Ben W. van Leiden pleiten voor instelling woningcartotheek Volkshuisvestingsbeleid heeft dringend behoefte aan permanente oriëntering VenkaJk Dakota Mej. da. Stegeman over het belang van het lezen NIEUWE LEIDSCHE COUBANT 3 DINSDAG 21 FEBRUARI 1956 Vastkoppelen aan woningtelling OVER ENKELE MAANDEN zal in ons land een algemene woningtelling worden gehouden, welke ten doel heeft de gegevens te verstrekken, die van belang zijn voor een juist inzicht in de structuur van de huidige woningvoorraad, alsmede in de omvang daarvan. Voorts dient deze telling licht te werpen op de bezetting der woningen, teneinde de omvang van het woningtekort te berekenen. De huidige gegevens dateren van 1947, het jaar van de laatste woning- en gezinstelling, en zijn uiteraard sterk ver ouderd. De uitkomsten van de woningtelling 1956 zullen van de grootste betekenis zijn voor het toekomstige volkshuisvestingsbeleid van het Rijk. Deze woningtelling is ook om een an dere reden van belang en wel in het bijzonder voor de individuele gemeenten. Ook deze zijn ten zeerste gebaat bij een goede oriëntering inzake de omvang en oriëntering inzake de omvang en samen stelling van de woningvoorraad. Hst volkshuisvestingsbeleid van de gemeen ten heeft echter behoefte aan een per manente oriëntering, een vaste bron van administratieve en technischs gegevens, geregeld bijgewerkt, waaruit voor velerlei doeleinden kan worden ge put. Deze permanente informatiebron heeft de gemeente tot heden nog altijd ontbroken. Dit voelen B. en W. als een ernstig gemis bij de planning van de vele maatregelen, die op het uitgebreide ter rein van de volkshuisvesting dienen te worden getroffen, met name ten aanzien van de volkshuisvesting in het algemeen en ten opzichte van specifieke 'onderdelen als onbewoonbaarverklaring op korte en langere termijn, krotopruiming, sanering, huisvesting van bejaarden e.d. in het bij zonder. B. en W. missen nog altijd een zo volledig mogelijk inzicht in de structuur van de woningvoorraad, gebaseerd op steeds recente gegevens. De bovenbe doelde bron van gegevens, in de vorm van een kaartregister of anderszins, wordt aangeduid met de technische term „woningcartotheek". Rappozt le Omtrent de inrichting daarvan heeft een commissie, in het leven geroepen door de Vereniging van Nederlandse Gemeen- ten en het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw, een uit voerig rapport het licht doen zien, waarin tevens nut en doel van een gemeentelijke V woningcartotheek zijn uiteengezet. Ook B. en W. zijn, mede voorgelicht door een rapport van een commissie, bestaande uit K» ambtenaren van de secretarie en de dienst B- van gemeentewerken, tot de overtuiging gekomen, dat in de gesignaleerde leemten door het inrichten en gebruik maken van een woningcartothe. k wordt voorzien, j De verklaring van het feit, dat B. en W. nog niet beschikken over deze nuttige informatiebron is deze, dat voor de aan- leg van een woningcartotheek een voor afgaande plaatselijke woningopneming noodzakelijk is en dat de opzet, organi- et satie en uitvoering van een dergelijke op- I neming bijzondere moeilijkheden en kos- ls» ten medebrengen. De algemene woning- te telling 1956 biedt nu de mogelijkheid de s_ bij de telling te verzamelen gegevens tevens te gebruiken als basis voor d* rs richting van een eigen gemeentelijke :n. j ningeartotheek. In de tweede plaats zal een cartotheek slechts dan volkomen aan haar doel kunnen beantwoorden, indien de talrijke toepassingmogelijkheden langs maohanisohe weg worden gerealiseerd Een gewoon kaartsysteem is „uit de tijd". Nu verkeren B. en W. in de gelukkige omstandigheid, dat de gemeente nog deze maand de beschikking zal krijgen over de bekende selectiedrukmachine met toebe horen ten behoeve van de mechanisatie van de bevolkingsadministratie. Het is mogelijk, de cartotheekgegevens in me talen plaatjes te ponsen, die voor het ge bruik op deze machine geschikt zijn, zo dat ook met betrekking tot de woning cartotheek alle voordelen van deze selec teer- en afdrukmachine kunnen worden uitgebuit Juiste moment B. en W. achten derhalve nu het juiste moment gekomen om tot instelling van een woningcartotheek over te gaan. De kosten van inrichting zijn moeilijk te ramen. Dit geilt met name voor de loon kosten der tellers. B. en W. streven er naar. het opnemingsformuliier