S.E.R.-rapport „loonruimte" geen advies geeft De geschiedenis en onze moedertaal DE COCKNEYS STERYEN UIT NIEUWE LEIDSCHE COUP ANT 6 MAANDAG 20 FEBRUARI 195S VIER STANDPUNTEN Vijf maatregelen compensatie ran genoemd ter achterstand (Van onze sociale redacteur) F EINDELIJK HEEFT DE REGERING het zogenaamde „Ruimterapport", J dat door de Commissie Lonen en Prijzen, na daartoe gedaan verzoek van de minister van sociale zaken op 20 september 1955 werd voorbe reid en door de S.E.R. op 27 januari en 3 februari werd vastgesteld, voor publikatie vrijgegeven. Ondanks het feit, dat reeds tijdens de behandeling een en ander van de inhoud uitlekte, heeft het alle betekenis, van dit rapport kennis te nemen. Hoewel het pas 15 februari aan de regering werd aangeboden en vanochtend in de ministerraad aan de orde kwam, heeft het een belangrijke rol gespeeld bij de loonbesprekingen in de Stichting van de Arbeid op 10 februari, die tot het bekende conflict leidden. Tot een eigenlijke conclusie, een voor stel aan de regering, komt het rapport niet. Het is slechts het resultaat van een onderzoek. Over de uitkomsten van dit onderzoek werd in de S.E.R. verschillend geoordeeld. Er vormden zich drie groepen, die verschillende uitgangspunten kozen en mede daardoor tot verschillende uit komsten kwamen. Deze groepsvorming heeft zich gedeeltelijk ook voortgezet Id de Stichting van de Arbeid met als re sultaat de bekende tegenstelling tussen TWEE UITGANGSPUNTEN De i jtiganjgspiuixen, aae de discus sie in de SER beheersten, zijn primo het economisch-historische uitgangspunt, dat vooral onder de economisten in de SER zijn aanhangers had, waarbij als basis- perlode werd genomen de periode 1949— 1952, en secundo de Sbichtingsbasis. waar bij wordt uitgegaan van het loonniveau op 1 oktober 1954 na de invoering van o» zes procent loonsverhoging) en het natio naal inkomen over het jaar 1954. Diit laatste uitgangspunt berust op een tot dusver publiekelijk ndet-bekende af spraak in de Stichting van de Arbeid. die na Desprekingen sinds 15 maart in augus tus 1955 in overleg met de interdeparte mentale commissie voor de loon- en prijs politiek werd vastgelegd. Hierbij werd overeengekomen, dat door de zes proceni loonsverhoging van 1 oktober 1954 het verschil tussen de ontwikkeling van het nationale inkomen en het handarbeiders inkomen was opgeheven. Met name de vakcentralen schijnen in de SER aan deze afspraak te hebben vastgehouden, doch de werfcgevers en een aantal kroonleden hebben het economisch-historische uit gangspunt zo al niet tot uitgangspunt ge kozen. dan toch onder de invloed daarvan een wijziging in hun standpunt gebracht Het „ruimterapport" geeft, na een aj- gemene karakteristiek van de economische 6ituatie, een overzicht van de ontwikke ling van nationaal inkomen en loonsom en een berekening der gevolgen van de invoering der ouderdomsverzekering op 1 januari 1957 en vijfentwintig proceni huurverhoging. Daarna komt het eigen lijke onderwerp van het rapport: de be rekening van de evenuele achterstand Dit hoofdstuk beslaat 16 van de 50 pagi na's van het rapport en is de eigenlijke Een bespreking van de maatregelen om tot een herstel van een juist te achten verhouding van loonsom en nationaal inkomen te komen, neemt 11 bladzijden in beslag, die uiteraard practische bete kenis hebben. In de eerste hoofdstukken wordt gecon stateerd. dat sinds 1954 een toestand van hoogconjunctuur