Jlicume £riirtrije (fioumnl Mevr. Bouman: Geen enkel bewijs is geleverd Jungschlager spreekt Amerika blijft waarnemer bij pact van Bagdad Von Brentano door Koningin op Soestdijk ontvangen Beperking IJselmeervisserij met 45 procent biJna DONDERDAG 8 MAART 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zesendertigste jaargang No 10597 Utrechtse Jaarbeurs Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StantoasUcf) l« gfjebleuen "tngn bert In tcgtjeaspocf HEDEN PLEIDOOI VOOR JUNGSCHLAGER SPREEK HEM VRIJ aanklacht berust op pure fantasie TV/TEVROUW M. BOUMAN heeft vandaag voor het landgerecht te Dja- Vaxia vrijspraak gevraagd voor veraachie L. N. H. Jung schlager. In een uitvoerig pleidooi, waarin zij tot de slo'.6om kwam dat tegen verdachte geen enkel bewijs is geleverd en dat de verklaringen van kroongetuigen Manoch c.s. op pure fantasie berusten, heeft zij rech ter Maengkom verzocht de heer Jungschlager vrij te spreken van het hem ten laste gelegde. De door officier van justitie Sunario geëiste doodstraf noemde zij niet te rechtvaardigen. Er blijft niets over "\7"AN DE TENLAS TELEGGING blijft dank zij de bewijsmid delen der verdediging niets over, zcide zij. ring van de officier, dai de getuigen a uc- veraachte te nelpen, ge, uai zy de Neder landers haien en geid van de politie onivin- ondersteiling van de gen getu.- décharge wel bij gen betrokken zyn geweest, siaai uc erkenning van de ge tuigen a charge, dat zij aan samenzweringen deelnamen. Niemand weet iets concreets van een Nederlands -Indisch e guerilla- orgainusat i e wat men met eigen ogen heelt geznen ox met eigen oren genoorü. Lr zijn alleen maar geruchten en deze zijn de gronasiag der geneime rapporten over de Nigo. De ter sprake gekomen vergaderingen Dewij- zen geen samenzwering, want er ls niet vastgesteld wat DesproKen werd. De aiwerpingen TAÈ BESCHULDIGINGEN 'inzake ai wei- ■*- pmgen uit vliegtuigen worden aoor de feiten weerlegd. De eerste zou in april 1951 zijn geschied toen Jungschlager ln Nederland was. In November zou verdach te een vergadering op Dramaga hebben geleid, volgens Tomasoa. Ook toen was hij in Nederland. Kan men nu de andere ver halen geloven? Stellig niet, nu de onbe trouwbaarheid is gebleken. Baden, De Mey van Gerwen, Barkey en Ulmer hebben hun in vooronderzoek af gelegde verklaringen herroepen, toen zij onbelemmerd en ongedwongen voor een onpartijdige rechter konden spreken. Maar Baden is sindsdien niet meer gezien. Zui ver sentiment is het van Sunario, dat de onbetrouwbare lieden allen Nederlanders en Indo-Europeanen zouden zijn. Getuigen a décharge Volkomen onlogisch is Sunario's mening als zouden de officieren van de Neder landse militaire missie allen uit vrees voor een bekentenis meineed hebben gepleegd en als zou de 75-jarige Pantus naar Indo nesië zijn gekomen om een valse eed af te leggen, omdat Jungschlager in Neder land bij Pantus gelogeerd had, terwijl Su nario eerst had willen betogen, dat Jung schlager niet in Nederland was- Sunario had inzage van Pantus' gastenboek ge vraagd, doch toen het overgelegd werd, zeide hij, dat het bijgewerkt kon worden. Bertin werd niet geloofd, omdat hij met Jungschlager op school was geweest, alsof men de halve wereld zou afreizen om meineed te plegen voor ieder met wie men op de schoolbanken had gezeten. Volgens Sunario zou het voor verdachte eenvoudig zijn een alibi te construeren, maar hij zou daarvoor de medewerking moeten hebben van personen, die stellig daarvoor zouden bedanken, zoals de di erectieur van de K.P.M. De notariële verklaringen bewijzen in elk geval, dat zij onder ede voor de no taris zijn afgelegd. Verdachtes verlof in Nederland staat dus vast. Hij kan onmogelijk de beweerde toch ten naar de grotten van Dramaga hebben gemaakt, aangezien de getuigen hem op kantoor zagen en wisten waar hij was. De bewering, dat de officieren van de K.P.M. onder dwang der directie mein eed zouden hebben gepleegd, is weinig steekhoudend. Getuige a charge "VTANOCH heeft