air-wick maakt Röntgenkwartet concerteerde in de Lakenhal „Don Quichot op de bruiWt van Kamacho" Gezinsvoorlichtsters in de burgerzaal ontvangen Ketting leidt in de eerste klasse NIEUWE LEEDSCHE COURANT 6 VRIJDAG 24 FEBRUARI 195f 1VCKVOtiQ1/atrJ NIEUWS ^SLEUTELSTAD Sopraan Wieb de Rook heeft aangenaam getimbieeid orgaan Het is een gunstig teken, dat de kamermuziekconcerten, gegeven in de Grote Pers van de Lakenhal, langzamerhand tot traditie zijn geworden. De omgeving is voor dergelijke gelegenheden zeer stijlvol. Een heiwaar is tot op zekere hoogte, dat de akoestiek van deze betrekkelijk lage zaal voor strijkinstrumenten wat gedempt en droog is. Het concert, dat gisteravond in de Lakenhal werd gegeven door het Röntgenkwartet, met medewerking van de sopraan Wieb de Rook, demonstreerde duidelijk deze akoestische moeilijkheid. Het koude weer had er waarschijnlijk' schuld aan dat de toehoorders slechts in zeer beperkte getale waren verschenen, en dit feit werkte stellig ook niet inspi rerend op de uitvoerenden. Het Röntgen kwartet is te Leiden niet onbekend. Het bestaat uit de heren Joachim Röntgen en Piet Nljland, viool, Emanuel Steuer. alt viool en Cornelia Preuyt, cello. ZIJ vor men een geroutineerd en 6olide ensemble, dat over grote kwaliteiten beschikt, al slagen de musici er niet altijd ln tot een homogene opvatting en voordracht te ge raken. Daar komt bij dat de eerste violist. Joachim Röntgen, althans op deze avond technisch en stylistisch nogal eens tekort echoot tengevolge van een te weke toon- geving, een te weinig markerende streek en een onvoldoende beheersing van d« spiccato-streek ln het scherzo van Beet- hovpns kwartet op. 18 no 6. Uitstekende voordracht daarentegen bezitten de cellist en de altist van dit" ensemble De avond werd geopend met Mozart' Kwartet K.V. 458 in Bes. een van de ma gistrale reeks kwartetten die Mozart aar Haydn heeft opgedragen en die werden geconcipieerd onder invloed van Haydns rijpp kwartetstijl. Hoewel deze uitvoering zeker prachtige momenten had het geheel een zeer deskundige Indruk naliet, leed een en ander toch wel onder bovengenoemde eigenaardigheden. H Zilchers Marienlieder op laatmiddel eeuwse volkslyriek hoorden we reeds enige Jaren geleden eveneens in de Lakenhal, als we on6 niet vergissen. Zil- cher, een vergeten talent van de muzikale Duits-Oostenrijkse laat-romantiek. sterk onder de invloed van Bruckner, heeft ge tracht deze talrijke strofen een archaïse rende. vaak polyfone, gedeeltelijk strofi sche vorm te geven, waarbij de naïveteit van de tekst goed moest worden gehand haafd. Hoewel deze muziek wel wat ver bleekt en verouderd is. laat ze zich nog steeds goed aanhoren en ze bezit boven dien het voordeel, dat de zangstem uit stekend is geschreven en de vocale kwali teiten van de uitvoerende vocalist all; kanaen geeft Wieb de Rook vertolkte de Marienlieder op zeer gelukkige wijze, met veel muzi kaal inzicht en groot technisch kunnen. Haar sopraan Is aangenaam getimbreerd. haar toonvorming gemakkelijk en zuiver, haar voordracht, hoewel voor verdieping vatbaar, <6 vaak overtuigend en belooft geval veel voor de toekomst. Dt strijkers sloten zich uitstekend bij sfeei n structuur van het werk aan en ver- erstrekten de zan-geres zo een de-gelijkt achtergrond, waartegen haar stem uit nemend uitkwam. Een hartelijk applau; bewees dat de toehoorders deze vertolking et zonder geestdrift hadden beluisterd. Na de pauze stond het laatste kwartel an Beethovens eerste kwartetserie op 18 op het programma. Ook hier viel veel genieten, al bleef alles wat mat en ovi tuigde met name de eerste violist t niet. Dit kwartet, waarin Haydns vw beeld zeer goed waarneembaar is, Is t weinig gecompliceerd werk. dat vooral bekoring heeft door het jeugdige enthou- ie en de humor, waarvan de jongi Beethoven hier getuigt. Dit brio is eei onmisbaar element bij de vertolking; he ontbrak evenwel tezeer op deze avond ei ooral de finale kwam daardoor niet ui de grondverf. We hopen dat 't Röntgen kwartet zich weer e»ns in gunstige di6po- e te Leiden zal laten horen. Nederland weinig kamermuziek-ensembles van hoog gehalte rijk en dit kwartet is zeker uitnemende