bestaat, waarbij tegen over de sterke verdere ontwikkeling van I de produktiviteit en de produktie in het afgelopen jaar een geringere styging van het in oktober 1954 bereikte loonniveau staat, nl. met ongeveer twee procent. De premie voor de ouderdomsverzeke- ring en de huurverhoging voor de oude woningen (waarbij ook een gedeelte van i de vlak na de oorlog gebouwde wordt gerekend) zal voor gezinnen met een In komen tot f6000 de uitgaven met 8'ï procent doen stijgen, welke voornamelijk door loonsverhoging gecompenseerd moe ten worden. Dit betekent per 1 januari 1957 een verhoging van de gemiddelde loonsom per werknemer van 7.2 procent, waartegenover dan staat de afschaffing van de vereveningsbelasting, waardoor de loonsom weer met 4.5 procent vermin dert. VIER STANDPUNTEN Bij de be l en..." .1 de loonachter stand komen de verschillende uitgangs punten in werking. Een meerderheid van de SER (waarbij de vijftien werknemers vertegenwoordigers, naar wij menen, de minderheid vormden) was van oordeel, dat in belangrijke mate rekening ge houden moet worden met de gegevens der basisjaren 1949—1952. waarvan zij het ge middelde op 100 stellen. De loonsom per werknemer in de bedrijven bedraagt dan 69.3 procent, van het nationaal inkomen per hoofd der bevr'.ng (welke ook reeds in 1938 bestond). In verband hiermee wordt gewezen op het grote gevaar deze verhouding belangrijk te wijzigen. Dit kan leiden tot de werking van de loon- en prijsspiraal, omdat de doorwerking op de prijzen niet verhinderd kan worden. voor 1955 van 6 procent. 1956 4.7 procen; en 1957 1.8 (resp. 3.1 en 2.1) procent Een groep van (werkgevers-) leder berekent op grond van een gecorrigeerdt basis 1954 1959 2.7 pre f-eip. 2.1) pet. ACHTERSTAND Er is dus, bij alle berekeningen, achterstand in de lonen. Daarom kan hoofdstuk van het rapport gewijd zijn de „opvul'Mmg" daarvan. Hierbij treedt nog één verschil aan licht. De (meerderheid van de) SER is van oordeel, dat de voor 1956 en verwachte produktiviteitsstijgingen zichzelf beschouwd niet voldoende zullen zijn, om, naast de incidentele loonstij gingen. die reeds te verwachten zijn er de compensatie van premie ouderdoms- verzekering en huurverhoging, nog de mogelijkheid te laten van een verdere algemene loonstijging zonder prijsverho ging Daartegenover wijst het deel de SER, waarin wij de werknemersgroep menen te herkennen er op. dat de pro- duktiviteitsstijging in 1955 aanmerkelijk uitging boven de stijging van de loonsom per werknemer; de „ruimte", die zij ziet. is dus groter. Als maatregelen, die niet direct be trekking hebben op de lonen, r wel een correctie brengen ten aanzien van het nationale inkomen, noemt het rapport" a. een tijdelijke verhoging van de ver eveningheffing van vier tot bijv. zes procent, wat conjunctureel gunstig zou werken en op 1 januari 1957. als de vereveningsheffing wordt afgeschaft, een ongestoorde overgang naar de pre- mdheffimg voor de ouderdomsverzeke- ring zou geven. Een nadeel zou zijn, dat er een geringe prijsverhogende werking van zou kunnen uitgaan, waardoor de ouden van dagen en de vergeten groe pen nadeel zouden ondervinden. b. een verschuiving van de huurverho ging naar 1 juli en comoensatie daarvan voor de helft via de loonbelasting, waarmee men dan ook de vergeten groepen tegemoet zou kunnen komen. LOONMAATREGELEN Als directe loonmaatregelen bespreekt het rapport: a. een eenmalige uitkering ten laste van de winst (uitkering-ineens). Deze uitkering komt niet allen ten goede, al zou een krachtige aanbeveling van het bedrijfsleven de werking zo algemeen mogelijk moeten maken. b. gedifferentieerde loonstijgingen. Do- j Brum ze hebben a's algemeen voordeel, dat, Gcmd: zij he*, prijsniveau minder beïnvloe den en prikkelen, om arbeid te zoeken in de meer rendabele bedrijven. Als na deel hebben zij ook. dat ze niet aan al len ten goede komen en niet gemakke lijk met het tijdpatroon in overeen stemming gebracht kunnen worden. c. algemene loonmaatregelen (loon- ronden). Hierdoor zou men zware' lonen kunnen legaliseren (wat overigens bij gedifferentieerde loonpolitiek gemakke lijker is). Als nadeel is er de prijsver hogende werking. In zijn samenvatting waarschuwt het rapport ervoor, dat bij al de becijferin gen met een onzekerheidsmarge gerekend moet worden. Deze kan enige honderden miljoenen en procenten omvatten. Met name voor 1956 en 1957 zijn de bereke ningen gebaseerd op schattingen, waar mee het Centraal Planbureau zich voor namelijk heeft belast. Produktiestij ging in 1955 7 pet. De productie lm bedrijven steeg in 1955 naar voolopige gegevens met ongeveer zeven procent, tegenover een stijging met vijf procent in het jaar daarvoor. Deze toeneming werd mogelijk gemaakt door een stijging van de arbeidproduktnviteit met 4.3 procent en een vergrote werkgelegenheid van 2 procent In 1955 steeg de loonsom per werknemer ten opzichte van 1954 naar schatting met 6.5 procent; hier van vertegenwoordigt 4Vz procent de invloed van de loonronde van 1 oktober 1952 en 2 procent houdt verband met incidentele factoren. Voor 1956 zal een stijging van de loonsom per werknemer ontstaan als gevolg van: pnmo de verbete ring van de secundaire arbeids voorwaarden, naar schatting een 2 3 procent en secundo de mogelijk heid tot bedrijfstaksgewijze diffe rentiatie en c. incidentele loonaan- pasisngen. In een periode van zeer gunstige conjunctuur, welke steeds gepaard zal gaan met relatief grotere onder nemerswinsten. treedt er een gerin ge daling in van het verhoudings getal van de loonsom ten opzichte van het nationaal inkomen, zoals anderzijds ook in een periode van ongunstige conjunctuur, waarin de ondernemerswinsten een vermin dering zullen ondergaan, het ver houdingsgetal een zekere stijging zal ondergaan Algemeen was de Raad van oor- dee, datl tot welke conclusies men ook ten aanzien van de achterstand komt, de vraag van een doen ver dwijnen van die achterstand mede moet worden beantwoord in het licht van de economische gevolgen, welke optreden bij bet inhalen daarvan, welke gevolgen verschil lend zullen zijn naar gelang van de maatregelen, die worden genomen. Mist en vrieskou zijn de tovenaars die vannacht alle bomen en struiken een ongekende schoonheid, verleenden. „Het fijn getakt geboomte is met witte rijp beijzeld Maybe it's because I'm a Londoner, that I love London soIn dit liedje, dat vaak door de radio met een zwaar Cockney-accent wordt ge zongen, ligt de liefde van een ware Londenaar tot zijn stad besloten. En nu heeft Lord-mayor Ackroyd dan verklaard, dat er helemaal geen Cock neys meer geboren zijn sinds 1941 Dat deed een schok gaan door Londen en wijde omgeving. Want dit specifieke type wereldstadbewoner, droogkomisch en gevat, is Maar één zeer populair, ondanks het vrij onwelluidende taal tje, dat zij plegen te be- Vooi weggebruikers Borden met pakkende aanwijzingen De