Leidse studenten voerden proefproces Herv. school Hoge Morsweg vergroot en vernieuwd JAM VONK NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 9 MAART 1956 Experiment voor televisie Franse vrouw vrijgesproken van opzettelijke doodslag VERMOEDELIJK ZULLEN de ogen van heel wat Leidse studenten zich gisteravond met spanning op het televisiescherm hebben gericht. Daarvoor bestond dan ook wel een bijzondere reden, want de Avro onder nam een zeer interessant experiment. Al vijfentwintig jaar lang voeren de studenten in de rechten van tijd tot tijd proefprocessen op, zowel op het terrein van het strafrecht als op het gebied van het privaatrecht. In de Nederlandse huiskamers kon men thans zo'n oefening meemaken. Het is een zeer geslaagd experiment geworden. Men kon nu van nabij de rechts gang in ons land volgen, weliswaar in verkorte en vereenvoudigde vorm, maar dit nam toch niet weg dat men een heel goede indruk kreeg van de gang van zaken. Als verdachte fungeerde een vrouwelijke Leidse student, met naast haar een in keurig uniform gestoken mannelijke collega. Foto N. van der Horst. President van deze uit Leidse studen ten samengestelde rechtbank was prof. mr. J. M. van Bemmelen, hoogleraar in het strafrecht. Natuurlijk waren ook de verdachte, getuigen, verdediger en deur waarder uit de Leidse studentenwereld gerecruteerd. J. B. Charles, pseudoniem van mr. W. H. Nagel uit Leiden, gaf eerst een korte inleiding. Tegen de uitzending van een echt proces voor de televisie verzet on ze wetgeving zich niet, zo verklaarde hij, maar dat valt toch niet te rijmen met de goede smaak. Een rechtszaak brengt groot geestelijk leed aan het slachtoffer, de verdachte, en morele spanning is nu eenmaal niet geschikt om als kijkspel te dienen. Hij zette uiteen hoe de Leidse studenten oefenen, op welke wijze een rechtszaal is ingedeeld, en het spel kon beginnen. Gegeven Als „plot" had professor Van Bemme len een gegeven gekozen uit een flim, die hij lang geleden eens had gezien. Het ging hier om een Franse vrouw, Marie Joséphine Legrand, gehuwd met een Ne derlander, Karei van Kei. Deze Karei van Kei is zijn schoonvader opgevolgd als vuurtorenwachter in het Franse plaatsje Paimpol. Hier leeft ook nog een hulp van de vuurtorenwachter, Thomas genaamd, die vroeger met Marie verloofd is ge weest. Zij had echter de voorkeur gege ven aan Van Kei. Marie blijkt echter niet erg standvastig van aard te zijn. Een Engelse kunstschilder, Kingsley, wint haar genegenheid en ze besluit er met hem in de nacht van 24 op 25 december 1954 vandoor te gaan. Vóór het zover komt ontstaat er echter in de kamer van de vuurtoren een gevecht tussen Kings ley en Thomas, waarbij de petroleumlamp van de tafel wordt gestoten. In het half duister lost Marie een schot met een al tijd gereed liggende revolver, en treft Thomas dodelijk. Ze vlucht in de auto van Kingsley, stapt in Parijs op de trein naar Nederland en wordt aldaar gearre- Verhoor Nadat de rechtbank in de natuurge trouw in de Bussumse televisiestudio na gebouwde rechtszaal onder het portret van de Koningin had plaats genomen, begon het verhoor van de verdachte. Maar hieraan ging vooraf een opsom ming van de feiten door de officier van Justitie, die al dadelijk fel van leer trok tegen de verdachte. Zii zou een vrouw zijn wier ware aard wel bleek uit haar talrijke liefdesverhoudingen. Maar zijn beste kruit bewaarde deze zwartharige