Jlicume £eiJtsrf)c (üburant Tegen Jungschlager werd heden de doodstraf geëist Na twee jaar van gevangenschap en een proces van een jaar Personenauto is al lang geen luxe meer Nog niets anders dan felle koude Kwestie der arrestanten nog niet op lange baan? Georganiseerde jeugd in de USSR Koningin en prinses Marijke bij blinde padvinders... DONDERDAG 23 FEBRUARI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Telefoon 31441. Postrekening: 58930. ABONNEMENTEN: f 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millyneter. fBij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zesendertigste jaargang No 10585 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticd Is ghrbltuen tngn bert la tcQ^easpoct" Overpeinzingen bij 36ste R.A.I. ZIE PAGINA S REQUISITOIR TE DJAKARTA DE OPENBARE aanklager bij het landgerecht te Djakarta heeft heden de doodstraf geëist tegen de heer L. N. H. Jungschlager. Meer dan een jaar heeft het proces geduurd en meer dan twee jaar de gevan genschap. Thans komt de uitspraak in het zicht, welke gegeven zal worden onder de druk van oproerige communistische volksmassa's, die niet voor een oproer terugschrikken, als er een vrijspraak zou komen. „Leider van guerilla-beweging" De heer Jungschlager, die iets meer dan vijftig jaar is, was chef van de nautische dienst der K.P.M. en voor de soevereiniteitsoverdracht een tijd lang hoofd van de Nefis, de Nederlandse militaire inlichtingendienst. Hij werd op 30 januari 1954 gearresteerd en na een eindeloze gevangenschap, waarin de Nederlandse regering er niet in slaagde contact met hem te krijgen, kwam eindelijk de beschuldiging af. stelling voor de dramatische zitting. Via luidsprekers werden Sunarjo's woorden overgebracht aan de ongeveer 150 men sen, die voor het gerechtshof aan de drukke hoofdstraat van Djakarta ston den samengegrodpt. Het publiek juichte nadat Sunarjo ge zegd had: „Ik verzoek het landgerecht de verdachte schuldig te verklaren en hem, ter dood to veroordelen". Een massabijeenkomst van Jeugdorga nisaties heeft op het Merdekaplcin te Djakarta de doodstraf geëist tegen Jung- schlager en Schmidt, en voorts het on- Beweerd werd, dat hfj leider zou geweest van een organisatie welker be staan nooit is aangetoond, de Nederlands- Indische Guerilla-organisatie, die ten doel zou hebben de Indonesische regering omver te werpen en gesteund zou zijn door Amerikanen en Britten. Na veel uitstel kwam de zaak 17 feibr. 1955 in behandeling. Als rechter was aangewezen Maengkom en als officier Sunanio. Verdediging De verdediger was mr. H. Bouman. Het proces opende onverwacht met een aan- klaoht van de hoofdgetuige a charge tegen de verdediger, die van omkoping beschuldigd werd. Mr. Bouman werd ten slotte gedwongen Indonesnë te ontvluch ten. De Indonesische verdedigster, mr. Nany Razak werd door verhoren en ar restaties buiten gevecht gesteld. Niemand anders durfde de verdediging op zich te nemen behalve mevrouw Bouman, die in het geheel gieen juriste is, maar met grote moed en bekwaamheid het werk heeft verricht met steun van mr. Bonn van het hoge commissariaat. Na zeer veel moeite is de Nederlandse regering onlangs er in geslaagd te be werken, dat mr. A. C. van Empei naar Indonesië mocht komen om mevr. Bou man te adviseren en vanaf de tribune het proces te volgen. In het geheel waren er 60 zittingen achter de rug, voordat heden, op de 61ste zitting, de doodstraf werd geëist. middellijk vertrek van mr. A. C. Empel. Op deze bijeenkomst, welke mengeroepen was door het Van Empel- comité, sprak de getuige a charge Ma- nonno de menigte toe. Men zal de els aan Sukarno overhan* Ook te Semarang Is op een dergelijke bijeenkomst dezelfde els gesteld vens werd verlangd, dat e Bouman zou gevangen nemen als gijze