Contact-commissie Veilig Verkeer in de provincie Zuid-Holland, die enige J: ren geleden door Ged. Staten is ingesteld heeft aan alle Zuidhollandse burgemees ters een schrijven gericht met het verzoek j in de gemeenten langs de wegen met druk verkeer borden met suggestieve voorstellingen te plaatsen, waardoor het verantwoordelijkheidsbesef van de weg-, gebruikers zal kunnen worden verhoogd. De commissie beveelt aan deze borden na verloop van tijd te vervangen door bor den met andere opschriften, waardoor aan de weggebruikers een opfrissing van de geldende verkeersregels wordt gegeven. Faillissementen Ergens in de twaalfde eeuw, toen Londen nog een visserdorp, wat er ai sprake van het woord „Cockney" en ondanks de zuinig bewaard gebleven al die tradities heeft op gediept, heeft nooit iemand kunnen nagaan, waar dit woord, die bti naam van de Londenaar». nu wel vandaan is geko- vast: een Cockney Is een Londenaar. die is geboren binnen het bereik van ae klank van de klokken van St. Mary-le-Böw Church die ongeveer vierhanden meter van de Theems tus sen Blackfriars en Lon don Bridge aan Cheapside werd gebouwd door de beroemde Engelse bouw meester Christopher Wren, die o m. ook de nabijgelegen St. Paul's Cathedral heeft ontwor pen. Die kerk van St. Mary le-Bow werd opgetrokken boven de crypt van St. Mary-le-Bow. di Ro- 1200 Die crypt en de kerk vormen nog altijd een bezienswaardigheid voor de toeristen. Maar voor de Cockneys was de luidklok het be langrijkste. En de tonen van die klokken bereikten een omgeving van onge veer drie kilometer in het oosten van Londen Maar tijdens de .Blitz" van 1941 sloeg een Duitse bom de klokken uit hun stoel en nadien is de beierende klank niet meer gehoord Zo werd dan een traditie doorbroken en werd geen enkele (echte) Cockney meer geboren. Nu heeft Lord-mayor Ackroyd een beroep gedaan op alle Cockneys, overal ter wereld, om een „tosheroon" (een bedrag van ongeveer 1,30) af te staan voor de restauratie, die in totaal bijna anderhalf miljoen gulden zou kosten. Over de hele wereld zijn ze verspreid en hun ware aard zullen ze nooit verloochenen, want ze blijven Londenaars en het bedrag zal er komen en pas als de klokken van St. Mary- le-Bow weer zullen luiden, zullen er ook weer echte, traditionele Cockneys geboren worden," zei de burgemeester en iedereen neemt dat graag van hem aan. R'dam; N.V. iel 190. R'd< icart; P. J. Heijnen. Komt men np gmnd van deze eerste basis tot een loonuchterstand in 1955 van 0.3 procent, voor 1956 wordt een loon- voorsprong van 1 procent berekend cn voor 1957 ran 3.9 (resp. 2.6 of 3.6) procent. Een groep van vijf (kroon-) leden komt met een andere berekening tot een ach terstand in de lonen voor 1955 van 2 procent, voor 1956 van 0.7 procent cn een voorsprong voor 1957 van 2.2 (resp. 0.9 en 1.9) procent Een groep van zeventien leden (waar schijnlijk de werknemers en enkele kroon leden). uitgaande van de basis 1954 komt tot een nadelig verschil in de loonsom (advertentie) ZWELLINGEN AAN DE GROTE TEEN Verwijder de oorzaak van deze kwaal voordat koude en vorst ze verergeren. Het koude jaargetijde is een are vijand van knobbels t zwellingen aan de grote en. Verzorg Uw voeten et Dalet Balsem. Dalet alsem dringt diep in de huid door. verlicht de pijn op wonderbare wijze, heft de ontsteking en opzwelling op. Verkrijgbaar bij apo thekers en drogisten. fcuLi Magnetiseurs ontvingen diploma In het gebouw voor