CHRISTELIJK van Pro Rege op stapel Utrechtse universiteit werkt mee aan een nieuwe „Wettstem' u ,L| Een Nederlands jubileum 2 ZATERDAG 3 MAART Reeks benoemingen van synode der Geref. Kerken art. 31 K.O. Vijf vragen van ds. C. Vonk (Schiedam) over de zaak-Kralingen De generale synode van de Geref. Kerken onderhoudende artikel 31 K O, heeft gisteren te Enschede haar zitting aanvankelijk in comité voortgezet. Na dat de vergadering openbaar was ge worden, deelde de praeses mede, dat de synode benoemd heeft tot deputaten voor de correspondentie met de hoge overheid prof. C. Veenhof te Kampen, mr. J. W. Bast te Meppel, ds. H. Bou- ma te Assen, ds. D. van Dijk te Gro- ningen, notaris C. van Drimmelen te Barendrecht, dr. L. Roeleveld te Sche- veningen, T. Slkma te Kampen, J H Veenkamp te Amersfoort en mr. H. de Wolde te Scheveningen, primi en mr. P. A. C. Schilder te Assen en ds. F. de Vries te 's-Gravenhage-Oost, secundi. Idem voor de radio-uitzending van kerkdiensten ds. D. Vreugdenhil te Zwolle, ds. O. W. Bouwsma te Kampen, A. Veltman te Kampen. C. C. de Vlies te Hattum en ds. J. Waagmeester te Hasselt, primi en J. Schep ta Amers foort en D. W. L. Milo te Nunspeet, Moundl. Idem voor de psalmberijming ds. J. J. de Vries te Zuidhom, drs. J. P. Let- tinga te Kampen. IV. Meijer te Gronin gen. D. W. L. Milo te Nunspeet, H van der Schaaf te Amsterdam, ds. J. Sme- llk te Groningen, ds. I. A. Krijtenburg ta Zaamslag en P. van Dijke te Breda, primi en J. van Doorne te Baarn en ds Advertentie Boek VAN DE DAG ,,De Wereld van Albert Schweitzer", in beeld gebracht door Erica Ander son met teksten van Eugéne Exman, Ned. vertaling van Clare Lennart, uitgave Ad. M. C. Stok. Zuid-HoUand- sche Uitgeversmij. Den Haag. TN ALLE OPZICHTEN een pracht uit- gave in fors formaat, zowel wat de buitengewoon goede foto's betreft waarbij de laatste foto van dr. Schweit zer uitblinkt. Een ontroerend beeld wordt gegeven van de lijdende primi- In Christelijke kring 'wordt veel strijd gevoerd rondom' dr. Schweit- die rustig voortwerkt in het woud. Het antwoord op die strijd vindt men niet in de filosofische uitspraak, welke dit boek citeert, doch elders in Schweitzers eenvoudige uitspraak Meester heeft me geroepen en ik ben gegaan". Schweitzer heeft alles opgege ven ook de roem om te gehoorzamen, hij is nog beroemder geworden, en zo is hij de uitbeelder van gehoorzaam heid, die duizenden voor hem, samen met hem en na hem hebben getoond. Hij is een van de velen, die in Nieuw- Guinea. Suriname, de Congo of elders Christus gevolgd zijn en hem hebben gevonden op het ziekbed en de onbe- schrijfelijkste ellende; die Christus heb ben verpleegd, gevoed, geopereerd er genezen, zoals de Bijbel het ons leert Dank zij zijn duizendvoudige talenten if zijn werk aan de vergetelheid ontrukt, waarin duizenden anderen arbeiden. A. Hoekstra te Utrecht, secundi. Idem voor de drie formulieren van ■nigheid en de liturgische formulieren; prof L. Doekes te Kampen, ds. J. Bos ce Kampen, ds. J. Kamphuis te Delfs- haven. dr. H. M. Mulder te Kampen, prof C. Veenhof te Kampen en ds. C. Vonk te Schiedam, prlml en G. Booij te Enschede, K. C. van Spronsen te Goes en ds. G. Vis te Kampen, secundi. Idem voor de correspondentie met de buitenlandse kerken ds. J. Meester te Amsterdam-Zuid. ds P A den Boeft te Helpman-Groningen, ds. J. van Dijk te Schildwolde, ds. J. Hettinga te Har- llngen, S. van R-msen te Utrecht, ds. W. G. Visser te Utrecht en K. Wieren- ga te Groningen, primi en ds. Jac. van Nieuwkoop te Scheveningen, G. Ven hulzen te Middelburg en ds. J. A. Vink te Amersfoort, secundi. Tot leden van de commissie inzake bijbelvertaling werden benoemd voor het Oude Testament de heren ds Joh. Francke te Hoogeveen. ds. J. Fa- ber te Deventer, ds. K. de Hoop te Ol- denzaal. ds. J. C. Janse te Zutphen. as. J. B. Jongeling te Apeldoorn, drs. J. P. Lettinga te Kampen, ds. J. van Raalte te Harderwijk, ds. G. Roukema te Ede, prof H. J. Schilder te