van de woningnood de lippen gestegen Water tot is NIEUWS ^SLEUTELSTAD In memoriam Lode Sengers De uitvoerenden van de Mattheüs Passion Berini-dealer - Fa. Gebr. HUISMAN nieuwe leibsche courant 4 ZATERDAG 3 MAART 1956 (V DE LEEFTIJD van 59 jaar is gistermiddag overleden de bekende Leidse kunstschilder Lode Sengers. Zijn gezondheidstoestand was reeds sedert jaren precair, maar sedert november van het vorige jaar ver ergerde deze zodanig, dat hij enige tijd in het Elisabeth-ziekenhuis moest worden opgenomen. Hij werd echter naar de eigen woning overgebracht, om daar te sterven, waar hij sedert 1936 had geleefd en gewerkt. Weer is een bekend Leids schilder heen- kend i gegaan. En zijn dood heeft ons even diep getroffen als die van Frans de Nocker in augustus van het vorig jaar. Wat zij gemeen hadden, was een diep. kinderlijk geloof. Het geloof in God. in Christus, dat zij eerlijk en als vanzelfspre- i hun kunst beleden. En een ver in hun medemensen, dat hen deed openstaan voor iedere goede bedoeling, dat hen bewoog hun medewerking te ver lenen aan vele initiatieven en trouw te zijn en pal te staan. Lodewijk Antonius Sengers werd op 5 september 1896 te Rotterdam geboren. Hu genoot zijn opleiding o.a. aan de bekende Rotterdamse academie voor beeldende kunsten en kwam in 1936 uit Bussum naar Leiden, waar hij zich als jong-gehuwde vestigde, naar latec-bleek: voor het leven. Zijn kunst werd gedragen door een groot vakmanschap Lode Sengers kon te kenen; hij kon een vlak verdelen en com poneren met lijnen en kleuren; hij wis;, hoe een menselijke figuur anatomisch in elkaar zat, wat perspectief was. En daar om had hij ook het recht om te deforme ren. waar dat in het kader van de voor stelling nodig was. Zo werd hij een „mo dern" schilder, zonder volkomen abstract te worden; want hij ging er óók steeds van uit, dat zijn schilderijen begrijpelijk moes ten blijven voor iedereen. Hij voelde zien midden in de maatschappij staan met al haar zorgen en problemen, niét daarboven. Lode Sengers woonde niet in een ivoren toren, maar in een klein huisje aan de Pesthuislaan. Hij had er het uitzicht op de wijdte van de polders, maar ook op het oude, historische pesthuis, en de nabije horizon werd gevormd door een veel-ge- kartelde lijn, die van de goede, oude stad Leiden. Dat was symbolisch voor hem. Het spreekt welhaast vanzelf, dat Lel den nogal wat werk van hem bezit. Repre sentatief werk. Daar zijn bijvoorbeeld de muurschilderingen in de voormalige fa briek van Wijttenburg, thans de Royal Typewriter, de kruisweg in de Leonardus- kerk aan de Haagweg, de doopkapel van de Hartebrugkerk (muurschilderingen), de beschildering van de benedenzaal van de Vergulden Turk, de mozaïeken in de gang van het stadhuis nabij de raadszaa'. en de recente muurschilderingen in de Don Bosco-school aan de Boerhaavelaan Vermelden wij verder nog: vele muur schildering :n in het sanatorium Berg en Bos te Bilthoven, waar hij jarenlang ver toefde. en in de Victoriafabriek te Dor drecht. een kruisweg te Velzen, het altaar van de Nieuw Amsterdam, altaren voor drie Argentijnse schepen en uit de laat6te tijd schilderingen voor de R.K. huishoud school te Den Haag. Ook de reeds genoem de muurschilderingen in de Don Bosco- school in de Boerhaavelaan dateren uit de laatste tijd. Als laatste werk volte*- hij de beide schilderingen in de gymnastiek zaal. Hij was toen eigenlijk al aan het