zich zelf ten minste twintig maal tegengesproken en heeft erkend maar wat gefantaseerd te hebben. President Sukarno heeft oud-premier Ali Sastroamidjojo, leider van de Par- lai Nasional Indo nesia, opgedragen ;n kabinet samen stellen. De P.N.I. heeft Dij de jongste ver kiezingen 57 van de 260 zetels verwor- evenals de Uasjumi. Sostroamid- lojo Getuige Harris wijzigde in het proces- Schmidt drie maal zijn verklaringen over :n onderzeeboot, omdat ze niet klopten. Getuige Arniruddin is veroordeeld wc- sns verduistering en zijn verklaringen jn voor een belangrijk deel te wijten m zelfoverschatting. De door hem genoemde vervalste stuk ken bleken onvindbaar. onware verklaringen van Tomasoa, dat hij verdachte vier maal op Dramaga had ontmoet, zijn niet door anderen vestigd. Gebleken is, dat hij zelf op de opgegeven tijdstippen niet op de onder- De beklaagde Jungschlager, en achter hem de vrouw die in Dja karta voor hem pleit: mevrouw Bouman. Ali Sastroamidjojo weer formateur geleden kabin de Het zijn twee ja- itdat het leger aai bewind een einde maakte, en de invloed van Sukarno, die het kabinet schraagde, tijdelijk wist uit te schakelen. Sukarno heeft thans de hoofdpersoon van dit oude kabinet gekozen. Af de wachten valt, of er nu weder een op munisten steunend kabinet zal komen, of een coalitie van de niet-communistische partijen. neming was. Hij had verklaard verdachte S augustus 1950 op Dramaga te hebben ge zien, toén deze in Nederland was. Later gaf 'hij voor rechter Liem toe meineed te hebben gepleegd. Neutraal onderzoek ir de grotten het licht, dat de getuiigenverkianingen niet klopten. Drama®a is bij onderzoek niets gevonden, ■dat op illegale actie wees. De Bont vond nimmer iets, dat klopte met de verklaringen. Masarij'k Telehala kende Manoch en Tomasoa goed er het stellig geweten hebben, wanneer deze in een ondergrondse beweging z waartoe hij hen niet geschikt oordeelde. Getuige Asmaun had Tomasoa wegens onbetrouwbaarheid, verduistering, vals heid in geschrifte en misbruik van onder- nemingsnaam ontslagen. H\j had als ad ministrateur van Dramaga nooit iet! illegale werkzaamheden bemerkt er nooit Sjjnja daar gezien. Op de politieke beschouwingen vai requisitoir behoeft niet te worden inge gaan, daar het gaat om de vraag schuldig of onschuldig. De poging de schuld van verdachte concrete strafbare feiten en ziin straf baarheid aan te tonen is mislukt. De aanklacht Ivoor vervolg zie pagina 9) Na het pleidooi heeft de heer Jungschlager het woord gevoerd. Hij vroeg verlof Nederlands te spreken, omdat hij zijn gedach ten niet behoorlijk in het Indo nesisch kan uitdrukken. Op ge heel eigen wijze1* wilde hij een beroep doen op gezond verstand, logica en redelijkheid, de ele menten, die aan het recht ten grondslag liggen. De getuigen a charge en a décharge zijn een jaar lang met elkander ge confronteerd met volkomen tegen strijdige verklaringen, doch verdachte vertrouwt, dat de rechter als verte genwoordiger van het recht de waar heid en de verdichtsels van elkaar zal kunnen onderscheiden. Deze waar heid is. dat hij onschuldig is en nooit iets heeft ondernomen tegen het wet tig gezag. Hij heeft niets uitstaande gehad met een ondergrondse be weging. Geen der getuigen a décharge is bezjjden de waarheid geweest. Het zUn allen personen van onbesproken gedrag en blanco strafregisters. De getuigen a charge spraken zich zelf tegen en werden overtuigd van on waarheden. De meesten zyn niet van onbesproken gedrag en hebben geen blanco strafregisters. Geen van allen heeft bjj ooit >jekend en hebben hem met een net van leugens omspannen. Waarom, is verdachte onbekend. Zij hadden daarbij niets te verliezen maar veel te winnen of te herwinnen. De officier betoogde, dat het voor verdachte zeer gemakkelijk moest zijn clandestien het land te vertalen en binnen te komen. Waarom heeft verdachte diit dan niet gedaan voor de arrestatie op 30 januari 1954, ter wijl verdachte Sahmidt reeds 42 da gen tevoren gearresteerd was. Waar om