niet voor de Krijgsraad komen. Omdat een militair in samenwerking met twe burgers zich aan een strfabaar fei heeft schuldig gemaakt, zal de zaak voo de burgerlijke rechter worden behandeld. Morgen zullen de jongelui worden geleid voor de officier van justitie in Den Haag. vloeiend uitgevoerde „Imperial Afscheid Voor het begin van het concert had een kleine ceremonie plaats. De heer J. Bij. die bijna een kwart eeuw lang voorzitter van „Werkmans Wilskracht" was. had deze functie, met zoveel liefde en bekwaamheid uitgeoefend, op disch advies moeten neerleggen., tweede voorzitter, de heer J. van Weizen, sprak hem uit naam van allen op waarderende wijze toe en vereerde hem met de penning, die het teken is van benoeming tot ere-voorzitter. Na de pauze brachten Gé Hofenk zijn gezelschap de reveue „Feest". Joh. van Wolfswin W.B Wanneer we het stuk lezen of zien spe- n. ontkomen we met aan de gedachte, iat ai schrijvend Shakespeare aan Shy lock een plaats heeft gegeven, die hij bij het begin niet zo dominerend heeft ge dacht. We moeten niet denken, dat Bouw meester aan de Shylock die plaats heeft gegeven. Hij heeft alleen de mogelijkhe den dip de rol hem bood, hoe dan ook, tgebuit. Reeds in Shakespeare's tijd noemde men het al: het stuk van Shylock de Jood. r is veel geschreven over Shakespeare zijn Shylock-figuur. Veel wat de moeite van het overwegen waard is, ook veel speculatiefs en wat louter op fantasie Men heeft gezegd:. Marlowe's „De Jood in Malta" heeft Shakespeare beïnvloed. De eerste had zoveel succes met zijn stuk. dat al of niet onder drang van zijn aanhang, Shakespeare zich verplicht achtte ook een stuk met een joden-figuur schrijven. Misschien, wie zal het zeg gen. Aan de goede verstandhouding tus- beiden heeft deze concurrentie geen schade gedaan. In „The Arden Edition of the works of Shakespeare" wordt de aandacht geves tigd op het veel vroegere werk van de Italiaan Giovanni, die in „II Pecorone" i verhaal geeft van de rijke Venetiaan- koopman Ansaldo, die voor zijn stief- in Giannetto geld leent van een Jood. Het verhaal verloopt niet alleen in grote trekken, doch ook in kleinere bijna een der als „De Koopman". Giannetto gaat „the lady of Belmonto", van wie hij het ja-woord krijgt. Ook hier een proce3 om het pond vlees (een oud motief), dat op dezelfde wijze beslecht wordt door „the lady of Belmonte", als Portia dat doet in „De Koopman". En ook hier de geschie denis met de ring. Shakespeare behandelt de stof echter op zijn manier. In de plaats van stiefvader komen de vrienden Antonio en Bessanio. Het ds voor onze begrippen een wat wonderlijke vriendschap, maar zij vindt in de literatuur van de renaissance tijd haar oorsprong. En dan Shylock zelf. Deze man is maar et een doodgewone uitzuiger. Shake speare laat hem zien als méns. Geen sym pathiek mens, maar wei eens mens, die deernis oproept. Hij leeft uit zijn haat tegen de Christen Antonio en tegenover het appèl der genade op zijn hart, staat hij op het recht der wet, om zelf door die wet veroordeeld te worden, 't Is tot het bittere einde volgehouden, maar staat deze Shylock-figuur zo heel ver bui ten het dagelijks levenT Lees de krant! Zo wordt dit blijspel van Shakespeare toch misschien nog werkelijker dan dik wijls gedacht wordt. Wal de opvoering door „De Planke niers" betreft, onder de bekwame regie van Herman Planten heeft men er een voorstelling van gegeven, waar tempo in zat. De decors waren mooi en praktisch, waardoor vlugge changementen mogelijk Er viel dn detze opvoering veel te waar deren, maar geheel voldaan heeft ze ons niet. De jury spreke nu haar eindbelissing en moge voor dat gerecht „De Planke niers" een Portia als pleitbezorgster vin- Eugene Goossens geen vast diligent meer De internationaal bekende dirigent Eugene Goossens is op eigen ver zoek tijdelijk ontheven van zijn functie als vast dirigent van het Symfonie-Orkest van Sydney en directeur van het Muziek conservatorium van Nieuw Zuid Wales. Goossens