der nlngtellimg enigszins uit te breiden met enkele aanvullende gegevens ten behoeve van de cartotheek. De onderhandelingen hierover met het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn nog gaande. In hoe verre een en ander van invloed zal zijn op de ten laste van de gemeente komende kosten, kunnen B. en W. thans nog niet overzien. Te zijner tijd zullen zij hiervoor een aanvullend krediet vragen. Zij vol staan derhalve met een raming van de materiaalkosten voor de opzet der wo ningcartotheek. begroot op f 13.000. Hel college stelt voor, dit bedrag ter beschik king te stellen. Gemeente subsidieert woonwagenwerk hoger Bij besluit van 19 juli 1954 heeft de raad met ingang van 1954 aan de Stichting Woonwagenwerk Leiden een subsidie leend ten bedrage van het tekort op de exploitatierekening, tot een maximum van 2400. Uit de stukken over 195 1955 blijkt, dat de stichting een grote acti viteit ontplooit. Het maximumbedrag dient volgens B. en W.. in verband met d uitbreiding van de werkzaamheden, t worden verhoogd. Voor 1955 zouden B. ei W. het willen stellen op 3600, het voo dat jaar geraamde tekort. Reclassering gesubsidieerd B en W. stellen de raad voor, aan d afdeling Leiden van het Ned Genoot schap tot Reclassering voor elk der jaren 1955 en 1956 een subsidie van f 400 toe te kennen. Het college acht dit werk van grote sociale betekenis en meent dan ook. dat financiële steun van de zijde van de gemeente op zijn plaats is. apparatuur overneemt voor f 1000. zal de aanschaffing van een nieuwe mobilofoon installatie voor de politie een bedrag van een nieuwe mobilofooninstallatie voor de politie een bedrag van f 10.500 vergen, dat in vijf jaren kan worden afgeschreven. B. en W. stellen de raad voor. de be dragen van f 27.000 en f 10.500 'beschik baar te stellen. CHOCOLADE... Weer extra-subsidies voor „Reuvens" en r.k. leeszaal Teneinde de openbare leeszalen er bliotheken in het land in staat te stellen de hun boekenbezit enigermate aan te vullen 'fi-i en te vernieuwen, werd op de rijksbe- groting voor i954 een bedrag van 200.000 su uitgetrokken. Dit bedrag is verdeeld vol- De gens richtlijnen, waaraan de gedachte ter grondslag lag, dat juist in de kleine open bare leeszalen de ontoereikendheid var gs- het boekenbezit het grootst is, zodat deze ,_i leeszalen een hoger bedrag ontvingen dan de grotere leeszalen. De openbare leeszaal ar- en bibliotheek „Reuvens" ontving 1.540 en de r.k. openbare leeszaal en biblo- I theek 1.545. ui® De minister van onderwijs, kunsten en ge.; wetenschappen nodigde'de provinciale en gemeentebesturen uit, voor het genoemde doel eveneens een subsidie toe te kennen, De Leidse raad heeft aan deze uitnodi- t, ging gevolg gegeven en hij besluit van 8 november 1954 aan „Reuvens" en aan de r.k. leeszaal voor 1954 een extra-sub sidie toegekend van respectievelijk 3.215 Leidse politie krijgt nieuwe stationcars en motoren Bovendien mobilofoons met eigen golflengte De toeneming van het verkeer en vanlland wordt overgenomen door de G.G. en het bebouwde oppervlak van de gemeen- G.D., ten behoeve van de E.H.D.-auto. ♦- alsmede de omstandigheid, dat de die in de brandweerkazerne is gesta- :imum-getalsterkte van het politie- |tioneerd en ook van de frequentie van de korps aan de lage kant is. maken het'brandweer gebruik kan maken, zullen noodzakelijk, dat de politie veelvuldig!tevens twee nieuwe mobilofoonappara- surveilleert met motorrijtuigen Voor dejturen moeten worden aangekocht voor de surveillance heeft de politie thans be-|aan te schaffen stationcars, schikbaar: een stationcar, merk Willys! Wanneer de gemeentelijke geneeskun- Dverland, aangeschaft in 1952; twee mo- dige- en gezondheidsdienst vorenbedoelde :oren met zijspan, merk Harley .Davidson, n 1946 aangekocht uit Amerikaanse leger- dumps en twee solomotoren, merk Harley Davidson, eveneens als gebruikt materiaal 1946 uit Amerikaanse legerdumps' be trokken. Zowel de stationcar als de twee motoren iet zijspan verkeren in voor de politie dienst minder goede en betrouwbare ;aat, zodat langer gebruik onverantwoord i in verband met de onderhoudskosten leconomisch moet worden geacht. Teneinde te bereiken, dat de politie haar taak naar behoren kan blijven ver vullen, achten B. en W. het nodig, dat worden aangeschaft twee stationcars en twee motoren met zijspan en