fijwss Opzegging der Unie „Heb je nu wéér verloren, Pap, koop dan maar 'n nieuwe..." Cor de Groot maakt een reis door de wereld Prins Bernhard ere-ridder van het braadspit EEN SCHENDING VAN HET VOLKENRECHT DINSDAG G MAART 1956 door prof. dr. GE SIN A H. J. v. d. MOLEN rjE INDONESISCHE REGERING heeft eenzijdig de Nederlands- Indonesische Unie opgezegd en alle financieel-economische overeen komsten met ons land verbroken. Terzelfder tijd bereikte het ge rechtelijk drama in Djakarta, dat hier met zoveel spanning wordt gevolgd, een hoogtepunt in de eis van de doodstraf voor Jungschla- ger door de officier van justitie, Soenarjo. De reactie op beide feiten in Indo nesië was die van vreugdebetoon. Het Nederlandse volk daarentegen is diep geschokt, meer nog door wat zich in de „rechtszaal" af speelt dan door het opzeggen der Unie. Zowel het eerste als het laatste raakt echter niet alleen ons land. Ook de in ternationale samenleving heeft het grootste belang bij een goede rechts bedeling en bij de trouw aan gesloten verdragen. Terecht heeft daarom de Nederlandse regering op 13 Juni 1955 een witboek uitgegeven, waarin zij de rechtsverkrachting ten aanzien van Ne derlandse onderdanen in Indonesië aan de kaak stelt en voor het Internatio nale forum brengt. Thans zal onze re gering ongetwijfeld ook op Internatio naal niveau op de bres staan ter be scherming van de slachtoffers van een door haat en hartstocht vertroebelde rechtspleging. Het gaat -immers in het volkenrecht niet om abstracte dingen, maar uiteindelijk om de mens en om de rechten, die hem van Godswege toe komen. Intussen is het van niet minder belang na te gaan wat de eenzijdige verbreking der laatste banden van Indonesië met wat eens het moederland was. volken rechtelijk betekent. De Nederlands-Indonesische Unie, die bij het inwerkingtreden der Rode Tafel Accoorden van 1*149 tot stand kwam. was een vorm van statenverbtnding. Het was evenwel een statenverbinding van een geheel eigen karakter en reeds daarom al een gewaagd experiment. Dat is goed nieuws.1 Van alle kanten hoor ik van de sigarenwinkeliers, dat er iedere dag méér King's Cross Virginia wordt gerookt. Dat bewijst, dat deze gouden, geurige Vir ginia voor 80 ct de 20 stuks zoveel méér geeft aan klasse, kwaliteit en karak ter iedere dag opnieuw. Geniet óók van de koste lijke, nieuwe rokerser varing: VIRGINIA blijft 'n klasse beter! Bovendien ontbrak de grondslag historische groei en. wat nog erger de psychologische achtergrond, waarop het samengaan van twee staten moet Het volkenrecht kent ty/ee soorten statenverbindingen, waarmee op het eerste gezicht de Ned.-Ind Unie wel enige overeenkomst vertoonde. T' staten kunnen samen vormen een p sonele of een reële unie. In het eei geval zijn er twee soevereine staten, die een gemeenschappelijk staatshoofd hebben. Overigens zijn zij wat het bin nen- en buitenlands bestuur betreft ge heel zelfstandig. Het staatshoofd, een monarch, treedt nooit naméns de belde landen gezamenlijk op, doch kan dit alleen doen voor elk land afzonderlijk. Voorbeeld van een Personele Unie was de band tussen Nederland en Luxem burg van 1839—1890. Een reële unie Is een veel nauwer sa mengaan van twee staten. Dan Is er ook één staatshoofd, dat evénwel naar bui ten namens de unie optreedt en de ge meenschappelijke belangen behartigt. Wat de binnenlandse' aangelegenheden betreft, blijft elke staat soeverein. Voorbeeld van een reële unie was de