prestaties in staat. Dr. J. van der Veen. Nederland helpt India bij land aanwinning Minister Mansholt heeft gisteren New Delhi verklaard dat Nederland hulp za>] verlenen bij een groot landaanwln- nangsproject in westelijk India. Nederlandse deskundigen zullen binnen kort het project, op het Saurashtra-schier- eiland ten noorden van Bombay bestu deren. Enkele reeds aanwezige Neder landse technici hebben een inleidende •tudie gemaakt. De uitzending der des kundigen zou geschieden als een gebaar van vriendschap jegens India. De samenwerking ten aanzien vai financiële gedeelte zal eerst worden be paald wanneer deskundigen het project hebben uitgewerkt. Minister Mansholt is vandaag naar Oost-Pakistan gevlogen. Omstreeks 8 maart keert hij naar India terug voor een kort bezoek aan Calcutta, daarna gaat hij naar Nederland terug. Treinverkeer over Grote Belt gestremd Nu het reizigerwelkeer over de Grote Belt wegens de ijsgang ie stilgelegd, zijn voor verschillende internationale verbin dingen noodvoorzieningen getroffen. De HoMand-Scandinavië-expres F 19! rijdt tot Nyborg. Reizigers voor Kopen hagen en verder kunnen in Hamburg overstappen op de Hamburg-expres A 139. Tussen de aankomst van de Scandinavië- expres ldgt een tijdsverschil van acht er een half uur (14.37—23.08). Haagse politierechter Burc izle Dat is zeer onjuist", zei een mevrouw Alphen a. d. Rijn toen de officier van Justitie bij de Haagse Politierechter had voorgelezen dat zij op 15 oktober haar buurvrouw in de maagstreek had geduwd of anderszins had mishandeld. ..Wij zitten met zijn vieren in een portiek en zij houdt het niet schoon. Nu klopte zij weer de matten voor de deur. Ik was woest en heb gedreigd met m"n vinger", zei de verdachte. „Gistermorgen half zes had u komen", ging ze voort. „Vandaag of morgen gebeuren er ongelukken." hter liet de woordenvloed gedul- zich heengaan, maar toen de verdachte zich liet ontvallen dat zij altijd haar mond hield, kwam de edelachtbare toch even in opstand. De officier van justitie eiste, rekening houdend met de omstandigheden, 10 boete of vier da gen. Het vonnis luidde: f 5 boete of twee dagen. Werknemer beledigd iiet verschenen fabrikant uit Lan- werd bij verstek overeenkomstig wegens belediging veroordeeld tot 30 boete of 10 dagen. Hij had de feiten erkend. Lelijke woorden had hij gezegd tegen een mevrouw die bij hem op de fabriek werkzaam was en die hij ervan verdacht, de mensen van het werk te houden. (Scheldwoorden „Je bent een grote broek", had een grondwerker uit Alphen a. d. Rijn gezegd toen hij door de 34-jarige hoofdagent A. Haasnoot staande werd gehouden in de Stationsstraat. Verdachte had een voet balwedstrijd bezocht en wat gedronken in de kantine van de voetbalvereniging. Samen met een vriend keerde hij huis waarts. De vriend slingerde en enige agenten wilden ingrijpen nam dachte het voor zun vriend op. .Je nu eens proberen mij te slaan. Op het bureau durven jullie als jullie met zijn drieën zijn", had hij gezegd. Hij was nu gedagvaard maar niet schenen voor de politierechter. Uit de stukken bleek, dat verd. ook nog had gezegd „Je bent maar een broekje met mij vergelegen. Maak maar gerust proces verbaal op. want ik wordt toch met ge loofd." Overeenkomstig de els kreeg hij nu 4i boete of 10 dageu. Schoolvereniging Chr. Lyceum Vrijage, zang, dans, gevechten en een smulpartij zijn de onderdelen van „Don Quichot op de bruiloft van Kamacho", een jeugdwerk van de Neder landse blijspeldichter Pieter Langendijk. Toch hebben zij, die naar de Schouwburg zijn gekomen voor de avond van „Amicitia et Animo juncti", de schoolvereniging aan het chr. lyceum te Leiden, volgens het gebruik van Langendijks tijd, enige lessen ontvangen. De les „liefde gaat het geld te boven" zorgde, dat niet de rijke boerenkinkel, maar de arme edelman de jonkvrouw in zijn armen mocht sluiten: een gelukkig slot van een opvoe ringdie onder de regie van de heer A. Middeldorp tot een goede hoogte kwam. Het werk van Cervantes „De geestrijke ridder Don Quichot van de Mancha" leverde aan Langendijk een gedeelte van de stof: het vermakelijke duo Don Qui chot (ook wel: dronke zot) en Sanche Pance, de schildknaap, die