duo. Uit gaande van de verwachting, dat het te vervangen materieel kan worden ver kocht voor f 3500, is hier mede een be drag gemoeid van f 27000. dat !'n vijf jaar kan worden afgeschreven. Mobiloloon De thans in gebruik zijnde Willys Over land is uitgerust met een mobilofoon- apparatuur, waarvan de vaste post is ondergebracht bij de brandweer. Ook de brandweer is met twee en binnenkort met agens aangesloten op deze vaste post. Het gebruik maken van één vaste post door beide diensten blijkt in de praktijk bezwaarlijk. Berichten van de brandweerauto's, bestemd voor de brand- rkazerae, komen eveneens bij de po litie binnen, terwijl mededelingen, de politie bestemd, ook binnenkomen bij de brandweer. Bovendien komt het voor personeel van beide diensten gelijk tijdig gebruik maakt van de installatie schade van een goede berichtgeving, is daarom noodzakelijk, dat beide diensten beschikken over een eigen golf- Consequentie van het werken op eigen golflengte door beide diensten is. dat het politiebureau een vaste post wordt gevestigd. Er van uit gaande, dat de mo- bilofoonapparatuur van de Willys Over- i 2.39 en. Op de rijksbegroting voor 1955 is we- 'i derom een bedrag uitgetrokken, thans van 150.000. De verdeling van dit bedrag eeD is geschied volgens de normen, die in 1954 zijn gehanteerd. „Reuvens" heeft een be- Z|J drag ontvangen van 1.010, de r.k. lees- (er: zaal een bedrag van 1.038. Er bestaat volgens B. en W. voor de iro' gemeente aanleiding thans hetzelfde standpunt in te nemen als in 1954. Met de J genoemde rijkssubsidies als uitgangspunt, kan de extra-subsidie voor de beide lees- t is zalen worden gesteld op respectievelijk ij 2.149 en 1.625. Aldus wordt voorge- steld. inf il(1 Nazorg dooistommen belangrijk geacht In januari 1954 hebben Prov. Staten be sloten, aan instellingen en verenigingen, die zich bezig houden met de nazorg vah ien oud-leerlingen van inrichtingen van bui- tengewoon lager onderwijs, uitgezonderd aai die voor onderwijs aan zwakzinnigen, voor elke oud-leerling, die in de provin- cie Zuid-Holland woonplaats heeft, een Hl' provinciale bijdrage ad 7 -per jaar toe ijkt te kennen, mits de gemeente, waar de oud-leerling woonplaats heeft, bijdraagt tot minstens het dubbele. is Op grond van dit besluit hebben het In- ,en.stituut voor Doofstommen te St. Michiels- gestel en de prot.-chr. Stichting voor ilisl maatschappelijk werk ten behoeve van oel. doofstommen te Voorburg verzoeken tot B. en W. gericht, om te bevorderen dat lieimet ingang van 1954 resp. 1955 een jaar- ionjlljkse bijdrage uit de gemeentekas wordt verleend van 14 per Leidse oud-leerling van hun inrichtingen. B. en W. zijn van jlt oordeel, dat er alleszins reden is aan de verzoeken te voldoen. Een verantwoorde by-nazorg zal de betrokkenen zeker in be de langrijke mate tot steun in het maatschap- pelijke leven kunnen zijn. Het college stelt daarom de raad voor. aldus te be buiten. Kandidaat Vergunst beroepen Kandidaat E. F. Vergunst te Leiden heeft een beroep ontvangen van de Her vormde Gemeente te Middelharnis. Zuivelexposïiïe in Leiden wü zal i 15 I Beestenmarkt te Leiden een tentoonstelling worden gehouden van zul- velproduktcn. Ze zal heten „In Zuivel- land" en gaat uit van de stichting Het Nederlands Zuivelbureau, het voorlich tingsbureau voor melk- en zuivelproduk- De tentoonstelling bevat onder meer een demonstratiekeuken, de doorsnede van een boerderij, een „sprekende koe" en een inlichtingenbureau. Een toegangs prijs zal voor het bezoeken van de ten toonstelling, die vooral '6 morgens voor de scholen zal geopend zijn, niet worden geheven. Derde concert in De Lakenhal Op donderdag 23 februari zal in de Grote Pers van het stedelijk museum „De Lakenhal" het derde Lakenhal-con- worden gegeven door het Rönlgenkwartet met medewer king van de sopraan Wi'eb de Rook. Het programma bestaat uit werken van R. Mozairt (kwartet K.V. 458), L. van Beethoven (kwartet opus 18.6 in Bes gr. H. Zjllcher (Marien,!ieder). a vertegenwoordiger uit Leiden wen ren door de kantonrechter veroor deeld tot f 100 boete of 20 dagen en to het betalen van f 1400 schadevergoedini lan een Leidcnaar, die op 10 november rorig jaar op de Haagweg door zijn toe- loen het slachtoffer was geworden van :en botsing. De vertegenwoordiger week onvoor- ichtig uit en kwam daarbij i" botsing net de