In Australië kan men óók glazenwasser slagen! Zwitsaletten Bij AAMBEIEN Ronselen" van arbeiders is bedenkelijk NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 29 FEBRUARI 1956 Leidenaais als emigranten ij zijn trouwen liet de heer Koster z'n moeder overkomen (Van onze correspondent in Australië, Leo 't Hart) A LS EMIGRANT kan men zijn brood op verschillende manieren ver- dienen. De heer M. Koster uit Leiden trok er op uit met emmer en ladder en bouwde daarmee een goed bedrijf op. „Ik had geen vak," zegt hij, „en ik moest mijn weg dus zien te vinden." Die weg vond de heer Koster samen met een Australisch meisje, waarmee hij dezer dagen in het huwelijk trad. Moeder Koster kwam voor deze gelegenheid uit Leiden over. Toen de heer Koster eind 1949 op z'n eentje naar Australië ging, wist hij nog met geen mogelijkheid, wat hij in zijn nieuwe vaderland zou gaan beginnen. Nadat hij zijn militaire dienstplicht op Java had vervuld, kon hij het in Holland evenwel niet meer uithouden. ,,De ruimte trok me hier aan en ook daarom zag ik in Australië mogelijkheden voor een goede toekomst." zo zei de heer Koster. Hij heeft zich daarin zeker niet vergist. Neen. problemen met de accommodatie had hij niet; een vrijgezel vindt nog wel een plaatsje, al verhuisde hij dan ook vele malen. De heer Koster bleef echter in de omgeving van Sydney, waar hij al lerlei werkjes deed; van één dag in eer rubberfabriek tot langere tijd in verschil lende andere fabrieken. 'n geheel nieuw middel tegen f-,1 V Y)/ \(i Slik dit tabletje en stil de pijn Hemotabs - een geheel nieuw middel tegen die pijnlijke aambeien. Deze tabletjes zijn prettig en gemakkelijk in te nemen - gewoon maar slikken met een beetje water - en geven een weldadige verlichting bij die pijnlijke aanvallen. Ge bruik van zalf of zetpillen wordt hierbij overbodig. Hemotabs werken van binnen uit, doen de zwellingen slin ken en bevorderen de ge nezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend; herstellen de natuurlijke functies - zo belangrijk voor volkomen ge nezing en geven U langdurige vrijwaring van pijn. HEMOTABS AGENDA VAN LEIDEN Woensdag Schouwburg, 8 uur: K. en O., Rott Toneel met „Bekentenis" van Ronali Miller. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: afdeling Leiden C.H.U., jaarvergadering, films door mevrouw O. Ch. D. Idenburg—Sie- genbeek van Heukelom, toespraak door mr. dr. K. de Vries. Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging voor pedagogiek, cursus voor jonge ouders, spreker M. G. H. den Haan. De Doelen, 8 uur: Genootschap Neder land—Engeland, prof. dr. A. A. Prins over The Ballad, met grammofoonplaten. Gulden Vlies, 8 uur: A.R. kiesvereniging wijk I, C. D. van Oosten uit Voorschoten over: De hoofdzaak bij deze verkiezingen. Academiegebouw, 7.45 uur: prof. dr. J. V. Rijpperda Wierdsma over: Controle op de administratie 19301955 (vervolg). Prediker, 8 uur: feestavond oud-leden vereniging. Voorschoten, Chr Belangen, hail 8: propaganda-avond padvinders (sters). Donderdag Schouwburg, 8 uur: K. en O., Rott. To neel met „Bekentenis" van Ronald Miller. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: A.R. kiesvereniging wijk III, C. D. van Oosten uit Voorschoten over: Het kernpunt bij de verkiezingen. De Doelen, 8 uur: A.R. kiesvereniging wijk IV, Chr. van den Heuvel over: De toekomstige loonpolitiek. Clubhuis S.F.L. (Nieuwe Rijn 52), 8 uur: Leidse Jeugd Actie, drs. J. A. Stalpers uit Den Haag over het probleem Jeugdzorg- Gezinszorg. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Johannes-Pas- •ion door Nederlands Madrigaalkoor en Residentie-Kamerorkest oJ.v. Willem Mi- zée. Levendaal 1, half 3 en 8 uur: huishoude lijke en gezinsvoorlichting, demonstratie met zuivelartikelen, me*, films. Lakenhal (Grote Pers), f uur: piano recital Kees Brinkmann ten bate van Universitair Asylfonds Leiderdorp: Dorpshuis, 8 uur: feestavond RCL, optreden van K. en G. Vr(jdag Gulden Vlies, hailtf 3: Vereniging huisvrouwen, huishoudelijke middag. Tip van Australiër Zou het mogelijk zijn, dat de faam van de Hollandse properheid die zelfs tot dit einde van de wereld is doorgedrongen daartoe de inspiratie heeft gegeven? Een feit is het, dat de heer Koster een tip kreeg van een Australiër om een eigen bedrijf te beginnen: glazen wassen! Er was geen groot bedrijfskapitaal nodig. Onze emigrant kocht spons, zeem, emmer en ladder en was gereed voor zijn nieuwe baan. Vaak ging hij 's morgens om vier uur al op stap en kwam dan 's avonds pas om zes uur thuis. In Australië kosten de grote afstanden je veel tijd. En de heer Koster werkte aan de buitenkant van Sydney, in het kustgebied rond Curl-Curl, waar hij nu zijn tijdelijke woning heeft. In het begin was het geen vetpot. Voor tien shilling (ongeveer vier gulden) was hij soms efen halve dag kwijt! Hollandse combinatie j Een landgenoot, die Koster op zekere dag een lift gaf, kende een vakkundig gla zenwasser. Zo ontstond een Hollandse glazenwasserscombinatie van drie man. Eén van deze mannen trok later het ach terland in, een ander za£ geen brood meer in de wasserij, maar de heer Koster en een Alkmaarse deelgenoot hielden vol. Resultaat: Met vijf man hebben ze nu leer dan genoeg werk. Het is niet by glazenwassen gebleven, ant er worden ook kantoren en huizen schoongemaakt. De Nederlanders hebben machines aangeschaft om vloeren te wrij ven en het laddertje is door forser mate riaal vervangen. Thans is de volledige installatie voor het schoonmaakbedrijf aanwezig. „Wanneer je aanpakt, kun je hier wel wat bereiken," constateert de heer Koster en h« weet waarover hy De autobus heeft voor hem afgedaan, sedert een oude Dodge kon worden aan geschaft. Deze auto werd later vervangen onlangs kon zelfs een geheel nieuwe wagen worden gekocht. En daar ook de medewerker het zover heeft gebracht. staan het bedrijf thans twee auto's ter be schikking! Bezoek van moeder Nu enkele maanden geleden ging mevr. Koster van uit haar woning aan de Mei- doornstraat 39 in Leiden op reis naar deze zijde van de wereld. Haar doel was de trouwpartij van haar zoon met miss Nor- ma Elizabeth Brown mee te maken. Dit feest had plaats in Katoomba, een toeris tencentrum in de prachtige blauwe ber gen van de staat Nieuw-Zuid-Wales. Nu ja, met de taal viel het niet mee, doch de Brown-familie was maar wat opgeto gen over haar „Dutch relations" en om ringde mevrouw Koster met goede zorgen. In het nieuwsblad voor Katoomba las ik een heel verslag over de trouwerij van miss Brown met de „Dutchman" en zoals hier te doen gebruikelijk is, werd uitvoe rig vermeld hoe iedereen gekleed was en wie de bruidstaart met drie verdiepingen had gemaakt. Er waren honderdvijftig gasten ter receptie in een gezellige „mixed up" van Australiërs en Hollanders. Na de trouwpartij volgde de ..honeymoon-tour" langs de zuidkust van N.S.W. Een eigen huis Vervolgens werd de schaars toegemeten woonruimte in Curl-Curl door het echt paar betrokken. Het eigen huis wordt evenwel reeds gebouwd, zodat de heer Koster er met behulp van emmer en ladder aardig bovenop is gekomen. Moeder Koster heeft het Mussen best rwuir haar zin bij dit uitstapje. Het lag aanvankelijk vn de bedoeling, dat ze een half jaartje in Australië zou blijven. Het ziet er evenwel naar uit, dat daar nog wel iets bij zal komen. Zo'n reisje maak je immers gewoonlijk geen tweemaal in je leven. „Ik ben blij dat ik hier ben. La ten ze in Holland maar schaatsen en de kachel stoken," zei ze tegen m\j, terwijl ze zich heerlijk in het na-zomerse Austra lische zonnetje koesterde. De emigratie heeft ook in haar leven iets bjjzonders gebracht! De Hollands-Australische bruiloft van de Leidenaar M. Koster met de Australische mejuffrouw Brown. De moeder van de bruidegom (rechts) kwam voor de trouwerij uit Leiden over naar Katoomba. Achter haar staat de vader van de bruid, die erg was ingenomen met de Dutch relations K. en O.