ein de van zijn krachten, leefde nog maar op één pitje, zoals hij met de hem eigen humor placht te zeggen. Een verenigingsman ln eigenlijke zin was Lode Sengers niet, evenmin trouwens als Frans de Nocker, met wie wij hem vergeleken. Toch was hij lid van Are Aemula Naturae, het bekende Leidse schildersgenootschap, en was hij met De Nocker één van de eersten, die gehoor ga ven aan de oproep tot oprichting van het Leids Kunst Centrum, dat hij trouw bleef door alle moeilijkheden heen. Typisch Lode Sengers: hij z a g daar nu eenmaal wat in. En hij was beslist geen man. die boos wegbleef, omdat zijn schilderijen tij dens een tentoonstelling niet gunstig hingen, tenminste naar zijn eigen opvat ting. Daarom was hij ook bij uitstek ge schikt om in een jury plaats te nemen, hetgeen hij dan ook voor het L.K.C. enige malen heeft gedaan. En op de meeste ex posities van het L.K.C. was sterk van hem te vinden. Als er niets hing. was dat om gezondheidsredenen: dan had hij niets kunnen maken. Ui; het politierapport Militaire- aider Ergon Electric ée Leiden heeft de mili taire opdracht gekregen tot het eenjarig onderhoud van elektrische installaties de d-ienstkiing Leiden voor f59.480 OEGSTGEEST Apotheek gesloten De Oegstgeester Apotheek is zondag van 8 tot 20 uur gesloten. Voor dringende ge- allen verwijzen wij naar de dienstdoen- ,e apotheken te Leiden. Militaire orders De C V. aannemersbedrijf Proper heeft e navolgende militaire orders gekregen: let eenjarig onderhoud van de militaire gebouwen, werken en terreinen op en in de riabijheid van het marinevliegkamp Valkenburg voor 161.570. Bovendoen het :enjar:g onderhoud van militaire gebou- burg. Voorhout. Noordwijk, Katwijk cn Hilüegom voor 194.930. een zo wann hart toedroeg. Maar zijn rk zal met ere voor hem blijven getui gen. Zoals zijn vele vrienden zullen blij- denken aan en spreken over zijn goed heid en zijn hartveroverende eenvoud C. Th. W»lbertReist ci Zaak Vinkeveen Wachtmeester heden veroordeeld Echter lot slechts een voorwaardelijke strai Het Amsterdamse hof heeft gisteren de 37-jarige wachtmeester P. H., die vorige zomer in Vinkeveen een 23-jarige jonge man een dodelijke klap met een gummi stok op het hoofd gaf, wegens mishande ling, de dood ten gevolge hebbende, ver oordeeld tot een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Er was f 200 boete geëist. In eerste aanleg had de Utrechtse rechtbank hem een maand on voorwaardelijk opgelegd. Het hof verwierp het verweer dat H. slechts ter afweer had gehandeld. Verd.'s opzet was bij het slaan op mishandeling gericht. Het publiek werd pas rumoerig n a de dodelijke klap. Bovendien mocht hij slechts ingevolge de dienstvooischriften van zijn wapens gebruik maken, wanneer het politieel gestelde doel niet op andere wijze worden bereikt, hetgeen volgens he* Hof niet aannemelijk Is gemaakt. Het hof legde de wachtmeester de ge vangenisstraf echter voorwaardelijk op, omdat hij volgens zijn superieuren, een over het algemeen beheerste en taktvolle politieman is, over wiens optreden b dit geval nooit is geklaagd en voorts dat inderdaad de kans op dodelijk gevolg is vergroot, doordat het slachtoffer juist op de plaats waar hij werd geraakt, een abnormaal dunne schedel had. 2 maanden wegens verzaken van onderhoudsplicht Twee maanden gevangenisstraf legde i*t Haags Gerechtshof op aan de 39-jarige Wassenaarder C. J. R die zijn vrouw en ii kinderen in hulpeloze toestand had achtergelaten. Toen er beslag op het loon an R. was gelegd had hij zich daaraan uittrokken door ontslag te nemen. In orste instantie had verd. zes maanden gevangenisstraf gekregen, waarvan de helft voorwaardelijk. De proc.