Strijd tegen de „zwarte vofst wordt in Engeland gevoerd BLEICHRODT Trawlers kunnen door ijsafzetting op bovenbouw kapseizen «OEMAAT Prof. Van Niftrik over het Herderlijk Schrijven Met woningwetbouw staat het er droevig voor Ook de vrouw heeft taak te vervullen in B.B. Feestelijke jaarvergadering van kleinhandelaren MODERNE SPORT-RIJWIELEN J. H. SCHAART Rijwielhandel NIEUWE LEIDSCHE COUBANT 9 V1SSER11GOLF BUISWATER EN OVERKOMENDE ZEEëN kunnen bij temperaturen onder het vriespunt een schip doen kapseizen als gevolg van een ver anderend zwaartepunt onder de invloed van de tonnen ijs, die zich vooral aan de hogere delen van het schip vastzetten. De stagen en de masten, bo- venbrug en dekhuis kunnen in korte tijd zo zwaar worden, dat de ramp zalige „zwarte vorst", die men met evenveel recht „witte dood" zou kunnen noemen, zich onherroepelijk meester maakt van het vaartuig, dat dan tot de ondergang gedoemd is. Óp deze manier zijn in januari 1955 twee En gelse trawlers in de Arktische wateren verdwenen, en om de ernstige ge varen, die vooral de visserij met deze „zwarte vorst" bedreigen te leren kennen en zo mogelijk te ondervangen, is de vliegtuigfabriek van Vickers- Armstrong samen met het Onderzoekingsinstituut van de Britse scheeps bouwers met een grondig en minutieus onderzoek begonnen. In het Engelse visserijblad „Fishing News" lazen wij daarover een beschouwing, waaraan wij de volgende gegevens ontlenen. Een natuurgetrouwe nabootsing van de omstandigheden, zoals die zich kunnen voordoen in de zeeën binnen de Poolcir kel en zoals ze dus de daar werkende vissersschepen belagen en niet alleen daar, maar bij strenge winters ook op lagere breedten, naar de Nederlandse vis serij sinds vele jaren maar al te goed weet heeft in de laboratoria van de grote Engelse vliegtuigfabriek geleid tot een serie opvallende experimenten ten dienste van de scheepvaart. Men besloot hiervoor de „stratosfeer-kamers" van het laboratorium te gebruiken, waarmee in de plaats Weybridge de atmosferische omstandigheden op zee nauwkeurig kun nen worden nagebootst.-Er is onder meer gebleken, dat het wegnemen van stagen en masten bij dreigende ijsafzetting het gevaar aanzienlijk vermindert, omdat het zwaartepunt dan niet zó hoog komt te liggen, dat het schip neiging tot kapseizen vertoont. Model De proeven werden genomen met een miniatuurtrawler op een twaalfde van de ware grootte, die de „Kingston Garnet" voorstelde. Het model kreeg alle uitrus tingsstukken van de echte stomer mee en er werd een ballast in aangebracht, die precies overeenstemde met de ballast van de echte Kingston Garnet. Daardoor kreeg het schip een waterverplaatsing van 1,115 ton en dit model werd in een tank geplaatst, waarover een fijne regen van water sproeide, die tegen het model werden aangeblazen door een verticale luchtstroom. De watertemperatuur werd gehandhaafd op 1 graad Celcius en de lucht werd tot —10 graden afgekoeld. Bij een windsnelheid van 22 tot 27 voet per seconde (45 tot 55 mijl) werd voldaan aan de natuurlijke omstandigheden ter verre visserij. De proeven bevestigden het ver moeden. dat het voornaamste gevaar voor de trawlers in de verre wateren in de combinatie van bevroren neerslag en buiswater gezocht moet worden. Het ijs, dat 'zich dan afzèt op het schip en dat bekend staat als „glasijs" heeft slechts een paar graden onder nul nodig om zich muurvast aan schip en tuigage te hech ten. Bij zeer lage temperaturen gaat het water, dat het schip raakt, daarentegen over in ijskristallen, die zich niet hechten en bovendien klein zijn en droog. gebleken, dat de „ijswaardig- heid" van een trawler aanzienlijk ver hoogd kan worden, door alle overbodige uitsteeksels en apparaten te verwijderen. In de Poolzeeën zal overigens, zo werd •kt, elk schip ijs aan