is hij dan in diie tijd niet Stilletjes weg gegaan als het toch zo gemakke lijk was. Langer herhalen voor derde divisie (Van onze parlementsredactle) De Eerste Kamer heeft gistermiddag met 33 tegen 2 (communistische) stem men een wetsontwerp aangenomen, waar in wordt voorgesteld de duur van de her halingsoefeningen voor 7731 man van de derde divisie te verlengen met ten hoog- dertig dagen. Tijdens een kort debat eft de heer Algra (ar.l er op gewezen, t er nog veel ontbreekt aan de oplei ding van de derde divisie in het alge meen en de kadervorming in het bij zonder. Het zou daarom onverantwoord wanneer de volksvertegenwoordi ging regering en legerleiding niet in staat, zou stellen dit onderdeel op een dusda nig peil te brengen, dat het in tijd van oorlog voor zijn operationele taak is be- Minister Staf was het hier volkomen De Duitse minister von Brentano arriveerde gisteren in Den Haag. ln hotel Wittebrug is hij in ge sprek met zijn collega mr. Beyen. Klaag Indonesië aan bij de Ver. Naties 1 De Groter Nederland Actrie heeft een open brief aan minister-president dr. W. Drees en aan minister mr. J. M. A. H. Luns gericht waarin wordt gevraagd, naar aanleiding van het proces-Jung- schlager, een klacht in te dienen bij de Verenigde Naties tegen Indonesië, wegens schending van het statuut van de rech ten van de mens, dat door de vergade ring van de V.N. tot een gemeenschappe lijk ideaal is verklaard. Gezegd wordt in deze brief, dat de kenning en verachting van de rechten van de mens leiden tot daden van bar baarsheid en dat de Nederlandse gevange nen en getuigen in Indonesië hebben bloot gestaan aan wrede, onmenselijke degraderende handelingen. van geweten, omdat ik Schmidt niet kende, en omdat er dus geen enkele reden voor mij was om my ongerust Eden behoudt vertrouwen HET BRITSE LAGERHUIS heeft na een stormachtige zitting een motie van afkeuring van de Britse politiek ten aanzien van het Midden Oosten verworpen met 312 tegen 252 stemmen. Labour viel met krachtige bewoordingen het Pact van Bagdad aan. De leider van de oppositie, Gaits- kell, zei dat 'het.pact de toestand in het Midden Oosten verslechterd heeft.. Labour is van mening, dat Engeland niet moet proberen zijn positie met geweld te handhaven. Het is beter de landen daar economische hulp te bieden, inplaats van militaire, uitgezonderd dan Israël, dat moderne wa pens moet krijgen. Ook Robens, de expert op het gebied der buitenlandse politiek van Labour, viel het pact aan. Er ontstond zo'n rumoer, dat de Speaker om stilte moest verzoeken om premier Eden aan het woord te doen komen. Eden zeide trots te zijn op het pact van Intussen wordt door Engeland grot»; Bagdad. Hij weigerde mededelingen te doen over de politiek ten aanzien van Jordanië volgens de inlichtingen welke de rpgering ontvangen had. Het openbaar maken van deze inlichtingen zou bovenal, schadelijk zijn voor Engeland. Verbreking het Brits-Jordaanse verdrag achtte 'hij niet in overeenstemming met de ver zekeringen van vriendschap. Eden drong aan op geduld en vasthou dendheid en wees de suggestie dat En geland zijn politiek drastisch moet wijzi gen van de hand. Het pact van Bagdad, waarin Enge land, Perzic, Pakistan, Turkije en Irak verbonden zijn, heeft reeds veel goeds uitgericht. Egypte beschuldigde hij van Januspolitiek; enerzijds vriendschap met de westerse mogendheden voor te wenden en anderzijds tot vijandelijk heden jegens hen op te hitsen. De onderminister van buitenlandse zaken, Anthony Nutting, verklaarde in het La gerhuis dat de recente communistische wapenieveranties aan Egypte het machts evenwicht tussen de Arabische landen en Israel nog niet verstoord hebben. Een verdrag met Israël acht de Britse rege ring ongewenst. JN Arti et Anvicitiae te Amsterdam is gisteren de tweedaagse open bare verkoping begonnen van kunst voorwerpen die door particulieren geheel gratis zijn afgestaan aan het Koningin Wilhelmina fonds en die ten bate van dit fonds voor de kan kerbestrijding aan de man