-ger.eraal ld bevestiging goëUt i de jubilerende vereniging. Van links naar rechts de heren H. den Haan, W. Vooys, Kr. van Speyk, Joh. Verhaar, Adr. den Heyer en H. de Mooy Bz. Foto N- v- d- Horst. LEIDERDORP waargenomen Onze plaatsgenoot de heer W. Veringa. chef-monteur, is benoemd tot opzichter in de districts-telefooncentrale van de P.T.T. te Den Haag. Personeelsvereniging De personeelsvereniging Ouderzorg en De Ridder hield in het dorpshuis haar ledenvergadering. De voorzitter, de heer G. J. Diseraad, heette allen welkom. Het waren maar twee punten, die in hoofd zaak de aandacht vroegen, namelijk het jaarlijkse uitstapje en de herdenking van het eerste lustrum. Het uitstapje gaat door, maar de plannen moeten nog door bestuur en directie worden besproken. Wat de viering van het lustrumfeest be treft werd besloten, de wekelijkse con tributie met een klein bedrag te verhogen, omdat deze viering nogal wat kosten met mee zal brengen Zilveren jubileum Wederzijds Belang" Belangrijke vereniging voor economie van Rijnsburg en omstreken „Wederzijds Belang", zal op 8 maart 25 jaar bestaan. Dit feit wint aan betekenis als men bedenkt, welk een belangrijke bijdrage deze belangengroep levert aan de Rijnsburgse economie. Ten tijde van de oprichting klemde dit des te meer, omdat in die tijd de bloementeelt nog zo'n hoge vlucht niet had genomen. De gestage groei gedurende de laatste jaren bewijst echter het grote belang der jubilerende vereniging, dat nog vaak wordt onderkend. De eersten, die de noodzaak van het georganiseerde verband inzagen waren de heren Joh. Verhave, M. Wijnschenk, J. Heilig, Adr. den Heyer en T. Noort. Zij vormden een voorlopig bestuur, dat door zijn activiteit reeds spoedig veer tig leden wist te winnen. De moeilijkhe den waren in de beginperiode groot we gens de modernisering van deze be drijfstak. Van kruiwagen, hondenkar en en RAAD VAN R11NSBURG jaar bouw van drie scholen gymnastieklokaal verwacht MiLurschilaeriny in Ce Don dusco-scIiooI aan de Boerhaavelaan, „sport en spel" symboliserend. Eén van de laatste werken van Lode Sengers. Foto N. van der Horst Mei pastoor en predikant erbij Arj os-leden debatteerden met r.k. jongeren Voorzitter zei te wensen, dat meer zulke ontmoetingen zullen volgen NAA& AANLEIDING VAN EEN jeugdparlementsvergadering. waar een aanval was gedaan op bepaalde uitlatingen van r. k. zijde, hadden de fracties van de JO-K.V.P. en de Arjos besloten een gespreksavond te or ganiseren. De P.J.C.R. nam de voorbereiding van deze avond op zich. De voorzitter van deze jongerencontactraad, de heer J. A. M. Zonneveld, sprak er gisteravond in „Het Gulden Vlies" zijn blijdschap over uit, dat nu, buiten de „parlementaire" sfeer, eens van gedachten kon worden gewisseld. De Arjos-fractie had enige schrlftelijkp vragen ingediend, waarop pastoor Van Schalen o.f.m. steeds in eerste Instantie antwoordde. Dr. F. H. von Meyenfeldt, Geref. predikant, belichtte de protestant se visie. Dit wil echter niet zeggen, dat het een deskundigen-gesprek werd, want alle aanwezigen konden volop meedoen en velen deden mee. De eerste vraag was: „Overschrijdt de r.k. kerk de grenzen