|Wcuwe £riltsrt)c (iTourant Mevrouw Bouman nu van alle hulp verstoken Metz: uniek in kleur en lijn Jordanië stuurt onverwacht de generaal Glubb naar huis S.E.RtZiekenfondsraad eenzijdig samengesteld Schip bij Terschelling gebroken en gedeeltelijk gezonken VRIJDAG 2 MAART 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zesendertigste Jaargang No 10592 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB Chef-Red.: H. W. I. ENSERINE CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastlcli Is gfiebleoen tngn her! In tcgljcospoct" ZIE PAGINA 5 DEN HAAG ONTSTELLEND Mr. Van Empel moet Indonesië 11 maart verlaten hebben NAAR AANLEIDING van de weigering der Indonesische regering om het bezoekersvisum van mr. A. C. van Empel te verlengen, vestigt de Nederlandse regering de aandacht op het ontstellend feit, dat mevrouw Bouman thans ook nog deze juridische hulp wordt ontzegd. Op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag is er verder op gewezen, dat de Indonesische rechter, hoewel hij mr. Van Empel niet als veraedïger wilde aanvaarden, uitdrukkelijk had verklaard, er geen enkel bezwaar tegen te hebben, dat mr. Van Empel mevrouw Bouman zou adviseren en desgewenst de zittingen kon bijwonen. Ondanks dit -standpunt van de rechter, achter wie de Indonesische regering zich bij vroegere gelegenheden heeft verscho len. wordt nu de verlenging van het visum van mr. Van Empel geweigerd. Vast staat, dat de pleidooien in de za ken Schmidt en Jungschlager niet voor 11 maart gehouden kunnen worden, de datum waarop het visum van mr. Van Empel afloopt. Ook hiervan is de Indo nesische regering op de hoogte. (Oor spronkelijk was gemeld, dat mevrouw Bouman op 8 maart in de zaak-Junc- schlaaer zou pleiten. De woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken, Suwi- to, heeft te Djakarta verklaard, dat mr. A. C. van Empel zijn visum heeft ver kregen als bezoeker en niet als juridisch adviseur of verdediger, zodat de Indone sische regering geen reden ziet dit bezoe kersvisum te verlengen. Actie van Nederlandse vrouwen Inmiddels heeft het damescomité ^an actie Nederland in een communiqué'een oproep gericht tot alle Nederlandse vrou wen in verband met het proces-Jung- schlager. De gang van zaken bij het proces, aldus dit communiqué, is een aanfluiting van de elementairste begrippen betreffende de rechten van de mens. Het comité hoopt zich te wenden tot mevrouw Roosevelt in verband met het destijds door president Roosevelt en haar zelf opgestelde charter van de rechten van de mens. Voor de te voeren actie, hoopt het comité van Nederlandse vrouwen vrijwil lige financiële bijdragen te ontvangen. Het bestuur van de communistische vakbond Sobsi zond telegrammen aan rechter Maengkom en officier Sunario Ondanks gerechtelijk bevel Negerin Lucy toch van school gestuurd Birmingham (Alabama), 1 maart Het bestuur van de universiteit van Alabama heeft tijdens een geheime zit ting besloten, de negerstudente Autherine Lucy definitief van school te sturen, om dat zij zich zeer beledigend over het be stuur heeft uitgelaten (miss Lucy be schuldigde het bestuur ervan, te hebben aangezet tot de relletjes tegen haar; later trok zij deze beschuldiging in). Zoals gemeld is, beval het gerechtshof te Birmingham dezer dagen, dat miss Lucy weer tot de universiteit moet wor den toegelaten. Intussen nam het Huis van Afgevaar digden van Alabama een resolutie aan, krachtens welke miss Lucy maandag moet verschijnen voor een commissie, die een onderzoek instelt naar communisti sche activiteit in Alabama. De senaat moet deze resolutie thans nog goedkeu ren. De spanning over de rassenkwestie in Alabama is de laatste maanden zó snel toegenomen, dat men er de commu nistische hand in vermoed. De communis ten zouden werken door middel van het nationale genootschap ter bevordering van de belangen van kleurlingen, aldus de afgevaardigde T. K. Selman. Brekende kabel. Jac. Sander, een der directeuren van de N.V. Scheepsbouw en Reparatiebedrijf Gebr. Sander te Delf- sijl, is gisiteren dodelijk verongelukt, toen •en kabel, waarmede een bok uit het ijs werd opgehesen, brak en het uiteinde de heer Sander trof'. De heer Sander, die 53 Jaar is geworden, was