zijn honger vergeet in het vooruitzicht goeverneui van een eiland te worden. Op hun tocht, die diende om „prinses" Dulcinea, een boerenmeid uit Tobozo, van de grootheid Don Quichot te overtuigen, belanden zij bij Kamacho, de boer. die op het punt stond Quiteria, tegen haar zin ln te trou- en Bazilius, die wel haar liefde, maar niet de toestemming van vader Leontiu» had verworven. Alles komt natuurlijk goed; Bazilius suggereert, dat hij zichzelf doorsteekt en vraagt dan als laatste wens toch nog met Quiteria in de echt verbon den te worden. Als de pastoor zulks, na een bijna afgedwongen toestemming van Kamacho. doet, blijkt Bazilius nog in staat van zijn Jonge geluk te profiteren. Zang en dans zijn de gepaste feestmiddelen. Het Spaanse verhaal wordt opgetuigd door een „koeter" Waalse kok, Vetlasoepe, en een meester Jochem, een achttiende eeuwse gelegenheidsdichter, die Langen dijk enige brallende verzen laat zeggen: een hekeling van de verzenmakerij in zijn tijd („Niets is te moeilijk voor hen di# willen"). Vreugde De opvoering was goed. in het begin wat stijf, maar in het derde bedrijf sloeg de bruiloftsvreugde over op de zaal. Dit vooral dank zij Hans van der Kwaak, die de kansen, die Langendijk hem in de rol van Sanche Pance geboden had. uitbuitte. Marian Hekster, die Quiteria op de plan ken moet brengen, muntte uit door een uitstekende dictie. Kamacho werd goed uitgebeeld door Jan Smit en Jaap Ver meer en Jan Maaskant deden als Bazilius en diens vriend behoorlijk werk. Voor het goede geheel waren verder onmisbaar: Martien Roos, Ina Vogelaar, Hugo s'Jacob, Frans Maks, Frank de Bruyn, Leen Guyt, Arnoldus Relnler van den Bos (een goede rijmenfabrlkant), Tjeerd Segaar, Kees Schmal, Wlm Moerenhout. Aad Brunsting, Tineke van der Horst, het schoolkoor, dat onder leiding van de oppermuzikant CJiri Hanegraaff voor de feestmuziek zorgde en mejuffrouw Zekveld, die de dansen Ingestudeerd had. De praeses van de schoolvereniging, de heer H. de Bruyne, sprak aan het begin van dé avond zijn vreugde erover uil met dit feest een oude traditie In ere hersteld, bedankte aan het eind de heer Middeldorp en bood de dames een bloe- Sowjets staan Joods seminarie toe De Russische regering staat de oprich ting van een Joods theologische hoge school toe en binnen en kele 'eken zal >or het eerst sedert de revolutie verzameling Hebreeuwse gebeden ir Sowjetunie het Jicht zien. Dit heeft de vice-voorzitter voor geloofszaken op he* partijcongres te Moskou medegedeeld. Iedere man heeft een vakblad huisvrouw niet de Ongeveer veertig dames van commissies voor huishoudelijke en gezins voorlichting uit het gehele land kwamen vanmorgen vóór een vergadering in het Leidse centrum bijeen in de burgerzaal van het stadhuis, waar zij door burgemeester jhr. mr. Van Kinschot werden ontva'ngen in tegenwoor digheid van wethouder Jongeleen en mr. Bool. (en aanzien van de plaatsing In zijn ontvangstspeech vestigde de burgemeester er de aandacht op. dat het met het voortschrijden van techniek en wetenschap het werk van de commissie voor huishoudelijke voorlichting van groot belang is, opdat daardoor op de juiste wijze profijt van de resultaten van wetenschap en techniek kan worden ge trokken. Mejuffrouw T. Duyvcnóak sprak haar vreugde uit over de bereidwilligheid van B. en W. tot een ontvangst van directrices en leidsters ten stadhuize Voorts zei zij. dat de commissie de steun van B. en W hard nodig heeft. Er is een tijd geweest, aldus mej. Duy- vendak. dat het werk werd gezien als een pleziertje van dames, die niets anders om handen hadden. Gelukkig is die tijd voorbij. Enige t|jd geleden wist de hulsvrouw nog niet. dat i|j Invloed kon uitoefe nen op de bouw van de woning. Wan neer ze dat geweten had, ïouden er nu waarschijnlijk niet zoveel bevro ren waterleidingen z(jn geweest, want dan had s(J de architect raad kunnen Bewust maken Spreekster gaf het streven van dt voorlichting weer: het bewust maken var de veelomvattende taak van de huis vrouw. Iedere man heeft een vakblad voor de uitoefening van zijn vak. huisvrouw niet Zij komt van kantoor of fabriek te staan voor werk dat zij niet tenvolle kent en wanneer het dan mis