dek en in het want krijgen en er zal dus gezocht ijswerend mid del. Inmiddels gaan de proeven door er Engelse scheepsbouwers en redprs zier met grote belangstelling de einduitslag tegemoet, omdat dan pas kan worden astgesteld, wat er gedaan kan worder tegen de afschuwelijke bedreiging, die d< „zwarte vorst" kan zijn voor bemanning schip tijdens, de moeizame reizen de grimmige uithoeken der wereldzeeën. Nederland niet gelukkig bij de walvisvaart 59 dagen is de wal- iidpoolge';)ed in di xpedities een jaagtijd visvangst in het nacht van 4 - -art geëindigd. Negentie Uswaardigheid Bevi t regen zal een schip even met glasijs overdekken, maar komt te zelden over grote uitgestrektheden i dan dat er van een durend gevaar sproken kan worden: de „zwarte v< echter, die in wezen het neerslaan onderkoeld zeewater is op een schip, dat zelf beneden het vriespunt is gekomen, kan in een zeèr korte tijd het hele vaa: tuig onder een dikke laag bedekken, ma; het gewicht daarvan is niet altijd onrus barend. De proeven wezen uit, dat ee normaal getuigde trawler niet langi rechtop bleef drijven, zodra er meer ds 60 ton ijs „over" was gekomen in omstan digheden, die in een zwarte storm komen en dat 140 ton ijs op dek ,e het want een trawler bij kalme zee doen omslaan En uit deze proeve Reisbonnen t.b.c. Zeven en een half maal rond de aarde De Utrechtse kelner J. Kuijper, die Sinds novembèr 1954 reisbonnen spaart ten bate van tuberculosepatiënten, heeft al meer dan 300.000 kilometer aan bonnen bij elkaar. Eén persoon zou hiermee zeven en een halve maal de aarde om kunnen Hij vertelde dit gisteren aan de heer J. Poelman, die op de Veluwe reeds meer dan 20.000 kilometer heeft bijeen gebracht. De heer Poelman ontving voor het „pas seren van de twintigduizend" een oor konde. Namens de vereniging „Davos" werd hém een geschenk ter hand gesteld. „Davos" heeft van de ingezamelde bonnen 100.000 kilometer gekregen, genoeg om haar behoefte voor vier jaar te dekken. Verduistering. De 37-jarige vertegen woordiger B. P. B. uit Rotterdam is we gens verduistering van 38.000 gulden ter nadele van d Nederlandse Margarine er Spijsvetfabriek in Zwammerdam, waar hij lil dienst was, gisteren door de Rotter damse rechtbank tot twee jaar veroor deeld. De eis was anderhalf jaar. walvisvaarders en negen kokerijschepen. Noorwegen, Engeland, Japan. Nedi land, de Sowjet-Unie, Zuid-Afrika en I afkomstig, namen er aan d--i. Er mochten in totaal 15,000 blauwe walvis- gevangen worden, een auotum 500 minder was dan in 1954 en duizend inder dan in 1953 Over het algemeen zy'n de resultaten et bijzonder goed. Met name f.^derland heeft een ongunstig seizoen ge^d. Enge land heeft waarschijnlijk het meeste ;s geboekt, hoewel de cijfers nog niet bekend zijn. Verbetering binnenvisserij De staatscourant bevatte gisteren een beschikking tot vaststelling van de bij dragen tot verbetering der binnenvisserij. Aan de markt van donderdag Gisteren "ereoheen de VL 27 aan de af- ag met 260 kisten wijting, 200 haring, 40 makreel. 60 kool vis en 30 kabeljauw met 10 varia en 80 stuks stijve en üe SCH 117 verscheen met 60 wijting, 200 haring, 60 kool, 30 makreel, 5 gul, 5 schel- n 150 stuks ijskóbeljauwen Voorts de Wiron IV met 1000 stuks stijve kabeljau- en 20 kisten diversen en de SCH 153 binnen van een gebroken 25 stuks stijve kabeljauwen. Twee loggers en vier kotters hadden voor 4000 kilo gen en 200 kisten schol gezorgd. Naar de exporteurs Grote schol werd voor de export afge nomen tegen f 26 t 27 en de middelschol maakte f 36 tot f 37 terwijl de zetschollen t 65 f 68 golden en de enen weggingen tegen f 65 tot f 70 de kist. Regels grote kabeljauwen zijn voor België verkocht tegen f 96 tot f 67 en de regels kleine deden f 58 tot f 46 met f 64 f 78 kisten met gmte kabeljauwen. Grote