ELEKTHO-WINKEL H. P. BLOOT De heer G. Meijer legt functie als bankdirecteur neer RADIO- EN TELEVISIE-ZAAK Kon. Wilhelminavereniging hield jaarvergadering Brandweer huldigde zes leden op gezellige avond K. Pijlman: Menselijke uitingen van beeldende kunst Thuis Herv. schoolvereniging over verleden en toekomst Gemeentesecretaris Hobo sprak over gemeentewet en -politiek Rijnsburgse Herv. mannen in jaarvergadering bijeen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 23 FEBRUARI 1956 Kantoor Katwijk Rotierdamsche Bank De heer G. MeUer, directeur van de Kotterdamschc Bank alhier, zal op woensdag 29 februari, na een bijna veertigjarige dienstperlode zijn functie neerleggen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer G. Meijer trad op 16 decem ber 1916 bij de In die jaren geheten Na tionale Bankvereniging te Leiden in dienst, als chef van de afdeling boek houding. Later werd hij chef van do kredietafdclinig, in welke functie hij een grondige bankcrvaring verwierf Op 1 januari 1920 werd de heer Meijer benoemd tot directeur van het kantoor Katwijk. In 1925 werd door hem. in samenwerking met de directie van hei kantoor Leiden en met steun van de heer L. Graaf van Limburg Stirum te Noordwijk heit correspondentschap Noordwijk van de Bank gesticht, waar over de heer Meijer het beheer kreeg. In het openbare leven heeft de heer Meijer zich ook verdienstelijk weten te maken. Zo was hij in de jaren 1923 tot 1926 secretaris van het comité voor wln- terlezlngen. In 1929 werd. hij door de toenmalige burgemeester, mr. J. Schok king, geïnstalleerd als secretaris van hei crisiscomité Katwijk, waarvan hij later ook penningmeester werd. Toen in 1936 het crlsismomité onder de naam van comité voor B-steun bekend werd w^s het weer de heer Meijer, die het secre tariaat voerde tot eind 1937 Begin 1945 wprd de heer Meijer be- igheid heeft hij in 1937 aan de stichting an het- koelhuis en in 1946 aan de uit leiding waarvan een werkzaam aan deel gehad. Ook aan de stichting van het nieuwe koel-vrieshuis aan de Korte- •aerkade in 1955 werkte de heer Meijer De bankdirecteur zal op woensdag 29 februari tussen vier uur en half zes een receptie houden in café-restaurant Nieuw Brittenburg, waar bankrelaties andere belangstellenden afscheid de heer Meijer kunnen nemen. Overleden 78-jarige leeftijd is alhier overleden eer W. van Dijk. oud-bestuurslid van ifdeling Katwijk van het bLinde- geleidehondenfonds. md tot het toegevoegd aan dc voedselcommissle. terwijl hij in hetzelfde jaar werd be noemd tot lid van de plaatselijke advies commissie. Sedert 1948 vervult hij voorts de functie van penningmeester van df Rotaryclub Katwijk-Noordwijk. In 1937 werd de heer Meijer benoemd tot administrateur en beheerder van dc N.V. Koelhuis Katwijk. In deze hoeda- KATWIJK AAN DEN RUN F eestvergadering damclub K. D. C. In zaal Fermes hield de damclub K.D.i zijn 22ste jaarvergadering. Gewoontegi trouw waren nie'. alleen de leden aanw aig, maar ook de dames, daar de bijeei komst na het huishoudelijke gedeelte ec inin of meer feestelijk karakter zou dr gen. De voorzitter, de heer J. Schoneveld. leidde de vergadering. Het jaarverslag van de secretaris, ie heer A. A. Vooijs, gaf blijk van eer gewekt verenigingsleven. De penning meester ken in zijn financieel jaarover zicht een batig saldo van f 80 melden Toch was hij niet zo optimistisch, daar er dringend nieuw materiaal en nieuwe klokken moeten worden gekocht. Er werd voorgesteld een papieractie tt beginnen als een der middelen om de kas te verstevigen. De heren Bijsterbosch er Zwaan zullen elke zaterdag het oud pa pier bij de leden komen weghalen. De verwachting werd uitgesproken, dat bin- wezig zal zijn. Hierna had de prijsuitreiking plaats. De eerste prijs in de bordenbezetting eex-ste klasse werd toegekend aan de heer Jac. Freke; tweede was de heer Fr. Spieren burg. In de tweede klasse was de eers'.e prijs voor de