kunsten en we tenschappen te Utrecht is zaterdag we derom een aantal paranormale genezers gediplomeerd door de commissie voor onderzoek naar paranormale begaafd heid. Personalia H. Staf, vader van ae minister van oorlog, die meer dan vijftig jaar de be zitingen van graaf Bentinck van Mid- dachten te Ede heeft beheerd en vele openbare functies in Ede heeft vervuld, vierde zaterdag zijn tachtigste verjaar dag. Dr. F. S. Stibbe, oud 91 Jaar. te Bandoeng overleden; kwam in 1894 als officier van gezondheid in Ned. Indië. Mejuffrouw nir. J. C. Rutgers, hoofd van de juridische afdeling van het colic ge van rijksbemiddelaars, waar zij tevens optreedt als waarnemend directeur-secre taris. zal binnenkort worden benoemd tot lid van het bestuur van de rijksver- :ekerlngsbank. B. H. G. Ter Haar Romeny (Chr. Hist.), kommies bij de afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie van Utrecht, is met Ingang van 5 maart be noemd tot burgemeester van Wolphaarts- dijk (Z oudste inwoner van Emmen, de e mevrouw H. Wijnholds-Pag- inende aan de Ermerweg te vanochtend Tenerife vlot. Gisteren is het Duitse m s. Tenerife, dat vrijdag op de Nieuwe Waterweg strandde, vlotgetrokken. A. Mak van Waal te Dubbeldam, een der bekendste kunstkenners van Neder land, viert vandaag zijn vijfenzestigste verjaardag. Hij heeft vele opdrachten ontvangen tot het schatten van belang rijke collecties uit binnen- en buitenland. De kunst en antiekveiling van N V A. Maks Veilingbedrijf in Dordrecht behoort tot de grootste en belangrijkste van Ne derland. melkhandel, C 274, Vassenbergh. Venlo. igenlijk J. D. Hoog. h/o Bosch Gloei- 4. v. Gelder, verte- A. Trip. stroohan- meming. Den Haag; Vakgroep Gebruikte Vaten. i J H. Starrenbur, koopman. J. H. Starren! Haagsestraat 26. Den Haag. ir. M. J. B roekhui j sen Jr.. r 22/3 11 uur, aan A. H. ~M Lann Carpti Enginering. Hoge Duin 18a, Bloemenda? Friesch-Hollandsche Hypotheekbank. Dividendvoorstel 8 (8) winst 35.296 23.140); uitstaande leningen 794 of 5.74 min. 178.000); rentemarge 0,984 (0,8948) Nieuw-Guinea-bommetje sprong verkeerd De Indonesische premier Burnahuddin Harahap heeft volgens A P. kritiek uit geoefend op de afkondiging van een pro vinciaal voor „West Irian" (Nederlands Nieuw-Guinea) door leden van het „Biro Irian''. Hij noemde de afkondiging in strijd met het gezag der regering. „Wat zal er met onze staat gebeuren, als ieder een regionale besturen instelt op eigen houtje", vroeg hij, doch voegde er aan toe, dat hij Nederlands Nieuw-Guinea als Indonesisch gebied beschouwde. Ons Nieuw-Guinea nog niei in V.N. De Indonesische ambasadeur in de Verenigde Staten, tevens vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties, dr. Sudjar- wo Tjondonegoro, is van mening, dat Indonesië niet op behandeling van Ne derlands Nieuw-Guinea in de V.N. zal aandringen, voordat er een nieuw kabinet zal zijn samengesteld. Hij beweerde voorts, dat er ondanks het afbreken van de besprekingen met Nederland enkele belangrijke overeenkomsten waren tot stand gekomen over economische en fi nanciële zaken. A'dams raadhuis. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft de raad voorge steld het maken van een schetsontwerp voor een nieuw stadhuis aan de Amstel op te dragen aan de architectencombi natie prof. dr. J. F. Berghoef en ir. J. J. M. Vegter Churchill sliep door Sir Winston Churchill Is vandaag, toen er op maar enkele meters van zijn slaapkamer brand uitbrak, rus tig blijven slapen. In de keuken van Churchill's buitenverblijf Chartwell Manor was een oliekachei in brand gevlo gen. nadat zij door een dienstbode was aangestoken. De dienstbode riep de altijd in het huis aanwezige 'politieagent die de vlammen snel doofde. Brandweerlieden uit Wes terham en Edenbridge kwamen la ter een onderzoek instellen. Maar al die beroering deed de 81-jarige Churchill niet ontwaken. Churchill bracht op Chartwell zijn eerste nacht door sinds vele weken. Hij kwam vrijdagmiddag op Chartwell aan, na Lady Churchill uitgeleide te hebben gedaan voor haar reis naar Ceylon, waar zij een vacantie zal doorbrengen. Nederlander berecht te Makassar Te Makassar staat H. A. S. L., voorma lig hoofd van het filiaal der Borsumij. terecht onder verdenking van brandstich ting in het pakhuis tezamen met de Chi nese pakhuisbediende. De brand brak uil in oktober 1954 en richtte 7 miljoen roe- piah schade aan. Een vertegenwoordiger van de Nederlandse commissariaat v de de zitting bij. De zitting is verdaagd Prijzen 1955 van het kunstenaarsverzet „de dokwerker" op het J. D. Meijerplem Amsterdam en de c er 3erard Die.s hebben .zaterdiagmidd'i._ in de aula van het Stedelijk Museum van Amsterdam resp. de prijs voor de beeldeode kunst en die letterkunde 1955 van de stichting kunstenaarsverzet 1942-1945 (elk groot f 1000) ontvaagen uit handen van de voor zitters der beide juries. Na het openingswoord van de vice-voor- zltter de heer R. F. van Heusen, maakte prof. V. P. S. Esser ais voorzitter van de jury voor de prijs voor de beeldende kunst, de beslissing van deze jury be kend Hert bestuur had de jury speciaal ver- zoohit aandacht te schenken aan de mo mten In verband met het verzet an de bevrijding. De jury roemde het aandeel dat Andriessen heeft gehad in tot standkoming van verzetsmonumenten en eerde in hem een „figuur", die zich ge durende de bezetting heeft vereenzeivigó et het strijdende deel van het volk. De heer B. Schierbeek deelde als voor- liter van de jury voor de literaire prijs iee, dat de prijs voor essay of biografie as toegekend aan G -ard Diels, voorna melijk voor zijn bundel essay's „het onge. Ned. Zieken-omroepen opgericht Zaterdagmiddag is In Amersfoort op gericht de organisatie „Ziekenomroepen Nederland" (Z.O.N.), die beoogt een over koepelend orgaan te zijn van aille ver enigingen in ons land, diie zich bezig houden met het brengen van verant woorde ontspanning aan patiënten in zie kenhuizen, sanatoria e.d. De verenigingen, bestaande uit jonge ensen van alle gezindten, maken be langeloos ontspanningsprogramma's met behulp van bandrecorders, o.m. bestaan- t muziek verzoekprogramma's, klank beelden en reportages van plaatselijke ge beurtenissen. In ziekenhuizen worden deze programma's aan de verpleegden aange boden om hen zo te betrekken in het ge- ,vone leven in hun woonplaats. Becijferd s, dat op deze manier ontspanning wordt jegeven aan 8.500 patiënten, van wie 3.000 n sanatoria Schildersprijs van f 1000 van N.R.V. De Ned. Reisverenlging looft ter ge legenheid van haar 50-jarig bestaan een prijs uit van f 1000 aan een kunstenaar een door hem vervaardigd kunst werk dat naar het oordeel van de jury als reisschets is te beschouwen en het t voor de prijs in aanmerking komt. Daarnaast worden 2 prijzen, bestaande één verblijf van 14 dagen in in Frankrijk, ter beschikking gesteld. werkstuk (schilderij, waterverf, gonnache of