gebrilde officier natuurlijk voor zijn re quisitoir. Verdachte verklaarde dat zij pas tot schieten was gekomen, nadat zij Tho mas een gebaar had zien maken naar zijn broekzak, waar hij gewoonlijk een revolver droeg. Het schot was als waar schuwing bedoeld geweest en zij ontkende de opzet van doodslag. Toen volgde het getuigenverhoor. De man van Marie he- riep zich op zijn verschoningsrecht, maar toen kwam het rechtskundige addertje onder het gras vandaan. Ondanks de pro testen van de verdediger las de griffier wel zijn verklaring, afgelegd voor de rechter-commissaris, voor. En zo zaten er meer juridische vondsten in deze pro- Advertentie) In één dag UW OUDE MATRAS als NIEUW TERUG, maar dan alléén bU Matrassenmaker!) Stoffeerderi) HAARLEMMERSTRAAT 81 Telefoon 22580. Puzzel-Prominenten 1. P. Guyt, Varkevisserstraat 109, Katwijk aan Zee; 2. C. v. Leeuwen, Lokhorststraat 29, Leiden; 3. N. Zweers—de Vries, Stevinstraat 20, Alphen aan den Rijn. J De president van de rechtbank, prof. mr. J. M. van Bemmelen. Foto N. van der Horst. cesgang. We hoorden en zagen de Engel- kunstschilder, een Franse arts en dito gendarme, compleet met zwierige cape Pleidooi Bijzondere indruk heett op ons ge- aakt de manier, waarop d^ verdediger zijn pleidooi heeft ingedeeld. Hij viel iet requisitoir van de officier aan op ;en niet mis te verstane wijze. De offi cer had namelijk Marie als een met zeer noreel hoogstaande vrouw getekend en ie verdediger kon met dezelfde bewijs- ;tukken aantonen, dat voor Thomas dai ïetzelfde gold. Opzet om te doden achtt. hij niet aanwezig, en in ieder geval von< ij een beroep op de noodweer-exces tei ■olie gerechtvaardigd De verdedige vroeg vrijspraak, subsidiair ontslag vai rechtsvervolging, dit laatste met het oo; a noodweer-exce3 Natuurlijk moest het proces worden ?reenvoudigd Daarom gaf J. B. Charles og een korte toelichting toen bank zich enkele ogenblikken in kamer had teruggetrokken. De uitspraak wel heel gunstig voor de verdedi ging. want het beroep op noodweer-exce: vaard. zodat de verdachte werd ontslagen van alle rechtsvervolging imiddellijk in vrijheid gesteld. De opnamen besloten met een gelukkig handschudden van verdediger en vei dachte. welke laatste heel natuurgetrou' •oortdurend haar hoofd met een zak doekje had gebet. Bezwaar Het enige bezwaar, dat we tegen dit proefproces kunnen laten gelden, is de nodeloze ingewikkeldheid. Het was he lemaal niet nodig geweest dat dit ver haal zich in Frankrijk afspeelde. Zo kreeg men de vreemde figuur, dat èn Engels man èn Fransen antwoordden in onberis pelijk Nederlands, terwijl de ene Frans man nog wel een „je jure" uitsprak, maar de ander niet. Invoeging van tol ken kon natuurlijk ook niet met het oog op de tijd. Aan grime was helemaal niets gedaan, zodat sommige getuigen er wel erg jong voor hun leeftijd uitzagen. Dit neemt echter niet weg, dat men een glo bale indruk heeft kunnen krijgen van de gang van een strafproces voor een Nederlandse rechtbank, en dat is als voorlichting zeer belangrijk. Paasvee entoons jelling 16 maart Op \Tijdag 16 maart zal wethouder D. van der Kwaak in het Schuttershof de zesde Paasveetentoonstelling van de Vebo openen. Na de officiële opening oi uur volgt een rondwandeling ov< expositieterrein. Bmgeiüjke sOarnd van Leiden Geboren: Bernardus Johannes Cornell z v C. N. Baak en M. Disseld'orp; Alfred z v J. Vogelzang en E. Hansen; Hendrik a d v J. P. de