heer H. Klinkenberg en de •tweede prijs voor de heer J. Slootweg Het hoogste aan/tal punten ln de afgelo pen competitie was in de eerste klasse be haald door de heer Jac. Freke. in de •tweede klasse door de heer Ab. van Bee- Verder werd de avond op gezellige wijze doorgebracht met verschillende spelen en een onderlinge verloting. Op ijs gevallen Maandagavond omstreeks half tien kwam mejuffrouw T. Lange uit de Grot® Steeg op het Ijs te vallen. Na medisch onderzoek werd de onfortuinlijke schaal- senrijdster per brancard naar haar wo ning vervoerd. Zij had een hersenschud ding opgelopen. Visserijgolijes Dc middenweek Gisteren was de KW 81 met 25 kisten kool. 65 gul, 100 haring, 25 matkreel. 100 schelvis, 450 wijting, 25 varia' en 15 stijve kabeljauwen aan de afslag. Voorts kwamen er vijf loggers en kotters ter af slag met 3000 kilo tong. 150 kisten schol en 80 stuks sttlve kabellainven. De handel op hel buitenland nam hier van de regels kabeljauwen af voor f 114 tot f 90 terwijl voor de regels kleine kabeljauwen f 41 tot f 56 betaald v De- grote schelvis ging ook weer naar België en werd met f 40 tot gehonoreerd. Groo'middel deed van tol f 40 en de grote schollen, die Engeland gereserveerd bleven, haalden f 16 tot f 17 met f 17 tot f 20 voo rrriddelschol en f 4J tot f 50 voor de grootte. Enen deden f 45 tot f 48 en ten kabeljauwen brachten f 110 op. Grote tons ging naar Frankrijk voor f 2.70 to f 2.75 'en greotmiddel haalde f 2.40 to f 2.60. terwijl de kleinmiddel tussen di f 3.15 en f 3.20 maakte. Tong I haaldi f 2,95 en slips van f 2.20 tot f 2,25. Duurdere zwarte kolen De zwarte kolen maakten een beten prijs dan de vorige dagen: er is f 54 a f 62 betaald. De grote gullen zatei de f 47 terwijl de middel 1 37 en de ren f 31 maakten. Wiitimg noteerde f 20 tot f 22 en kleinmiddelschelvis is met 30 gehonoreerd. Voor de pennen betaalde de handel f 31 en de braadjes gingen voor f f 38 van de hand. Voor schol II is tot f 50 gegeven en de drieën maakten f 30 tot f 40. Ha-Ine haalde f 22 en d< makreel is met f 30 tot f 35 bedacht. Vlaardingcr Vandaag versoheen er een Vlaardlngsi logger me 800 klsrtpn rondvis. Zaterdag komt de Bnvma Wilihelmina naar huis met 830 kisten vis. waarvan 160 schelvis, 260 gestrande wijting, 90 dichte wijting, 170 kool. 150 haring en 10 makreel. Bij opgaaf van deze vangst was de trawler nog vissende. In I uit Lelijke val De elfjarige D. v. L. kwam op het ijs te vaililen. De jongen stond op en reed enige tijd door. Toen hij thuis kwam klaagde hij echter over hoofdpijn. De dokter constateerde een hereensehuddlng. Propaganda-avond afgelast De stichting „He*, vierde Prinsenkind" had gisteravond, nadat er in de middag uren een tweetal geslaagde kinderfilm- voorstellingen waren geweest, een pro paganda bijeenkomst vastgesteld voor vol wassenen. Tengevolge van het koude weer kwam echter bijna niemand opda gen, nadat de bijeenkomst werd afgelast Naar wij hopen cal dit geen nadelige in vloed hebben op de komende huis-aan- huds-actie. Schaatssport Gistermiddag organiseerde de ijsclub „Voorwaarts" hardrij wedstrijden op de Rijn. Er was grote belangstelling. De uitslagen lulden als volgt: 1 W. Koe- •lewijn, 2 C. Vreeburg, 3 A. Wijbenga, 4 J. van Rijn. Na afloop van de wedstrijden had „De Roskam" de prijsuitreiking plaats. De ijsclub hoopt zaterdagmiddag op de Rijn ringrijden voor paren te organis Dit zal om haif vier beginnen. Men kar. zich opgeven bij de bestuursleden, de he ren J. Verhart en D. de Koning. Binnengekomen: KW 81. 84. Vertrokken: KW 19. 15. 