tekening) moet nè 1 januari 1950 zijn uitgevoerd. Inzending vóór 15 maart aan Gemeentemuseum, Stadhou derslaan 41 te Den Haag. Jury bestaat uit mr. L. J. F. Wijsenbeek (directeur Gemeentemuseum), Paul Citroen, prof. Jan Wiegers, J. Pasman (directeur N.R.V.) en Karei Schuurman flioofdconservatoi Gemeentemuseum). Kapitein veroordeeld De kapitein van de Megrez-N f500 ton de 32-jarige C. J. van K. uit Dordrecht, is door de raad voor de scheepvaart in Amsterdam twee weken de bevoegdheid als kapitein te varen ontnomen, p een reis van Vitoria naar Francisco do Sul liep het schip 27 sep tember .1954 op de rotsen bij Rio de iro. Dit zou te wijten zijn aan he' ernstig tekortschieten van de kapitein. Inauguratie prof. J. W. Wolff te Amsterdam Dr. J. W. Wolff, benoemd vanwege het Koninklijk Instituut voor de Tropen tot bijzonder hoogleraar in de tropische hy giëne aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, zal dit ambt aanvaarden door 'bet uitspreken van een rede in de aula dier universiteit op maandagmiddag 27 februari. Gasontploffing. De 22-jarlge huisvrouw T. Postuma-Haringa uit Sneek werd terdag zeer ernstig gewond, toen zich in haar huis een gasontploffing voordeed. Bij het aansteken van het gasstel ont stond een grote steekvlam, werden bloem potten uit de ramen geslingerd en deu- en ramen ontzet. De vorige dag de gasleiding gerepareerd en was nieuwe meter geplaatst. Jongens van Jan de Witt niets met Jan de Witt te maken TYE VORIGE MAAL schreef ik over de aardryks- kundige benamingen die nog geregeld in onze spreek- en schrijftaal in overdrachtelijke betekenis voorkomen. Het spreekt wel vanzelf dat ook de ge schiedenis, zowel de vaderlandse als de algemene heel wat sporen in de taal heeft achtergelaten. Als we onder geschiedenis ook de mythologie of fabelleer rekenen, zouden we een zo groot veld betreden dat het on mogelijk zou zijn in één artikel hiervan een overzicht te geven. Ik zal me dus tot de geschiedenis in de ge wone zin des woords bepalen. Ik begin dan met ons schoon volkslied. Als we zeg gen: dat zijn ze die 't Wilhelmus blazen, bedoelen we: daar komen onze vrienden aan, dat zijl degenen op wie we vertrouwen kunnen. Deze uit drukking is ontstaan in de tachtigjarige oorlog, toen de Nederlanders in hun strijd tegen de Spaanse onder- drukkers aan het blazen van het Wilhelmus hun vrienden konden herkennen. En als we van iemand mededelen dat hij kan pra ten als Brugman, dan hebben we te denken aan Johannes Brugman, een minderbroeder 1400— 1473) die om zijn redenaarsgaven bekend was en in verschillende steden van ons land predikte Hij leefde in de tijd van de burgeroorlogen (Hoeksen en' Kabel- jauwsen e.d.). De schilder P. C. D. Tetar van Elven (18231896) heeft een der verhalen over Brugman in een bekende schilderij vereeuwigd Deze heeft betrek king op het feit dat Brugman „om het volk tot een dracht aan te manen een kind, welks vader In de burgeroorlog was omgekomen, de gelofte liet afleggen geen wraak over de dood van zijn vader te nemen" WAARSCHIJNLIJK KENNEN we ook nog de uit- drukking „volgens Bartjens" Dit betekent zo nauwkeurig berekend als door Willem Bartjens of volgens de berekening van W Bartjens, een beroemd Amsterdams rekenmeester uit het begin der 17de eeuw, die in 1637 te Zwolle een rekenboek „cyfferinge uitgaf, dat nog telkens tot 1839 herdrukt ts Een reken boek van twee eeuwen oud, ts wel iets heel bijzonders En is het u bekend