bakfiets van de heer Schl., die -an zijn voertuig werd geslingerd en onder de auto terechtkwam. De heer Gemeentelijke subsidie voor Herv, Maatschappelijk Werk Stichting zal vermoedelijk binnenkort tot stand komen Oud-hoogleraar te Leiden Prof. Lijnst Zwikker te Haarlem overleden Te Haarlem is zondag in de leeftijd van i jaar overleden prof. dr. J. J. Lijnst Zwikker, apotheker te Haarlem en vroe ger hoogleraar aan de universiteit te Leiden. Prof. Lijnst Zwikker is op 10 no vember 1890 te Amersfoort geboren, be zocht de H.B.S. te Haarlem en studeerde vervolgens in de farmacie aan de univer siteiten te Amsterdam en Utrecht. In 1912 behaalde hij in laatstgenoemde stad het apothekersdiploma. Na enige jaren istent geweest te zijn van de farmaceu tische laboratoria te Utrecht en Gronin- werd hij in 1917 benoemd tot direc- van de Koninklijke Farmaceutische Handelsvereniging te Amsterdam. In december 1919 promoveerde de overledene (cum laude) tot doctor in de farmacie. Van 1920 tot 31 december 1925 was dr. Lijnst Zwikker verbonden aan de Octrooi- en op 1 januari 1926 aanvaardde hij de functie van gemeente-apotheker te Rotterdam. In oktober 1936 werd hij hoogleraar aan de universiteit te Leiden en gaf de facul- wis- en natuurkunde onderwijs in artsenijkunde, met inbegrip van de far- utische chemie. Na de bevrijding werd hem ontslag verleend, waarna hij zich te Haarlem als apotheker vestigde. De teraardebestelling is bepaald op morgenmiddag half twee op de algemene begraafplaats aan de Kleverlaan te Haar- Geen Koppelaarster voor gisteren en vanavond aange kondigde zesde abonnementsvoorstelling de Leidse schouwburg, waarin de Ned. Comedne „De Koppelaarster" zou op- oeron. is uitgesteld tót 8 en 11 mei. Dit fcaat in verband met ziekte van Mary Dresselhuys, terwijl Ank van der Moer, die Mary's rol zou overnemen, juist de- dagen tengevolge van de gladheid been brak. In hun voorstel aan de raad d.d. 19 september 1955 inzake de subsidiëring van het r.k. Sociaal Charitatief Centrum stelden B. en W. de raad er van in ken nis, dat tevens van Ned. Hervormde zijd* een verzoek was ontvangen om financiële medewericing voor 1956 en volgende Ji ren ten behoeve van een In het leven te roepen slichting Hervormd Maatschap pelijk Werk. Aan deze stichting zal het maatschap pelijk werk, zoals dit tot nu toe door de diaconie van de Hervormde Gemeente wordt verricht, worden toevertrouwd. Di diaconie heeft nader verzocht, haar op dezelfde basis als de r.k. instelling ook U bent in de wolken met een 85 ct per pakje Openbare kleuterschool in Leiden-Zuidwest B. cn W. stellen de Leidse raad voor >ver te gaan tot de stichting van een openbare kleuterschool in het zuidweste lijke stadsdeel en voor de eerste inrich- van deze school een krediet van f 10.000 beschikbaar te stellen. De oudercommissie van de openbare lagere school aan de Da Costastraat heeft le stichting van deze kleuterschool verzocht. Blijkens de bijgevoegde lijst met handtekeningen is voldaan aan het voor schrift, dat de stichting door ouders, voog den of verzorgers ten behoeve van ten minste 60 kleuters wordt verlangd. Ook overigens voldoet het verzoek aan de wettelijke eisen. Voorlopig kan de school worden gehuis vest in lokalen van de openbare lagere school aan de Da Costastraat en de thans in aanbouw zijnde openbare lagere sahool aan de Boshuizerkade. B en W. zulilen de raad te zijner tijd een afzonder lijk voorstel doen toekomen over de bouw de school. Verbinding Leiden met rijksweg 4a iVanneer het eerste gedeelte van nieuwe ryksweg 4a Ypenburg-Burgerve begin 1958 in gebruik zal worden gei :al volgens de plannen van deze rijksweg een tweetal wegen naar de sti Leiden moeten voeren. Een van deze to wegen zal de Hoge Rijndijk wofde tndere zal door een heel nieuw ai iggen Vrouwen weg, westelijk van i huidige, worden gevormd. Dezer dag< ildus meldt de A.N.W.B. is de aa van de aarden baan, vanaf de Lamm brug door de Oostvlietpolder, aanbesteed. Nabij de Meerburgerwetering zal het langzame verkeer, dat van de tegenwoor dige Vrouwenweg gebruik zal blijvi maken, door middel van een viaduct ov de rijksweg 4a worden gevoerd. Het snel verkeer kan hier de rijksweg verlaten en Vrouwenweg, die voor langzaam verkeer verboden zal zijn. Lel den bereiken, of omgekeerd. Over het Rijn- en Schiekanaal moet een nieuwe brug