22. '5, 41 75 78 101 74 178 58. Hiermede berichten wij onze geachte cliëntele, dat wij D.V. a.s. VRIJDAGMIDDAG om 2 UUR onze nieuwe en geheel gemoderniseerde zullen OPENEN. Wij hopen u hierdoor beter dan ooit naar genoegen te kunnen bedienen Uw bezoek zal door ons zeer op prijs worden gesteld. Ons ook voor de toekomst aanbevelend, VOORSCHOTEN KOMEND FEEST ZAL VOORAL ZIJN AF GESTEMD OP ONTSPANNING VOOR DE JEUGD De Koningin Wilhelminavereniging hield gisteravond in „Het wapen van Voorschoten" de jaarlijkse ledenvergadering. Zoals gewoonlijk was daar voor flinke belangstelling, hetgeen niet in de laatste plaats te danken is aan de gemoedelijke, gezellige sfeer, die daar pleegt te heersen. De voor zitter verwelkomde in zijn openingswoord in het bijzonder de ere-voor- zitter van de K.W. vereniging, burgemeester C. J. van der Hoeven. ANDREASPLEIN 14 KATWIJK AAN ZEE OEGSTGEEST De brandschel ging gisteravond in het gebouw Irene. Ditmaal was het ge lukkig geen echte brand, maar een vreugdevuur ter gelegenheid van de jubilea van zes leden van de vrijwillige brandweer. De zaal was niet alleen feestelijk versierd met pas ontloken tulpen, doch ook de eerste hand brandspuit gaf aan de bijeenkomst eeiï bijzonder cachet. :ommandant van de brandweer, de heer M. J. v gestoken in een fraai uniform samenzijn met een woord vrijwillige n Gorkoin. opende dit de talrijke aanwezigen, onder wis burgemeester Du Boeuff, de wethouders Den Ouden en dr. Simon Thomas, de ge meentesecretaris, de heer De Visser, de groepscommandant van de rijkspolitie, adjudant Koerten, de commandant van de Leidse brandweer, de heer Hagedoorn. en de instructeur brandmeester v. d. Broek. De heer Van Gorkom gewaagde van de sfeer van samenwerking in het korps, dat spontaan en geheel vrijwillig zijn taak voor de Oegstgeester gemeen schap verricht. Voorts vertelde hij het een en ander over de geschiedenis van de brandweer en verhaalde enige aardige voorvallen die een brand' beleven kan. Huldiging (Advertev GEMEENTE KATWIJK Burgemeester en Wethouders maken hier bij bekend, dat die categorie van bejaar den bijv. Noodwet en Rentetrekkers die tengevolge van de heersende koude in inciële moeilijkheden dreigen te ge raken en geen hulp ontvangen van ker kelijke dan wel particuliere instellingen, zich bij de afd. sociale zaken ter gemeen tesecretarie kunnen vervoegen ter ver krijging van een BRANDSTOFFEN BIJSLAG Vervolgens was het woord aan burge meester Du Boeuff om de jubilarissen te huldigen, van wie de heer G. Koelman door ziekte niet aanwezig kon zijn. Hij noemde deze jubilarissen de crème de la crème van het Oegstgeester korps, waar in, zo zeide hij, door de vrijwillige inzet en het offer van de gemeenschap. de schoonste eigenschappen van burgerzin worden getoond. De heer Du Boeuff merkte voorts op dat het geme< bestuur, ja de gehele gemeente, het korps zeer waardeert. Spr wenste de jubilaris sen geluk en betreurde de afwezigheid van de heer Koelman, die ln het zieken huis was opgenomen. Daarna speld' burgemeester de vijf heren de ere dallle op van de vereniging van brand weercommandanten en overhandigde d< bijbehorende oorkonde. De dames kregen een fraaie ruiker. Daar de heren Den Dubbelden en Schrijvers te kennen hadden gegeven de- avond tevens als hun afscheidsavond beschouwen kregen deze heren van de burgemeester nog «en extra woord ten afscheid. Hij verklaarde, dat de gehele gemeente nimmer zou vergeten wat deze in het belang van de brandweer, aarmede van alle ingezetenen, heb ben gedaan. Hiermede was het officiële gedeelte ten nde en was het woord aan het klein- kunstensemble ..Arie Westgeest", groot vizier in de orde. van de kolder", zoals het programma aangaf. De eerste-prijs- aar van het nationaal gooehelcon- gres, Amarco, deed de aanwezigen ver wonderd staan met zijn staaltjes van vin gervlugheid, Up Kiki gaf met zijn won derlijke Magirusladder verbluffende tjes van acrobatique humoresque ten beste. Henny Haak jodelde verdienstelijk ,The Travelling Brothers" completeer den het geheel met muzikale klanken. Jeugdcommissie Geref. Kerk Katwijk aan Zee foto's VII li maken bil invallend daglicht met de- nieuwe In de serie culturele avonden, die d» jeugdwerkcommissie van de Gerefor- neerde Kerk deze winter organiseert. ;prak gisteravond in Irene de heer K. 