deelde in een verklaring mee, dat gezondheidsredenen hem tot deze stap genoopt hadden. Een met menig kwinkslag gekruide erkvergadering, in Allemansgeesl te Voorschoten gehouden, bekroonde de lus trumviering van het theologisch dispuut ncordia Res Parva Crescit. De werk- mheden, reeds vrijdagavond met een lezing onder de titel Redelijke Religie door ds. P. van Wijnen uit Haren geopend, werden zaterdag voortgezet. In een ge degen vakwetcnschappelijke exegese ana- rde ds. 9. van Duin uit Terborne 52b: de besnijdenis ten tweeden Ds. A. J. den Tonkelaar uit Bussum gaf de schets voor een preek over de bede uit het Onze Vader „Vergeef ons onze schul den", zoals wij die vinden in Lucas 11 4 Helaas resttte hierna nog slechts weinig tijd voor de instructieve verhandeling van de Oudtestamenticus prof. dr. P. A. H. de Boer uit Leiden: Nieuwe vondsten in de Judese woestijn. Na een korte in leiding over de oude boekrollen, die de laatste tijd in Israël zijn ontdekt, wees spreker op de aanrakingspunten met vroeg-christelijke voorstellingen, die we hierin vinden. Deze liggen vooral in de strijd tussen licht en duister (dualisme) en in de gespannen toekomstverwachting (eschatologie), maar ook in de concepties: Messias en Heilige Geest. Zeer veel is in deze materie nog onopgehelderd. Belang rijke vragen betreffende oorsprong er datering vonden nog geen definitieve op lossing. De gevolgtrekkingen kunnen dan ook niet anders dan voorlopig zijn. Zoveel is echter zeker, dat in de Joodse religie een grotere verscheidenheid voorstellingen heeft geleefd dan mei nu toe, afgaande op het Oude Testament, vermoedde. De vondsten werpen hierop een .verrassend licht. Voor een beter be grip van het Nieuwe Testament zijn ze be. langrijk, omdat misschien Jezus zelf cr zeker grote groepen onder zijn toehoorders uit soortgelijke voorstellingen kunnen hebben geleefd. De praeses bedankte in een slotwoord alle sprekers. Vooral de aanwezigheid van prof. dr. G. J. Thierry werd, wegens zijn hoge leeftijd, bijzonder op prijs ge steld. De goede organisatie van deze lus trumviering is te danken aan de ver dienstelijke activiteiten van de lustrum commissie onder aanvoering van de heer J. R. H. Hoogervorst. De redactiecommissie verdient grote lof voor de goede verzor ging van Theologische Studiën. De echte Concordia-sfeer heeft ten slotte op dit lustrum niet ontbroken. Met vertrouwen kan het dispuut de komende vijf jaar tegemoet gezien. E.L.I.C. in 't zilver De Eerste Liedse Inkoopcombinatie be staat op dinsdag 20 maart vijfentwintig aar. Het bestuur recipieert die dag van 3 tot 5 uur in de Burcht. LCKV-plannen ontvouwd in gebouw Levendaal Het programma van de L.C.K.V.-avond In het wijkgebouw Levendaal, die zater dag werd gehouden, stond In het teken van oude herinneringen en nieuwe plan nen. Dit was een avond voor de oud- kampeerderg en de gegadigden voor de kampen die dit jaar door de Chr. kam peervereniging worden gehouden. Het was de heer W. Lagendijk, die het oude en het nieuwe ln zijn openingswoord be trok. De heer G. Huijgen uilt Utrecht liet met behulp van kleurendia's zden van welke pracht men de komende zomer kon ge nieten. Het waren opnamen uit het Moe zelgebied en Kufstein, waar d« heer Huijgen vorig jaar was. Voor de jongeren zijn kampen georga niseerd in Limburg en op de Veluwe. De ouderen kunnen nog uit drie kampen kie zen. Het eerste kamp dn Oostenrijk ia namelijk al volgeboekt Heren van 1623 Jaar kunnen in Luxemburg kamperen van 2028 juli, dames en heren van 17 24 jaar eveneens in Luxemburg van 3 11 augustus en dames en heren van 18 28 jaar in Oostenrijk van 2—lil augustus. De heer P. de Goeyer, Jam van Go yen kade 26, geeft inlhchtingen en schrijft deelnemers in. Opsporing. De politie te Honteni6»e ver zoekt opsporing van de 82-jarige R. F. van Houten, die «inde vorige week maandag verdwenen is. De man lijdt aan aderver kalking; een ongelukt wordt gevreesd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3