band tussen Oostenrijk en Hongarije van 1723. nader geregeld in 1867. tot het uiteenvallen der Donau-monarchie na de eerste wereldoorlog. Morgen: Het Volkenrecht I Consumentenbelangen in p.b.o. Geen vaste vorm voor overleg en advies De wijze, waarop, door een publiekrech telUk orgaan rekening moet worden ge houden met de consumentenbelangen ei dus de consumenten moeten worden ge raadpleegd. kan men beter niet te voren vastleggen, zo concludeert een ontwerp advies inzake de consumentenbelangen, dat een commissie uit de Sociaal-Econo mische Raad heeft uitgebracht en dat vrij dag door de SER zal worden behandeld. Voor aangelegenheden, die duurzaam overleg eisen, zou kunnen worden vol staan met een figuur als die van de lan delijke Adviescommissie. Bij meer Inci dentele gevallen van overleg kan e\ tueel een commissie van de door de gering voorgestelde samenstelling in het leven worden geroepen of zouden consu mentenorganisaties kunnen worden ge hoord. Aan de luchtvaartmaatschappijen uit de gehele wereld, wier lijnvliegtulgen passagiers naar Schiphol brengen, is gis teren als veertiende de Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al toegevoegd In het buitenland wordt hij geëerd als pianist en componist (Van onze Kunstredacteur) ■J~)E NED. PIANIST COR DE GROOT dezer dagen teruggekeerd uit Wenen, hij met „de Wiener Symphoniker Willem van O'iterloo grammofoon- opnamen maakte voor Philips. In Januari had Cor de Groot reeds een tournée ge maakt door Italië en in februari door En geland en Schotland. Deze week vertrekt hij per vliegtuig naar Zuid-Afrika, waar orkesten speelt, voor de radio op treedt en recitals geeft. Half april hoopt Cor de Groot In ons land terug te zijn om n weer naar Brussel te vertrekken. Hij namelijk uitgenodigd zitting te nemen de Jury voor het internationale con- Tien jaar Offerman-coulure Franse zwier is aanvaardbaar geïnterpreteerd voor ons (Van een onzer verslaggeefsters) IN FERRY OFFERMAN is de Ne derlandse haute couture een ont werper rijk, die soms in zijn model len iets uitbundigs, iets van Franse esprit lancèert, maar daarnaast de tomeloosheid van dit zwierige als 't ware „sust" en zo tot creaties komt die voor de Nederlandse vrouw al leszins draagbaar zijn. Ieder Jaar gaat hij naar Parijs en Italië om het nieuws van deze mode te „vertalen". Dat doet hij nu tien jaar lang en het tweede lustrum van zijn modehuis werd bij de show. gisteren ln Van zacht gele u-ol i-s dit deux-pièces gemaakt, u-aar bij een mantel behoort van dezelfde stof. De mouwtjes zijn kort en glad. .en wtó pi<7»é strikje aan de halt geeft een jeugdig effect. Victoria Hotel, een beetje feestelijk ge vierd. De Spaanse mannequin Felichin toonde een serie modellen van Rodriguez, een naam die in Spanje ongeveer de zelfde klank heeft als Dior in de rest van Europa. We zagen de pijl-lijn. een beetje won derlijk. maar voor ons land aanvaardbaar geïnterpreteerd in bijvoorbeeld een blauw pakje met een ceintuur hoog op de cor sage. Vloeiend van lijn zijn Offerman's eigen ontwerpen: slank afkledende ja ponnen met diepe décolleté's en losse jakjes, soms zonder, soms met knoopslul- ting. in het laatste geval vaak op de rug Het is lieflijk en heel vrouwelijk, wat Offerman gemaakt heeft: een wtt-zwart wart-wit genopt etagejaponnetje met klein rond kraagje; een rose poplin streepje met een wijde, deinende rok: overgooier van een fijn zwart-wM ruitje met witte blouse en Jakje. Jeugdig