Vries en P. Boom; WiHhel- mina d v W. Pouw en J. M. van der Burg; Frans Johan z v G. Oppelaar en C Hseselirtg; Harm F ester z v-C. J. v. d Vlis en J. H. Medendorp) Marcel lus Cor nells z v A. H. Wijnands en W. J. Kraakman; Alida, d v W. F. v. Putten S. Sloos. Overleden: F. C. Wanner, man, 73 jr; J. de Wolf, man, 70 jr; A. v. Houten, 46 jr. I AGENDA VAN LEIDEN Vrijdag Schouwburg, 8 uur: K. en O. (groot toneel). Rotterdams Toneel met „De ware vriend" van Goldoni. Snouck Hurgronje-huls, 8 uur: K. en O., cursus „Nederlandse zeevaarders ontdek ten de wereld" door prof. dr. T. H. Milo. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Lissone- Lindeman, toeristische filmavond met kleurenfilm „De wonderlijke winkel". Rehoboth, 8 uur: Centrale A.R. kies vereniging, vragenavond over gemeente politiek (raadsleden Woudstra, Knol. Stolp Ravestein) Jacobazaal Burcht. 7 45 uur: Fryske joun, spreker Fedde Schurer. Rehoboth, 8.45 uur: C H. Jongei groep. H. R. v. d. Ridder uit Utrecht o Is de huidige jeugd werkelijk zo slechter? Zoölogisch laboratorium. 8 uur: l Ned. Natuurhistorische Vereniging, films Dor J. Pieëte. Koor Pieterskerk. 7.15-7.45 uur: Avond Zaterdag Schouwburg. 8 uur: jubileumseizoen Litteris Sacrum, „De Plankeniers" Naarden met ..De koopman van Veneti van Shakespeare. Stadsgehoorzaal, half 8: harmoniekapel „Werkmans Wilskracht". 54ste jaarfeest. Leiderdorp, kantine Ver. Touw- fabrieken, half 8: grote feestavond stich ting „De Sleutelbloem". Maandag Schouwburg. 8 uur: abonnementsvoor stelling. toneelgroep Theater met „Boek van de maand" door Basil Thomas Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: culturele avond „Studium Generale", met m Hustinx door de woestijnen van Pak De Doelen. 8 uur: Leidse amateur-foto- grafenvereniging. vijftig kleurendia' Kantine Doelenkazerne. 8 uur: VARA- programma „Sergeant, ze gooien Tentoonstellingen Academisch Historisch Museum (Rapi Ourg 73). 10-5 uur: het Hus Oranje-Nas- iu en de Leidse Universiteit (tot 17 maart). Lakenhal. 105 uur: De stille glans der Gouden Eeuw (tot 26 maart). Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apotheek, Lammen- schansweg 4". tel. 23553. (Advertent Uw adres voor BETERE NYLONS Herv. ulo-school na Pasen open Naar wij vernemen, zal -in de nieuwe Hervormde school voor uitgebreid lager onderwijs, aan de Asserstraat na de Paas vakantie, dinsdag 10 april, met de lessen worden begonnen. Hoofd van deze school is de heer S. Koopmans. Het is nog niet te zeggen, of de officiële opening van de school dan zal plaats hebben. De leerlin gen ontvangen nu nog het onderwijs in de lagere school aan de Pasteurstraat, waar enkele jaren geleden de dependance van de u.l.o.-school aan het Noord einde werd gevestigd. De tweede school wordt momenteel door ongeveer 125 leerlingen bezocht. De nieuwe school beslaat behalve uit een grote aula uit acht lokalen, vier dn het midden boven de aula en in de vleu gels twee. Twee lokalen zullen als vak lokaal worden gebruikt, te weten voor te kenen en voor fysica' Zoals wij enige tijd geleden al hebben bericht, zal de Hervormde gemeente van de aula van deze school gebruik maken voor kerkdiensten op zondagmorgen, spe ciaal voor de wijkgemeenten Staalwijk (ds. Kloek) en Levendaal (ds. Vossers). de voorzitter, dat de entourage ongetwij feld van invloed i6 op de sfeer en de kwaliteit van de arbeid. Ook de Hervormde gemeente wenste ds. Vossere