werden gebracht. Een paneel van J. Madou bracht zo maar f 1525 op en de Am sterdamse burgemeester werd voor f 550 eigenaar van de drie knikke rende jongens", een verguld bronzen groep op marmeren voet uit de 18e eeuw. Het werk van de Ned. schil der Kever (op de foto) bracht f 700 in de kas van het fonds. Marokko wil nu ook los van Spanje komen Rabat, 8 Maart. Marokko wil ook Spaane-Marokko on afhankelijk zien, doch de sultan heeft uit drukkelijk verklaard de gebeurtenissen ln Spaans-Marokko thans af te keuren, daar hierdoor de sfeer voor de komende besprekingen met Spanje vertroebeld wordt. Tegenover een delegatie uit Spaane- Marokko heeft hij te Rabat duidelijk ge zegd, dat het voornaamste doel der Ma rokkanen de eenheid van het land ie. /ij wensen onafhankelijk te zijn hin de natuurlijke grenzen", aldus de sul tan. Spanje heeft intussen geprotesteerd tegen de onafhankelijkheidsbeweging van het voormalig Frans Marokko. Geen Canadese vlieg tuigen naar Egypte De Canadese premier, Louis St. Lau rent, heeft verklaard, dat zijn regering overweegt de uitvoer te verbieden v« vliegtuigen, welke door Egypte zijn be steld. Als een trein naar zijn doel... W'\ de Verenigde bond te krijgen. Hij rei*- criminatie door de com- rle van station naar sta- munisten gesteund, door tion, sliep op banken op de geschillen hoog op pet vinden. kreeg adressen pen duizenden witkielen, voor 1937 werd de met de rode Op 14 j< pet heeft daar een ge schiedenis, die nog jong is. Het is aan een neger, Willard S. Townsend, te danken dat die geschiede nis geschreven is. Townsend is nu zestig jaar en heeft een leven achter de rug, dat zich grotendeels heeft afge speeld op stations en in vergaderzalen. Twee taken heeft hij zich gesteld: te strijden tegen dc rassendiscrimi natie en de organisatie van de mannen met de werd gekozen, rode pet, de Amerikaanse Zijn eerste daad witkielen, ln zijn jonge wi jaren droeg h\j zelf pak- de: jes en koffers aan de sta- pijen te krijgen tions, maar hy ontdekte zij in dat 'd'.t een wisselvallig men bedrijf was, met goede en heel slechte dagen. De pakjesdragers hadden geen vast loon, ten op eigen ris den. ze ziek, da ook geen inkomen. Het he.iders. Het basis gevolg was dat de gezin- loon is nu 1.69 <*-" nen onregelmatig leefden, 1948 bedroeg dit nog dikuiijls in armoede ge- dollarcent. raakten en nooit in staat Maar naast zijn organi- behoorlijke be- tatorische taak wijdde hij Het schep- van conflicten is beste propaganda. diend wordt en dus de. rassendiscriminatie juist in de hand oewerkt wordt. Zijn kennis van de striidimethoden van het communisme deed da grote Amerikaanse ver- bondscentrale de CIO hem tot tweemaal toe afvaar digen naar een conferen tie der vrije vakbonden in Japan. Generaal Douglas Mac- Arthur erkende zijn ver- de diensten en schreef vaste dienst Townsend, dat diens „re- spoorwegmaatschap- delükc objectiviteit de lakbonden op een koers ■king kwa- hield die ook de Japanse arbeider zou kunnen voe- het juiste be- Thans hebben de wit kielen een 40-urige werk- werk- week, vakanties met door betaling en ziekteverze keringen als andere ar- groting op te maken. In 1936 ontketende hij der een actie om alle witkii Len tezamen in een val vrijheid". Hij wordt in zUn stre ven trouw terzijde ge staan door een andere neger, de 66-janae A. 1.69 dollar. In Philip Randolph, die zich het lot der slaapwagenbe dienden heeft aangetrok ken. Als de treinen, waar mee hun werken zo nauw verband houdt, 'gaan beide mannen met een vast doel voor ogen, voorwaarts.... de bestrijdii ssendiscriminatie. Volgens hem wordt in Amerika de rassendis- aandrang op de Verenigde Staten uitge oefend. Eden heeft dringende boodschap pen uitgewisseld met de Amerikaanse en de Franse regering. Hij zou een verkla ring willen uitlokken, waarin medege deeld wordt dat het Wpsten vastbesloten blijft alle agressie te weerstaan, of deze nu van de Arabische landen of van Israël komt Het toetreden van de Verenigdje Staten tot het pact van Bagdad