worden gebouwd, zo deelt de ANWB nog mede, ter vervanging van de huidige Lammebrug. De gemeente Leiden zal de op deze brug aansluitende toe voerwegen naar het centrum van de stad zorgdragen. Al 4000 kijkers in Hortus Naar wij vernemen. Is de belangstelling voor de grootste bloem ter wereld, ^lie op dit ogenblik in de Hortus te Leiden bloeit, zeer groot. Reeds nu, na anderhalve dag, hebben vierduizend mensen een bezoek aan de Hortus gebracht om het „slangen blad" te bewonderen. De directie van de Hortus dealde ons mee, dat de bloem ook vandaag nog is te bezichtigen, namelijk tot 10 uur vanavond. Omdat de .kwaliteit van de bloem minder f 20 boete of 10 dagen en overeenkomstig is geworden, is £e toegangsprijs verlaagd. I ^eze eis werd verdachte veroordeeld. Morgen is bezichtiging niet meer moge- 1 In Duitsland bromfiets gestolen Gedagvaard, maar niet verschenen een expeditieknecht, uit Noordwljk. Deze had in Duitsland een bromfiets verduis terd. In een voorlichtingsrapport werd aanbevolen de verdachte delljke straf op te leggen met toezicht van de reclassering. De vader had in tussen de schade geregeld. De officier var justitie requlreerde f 50 boete of 25 dagen en een maand gevangenisstraf delijk met een proeftijd van drie ja; toezicht van de r.k. reclassering, rechter vonniste conform. LEIDERDORP Iu het Hervormde jeugdhuis aan Eikenlaan hield da. Stegeman een c; serie voorleden van de -Jonge Kerk t de Herv. gemeente over het ondérwe „Boek en vorming". In een gesprek telde domina Stegeman ons, nu twee een half jaar geleden uit Indonesië z.yn gekomen, waar zy achtereenvolg" in Soerabaja, Semarang en Djakarta als predikante werkzaam is geweest. Soerabaje was zy als zodanig bevestigd namens de kerken van Indonesië. Nu h de domina werkzaam onder de gerepa- trieerden (uit Indonesië), die in de op vangcentra verblyven. In het begin van naar causerie noemde domina Stegeman de datum 25 februari, het begin van de boekenweek. Men wil boek tot de mensen brengen. Het goede boek kan de mensen vormen ec .•en Ook op populair-wetenschappe- lijk gebied komen steeds belangrijke boeken uit. Daarom ls het van belang, boekrecensies te lezen. Men blijft dan op de hoogfe van wat de hedendaags" literatuur biedt. Dat ls nodig; we moe ten er op uit zijn, onze geest te verrij ken. Dat zal mede uii', onze gesprekken blijken. Het boek ondervindt nogal concurren tie, bijvoorbeeld van de radio. We be- LEIDSE KANTONRECHTER Twee Leidenaars moeten hoge civiele vorderingen voldoen Haagse politierechter Boete voor mishandeling Overeenkomstig de eis veroordeelde de Haagse politierechter, mr. Wagener, ■t verschenen mevrouw uit Leiden t gens mishandeling tot f 30 boete of dagen. Het was een inwoningskwestie. Verdachte had met een deksel geslagen, verklaarden twee getuigen. Belediging bestraft Wegens belediging van een ambtenaar in de uitoefening van zijn functie was een fabrieksarbeider uit Voorschoten ge dagvaard. Hij was niet ter zitting ver schenen. De officier van Justitie eiste voor het tijdvak juli-december 1955 voor subsidie in aanmerking te doen kernen. In aanmerking nemende, d-at de ge noemde diaconie reeds geruime tijd het maatschappelijk werk in de betekenis, da» thans daaraan wordt gehecht, met des kundige krachten verricht, komt inwilli ging van haar verzoek B. en W. alleszins aannemelijk voor. De diaconie had in ge noemd tijdvak drie volledig bevoegde maatschappijke werksters in diens*. Subsidiëring op genoemde basis zal voor 1955 een uitgave van rond f3100 mede brengen. Met betrekking tot de subsi diëring voor 1956 zullen B. en W. de raad een voorstel doen. nadat de stichting Hervormd Maatschappelijk Werk tot stand zal zijn gekomen. Dit laatste zal vermoedelijk binnenkort geschieden. Subsidies voor Gezinszoig B. en W. van Leiden stellen de raad voor, de subsidie aan de stichting Inter kerkelijke Gezinszorg voor 1952 vast te stellen op f 5546,36, aan de stichting Ka tholieke Gezinszorg en Gezinshulp op f 5723.71. Werkman stal planken Een week gevangenisstraf eiste de offi- er van justitie tegen een 50-jarige los- werkman uit Leiden. Deze had in oktober november van het werk, waar hij c dag arbeidde, planken meegenomen. Een partij had hij al in huis en bij het ver van de tweede werd hij gesnapt. Hij had het hout willen gebruiken voor reparatie van zijn