een bekende per soonlijkheid in scheepsbouwkringen. Boerderybrand. De boerderij van de heer Van Dam te Gorredijk is gisteren op het voorgedeelte na geheel afgebrand. De materiële schade is groot. om namens 2 600 000 leden waardering te betuigen met de afwijzing van het ver zoek om mr. van Empel als verdediger van de heer Jungschlager toe te laten en om aan te dringen op de doodstraf, die reohtvaardig en in overeenstemming met de wens van de arbeiders en het volk Werd gisteren het aftreden verwacht van het kabinet-Harahap, later werd be kend gemaakt, dat het kabinet nog niet tot een besluit gekomen ls en heden we derom zou vergaderen. De kabinetspartij, Masjumi, heeft echter bekend gemaakt, dat het aftreden heden moet geschieden, vermoedelijk vanavond. Eerste militaire vlieger (75) ontvangt brevet Dinsdag zal de eerste Nederlandse mili taire vlieger, de thans 75-jarige Marinus Heel, uit handen van de chef van de luchtmachtstaf, luitenant-generaal Ba- retta, het groot militair vliegvrevet ont vangen. Dit brevet ós gedateerd op 1 juli 1913, de oprichtingsdatum van de lucht vaartafdeling Soesterberg. In deze tijd bestonden nog geen vliegbrevetten. Vier sergeanten van de Koninklijke Luchtmacht, C. Meyerink, A. A, vdn Wijk, J. Drenfih en J. F. A. Imanuel zullen ineens het groot militair vliegbrevet ontvangen Westen vraagt Bonn geld voor zijn troepen De Verenigde Staten. Frankrijk en Er geland hebben de Westduitse^ regering héden in gelijkluidende nota's gevraagd, voort te gaan met het betalen van de legeringskosten voor ongeveer 50.000 man Geallieerde troepen in West-Duitsland. De Westduitse regering heeft op dit ver zoek nog geen officieel commentaar ge geven, maar minister Schaeffer (finan ciën), verklaarde enige tijd geleden, dat Bonn geen pfennig meer aan bezettings- kosten kan missen. Oostenrijk 13 mei naar de stembus Wenen, 1 maarl De Oostenrijkse Nationale Raad heeft zichzelf vandaag met algemene stemmen ontbonden. De verkiezingen zijn vastge steld op 13 mei. Met algemene stemmen werd tevens een motie van de regeringspartijen (volkspartij en socialisten) aangenomen met het verzoek aan de president, de sluiting van de zevende wetgevende periode van de Raad op 17 maart te be- (Men zie ook 't Verklaarde Uitzicht). Geen Cyprus-akkoord. Aartsbisschop Makarios, leider van de beweging aansluiting van Cyprus bü Griekenland, heeft na het vertrek van de Britse minis ter Lennox Boyd naar Malta verklaard, dat de besprekingen zijn mislukt door drie geschilpunten: 1. de amnestie voor politieke gevangenen: 2. de Grieks-Cy priotische meerderheid in een wetgevende vergadering; 3. toezicht od de binnen landse veiligheid van Cyprus. „Hij liet op betogers schieten Mikpunt van de and- westerse elementen Amman, 2 maart TN AMMAN is heden bij koninklijk -*■ besluit meegedeeld, dat de Britse generaal John Glubb („Glubb Pasja") is ontheven van zijn functie als chef van de Jordaanse generale staf. Glubb,* die het Arabisch Legioen heeft opgericht en sinds 1939 heeft aangevoerd, wordt opgevolgd door de Jordaanse brigade-generaal Radi Inab. Generaal Glubb is reeds naar Londen vertrokken. Advies over premieverhoging Bedrijfsleven heeft te weinig invloed Het advies van de sociaal-economische raad, ter verhoging van de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering over Autotentoonstelling „Jan ik toil hi van 4 op 4,2 procent, is thans gepu bliceerd. Ook de Ziekenfondsraad heeft deze verhoging bepleit. De S.E.R. meent de gegevens waarop de Ziekenfondsraad zijn conclusie heeft ge baseerd (40 tot, 60 pet kostenstijging van 1953 op 1956) in sommige opzichten in twijfel te moeten trekken. Wegens tijds gebrek heeft men dit niet nader kunnen onderzoeken. Toch stemt hij met een pre mieverhoging in, omdat anders het ver eveningsfonds te veel zou worden uit geput en geen reserve zou overblijven voor de periode, waarin een stabilisatie van de uitgaven zal moeten worden uit gevoerd. De S.E.R. acht overigens de Zieken fondsraad niet het meest aangewezen lichaam om enerzijds de honorerings overeenkomsten van fondsen en medewer kers (artsen e.d.) goed te keuren en an derzijds voorstellen te doen over de hoog te van de premie. De Ziekenfondsraad