geluk, althans die leden ervan, die Christelijk onderwijs voor hun kinde- begeren. Hij Gprak de hoop uit, dat aantal groeien mag. Betekenis Ruim 400 kinderen nu in royale en zonnige ruimte VOOR DE HERVORMDE SCHOOLVERENIGING in onze stad is deze week een bijzondere. Maandag werd met de lessen begonnen in de nieuwe school aan de Boshuizerkade, woensdag had aan de Middelste- grachtschool het afscheid plaats van de heer Van Dalsen en de installatie van de heer Van Putten en gistermiddag werd de trits volledig gemaakt met de officiële ingebruikneming van de uitbreiding van de school Hoge Morsweg, hoofd de heer Tymstra. De school Hoge Morsweg behoort nu tot de grootste scholen in Leiden, want het aantal lokalen werd tot twaalf uitgebreid. De bijeenkomst in de gymnastiekzaal an de school werd geleid door ds. Vos- :rs, voorzitter van de schoolvereniging ie met name welkom heette dr. Roosen- schoon. namens het gemeentebestuur, rtegenwoordigers van de geneeskundige dienst, de R.K. schoolvereniging Hervormde wijkgemeente Morskwartier, hoofden van verschillende scholen, de heer en mevrouw Tymstra en het pei neel van de gerestaureerde en vergrote school. Het bestuur van de Geref. school vereniging, waarvan de afgevaardigde plotseling verhinderd was, had lukstelegram gezonden. In een historisch ,cbt herinnerde ds. Vossers dat de school aan de Hoge Morsweg op irt 1932 werd geopend. Zij telde lokalen. Onder leiding van de heer Tymstra groeide de school voorspoedig en enkele jaren moest op het terrein van de school een bijgebouw met twee loka len worden geplaatst. Later werden ook klassen ondergebracht in het voormalige militaire tehuis aan de Morsweg, de school Noordeinde 40 en in een voor het onderwijs geschikt vertrek bovenin de Twaalf Ds. Vossers zei, dat het bestuur van de schoolvereniging niet geestdriftig kan zijn over grote scholen. Toen men echter voor het Morskwartier voor de twee mo gelijkheden werd geplaatst, uitbreiding van de bestaande of bouw van een twee de school, heeft het bestuur toch ge kozen voor uitbreiding, in verband met de centrale ligging van het gebouw. De school heeft nu 12 lokalen, dme lagen vier. Verder zijn er nieuwe vertrekken gekomen voor het hoofd en het personeel i is een tweede trappenhuis gebouwd De moeilijkheid voor de architect, de heer Gathier, en de uitvoerders het onderwijs gedurende de verbouwing en uitbreiding in de bestaande lokalen moest doorgaan. Ds. Vossers verklaarde dat de uitvoering van het werk op vooi het bestuur volkomen bevredigende wijze geschied. In zijn woord van gelukwens t de heer Tymstra en het personeel zei Het is van grote betekenis, dat kin deren met de boodschap van God in aanraking worden gebracht. Kinderen zjjn nooit te jong om te horen, dat Jezus Christus ook hun Heer wil zijn. Wat moet er in de kinderen omgaan, als zij dat later pas horen. Zeker, zij zullen niet alles begrijpen, maar dit mag ons niet afschrikken. De ouderen begrijpen ook niet alles en toch is het Evangelie voor hen een rust en een troost in het leven. De ervaring van een eeuw bijzon der onderwijs beeft wel geleerd, dat de resultaten van het Christelijk on derwijs b(j die van het openbaar on derwijs niet achterliggen. Er wordt wel eens gedacht, dat dit door de ruime plaats van de godsdienstige vorming in de Christelijke school wél het geval zou zijn. De tijd dat uitslui tend de nadruk werd gelegd op de ver standelijke