zomerhuisje. Verdachte betuigde zijn spijt over hel gebeurde. Er werd een hek gebouwd en het hout lag buiten het hek. De man ver telde dat hij een goede baan door dit geval had verloren. Hij had altijd ge makkelijk kunnen stelen op zijn werk, zc vertelde hij, maar hij had het nooit ge daan. Het hout was allemaal teruggega; et vonnis luidde: f 40 boete of 20 dagen veertien dagen gevangenisstraf voor waardelijk met drie jaar proeftijd. Voor vernieling beboet Bij verstek veroordeelde de polatierech- ir een los-werkman uit Voorschoten, wegens vernieling overeenkomstig de eis tot f 15 boete of vijf dagen. Wat maandag in de Leidse raad ter tafel komt De agenda voor de aanstaande dag te houden vergadering van de ge meenteraad van Leiden luidt als volgt. Benoeming van een directeur van de Dienst voor Sociale Zaken (vacature- dr. S. Rozemond; niet-alfabetische beveling van- B. en W.: 1. S. Krist, ad junct-directeur van de gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken te Ensche- E. A. M. Pleij, adjunct-directeur de Dienst voor Sociale Zaken te Leiden. Benoeming van drie leden van het bestuur der stichting Burgerijfonds van Lelden (drie leden van de raad). Benoeming van vier leerkrachten bij het openbaar lager onderwijs: mej. I. K. L. Metzlar, geboren 1 januari 1935 te Monnikendam, tot onderwijzeres aan de school Damiaan (thans tijdelijk), A. E Verbrugge, geboren 15 sep tember 1929 te Middelharnis, aan de school Driftstraat (thans tijdelijk), de heer D. Cossee, geboren 11 juni 1933 te Leiden, tot onderwijzer aan de open bare school voor v.g.l.o. Oude.Vest (thans tijdelijk) en mej. A, H. A. Alta, geboren 2 juni 1929 te Amsterdam, tot onderwij- aan de openbare opleidingsschool Du^ Rieustraat (thans te Amsterdam) rvol ontslag aan mevrouw A. J La- boyrie-van Goudoever, als tijdelijk lera- in het Nederlands aan het gymna sium. Eervol ontslag aan de heer KI. Kla- verdijk als onderwijzer aan de openbare opleidingsschool Lorentzkade (wegens benoeming tot hoofd te Steenderen), aan In heer L. M. van 't Hart als onderwij- er aan idem Du Rieustraat (wegens •ertrek naar Coevorden) en aan de heer H. M. L. L. Adams, als onderwijzer m idem Aalmarkt (wegens benoeming Haarlem). Aanschaffing van gymnastiek mate riaal voor het gymnasium (ƒ9100), de HBS. Burggraven laan (ƒ7600) en de meisjes-H.B.S. (ƒ7000). omdat het ma teriaal van nu niet aan de eisen voldoet en soms zelfs gevaar voor de leerlingen oplevert. Verzoek van de Geref. Schoolvereni ging om medewerking voor de aanschaf fing van leermiddelen ten behoeve van de te vormen parallel vierde klasse aan de school Asserstraat (april-klas, wegens toeneming van het aantal leerlingen), kosten ongeveer ƒ1500. Stichting van een openbare kleuter school in Zuidwest. Verzoek van de R.K. kleuterscholen Potgietcrlaan en Damiaan Inzake aan schaffing meubilair en ontwikkelings materiaal (kosten ongeveer ƒ4050). Toekennen van een ejrfra-subsldie over 1955 aan „Reuvens". Inrichting van een woningcartotheek. Aankoop, in het belang van de volks huisvesting, van het perceel Waard- gracht 108. voor ƒ1000. Verkoop van een perceel bouwterrein groot 1830 m2, gelegen aan de toekom stige Colenbranderstraat nabij de Fruin- laan (Rodenburgerpolder), voor 22 per m2 (bouwrijp, niet opgehoogd) aan M. J. van Velzen. voor woningbouw. Wijziging van de begrotingen 1955 en 1956. Aanschaffing van stationcars, moto ren met zijspan en mobilifooninstalla- tie voor de politie. Subsidies aan de instellingen voor ge zinszorg over 1952 Subsidie voor het maatschappelijk werk van de diaconie der Hervormde Gemeente. Subsidie voor de afdeling Leiden van het Ned. Genootschap tot Reclassering. Subsidie voor de Stichting Woonwa genwerk Subsidie nazorg doofstommen. Schl. kon niet meer werken en is nog niet geheel hersteld. Een andere Lei denaar .een gros®: kreeg een boete van f 40 of 10 dagen bovendien de opdracht een civiele v dering van f 485.75 te voldoen. Omdat hij op 4 oktober vorig jaar vrachtauto een Inrit aan de Veurseweg te Voorschoten was binnengereden op zo'n onvoorzichtige manier,, dat ee Haarlemse dame met haar bromfiets t( gen de vrachtwagen was opgereden. Het O.M. had f 75 boete of 25 dagen geëist. Het motorrijwiel van een Katwijkei werd verbeurd verklaard, omdat de eige naar in november was bekeurd voor hel in ondeugdelijke staat verkeren