wordt door Eden vurig gewenst. (Zie vervolg pag. 7) Bezoek van Duitse minister Geen diepgaande besprekingen DE WESTDUITSE minister buitenlandse zaken. dr. Heinrich von Brentano, is gistermiddag voor een officieel bezoek van enkele da gen in ons land aangekomen. Hij reisde per auto en werd bij de grens te Venlo o.m. opgewacht door de ambassadeur van West-Duitsland en een vertegenwoordiger van buiten landse zaken. Begeleid door een ge motoriseerd escorte zette hij de reis naar Den Haag voort. Het Duitse gezelschap logeert daar ln hotel De Wittebrug. Minister Beyen bracht hem er een bezoek. De a bracht minister Von Brentano door in de residentie van de Westduitse ambassadeur in ons land, dr. Hans Mühlenfeld. Vanmorgen bracht hij een bezoek de minister-president, dr. W. Drees, aan de ministers Beyen en Luns. Daarna vertrok hij naar paleis Soest dijk, waar de Koningin en de Prins hem ontvingen. Het dejeuner werd ten paleize gebruikt. Men mag niet verwachten, dat de vele vraagstukken (waarover we gisteren uit voerig schreven) tijdens dit bezoek diep gaand zullen worden besproken. Als het programma beziet, dat voor het offi ciële bezoek is vastgesteld, als men voorts vaststelt, dat de minister slechts van kele ambtenaren is vergezeld en als ten slotte rekening houdt met het feit, dat dit bezoek zo kort voor de algemene ver kiezingen in ons land wordt gemaakt, dan kan men gevoeglijk stellen, dat de be sprekingen ln deze dagen veeleer een in leiding zullen zijn op een latere gedetail leerde behandeling van de vele proble men, waaronder de bilaterale, die al jaren hangende zijn. De veelheid van de vraagstukken wijst er op, dat men in Den Haag alleen maar Autherine Lucy verloold met predikant De ncgersitudente Autheriwe Lucy uii' Alabama heeft zich verloofd met Hugh Foster, een predikant van de Baptisten- gemeente in Tyler (Texas). Zij heeft haar voornemen om aan de universiteit van Alabama te gaan studeren uitgesbeld tot het volgend collegejaar. Lukt het dan nog niet. dan wil ze zich bij een andere uni versiteit laten inschrijven. Commissie-Van der Zaal bepleit partements redactie) beperkt te worden, zo luidt het advies van de commissie Beperimmg Visvergun ning IJ6elmeer aan de regering. Deze commissie staat onder voorzitterschap van het ar. Tweede Kamerlid ds. C. van der Zaal en is in maart 1953 ingesteld. In de publikatie wordt opgemerkt, dat maatregelen van verdere strekking dan de Zuiderzeewet nodig zullen zijn om ae gevolgen van de inpoldering voor de be trokken vissers op te vangen. Richtsnoer voor de overheidshulp moet zijn wat redelijk en billijk is in verhouding tot het grote offer, dat door de Uselme er- vissers in het algemeen belang moet wor den gebracht en, wat nodig en nuttig is om het economisch leven ter plaatse zo veel mogelijk te herstellen en te veroe- teren. De commissie pleit voor een vrijwillige afvloeiingsregeling. De afvloeiing dient in twee etappes te geschieden, aansluitend aan de geleidelijk voortgaande inpolde ringen. maar zonder voorrang voor De- paalde gebieden. Ds. v. d. Zaal es. achten ae kans groot, dat de totale visstand van het IJselmeer belangrijk zal afnemen en dus ae toelaatbare visproduktle be langrijk zal verminderen. Het staat ook vast, dat het huidige aantal vissersvaar tuigen op het kleinere wateroppervlak niet kan worden toegelaten. Als in het gebied van oostelijk Flevo land de visserij ten einde is of zo 6poedig mogelijk (Jaarna, moet de IJselmeervis serij tenminste met 20 pet. zijn beperkt. Een verdere beperking met 20 pet. 1b nodiig als de visserij in het westelijk deel van het IJselmeer ais afgelopen moet worden beschouwd. Dit zal zijn op plm 1 Januari 1961. Een totale beperking met 40 pet. wordt echter onvoldoende geacht om voor de overblijvende vergunning houders lonende visserij mogelijk te maken. Voorkomen moet wórden, dat de bedrij ven op de rand van het bestaan zullen leven. Het is psychologisch van grote be tekens, dat de overblijvende vissers met vertrouwen de