ls zijn collectie wel, de meer „geposeer de" vrouw zal veel aan zelfkritiek moe ten opbrengen bij haar keuze. Cours Reine Dldeabeth 1956: Vérvolgens maakt Cor de Groot nog concertreizen door Engeland en Ierland en na een maand vakantie hoopt hij in he: najaar een uitgebreide tournee door de Ver. Sla. ten van Amerika te maken. In januari van het volgende jaar wordt hij dan weer ln Italië verwacht, in februari in Duits land en ln maart ln Engeland. Dat ls zo even in het kort het program- a van onze grootste pianist, die helaas s'.eeds minder in eigen land te horen ts. Dat ligt overigens niet aan Cor de Groot, maar eerder aan de bekrompenheid van ons muziekleven. Nergens ter weretd wordt de profeet in eigen land zo weinag geëerd als ln Nederland en ook nergens ter wereld ls het muziekleven zo zwaar historisch belast als hier. In alle landen krijgt Cor de Groot de kans nieuwere werken te spelen, ln ons land kan hij zichzelf en het publiek tevreden stellen met een Vijfde Pianoconcert van Beetho ven of een Tweede Planoconcert van Brahms. Aan latere componisten komi men niet toe. Iaat 9taan aan de componisi Cor de Groot. Deze pianist is namelijk niet alleen in strumentalist. ook componist. Op welke concertprogramma's in ons land heeft u de naam van Cor de Groot als componisi al eens gelezen? Ze zijn op de vingers van één hand te tellen. In Wenen waren ze zo enthousiast, dat Cor de Groot daar met het radio-orkest eigen werken moest dirigeren, die op de band zijn opgenomen. En de Weense pianist Fried-rich Guide be ijvert er zich thans voor een pianoconcert van Cor de Groot ook op de grammofoon plaat vast te leggen. Het is wel tragisch dat de componist Cor de Groot in ons land weinig kansen krijgt, terwijl zijn mu te van een ontwapenende frisheid ls. He>t is net zoals met meer Ned. componis- over de grenzen worden ze erkend (Advertentie). PARIJS BRENGT ONS DE NIEUWE MODE. waarvan de voornaamste aspecten hierop neerkomen: Schouders Iets verbreed, rok ken van de wandeljaponnen zijn nauw en van de zomertoiletten wijd- Speciale aandacht is besteed aan het rugpand. Het silhouet is lang. recht en plat; zeer slank, zonder echter de vrouwelijke be koorlijkheid uit het oog te verliezen. de llen flinke vermageringskuur moeten ondergaan Alleen, indien U slank bent. kunst U ln het komend voorjaar Uw nieuwe kleren met plezier dragen. Carrugan, het Zweedse melkdieet geeft U die slanke lijn. waarnaar U zo verlangt en zorgt ervoor, dat U er jeugdig en fris uitziet. Carrugan is geen ouderwets vermagerings middel. doch een gezond, natuurlijk dieet. Op onschadelijke wijze verlost Carrugan U van Uw teveel aan gewicht, U zult zich van dag tot dag slanker en jonger ge- Begin vandaag nog aan het Carrugan slankheidsdleet! Verkrijgbaar bij apotheker en drogist. Eeuwenoude plechtigheid werd in kas.eel De Hooge Vuursche voltrokken de ambassadeur van Frankrijk, baron E. de Beauverger gisteravond geïnstalleerd als ere-ridder van de „Confrérie de la chaine des rotisseurs." In deze broederschap zijn de gastronomen-uit-liefhebberij en de meeste rotisseurs verenigd. De chaine, die de goede keuken voorstaat en ook het métier zijn deel geeft, propageert het gebruik van het spit bij de toebe reiding. In 1248 werd -in Frankrijk de Corpora tion des ayeurs gesticht. Deze broeder schap heeft zich in de loop der eeuwen ontwikkeld en heeft in 1610 de koninklijke Franse goedkeuring verkregen In 1950 besloten gastronomen