tong maakte f 2.75 tot f 2,80 én groobmlddel haalde f 2,45 tot f 2,65 terwijl de klein- middel om de f 2,50 draaide en f 2,90 tot f 3 opbrachten Slips ten slotte zijn weggegaan tegen f 2.10 f 2,"" Binnenland De binnenlandse handel heeft de zwarte k-oo'.vis voor f 54 tot f 61 afgenomen betaalde voor de witte kolen f 65 f et> de kist van 125 kilo. De grote gullen no teerden f 42 tot f 44 en de middelgu-1 maakte f 27 tot f 37 terwijl torren het tot f 28 f 32 brachten. Wijting is met f 25 f 27 betaald en schol II met f 50 tot t 55 de kist De schol III haalde f 30 tot f 36 en de haring haalde f 22 tot f 25 ter wijl voor de makrelen f 36 tot f 34 be taald is. SASSENIiElM Goed geslaagd ieest van de politie Dat de Sassenheimse politie een ruime opvatting heeft van haar opvoedende taak, bleek weer tijdens de feestavond, die in het K.S.A.-gebouw werd gehouden. Nadat adjudant Van der Laan de avond had geopend en vele autoriteiten, onder anderen de burgemeester van Sassenheim Warmond, had welkom geheten, voerde de Amsterdamse Politie Toneelvereniging .Kunst Verheft" het blijspel „De model- ïchbgenoot" op. Of er van dit stuk enige opvoedende waarde uitging, zullen we In het rm'dden laten, een feit is echter, dat menige lachsalvo losbarstte. De to neelspelers van de Amsterdamse politie komt dan ook alle lof toe voor de uitste kende wijze, waarop dit stuk werd ge speeld. De model-echtgenoot werd op su blieme wijze ten tonele gebracht door Jan Braakensiek, terwij] ook Ali Oudt als Laura Barlett en Bep Abelman als Blaony Wheeler uitstekend spel leverden. De mu zikale omlijsting van deze avond was ir goede handen bij het kwintet van de Am sterdamse Politie Stafmuziek. De avond werd besloten met een geanimeerde ver- Militaire order Bik kens Lakfabrieken N.V. heeft een militaire order gekregen voor de leve ring van diverse verven en lakken voor «en bedrag van ƒ127.240,35. Burgerlijke stand Geboren: Alida Johanna Francisoa, d v J G van Tol en J F Borst, Oude Post- straat 6. Sophia Elisabeth Maria, d v A J van Dorp en J J M Regter, Teylingerlaan 59. Elisabeth Jantje, d v D van Biezen en E Zijerveld, v. Pallandtlaan 10. Elisabeth Margaretha Maria, d v J Th J Kaptijn en E C de Groot, Hein Baderstraat 22. Peter, z v D Staring en D C Breijer. Undenilaan 14. (Ingez Med -Adv.) Geef Uw figuur de bekoorlijkheid van de jeugd JS")-. J Wj De juiste BUSTEHOUDER en een goed KORSET zyn twee belangrijke onderdelen schynmg. Originele LASTINA jeugdmodellen v.a. 2.65 LASTINA B.H.-s voor zwaardere figuren, vanaf 3.25 STEPINS ln diverse maten, v.a. 3.98 SPORTKORSET, reeds vanaf 9 65 IÊL JL KORSET met buikband, vanaf 19.75 KATWIJK AAN ZEE NOORDWUKERHOUT Benoeming Bij besluit van de staatssecretaris sociale zaken is onze plaatsgenote mejuf frouw W. Bos met ingang van 1 maart j.l. benoemd tot lid van de commissie van advies voor de arbeid van vrouwen en meisjes. G. NIeuwland, kapitein der Mariniers kapel en directeur van de Marinierskapel der Koninklijke Marine, Is bevorderd tot majoor van de Marinierskapel. In en uit RIJNSBURG Getuigenis van juiste houding, die een Christen in de gemeenschap heeft in te nemen" Gisteravond sprak voor de leden van de Hervormde gemeente prof. Van Niftrik uit Amsterdam over het laatstverschenen Herderlijk Schrijven van de generale synode van de Hervormde Kerk, „Christen zijn in de Ned. samenleving." Ds. H. van Gosliga begroette de spreker en de'aanwezigen. Hij zei, dat een goede voorlichting over dit schrijven op prijs werd gesteld. 50. 77. 