'Uiman over het onderwerp „Menselijk» uitingen van beeldende kunst". De voorzitter va>n de J.W.C., de heer L. Dompelinig, heette dé vele aanwezigen welkom In zijn openingswoord zeide hij voorts, hoe muziek naar ontze gedachten dichter bij ons,mensen staat, dan schil deren. Toch zeggen de tegenwoordige pedagogen, dat led-er kind iets van deze kunst in zich heeft Het li at aam de ma nie van onderwijs geven, of deze aanwe zige elementen ook worden ontwikkeld. Hierna kwam aan het woord de heer K. Plj'lman. die aanknoopte bij het ope ningswoord van de voorzitter, en beves tigde' dat ieder ki-nd. dus ieder mens. mogelijkheden tot uiting via schilder kunst of andere beeldende kunsten bezit. Het is Jammer, dat deze expressie- mogelijkheden lange Jaren niet tot ont wikkeling konden komen, omdat het Ne derlandse onderwijs zich er nilet op toe legde. Het tekenonderwijs was louter co. plëren. Spreker kondigde da-n aan, dat hl] ln zijn lezing de mens im het zoeklicht wilde zetten, waarbij hij zich de v| had gesteld, hoe de beeldende kunst ge reageerd heeft op het verschijnsel ,,D« Aan de hand van een groot aanitaJ dia'e iep de heer Pijlman lm grote trekken de historie door, beginnende bij de meesi primitieve uitingen in vroegere tijden. na belichtte hij zo de Egyptische cul tuuruitingen en dde van de middel- -erv. om via de Griekse en Romeinse cultuurperioden bij de renaissance te be landen. Tot slot vertelde de heer Pijl mar de tijd na 1880, wanneer de expres sionisten hun kunstuitingen brengen. Bloembolleiicuh-uur dubbel-gevoelige ÊMWM .'U4 vergaderde De afdeling Katwijk van de Koninklijke ilgemene verepiging voor bloembollen cultuur vergaderde in zaal Fennes. D' voorzitter, de heer C. Braum, heette d> aanwezigen welkom. Ter tafel kwam eei voorstel van het bestuur tot het heffen van 35*/» extra contributie ter dekking van de onkosten voor de deelname het bloemencorso in de bollenstreek. Dit in samenwerking met de afdelingen Voor schoten, Warmond, Oegstgeest en Wasse- Een breedvoerige discussie volgde, waarna het voorstel werd aangenomen met algemene stemmen. Het tweede voorstel dat in bespreking kwam betrof het clandestien beursbezoe: Men wil dit zoveel mogelijk tegengaa; Na discussie ging men ook met dit voo: stel, dart voor de aigemene vergadering bestemd, akkoord. Na een onderlinge verloting volgdi sluiting. Uitstel wUkbUeenkomst In verband met de weersomstandighe den is de wijkbijeenkomst, die vanavond i het gebouw Abeelplein zou plaats heb- ;n, tot nader order uitgesteld. Uitvoering Het tamboer- en pijpercorps D.V. 5. houdlt heden, en morgenavond in de Ka- si een uitvoering. Aanvang acht uur. Interessante wUkavond In de Oranjezaal van het jeugdhui' werd gisteravond een wijkavond gehou- de wijkgemeente noord-west. üs. P. Moerenhout sprak een openingswoord, hij in het bijzonder mejuffrouw J. Mulder uit Utrecht begroette. Deze sprak over het onderwerp „Gaat uit in d-e heggen en steggen". Zij vertelde uitvoerig er het evangelisatiewerk in de Utrecht, achterbuurten, hoe eerst contact wordt gezocht met kinderen en hoe dan, via di -beid onder de jeugd aanrakingspuntei ontstaan met de ouders. Moeizaam is he iar na verloop van tijd kan mei dankbaarheid worden geconstateerd, dat mensen, die nooit ie'.s met de kerk iken hebben gehad, of er reeds lar -en van vervreemd zijn, de kerk ga bezoeken. En zo zien we wel oudjes van a 80 jaar, die belijdenis des geloofs af leggen. Spreekster vertelde vele dingen uit het .oeiilij-ke werk en ging in het bijzonder ln op hetgeen onder de jeugd wordt ge daan. Na de pauze vertoonde de heer J. van Brakel een aantal dia's. Het waren op namen uit Zuid-Dui'sland, Zwitserland en Katwijk. Hoog en laag water Vrijdag 24 februari: hdog water 1.48 en 14.08 uur. laag water 9.50 en 22.20 uur. ROELOF ARTNDSVEEN Dodelijke val Dezer dagen is het 4V^-Jarig zoontje van de familie Kuipersvan Veleen van de