en uitoefe naren van het koksvak te Parijs de „Confrérie" weer nieuw leven in te bla- Ere-presiden-t is president Coty var Frankrijk De Chaine des rotisseurs ls thans een wereldomspannende culinaire broederschap, die sedert 1954 ook in Ne derland een vertegenwoordiging heeft. De baljuw -van Nederland, de heer B. D. Froos Hoogendijk verrichte de installatie Prins Bermharrl en de Franse ambas sadeur. Op het. terras van het kasteel stond een braadspit van drie meter hoog te gemonteerd, gestookt met propaangas. aan de vijftig kippen voor het diner werden gebraden. De groot-kanselier dankte Prins Bernhard uit naam van de Fransen voor de ontvangst die ons ko- nklijk huis en het 'Nederlandse volk hebben gebracht aan president Coty en ouw Coty, „de grote vrouw, die door haar eenvoud en goedheid zo geheel de •amatie was: van de deugden van waar dige volken". Nadat Prins Bernhard en de Franse ambassadeur de gelofte hadden afgelegd, sloeg de grootmeester, dr. Charles Gue- bel, hen tot ere-ridder In zijn dankwoord zet prins Bernhard de betekenis van de Chaine te zien als tweeërlei aard: in de eerste plaats achtte hij het goed, dat zij, die in de Zo'n figuur is b.v. ook Jan Koetsier, dae bij de radio ln München tal van eigen werken ziet opgenomen, doch in Holland geen voet aan de grond krijgt. Als cfe ra dio (NCRV) eens een enkel orgelwerk Koetsier uiteen dit, is het nog gespeeld door een Duitse organist. En toch steekt ook Jan Koeteier met kop en schouders uiit boven de meeste componisten die ons land „rijk" is. T.z.t. hopen we over de componist C. de Groot nader te schrijven. Voorlopig deze gegevens over zijn succes het buitenland. Pianist en componist Erich Kahn overleden Erich Kahn, een concertpianist en com- ontst van Duitse afkomst, is gisteren op 50-jarige leeftijd in New York overleden. Hij heeft o.m. gecomponeerd Actus Tra gicus, een werk, dat op het wereldfestival van het Internationaal genootschap voor igentijdse muziek ln 1955 In Baden-Baden goéde keuken iets meer zien dan een mid del om de maag te vullen, periodiek bij eenkomen. Maar bovenal achtte hij hét een goede gedachte, dat hiér in één frerie verenigd zijn degenen, die passief de maaltijd genieten met degenen die deze maaltijd met evenveel artisticiteit als toe wijding bereiden. Evenals prins Bernhard sprak ook de Franse ambassadeur de hoop uit. „dat de oonfrerrie op de ingeslagen weg moge voortgaan en tot steeds groter bloei moge komen". Geen rassenscheiding bij scholen met subsidie Het Amerikaanse opperste gerechtshof heeft maandag de uitspraak van een dis trictsgerechtshof in Noord-Carolina be vestigd, dat het verbod van rassenschel- ding-op scholen van stalen of gemeenten ook van toepassing is op hogere scholen en universiteiten die subsidies van de overheid krijgen.. Het gerechtshof te Greensboro had be paald. dat 'drie negers toegelaten moes ten worden tot de universiteit van de staat. Functionarissen van de universiteit waren van deze uitspraak in beroep ge gaan bij het opperste gerechtshof. De drie negers, waarover deze kwestie ging, zijn in de herfst van het vorige jaar tot de universiteit van Noord-Caro lina toegelaten. Mollet ontmoet Eden op zijn landgoed De besprek!n;_; tussen Eden en Guy Mol let, waarom eerstgenoemde had verzocht naar aanleiding van uitlatingen van Pi- neau omtrent de houding der westerse landen ten - opzichte van Rusland, zal reeds a s, zondag plaats hebben. Mollet vliegt