21, 71. OEGSTGEEST Woningbouwvereniging Builenlusf hield jaarvergadering Gisteravond vergaderden leden van de woningbouwvereniging Buitenlnst in Het Witte Huis. Uit de inleiding van de voorzitter, dc heer E. J. Massink, bleek, dat heter met de woningwetbouw in onze gemeente droevig voorstaat. De toestand wordt lang zamerhand onhoudbaar daar de nieuwbouw stagneert en de vraag naar woningen voortdurend toeneemt. Het water van de woningnood is dan ook tot de lippen ge stegen en het is dringend nodig, dat er een oplossing komt voor de verwezenlijking het 8e bouwplan aan de Wijltenbachweg. Ondanks de vérgaande medewerking in de gemeente is er met de betrokken overheidsinstanties nog steeds geen over- ;emming bereikt over de toelaatbare bouwsom. Aan h.et begin van hét vereni gingsjaar wachtten 82 leden op een wo ning. Aan het eind van dat jaar waren at er 130, terwijl er thans 171 ingeschre ven wachten. De woningnood is dus •el nijpend Spr. verwelkomde speciaal de architect, de heer A. van der Heijden, en de direc teur van gemeentewerken, de heer A. J. van Gorkum. De heer Massink sprak er zijn teleurstelling over uit. dat te weinig leden op deze jaarvergadering versche- hoewel ook zij mede verantwoording dragen. T.a.v. het afgelopen verenigings kon worden gezegd, dat de financiële toestand bevredigend is, hoewel de post „onderhoudskosten" scherp in het opg gehouden moet worden. Er is een ver betering Ingetreden Inzake de huurach terstand. Spr. prees de goede verstand houding tussen het bestuur en de vereni ging ..Tuinlust". alsmede met de Raad van Commissarissen. De notulen en jaarverslagen werdén goedgekeurd en de aftredende bestuurs leden J. Binsbergen, P. Boom en P. Vo gelenzang werden herkozen. Er was een vacature wegens het aftreden van de heer J. F. A. van Lieshout, die om gezond heidsredenen moest bedanken. Hij had van 1938 af zijn bestuursfunctie vervuld en hem werd dank gebracht daarvoor. In zijn plaats werd gekozen de heer G. Blansjaar, die thans deel uitmaakt van de Raad yan Commissarissen. Het aftre dende lid van deze raad. de heer K. Hol lander werd herkozen en in de plaats van de heer Blansjaar komt de heer W. Lut. Namens de kascommissie werd ver klaard, dat de administratie in orde was, bevonden. Nadat de leden der ballotage commissie waren herbenoemd, kwam aan de orde een wijziging van het huishoude lijk reglement. Bepaald werd dat aai leden een speciaal huurreglement hand zal worden gesteld. Aan het bestuur C.H.U. atdeling Voorhout Wij moeten een christelijk en positief geluid laten horen werd machtiging verleend tot het aan gaan van een geldlening en het aankopen bouwgronden. Besloten werd de schuren van bouwplan I te vernieuwen. Ze zullen van steen worden opgetrokken met pannendekking. Burgerlijke stand GEBOREN: Willem, z v P Ravensber- gen en N Vletter, Dorothea, d v W H Schipper en Th J Storm, Adriana Cor nelia Josefa, d v A P van Nieuwland Th A Zuydgeest, Anna Elisabeth, d v Staden en J van der Doe, Richard Alfons, z v J J Kemp en J M Evers, Saskia, d v J W Andriessen en J M Loen. ONDERTROUWD: A van Rijn, 25 J, Rijswijk Z.-H. en B A van der Kooi, 25 j; W A van Denderen, 30 j en G Bakker, i j, Heiloo. GETROUWD: H van Oosten en G G Keuter. OVERLEDEN: J E A van Laat geb- an Wijk, 76 jaar. Propaganda voor de Rembrandtherdenking De Algemene Nederlandse Vereniging oor Vreemdelingenverkeer heeft de pro paganda voor de herdenking van het 350ste geboortejaar van Rembrandt zo groots mogelijk opgezet. Reeds zijn 6000 affiches met een portret van Rembrandt i een vaag gehouden palet en 17 mei21 oktober in vele talen a en hotels in het buitenland gezi De buitenlandse reisbureaus worden 400.000 vouwbladen. Het briefpapier van de A.N.V.V. ver kondigt in alle talen en kleuren de Rem- brandt-evenementen. Aan de gehele we reldpers zijn uitvoerige gegevens ge stuurd. De A.N.V.V. heeft speciale Rem- brandtstands, die bij allerlei gelegenheden en tentoonstellingen de aandacht op het Rembrandtjaar vestigen. VOORSCHOTEN Prof. Van Niftrik zei, dat het belang rijk is, dat