-filmsiudiekring Dood van een handelsreiziger Niet meer dan dramatische levensloop van een geestelijk gestoorde TAE HANDELSREIZIGER Willy Loman gaat ten onder aan zijn eerzucht. Arthur Miller hééft in „De dood van een handelsreiziger" het leven getekend van een slappe kerel, die in z'n jeugd gedroomd heeft van grote dingen, maar die het zout in de pap bijna nog niet verdient. Hoe dat precies komt, zegt de schrijver niet duidelijk, maar gelet op het karakter van Loman, geloven we, dat hij er niet hard voor gewerkt zal hebben. Hij is een dagdromer. Dat is niet erg. bij werkt. zien hem alleen maar thuis zitten ren hem klaagliederen zingen, dat hij het zo slecht getroffen heeft. Het leven grotendeels door eigen schuld, een fia geworden. Nu gaat hij zijn idealen ov brengen op zijn beide jongens. Maar ook dat brengt geen groot succes. Hi toch zorgen, dat er geld in huls alles af te betalen. Dat leent hij dan bij een buurman, maar hij is te hooghartig om een baan bij die buurman nemen. Hij wil toch iets groots doen. Hij wil zijn vrouw en kinderen iets geven. De stem van zijn broer fluistert hem In ..Pleeg zelfmoord, zo, dat het niet danig opvalt, en de verzekering wordt uitbetaald." Boekenweek in de Sleutelstad Henri Knap vertelde over en las voor uit zijn werk In het kader van de boekenweek heeft „Het Boekhuis" een avond georga niseerd in de foyer van de Stadsgehoorzaal waar Henri Knap vertelde over en voorlas uit zijn werk. Na een korte Inleiding, die diende ter kennismaking, besprak frenri Knap de humor in de literatuur. „Ik vind zelf mijn boekjes niet zo humoristisch' telde hij. Spreker beschouwt zijn halen als de neerslag van wat hij heeft meegemaakt in het gewone leven. Het woord fantasie achtte hij een begrip, dat 6lechts denkbeeldig is en in werke lijkheid niet bestaat, aangezien men ui' ijn brein niet iets tevoorschijn kan to- 'eren, wat men niet heeft gelezen, ge zien of gehoord. Wat de fantasie doet rangschikken. Ier. Jacobazaal Burcht, 8 uur: Leidse aqua riumvrienden. Gulden Vides, 8 uur: gesprek6avond JO KVP en ARJOS. Koor Pietenskerk, 7.157.45 u: Avond gebed m.m.v. Leo Mens en Jaap Stotijn. Voorschoten, 8 uur: gemeenteraad Tentoonstellingen Lakenhal, 10—5 uur: werken van Jan Kadstoeek (tot 1 maart). Rijksmuseum voor volkenkunde 105 uur: Ohinese houtsneden (tot 4 maart). Academisch Historisch Museum (Rapen burg 73). 10-5 uur: Het Hirs Oranje-Nas- *au en de Leidse Universiteit (tot 3 maart). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502, en apotheek Reijst. Steenstraat 35. tett. 2013. Rijksmuseum Natuur kunde weer open Het rijksmuseum voor de geschieden if der natuurwetensohaippen aan de St. straat, dat in verband met kolenschaarste tijdelijk gesloten was, is thans weer voor het publiek toegankelijk. Collegium Theologicum Ernst en vrolijkheid bij 9de diesviering Dezer dagen heeft het Collegium Theo logicum cul symbolum „Tantem Fit Sur- ulus Arbor" op het buitengoed „De laven te Wassenaar de negende dies gevierd. Onder de talryke oud-leden, die aanwezig waren, merkten w(j op ds. G. van Embden te Zoeterwoude. Nadat het bestuur had gerecipieerd werd een nieuw bestuur gekozen. De heer M. J. Elfferich werd tot praeses benoemd. De avond van de eerste dag werd gevuld met kleinere wetenschappe lijke voordrachten, terwijl de tweede dag •■en lezing en een preek werd gehouden. Deze laatste dag liep uit op een gewel dig banket en werd besloten met de bij woning van de première van „Ornlfle" In de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. Het oud-lid