trap gevallen. De dokter had een her. senschudding geconstateerd. Gieteravond i« het knaapje evenwel aan de gevolgen van de val overleden Maandsalarissen? Gedeputeerde staten van Noordholland hebben een voorstel in gediend voLgens hetwelk werklieden, werkzaam bij de provincie, die momen teel per week worden betaald, maand salaris zullen ontvangen. Bouw vervangende huizen bij afbraak Minister Witte heeft aan de gemeente besturen medegedeeld er bezwaar tegen te maken, dat aanvragen om premie worden ingediend voor de bouw van woningen, die strekken ter vervanging van wonin gen, welke afgebroken zijn of worden ten behoeve van werken van openbaar nut, bv. uitbreidingsplannen. De Vereniging van Ned. gemeenten heeft thans de minister gevraagd, zijn standpunt te wilien wijzigen aangezie gemeentebesturen met het onderzoeken of een premie-aanvraag al dan niet op een "ervangende woning betrekking heeft, naar adressante meent, voor een dikwijls onmogelijke en weinig bevredigende taak worden gesteld. Kon in het vorige Jaarverslag melding worden gemaakt van een grote toeloop van n'^uwe leden, dit jaar was de secre taris, de heer Nasveld. tevreden dat er niet al te veel „bedankjes" waren binnen gekomen. Wat betreft de feestelijkheden in het afgelopen jaar meende spr. deze over hert algemeen al6 zeer geslaagd te kunnpn betitelen Hert steeds groter wor dende aanrtail kinderen, dat aan de feeste lijkheden deelneemt, zal in de toekomst bijzondere maatregelen vragen, aldus de De heer Kraayeveld bracht namens d-» pennilngttneester verslag uit over finan ciën, Deze bleken geen grote zorgen met zich te brengen. integendeel, de jaar rekening sloot met een batig 6 ai do van f 1397. Tot leden van' de kascommnssie werden benoemd de 'heren Van Oosten en Verhoogt. De bestuursverkiezing gaf aanleiding tot een zeer levendige en harmonieus» discussie. Er was namelijk buiten d» voordracht van het bestuur u-t de leden een tegenkandidaat tegenover de heer S H. Kuypers naar voren gebracht. Na emige bespreking werden de heren Van Ivleurs en Niersman bij enkele kandidaai-. stelling herkozen. Stemming werd genou- den tussen de heer Kuypers en dien» tegenkandidaat, de heer IJperlaan. waar bij de heer Kuypers met overgrote meer derheid van stemmen werd herkozen. Plannen RIJNSBURG In de- Wilhelminaschool hield de Ver eniging tot stichting en instandhouding van chr. scholen haar jaarvergadering o.l.v. ds. Groenewoud. Deze opende met een kort woord over een gedeelte uit de Hebreënbrief. In zijn jaarverslag memo reerde de secretaris. de heer J. van Weeren, de totstandkoming van enkele Burgemeester Du Boeuff speldt de jubilarissen het ere-metaal op de borst. Van links naar rechts N. van Abswoude, brandwacht le klas, 30 jaar lid, H. v. d. Ameele, onderbrandmeester, 30 jaar lid, G. W. Schrijvers, brandwacht le klas, 35 jaar lid, W. den Dubbelden, brand meester, 35 jaar lid en D. A. Driessen, 40 jaar lid. deelde hij mede dat de plannen voor de bouw van een nieuwe Vlietschool thans zijn goedgekeurd. De penningmeester, de heer S. Leenheer Sr., belichtte de finan ciële mutaties van het afgelopen jaar. Bij de bestuursverkiezing werden de 'heren M. Brussee. W. Brussee en J. Krom hout herkozen. De heer S. Leenheer Jr. stelde zich niet herkiesbaar en werd ver vangen door de heer K. de Best. Als lid van de kascommissie werd benoemd de heer W. de Mooy. Wegens ziekte van de heer v. d. Wolf. hoofd van de Vlietschool. moest het overzicht over de gang van za ken op die school helaas vervallen. Het hoofd der Wilhelminaschool. de heer Van Loo, gaf een verslag van het wel en wee van zijn school. Dit jaar zijn 33 nieuwe leerlingen toegelaten, terwijl er 32 de school verlieten. Het totaal aantal leer lingen kwam daardoor op 216. Het aantal leerkrachten is onvoldoende, gezien het feit dat voor 111 leerlingen evenveel on derwijzers in dienst zouden mogen wor den gehouden. De heer Van Loo dankte