daartoe voor één dag naar Enge land. De staatsleden zul'len elkaar ont moeten op het buitengoed van Eden. KNSM-schip bij Spanje in moeilijkheden Het ss. Ilias van de KNSM heeft van- oohtend vroeg' gèméld, dat het machine- schade heeft en de hulp van een slèepbnoi behoeft Het 810 ton metende schip be vond zich toen twintig mijl ten westen van Valirio, een plaats aan de noordwestpunt van Spanje. De tankboot Esso Rotterdam en een Zweeds schip liggen bij de Ilias. Hulpactie Canadees blad voor zieke emigrant Het Canadese blad Sudbury Star is een hulpactie voor een Neder landse immigrante begonnen. Het blad poogt voldoende, geld bijeen te krijgen om mevrouw Kees Wan ders, die ongeneeslijk ziek ts, per ambulance-vliegtuig van de Ame rikaanse luchtinacht naar Neder land te kunne vervoeren. De oproep in het blad heeft hon derden dollars opgeleverd om mevrouw Manders. haar echtgenoot en hun anderhalf-jaar-oude zoontje in staat te stellen naar Nederland terug te keren De medische autoriterten ziin pan mening, dat het te gevaarlijk, zou zijn wanneer mevrouw Mander de reis met een gewoon passa giersvliegtuig maakt- De familie Manders is twee Jaar geleden in Canada aangekomen, Zij bewoonde oorspronkelijk een boerderij bij Amsterdam. Terreur in Roemenië Een geheimzinnige terreur vaart door Roemenië. Mensen worden geëxecuteerd en men laat de lijken op straat liggen,-al dus meldt A.P. uit Frankfort a. d. Main, Betrouwbare woordvoerders, die de be richten herhaalde malen gecontroleerd hebben, omdat zij deze ongeloofelijk yon- den, beweren, dat er de laatste maanden klaarblijkelijk honderden mensen zijn :ht gesteld om de bevolking schrik te jagen. (Advertentie). Geur en smaak van Pickwick Thee extra beschermd VERPAKKING MET BIJZONDERE EIGENSCHAPPEN Pickwick Thee, de bekende Engelse melange van Douwe Eg- bers, ken mérkt zich door éen bijzonder verkwikkende smaak en een zeer krachtige, opwekkende Teneinde deze smaak en geur af doende voor u te beschermen (thee is een teer productis de binnenverpakkinr van Pickwick baar laagje, aluminium. Daardoor behoudt Pickwick Thee haar voUe heerlijke geur en zeldzaam ver kwikkende eigenschappen tot het laatste zetsel. DOCHTER VAN DAMMEESTER Laat vader De Jong maar schuiven met de nieuwe damtitel ;rd. Zuid-Afrika's Overzeebank blijvi gelijk aan die vart (Van onze speciale verslaggever) „Ik speel niet op remise, maar erop of eronder." Wie het tot zijn dagelijkse werk rekent kampioenen de woorden vafi de lippen te lezen, kijkt toch nog wél even op bij-die stoute bewering. Maar het is, toegegeven, de juiste wedstrijdmentaliteit. En in elk geval geen grootspraak van de nieuwe dam- meester Wim de Jong, die we met de juist veroverde damtitel nog in de benen in zijn Haarlems huis ontmoetten. Het was voor de meester ditmaal dus een ondubbelzinnig „erop". In grootse stijl vloerde hij ten leste in het Utrechtse toernooi de 13-voudige kampioen Keiler op het bord met de honderd ruiten. Iets waarop hij eigenlijk zelf helemaal geëindigd had gunnen worden, uit te niet gerekend had. Al is hij dan die elke keer weer achter het bord gaat zitten met de idee: bewijs maar je sterker bent.... En tegen die strijdlustige gedachte kon Keiler tenslotte niet op. Maar dat dit nationale kampioenschap hem minder gelukkig begin toch nog in handen viel. acht De Jong (33) zelf toch ook wel verrassend. Hij toont zich zeer dankbaar gelegenheid die Keiler hem tijdens de be slissende partij