laar voor haar echtgenoot, terwijl men ook wilde, dat men de Nederlandse hoge commissaris, mr. W. F. L. graaf Bylandt, tot ongewenst persoon zou klaren. Officier Sunario zeide in zijn requisi itoir, dat 'hij verdachte schuldig achtte aan opstand in tijd van oonlog, steun vijand in tijd van oorlog, bezit pens zondpr vergunning en lidmaatschap van verboden organisaties. In het gehele proces zijn 29 getuigen charge, 38 getuigen décharge en 11 des kundigen gehoord. Minister Algera opende RAI Vlotter afgifte kentekenbewijzen (Van een onzer verslaggevers) 1\/TINISTER ALGERA zei vanmid- zal voornamelijk in vlotheid v regeling kan Gejuich De heer Jungschlager verbleekte zichtbaar, toen Sunarjo, na een requisi toir van 107 pagina's, de eis liet horen, aldus vermeldt A.P. Er was bijzonder veel publieke belang- tentoonstelling in Amsterdam, dat de wachten voor het kentekenbewijs tijd al lang voorbij is, toen de perso- een wagen die men kopen wilde, op de nenauto luxe was en voor de meeste overgeschreven. Nederlanders onbereikbaar. Meer en ens e meer wordt de auto economisch on misbaar en de term „luxe auto" is in onbruik geraakt. Dit is een teken van welvaart, maar het stelt ook voor ernstige problemen, zowel wait de veiligheid als wat de ruimte op de weg betreft. Verdergaande overheids maatregelen dan de bestaande ter beteu geling van de onveiligheid kunnen moei lijk achterwege blijven. De neiging om het motorvermogen hoger op te voeren, vervult m\j met enige zorg, aldus mr. Algera, en doet de vraag of men zich wel voldoende bewust Is dat met deze grote vermogens naast de voordelen van snelle acceleratie en linder noodzaak tot overschakelen zeer hoge snelheden kunnen worden bereikt, irmee nauwelijks verantwoord kan •den gereden. Een gaspedaal is een ver leidelijk ding Kentekens De minister deelde mede dat er een nieuwe regeling, is gekomen voor de af gifte van kentekenbewijzen voor automo bielen en motorrijwielen. De nieuwe re- Uitgehongerde meeuwen plunder den kraampje "\7"ijftig uitgehongerde meeu- wen hebben in Bergen op Zoom een patates-frites- kraampje geplunderd. De die ren doken plotseling uit de lucht en wisten door een luikje _de kraam binnen te komen. In korte tijd was de gehele voor raad frites verdwenen. aankoop het voertuig met Het bewijs is daartoe in twee delen ge splitst: een deel A, waarop de anderbare gegevens staan (düe voertuig dus) en een deel B (gegevens van de eigenaar). Vcortaan haalt men nz aankoop van een auto tegelijk met d< wegenbelastimgkaart ook het deel 3 var het kentekenbewijs op het belastingkan toor. De nieuwe regeling gaat niet direct in werking. Als overgangsmaatregel tracht men voorlopig de afgifte op de oude ma nier te bespoedigen. Per 1 januari 1957 zal het kentekenleed geleden zijn. Tweede hands Ook RAI-voorzitter E. F. Eriksson sprak zer de onveiligheid op de weg. Toch Juichte hij de z.i. onmisbare snelle moto- rdsatie toe. Nog worden de behoeften slechts zeer gedeeltelijk bevredigd. De verdubbeling van het autopark in de laat ste vijf jaar betekeht nog zeker niet het eindpunt. De heter Eriksson noemde het onbegrij pelijk dat t.a.v. de tweede hands auto het gevaar op de weg de handel aan enkele norm van vakbekwaamheid is onderworpen, voorzover deze tenminste als straat- of markthandel wordt uitge- Insidere weten maar al te goed dat heit verantwoordelijlcheLQ^gevoel bij dit soort handelaren (de enkefe goeden niet te na gesproken) veelal ontbreekt. Door deze praktijken komen vele auto's op de weg, een doorlopend gevaar voor de rest het verkeer opleveren. (Zie ook pagina 5). TWINTIG GRADEN Het is vannacht weer buitengewoon koud geweest. Op de vliegvelden Deelen, Soesterberg en Volkel wer den minimum-temperaturen van twintig graden onder