ds. C. D. Kousemaker had eljn lezing getiteld: „Liefde en Angst". »en pastorale blik op de angst en de zielzorgelijke benadering ervan. Hij onderecheidde eerst verschillende soor- ren van angst en gaf toen lijnen aan voor pastorale hulp Vooral in de chris- 'elyke gemeente, waar angst vaak is de vrees voor God, die de zonde straft, moet de pastorale hulp bestaan in de verkon diging van de liefde van God, die de zonde reeds heeft vergeven. De lector waarschuwde ten slotte voor de ge dachte, dat de predikant in de zielzorg «en psychiater moet zijn, een misver stand, dat nog al eens voorkomt. Bij de preek, die werd gehouden door de scheidende praeses, de heer C van Wijngaarden, waren ook de dames van de theologen aanwezig, zodat de feest vierende kring nog belangrijk werd uit gebreid. Het Collegium Theologicum kan terug zien op een klinkende diesviering met een sublieme eenheid van ernst en vro lijkheid. De kunst van het schrijven berust op weglating van wat overbodig is. lichtte dit toe met het voorbeeld de anekdote, waarin met een zo gering mogelijk aantal middelen een mogelijk effect bereikt wordt. Na deze beschouwing ging de heer Knap over tot het voorlezen van enkele van zijn verhalen („Niet te veel, want anders koopt u ze niet meer") uit d- bundels „Bent u ook zo'n vader?", „Bent u ook van gisteren?" de vrouw zo", een boekje dat hij in samenwerking met Annie Schmidt Zonder ironie, maar met een verzoe nende humor neemt de schrijver het ge drag van de mensen uit zijn omgeving onder de loep en opent de lezer de ogen voor het komische in de alledaagse wer kelijkheid. Na de pauze liet de auteur zich nog van een andere zijde kennen met een verhaal in een wat minder humoris tisch genre, dat door de aanwezigen eveneens zeer werd gewaardeerd. Zoals gewoonlijk was er gelegenheid aan de boekentafel van „Het Boekhuis" boeken van de auteur te kopen, die door de heer Knap werden handtekening. In deze abnormale, zieke geest want die heeft Willy Loman, hij is volkomen patiënt vindt die stem wel weerklank. Loman stapt in zijn auto en rijdt een on geluk tegemoet. Onderweg droomt hij dan nog van een begrafenis met veel mensen en auto's met nummerborden uit alle delen van het land. Doordat Miller hier geen normaal mens getekend heeft, kan deze handelsreiziger ook niet het type, het symbool, worden van de mens, wie het alemagl tegenloopt. Dat zou wel kunnen als hij. zich werkelijk verzettewerkelijk vocht, en zijn best deed. We worden echter niet overtuigd, dat het bij deze man nu noodwendig zó Niet overtuigend Een ander bezwaar, dat we bij de film nog sterker gevoeld hebben dan bij het toneelstuk, is, dat zijn familieleden han delen als mensen, die wanneer er iemand in het water ligt, alleen maar roepen „help, help", maar zelf niets doen om de drenkeling er uit te halen. In dit geval het zeer concreet: stuur de man naar ;n dokter, daar hoort hij thuis. Daardoor mist het verhaal de kracht ■n volledig te overtuigen en is het voor is niet meer dan de dramatische levens loop van een geestelijk gestoorde. De film. door Laslo Benedek geregis seerd, draaide gisteravond voor K, en O.'s filmstudiekring. Buitengewoon scherp en krachtig was het spel van Frederic March, pracht-creatic was het. Dat alleen maakte het ruimschoots de moeite waard de film te gaan zien. Voor het grootste gedeelte moest men het daarmee doen ook. De andere rollen waren goed. maar Het stuk speelt hoofdzakelijk in het ais van Loman. Veel vrijheid had de imera dus niet, maar cameraman" noch regisseur toonde een grote mate van fan tasie, waardoor de vaart er in verschil lende gedeelten uit was en we het met verfilmd toneel moesten doen. Alleen bij de montage en bij het geluid was men gelukkiger geweest, waardoor de film een goede sfeer wist te suggereren. A. C. Bouwman Ongelukkige val Gisteravond