Kampen, ds. W. G. Visser te Utrecht en ds. I. de Wolf te Enschede en voor het Nieuwe Testament ds. R. Brants te Bergent- heim, ds. J. van Dijk te Schildwolde. prof. dr. H. J. Jager te Kampen, drs. H. Veenema te Rodeschool. ds. J. J Verleur te Lisse en ds. G. R. Wiskerke te Schouwerzijl. De classis 's-Gravenhage werd aange- ezen voor het uitschrijven van even tuele bededagen en het moderamen der synode als commissie van voorberei ding voor de volgende synode. Hierna zette de synode de discussie over de zaak Kralingen voort. Ds. C. Vonk betoogde, dat hij wel veel lof had voor het rapport, maar h(j nam het de commissie toch kwalijk, dat zij de ker- keraad van Kralingen ambtsverzuim heeft verweten. Aan de hand van no tulen en hem ter beschikking staande stukken meende spreker te kunnen aantonen, dat hiervan geen sprake is geweest. Hy releveerde de gang van zaken en stelde de commissie vijf vra gen, namelijk of het wel nodig, juist, rechtvaardig, volledig en nuttig is, wat zij In haar rapport heeft gezegd ever het kerkelijk beleid van Kralingen met het oog op de aldaar gerezen moeilijk heden. Hierna verdaagde de praeses de zit ting tot dinsdagmorgen tien uur. Dan zal de zaak-Kralingen verder worden behandeld. De Columbiaanse regering beeft prof. dr. C. F. A. van Dam, directeur van bet Spaans. Portugees en Ïbero-Ameri- kaans Instituut te Utrecht benoemd tót officier In de orde van San Carlo! wegens lijn verdiensten voor de cul turele toenadering tussen Columbia Beroepingswerk NED. HERV. KERK GEREF. KERKEN eind april in dienst te tre- en als res.-legerpredikant. Kand. M. v. d, Sijs, is verhuisd en oont thans: Bos en Lommerweg 245 I, Amsterdam-West, tel. 120349. GEREF. GEMEENTEN Tweetal: te Ierseke P. Honkoop te Rijssen en M. Blok te Rotterdam-C-, wie eerstgenoemde is beroepen. Mensen en feiten lp 23 maart hoopt aan de Vrije Unf versltelt te promoveren tot doctor in de godgeleerdheid ds. A. Wind. miss. pred. van de geref. kerken van Fries land-Zuid, op het proefschrift; „Leven en dood in het Evangelie van Johannes en In de Serat Dewarutje, met elenctlsche confrontatie". Ds. Wind is thans 31 jaar oud en hoopt op 17 april weer met zjjn gezin naar Indonesië te vertrekken. Blijdschap in de hemel] Verrassend grote belangstelling van militairen verloren zoon. hT, wai/h^Weer vier nieuwe tehuizen had het wel heel bont gemaakt in zijn leven. Maar er kwam een ogenblik dat hij tot bezinning kwam. Dat hij zei: „Ik zal op staan en tot mijn vader gaan." En hij deed het ook. Die oudste zoon, die Jezus te kent in zijn gelijkenis (Lucas 14) eigenlijk heeft meer weg van een verloren zoon. Niet dat we dat met ze kerheid kunnen stellen, maar uit de gelijkenis blijkt niet dat hij ook zo'n moment gekend heeft: zo'n moment va EEN WOORD VOOR VAN- DAAG bezinning en van het zich gewonnen geven aan God. De een lijkt op de jongste, de ander op de oudste maar op wie ,u ook lijkt, ook in uw leven moet dat ogenblik aanbreken of aangebroken zijn waarop ge zegt: „Ik zal opstaan!" En waarop ge de daad bij het dat woord voegt. En hoe ge ook tot God komt als ge werkelijk wilt komen als naar het vaderhuis, dan is er blijdschap in de hemel. Nooit heeft God iemand geweigerd. Sta op en ga. Want die hemelse blijd- Embleem-actie belooft groot succes te worden belangstelling onder de militairen voor de Chr. Militaire tehuizen, speciaal de zeven tehuizen die kortgeleden op de Veluwe. in Brabant en in Drenthe in gebruik genomen zijn, ts op het ogenblik meer dan verrassend. De tehuizen worden tijdens een weekend door 1000 tot 1S00 militairen be zocht. wat uiteraard de tehuisleiders voor grote problemen plaatst Maar juist deze prachtige resultaten, die zelfs voor het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Militaire Bond Pro Rege boven de ver wachtingen uitgaan, openen de ogen voor de perspectieven, die elders nog liggen. En dan moeten in het bijzonder Schaarsbergen en Valkenburg bij Leiden vorden genoemd. In