men de boodschap, die het Herderlijk Schrijven brengt, probeert ta verstaan. Het schrijven moet bekeken ■orden vanuit de toepassing, zoals die op de laatste bladzijden is aangegeven. Het Evangelie moet immers ook worden beschouwd vanuit de laatste hoofdstuk ken. Het speet de hoogleraar, dat in de hele discussie, die over dit schrijven is ontstaan, nooit is gesproken over dit laatste gedeelte, dat handelt over de kracht der verwachting. Er zal een nieuwe wereld komen. Dat betekent, dat de houding van de Chris ten in de samenleving er een is van een heilige ontevredenheid. Hij kan alleen vrede vinden met God. Dit Herderlijk Schrijven is niet een -willekeurige uiting mensen, die ontevreden) zijn en nu bijvoorbeeld het C.N.V. als de kop van Jut gebruiken. De heilige ontevreden heid begint bij Jeruzalem, bij de Kerk. Als Gods Koninkrijk zal gekomen zijn. r geen Kerk, zoals wij die kennen, zijn Wat dus betekent, dat, als -"ij an een Kerk zijn, wij opgesloten zit ten in een kooi „Daarom zie ik, als er scheidslijn wordt doorbroken, of dit een geografische, een politieke of dogmatische is, hierin een teken het komende Koninkrijk, Als het moge lijk ie, een gesprek achter het IJzerer Gordijn te voeren of' als er samenspre- king tussen- politieke partijen plaat! heeft of als er interkerkelijke gesprek- worden gehouden, dan zie ik ook in deze pogingen om. elkaar nader te komen een teken van de komst van Gods Koninkrijk". Het gaat ook in dit schrijven om kering en weregeboorte, wanneer over gesproken wordt, dat wij lichaam en ziel het eigendom van Jezus Christus zijn Dat is de totale existentie, die het schrijven stelt. Dat betekent in de praktijk, dat wij solidair zijn. Chris tus' leven op aarde was een bewijs daai van. Het begint met de doop in de Jor- daan en gaat het hele Evangelie door, als Hij midden onder het volk helpend en vermanend verkeert, en het eindigt bij Zijn sterven. ons goede vaderland wordt het le- beheerst door de antithese, aldus de hoogleraar De vraag, of dit klopt, wordt in het Evangelie beantwoord. Moeten we vanuit het Evangelie niet solidair zijn, moeten we in plaats van tegenover el kaar naast elkaar staan? Als de overspelige vrouw neerknielt en met haar haar de voeten van Christus afdroogt, zegt Hij: Ga heen, uw zonden zijn u vergeven. Wij zouden deze vrouw een mandement hebben meegegeven, maar Christus maakt geen scheiding tussen de schapen en laat het Evangelie het Evan gelie Geen absolutisme Geloof Is inderdaad niet iets voor de binnenkamer. Het heeft wel dege lijk te maken met het culturele leven, met de staathuishouding en met de maatschappij. Hier kunnen we niet neutraal tegenover staan, mnar absolutisme ls nooit goed. Als Gisteravond werd in de raadzaal van het gemeentehuis een bijeenkomst ge houden, waarin de heer K: D. Gerth van Wijk sprak over „Taak en organisatie de vrouw cn de vrouwenverenigin- in de B.B." Voor deze avond, die d geleid door burgemeester C. J. v. Hoeven, waren de besturen van de diverse vrouwenorganisaties, die zich in de federatie hebben verenigd, dc Rode Kruishclpsters en de B.B.-functionarissen uitgenodigd. De heer Gerth van Wijk, hoofd van de kring Zuid-Holland I, ging uitvoerig in op het onstaan van de B.B. Het werk de B.B. is gericht op hulpverlening in Oorlogstijd. Dit wil evenwel nog niet zeggen, dat de organisatie ook bij grote ■ampen in vredestijd niet kan worden ingeschakeld. Spreker belichtte vervolgens hoe de rouw, die geen gezin heeft te verzor gen, kan worden opgenomen In de ver bindingsdiensten, de EMBO en de so ciale diensten. De belangrijkste taak voor de vrouw ligt evenwel in het gezin, al dus de heer Gerth van Wijk. De vrou wenverenigingen kunnen de taak van de B.B. propageren, zij kunnen hun leden opwekken tot deelneming, maar zij kun- ook