toekomst tegemoet kunnen (Zie vervolg pag. 7) r tv aartschippers is het gelukt voor het eerst weer na de win ter de tocht over het IJselmeer naar Urk te volbrengen. In het begin van de week maaikten schipper C. de Jong met De Landbouwbank en schipper B. Westen met De Zaanstreek zich in Meppcl klaar voor de tocht. Dinsdag bereikten ze Urk. Woensdagochtend om acht uur vertrokken ze weer en om vier uur 's middags hadden ze Amsterdam te pakken. Aan boord werd deze foto gemaakt van de wor steling van een Urker botter, die nog niet goed raad wist met al dat ijs. tot een algemene, verhelderende uiteen zetting van de aard der problemen en van eikaars inzichten zal komen. Vanavond zullen de ministers Beyen en Luns met hun echtgenoten Von Brentano een regeringsdiner in het Kurhaus te Scheveningen aanbieden. „Breda" ruimt op Drie Duitsers vrij £)e gemeenschap van Duitse oorlogsmis dadigers te Breda dreigt uiteen te vallen. Onlangs meldden we de vrijlating van Karl Schmidt, die tot veertien jaar was veroordeeld wegens het fusilleren van zeven onschuldige Nederlanders. Verder is nog vrijgelaten een zekere Friedricn Meyerhoff, die «ls bewaker van het vroe gere concentratiekamp te Vught ernstige mishandelingen pleegde en daarvoor tot dertien Jaar werd veroordeeld» Hij heeft 'tweederde van zijn straftijd uitgezeten en komt dus volgens de regels van het huis voor voorwaardelijke imvrijheidste.. ling in aanmerking. Dezer dagen wordt bovendien nog de vrijlating verwacht van Ernst Baatz, die wegen6 het zonder nood zaak neerschieten van een Joodse Neder lander veroordeeld was tot tien jaar. Het gerucht, a'ls zouden deze drie vrij latingen iets te maken hebben met het bezoek van de Westduitse minister van buitenlandse zaken von Brentano, wordt tegengesproken. Militaire geheimen Parijs heeft weer proces vol schandalen Jean-Francols Mons, voormalig secre taris-generaal van de Franse nationale (lcfensiccommissle, is in een proces, dat gisteren in Parüs is begonnen, beschul digd van het laten slingeren van militaire geheimen ln zijn bureau. Hij staat met twee andere hoge ambte naren en een journalist terecht voor een militair gerechtshof. Het betreft het uit lekken van militaire geheimen, die be trekking hadden op de Indochinese oorlog tegen de communistische Vietminh-bewe- ging. De geheimen waren in 1954 bespro ken door dc nationale defensiecommissie, het hoogste orgaan voor de coördinatie van de activiteit van regering en militaire bevelhebbers. Door de onachtzaamheid van Mons, al dus de aanklacht, was zijn secretaris Jean Turpin in staat de notulen van de bijeen komsten van de defensieraad in mei, juni en september 1954 te lezen. Turpin gaf de inlichtingen door aan Roger Labrusse, die eveneens deel uitmaakte van het secreta riaat der commissie en op zijn beurt de geheimen doorgaf aan Emmanuel d'Astier de la Vigerie, directeur van het pro-com munistische blad „Liberation", en aan André Barones, voormalig journalist bij het blad, die de geheimen ook weer door gaf. Het proces zal waarschijnlijk drie we ken duren. Er zullen ongeveer honderd getuigen worden gehoord, onder wie vijf •premiers, voormalige ministers, leden de politie en de geheime dienst, ge neraals en maarschalk Alphonse Juin. Het tribunaal bestaat uit zes hoge offi cieren van het leger en een president, een burgerlijk rechter, Henry Vineau de Vil- ledary. HET WEERIN EUROPA S«i Dublin Londen A "dam Brussel Parijs Mtlnchen Zürich Genève Locamo 1 3 a I licht bcw. nevel licht bew. NNW windstil WNW G WEERBERICHT Veranderlijke bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewolking en bijna overal droog weer. Vannacht plaatselijk zware nachtvorst, morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Tot matige of krachtige toene mende zuidwestelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon 7.10-18.36; Maan 5.32—15.33. Op 12 maart Nieuwe Maan. iw murgenavono Veran* LS\ Vanna w' nachtv dezelfc vandac

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1