Schaarsbergen, waar een bezetting ligt van circa 5000 militairen, kan de burgerbevolking, die zelfs minder zielen telt, met geen mo gelijkheid de soldaten een behoorlijke recratie bieden. In Valkenburg, waar de Marine Luchtvaart Dienst is gelegerd, is ook in het geheel geen militair tehuis aanwezig. Een aantal interessante bij zonderheden over de nieuwe activiteiten van Pro Rege deelde de heer W. Nieu- weboer, secretaris, ons gisteren tijdens een persconferentie te Utrecht mede. Pro Rege heeft enige tijd geleden reeds plannen opgezet jjaAj burg en Schaarsbergen stichten in Valken- ,0... komen tot het tehuis Deze plannén schap zal ook doorstralen in uw leven op aarde. Schriftondersoek vroeger en nu (II) r Prof. dr. W. C, van Unnik Een werk dat vele jaren duren zal i Nederland. MELODIE en WOORD der Ethergolven ZONDAG 4 MAAKT 1 I n. VARA: 8 00 Nws; weder dienende; 9 45 „Geestelijk 10.30 R<_ •ntwoordlnf AVRO: 13.00 Mil Spoitaplegel; 11.— fi - -• 12.30 afrekei 12.45 Orgelspel: 13.00 Nws: 13.05 Meded of S«m; 13.07 „Het Leger des HelLs en het ederlandse Bedrijfsleven", ctus; 13.10 V d strijdkrachten: 14.00 Boekbespr: 14.20 Ra dio Philharm ork en aoUste; 15.25 „De zwerftochten van Odyaaeua". hoorap; 15 55 Dansmua 16 30 Sportrevue. VPRO. 17 00 Ge sprekken met luisteraars: 17.15 „Het plat teland nu". VARA: 17.30 Hoorsp v d Jeugd. 17 50 Nws en sportuital; 18.05 Sportjourn; 18.30 Amus mux; 19.00 Op de keper be- Puzzel mee 1 6 I 17 <u 1 '3 14 I'7 1 1 schouwd: 19.30 Cabaret AVRO: 20.00 Nwi 20.05 Gevar muz; 20 50 Hoorsp „Johnn Perikel": 21.05 Disco caua; 21.45 Amus mui 22 20 Journ: 22 30 Gram: 23 00 Nws 23 1 Aot of gram: 23 25—24 00 Franse m-_z Hilversum II 298 m. NCRV 8.00 Nws e weerber; 8.15 Orgeiconc; 8.30 Morgenwij ding. 9 16 Geestelijke liederen. KRO: 9: Nws. 9.45 Gram; 9.55 Hoogmis; 11.30 Gram 12.20 Apoló- 13.00 Nw Instr trio; 12 55 13.40 Boekbespr; 13 55 Gra kind; 14 30 Pianoduo; 15 05 Gri rlton en plano; 15.45 Gram; muz; 16.15 Sport; 16 30 Vesper- 13.10 Dai iwtfw m; 15.15 Bi 15.50 Licht IKOR: 17/ Katholieke Ker Oud Bisschoppelijke de Oud-Katholieke lijk ge- Kerk in Nederland; 18.15 Interkerl snrek; 18.35 Filmrubriek; 18 45 NCRV: 19 00 Boekbespr; 19 10 Nw 23.15-24.00 Gram. MAANDAG 5 MAART Hilversum I 402 m. AVRO: 7.00 Nws; Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws: 8.15 Gra 1.30 Schoolradio; 12.00 Electroni ens; 12.30 Land- en tulnb med platteland; 12.45 Gram; 1: se Eederen; 15.25 Hersengym; 15 16.35 Idem; 16.45 Het Spectrui Jram; 17.30 Uit de Jeugdbewegin PUZZEL No. 356 Horiiontaal: 1 gonzende menigte: 3 vloeistof; 6 aardig: 10 bevreesd; 12 aspunt; 14 grondtoon; 15 punt van een vork; 16 gereedschap; 18 gelijk- matig. Vertikaal: 1 vissoort, 2 gezinslid, 4 overwinning; 5 deel van het etmaal: "m"? 7 getiide: 8 blaasinstrument; 9 het I Lan£ inzamelen van de te velde staande ge wassen; 11 insekt; 13 bergplaats; 14 gemeente in Noord-Brabant: 17 pers. voornaamwoord. OPLOSSING PUZZEL No. 355 Horiiontaal 1 amper, bast; 2 paar. ara. e.o.: 3 paradijs, dr.: 4 el. meun. een: -5 laat. kassa: 6 Fin. spa. lid T -.vl O O nu 18.15 Orgelspel; 23 25—24.00 Front- NCRV: 7 ÏJ1T DIT INTERNATIO NALE overleg is een nieuwe vorm voor het oude plan geboren. Halle zal onder auspiciën van de Deutsche Akademie der Wissenschaften" te Berlijn het Joods-Helle nistische deel voor zijn re kening nemen, terwijl Utrecht onder de auspiciën de Koninklijke Ne derlandse Akademie de 19de studie van het Nieuwe Tes- lament ontzaglijke vorderin gen gemaakt. Niet alleen werd de kennis van de handschriften, waarin de tekst bewaard gebleven ls. xeer uitgebreid door wijd vertakte en verfijnde onder zoekingen. maar ook is de taal en de wereld, waarin het N.T. ontstond, veel be- ter bekend geworden. De omvangrijke „Kommentar Aj verzameling ruw mate- opgravingen brachten veel zum N.T. aus Talmud und riaal. ten dele nog totaal nieuwe documenten Midrasch" in vijf delen, volledig. Het Joods-Hellenis- w uit de eeuwen rond