naar de wereld niet? Anders gesteld: neemt de r.k. .kerk niet te veel „wereldse" allures aan?" Pastoor Van Schalen, die het geheel ln de praatje- over-de-onderdeur-sfeer wilde houden, antwoordde „dat de kerk zich niet met de politiek bemoeit, als de politiek zich niet met de kerk bemoeit". Hiertegen werden enige historische feiten aangevoerd. Dr. von Meyenfeldt 6telde de t'raag. wanneer een politiek christelijk Is. Wanneer die aan de Bijbel of aan de kerk onderwor pen is? De protestantse kerken menen het eerste, de r.k. kerk neemt het tweede In verband hiermee kwam ook de vierde vraag aan de orde: „Was de houdtng van vooraanstaande rooms-katholleken (niet ln Nederland) niet zo. dat gesproken kon worden van een wat-ls-het-voordeligst- polïtdek?" (In 1933 een verdrag van d» paus met Hitler. In 1937, toen het gevaar lijk begon te worden de encycliek „Mit brennender Sorge") Spanje De derde vraag: „Wa* zal de houding van de r.k. kerk zijn als zij de meerder heid in Nederland krijgt?" bracht enige verdeeldheid onder de rooms-katholieken De situate in Spanje werd beoordeeld aan de hand van rapporten van een rooms- kaïtholiek geestelijke en van een dominee. Beiden komen ten aanzien van de feiten tot dezelfde conclusies. Eén van de klein ste belemmeringen, die de protestanten daar in de weg gelegd wordt, is het ont nemen van de drukpersvrijheid. De domi nees. die onder zeer moeilijke omstandig heden moeten werken, mogen geen eigen blaadje uitgeven met kerknieuws. Pastoor Van Schalen meende, dat aan de ene kant leder vrijheid van gewe'en moet hebben, maar dat aan de andere karn de kerk de waarheid, die zij meent te bezitten, moet verdedigen. Dat dit moet gebeuren in een geestelijke strijd, waarin ieder gelijke kansen heeft, s'.elde dr. von Meyenfeldt. Als men tegen iemand ten strijde trekt, die men eerst de wapens heeft ontnomen doet dat vreemd aan Van r.k. zjjdc vroeg men toen of de protestanten dan zo weinig overtuigd zUn. dat zU hun waarheid niet willen verdedigen. Daartegen merkte dr. von Meyenfeldt tfp. dat het juist een be wijs van sterke overtuiging Is, dat men de tegenstander met gelijke wa pens wil ontmoeten, want „als Ik er van overtuigd ben, dat mijn waarheid de juiste is. dan kan ik mijn tegen stander de volle kracht van spreken laten behouden, omdat het woord dan overtuigen kan". Zelfs de vertegen woordigers van de pers mengden zien in het gesprek. Rome of Moskou De laatste vraag luidde of het niet leu genachtig is '.e suggereren, dat er slechts de keus is „Moskou of Rome", hetgeen van r.k. zijde wel woFdt gedaan. Het ge sprek hierover liep uit op een deba*. over de eenheid van de kerk. Van r.k. zijde werd betoogd, dat over 100 jaar de protes tantse kerken in de r.k. kerken zullen ziin opgegaan. Als grond hiervoor voerde men aan. dat vele protestanten overgaan naar de r.k. kerk en dat en protestantisme ver brokkelt. Dr. von Meyenfeldt voerde aan. dat de verdeeldheid allereerst wijst op een grote persoonlijke vrijheid omdat in de tweede plaats- de eenheid van de r.k. kerk naar buiten wel imponerend mag schijnen, maar dat van binnen alles ook niet zo één is. Hij wees op de modernisten. Ook vond spreker het feit van de gescheurd- heid niet zó ernstig, omdat de hoofdwaar heden gelijk zijn. De verdeeldheid kan ook een factor zijn. die de kerken levend houdt. De heer Van Zonneveld besloot dit gesprek, dat door allen zeer op