daarvan. Bovendien veroordeelde de plaatsver- angend kantonrechter. mr. Van den Brink, de Katwijker tot f 15 boete of 6 dagen. Hoofdagent Bakhuis en agent Brouwer van de Katwijkse politie zaeen op 8 de cember van vorig Jaar op de Wassenaar- seweg een auto slingerend naderen. Met de rode lamp gaven ze stoptekens. De chauffeur reed door. Maar het autonum mer was genoteerd. En zo stond gisteren een Amsterdamse vertegenwoordiger te recht. Hij was met vrienden uit geweest, zei hij, en was om half twee al in Am sterdam aangekomen, hetgeen vreemd was, omdat de politiemannen hem om ha-lf zes het stopteken hadden gegeven. Verdachte beweerde geen alcoholhou dende drank te hebben gebruikt. Dat geloofde noch het O.M. n-och d-e kanton rechter. Waar hij dan tussen half twee en half zes had gezeten? Dat vertelde verdachte niet. Het O.M. eiste toen f 100 of 20 dagen en Intrekking van het rijbewijs voor één jaar. Het eerste gedeelte van deze straf kreeg hij onvoorwaardelijk. Het rijbewijs werd voorwaardelijk voor een jaar ingetrokken met een proeftijd van Demonstratie in gebouw Levendaall 1 In het gebouw voor huishoudelijke gezinsvoorlichting Levendaal 1 wordt vrijdagavond 8 uur een demonstratie met zuivedartikelen gehouden onder auspi ciën van het landelijke zuivelbureau. Ei zullen ook enkele films worden ver toond. Contactavond van het Leidsch muzieklycerum In het patronaatsgebouw te Oegst- geest gaf het Leidsch Muzieklyceum gisteren een traditioneel geworden •tiactavond, waar talrijke ouders de pres taties van hun kinderen kwamen be luisteren. De directrice, mejuffrouw E. Westen- diorf, diie met haar zeven leerkrachten ongeveer 85 leerlingen muziekonderwijs geeft, opende de avond met een kort woord, waarin zij de wens uitsprak dat de ouders hun kinderen zoveel moge lijk stimuleren om muziek te leren. Toen kwamen de leerlingen en leer- lingetjes achter vleugel, viool of blok fluit voor het voetlicht. De kleintjes be gonnen met eenvoudige pianosiukjes werden gevolgd door de middengroepen groten met meer ingewikkelde kale voordrachten. Bijzondere waarde ring verdiende het optreden van Henk Eikenbout met La Cathedrale engloude Cl. Debussy, gevolgd door een improvisatie. De ritmische gymnastiek walsen van Brahms viel zeer in de smaak. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Hendrik z. v. A. Nieuwenburg 1 A C. Roozendaal, Maria Helena d. v. Uljé en H. H. C. Plantfeber. Yvonne Maria Alida d. v. T. Siecker en C. A. van Veen. Maria d. v. J. van Eek en G. J. Keijzer, Kasper z. v. C. Ouwehand en Fr. Bonarius. Pieter z. v. P. Moerland en W. Slijkhuis. Helena Hendrica d. v. P. H. Pelser en M. E. Sloos, Geertruida d. v. C. Kromhout en C. Bekooij. Johanna Ca- tharlna d. v. D. J. Nachtegaal en J. Bosveld. Johanna Maria Magdalena d. L. T. Righart van Gelder en J. C. Klein, Frederik Martin z. v. C. Martijn en G. C. J. Helversteijn, René Alexander Dillen en J. M. E Hemerik. René Hendrikus z. v. G. L. Borst en A. H. van Wijk. Francine Frédérlque d. v. M. van Wijhe en E. Schouten. Siebrandus Jo hannes Theodorus z. v. T. H. van Kuijk M. J. v. d. Zee. Renske Lipkje Aukje d. v. J. Leeflang en M. Ciere. Gehuwd: J. H. Hofman en J. van den Boogaart. C S. Weijermans en E. G. P. M. Mostertman. Overleden: C. J. van Duinen, man. 52 C. M. Bar. vrouw. 70 jr.. E. Jürgens, an. 74 jr., M. C. de Blauw, huisvrouw an Carree, 51 jr.. G. Meijers, wednr.. 95 Jr., W. A. N. Manschot, huisvrouw van Biegelaar, 53 jr.. H. van Maanen. man, 63 jr., A. Meijers. wednr., 89 jr., M. F. Moote, vrouw. 76 jr., J. Pardon, wednr., M. A. Humme, vrouw. 61 jr.. C. J. Kiene. wed. v. Bakker, 59 J„ R. Keere- 15 jr. hoeven de knop maar om te draaien en we hebben muziek of een lezing of een hoorspel Verder dient de film genoemd tc worden. Vele mensen bezoeken regel matig de bioscoop. De mogelijkheden, die het lezen van goede lectuur biedt, liggen oneindig veel verder, aldus spr. Het lezen ls een goede vrije-tijdsbeste- ding. Persoonlijke aanleg speelt een grote rol, alsmede de leeftijd. Dit alles heeft ook de aandacht van de overheid; er ls een nieuwe bibliotheekwet op komst. De spreekster noemde ln het vervolg van haar lezing verschillende schrij vers en vervees ook op het belang van.' de reisbeschrijving voor het leren ken nen van bepaalde streken. Tenslotte sprak zij over de geestelijke vorming. Het is nodig dat de mens ook aandacht besteedt aan zijn gestelijke vorming, de blik naar binnen werpt en zo ook komt tot meerdere kennis van God en Zijn Woord. Na de pauze werd een en anaer nog besproken. Het is jammer, dat het aan tal aanwezigen niet groot was. De weg blijvers hebben een Interessante lezing De 28-jarige boorarbeider H. J. uit Erica is zondagmorgen tijdens werkzaam heden bij een boortoren van de Ned. Aardolie Mij. te Wassenaar door een sta len buis getroffen en gedood. AGENDA VAN LEIDEN Dinsdag Gulden Vlies. 