is immers (zo meent de S.E.R.) in grote meerderheid samengesteld uit vertegen woordigers van de fondsen en de mede werkers en er zijn te weinig vertegen woordigers van het bedrijfsleven, dat ten slotte de lasten van de premie moet op brengen. De S.E.R. acht het gevaar zeer reëel, dat de Ziekenfondsraad door zijn eenzijdige samenstelling ook eenzijdige standpunten gaat Innemen. Daarom acht men het zo belangrijk, dat de S.E.R. ook een woordje meespreekt. Daarvoor moet men echter voldoende de tijd hebben om een nauw keurig onderzoek in te stellen naar ver schillende factoren, die voor de premie hoogte belangrijk zijn. regel. Behalve generaal Glubb werd ook kolonel Patrick Coghlll, chef van de in lichtingendienst van het Legioen, ontsla gen. Enige andere hoge militairen werden met pensioen gestuurd. Deze besluiten zijn gevallen als gevolg van de Jordaanse beslissing, niet toe te treden tot het (door de Britten be dachte) pact van Bagdad. Nadat zich te Amman ongeregeldhe den hadden voorgedaan, toen bekend werd dat de toenmalige Jordaanse re gering wél wilde toetreden tot het ge noemde pact, trok het Arabisch Legioen tegen de onrustmakers op. Dit is de voornaamste reden voor de nieuwe maatregelen. Van verschillende zijden is kritiek geleverd op de omstandigheid dat de bevelhebbers van het Jordaanse leger „kogels hadden gebruikt tegen vreedzame betogers". Als beste Arabier In 1926 nam Glubb zijn ontslag uit het Engelse leger en werd toeziend adviseur van de regering van Irak. In 1930 werd hij naar het toenmalige Transjordanië overgeplaatst en werd twee jaar later militair commandant van het woestijn gebied. Glubb Pasja, die kameel rijdt als de beste Arabier en zich thuis voelt bij de kampvuren der Bedoeinen, was kort ge leden één van de voornaamste mikpunten van de anta-westerse elementen, die be- gin-januari bloedige onlusten veroorzaak ten in Jordanië. OMINK in hoger beroep De stichting tot Opeising Militaire In komsten van Krijgsgevangenen 1942-1945 heeft hoger beroep aangetekend tegen 't vonnis van 't Haagse gerechtshof. In dit arrest werd het vonnis van de Haagse rechtbank, waarbij een eis aan de Staat der Nederlanden tot betaling van ach terstallige inkomsten van K.N.I.L.-mili- tairen gedurende de Japanse bezetting werd verworpen, bekrachtigd. Een kolkende, alles verzengen de steekvlam schoot omhoog, toen in de provincie Ontario (Cartflda) een trein met uiterst brandbare nafta in botsing kwam met een andere trein. Drie spoormannen werden ge wond; één brandweerman kwam bij de blussingswerkzaamheden om het leven. Peronisme in Argenvinië verder geliquideerd Buenos Aires, 1 maarl De Argentijnse regering heeft de wel geschorst, die het mogelijk maakte, dat gescheiden personen konden hertrouwen. Deze wet was het eerste wrijvingspunt van Peron met de rJk. kerk. De nationale ver gadering, die overigens nog steeds geko zen moet worden, zal nader over deze zaak beslissen. Voorts mogen alle Peronisten, die onder het regime-Peron in bepaalde functie: noemd zijn, deze functies niet meer oefenen, tenzij zij nog onder Peron gear resteerd of gevangen waren. De socialis tische partij van de nationale revolutie (een coalitiepartij der Peronisten) is ont bonden. Onwrikbaar op de Westergronden Gisteren 41 man van boord gehaald, en vandaag ook de laatste zeven Het Zweedse schip Ecuador (7090i Gistermiddag omstreeks kwart voor ton), dat woensdag op de Wester gronden bij Terschelling aan de grond liep, moet als verloren worden beschouwd. Het schip is vanmorgen gebroken en het achterste stuk is reeds gedeeltelijk onder water ver dwenen. Finse industrieën liggen stil Kekkonen nu president van ontredderd land Helsinki, 1 maart Kekkonen, die vandaag is geïnstalleerd als president van Finland, ziet zich reeds voor een enorme taak geplaatst. Een grootscheepse staking, uitgeroepen door het algemeen vakverbond (300.000 leden) legt alle belangrijke industrieën stil, de boeren houden hun produkten vast, zee lieden in de haven6 weigeren aan boord te gaan en de ij6brekers, die de weinige vaargeulen moeten openhouden keren naa-r de steigers terug. In de hoofdstad rijdt geen bus of tram meer, A'ls enige tegenmaatregel heeft de regering