prijs werd gesteld, met de wens uit te spreken, dat meer van dergelijke avonden zullen vol- 0p 21 en 22 maart in de stadsgehoorzaal te Leiden „Ex Animo" zal dit Jaar weer de Mat theüs Passion uitvoeren. Dat doet deze vereniging al sinds 1942. Het is dus een traditie geworden, uit de belangstelling waarvoor duidelijk blijkt, dat velen in onze stad deze niet gaarne zouden missen. Al verscheidene jaren brengt het koor dit grote werk van J. S. Bach zonder be snoeiingen. Het werk is het dan ook in alle opzichten waard, in zijn gehéél te worden gehoord. Vocale medewerking verlenen dit jaar het gemengde koor, het jongenskoor, dat wordt aangevuld met leerlingen van de Chr. school aan de Stadhouderslaan, onder leiding van de heer A. van Kapel, Heieen Verkley sopraan, Aafje Heynis alt, Jan Waayer tenor (evangelist). Peter Penders tenor, Anton Eldering bas (Christus-partij). Meine Pot bas. De instrumentale mede werking wordt gegeven door Hans Schouwman klavecimbel, mevrouw Annie Blankenstein—Offenberg orgel en het Rotterdams Philharmoni ch Orkest. Her man de Wolff heeft weer de algehe leiding. De uitvoeringen hebben plaats op 21 t 22 maart. (De geboortedag van Bach 21 maart, van het jaar 1685) gisteravond gehouden, nog niet lang genoeg was, werden er ter zitting nog drie punten aan toegevoegd. Alles was niet even belangrijk en een aantal punten ging dan ook zonder meer onder de hamer door. Hier en daar raakten de ftpngen echter in beweging. Wethouder Van der Vijver was door ziekte verhinderd de vergadering bij te wonen. In een der vorige ver gaderingen was de heer K. Zandbergen reeds tot plaatsvervangend wei houder benoemd. afwijzend tegenover gestaan. Maar nu probeerde de heer De Koning ovei B en W. heen de raad te bereiken, nadal hij de gelegenheid met B. en W. tot over eenstemming te komen had laten voor bijgaan. Alle instanties, waarbij hij had aangeklopt, hadden hem in het ongelijk gesteld. De heer D. v. d. Mey achtte het een morele plicht van de gemeen! verzoek in te willigen. De heer W. Gugten ook. De andere raadsleden niet. Het verzoek werd met 8 tegen 2 afgewezen. De burgemeester hield zijn nieuwjaars rede. Economisch was 1955 voor Rijns- burg een goed jaar. aldus de burgemees ter. De bevolking nam met 62 personen toe tot 6168. Hét grote probleem is nog sfeeds de woningnood, ondanks het feit, dat bij de Jaarwisseling de. eerste zestien van zestig nieuwe woningen in gebruik konden worden genomen en dat de ge meente nog volume voor 28 woningen kreeg toegewezen. Het water is tot de lippen gestegen De woningcommissie heeft heel wat zorgen met het zo billijk mogelijk verdelen van de beschikbare ruimte. Verheugd zei de burgemeester te zijn over de ontwikkeling ten aanzien van de grenscorrectie. Hii zei de hoop te koesteren, dat de ambtelijke molens wat sneller zullen gaan malen. De financiële positie van de gemeente bleef ongeschokt. De omvang van het investeringsprogramma zal het echter noodzakelijk maken een beroep op het rijk te doen. Spreker wees op de activi teit op het gebied van het bouwen van bedrijfswoningen. Er werd een gebouw voor het Groene Kruis opgetrokken. Op het voetbalveld werd een school gebouwd. Bij de Bouwspaarkas staan 13 paren in geschreven. Voorts zei de burgemeester over de kwaliteit der Rijnsburgse wonin gen. dat 656 hulfcen goed zijn. 259 middel matig en 282 zo slecht, dat ze niet voor verbetering in aanmerking