zijn onderwijzers voor de goede wijze, waarop zijn hun moielijke taak deson danks wisten te verrichten. Ook de Rijnsburgse ouders beseffen, dat met de lagere school de opleiding hun kinderen niet is voltooid. Tekenend voor de verbeterde normen op dit gebied noemde spr. het grote aantal leerlingen, dat naar scholen met een voortgezette op leiding ging. Van de 32 vertrokken leer lingen gingen er 4 naar de mulo. 2 naar de ambachtsschool, 11 naar de huishoud school, 2 naar de tuinbouwschool en 8 naar een vglo-school. De resterende 5 leerlingen gingen het „volle leven" in. Het schoolverzuim loopt terug, al blij- ook hier ergerlijke gevallen zich doen. De heer Van Loo zei dat men niet alleen de kinderen naar school moet uren, doch ook zorgen dat ze er komen. In het nieuwe cursusjaar zal als nieuw ak „verkeersveiligheid" worden onder- Arjos Leiderdorp Voor de Arjos, afdeling Leiderdorp, besprak de gemeente-secretaris, de heer C. Hobo, inplaats van de heer Los, die door ziekte was verhinderd, het onderwerp „Gemeentewet en gemeentepolitiek." Waar deze twee on derwerpen eigenlijk elk een bespreking zouden vragen, zei de heer Hobo slechts hier en daar een greep te willen doen. Aan de hand van de historie vertelde de spreker eerst hoe de gemeentewet tot stand ls gekomen. Hoe de vroedschappen •bijvoorbeeld vaste ooileges werden, waar in de leden zitting hadden voor hun hele leven. Op den duur ontaardde dit. In 1848 werd in de grondwet bepaald, hoe de gemeentewet geregeld moest wor den. Deze wat ls dus nu meer dan hon derd jaar oud. De grondwet bepaalt, dat de raad aan het hcofd van een gemeent» staat. Het woord „burgemeester" komt in de grondwet niet eens voor. De voor zitter van de raad is het hoofd der ge- Deze wordt door de Kroon be noemd. Hij ls aan niemand ondergeschikt. Slechts de wet is richrtsnoer voor zijn da den. Dirt in tegenstelling met de Commis sarissen der Koningin. In de grondwet wordt ook niet ge sproken over het college van B. en W Het woord wethouder is evenwel al zeer oud. We vinden het al in de Ned. hlsto- Hooft.. De gemeentewet zegt, lente bestuurd wordt door de raad. het college van B. en W. en de bi De raadsleden worden rechtstreeks ge kozen door de gemeenteleden. Uit di samenstelling worden door de raad wethouders gekozen. Spreker ging verc uitvoerig ir. op de bevoegdheid van raad. Hij behandelde nog ln het kort gemeentepolitiek. Men r.,.g van de raai leden verwachten, dat zij goede orga sartoren zijn bij het bestuur der gemeente huishouding. Spreker stond in dit ver band stil bij het groot belang van ver kiezingen. Na de pauze was er gelegenheid de heer Hobo vragen te stellen. Hiervan werd druk gebruik gemaakt. De heer De Haas, secretaris der A.R. nes vereniging, was ook aanwezig. SchaatswcdstrUd Gistermiddag werd op de Does een chaatswedstrijd gehouden voor mannen, dde tot stand kon komen door milde ge- Leiderdorp en Zoeterwoude. Er !9 personen uit omliggende ge- aan deel. Uitslag: 1. H. Wolvers. Hoogmade; 2. C. B. v. d, Meij, Roelof- airendsveen; 3. Van Veen, Roelofarends- 4. Belt, Zoeterwoude; 5, Van Gel- kom, Badihoevedoirp; 6. Slinger, idem Voor de oudste deelnemer, d'e heer Bouw man. 40 jaar, was een extra prijs beschik baar. Zaterdag zal de buurtvereniging -ug een wedstrijd houden voor jon gens. ook op de Does. NOORDWUKERHOUT Propaganda-avond voor kankerbestrijding In zaal Brama werd gisteravond eer propaganda-avond gehouden voor het Ko- ningin-Wilhelmina-fonds, dat werkt aar de kankerbestrijding. De opkomst was goed, een feit, waarover enkele sprekers hun tevredenheid uitten. Dokter K. A. van Praag vertelde hoe kanker ontstaat, hoe het wordt bestreden en hoe men de ziekte in de loekomst hoopt te bestrijden. De heer II. Wijk dankte dok ter Van Praag namens het K.W.F. Hij ver telde, dat 50 jaar geleden jaarlijks 9000 mensen stierven aan kanker. Na de log stierven jaarlijks 12.000 tot 15.000 i sen aan