8 uur: Kon. Ned. Mid denstandsbond, Jaarvergadering, me]. J. J. Wolf over Israël. Stadhuisplein. 7 uur: Leidse smalfilm liga naar B.P.M.-gebouw ln Den Haag (Engelse films). Kleine stadszaal, 7 uur: voorronda nationaal kappers-concours. Volkshuis. 8 uur: filmscholingscursua Leidse Jeugd Actie en Vereniging voor Pedagogiek, spreker H. Wielek. Rijksmuseum van oudheden, 8 uur; prof. dr. H. T. Waterbolk (Groningen) over het Nederlandse landschap ln pre historische tijd. Warmond, half 8: gemeenteraad. Woensdag Snouck Hurgronje-huis, 8 uur: K. en O., „Schrijvers spreken", Anton Coolen over eigen werk. Prediker, half 8: Evangellsatiesamen- komst. Kleine stadszaal, 8 uur: Ned. Chr. Reifevereniging, filmavond Ned. Heide Maatschappij. Jacobazaal Burcht, 8 uur: Gewestelijk Arbeidsbureau, voorlichtingsavond over emigratie naar Nieuw-Zeeland, met film. Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond ieuwbouw Dlaconessenhuis. met Sem- pre Avanti's „Jong en Jolig". Middelstcgracht 3, 8 uur: Leo Pasman (Haarlem): „Tussen hemel en aarde". Kleine Burcht, 8 uur: Leidse vereni ging van postzegelverzamelaars, J. J. Bazelmans over fouten en onjuiste voor stellingen op postzegels. Universiteit, 7.45 uur: prof. dr. J. V. Rijpperda Wierdsma over: Controle op de administratie 1930-1955. Oegstgeest, Irene, half 8: feest- ivond vrijwillige brandweer. Donderdag Casino, 7 en 9.15 uur: K. en O., Sunset Boulevard van Billy Wilder. Haagweg 4. 5 uur: ledenvergadering Ambachtsschool. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Chr. taimbour- i pijpercorps „Kunst en Genoegen", uitvoering voor ouders en donateurs. Tentoonstellingen Lakenhal, 10—5 uur: werken van Jan Kalsbeek (tot 1 maart). Rijksmuseum voor volkenkunde 109 ur. Chinese houtsneden (tot 4 maart). Academisch Historisch Museum (Rapen burg 73), 10-5 uur: Het Huis Oranje-Nas- •au en de Leidse Universiteit (tot 3 Maart). Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. PRONONCE Uw adres voor BETERE NYLONS Prins Bemhard bezoekt Mexicaanse ambassadeur Prins Bemhard heeft een uitnodiging van de Mexicaanse ambassadeur, dr. Ma nuel A. Chévez aanvaard, aanwezig te zijn wanneer deze binnenkort, in besloten kring, enkele fragmenten zal voorlezen van zijn vertaling ln Frans proza van zijn epos „Anóhuac". Mi*. Schuttevaer hoogleraar te Utrecht Gerekend van 1 september 1955, is be noemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in het fiscale recht, mr. H. Schuttevaer, thans lector aan deze uni versiteit. Fin te-Rotterdam doodgeschopt De achttienjarige Finse zeeman M. A. K. is zondag aan boord van zijn 6chip Ser* pen in de Waalhaven ln Rotterdam aan de gevolgen van een vechtpartij overle den. Zaterdagavond werd het slachtoffer, tij dens het passagieren met enige andere op varenden, op zo hardhandige wijze een café te Katendrecht uitgezet, dat hij op straat bleef liggen. Een der bezoekers, de Inmiddels gearresteerde 25-jarige Surina mer A. H. L., gaf hem nog enige trappen in zijn zijde en tegen het hoofd. De Fin klaagde over pijnen, maar kon toch aan boord worden gebracht, waar hij zondag overleden. De Surinamer heeft inmid dels bekend het slachtoffer te hebben ge schopt. Uitbarsting op Java De 3300 meter hoge vulkaan Raoeng ln Oost-Java is vrijdag uitgebarsten. De vu rige brokken werden 2000 meter de hoogte in geslingerd. Er wordt geen melding ge maakt van slachtoffers. Het zou de em- itigste uitbarsting in vijftig Jaren zijn. Dc regcring-Amold (Noordrijn-We6t- falen) is gisteren door de 60ciaal-demo- n en de rechtse vrije democraten ten val gebracht. Een motie van wantrouwen werd met 10296 stemmen aangenomen. De voorzitter der 60caaldsten Fritz Eten- hoff, werd tot premier gekozen. De C.D.U. (90 zetels) gaat ln de oppositie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3