is de 49-jarige Spinner J. F. J. uit de Jan Willem Frisostraat op de Zijilsingel met de fiets in een sneeuw hoop gereden. De man kwam zó onge lukkig te vallen, dat hij met een schou derfractuur naar het A.Z. moest worden overgebraaht. Goedbezochte ouderavond van de Zuiderparkschool Leerlingen lieten zich niet onbetuigd was gisteravond ruime belangstelling de ouderavond van de Chr. Nationale opleidingsschool aan de Asserstraat. Het bestuurslid, ir. K Bouman, leidde de samenkomst en herdacht in zijn openings woord de onvergetelijke vorige hoofd onderwijzer. de heer A. Lamain. alsmede uit de ouderkring de heren Joh. Boter en prof. dr. J. Haantjes. Over het schoolleven van de laatste tijd vertelde het hoofd, de heer D. Kruit hof. Het werk op de school is afgestemd op de opleiding, maar er moet beslist niet alleen gelet worden op intellectuele ling. De opvoedende taak naar de eis Gods Woord mag zeker niet op de tweede plaats komen. Met voldoening ide de heer Kruithof als een plan de nabije toekomst de invoering van het vak handenarbeid, dat mede van be lang kan zijn voor het bepalen van de De heer Linde, onderwijzer, hield een .userie over: „Gehoorzaamheid". De ware gehoorzaamheid is gebonden aan de vrijheid. Als men gehoorzaamheid wil leren, moet de mogelijkheid van onge hoorzaam zijn overblijven. Het is het woord van liefde en trouw aan degene die beveelt De voorwaarde hiervoor is in het gezinsleven ideaal, door de be staande band van liefde. Op onderhoudende wijze vertelde de heer H. A. van Ingen Schenau over Rem brandt, en vertoonde een strip van be kende schilderstukken Ieder plaatje werd nader toegelicht. Door de heer C. Kromhout, werden het ontstaan en de taak van de oudercom missie uiteengezet. Er bleken ook vooi dit Jaar weer vele plannen te bestaan. De leerlingen lieten zich voorts niel onbetuigd. Enkele groepjes kwamen op alleraardigste wijze voor de dag met zangstukjes. De betreffende onderwijze ressen en de dames De Bruyn en Greef van de oudercommlss-ie oogstten hiermee veel lof. Burgerlijke stand1 van Leiden GEBOREN: Cornelia Aplomia, d v C. v. d. Heuvel en E. B. Nuts; Abraham, z v C. du Prie en H. Brandit; Lil'ian, d v A. G. O. van Bemmeten en M. C. J. Maas; René Laurens, z v L. Dol en J. M. Gieebergen; Elisabeth Adniana Maria, d v P. J. Dissel dorp en M. T. Baak; Frederik Christiaan z v J. H. Meijers en F. C. Looij; Johan nes NiicoCaas Francisous z v G. J. Hilile- naar en A. .T. Zwaan; Jaanrtje, d v P. TeSke en E. C. van Oostien; Klaas, z v K. Zuid erna en J. Brofckaar. ONDERTROUWD: P. Riethoven en E. S. de Vos; H. v. d. Linden en H R. v. d. Meer; J. Verhoeven en L. Kerkdam, W. J. Ouwerkertc en G. Vogelezang; H. C. Seijin en F. IJzerman; W. M. van Rijk dom en C. v. Tongeren; B. Hogeweg M. Verhoef; R. van Kreuntngen en M. A. Peenetra; D. Meijer en J. Faveur. OVERLEDEN: P. S. Zirkzee, wed. Van Vetoen, 92 jaar; M. Oiere huisvi v Kikkert, 69 jaar; G. Corven, huisvrouw :van Winter, 53 jaar; J. Duinkerman, 61 jaar; K. de Heij, meisje 8 jaar; P. J. Burg, wednn, 86 jaa-r. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikalie GESLOTENVERKLARING Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij heb ben besloten, de Hooglandse Kerkkoor- steeg, alsmede de Da Costastraat van de Ten Katestraat tot de Haagweg, met in gang van heden en voor de duur der al daar plaatsvindende werkzaamheden, ge sloten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, in beide richtingen. Leiden, 29 februari 1956. Minister Wille over Amsterdam Vorst-achterstand in de bouw (6 pet) kan worden ingehaald De methoden die Amsterdam gebruikt als stimulans om arbeiders uit de pro vincie (Zeeland, Groningen en Friesland) aan te trekken, acht de minister var deropbouw en volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte, niet juist. Hij