nul gemeten, op Ypenburg vroor het vanochtend zeven uur zestien graden. verandering dus. Behalve koningin Juliana hebben thans ook prins Bernhard en prinses Beatrix giften overgemaakt aan het Comité Win- tervoeding Vogels. VEENENDAAL Het brandstoffengebrek in Veenendaal wordt nijpend. Het gemeentebestuur heeft een beroep op de inwoners gedaan zuinig te zijn met brandstoffen, gas en elektri citeit. Alle scholen, met uitzondering van die. waar de verwarming met olie wordt gestookt, zijn gesloten. Winkeliers is aan geraden de etalageverlichting 's avonds niet te laten branden en alle uitvoeringen, concerten etc. zijn tot nader order afge last. De postboten van Vlieland en Terschel ling hebben de verbinding met Den Hel der kunnen onderhouden. Ook Texel is nog. zij het met grote moeilijkheden door Ijsgang Ph lage waterstand, per boot be reikbaar. Het vliegveld is door stuif sneeuw onbruikbaar. RUN-BARRIÈRE De (jsbarrière in de Rijn van de Lorelei af heeft vandaag bijna de stad Mainz be reikt, aldus meldt onze correspondent uit Bonn. Amerikaanse genietroepen trachten met explosieven het ijs te doen springen, om de bruggen te besehermen en om de rlviec stromende te houden. Ovcrstro- mingsgevaar bestaat voorlopig nog niet. Als 's middags de zon lekker schijnt en de wind verstek laat gaan, kan men zo'n tafereeltje zien, dat herinneringen oproept aan Zwitserland. Ex-koning van Roemenië bezocht Nederland Ex-kuning Michael van Roemenië heeft gisteren een kort bezoek aan Ne derland gebracht. Vanochtend vroeg hij reeds teruggekeerd naar Genève. Hij logeerde in Krasnapolsky te Amster dam, bezichtigde de Fokkerfabrieken en 's avonds de gast van het Koninklijk paar op het paleis Soestdijk. Op weg naar die bruiloft van zijn broer werd de 40-jarige ongehuwde H. B. Schip pens uit Woerden gisteren op de fiets door een autobus dodelijk aangereden. Zijn fiets slipte in een hoop losse sn langs de weg en de berijder viel juist op het moment, dat de bus passeerde. We zijn niet zo bloeddorstig Geen wraakneming tegen Nederlanders (Van een onzer verslaggevers) F HET GEHEEL van nieuwe politieke gebeurtenissen heeft de kwestie van de arrestanten niet meer die topprioriteit, naar ik meen, als zij tevoren had, zeide de Indonesische ambassadeur met bijzondere missie, mr. Utoyo Ramelan gisteren op een persconferentie te 's-Gravenhage. Hij ontkende echter, dat deze zaak op de lange baan zou worden geschoven. In de nota aan de Nederlandse regering is medegedeeld, dat alle zaken op diplomatiek peil zullen worden besproken, Wat de positie der Nederlanders donesië betrof, geloofde hij afge; emoties, da* vergeldingsmaatregelen tegen hen niet in de bedoeling van de Indone sische regering zouden liggen. Ook meen de hij, dat zij zeer zeker maatregelen zou nemen tegen pogingen tot wraakneming. Zij zal niet deelnemen ean aanwakkering van haatgevoelens. De bekogeling van mevrouw Bouman met rotte tomaten was naar zijn oordeel een der incidenten, die in het gehele proces geen rol spelen. Wij zijn niet zo bloeddorstig als het lijkt, voegde hij er aan toe. Het zijn geen ge beurtenissen als in Algerije. Op dezelfde voef Zakelijk zullen de Nederlanders op de zelfde voet worden behandeld als andere buitenlanders en niet In een lagere po sitie worden gebracht, maar overeenkom stig de vóór de conferentie uiteengezette politiek t.a.v. de buitenlandse Investerin gen. In den brede zijn de vriendschappe lijke gevoelens door de afloop der be sprekingen niet beter geworden, ook niet In de Christelijke bevolkingsgroepen van In donesië, maar er Is geen verbittering. Het de bedoeling niet om de Nederlanders het leven onaangenaam te maken. De enige overeenkomst, die niet is opge zegd is het charter van de soevereini teitsoverdracht, zeide