komèn. Dit jaar is de bouw te verwachten van een Chr. lagere school aan de Tulpenstraal, van een kleuterschool, een openbare lagere school en van een gymnastieklokaal. Voor een brandweerkazerne is er een urgentie- verklaring. Of en In hoeverre de to ren voor restauratie In aanmerking komt, wordt onderzocht. Lofwaardig Verder werd aangegeven wat in 1955 werd gedaan door publieke werken aan rij- en waterwegverbetering. Verteld werd over het werk van het politiekorps, dat zes man moest tellen, maar dat uit vier man bestaat. De vrijwillige brand weer behoefde maar één keer uit te ruk ken. De onderlinge verhouding tussen de raadsleden was lofwaardig geweest. Het oudste lid. de heer W. Tilburg, dankte de burgemeester. De ingekomen stukken kwamen aan de orde. Er ontspon zich een heel débat over de vraag of men de heer P. de Koning schadeloos moest stellen voor het feit. dat hij een trekkas niet meer kan gebrui ken in verband met de plannen voor de bouw van een brandweerkazerne. B. en W vonden van niet, omdat de heer De Ko ning een minder juiste weg zou hebben bewandeld. In beginsel hadden zij er niet Voorbeeld Over de nieuwe instructies, die de chef- fitter van het waterleidingbedrijf kreeg, nadat overleg was gepleegd met de Bond van overheidspersoneel, werden geen me dedelingen gedaan. Er zal gebruik wor den gemaakt van de gelegenheid om bi. de Bank voor Ned. gemeenten een reke ningcourant te openen, waarover maxi maal f 100.000 kan worden opgenomen. Dit besluit werd genomen l.v.m. de voor genomen kapitaalswerken. De vergoeding voor de scholen werd vastgesteld op f31 per leerling. De verordening op de keu ring van waren werd opnieuw vastge steld. De gehuwde leden van het gemeen- tepersoneel en de kostwinners krijgen brandstoffentoelage van f 25, de ongehuw- den van f 12,50. De heer D. v. d. Mey, dit gebaar prijzend, stelde het de particuliei téèrkgevers ten voorbeeld. De raad nam het besluit de ambtenaren té doen opnemen in de gemeenschappe lijke regeling voor ziektekosten var meente-ambtenaren in Zuid-Holland. De ambtenaren betalen 2 procent van pensioengrondslag, de gemeente betaalt ook 2 procent. De ambtenaren krijgen ni 85 procent van hun dokterskosten en 9( procent van de kosten voor specialisti sche hulp vergoed. Tot nu toe kregen zij van de gemeente f 84 per jaar voor di doel. Met het oog op de verbreding vai de Kerkstraat kocht de raad drie wonln gen aan deze straat voor f 6500 elk. Bouwen Hierna hechtte de raad zUn goedkeu ring aan het verlenen van een krediet van f 98.400 voor de bouw van de openbare school en van f 126.960 voor de bouw van het gymnastieklokaal, In welke bedragen alles is inbegrepen. Voor de school aan de Tulpenslraat Advi VALK tAdvertentie Advertentie) ALLE BERINI MODELLEN VAN ZIJP Haarl. str. 295 - Korevaarstr 6 Grote voorraad van ile nieuwste modellen - Hogewoerd 66-68. tel 31292. Lelde Een woning In de Hofstraat e kantoorhouderswoning krijgen checel vcor resp. f 1040 en f 600. Daarvoor wordt de huur verhoogd. Een voorstel van de heer D. v. d. Mey alle bewoners van gemeentewoningen op deze mogelijk heid attent te maken per circulaire zal worden uitgevoerd. Voor de aanschaffing van nieuwe watermeters werd f2000 en voor nieuw gereedschap f 1700 gevoteerd. Voor het ter zijner tijd aanschaffen van een roltrommelvuilnis'aüto werden de ar gumenten aangevoerd, dat men dan met uniforme v.uilnjsémmers en twee