gaat. verwijt men haar onkunde. De voorlichting is er om in deze gevallen bi] te staan. Mej. Duyvendak bracht dank aan de plaatselijke commissaris voor het belangeloos verrichten van het werk. Hierna was er gelegenheid het stadhuis te bezichtigen, waarbij de burgemeester zelf als gids fungeerde. Op het werkpro gramma stond een forum, waar de in de plaatselijke commissies gerezen vragen worden besproken, de vertoning van 'e films: „Moeders handen" en „Childrens meel", terwijl mejuffrouw dra Van Buu- ren uit Delft de scholingsdag zou beslui ten met een causerie over „Moderne textielstoffen en hun behandeling". P Een schaars geluchte kamer wordt muf met rook en etei koud buiten binnen warm ramen dicht hoeft niet, zet air-wick open! warme kamers Voetbalprogramma's uitgesteld Met uitzondering van de oefenwed strijd van het voorlopig Ned. elftal tegen Feyenoord op Houtrust te Den Kaag (aanvang half vier), zal er morgen niet worden gevoetbald. De KNVB zowel als de LVB hebben het voor morgen vast gestelde programma verschoven naar zaterdag 3 maart. Cockie Gastelaars zwom weer wereldtijd De Rotterdamse zwemster Cockle Gas telaars is de ster geworden van het zwem feest, dat gisteravond In het gemeentelijk swemstadlon te Naardcn werd gehouden en dat gedeeltelijk In het televisiepro gramma van de N.C.R.V. werd ultgezon- Met machtige slag trok Cockie haar baantjes en liet de klokken stil staan op 1 minuut en 5 seconden, slechts 0.4 sec. boven het befaamde wereldrecord van Willie den Ouden op de 100 meter vrije slag. Greetje Kraan kon tegen dit geweld niet op en werd kansloze tweede in 1 mi nuut 7.2 sec Op de 100 meter rugslag moest Geertje Wielema wederom de eer laten aan Jopie van Alphen, die met een tijd van 1 min. 12.5 sec, bijzonder goed uit de bus kwam. Geertje eindigde in 1 min. 13.4 sec. De 100 meter vrije slag voor heren werd gewonnen door Theo Hoogveld in de knappe tijd van 58.4 sec. voor Ad Boxem, die 1.3 sec. achter bleef. IJHC won opnieuw in Duitsland, nu met 10-6 Met de tussenstanden 04, 52. 50 heeft de YHC Den Haag gisteravond t* Garmisoh Partenkirchen een 106 ijs- hookeyzege behaald op de Duitse dub Riesereee. Ook in deze ontmoeting ging •erre van rustig toe. Er werd veelvul dig gebruik gemaakt van de bodycheck in de iaatstje periode kwam het weer een vechtpartij. De doelpunten voor YHC werden gescoord door Zuklwsky (4), tas (3), Van Dijk, Shandro en Sohwencke. De vice-voorzitter van de internatio nale ijshockeyfederatie de Engelsman J. F. Ahearne, zal op het eerstkomend con gres van de federatie een voorstel indie- met betrekking tot een scheiding van het wereld- en Europees kampioenschap. Dames hockey-elftal voor Londen Voor de hockeywedstrijd tussen de da meselftallen van Engeland en Nederland, welke zaterdag 10 maart in het Wembley- stadiion te Londen zal worden gespeeld, is het Nederlands team ais volgt samen gesteld: doel: Jo Jumrissen (BDHC), achter: Sonja de Greve-Dudok van Heel 'Laren), cap tain en Jeamme Hogestijn (Be Fair), mid den: Inge den Tex (Amsterdam), Bea Terlingen (Be Fair) en Dimd Burgersdijk (Amsterdam). Voor: Elfly Bleekmolen 'Be Fair), Marjolijn Heering (BDHC), Nannne van Nierop (Amsterdam), M. Vigeieyn (Kieviten) en Trix Nlllesen 'EMHC). Reserve: Thea Glasz ('t Gooi). Pers. kampioenschappen L.S.B. E. Ketting (Philidor) heeft gisteravond de leiding genomen in de strijd om het persoonlijk kampioenschap van de Leidse schaakbond. Hij won van A. E. J. Modderman (L.S.G.) en heeft nu twee punten uit evenveel partijen. Afgebroken werden de partijen tussen de titelhouder A. Barkema (Phili dor) en mr. A. de Groot (L.S.G.) en P. J. Preenen (Philidor) en W. G. Demmendal (L.S.G.) Th. v. d. Oord jr. (L.S.G.) was vrij. Ten koste van zeer veel bedenktijd kreeg Modderman, die de Caro Kan-ver dediging toepaste, een behoorlijke stel ling Maar toen de tijdnood een woordje ging meespreken, vond hij niet de beste voortzetting En dat was koren op de molen van Ketting, die nionwinst for ceerde en op de 31ste zet Modderman voor de keus stelde of zijn Dame te ge ven of ln twee zetten mat gezet te wor den. De L S.C.