ontwikkeling van de mens. is voorbij. De leuze „Kennis is macht" is ons hol in de oren gaan klinken. De geestelijke vorming en de karakter ontwikkeling zijn van grotere waarde Elk van God ingegeven Bijbelwoord is nuttig voor de opvoeding en de gerechtigheid in het leven van de mens, „opdat de mens Gods volknmeo toegerust zij". Zo zei ds. Vossers. Zorgen Dr. Roosensehoon merkte in een toe spraak namens het gemeentebestuur op dat het stadhuis van de moeiten en zor gen van het bestuur bij deze sehoolver- groting niet zoveel heeft gemerkt. Wij kunnen nu zeggen, dat het besluit om deze school uit te breiden, goed is ge weest, gezien de ontwikkeling van het leerlingental, aldus epr. (De school Hoge Morsweg wordt momenteel door ongeveer 430 kinderen bezocht redactie N.L.C.) De opdracht tot de uitbreiding heeft de architect wel met zorgen vervuld, zo klaarde de heer Gathier zelf. want het werk betekende immers een ingreep in het werk van zijn collega Fontein, die bouwde in een tijd, toen hij nog met de bouwkundige studie moest beginnen. De heer Gathier moest zich dus verplaatsen naar de tijd van 25 jaar geleden. Hij bracht evenwel dank aan de heren, die hem het keurslijf minder knellend hadden ge maakt. De aannemers hebben zioh doen kennen als aannemers van formaat, z heer Gathier. Het Hoofd en personeel dankte hij voor hun geduld. Met vreugde Ds. van Achterberg, sprekend namens de Hervormde wijkgemeente, merkte op. dat het bestaan van de wijkgemeente eigenlijk niet is te denken zonder deze school, die immers lange tijd als cen trum voor de wijkgemeente dienst deed. Uit deze school is de wijkgemeente uit gegroeid. Hij wenste bestuur en personeel geluk en zei tevens, er verheugd over zijn, dat de Kerk in het Morskwarti nu toch een eigen terrein heeft gekre gen. Over de functie van de school merk te ds. Van Achterberg op, dat het op de catechisatie blijkt, of de kinderen op deze 6chool de lessen godsdienstonderwijs heb ben genoten. Namens het bestuur van de R.k. scho len sprak de heer Wierts en namens di oudercommissie de heer Stikkelorum. Ten slotte sprak de heer Tymstra. Hij dankte de rijksinspecteur voor zijn begrip Als tienduizendste lid verwelkomde de voorzitter van K. en O., de heer Han de Wilde, gisteravond in de schouwburg mevrouw Meyer-Hack- mann. Zij ontving een boekenbon en een passé partout voor haar en haar echtgenoot voor de verdere voorstellingen in het seizoen. Uitstekende herinnering Concert door het Utrechts Stedelijk Orchest schijnlijk bij wijze van uitzondering, gegeven door het Utrechts Stede lijk Orchest onder leiding van de dirigent Paul Hupperts, terwijl solistische medewerking werd verleend door de ticeede concertmeester van dit ensem ble, de violist Frits Knol, en de solo-altist van het U.S.O., Ernö Steier. Daar het niet vaak voorkomt dat we in Leiden het U.S.O. kunnen beluisteren, bood deze gelegenheid diverse belangwekkende aspecten. Over het geheel genomen is deze ken nismaking zeker niet tegengevallen; er werd uitstekend gemusiceerd terwijl ook het programma in hoge mate de moeite waard was. Dirigent en orkest waren zich er kennelijk van bewust dat zij het ons vertrouwde niveau van het Haagse orkest op zijn minst dienden te benaderen, en daarin zijn ze in menig opzicht geslaagd, al blijven er verschillen uiteraard be- Opvallend weinig conventioneel was het programma, dat behalve Mozarts Sym- phonie concertante in Es