maal per week rondgaand hygiënischer wérkt, dat de straatvérvulling wordt tegengegaan en dat bovendien de in gebruik zijnde auto toch moei worden vervangen. Het ligt niet in de bedoeling direct tot aanschaf fing over te gaan, maar als hét moment gunstig is, moet de mogelijkheid bestaan. De ingezetenen zullen dan f5 betalen voor de eerste emmer, f 4 voor elke vol gende. De raad besloot in principe tot aankoop. Geen rondvraag Het perceel Kerkstraat 13 annex post kantoor werd verhuurd aan de heer G. v. d. Ven. De heer J. Prins kreeg een scha deloosstelling van f 120 voor het afstaan van een perceel weiland, dat eigendom is van de gemeente, aan de heer J. van Delft, die zelf land was kwijt geraakt i.v.m. de aanleg van het nieuwe sportter rein. De gemeente nam de helft van aan leg- en onderhoudskosten van de ge meenschappelijke tuinen in Trompstraat en Piet Heinstraat voor haar rekening. De Industrieweg wordt bestraat van dè brug van de conser venf abri eken af. Kos ten f 9600. De uit de Sandtlaan vrijko mende klinkers zullen worden gebruikt. De heren G. v. d. Mey en A. de Mooy werden benoemd tot gem.werkman. Na uitvoerige bespreking keurde de raad het schctsplan voor de brandweerkazerne goed. met garage en twee woningen. Ge schatte kosten f 127.700. De hüurprijzén der woningen werden geschat op f 750 én f 720 per jaar. Meer dan één raadslid had nog wel jei£ op zijn' lever voor de rond vraag. maar het was al laat geworden, daarom werd maar van het stellen van vrasen afgezien. tweewielige paardenwagen ging men al- lerwege over tot het in bedrijf nemen vain de vrachtauto. Nu beschikken de gros siers in Rijnsburg over een modern wa genpark, waarmee de produkten tot ver over de grenzen worden gebracht. Niet rustig Rustig zijn deze eerste 25 Jaar van het bestaan niet geweest. De grossiers waag den wel eens wat al te veel en werden dan soms door het bestuur op de vingers getikt. Een der bestuursleden herinner de zich, dat het oud-lid Hil van Dijk eens alle rabarber ln Nederland opkocht. Naar verluidt heeft deze avonturier nog steeds last van een zure nasmaak. Der gelijke -gevallen deden zich ook voor op et wortelen-, kool- enuienfront. Een der oprichters, de heer Joh. Ver ave. zal op 8 Maart 25 jaar voorzitter zijn. Ongetwijfeld zal hij op de herden kingsavond, die op acht maart in Irene Oegstgeest zal worden gehouden har telijk worden gehuldigd. De vereniging telt momenteel bijna :eventig leden. W|j twijfelen er niet aan, of ook ln de komende jaren zullen deze leden het wederzijdse belang, dat van producent en consument, onder ogen houden. Vergadering D.E.L. Draagt Elkanders Lasten hield gister avond onder leiding van ds. H. van Gos- liga een vergadering achter Avondrust. De heer D. van Egmond bracht jaarver- !ag uit. De penningmeester, de heer D. an Biezen, had een batig saldo van f 12.663.85. In de plaats van dokter Lee- ■rink, die zich niet herkiesbaar stelde, werd de heer M. van Egmond gekozen. De heer P. Kort werd met algemene stem men herkozen. Het nieuwe reglement werd vastgesteld. Het zal door elk gezin moeten worden aangekocht. Tot nieuw lid de kascommi6sie werd de heer W. Elekamp gekozen. De beloning van bod» en penningmeester werd herzien. Repetities Geref. kerkkoor De repetities van het Geref. kerkkoor worden niet maandag, maar volgende week vrijdag hervat. (Advertentie). Voor Centrale Verwarming Fa Grimbergen-Noordermeer