-er ging op geen van bel de mogelijkheden ln. maar capituleer de. Het treffen tussen Barkema en mr. De Groot stond in het middelpunt der belangstelling. Laatstgenoemde paste de Koning-Indische verdediging toe en schiep complicaties op de Damevleugel, irkema daarentegen zocht zijn heil. in n doorbraak in het centrum. Hij ver- erde een pion, maar zag daarbij over het hoofd, dat dit tot kwaliteitsverlies leidde. Later moest hij de pion terugge- het is de vraag of hij verlies kan ontgaan. Ook Demmendal koos de Damevleugel ot operatieterrein uit in zijn partij te en Preenen, die te kennen had gege- -en Koning-Indlsch-in-de-voorhand te villen spelen. De Philldor-man strafte het Iets te aggressieve spel van zijn tegenstander goed af. Demmendal moest .•el een pion offeren om stukverlies te ermijden en toen de partij werd afge broken, had Pree-en nog steeds een pion meer. Het eindspel, waarin hij een goede Loper tegen een Paard bezit, moet voor hem gewonnen zijn In de tweede klas ging het er nogal vredig aan toe. E. J. Kerkhoven 'L.S.G.) Klaveren (Leiderdorp) en P. Buitenland leert Nederlandse vrouwen kennen Nieuw blad bestemd voor Aziatische landen (Van een onzer verslaggevers.) Op verzoek van het ministerie van buitenlandse zaken zal het In ternationaal Archief voor de Vrou wenbeweging, in samenwerking met het Nederlands Vrouwencomité een driemaandelijkse Engelse uitgave verzorgen betreffende het m schappelijk leven van de vrouw in Nederland. Het blad. dat .Endeavour" heet, v vla de Nederlandse missles ln het bui tenland verspreid. Het heeft een i lichtend karakter en ls in het bijzonder bedoeld voor Azië en andere landen, de emancipatie van de vrouw eerst kort geleden een feit ls geworden. Het vertelt over de v«atl<» van Nederlandse vrouwenverenigingen, ovei de vertegenwoordiging van de vrouw Ir het parlement, provinciale staten en di plomatieke dienst. Voorts over de posltii der gehuwde werkende vrouw en we! ln het bijzonder de gehuwde ambtenarc Zieke consul in Uruguay naar Nederland De Nederlandse consul in Montevideo, Uruguay, F. J. Berger, die met de kerst dagen een anto-ongeluk kreeg en sinds dien nog niet tot bewustzijn is gekomen, cal voor verdere medische behandeling vermoedelijk naar Nederland worden ver voerd. Twee doktoren, die op verzoek van de regering naar Montevideo zijn gekomen, hebben de heer Berger vandaag onder zocht en zullen beslissen, of'overbrenging per vliegtuig noodzakelijk la De 27-jarige heer Berger ls nu 6(nds een week buiten de zuurstoftent, maar hij Is nog niet in staat iemand te herkennen Hij is thans bij machte, zijn ogen t« openen, maar 6taart uitdrukkingloos voor cich uit. Ook kan hij slechts één arm ba- dle de In het eerste nummer wordt t zicht gegeven van de vrouwen Nederlanden geregeerd hebben, van Ja- coba van Beieren at. Ten behoeve van het Nederlands ge organiseerd vrouwenleven wordt het bul letin ook ln gewijzigde vorm ln het Ne derlands uitgegeven. Het ls de bedoeling dat deze uitgave „Voor en over de vrou wen" geheten, het centrum wordt waar door de honderd Nederlandse vrouwen organisaties met haar tachtig verenigings bladen haar nieuws kunnen uitwisselen en eikaars werk leren kennen. Voorzitster van de redactieraad Is me juffrouw mr. J. J. Th. ten Broecke-Hoek- stra. In de raad hebben verder zitting ver tegenwoordigsters van de Ned. Chris ten Vrouwenbond, de Chr. Boerinnen- bond en de Chr. Jonge Vrouwen Federa tie. Mejuffrouw Elka Schrijver voert d< redactie. Ondergronds lek Rioolgas maakt twee slachtoffers Een ondergronds lek in de aardgaslei ding onder de Grote Kerkstraat in Li warden Is oorzaak, dat de 33-Jarlge vrouw R. Rodenhuls-Wierda en I twaalfjarige zoon Bertus om het leven z|jn gekomen. Drie van het uit zes personen bestaande gezin lagen met griep te bed. De twee dochtertjes. Boukje (7) en Melntje (4), wa ren bij familie ondergebracht. Toen Ybe Rodenhuis dinsdag thuis kwam, vond hij zijn vrouw en zoon Bertus bewusteloos. De onmiddellijk gewaar schuwde dokter en politie konden slechts de dood constateren, maar stonden verder voor een raadsel. Het gasstel vertoonde nergens lekken, leidingen waren In orde en de medicijnen tegen de griep, die alle drie patiënten tot zich genomen hadden bevatten geen