Christus' verschenen tussen 1922 en tische deel omvatte onge- Wetenschappen te Am- geboorte aan het licht. De 1928; sindsdien behoort het veer 22.000, het Heidens-Hel- sterdam de zorg voor het betekenis van veel woorden tot de onmisbare gereed- lenistische deel 25.000 kaar- Heidens-Hellenistische is daardoor duidelijker ge- schappen van elk N. Testa- ten. waarop de eerste resul- deel 0p zich zal nemen worden. mentlcus, waar ook ter we- taten van het onderzoek wa- {.p.v. Uppsala. Dat men Het leven In de Romeinse reld. Maar een derde ter- ren vastgelegd. Tijdens de luervoor een der tfeder_ Keizertijd, de geestelijke en rein bleef nog onbesproken: Tweede Wereldoorlog slaag- d universiteiten nun godsdienstige stromingen wat .;an tot opheldering van de prof. Fridrichsen uit Upp- zijn dank zij de arbeid van het N.T. aan Griekse en La- sala Cm het neutrale Zwe- gezocht heeft, vindt zijn veel onderzoekers voor ons tijnse schrijvers ontleend den), die van meet af aan oorzaak o.a. m het feit, zichtbaar geworden, zoals worden? bij het werk betrokken was dat het centradl gelegen dit honderd jaar geleden on- Deze laatste taak werd in geweest erin. om contact is en bepaalde gunstige denkbaar was. Anderen, 1915 aangevat door eUn met Halle op te nemen. De vooruitzichten biedt. Hoe- Joódse en Christelijke ge- Duits hoogleraar, de beken,- onderneming zou t.z.t. door arbeids- leerden hebben de wereld de Georg Hemnci te Leijp- Halle en Uppsa.a worden fd U dUS derruiakt is van het Jodendom uit Je- zig, die ip dat jaar een cf-\ voortgezet. Ondanks de ge- verdeling gemaakt ts, zus' dagen en van de later culaire deed uitgaan, waavV varen van de oorlog slaag- wordt het werk toch als levende rabbijnen ontsloten, in hij zijn plannen uitetrl- de Fridrichsen erin om het een geheel beschouwd, dat Dc in Christelijke kringen zette Hij had de medewer- Heidens-HelUnistisóh deel door de samenxberking gesmade en gevreesde „Bij- king van een aantal beroem-ongeschonden uit Duitsland van Ualle en utrecht tot belcrltlek" heeft deze grote de vakgenoten n.l. Deiss- te krijgen, waarmee het stand gebracht zaX wor_ zegen gehad, dat zJJ tot man, von Dobschutz, Lietz- voor vele niet denkbeeldige nnrlor steeds nauwgezetter studie mann en Windisch. Enkele gevaren gespaard was. Dit 9"®er supervisie van en uitleg van de Schrift prik- maanden later stierf Hein- betekende echter niet, dat een internationale groep. kelde. Voor een juiste ver- rici echter. Daarna kwam de voortzetting van het werk klaring van het N.T. is het de leiding in handei. van gegarandeerd was. In be- Als gevolg hiervan heb- noodzakelijk met deze nleu- Ernst von Dobschütz. Om- slag genomen door allerlei ben de kaarten uit Upp- we gegevens rekening te streeks het einde van de eer- ander werk en later door sala kortgeleden weer een houden. Maar het materi- ste Wereldoorlog bleek, dat ernstige ziekte, die de dood ei aemaakt nu van aal ligt verstrooid In aller- men in Engeland een soort- ten gevolge had, heeft Frid- Utrecht lei schri«vers en vele ge- gelijk plan wilde gaan uit- richsen er vrijwel niets aan uppsala rwar Utrecht, schriften* Daarom rees het voeren. De onderhandelin- kunnen doen. Slechts één waar ze vorige week be- plan om een nieuwe .."wett- gen leidden er toe, dat de studie over Phitarchus en houden aangekomen zijn. steln" op de hoogte wan de Engelsen van hun onderne- het N.T., geschreven door Zij vormen de grondslag tegenwoordige stand der we- ming afzagen en het reeds een van zyn leerlingen, was Voor een werk, dat ver- '"-■"Pt.