voor viool en altviool, een werk waarmee ieder ver trouwd kan zijn, drie werken omvatte die de meeste toehoorders wel min of meer onbekend en nieuw in de oren zullen hebben geklonken: Passecaille et Cortège van Matthijs Vermeulen, Suite voor strij kers van Janacek en de muziek uit Ga- lanta van Kodóly. Paul Hupperts durft dus nogal het een erf ander aanl Vrij hoge eisen aan orkest en toehoorders stelde al dadelijk de Passecaille et Cor tège van M. Vermeulen, welke componist meer bekend is als criticus dan als schep pend toonkunstenaar. Hupperts heeft niets ongedaan gelaten om dit werk een gave, boeiende vertolking te geven; zijn directie is trouwens steeds geïnspireerd, intelli gent en verantwoord. Dat dit werk ons nochtans niet kon overtuigen lag dan ook bepaald niet aan de dirigent, doch aan de componist. Wellicht mag men deze muziek niet losmaken uit haar oorspronkelijke functie, nl. die van sonore achtergrond voor Nijhoffs Vliegende Hollander (1930). Zo apart klinkt het zeer simpele basis motief nogal vervelend, terwijl de 26 va riaties in de bovenstemmen experimen teren met een vaak te evident „bedachte' bitonaliteit welke men te gemakkelijk doorziet. Dynamisch is het werk opge bouwd als een voortdurend crescendo, dat echter uitloopt in een vrij banale Cor tège, waarvan de coda zo conventioneel Zwitserse Vitrage met entre-deux en ruche 90 cm. breed 4.75 - extra brede kant BULTHUIS BOTERMARKT 23 de moeilijkheden gedurende de verbou wing. Ondanks die moeilijkheden kon hi onderwijs voortgang vinden. Het hoofd hoopte, dat dit nieuwe en verniet gebouw de gelegenheid zal geven, het belangrijke werk van het onderwijs met vreugde te doen. Na afloop van het officiële gedeelte er gelegenheid voor bezichtiging. De wezigen hebben zich daarbij overt van de geslaagdheid van deze uitbreiding en vernieuwing. De school Hoge Mors weg i6 niet alleen groter geworden, maai ook beter, want de lokalen die al beston den, hebben een goede beurt gekregen Het geheel ziet er royaal en zonnig uit Na een algehele verbouwing en uitbreiding is de Chr. school aan de Hoge Morsweg gistermiddag heropend. Foto N. van der Horzt K. en 0. heeft nu 10.000 leden Mevr. Meyer-Hackmann werd gisteravond gehuldigd Aan de Leidse volksuniversiteit K. en O. werd woensdagmorgen het 10.000ste lid In geschreven. De InsehrUfster was mevrouw A. G. Meyer-Hackmann van het rusthuis „Zonnehuis" aan de Zoeterwoudse Singel. Toen de heer Meyer, die vorige week lid werd, op het bureau aan het Plantsoen kwam vragen om nóg een kaart voor een toneelvoorstelling, kreeg hij ten antwoord, dat dit niet ging, aangezien de lidmaat schapskaart strikt persoonlijk is. Hij be sloot toen zijn vrouw ook als lid te doen inschrijven, met het gevolg dat de Leidse volksuniversiteit daarmee haar 10.000ste lid kreeg In de schouwburg verwelkomde de voorzitter van K. en O., de heer H. de Wilde, gisteravond vóór de aanvang van de voorstelling door het Rotterdams To neel van Goldoni's stuk „De ware vriend", mevrouw Meyer-Hackmann op hartelijke wijze. Met een warm applaus stemden de aanwezige leden met zijn woorden in. Spreker overhandigde haar een boeken bon. Tevens ontving zij een passé partout dat haar en haar echtgenoot het recht verleent van gratis toegang tot alle K. en O.