de verkoop van wijn en andere 6terke drank verboden. De staking werd afgekondigd, nadat de regering en de werkgevers geweigerd hadden een -loonsverhoging van 12 Mank (ongeveer 18 cent) per uur toe te staan als tegenwicht voor de gestegen prijzen van boter, melk en andere verbruóksgoe- Het gehele land verkeert in een ont redderde toestand. Hoewel het algemene vakverbond opdracht heeft gegeven te blijven werken in de vitale bedrijven, zal het personeel van de posterijen ook in 6taking gaan. Ook het spoorwegver keer is tot 6tiüs>tand gekomen. Alleen rijdt er nog een trein van Helsinki naar Mos kou. De regering heeft bekendgemaakt, dat zonodig voedsel uit het buitenland zal worden ingevoerd. Maar ook dit sbuit op moeilijkheden, want de Noorse boeren solidair en hebben beloofd de uditvoer Finland tegen te houden. Een eeuw twee partijen in de F. 5. geleden dat het tweelijk partijenstelsel in de Ver- bied enigde Staten ontstond. ook op het ter- der de buitenlandse len hier geen sprake politiek in wezen dezelf- dagbladpei zorgvuldig over- de doelstellingen najfi fö elkander mr aan de modernere stro mingen in het onderwijs en aan de ontwikkeling tmmunicatiemidde- televisie, radio en wogen opzet, noodzaak en traditie. Elke partijzowel de Democratische als de Re publikeinse, vormt op zichzelf eigenlijk een soort coalitie: elke partij bestaat uit personen en groepen van diverse scha keringen en opvattingen die door de beginselen van het partijprogram bij elkaar worden gehouden. Het zijn juist de schillen in de politieke al len thans veel mindei groot en minder onver zoenlijk zijn dan een eeuw voor geleden, toen de „slaver- bied nij" ten westen van de Ung Mississippi het grote struikelblok vormde. Tal van Republikeinen aan vaarden thans een rege ringsbeleid, dat hun va- nauwelijks schillen bestaan. Zo het ken het twee partijenstelsel zelf. De Amerikaanse kie zer is vrij in zijn keus bij de stemming op de kan didaten voor het presi dentschap en het Congres, waarbij hij niet ls gebon den aan een partijpro gramma, maar tegelijker tijd is bij het bestaande stelsel zijn keuze in hoofdzaak beperkt tot twee partijen. En het is nu eenmaal een feit dat de partijen tal van con- r dat t de hulpbronnen de regei meer invloed wensen te 2ien toebedeeld. Het is echter een zeer opvallend verschijnsel dat déze verschillen, hoe ge- iratie terug tegen de ring zij vaak zijn, de kie- borst zou zijn gestuit wijl ook vele Democraten sinds de dagen van de „New Deal" en de „Fair Deal" aanzienlijk van in zicht zijn veranderd. Der gelijke verschillen zijn echter vaak niet meer dan van graduele aard. nging, minste mlng is te brengen met de partijbeginselen, kke- In de loop der jaren is lijke duidelijk gebleken dat het stelsel van de twee partijen goed past bij de politieke instelling van de Amerikaanse burger want dank zij deze instel ling heeft het stelsel en daarop gebouwde niet verborgen blij- gering de Burgeroorlog dat zal wel zijn grond vinden in het feit dat de kiezer zich een groter onderscheidings vermogen heeft verwor ven en politiek beter ge- schappelijk vormd is dan vroeger. Dit gebied va is ongetwijfeld te danken 100 jaar. de beide grote wereld- rlogen overleefd en het staat gesteld zich aan passen aan de enorme drie werden eenenveertig leden bemanning van boord gehaald. De kapi tein, de marconist, de loods, de eerste stuurman, de derde stuurman, de chef- steward en de heer F. Doeksen, bergings chef van de firma Doeksen, besloten aan boord te blijven. Het schip maakte toen twintig graden slagzij en raakte door het stoten op de banken lek. Vanochtend, toen drie van de vier ruimen en de machinekamer water maakten, achtte men het niet langer verantwoord de zeven mannen op het schip te laten. De reddingboot Brandaris, die ook de overige leden van de beman ning in veiligheid had gebracht, kwam langszij en brengt thans de zeven mannen naar de sleepboot Holland. Hoewel de sleepboten Holland, Zuidzee en Stortemelk voortdurend in de omge ving van de Ecuador zijn gebleven, heb ben zij weinig kunnen uitrichten. De Stortemelk is inmiddels naar Ter schelling teruggekeerd, doch de beide an dere sleepboten zouden trachten een deel van de lading, bestaande