— d, oorlog In mijn eerste, artikel schikking stelden. Het werd weer mogelijk was om de 0 nemen. Eeist zul- wees ik er op. dat Wett- een volledig Duitse aangele- stand van zaken enigszins te 'en de kaarten gesorteerd steins verdiensten bestonden genheid. De werkwijze v as overzien, bleek het. dat men moeten worden om vast in een voor zijn tijd voor- deze. dat aan een aantal in Halle (Oostzone van te stellen, wat reeds aan- treffelijke verzameling medewerkers verschillende Duitsland) het plan weer wezig is. Dan zullen com- van gegevens over de tekst schrijvers werden toebe- wilde opnemen onder de in- m&ltaren en tijdschrift- er, over de Joodse en hei- deeld met de opdracht daar- spirerende leiding van prof artiUpign npcnntrnle-Prd dense omgeving van het uit alles te verzamelen, wat Kurt Aland, een uitstekend gecontroleerd I N.T waardoor de verkla- maar enigszins licht op het organisator. Uit Zweden ™oeten worden om te zien, ring verhelderd kon worden. N.T. zou kunnen werpen, kwam echter het bericht, wat vroeger onderzoek I De enorme massa van het Bij de voortgang van het dat het daar om allerlei re- opgeleverd heeft. Daarna althans beschikbare materi- werk bleek het noodzakelijk denen onmogelijk was de zullen de honderden en al op ieder van deze ge- een splitsing aan te bren- zaak voort te zetten. Na nog eens honderden ae- - _en tussen een zgn. Joods- overleg van een aantal ,„4 [ellenistisch deel (de Griek- Nieuw Testamentici kwam j Oudheid e vertaling van het O.T.. evenwel vast te staan, dat moeten worden bewerkt. v.„o verschillende werk- de wijsgeer Phüo en de ge- het een plicht was om dit gebieden verdeeld, ove- schiedschrijver Josephus noodzakelijke werk te con- Tenslotte zal uit al dit ru- rigens zonder dat dit eigen- voornamelij-k) en een Hei- tinueren. Terecht was men we materiaal een toelichting lijk zo beraamd was. dens-Hellenistisch deel. Na aan Duitse zijde de mening op het N.T. moeten worden De arbeid aan de Griek- het overlijden van v. Dob- toegedaan, dat er geen spra- samengesteld. Maar het om- se tekst van het N T is op schiitz werd Hans Windisch ke meer van kon zijn, om vangrljke werk wordt ge- het ogenblik in bewerking (die van 1914—1929 hoogle- dit op nationaal niveau te daan ln het blij besef, dat bij een zeer uitgebreide raar te Leiden geweest wasl doen, maar dat er alleen het alles tot een dieper en groep van Engelse en Ame- in Halle benoemd, maar de- kans op succes was, wan- voller verstaan van het rikaanse Nieuw Testamenti- ze overleed zeer spoedig na neer het door een brede in- evangelie van de Here Jezus ci. die in nauw c verleg het zijn ambtsaanvaarding in ternationale samenwerking Christus lelden zal. Voor werk hebben opgezet en aan 1935. Daarmede kwam nu gedragen werd De nauwe- Utrecht Is het een voorrecht de uitvoering werken. Wat 20 jaar geleden de arbeid re aaneensluiting van de en een eer, dat aldus het de laat-Joodse geschriften tot stilstand. De omstandig- Nieuw Testamentici in der rabbijnen tot ophelde- heden in Hitler-Duitsland internationale „Studii ring van het N T. kunnen waren verre van gunstig Novi Testamenti Societas" verscheen, zeer daadwerke- bijdragen, is met verbazing- voor dit soort wetenschappe- sinds 1947 met jaarlijkse sa- lijk aan de totstandkoming wekkende ijver door een lijk werk; de kerkelijke menkomsten schiep hiertoe van de „nieuwe Wettstein" Duits predikant Paul Biller- strijd eiste de aandacht op. een goede mogelijkheid. mag meewerken. b:eden maakt het onmoge- alleen nog op het opheffen bouwstop. Voorts komt er nog een huis in Maarn en op Rozenburg. Het huis in Maarn is voor Pro Rege grote verrassing, want een inwoner deze gemeente draagt op eigen initiatief zorg voor de bouiw, zodat het tehuis de 9ond gratis aangeboden wordt. Op Rozenburg gaat het om een type tehuis, zoals onlangs in De Lier in ge bruik is genomen, Het is bestemd voor de 300 a 400 man. die hier nabij het natuurreservaat De Beer zijn gelegerd. De kosten bedragen ongeveer f 25-000 die voor het overn-ote deel door over heidssteun en niet te vergeten door de bevolking van Rozenburg, die bijzonder veel doet voor de totstandkoming van het tehuis, worden bijeengebracht. Voor deze kleinere tehuizen op Rozen burg en in Maarn speelt de kwestie van de bouwstop niet. Voor Valkenburg en Schaarsbergen ligt dijt echter anders. De bouwkosten voor beide tehuizen bedragen meer dan 