bestanddelen die de dood zouden kunnen hebben veroorzaakt Sec tie wees ten slotte uit. dat mevrouw Ro denhuis en haar zoon door rioolgasver giftiging om het leven waren gekomen. Met speciale Instrumenten hebben des kundigen van het gasbedrijf ontdekt, dat het gas via de gootsteen het huls was bin nengedrongen. De tweede zoon. Cornells, verblijft nog In het ziekenhuis maar heeft vermoede lijk geen nadelige gevolgen ondervonden. KOUDE HOUDT AAN Depressies bereiken ons fnog) niet T\E MINIMUM temperaturen LJ «,cht t tiei viif- graden uitzondering van enkele gebieden langs de kust. Ypenburg meldde vanochtend zeven uur zestien gra den onder nul. Een nieuw hoge- drukgebied boven Duitsland, waar in de afgelopen nacht vijfentwintig tot zevenentwintig graden vorst voorkvmm, maakt het weer in onze omgeving nog maar weinig ver andering zal ondergaan. In de komende nacht zal het wederom streng vriezen, met mo gelijk plaatselijk wat hogere tem peraturen door wolkenvelden. Warme Afrikaanse lucht toordt thans onder invloed uan een de pressie by Spanje naar Italië ge transporteerd, en ver westelijk op de oceaan komt eveneens een se rie depressies voor Deze depres sies. die het hogedrukgebied ten zuiden van IJsland geleidelijk aan tasten, hebben echter nog geen directe invloed op het weer tn Op clubavonden werden nog enkele af gebroken partijen uitgespeeld. Barkema, die een pion voorstond tegen Modderman, zag geen kans om zijn koning aan voort durende schaakjes te onttrekken. Na drie uur spelen besloot men dan ook Ook zijn vorige week gespeelde par tij tegen W. G. Demmendal gaf Barkema remise. De vooruitzichten op winst gering om er nog een zitting te besteden. In de tweede klasse eindigde de af gebroken partij tussen AJ van Klaveren Leek in een puntenver- Standen Eerste klas: 1. E. Ketting, 2 uit 2; W. G. Demmendal, 1 Vè x uit 3; 3. mr. A. de Groot, 1 x uit 2; 4 en 5. A. Barkema en P. J. Preenen 1 x uit 3; 6. A. E. ,T. Modderman, Vs uit 3; 7. Th. v. d. Oord jr.. 0 uit 2 Tweede klasse: 1. en 2. E. J. Kerkhoven i H. Ouwersloot, 1%; 3. 4 en 5. A. van laveren, L. J. Groenendijk en P. C. v. d. Leek. allen 1; 6. L. C. W. Batenburg, 0. Lange baarawedstrijden te 's-Gravenzand e Vandaag ziijn op de baan van de 's-Gra- ven®amd6e ijsverenlging lange baan-wed- strij-den gehouden over 500, 1500 en 5000 meter waaraan o.a. werd deelgenomen door J. Roozewdoai, Wijnhout, Beste- reurtje, Blokker en Piet Keyzer. TAFELTENNIS De uitslagen van 13 t.m. 18 februari lulden: Dames; Dl: PTT 1—Batsw. 1 2—8, DOS 1— >vlla 1 10—0. DVS 1Treffers 1 55. D2A- Unitas 1—MVO 1 7—3. Cebusta Ipurliif 1 —6. Nelbal 2—Wibo 2 4—6. te V p iBAT 1 7—3. ta 1—Tempo 1 7—3, Netbal 1— Citno 1—Unitas 2 9—1. 1 3Assumy 1 2—8. Salam. 1— SC) 1—Batsw. 3 5—8. te Werve n Burcht 1 3—7. A. Hafa 1—St. -3, Unitas 3—R'burg 1 Na de mislukking: „De Twaalf Provinciën" wordt gereorganiseerd Het winkelgebouw „De Twaalf Provin ciën" in Rotterdam wordt ingrijpend ge reorganiseerd. Er is een nieuwe dlrec- aangesteld. de heer P. van der Meu- len. dae overweegt „De Twaalf Provin- met uitzondering van congreszaal, bodega, tearoom en café-restaurant te 6luiten. de huidige huurders de huur op te zeggen en nieuwe groepen vakbekwa me, jonge middenstanders uit alle deler van Nederland als nieuwe huurders aar te trekken. Oorzaak van de tot nu toe onbevredi gende exploitatie zou o.a. zijn het aan trekken van verkeerde detaillisten. ddv bhans de honderd winkels in het gebouw bezetten. Thans beoogt men „De Twaalf Provin ciën" een epeciaalhuis te toten worden, door bijv. op elke verdieping door mid del van tentoonstellingen, de provincie uit te dragen. Koningin Juliana opent nieuw observatorium Koningin Juliana is voornemens op 17 april het nieuwe observatorium in Dwin- geloo officieel in gebruik te stellen. Deze plechtigheid za] worden bijge woond door minister Ca-ls, de commissan: der Koningin in Drenthe en binnen- er buitenlandse autoriteiten, onder wie vel* hoogleraren Het observatorium, gesticht met gelder van de organisatie voor Zuiver Weten- scnappelijk onderzoek, zal de kortegolf- strallng onderzoeken, die van het heelal uit de aarde bereikt Astronomen van de Utrechtse en leidse sterrewaehten heb- reeds opzienbarende vindingen ge daan over de structuur van het Melkweg itelsel en de materie, die zich tussen de sterren bevindt. In de stichting „Raduostraltng van Zon Melkweg" zijn on de PTT, het K NMI en Philips vertegenwoordigd Het vlot La Cantuta heeft radiografisch cdegedeeld nog geen hulp te hebben ïtvangen, hoewel het daar zondag In een xs.