mr. Ramelan. Het was volgens hem niet te verwachten, dat er van Nederlandse zijde een poging zou worden gedaan om tot een nieuwe ge dachten wisseling te komen. Hij voegde er aan toe zo veel verwerkelijkheidszin van de Nederlanders te verwachten, dat zij de opzegging als de enige mogelijke uitkomst zouden zien. Na drie onderhandelingen was de marge zo klein geworden, dat een zijdige opzegging de enige oplossing wa*. Niet om het gezicht te redden, doch als bewijs van gezond staatsmanschap, waar door het kabinet het initiatief behield. Om de binnenlandse toestand te redden was dit echter niet gebeurd, aldus Rame lan. Een slechte indruk fn de internatio nale wereld vreesde hij niet. daar men het min of meer verwachtte. Men zal denkelijk nog wel de secretaris-generaal van de Verenigde Naties op de hoogte Te Genève was de opzegging niet ter sprake gebracht maar wel de vrees geuit dat het zover zou kunnen komen. Dat was Dit beeld toont thans weer het Amsterdamse R.A.I.- gebouw,' waar vandaag de 36ste automobieltentoon stelling werd geopend. Durf niet te denken Op een vraag of Nederland de twee miljard gulden zou terugvorderen, die b(j de R.T.C.-overeenkomsten waren kwijtge scholden, zeide mr. Ramelan zo ver niet te durven denken. De Europese Betalings unie staat buiten de R.T.C.-akkoordcn. Een commissie van Indonesische minis ters zal zich nog beraden, hoe men in deze zal handelen. Op een vraag inzake Nederlands Nieuw- Guinea zeide hij, dat deze kwestie bij zondere aandacht zou hebben. Hoe de positie der hoge commissarissen zou zijn, was niet duidelijk, doch zij wor den in elk geval als hoogste vertegen woordigers erkend. Het maakt voor In donesië niet veel uit of zij als hoge com missaris of als ambassadeur worden aan gesproken. Mr. Ramelan i6 tezamen met de heer Kwee woensdagochtend door H.M. de Koningin ontvangen en zal 'enkele offi ciële afscheidsbezoeken brengen. rAT de wereld jeugd betreft, bestaat er geen IJzeren Gordijn. Dit heeft Sjelepin gezegd, dc secretaris van de jeugd beweging in de Sowjei unie. Sjelepin had het over de „mythe van het IJzeren Gordijn". „De laatste jaren heb ben honderden delegatie van jeugdverenigingen uit het buitenland (de satel lieten?) Rusland bezocht", aldus Sjelepin, die er te gelijk een uitnodiging aan vastknoopte: vertegen woordigers uit alle lan den zt;n welkom op hei ieugdfestival dat volgend jaar in Moskou wordt ge houden Tot zover de propa ganda. Sjelepin gaf echte enige interessante inlich- tingen over de jeugdbe weging in de U.S.S R. Zo deelde hü mee. dat de jeugdbeweging, de Kom somol, op het ogenblik 18.500.000 leden telt. Dal zijn er dus acht miljoen meer dan ten tijde var 19de partijcongres, sprak zich uit voor vldu ele recruterlng het worden besteed aan han- Ht) denarbeid. Voorts leverde idi- h\j kritiek op de slechte en kwaliteit en de hoge prij zen van speelgoed. Ondanks beloften om het polytechnisch onder wijs te verbeteren, zün tijdens het laatste vijf-ja renplan slechts 1 380.000 van de drie rrMjoen jonge mensen die hun middel bare studiie achter de rug hadden, overgegaan naar Sjelepin betreurde het zei dat de levensomstandigheden van de jeugd nog aan zienlijk verbeterd moeten worden. Hij stelde de op richting van een sportver eniging voor. die uoo' allen zal open staan. Volgens Sjelepin wor den de kinderen bij het onderwijs tn de Sowjet- iime teveel belast met theoretische kennis. Er dient meer aandacht te de Sowjet-jeugd zich e nuttig w zich overgeeft aai drank". De Komsomol le vert echter haar bijdrage aan de ontwikkeling van het land. Thans werken 17.000 leden bü de bouw van betonfabrieken. 