gebod n heeft c damstrijd, die gemakkelijk met eei Torh is hel zo STIERENGEVECHTEN EN MITHRA 584) Mithr» is «en oude oosterse godheid die niet illeen door Indiërs en Iraniër* werd vereerd, maar merk waardigerwijs ook in de spijkerschrift- tabletten uit de 14de eeuw v. Chr. door de bewoner* van Mitanni in klein-Axië werd aangeroepen. Omstreeks "0 v. Chr. werd de Mithra-verering ook in de Hellenistische wereld hekend, en vooral door He Romeinse soldaten werd de cultus van deze godheid tot •ste uithoeken van het Romeinse beheer door de atleet Tïa waarna de Romeinse *f nagedarhlenis vervloekt» Rük rbreid. strjjder is, veelal •teld al» Mithr. wo sonnegoil en de geweldige tegen de machten der duisterr een jongeling die een ter i worpen stier doodt. Verscheidene bewaard gebleven reliëfs geven deze voorstelling te zien. Het l\jkt wat vermetel, op dezi gronden Mithra al* de eerste torero voor te stellen. Gelukkig zijn er nog andere aanwijzingen die deze viai» kunnen steunen. In de eerste plaat* maakten de Romeinse keizers Mithra's attribuut de italenkran* tot de hunne en als sluitstuk hierop verhief keiter Commodu* in de 3de eeuw n. Chr. Mithra tot beschermgod van hel keizerschap. I Persoonlijk heeft Com modu* van de bescherming van de volle profijt gehad. gedeiiktekenei wijderen). het ook zü, tegelijkertijd ..mat van de Mithra-ver hél zonderlinge Ceaare Borgia er in vond een half doi hriften stieren in Rome bijeen te laten rlry\ :e eigenhandig dood te «tek want Hex ■rltjke het Romeinse Ry'k i Spanje hierin zijn n we hierbij *»nhe- strijden. „Het was een bijzonder leuk spelletje", zegt De Jong, die zich dan verder in vak taal verdiept in de hekstelling. Voor hem was namelijk de grote vraag: gaat Kelle" daar op in. Nu, Keiler ging er op „Nu. kon het een volkomen open strijd worden, met interessant spel." aldus de meester, die zijn zin kreeg. Houdt van risico noemde, haalde hij de eindstreep. Een remise tegen Keller was deze De Jong niet genoeg, als was het al voldoende ge weest hem kampioen te noemen. Maar De Jong houdt van risico's, zegt hij, en van pittig spel. Een partij, groot of klein, moet voor hem in alle opzichten een krachtmeting zijn. Anders beleeft hij er geen plezier aan. En damplezier heeft hij zaterdag volop gehad. Daït nog iets. Hij kon bij nader inzien Ün vrouw en dochtertje Yvonne tvrouw n dochter dus) niet weer teleurstellen )ie twee plegen hem namelijk van ae rein te halen nis hij zo'n belangrijk oernooi speelt. Een paar maal had hij It de trein stappend al moeten roepen: Ik heb verloren. Toen de kleine Yvonne (4) dat zo enige keren had meegemaakt 7 ze de laatste maal: wat heb je weer. verloren, pappie, koop rr lieu we. Zo moést pappi e zich wel nieuwe damtitel aanschaffen. Onberekenbare Russen het wereldtoernool, dat in november in ons and gehouden zal worden. Of hij zien laar een kans geeft? De Jong verkeert nog in het onzekere over de spelers die uit Canada en Rusland zullen komen Maar het zijn z.t. wel serieuze titelgega- digden en als zodanig moeilijk te bena deren. „Daarom ben ik zo blij van de heer Keiler een boekje met alle Russische par tijen van hun kampioenschappen te heb- ontvangan. Zo kan ik me tenminste beetje op de hoogte stellen van hun stijl" Het ls dé eerste maal dat die Russen er komen en hier op het zgn. Poolse bord met de 100 ruiten zullen spelen. De Russen die op hun bord met de 64 •elden heer en meester zijn zullen nu nopten