-activiteiten in het verdere sei zoen 1955—'56. De employé die mevrouw Meyer-Hackmann als lid inschreef, bracht haar een bloemenhulde. Rouwdienst voor mevr. Schrijver-Boom Gistermiddag werd in de Remonstrant- 5 kerk een rouwdienst gehouden voor ïevrouw H. A. Schrijver—Boom, die op 50-jarüje leeftijd onverwacht overleed. Schrijver was kosteres van de Remonstrantse kerk. Domino E. B. A. Poortman, Remon strant predikante, sprak in deze dienst ,God wondt en Hij verbindt, God akaat en Zijn handen helen". „Zij was een eenvoudige vrouw en heeft met toewij ding ongeveer twaalf jaar deze functie op voorbeeldige wijze vervuld met haar echtgenoot. De gemeente werd steeds op riendelijke wijze door haar behandeld n de deur van haar woning stond voor ieder wijd open. De kerk wa6 een ver lengstuk van haar huis". Zo sprak da. Poortman. sur had op de begraafplaats Rhijnhof de teraardebestelling plaats. De heer Schrijver dankte voor het betoonde medeleven. Ds. J. van Goudoever. Re- monstr. predikant, bad het Onze Vader. Aanwezig waren onder anderen prof. dir. Van Thiel, voorzitter van de Remonstr. Geref. gemeente alhier, de heer Van der Hoogt, oud-voorzitter, de heer Sira, na- de afdeling Leiden van de Prot.- Chr. kosterBvereniging, en alEe leden van de kertceraad. tonaal is, dat men sterk de indruk krijgt i het voorafgaande niet te ernstig te i ten opnemen. Mozarts prachtige Symphonle cor tante werd uitstekend door Frits Knol Ernö Steier vertolkt, uitnemend ge steund door het orkest. Zowel de tooi de viool als die van de alt onder scheidden zich door fraaie klank. Beide solisten oogstten veel bijval. Het hoogtepunt van de avond werd wel licht gevormd door Janaceks suite strijkers, zeer genuanceerd, goed gefra seerd en getimbreerd door het strijkers ensemble uitgevoerd. Evenals bij zijn 19de- 1 eeuwse voorgangers in de compositie strijkorkest, (o.a. Grieg, Tsjaikofski, Dvo- rék, EIgar), vindt men in dit opus vele archaïsmen, en toch zijn vorm én harmo niek zo oorspronkelijk, dat men zich hier van nauwelijks rekenschap geeft. Jai dat we deze grote Tsjechische meest Nederland nog altijd zo slecht kennen. Grote geestdrift bleek uit een langdurig applaus; de dirigent liet de eerste violon- cellist in de hulde delen. Het gehele orkest zag zich ten slotte voor een moeilijke taak gesteld in de uit voering van Kodóly's Galanta-muziek, knap geïnstrumenteerd, boeiend i lodiek en ritmiek, doch wat betreft in trinsieke muzikale waarde stellig achter- 1 staande bij Janaceks suite. Bijzondere verdienden hier zowel de hout- als de koperblazers. Een enthousiast applaus bewees, dat n aan dit optreden van het U.S.O. een uit- Wegens onjuist gedrag in het verkeer stekende herinnering ral behouden. gieren 138 pro- Dr. J. van der Veen. cessen-verbaal opgemaakt Veron te Leiden Amateuruitzendingen uit Den Haag Gsteravond hield de Veron haar maan delijkse bijeenkomst in Rehoboth. Na de opening door Oilman Grimbergen gaf Om. Bleeker een beschouwing over sto ringbegrenzers. Om. Diepsbraaten behan delde vervolgens de corweróorsohakel Lng, waarbij hij opmerkte dait Om. Storm over enkele weken met amateur-televisle in de liucht zal komen en wel op 145 Mc. De ge lukkige bezitters van televisie-onitrvangera zulten door con ventors te bouwen de ama teur-uitzendingen uit Den Haag kunnen volgen. Deze oonventors kunnen later gemakkelijk worden omgebouwd voor de uiteindelijke golflengte van de amateux- televisie. Als laatste spreker behandelde Om. Daniels de commerciële F.M. zend-ont- vamgers. Vervolgens werd verkoop ge houden