100.000. Het plan Valkenburg Dat men het plan Valkenburg rond heeft gekregen is voor een belangrijk deel te danken aan de prachtige mede werking van het departement van oorlog. Daarbij kwam nog de steun van de gemeentebesturen van de omliggende ge meenten Rijnsburg, Katwijk en uiteraard Valkenburg zelf. De burgerbevolking van deze gemeente zal waarschijnlijk zelfs nog een bedrag van 20.000 a 25.000 bijeenbrengen B. en W. van Katwijk zijn niet ongenegen gebleken een stuk grond beschikbaar te stellen. Het tehuis krijgt o.m. een studiezaal, een conversatiezaal. een spelzaal en een speciaal vertrek bijv. voor het houden van dëbatingavonden, het spelen var grammofoonplaten enz. Dat de medewerking ook van de auto riteiten frappant was, blijkt wel uit het feit, dat het bouwplan in een week tijds was goedgekeurd. Architect is de heer A. N. van Donkelaar te Woerden, die reeds elf tehuizen voor Pro Rege bouwde. Het tehuis in Valkenburg zal het eer- e nieuwe marine-tehuis van na de oorlog in Nederland zijn. Het tehuis in Sohaarsibergen zal on geveer een zelfde inrichting krijgen. Voor de financiering van de bouw ls hier de medewerking verkregen var de gemeente Arnhem en van het depar tement van oorlog. Een comité, dai verder niet gehoemd wenst te worden, braoht 10.000 voor de inventaris 'bijeen. Wat betreft de tehuizen kan ten shotte nog vermeld worden, dat het paviljoen op het terrein van het Bronovo-ziekenhuis in Den Haag hier binnenkort zal n: ten verdwijnen. Het hoofdbestuur eenter. bereid een lening te sluiten a een .nieuw, gebouiw, indien een aantal nieuwe ietjen wordt aangeworven, dat jaarlijks ten minste 6.000 bijeenbrengt m contributies. Bijzondere acties Hoewel het met de belangstelling voor de tehuizen en de acties voor het werven leden uitstekend gaat, heeft het hoofdbestuur gemeend nog enkele bijzondere attracties te moeten organi seren, want de grote uitbreiding van het aantal tehuizen heeft over 1955 een kapitaalintering van 50.000 betekend op de begroting voor 1956 verwacht men een intering van 63.000. Deze 63.000 moet nu extra opgebracht wor den door bijzondere ledenwerfacties. Een attractie, waarvoor ongetwijfeld duizenden Nederlanders grote interesse zullen hebben, ls de embleem-actie. De emblemen, die bij land-, lucht- cn zee macht in gebruik zijn. zullen in acht kleuren op ware grootte worden afge beeld. Aan de contribuanten van de bond wordt voor elke bijdrage van 10 cent een embleem ter beschikking gesteld. Later zuHen hiervoor ook albums voor zien van een uitvoerige tekst verkrijg baar zijn. Gedurende drie Jaar zullen er zo 144 emblemen (elke drie maanden twaalf) uitkomen, waarvan 50 landmacht (elk regiment heeft bleem). meer dan 50 van de zeemacht (alle oorlogsschepen hebben een afzon derlijk embleem) en enkele tientallen squadronemblemen van de luchtmacht. Behalve, dat de bond door deze actie financieel gesteund wordt, zal boven dien het Nederlandse leger nog meer in de belangstelling komen van het volk. De propaganda-afdeling biedt voorts voor 25 aan nieuwe leden een beèldje aan van Bartje en bü geringere bedra gen oud-Hollandse lepeltjes en ft van het Koninklijk Huis. Om tot een juist begrip te komen wat er leeft onder de militairen, zal enquête worden ingesteld naar het be steden van de zondag in de tehuizen. Het resultaat hiervan zal in de loop dit jaar worden bestudeerd, waarna eventueel volgend jaar bepaalde plannen kunnen worden uitgewerkt. 7.10 Gewijde x>rd voor de a«g; o.v 815 Sportultsl; 8 25 Gra zieken; 9 25 V i ninb 0.05 Gram; 00 Gram: 11.20 Geva 'oor hoer en tuinder: meded. 12J3 Hollandse 11e- Lethe. ra, po: 8 agio. edoch: 9 pogen. Edam. Vertikaal: 1 appelflap: 2 rrtaal. ai. ego; 3 parmantig; 4 era. ets. hoe; 5 rad. uk. peen: 6 briin. aarde: 7 aas. Esla. o.a.; 8 SE. de. sip, ca; 9 tornado, HM. of act; 45 Gr» Mi.46 V d pole ork; 15 45 Gram; 13 00 Nws; 13.15 05 Schoolradio: vrouw; 15.16 Metro- 16 00 Bijbeloverden- 14-30 16 30Kaï V d Jeug 17 48 Regeringaultz zee mr S M MeeUter: 1 Nederlands Antillen. :ft.00 Gemei 18 20 Sportuitïl: 1830 Gram; 18 4< les 19 00 Nws en weerber 19'.0 OrgeU Rijksdelen over- S M Meelker: Het kadaster op de 0*6 koor: 19 30 Pari de muz: 22 45 5315 Gram; Esperanto. gelote: rdspel: 20.00 r$P 211. 