helpen bij grote rampen. Hierbij KATWUK AAN DEN RIJN Agenda De aquariumvereniging „De Minor" houdt maandagavond om 8 uur in Roskam" een ledenvergadering, waari heer Slegtenhorst zal spreken- Maandagavond om 8 uur vergadert de amateurfotografenvereniging Katwijk !n De Roskam. „De heer Van Es zal kleu rendia's laten zien en een smalfilm ovei West-Indliö. een mens meent, dat hy consciën tieus een bepaalde keuzo heeft ge daan, kan en mag hy een artder, die niet op dezelfde manier heeft geko zen, niet veroordelen. Wel mag hy trachten hem van zyn eigen inzicht te overtuigen, maar hy moet zich laten leiden door de verschillende aspecten van het Evangelie Prof. Van Niftrik waarschuwde nog jor de verzuiling, die meer en meer optreedt. Als Elia een altaar bouwt, neemt hij 12 stenen, hoewel het volk al lang ineen 10- en 2-stammenrijk was uiteengevallen. De Hervormde Kerk heeft door middel van dit schrijven getui genis willen geven van de juist.e hou ding, die een Christen1 in de gemeen schap heeft in te nemen De leden van de Vereniging van kleinhandelaren in bloemen en planten hebben gisteravond met hun dames de achtste jaarvergadering in Vliethof gehouden. Feestelijk wel te verstaan. Er waren wel veel zieken, maar de voorzitter, de heer W. Schild, heette toch een niet gering aantal aanwezigen welkom.' Canada. G. Fabri, bloemenkoopman, Rapenburg 6 naar Tilburg, Kruis straat 29. G. M. Koeleman, kantoorbe diende, van Vliet NZ 56 naar Leiden. G. den Heijer, verpleegster, itraat 51 naar Leiden. Gisteravond sprak de heer D. Kwaak, wethouder te Leiden, voor de af deling Voorhout van de ChristelUk His torische Unie over „De Kamerverkiezin gen in 1956". Voorzitter D. Bol sprak een welkomstwoord, waarin hy zyn teleurstel ling uitdrukte over het feit, dat slechts weinig toehoorders aanwezig waren. Hebben wij thans wel tijd voor onze politiek? Hebben wij wel een eigen me ning, zo begon de heer Van der Kwaak zijn betoog. Hij meende een sterk weg- Vloèién van persoonlijke verantwoorde lijkheid te constateren. Ons Nederlandse volk gaat gemakkelijk leven (geweldige groei van financieringswezen), terwijl de tegenwoordige economische welvaart slechts schijn is, aldus spreker. De heer Van der Kwaak was van me ning, dat de C.H.U. thans een positief ge luid moet laten horen. Al ons werken dor moet verankerd zijn in de sfeer van een christelijk leven. De wethouder sprak e zijn vreugde over uit. dat ook de C.H jongerengroep deze gedacht" is toegedaan Wy moeten ons gaan verdiepen in de historie, want wij kunnen niet voortleven met de kennis van het ogenblik. Sommi gen zoeken kracht bij mensen, maar ik ben blij, dat wij onze hoop kunnen ves tigen op God en Zijn woord, aildus de heer Van der Kwaak. Het appèl van dc C.H.U. aan het gehele Nederlandse volk moet zyn, dat wy nog een christeiyk volk zyn en dat ook i ten biyven. Omgord u dan met dc w nen der gerechtigheid, draag deze ui gy zult de wil des Vaders doen. zo sloot wethouder Van der Kwaak. Op dit betoog volgde nog een u breide discussie. Hij heette in het bijzonder welkom de toneelclub D.V.V. Hij vond het een ver heugend feit. dat op een avond als deze men m staat is een Beroep op eigen dorpsgenoten te doen. Verder wees hij er- op, dat de verenigtmg nu in landelijk ver band 16 georganiseerd. In het jaarver slag van de secretaris, de heer W. v. d. Mey. werd gewaagd van een goed jaar, waarin veel werk is verzet in verband met de toetreding tot de landelijke bond, waarvan de heer Schild ook voorzitter is geworden. De vereniging heeft 83 leden. Het financieel verslag van de penning meester, de heer B. de Leeuw, luidde gunstig. Namens de kascommissie werd door de neer C. v.d. Eijkel verklaard, dat alles in.de beste orde was bevonden. Hierna trad D.V.V. op met het toneel spel in