13.000 aan hydro-elektrische centrales in Koeibitsjef en Stalingrad en 16.000 In het kolenbekken van de Nederlander omgekomen Reis naar Nederland door Sahara mislukte Twee aannemers uit Kaapstad, die acht jaar geleden daar uiit Nederland aankwa men, hebben getracht een autotocht te maken dwars door Afrika. Eén van-hen, de 41-jarige Herman van Zanten uit Amersfoort, overleed deze week in Algiers; zijn metgezel Dirk Ca- sius is met moeraskoorts in een zieken huis te Algiers opgenomen. Van Zanten is hoogstwaarschijnlijk aan malaria over leden. aldus bericht de Nederlandse con sul-generaal in Algiers. Beide mannen, op weg naar Neder land, waren reeds ziek toen zij vorige week aankwamen in de oase El Golea, tweeduizend kilometer ten noorden van Kano. Zij werden per vliegtuig naar Al giers overgebracht. De vrouw van Van Zanten zou morgen per schip uit Kaapstad vertrekken om zich in Nederland bij haar man te voe gen. De laatste brief, die zij van hem kreeg, was gedateerd op 8 februari. Daar in stond dat de tocht vlot verliep, maar toen moest de Sahara nog worden over gestoken. Van Zanten heeft een dochtertje van twee jaar oud. Casius is gehuwd en heeft twee kinderen. Westerling te Brussel aangehouden Kapitein Westerling ls volgens Reuter te Brussel aangehouden. Hij zal over de grens worden geleid. In Den Haag kan men de aanhouding van kapitein Westerling nog niet officieel bevestigen. Naar men weet. gingen er de laatste maanden geruchten, dat kapitein Wester ling in Atjeh zou vertoeven en dat htl te Penang op Brits gebied zou z(jn ge- Nazi-pensloen. Terwijl hot onderzoek nog voortduurt, is het pensioen van de nazi-rechter Ernst Lautz f.1342 Mark per maand) met een derde verminderd; Lautz etste o.m. de doodstraf voor de Duitser* die in 1944 de aanslag op Hitier pleegden. Ramp in Soedan190 gevangenen gestikt Kartoem, 22 februari. In een gevangenis te Kosti aan de Witte Nijl (Soedan) zijn naar schat- tnig 190 gevangenen om het leven gekomen door slechte ventilatie tij dens grote hitte, zo meldt Associa ted Press. HET WEER IN EUROPA a 9 windstil windstil windstil lip WEERBERICHT Aanhoudend koud Tot morgenavond verwacht (inBSf Enkele overdrijvende wol- ME kenvelden. Geen sneeuw van t H betekenis. Vannacht op vel» P'aat&en strenge vorst, mor gen overdag matige tot licht» vorst Zwakke tot matig» wind tussen noord en oost. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon 7.41—18.11. Maan 16.34—6.26. Op 28 februari volle maan. J^ONINGIN JULIANA heeft gisteren '*-op de Baden PowéUdag met prinses Marijke een bezoek gerbacht aan de Blauwe vogelt" van de Bartimeus- groep in Zeist. Movavedo (moeder van vele doch ters), de padvindstersnaam. van koningin Juliana, werd door een spreekkoor van de Bartirneusgroep. die bestaat uit blinde en slecht ziende padvindsters (11 tot 16 jaar) en kabou ters (8 tot 11 jaar) verwelkomd. Staan de temidden van de in hoefijzer vorm opgestelde „Blauwe vogels" ontstak Movavedo voor de verlichte wereldbol als eerste het kaarslicht, tva ar an op haar beurt de leidsters, assistent-leid sters en anderen hun kaarten aansta- Na deze symbolische handeling van de verspreiding van het licht de padvindsters in alle landen denken op deze dag aan elkaar werd door alle aanwezigen de padvindsters- of kabouterbelofte hernieuwd, zoals dat ieder jaar gebeurt. Na deze ernstige inleiding volgde een lichter programma. De kabouters en padvindsters beeldden een verhaal tut. waarin zij in gedachten reisden naar Suriname. Er werd nog gezongen en er was een aardig toneelstukje, door een Blauwe vogel" zelf gemaakt. Prinses Marijke kreeg nog enkeie cadeaus. Door een haag zingende en juichende uadvindsters vertrokken de Koningin en prinses Marijke weer. In de gang stonden nog vele leer lingen van de Bartimeus-inrichting, die het Wilhelmus zongen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1