van de door de leden meegebrach te onderdelen. Onjuist gedrag SCHOONMAAK Stofzuigers Wasmachines (Aduerfenfie) SCHOONMAAK 100 pet- service TELEFOON 25328 A. DE WIT'j HANDELSHUIS OUDE VEST 111 Jersey-show van Warnecke in het Vlies Geloonde collectie kenmerkte zich door rijke variatie TTET STIJVE, weinig gevarieerde jersey-pakje en de vaak nog stijvere AA jersey-japon van enkele jaren en zeker van enkele decennia terug zijn definitief „passé", verleden tijd. Dat bewees nog eens duidelijk de jersey show, die de modemagazijnen Warnecke gistermiddag in de bovenzaal van het Vlies hielden. Integendeel, men zou na het zien van een dergeliike show zelfs geneigd zijn te zeggen, dat jersey het bij uitstek geschik te materiaal is voor mantelpakken, deux- en trois-pièces, vestjes, blouses en rok ken. japonnen en zelfs mantels. De goede en blijvende pasvorm en de vele moge lijkheden in de kleurstelling en combina tie verleiden daartoe in ieder geval. Bo vendien is het materiaal zeer sterk en heeft zelfs bij veel wassen een lange le vensduur. Men kan er zowel sportief en vlot als elegant in gekleed gaan. Drie vriendelijke en charmante manne quins toonden gistermiddag de collectie, die een rijke variatie gaf op de boven genoemde modellen, waarbij dan ook de japonnen met bijpassend jasje genoemd De heupstukken en schootjes waren moeten worden. natuurlijk allemaal kort en afgerond, sommige zelfs van voren ietwat opge knipt. Waar de long-torso-lijn werd ge volgd, werd de heup bijna steeds geac centueerd door zomen en passen, die opzij als zak of strik waren uitgewerkt De mouwen waren het allermeest drie kwart en dan aangeknipt. Waren bij klas sieke modellen de mouwen ingezet, dan waren zij ook lang. De kragen waren breed en dan aan de hals wat afstaand, of klassiek met revers van het vertrouw de genre. Soms was er helemaal geen kraag en stond de stof eenvoudig tegen de hals aan. Dat dit bijzonder goed moet vallen, spreekt vanzelf. Er was bij deze collectie niets op aan te merken. Bij de rokken zagen wij zowel de gladde costuumrok met loopplooi van achter al* de moderne plissérok; en verder ook d« rok met brede stolpplooien. Plooien zowel als plisse's werden gegarandeerd; alleen naituurlijk niet bij wassen en stomen; dan moet men opnieuV laten plissoren. Een heel modem accent gaf de ver werking van suède en jaquard-jersey. Bij geklede blouses doet nog steeds de kant bewerking veel. De in deze collectie nogal eens voorkomende piqué-kraag voldoet het beste, wanneer deze klein is. Een gro te moet zó correct verzorgd zijn, dat men daaraan in de praktijk beter niet kan beginnen. Bij de vele alleraardigste modelletjes I* het feitelijk een onmogelijkheid nummers apart te vermelden. Maken wij een uit zondering voor het ensemble rose japon en marine-blauwe jersey mantel, gevoerd met dezelfde kleur rose zijde als waarvan de japon gemaakt was. Een bijzonder fraai geheel. De accessoires, handschoenen, schoenen, bijoux etc. waren zeer goed gekozen. De coiffures van de mannequins waren ver zorgd door de firma Rijnbende uit Noord- wijk. Mevrouw Stolwijk-Warnecke ver zorgde de ter zake kundige commentaar achter de microfoon. Het beschaafde en bescheiden piano-muzriekje op de achter grond was in de bekwame handen van de heer Th. Wisse. Het behoeft geen betoog, dat de vele aanwezige dames uiterst vol daan waren. C. Th. R.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3