bewijzen, dat zij ook op ons Pool- e bord de weg weten. Maar ge weet hoe de Russen zijn, die komen heus niet on- af te doen. beslagen op het Ijs. En het voor hen nieuwe bord hebben ze bij hun eigen kampioenschappen al duchtig aan de tand gevoeld. Dam-vader ALS ER hetgeen we betwijfelen nog behoefte zou bestaan aan een boekje in de trant van „Hoe word ik een goed dammer?", dan zou daarin ook het bezit van een goede „damvader" moeten worden aanbevolen. Vader De Jong leer de Wim tenminste de eerste beginselen van het dammétier. Die vader was in zijn goede jaren zelf kampioen van Haarlem en Wim was nog maar pas op de lagere school toen hij zijn eerste „schuivers" maakte. Maar huisdammers zijn er bij de vleet en daarom werd Wim al gauw club dammer, lid van Oosterkwartierj later omgedoopt in Het Oosten. In veler ogen die van leken dan mag schaken superieur zijn aan dammen, De Jong haalt hierover terecht zijn schouders op. „Het is het standpunt van de leek", zegt hij veelbetekenend. Zo moet het wel zijn. Dat er in dit spel legio mogelijkheden zijn, wil de nieuwe titelhouder wel bewij zen door het voorbeeld aan te halen van een In de jaren twintig gespeelde partij tussen De Haas en Faber (een tien om tien stand: de eerste zetten liggen vast, na enige zetten vijf om vijf stand). Maar pas nu is men er helemaal achter geko men dat er toen op winst gespeeld is. Zo lang kan het duren voordat alle varian- zijn uitgeknobbeld. et zijn natuurlijk de echte studiekop pen die zich voor dit analyseren lenen. De heer De Jong geeft te kennen zelf niet zo'n knobbelaar te zijn. Aan analyseren heeft hij een broertje dood, hij speelt lie_- zoveel mogelijk voor de vuist weg ep geeft er dan ook de voorkeur aan door verrassende openingen (zijn specialiteit) snel tot interessant spel te komen. Maar erkende damstudiekop ls b.v. weer een Roozenburg, die de dampröble7 matiek echter tijdelijk opzij heeft gezet zich op de studie van de economie te werpen. De Jóng heeft in dit nationale toernooi ln totaal 56 uur achter het bord gezeten, dat verdeeld over acht weekeinden. Van voorbereiding was bij hem geen spra ke. Voor hem geen doorwaakte nachten of dambordnachtmerries. Eenmaal per week zit hij achter het bord en dat is voor hem genoeg. Zo houdt hij tenminste ook nog tijd over voor zijn gezin en liefhebberijen als schaken eri bridgen. Heel veel dam mers beschouwen bridgen als hun lief hebberij, naar het schijnt. Vorig jaar toon hij tijdens het nationale toernooi werd uitgeschakeld wegens een lichte griep, putte hij na sterk spel tegen H. Laros zoveel moed, dat hij besefte een volgende gelegenheid een goede kans te :ullen maken. Dit voorgevoel heeft zijn waarde gehad. Mocht u na het voorafgaande soms ook lust gevoelen om als huisspeler nu ook buiten dc deur te schuiven, dan Is voor u wellicht De Jongs mening pas, dat een speler met aanleg altijd nog wel een jaar of vijf nodig heeft om behoorlijk hoofdklasser te worden, hij zelf 13 was speelde Wim zich toch al in de hoofdklasse. Wie Wim de Jong na die t(jd ook tegen-' .er zich kreeg aan de daratafel, voor hem ging het er altijd om „een gezellig potje dammen". F.n hij meent het op recht als hij zegt. dat ook het kampioens- ernooi voor hem niets meer of minder in een gezellig potje dammen is geweest. Alleen en dat wel natuurlijk het ging hem om „erop" of „eronder". Maar dat hoeft aan die gezelligheid niets

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 4