acht het op deze wijze werken met toelagen zeer beden kelijk, zo zei de bewindsman ons gisteren desgevraagd. Als Amsterdam dit doet dan is er voor de andere gemeenten alle reden om dezelfde bedenkelijke werk wijze te volgen bij het aantrekken arbeidskrachten van bulten. Er is deze kwestie dan ook al contact opgeno men om met de gemeente Amsterdam, vl Binnenlandse zaken en gedeputeerde stt ten deze zaak in het reine te brengen. Deze thans actuele zaak zal echter wel zoveel mogelijk in de sfeer van redelijk overleg gehouden worden. Dat de gemeenten bij de werving arbeidskrachten een zekere prioriteit de hulsvesting van deze mensen laten LEIDERDORP Amateur-fotografen Op de bijeenkomst van de amateur fotografen in het clublokaal Brugstraat 1 werd een merkwaardige collectie uit Egypte besproken. Uiteraard vertoonde deze collectie een ander karakter dan de Europese verzamelingen. Toch stond het werk op hoog peil. Het tweede deel de avond was gewijd aan het ingezonden werk van de beginnelingen uit eigen Gecombineerd Jaarfeest De jontgensclub' „Samuel" en de mels- jeavereniging „Van knop tot bloem" hou- vanavond hun gecombineerd jaar- in Irene. „Van' knop tot bloem' herdenkt dan het 25-jarlg bestaan. Het feest begint om half acht. ZOETERWOUDE Nederlandse Zuivelbureau een voorlich tingsbijeenkomst over „Melk en zuivel- produkten in onze dagelijkse voeding". De bijeenkomst is toegankelijk voor da- en wordt in het Patronaatsgebouw de Schenkelweg gehouden. Kaarten zijn verkrij'gbaar bij de secretaressen var s vrouwenverenigingen. Uitvoering uitgesteld De op donderdag 1 maart aangekon digde uitvoering van de zangvereniging ,Zingt den Heer" is wegens ziekte enkele leden tot een nader te bepalen datum uitgesteld. Burgeriyke Stand GEBOREN; Guustaaf, Leonaard, de Koning en J. J. Meijers; Lidulna Johanna Maria, dr van Q. F. Olsthoorn J. C. M. A. Vlasveld; Cornelis, zn van J. A. Fildppo en B. Smitt; Anna Jacoba, C. J. A. Filippo en B. Smitt; Rudolf Peter, zn van A. Lande en J. Kreukniet; Josephine Wilhelmina Theodora, dr C. H. Vertragen en C. M. Mijjer; Maria Adriana, dr van G. J. van der Lubbe er E. A. Bakker; Nicolaas Petrus, zn van J G. L. Captein en M. Vink; Robertus Re- migius Alexander Maria, zn van H. J. M. Meijer; Johanna WiLhelmina, dr van P. J. Schildwacht en G. de Jong. ONDERTROUWD; A. Snel, 29 jaar en A. Peter, 31 jr; M. S. A. van Polanen, 45 jr en J. Hulsbos, 22 jaar. OVERLEDEN: H. C. de Bruin, 57 Jr; J. L. T. Reiineringer, 86 jr. Kostganger verkocht inboedel van hospes Toen zij maandag thuiskwamen, ont dekten de bewoners van een Amsterdams perceel, dat hun gehele inboedel was Mét de Inboedel was ook de kostganger spoorloos. Uit een politie onderzoek bleek, dat de kostganger de gehele inboedel van de bewoners tijdens hun afwezigheid had verkocht aan een opkoper. De waarde bedroeg omstreeks drieduizend gulden. De kostganger is nog niet opgespoord. Nederlands Instituut voor Efficiency Automatisering: probleem van heden en toekomst Over een belangrijke factor van het bedrijfsleven, de automatisering, sprak gisteren in Den Haag voor het Ned. Instituut voor Efficiency drs. J. F. Posthuma, directeur van de Herstelbank. Dit als inleiding tot een serie lezingen /er dit onderwerp. Spr. stelde, dat de gehele economische vooruitgang geleid wordt door de tech nische. Om de groei der bevolking eco nomisch bij te houden zal de jaarproduk- van goederen en diensten tot 1970 en stijgen met ƒ13 miljard. De in dustriële uitvoer moet dan 35 pet liggen boven het peil van 1954. Bij de automatisering speelt de energie voorziening de voornaamste rol. In 1975 zal de wereld maal zoveel energie nodig hebben als thans bij de huidig" vooruitgang. Hierbij is de vooruitgang in de minder ontwikkelde gebieden niet ge calculeerd Het vervoersprobleem telt hier