drie bedrijven „Een. zeeman ging uit passagieren", op uitnemende wijze, zoals de voorzitter na afloop vaststelde. De voorzitter toonde zUn waardering. Tenslotte vestigde hij nog de aandacht op de cursus in bloemschikken en bloem- bindem. die binnenkort gaat beginnen. Burgerlyke Stand Geboren: Adriana B., d. v, W. Zand bergen en W. van Schenkeveld, Vliet NZ 64. Ondertrouwd: G. Noteboom, 23 j. en M. Jungerius, 21 j. Gehuwd: L. W. Rentes, 23 j. en G. v. Klaveren 24 j. Overleden: Jannigje van Tilburg, 83 j. Gevestigd en vertrokken Ingekomen: J. van der Laan, timmer- .man,. van Woubrugige naar Langevaart 74. N. van Roon, zonder beroep, Noord-wjjk naar Trompstraat 56. N. Leeuwen, kantoorbediende, van Muiden Narcissenstraat 22. A. J. Bogerd, landarbeider, van Canada naar Petr. van Saxenstraat 68. J. J. van Egmond, bloe mist, van Voorschoten naar Vinkenweg 9. Vertrokken: L. Noort, landarbeider, van Burg. Meijboomstraat 14 met gezin ZOETERWOUDE Want met coupon 2 van Uw Inconé- wonderboekje betaalt U voor deze moltondeken in voortreffelijke kwa liteit en groot, royaal formaat, niet de normale prijs van f. 4,75 maar de zeer bijzondere prijs i op coupon 2 RIJNSBURG NOORDWIJK AAN ZEE Pastoor Hermans overleden In huize St. Jeroen te Noordwijk is overleden emeritus-pastoor F. A. M. Her mans, die van 1941 tot 1951 pastoor was van de parochie te Zoeterwoude-Leider- dorp. Pastoor Hermans werd op 22 augus- 1887 in Amsterdam geboren. Hij werd 1 April 1911 tot priester gewijd in de kapel van het groot-seminarie te War Zware straf geëist voor dienstweigering Wegens dienstweigering waren de 21- jarige A. S. en de 20-jarige A. W. uit Rotterdam ln eerste instantie veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf m.a. In hoger beroep voor het Haags Ge rechtshof requireerde de procureur-gene raal thans zes maanden gevangenisstraf en een jaar Rijkswerkinrichting Arrest Wilhelminaachool De oudere kunnen voor de Wilhelmi- naschool nieuwe leerlingen opgeven oj maandag 12 maart 's avonds half 8 tot r in de school. De aanstaande leer lingen moeten vóór 1 april 6 jaar wor den Het trouwboekje moet worden mee gebracht. HILLEGOM Donors gevraagd Doordat tegenwoordig door middel var transfusie zeer veel bloed aan zieken er operatiepatiënten wordt toegediend, moet iedere organisatie, die zich met bloed transfusie bezighoudt, steeds meer bloed- gevers(donors) beschikbaar hebben. Door de veelvuldige bloedafnamen is bij de bloedtransfusiedienst van de afdeling Haarlem en omstreken van het Neder- landsche Roode Kruis reeds een tekort aan donors ontstaan. Om déze redenen doet het bestuur van genoemde afdeling een dringend beroep op alle personen tus sen de 18 en 60 jaar, zich als donor be schikbaar te stellen. Aanmelding kan geschieden bij het se cretariaat van deze afdeling, Paviljoens laan 3, Haarlem, per brief of briefkaart, dan wel per telefoon, nummer 21485 of 21988, met nummer K 2500. Na de aanmelding wordt men schrifte lijk uitgenodigd, zich op een nader aan te geven tijd voor een keuring te melden. Avondnijverheidsschool Donderdag 8 maart beginnen de eind examens van de gemeentelijke avondnij verheidsschool. Daarmee ls dan de cur- «us 19551956 ten einde en men kan niet anders zeggen, dan dat met deze cursus het bestaansrecht van de school dubbel en dwars Is bewezen. In dit seizoen na men niet minder dan 82 leerlingen deel aan de cursus. De deelneming aan de technische vakken neemt steeds toe. want legde het kringhoofd er de nadruk op, dat de noodwachters ln vredestijd niet ■plicht zijn buiten de eigen gemeente te treden. n een slotwoord noemde de burgemees ter nog twee belangrijke punten, name lijk dat de vrouw honderd procent mee werkt in de B.B. als ze in eigen gezin omgeving paniek helpt voorkomen en hara man opwekt Ud van de