uit katoen, wol, koffie, huiden en stukgoed te lossen. De Stortemelk had gisteren nog pompen aan boord van de Ecuador gebracht. Een der directeuren van de eigenares van het schip, de heer Lagerberg, is gis teren in Amsterdam aangekomen en per gecharterd vaartuig van Harlingen naar de sleepboot Holland gevaren, waar hij thans aan boord is. Reder en kapitein zul len op de sleepboot overleg plegen. Sneeuwramp. Bij een sneeuwlawine in de gedemilitariseerde zone van Korea zijn 54 Zuidkoreaanse soldaten om het leven gekomen; een enorme sneeuwmassa be dolf hun kazerne; negentien soldaten worden vermist. De Zweedse vrachtboot Ecua dor wordt al enkele dagen op de Westergronden bij Terschel ling door de woeste zeeën ge beukt en blijft onwrikbaar in het zand liggen. Een opname van het ongelukkige schip, voordat het vanmorgen tweeën brak. Mollet vroeg volmach.en voor Algerije Parijs, 1 maart. Het Franse kabinet heeft vandaag bij de nationale vergadering het aangekon digde wetsontwerp ingediend, waarin om bijzondere bevoegdheden wordt gevraagd voor het beëindigen van de gewapende opstand in Algerije. Het kabinet wil het recht, alle noodzakelijke maatregelen te nemen tot herstel van de orde en het recht economische en politieke wijzigin gen in te voeren. Het beroep van premier Mollet op de rebellen heeft de verzetsactiviteit niet verminderd. Woensdag sneuvelden bij ge vechten 86 mensen, onder wie 49 opstan delingen. Max Lejeune, staatssecretaris van de fensie. verklaarde in Parijs, dat honder den helikopters nodig zijn om de opstand ln Algerije te onderdrukken; op het ogen blik zijn er 51 helikopters in Algerije. Lejeune verlangt ook onmiddellijke over brenging van de Franse troepen in West- Duitsland naar Algerije. Mollet en Pineau naar de Sowjetunie Parijs, 2 maart Premier Mollet van Frankrijk en zijn minister van buitenlandse zaken, Pineau, zullen op 14 mei een bezoek brengen aan Moskou, zo ds hier officieel bekendge- Hearst steunt Ike. De krantenmagnaat William Hearst heeft verklaard, dat zijn bladen president Eisenhower in zijn ver kiezingscampagne zullen steunen. Proces om Gronings Droomhuis voor 500 gulden „Sprookje wordt werkelijkheid Droomhuis binnen iedere bereik", aldus een advertentie, waarin melding werd gemaakt van- een vinding van J. J. Derk- sen Staats, architect te Groningen. Met eén eigen kapitaal van vijfhonderd gul den zou het mogelijk zijn een compleet landhuis te verkrijgen, met uitzonderng van de grond. Het huisje zou 15.000 gul den kosten, inclusief de kosten van de architect enz. Een overheidssubsidie ran 1000 gulden en een hypotheek van 10.500 gulden maakten, dat men slechts 500 gulden behoefde in te leggen. Achttien Groningse architecten lie ten echter in de bladen een brief publi ceren, waarin werd gezegd dat de sub sidie slechts werd gegeven wanneer er voldoende bouwvolume was. Naast vele andere bezwaren werden de kwaliteiten als architect van de heer Derksen Staats in twijfel getrokken. De heer Derksen liet de woordvoerder van de achttien, architecten in kort ge ding voor de president van de Groning se rechtbank dagvaarden, wegens een onrechtmatige daad en eiste de publika- tie van 'in verklaring, waarin de beschou wingen werden betreurd en excuses wer den aangeboden; zulks onder dwangsom. De uitgever bood hierop de heer Derk sen Staats aan een tegenartdkel te pu bliceren, doch deze vroeg hiervoor een honorarium van tienduizend gulden- De verdediger der architecten betoog de dat zijn cliënten waren opgetreden in het algemeen belang. HET WEER IN EUROPA _2Sé. Voor het eerst sinds negen jaar is het ijs op het meer bij de Duitse plaats Koenigssee (nabij Berchtesgadenberijdbaar. Tal van toeristen maken gebruik van de sleetaxi's die door de Beieren uit de buurt worden „rondgeprikt". On bestendig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewol- (9 king met enkele buien. Krach- stormachtige Dezelfde of temperaturen. (Op gemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon 7.24—18.25; maan 1.30—9 49. Op 4 maart laatste kwartier. king met enkele b tige, tij dei ijk westelijke wind. Xb4. iets lagere temper gemaakt te 11.15 i

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1