zwaar. Een toekomstige crisis behoeft als oor aak noch onderconsumptie, noch overpro- duktie te hebben, doch kan gelegen zijn in het tekort aan vervoersmogelijkheden. Spr. achtte daarom de Nederlandse scheep- t van hjet allergrootste belang. De in- v er ter ingen nemen me-t sprongen toe bij automatisering Het risicodragend vermogen van de In dustrie moet daardoor abnormaal groot zijn. Welke omvang de nieuwe financie ringen zuller. hebben is op dit ogenblik nog niet te overzien. De besparingen kun nen deze slechts gedeeltelijk opvangen. De veroudering der machines gaat sneller dan voorheen. In fiscaal opzicht zamen dus tot snellere afschrijving moeten over gaan. Spr. achtte dit een vraagstuk, dat spoedig onder ogen gezien moet worden, wil men door eigen middelen tot tijdige modernisering van het machinepark kun nen overgaan. De automatisering brengt ook de arbeidsvoorziening in discussie. Het is de vraag of automatisering de man kracht overbodig maakt of juist door gro tere produktiemogelijkheld meerdere be hoefte ontstaat. Maatschappelijk gezien komt hierbij nieuwe fase, de vrije tijdsbesteding. Hier ligt een aspect, dat in deze tijd dikwijls vergeten wordt. Reeds nu zal men zich met de geestelijke recreatie van de mens moeten bezig houden. Spr. zag hier een taak voor de kerken. De automa*iserimg stelt dus problemen van veler aard, die tijdig bestudeerd die nen te worden. G. v. d. Walcheren kreeg literatuurprijs De Bijenkorf ls G. v. d. Wal- „Scherven langs r de toekenning aspecten De literatuurprijs oor 1955 toegekend s cheren voor zijn roma de hemel". Als eis vi de prijs 2000) n of novelle, wa het maatschappelijk leven weerspiegeld zijn. De jury bestond uit Jeanne var Schaik-Willing, prof. dr. N. A. Donker sloot, Ben van Eysselsteijn, Gabriël Smit en prof. dr. G. Stuiveling. Treinrampen V.S. Bij twee afzonderlijks treinongelukken in Swampscott (Massa chusetts, V.S.) zijn gisteren dertien men sen om het leven gekomen en meer dan 100 gewond. Geen Ned. arbeiders naar wereidlenloonsfelling De Belgische plannen om Nederlandse arbeiders in dienst te nemen ter bespoe diging van de opbouw van de wereldten toonstelling 1958 zullen niet door kun nen gaan, wegens het gebrek aan werk krachten In de Nederlandse bouwin- dustrie. België overweegt thans Italiaan se arbeiders aan te nemen. Opportunisme van Moskou. Als Rus land een zodanige voorsprong krijgt bij de vervaardiging der modernste en krachtigste wapens dat het zich in staat zou achten, het weeten met één vernie tigende 6lag neer te slaam. dan i6 de derde wereldoorlog een feit; aldus de Britse luchtmaarechalk Sir John Sle66or. Langer werken Wat de Invloed van de strenge vorst op de bouwactiviteiten betreft, zei de mi nister dat er in elk geval rekening mee moet worden gehouden, dat van de vier vorstweken er tenminste drie werkweken als geheel verloren moeten worden be schouwd voor de bouwnijverheid. Dit maakt een produktleverlies van rond 6 op het totaal uit. Het ls natuuriyk niet onmogeiyk deze verloren t(id alsnrfs terug te winnen, byv. door verlenging van de arbeldstyden. Maar het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting kan in deze dingen van zelfsprekend niet onafhankeiyk decrete ren, al is de overheid wel bereid In de komende maanden verlenging van ar- beidstyden toe te staan. De vraag ls echter wel of er van werk nemerszijde wel voldoende genegenheid zal zijn tot overwerken. In deze kringen heeft men bij een vorige gelegenheid al geopperd, dat er nog andere moge lijkheden zouden zijn tot opvoering van de produktivlteit ln de bouwsector. Op de vraag of zekere tegemoetko mingen in de inkomstenbelasting geen stimulans zou kunnen zijn, gaf ir. Witte ten antwoord, dat Financiën zeer huive rig is om voor sommige groispen der bevolking hier bepaalde faciliteiten te