deze ziekte. Voorts werd meegedeeld hoeveel geld al voor het K.W.F. werd bijeengebracht, maar ook hoe weinig dat nog maar ls in vergelijking met het bedrag, dat nodig ls. De dames in de zaal werden opgeroepen ieder een straat voor hun rekening nemen en daar contribuanten te wen Met een film werd nog eens aangetoond, hoe kanker ontstaat en hoe de ziekte wordt bestreden. Na de filmvertoning dankte burgemeester J. C. van der Wey- den dokter Van Praag en de heer Var Wr1- Na de 1 weinig gebed. Vijftig jaar getrouwd Op 8 maart zal het vijftig jaar zijn ge leden dat te Nieuw Amstérdam het hu welijk werd voltrokken tussen J. Vos er E. G. Wever. Drieëndertig jaar heeft het echtpaar ln Rijnsburg gewoond en di echtelieden hebben het hier best naai bun zin gehad. De eerste werkgevers van de heer Vos waren de gebroeder: Van Triburg, maar hij voelde er noSal eens voor van betrekking te veranderen De bruid is 72 en de bruidegom een jaar ouder. Behoudens enkele kleine onge makken die bij de oude dag horen, zijn beiden no-g goed gezond Uit het huwelijk werden zes klnden geboren, van wie er vier Jong zijn ge storven. Er zijn nu zes achter-klein kinderen. Op het Noordeinde wordt nog menig woordje Drents gesproken. Op 27 februari bestaat op nummer 20 gelegen heid tot feliciteren. De dag zelf wordt ten huize van de jongste zoon in Leiden gevierd op 30 Apqil a.s. Het bestuur ls voor nemens dit jaar het accent rte leggen op de kinderfeesten, zonder daarbij echter het overige deel te vergeten. Bespreking met de betrokken commissie heeft reed» plaats gehad. Verder zullen op de Voor straat weer de nodige vermakelijkheden worden geplaatst. Ook worden weer puzzleritten georganiseerd voor fietsers, bromfietsers en automobilisten. Vanzelf sprekend komen da verschillende volks spelen weer op het programma, terwijl ook weer een voetbalwedstrijd zal worden georganiseerd.. Zeer waarschijnlijk komt daar dift jaar ook nog bij: ringrijden met Het is ook de bedoeling 's avonds ln de Voorstraat gelegenheid tot dansen te geven. Plet bestuur meende dat als dit onder auspiciën gebeurde van de K.W.- vereniging. er nipt zo spoedig gevaar voor excessen zou zijn. Ook wordt weer het geven van een kerkconcert overwogen, evenals een feestavond in het Gebouw. Vanuit de vergadering werden nog en kele suggesties gedaan, die in overweging zullen worden genomen. -Onder meer het houden van een tafel'tenn'isrtoernooi. Een andere suggestie, waaraan het bestuur overigens reeds had gedacht, betrof- de kinderzang 's morgens ln de Voorstraat. Inderdaad zullen een wart bétere voor oefening en directie dit beter doen slagen. Een gratis verloting bezorgde een vijftal leden een aardige verrassing. Vliet onbetrouwbaar Naar wjj vernemen is het Us van de Vliet en dc daarmee in verbinding staan- ce wateren thans zeer onbetrouwbaar. Standen schaakvereniging In groep I won P. Segaar een onver diende partij tegen Jansen d&ar deze een verkeerde afwikkeling koos in verband met tijdnood. In groep IIA snoepte Box man de leider v. d. Kooy een punrt af door een scherp doorslaande aanval. Verstraten won een afgebroken partij tegen Groeneniberg terwijl laatstgenoem de zich met een haif puntje tevreden moest srtellen door tegen Huillëfnan niet verder te komen dan remise. In groep IIB kreeg v d. Werf een punt cadeau van N. Segaar die betere kansen had. rriaar zonder meer een toren weg gaf. Grohben kon ook ditmaal niet win nen van Ol'deman. Uitslagen: groep I: P Segaar—Jansen 1—0. Groep IIA: Verstraten—Groenen- berg 10; Groenenberg—Hulleman liVz, v. d. Kooy—Boxman 0—1. Groep IIB: Grobben— Oldeman 0—L. v. d. Werf— N. Segaar 10. Standen van de nummers 4 tot 6: GToep I: Waasdorp 5^ pnt uit 10; P. Segaar 5 uit 10; Braggaar 3 uit 8. Groep IIA: Box man 6 uit 10; Maat iVz ulrt 8; Hulleman 3 Uit 11. Groep IIB: v. d. Werf 9 uit 17; N Segaar 8 uit 15 en Heyer 7 uirt 8 par tijen. Radio-kerkdienst De avonddienst in