Vliet N.Z. 19-20 - Rijnsburg J. F. B. Kalff. gep. luitenant-generaal met zijn negentigste verjaardag op 7 mei, zijn dertigjarig voorzitterschap van de vereniging Nederland-Oostenrijk. De vereniging zal hem op 9 mei tijdens een Weense avond huldigen. Mr. drs. Karl Salzmann, oud-advo caat in Amsterdam en in Nijmegen een bekend edelsmid en modelleur, is donder- in Nijmegen overleden. H. C. Zanen uit Amsterdam is be noemd tot leider van de afdeling hygiëne quarantaine-arts van de G.G.D. te Rotterdam. Vrouw aangereden Donderdag werd de 58-jarige mevrouw J. P. uit Hilversum bij .het oversteken van de Bussumer Grintweg bij de watertoren van Bussum door een auto aangereden. Zij was op slag dood Sport en Wedstrijden Hongaren winnen beide enkelspeltitels Leaie vervangt Luly in Duitsland-Nederland Ete Engelse scheidsrechter A. W. Luty. e uitgenodigd was voor de leiding van de wedstrijd Duitsland—Nederland op 14 maart te Düsseldorp, is wegens beroeps' bezigheden die dag verhinderd. Op voordracht van de Engelse voetbal bond zal hij. Indien de KNVB en de Duitse voetbalbond hiermee accoord gaan. vervangen worden door R. F. Leafe. die evenals Luty. Ellis. Ling én Griffiths tot de topklasse van de Engelse scheidsrech ters wordt gerekend. Hij zal worden bijgestaan door twe* Engelse grensrechters. Eva Gerard-Novak mag voor België zwemmen De Belgische zwembond heeft van het secretariaat van de internationale zwem bond bericht ontvangen dat. krachtens door het congres van het LO.C. té Cortina genomen besluit, vrouwelijke at leten, die door huwelijk een andere natio naliteit hebben gekregen, hun nieuwe va,A deriand bij de olympische spelen mogen vertegenwoordigen, zelfs al zijn ze bij vroegere spelen voor een ander land uit gekomen. Dit houdt in dat Eva Gerard- Novak, die reeds voor Hongarije aan de lympische zwemwedstrijden te Londén en te Helsinki heeft deelgenomen en sinds dien door huwelijk de Belgische nationa liteit verwierf, eventueel in de Belgische ploeg voor Melbourne zou kunnen worden ■pgenomen. Op Imit. Eng. tafeltennis kampioenschappen De titel in het heren enkelspel op de internationale tafeltenniskampioenschap- pen van Engeland is gewonnen door de Hongaar Geytvai. Hij versloeg de Brit Venner in de eindstrijd met 18-21, 21-19, 21-16, 21-11. De Hongaarse Gizi Farkas veroverde de titel bij de dames door haar landgenote Eva Koczian met 21-14, 22-20, 21-15 te verslaan. Het damesdubbel werd gewonnen door het Engelse paar Diana Rove-Ann Haydon. dat een 21-18, 21-14, 21-10 overwinning behaalde op het Hon gaarse dubbel Farkas-Solyon-Kerekes. Het heren dubbelspel ging naar de Hongaren Szepesi en Gyetvai, die in de finale hun landgenoten Sido en Koczian me'. 15-21, 21-15, 21-17, 18-21, 21-15 ver sloegen Verzekeringsgelden verduisterd. De of ficier vdn justiti ete Groningen heeft don derdag tegen de agent-incasseerders van een verzekeringmaatsohappij, L. B. en H. N.. beiden uit Groningen één jaar, waarvan drié maanden voorwaardelijk, en anderhalf jaar gevangenisstraf geëist. Zij warén elk met 2800 gulden naar Duitsland gevlucht, toen bij een financiële controle hun reeds eerder gepleegde knoeierij aan het licht dreigde te komen. Meisje overreden. De tienjarige Ber- ta Bakker werd donderdag, toen zij de stationsstraat in Voorthuizen overstak, door een auto aangereden. Het kind waa op slag dood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 4