-uitzending dringend om vroeg Tot i met woensdag had het vlot tachtig mijl afgelegd. v. d. Leek. (Leiderdorp) en L. J. Groe- ndijk (Vriendenschaar) verdeelden het punt. H. Ouwersloot (Vrienden schaar) won van L. C. W. Baten-burg (Leithen) en heeft nu tezamen met E. J. Kerkhoven de leiding. Tussentijds Wll-h. 1 5—5, D3A: Ne tb; AVA 1 8—2. 2 10—0. ATTC D3D; St H< 1—Hafa 2 6—4. Heren- H1A: St. Hoger 2—Assumy Wibo 4—Batsw. 3 9—1. DOS HBS 2—Treff< - - - 82. H1B; Pt 4 3—7. I DOS 5 6-.. H1C: Vrechaar 1—St. Hoger 1 4—6, SpoT- tief '51 1—Wllski 6—4, Spoi H2A: Assumy 2—St Hoi S—HBS 3 1—9, DTS 4—W 5—Tempo 5 44, Batsw. D 6 4—5 82. den Burcht 1 4—6. DTS 2—WUh. 1 4—6. Vt.- 4 2—8, VW 3—PTT 3 5—5, Netbal 3—Bat 9 6—4. H3B; Sett 1—Tempo 2 3—2. DSB 3NKF 1 5—s. Netbal 2—TNSA 1 5—5. H3C den Burcht 3—Seinpost 1 3—2, Oegstg. 1—Treffers 4 2—6, Sparkler 1—TOV 2 10—0. ATTC 2—TOV 1 7—3 H3D; Docos 5Sportlef 4 88, Salam. 3 H3E: 7 2—8. i (SC) 1—Vr.i 2WUh. 2 1—9. Smash 1—GEB H3F-. PGS 2R.burg 2 4—6. Docos 3— Orion 1 4—6. MVO 2—St. Vooruit 1 3—7. H3G- PGS 1—Voltr 1 2—8. DOS 8—Laalekw 1 5—5. Salam. 3—Cebusta 2 2—8. Pui Vr.schaar 4 5—3. GEB 5—DVS 2 8- H3H: AVA 1—PTT (L) 1 4—6. Phoe PTT (H) 2 2—8. Detas 3—Olveh 1 2—8. HBS 7—RAS 1 5—5 Unitas 1 2—-8 A1s Rcheiidrechter voor de interland wedstrijd DuitslandNederland of maart te Dusseldorp zal optreden de En gelsman A. W. Luty ufct Leeds Algerijeéén slacveld (Bijzondere correspondentie) Parijs, 23 februari Nog nimmer in de geschiedenis van Al gerije is er op zoveel verschillende plaat sen zoveel bloed vergoten als de laatste weken. Dagelijks komen er berichten bin nen over hinderlagen, plaatselijke gevech ten en ontvoeringen. Daarbij komt nog de onbetrouwbaarheid van sommige Alge rijnse onderdelen die met hun voorraden en wapens naar de vijand overlopen. Alleen al in het heuvelachtige gebied van West-Algerije leveren 3.000 manner van het Vreemdelingenlegioen en 604 Spahi's dag en nacht strijd tegen fana tieke benden, die met moderne wapenen zijn uitgerust De afgelopen twee dagen verloren de rebellen in totaal 68 ma Reuter: In het dorp Souk el DJ- heeft een garnizoen van vijftig Algerijnse soldaten in Franse dienst het zes dagen weten uit te houden tegen 300 belegeren de opstandelingen. Met helicopters den ten slotte verst'rklngen voor Franse troepen aangevoerd. De toeslag voor varkens, die op of na maandag 27 februari worden geslacht en niet voor de bereiding van bacon zijn be stemd. is voor varkens met een koud ge slacht gewicht van 65 tot en met 72 kg 15 •ent per kilogram, voor varkens met een koud geslacht gewicht boven de 72 tot iet 77 kg 10 cent per kilogram. Ramp dreigt voor vogels in de Vliet In de Vliet tussen Rijswijk en Delft en de daarop aansluitende provinciale vaart In Delft hebben duizenden watervogeli] hun toevlucht gezocht, aangezien het wa ter dagelijks werd opengehouden door de scheepvaart. Het wtfrdt nu echter heel moeilijk het water nog langer open te houden wanneer de strenge vorst aan houdt. Als de vaargeul vannacht dicht vriest kan een ramp in de vogelwereld niet uitblijven. Vooral de meerkoeten hebben het moeilik. vogels zijn door de vorst udt de] polders verjaagd en hebben tot nu hur toevlucht gezocht in de Vliet en de pro vinciale vaart. Tot op heden bleef het water steeds open doordat de fabrieken warm water spuiden. Gisteravond eoh' daalde de temperatuur van het water de Vliet enkele graden doordat men sluis bij Leidsohendam had geopend-, dat het koude water uit de polders binnen stroomde. Dit veroorzaakte een ijsvloer, welke vanmorgen nog werd gebroken, doordat een kleine tan-ker„naar de Laak haven bij Den Haag voer. Vriest de open geul vannacht echter weer dicht, dan be staat de kans, dat vele meerkoeten met d« poten zullen vastvriezen. Dat was van nacht al met