verlenen. Over de werving van Nederlandse ar beidskrachten door buurlanden (België bijv.) zeide de minister, dat de animo hiervoor niet overweldigend genoemd kan worden. Desondanks is er met de Belgische regering toch reeds contact opgenomen om de wegzuiging van ar beidskrachten zoveel mogelijk te beper ken. KOORTSIG, RILLERIG verjaag dal lome griepgevoel met: kmt.wAvi*--") m.HJ.i.v.iifi OEGSTGEEST laarvergadering van Christen vrouwenbond In Irene werd onder voorzitterschap an mevrouw Er inga de jaarvergadering an de plaatselijke afdeling van de Christen-vrouwenbond gehouden. Na de jaarverslagen en het verslag van de zie kenbezoekster sprak, mevrouw Scherp- óier-Samsom gewestelijk presidente van bond de leden toe. Mevrouw Kraaa- Westerbrink droeg enige geestige stukjes 'oor, waarna besloten met het toneelstuk .Aardappelen", dat veel bijval verwietfr. De verschillende programmapunten wer den afgewisseld met samenzang. De af deling telt momenteel 207 leden. VOORSCHOTEN Jaarvergadering U.V.V. Gisteravond hiöld de Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers haar algemene leden vergadering in het Wapen van Voorscho ten. Na de jaarverslagen deed de pre sidente, mevrouw De Graaf-Bootsma, enige mededelingen over de propaganda- actie, dde onder de nieuwe ingezetenen Voorschoten wordt gevoerd. Tot nog toe heeft deze actie 56 nieuwe leden op geleverd. Vervolgens kwam drs. M. Hins aan het woord. Deze sprak over voogdij na ont heffing en ontzetting uit de ouderlijke macht. De beer Hins ging vooral in op de gezinsvoogdij. In de pauze werden loten verkocht ten bate van de zieken en bejaarden. Deze verloting bracht f65,50 op. Met een ge zellig samenzijn werd de bijeenkomst be sloten. V.A.S.-mengelmoesrlt Zaterdagmiddag zal de Voorscfaotense Automobiel Sociëtiet een mengelmoesrit organiseren. Deze rit zal bestaan uit een puzzle-, een kaartlees-, en een oriëntatie- tocht. Van twee uur af zal op de Juliana van StoLberglaan ter hoogte van de nieuwe gymnastiekzaal worden gestart. Riolering KrimwUk Door de regelmatige uitbreiding van de bebouwing in de Krimwijk wordt het noodzakelijk de riolering in deze wijk te herzien en aan te passen aan de centrale riolering. Het is de bedoeling deze reconstructie gelijktijdig aan te besteden met de aanleg de J. P. Coenstraat met toebehoren, teneinde een zo voordelig mogelijke be- stedingsprijs te verkrijgen. Voor de reconstructie van de riolering ln de Krimwijk wordt een krediet van f 57.000 verzocht. Geref. Mannenverenlging Donderdagavond om acht uur vergadert de Geref. mannenverendging. De heer A. Verstraten houdt een inleiding over: De Christen en het sociale leven. Volkstuinen In afwachting van het zo spoedig mo gelijk in gereedheid brengen van het ■embadplan zijn B. en W. voornemens voor het zwembad benodigde gronden or een jaar te verpachten als volks tuingrond. Van gemeentewege zal deze grond teel- rijp worden gemaakt en tegen drie cent per m2 worden verpacht aan door het college aan te wijzen personen. Hierbij wordt in de eerste plaats ge dacht aan de volkstuinders in de Vliet- wijk, die hun tuinen moesten afstaan ln verband met de bouwplannen aldaar. (Adv Orij! die Rheamatische Pijnen uit Uw leden. Doe 'n bloedzuiveronda haar. Met Kraschen Salts. Zuiver bloed, daar gaat het om als u rheu- matische pijnen wilt verdrijven. Stram heid, steken, scheuten, allemaal „smarte lijke'; bewijzen dat er met uw bloed iets niet in orde is. Maak uw bloedzuiverende organen weer actief. Met Kruschen! Zes minerale zouten, in Kruschen samenge bracht, geven die organen nieuwe energie. Dan kunnen schadelijke stoffen want die zijn het die u die verlammende pijnen bezorgen zich niet ophopen of vast zetten in de gewrichten, maar worden afgevoerd langs natuurlijke weg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3