B.B. te wor- KATWUK AAN ZEE Jaarvergadering bond overheidspersoneel In de zaal Abeelpleln werd de jaarver gadering gehouden van de afdeling Kat- wyk van de Ned. Chr. bond van over heidspersoneel. De voorzitter, de heer J. Vink, za.? met dankbaarheid terug op het ifgelopen jaar. „Vooral ook omdat wy ins niet hebben laten overhalen door de lokstem van dc eenheid", zei hy. Wij hebben, aldus spr., ons werk weer mogen doen i-n goede harmonie, al© be- De afdeling groeide. De vakgroe pen hadden de volle aandacht. In de groep erplegiwg begint leven te komen. De sa- la rispositie van het rijkspersoon-eel heeft vele pennen in beweging gebracht. Voor het personeel der gemeente Katwijk was 1955 belangrijk. Dank zij de medewerking van de raad i6 een belangrijke financiële verbetering voor de leden tot 6it«nd ge komen. Spr. wekte op tot ledenwerving. Het ledental steeg met 15 procent, zo bleek uit'het ja-arveredag van de heer D. Meijvogel. De heer H. Bos meldde een batig saldo. In de controlecommi6isie werden benoemd de heren M. van Duijn èn J. van der Jagt. In deze vergadering sprak ook de heer B. L. de Jong, hoofdbestuurslid, uit Den. Haag. Hij beval de dames aan, hun man aan te sporen om de vergaderingen te be zoeken. Na de pauze voerde ,,Ora et Labora" het stuk „Stenen voor brood" op- Ouderavond In de Oranjezaal werd een ouderavond gehouden van de CJMV-jongensclub „Zeearend", De avond stond onder leiding leiding van de heer A. Ouwehand. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer D. van Beelen, bleek dat het afgelopen jaar voor de afdeling een goed jaar is ge weest. Het programma vermeldde verder declamatie en samenspraken. De heer F. de Haas sprak een slotwoord. wykavond In het wijkgebouw Abeelpleln werd een wijkavond gehouden van de Hervormde wijkgemeent-e Zuid Oost. Na zang door het evangelisatiekoor onder leiding van de heer D van der Plas leidde ds. Jac. de Vos het onderwerp „Het belijden der Kerk" in. Na de pauze volgde een bespre king van dit onderwerp. Hoog en laag water Zaterdag 10 maart: hoog water 2.27 en 14.37 uur, laag water 10.14 en 22.37 uur. Luitenant-generaal A. Baretta, chef van de luchtmachtstaf, zal 13 en 14 april een bezoek brengen aan majoor-generaal Robert M. Lee. commandant van de twaalfde Amerikaanse luchtmacht en de vierde geallieerde tactische luchtmacht te Ramstein en de vliegbasis Manstuhl in West-Duitsland. men is er zich van bewust dat dit nood zakelijk is. Donderdag 29 maart zal de officiële slultingsavond van de cursus plaats hebben. Deze zal worden gehou den in de zaal van Sistermans, waar ook de werkstukken der leerlingen te bezich tigen zijn. 's Avonds zullen aan de beste leerlingen de prijzen worden uitgereikt. Voetbal gaat weer rollen De voetbal gaat voor de vereniging SIZO zaterdagmiddag weer rollen. Het programma ziet er als volgt uit: Sizo Kinheim, aanvang 4 uur, Sizo 2AMVJ 2, aanvang 4 uur, Kenn-ermerland 5— Sizo 3, aanvang 3 uur. Aspiranten: Haarlem ESizo B, aan vang 3.30 uur. Burgerlyke Stand Geboren; Aloysius J. M z. van C. J. van de Reep en A. P. de Rooij Antonlus H., z. van A. H. van der Putten en M. E. Verheijen; Maria A. E., d. van A. P. van der Ploeg en M. F. Adamse; Johan na C. M„ d. van J. Th. Bultink en J, M. Zonneveld. Ondertrouwd: F. J. van Houten en A. M. C. van Deureen, S. P. Zonneveld en A. C. Th. Bruijnen. Getrouwd: J. W. Bontje en C. A. Jans sen, A. D. de Wagt en P. Esveldt, C. J. van Oorschot on M. S. H. Keulere- (Advertentie) Heeft u die schittci al gezien, welke „SCHAART" levert voor de meest FANTASTISCH LAGE PRIJZEN Grijs - groen en de nieuwste petrolkleur en met 3 versnellingen en velgremmen, en ook met remnaaf. In onze etalages kunt U ze bezichtigen. SLUISWEC 58 TELEFOON 2238

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 9