enige vogels gebeurd. Voort durend is men bezig de vogels te voede ren. die versuft en uitgehongerd over het trottoir en zelfs over de rijweg langs de Vliet lopen Komt er een auto aan, dan zijn sommige ternauwernood in staat weg te vliegen. De meeuwen weten zich nog het best te redden, maar ook aan krachten zal spoedig een einde komen, als de dooi nog lang op zich laat wachten. Westerling overschreed weer onze grens Kapitein Westerling ls gisteravond over de Nederlandse grens gezet, aldus meldt A.P. u-it Brussel. Hij was volgens een mededeling der Brusselse politie aan Reu ter gisterochtend vroeg ln een nachtclub aangehouden bij een controle van identi teitsbewijzen en kreeg enkele uren uitstel gen gelegenheid te vertrekken, i de middag was hij nog niet verdwenen. Om zeven uur in de avond kwam hij bij Zundert de grens over en werd verhoord door de rijksrecherche. Gelijk men zich herinnert, ontving het ANP 21 september een brief van kapitein Westerling, gedagtekend 10 septemb' waarin hij mededeelde Nederland langi onwettige weg te hebben verlaten met be slemming Indonesië. Op 14 oktober deel de een van Westerllngs medewerker mede dat in de nacht van 12 op 13 oktobi een jacht de Oostersehelde had verlaten en dat kapitein Westerling zich later aan boord zou begeven. Later kwamen er be richten uit Penang, dat Westerling daar zou vertoeven en de Indonesiërs wisten te melden, dat kapitein Westerling in Ne derlands Nieuw-Guinea was. Doodstraf nu zaak van Lagerhuis LONDEN, 23 februari. De Britse regering komt niet zelf met een wetsontwerp tot het opheffen van de doodstraf in Engeland: deze kwestie wordt aan het Lagerhuis zelf overgelaten, zo meldt Reuter. Het kabinet weigert voorts, gratie te beloven aan de drie moordenaars die thans o pde voltrekking van hun von nis wachten; elk geval zal afzonderlijk worden bestudeerd. Het initiatief is nu dus weer aan het Lagerhuis, dat overigens wel een advies kreeg van premier Eden. De premier ves tigde de aandacht op het voorstel van d# socialist Silverman, die de doodstraf voor tien jaar wil schorsen. Daarna zou deze maatregel een permanent karakter krij gen, tenzij het Lagerhuis na deze proef tijd anders beslist. Fel protest tegen „moord in Kosti" Kartoem. 23 februari. Een peloton soldaten is vanavond naar Kosti aan de Witte Nijl gezonden om de orde te bewaren in dit gebied, waar dinsdagnacht, volgens een officiële be kendmaking, 192 gevangenen tengevolge van hitte en gebrek aan zuurstof zijn omgekomen. Vele andere gevangenen zijn in levensgevaar. De slachtoffers behoorden tot 281 gevangenen, die waren samengepakt in één grote cel. Zij waren gearre steerd naar aanleidina van een vecht partij tussen de politie en een groot aantal pachtboeren. Studenten van de universiteit van Kartoem hebben vandaag fel gedemon streerd tegen de behandeling van de ge vangenen In Kosti „de moord ln Kosti!" en het verbond van vakverenigingen heeft een delegatie naar de regering ge- ondci drini einde te maken aan het dictatoriale op treden van de politie. Vijftien boeren werden gedood, loen de politie een aan tal hunner wilde dwingen, katoen in ta leveren zonder voorschot. Een Engelse „Nautilus" Britse navy wordt op A-oorlog ingesteld LONDEN. 23 februari. Uit de Britse marinebegroting en offi ciële bekendmakingen stippen wij de vol gende belangrijke punten aan ten aanzien van de toekomstige, op atoomoorlog inge stelde Engelse zeestrijdkrachten. Voor de marine is dit Jaar ruim vier miljard gulden uitgetrokken, dat is 100 miljoen gulden meer dan vorig jaar (een groot deel van dit extra bedrag is voor atoomschepen; hogere salarissen en pen sioenen vroegen ook een aanzienlijke ver hoging). Rolls Royce, Vlckers en Foster Whee ler hebben een gezamenlijke dochtermaat schappij opgericht, die atoomwerk zal ver richten voor de marine. Binnenkort zal worden begonnen met de bouw van de eerste Britse atoomonderzeeër, die niet zo groot zal zijn als de Amerikaanse Nau tilus. Er zal een nieuw type escorteschepen worden ontwikkeld, zijnde een kruising van een torpedobootjager en een slag- •chip, uitgerust met geleide projectielen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 6