30.45 I 23 40—24 00 Het Evangelie 75. „Als wij hem morgen niet vinden, zal ik een nieuw? sleutel moeten laten maken. Ik denk, dat wij de zuidelijke deur vannacht wel ongesloten kunnen laten," besloot ik weifelend. „Ik doe het liever niet; ik heb genoeg van al die lui, die door onze vleugel rondsluipen." Maida's zorglijke ogen ontmoetten de mijne en zij huiverde even: zij trachtte te glimlachen maar haar lippen trokken zich strak samen. „Ik raak er meer en meer van overstuur," er kende zij. „Denk eens aan, Sara; het is nog maar 4 dagen geleden sinds dat dineetje bij Co- role. Hoe is het mogelijk! Er is zoveel ge beurd. Het lijkt wel maanden!" „Vandaag is het dinsdag." rekende ik uit. „Dat etentje was donderdagavond laatstleden neen, Maida, 5 dagen „Nu, 5 dagen dan," gaf zij verwezen toe. „Welk een 5 dagen! Als het maar weer warm en zomers en zonnig zou willen worden. Ik geloof, dat het dan beter zou gaan. Ik ben er zeker van, dat dat met mij tenminste het geval zou zijn!" „Ik heb een hekel aan deze voortdurende mot regen." beaamde ik vrij lusteloos. „Daar zit iets eerlijks en hartigs in een echte regenbui, maar dit weer is ellendig." „Alles wat ik aanraak is klam als als een lijk." Zij fluisterde de laatste woorden en ik ge loof, dat zij haar zelf verraste, want zij keek verschrikt en een beetje overstuur. Een rood lichtje scheen "er de gang in bo ven een deur en ik wilde er heengaan. „Vergeet niet om' HOu het „De zuidelijke deur eindigde Maida mijn lachje. „Juist." Ook ik trachtte te glimlachen. Ik herinner mij, dat ik bedacht, terwijl ik mij snel naar het sig naal begaf, dat onze woorden wel een beetje le ken op die van soldaten, die de strijd tegemoet gaan tenminste wat de geest betreft. Ik zag daar iets van in 1918; ik was toen in een hos pitaal, dat eens. ik hoop bij vergissing, werd ge bombardeerd. In geval van een keuze tussen het gebombardeerde hospitaal aan dat sombere front en de trieste klamme nachten van de nachtdienst in het ziekenhuis, waar de geringste of minste beweging je de adem deed .inhouden en elk ge ritsel je kippevel gaf, zou ik verre het gebom bardeerde hospitaal verkozen hebber. Daar ver wachtte men het schrikaanjagende, men wist vanwaar het kwam Hier was elke deuropening een stomme bedreiging; elke kamer en e'ke hoek en elke alkoof kon de dood herbergen. Het zie kenhuis leek te ruim, te groot, te donker. Tot zelfs onze schorten schenen te fluisteren en van vrees te ritselen in die verlaten gangen en kale muren en getemperde lichten en schaduwen. Ik had de deur van de wachtkamer opgenge- laten en terwijl ik aan mijn werk ging, luister de ik naar de telefoon. Dr. Hajek heeft tot taak die des nachts te bedienen en hij heeft zijn kamer tot dat doel bij de spreekkamer, r ik hoopte, dat ik, als ik O'Leary het eerst hoor de bellen, in staat zou zijn bij de telefoon te zijn tegen de tijd, dat Fred Hajek, die vast slaapt, zou zijn wakker geworden. En toen ik ten slotte het gedempte geratel hoorde, was ik toevallig aan de lessenaar met lijsten en ik liet eenvoudig pen en alles vallen en liep snel de gang door die ons verbindt met de hoofdafdeling van het ziekenhuis. Ik nam de hoorn van de haak en hijgde zo hevig, dat ik een ogenblik wachten moest om op adem te komen voordat ik kon antwoorden De deur, die naar dokter Hajek's kamer leidde, bleef gesloten en ook dokter Balman, in de grote spreekkamer, was niet wakker geworden, zodat ik de afstand in geen tijd moest hebben af ge legd. Natuurlijk was het O'Leary. „Ja, zuster Keate." zei ik met gedempte stem, in de hoop dat haar klank niet door die gesloten deuren zou dringen. „Ik wil heel graag met u spreken." Hij moest het dringende in de klank van mijn stem hebben gevoeld. „Zal ik dadelijk komen?" (Wordt vervolgd'I r\E Dr. Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk instituut ten dienste van de Partij van de Arbeid, viert in deze dagen zijn tienjarig bestaan. Het viert dit ju bileum op oorspronkelijke wijze. Het heeft aan een anti-revolutio nair, een lid van de K.V.P. en een liberaal gevraagd, uiteen te zetten, welke bezwaren zij hebben tegen de P.v.d.A., waarna dan telkens een socialist uiteenzet, hoe hij denkt over de A.R.P., de K.V.P. en het liberalisme. Vandaag is er bovendien nog een meer algemene discussie over het socialisme, tot het deelnemen waar- personen van onderscheidene opvattingen zich bereid hebben ver klaard. Dit laatste is bijvoorbeeld het geval met dr. W. P. Berghuis, de candidaat voor het voorzitterschap van de A.R. Partij, en met prof. dr. H. van Riessen, de bekende auteur van het boek over de ontwikkeling der maatschappij. Q1STERAVOND dan heeft, naast de r.k. hoogleraar Schlichting. prof. Donner zijn bezwaren tegen het socialisme ontwikkeld, waarna de heer N. Stufkens hetzelfde heeft ge daan met zijn bezwaren tegen de A.R.P. en in het algemeen tegen de „confessionele" partijen. Het is, als wij het zo zeggen mo rn, in dit openhartige gesprek over wat ons als volksgemeenschap bindt en scheidt, een echt Nederlandse avond geworden. Terecht zei de voorzitter bü de aanvang: gelukkig een land, waar de geestelüke stro- mingen tot deze confrontatie met el kaar bereid zün. Deze opzet lag stel lig in de lijn van wat de naamgever van het wetenschappelük instituut, dr. Wiardi Beekman, wiens nagedach tenis ook wü gaarne eren, steeds als mogelykheid voor ogen heeft gestaan. Maar juist door de openheid en de openhartigheid van het gesprek, een gesprek waarin het respekt voor eikaars opvatting steeds meesprak, kon men ook te duidelijker zeggen, waarop het aankwam. 2^0 liet prof. Donner niet na, te betogen hoe in de denkbeelden en de praküjk van de P.v.d.A. een staatsbeschouwingnaar voren komt, die eenzydig nadruk legt hierop: dat de staat een (democratische) ge meenschap is. Men ziet daarbij te gemakkelük voorbü, dat het wezen van de staat hierin bestaat, dat hü zün wil oplegt, oplegt met dwang zelfs. Er heeft zo .overtrekken" van de staatsge- meenschap plaats en bü de socialis ten mist men pijnlijk het besef voor de grote gevaren, welke er juist in zulk een uitbreiding van de staats macht liggen. Deze staatsbeschouwing veronder stelt bewust of onbewust, gewild of ongewild een bepaalde visie op de mens en op de menselijke ver houdingen. Dat mensbeeld van het socialisme kenmerkt zich door een zeker optimisme. Voor het socialisme :ns in feite een tamelük on gecompliceerd wezen en men is daar geneigd, in de mens vooral zün goede wil op te merken. jyjET dit ongecompliceerde karakter, dat het socialisme aan zün mens beeld geeft, hangt samen, dat het in de samenlevingsverhoudingen, die er naast do staatsgemeenschap Immers groten getale zün, verscheiden heid en veelzinnigheid miskent. De verschillen in de samenlevingsver houdingen ziet men in het socialisme meer van kwantitatieve dan van kwalitatieve aard, zodat men ze te veel als in één groot samenlevings verband dat van de staatsgemeen schap vat. Zo heeft het socialisme te weinig oog voor het eigenaardige van het niet-statelüke leven. Dit hangt uit eindelijk hiermee samen, dat het zich, althans als parüj, heeft „afge schermd" van God en van Zün scheppingswerk en dat het voorbij ziet hieraan, dat de mens een wüder perspectief nodig heeft, meer nodig zelfs dan brood. Van zy'n kant heeft de heer Stuf kens kritiek geoefend op het ge mak, waarmee van confessionele züde men zich soms heeft beroepen op de Goddelüke openbaring. Hij zag in de staat wel degelük een gemeenschap „ons ten goede", waarbü mogelüke gevaren worden ingeperkt door een toegenomen verantwoordingsplicht van de overheid. Advertentie

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2