de Ned. Herv. Kerk, welke zondagavond om 5 uur begint, wordt via de radio uitgezonden. In deze jeugddienst spreekt ds. H. A. Visser te Amsterdam over „De sterken en de zwakken in de jongerenwereld". Het kerkkoor o.l.v. J. de Jager verleent me dewerking. N>a de dienst wordt een na bespreking gehouden. Priksleeën De uitslagen van de door de IJsvereni ging Rijndijk-Hogemors gehouden prik slee-weds trij'd luiden: Dames: 1. mevrouw M. Zwaan-Van RU: 2. mejuffrouw J. v. d. Poel; 3. mevrouw .T. van Hoven-Van Rooyen. Heren: 1. D. Kooy; 2. J. v. d. Ende; 3. M. Verhaar. LISSE Bijbelgenoien bijeen Ds. C. Jongeboer leidde gisteravond in de kertoeiraadskamer van de Herv. kerk d'e jaarvergadering van de afdeling Lisse van hert Ned. Bijbelgenootschap. Uit het jaarverslag, dat werd voorgelezen d'oor mej. H. Mdnderman, bleek, dart de afde ling 494 leden telt. Men hoopt spoedig de 500 te overschrijden. De totale ontvangsten, zo deelde mej. De Vries mee, bedroegen f 1021.65. Er zijn 176 leden en 292 begunstigers. De heer Adr. de Vries vertelde, dat dn het afge lopen jaar voor een waarde van f425.49 aan bijbels werd omgezet. De bijbels gan gen naar Kerken en zondagsscholen. Mej. Miindevman en de heer A. H. Nieuwenhu'3 werden bij acclamatie als bestuurslid her benoemd. KoppelwedstrUden LisserdUk Zaterdagmiddag om twee uur worden op de ijsbaan aan de Lisserdijk koppel wedstrijden gehouden, Uitvoering „LIschbloem" Zaterdagavond geeft het Hervormde kinderkoor „De Lischbloem" een uitvoe ring in het gebouw Rehoboth. Achter „Avondrust" hield de Her vormde mannenvereniging „In dienst der kerk" gisteravond haar jaarvergadering. De tweede voorzitter, de heer H. Wolt- huus, die, omdat de heer De Wolf ziek is, de leiding had, verwelkomde speciaal de vrouwen der leden, de afgevaardigden van de kerkeraad en ds. H. van Gosliga. Hierna hield hij een inleiding over de ge lijkenis van de „verontschuldigingen". De penningmeester, de heer Jan de Mooy W.z., had een batig saldo van 35. Het jaarverslag van de secretaris, de heer C. Verhart. was door hem met vreugde en dankbaarheid samengesteld. Hoewel deze vereniging de kleinste in aantal leden is in de Hervormde kring, heerst er altijd een geest van vriendschap en samenwer king. Verder schonk hij aandacht aan de gehouden vergaderingen, zowel in eigen kring, als ook in breder verband, welke in 't algemeen trouw werden bezocht. De heren Hogewonlng en Van Biezen droe gen een gedicht voor. Na de pauze vertoonde ds. Van Gosliga een filmstrook over het tegenwoordige Palestina. Hierbij hield hij een causerie, waarin hij eerst iets vertelde over de his torie vanaf ongeveer het jaar 1500, toen het land nog onder Turks beheer stond. Later werd het' Engels mandaatgebied. Spreker vertelde iets over het ontstaan van het Zionisme, dat als inhoud heeft het weer terugkeren naar net beloofde land. De laatste oorlog heeft dit verlan gen zeer versterkt. In 1947 wilde Enge land niet langer de verantwoordelijkheid oyer dit gebied dragen en het droeg dit over aan de Verenigde Naties, die besloten Palestina te verdelen in een Joods en een Arabisch gedeelte. In 1948 werd Israël een zelfstandige staat. De botsingen tussen Joden en Arabieren werden ten gunste van de Joden beslecht, wat weer tot gevolg heeft dat vele Arabische Joden het Nieuwe Israël binnenstromen. Zij vormen door hun primitieve omstandigheden een waar probleem voor de nieuwe staat. Met een kort dankwoord aan het adres van ds. Gosliga sloot de voorzitter deze jaarvergadering. Engeland economisch. Het Britse Lager huis heeft dinsdagavond ir^t 325 tegen 259 stemmen de jongste regeringsmaatregelen om de inflatie tot staan t« brengen, goed gekeurd. Slavenhandel. De Verenigde Staten zul len de in beheerschapsraad der Verenigde Naties informeren naar de berichten over slavenhandel tussen de Franse Kame- roens en Saoedi-Arabië.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 4