dat Jan Klaassen, de hans worst, eveneens een historische achtergrond heeft? -Volgens de overlevering was Jan Klaassen een trom petter van 's prinsen lijfwacht geweest; maar toen, na de dood van Prins Willem II. die zo jong stierf, wel licht op niet geheel natuurlijke wijze, de garde van de Prins tot garde der Staten van Holland werd ge maakt, nam Jan zijn paspoort. Om aan de kost te komen, trok hij naar Amsterdam en ging er de poppe- kast vertonen. Hij voerde er een nieuw personage in, die hij tot zijn hoofdacteur maakte en met zijn eigen naam begiftigde Over Jan van Leiden sprak ik de vorige maal reeds. Hoe voorzichtig men moet zijn met een gevolgtrek king omtrent de oorsprong van een uitdrukking, blijkt uit de zegswijze jongens van Jan de Witt voor flinke, ferme iongens. Want hoogstwaarschijn lijk hebben we, volgens prof. Stoett. hier helemaal niet te denken aan de raadpensionaris, daar de uit drukking in deze vorm vroeger niet werd gevonden en Jan de Witt bovendien niet populair, maar eerder gehaat was. Men zal moeten denken aan een krijgsman Johan de Werd, die van gemeen soldaat tot veldmaar schalk opklom (1634) en in de dertigjarige oorlog een van de stoutste ruitergeneraals is geweest. ..Zijn be kendheid blijkt o.a. uit een Frans volkslied, waarin deze held onder de naam Jean de Wet. ten gevolge van zijn strooptocht in 1636 als schrik voor de kinderen voortleeft" TTIT DE 17de EEUW dagtekent ook de uitdrukking „van de Prins geen kwaad weten" Velen vereerden de Prins van Oranje In hoge mate en wil den van hem geen kwaad horen Zo kon „van de Prins geen kwaad zeggen" de algemene betekenis aan nemen van „zich stil houden, niemand te na spreken niets misdoen", en van de Prins geen kwaad weten doen alsof men geen kwaad kent. aan iets onschuldig zijn, argeloos zijn In de loop der tijden is de hoofd letter van het woord echter verdwenen. Is Jan Rap historisch te verklaren? Waarschijnlijk wel. hoewel we hier niet aan een bepaalde Jan moeten ienken. Vroeger zei men ook Jan Rappig. waarin Rap de betekenis van schurft heeft Men bedoelde er dus mee het smerige gepeupel of zoals de Engelsen het uitdrukken „the great unwashed". Anderen denken aan een samenhang met rapen, zodat het zou betekenen samenraapsel of uitvaagsel. Dit laatste woord Is af komstig van het woord vegen en beduidt dus wat op de korenzolder bijeengeveegd wordt, nadat het goede koren is opgeschept. De uitbreiding Jan Rap en zijn maat heeft De Génestet aanleiding gegeven tot de volgende ont boezeming: Nederland in 1954 en 1955 Geboorten 1000 meer, sterfgevallen 2000 Nederland telde 1 januari van dit jaar 10.821.111 inwoners, tegen 10.667.000 op 1 Januari van het vorige Jaar. Het aantal geboorten bedroeg het afge lopen jaar 229.899 (228.892 ln 1954), het aantal sterfgevallen steeg van 79.295 in 1954 tot 81.288 in 1955. Dat is 1007 ge boorten en 1993 sterfgevallen meer dan ln 1954. Het aantal huwelijken bedroeg het af gelopen jaar 88.841 (88103 in 1954). Per duizend inwoners wat dit voor 1955 8,3, evenals het voorafgaande Jaar. Het cijfer per duizend lnwoneTS voor het aantal geborenen daalde van 21,6 in 1954 tot 21,4 in het afgelopen Jaar, het sterftecijfer steeg van 7,5 tot 7,6. Amsterdam zuigt bouw vakarbeiders weg De gemeente Amsterdam tracht in het noorden van het land bouwvakarbeiders e werven door hen in het vooruitzicht te itellen, dat op korte termijn woningen roor hen beschikbaar zullen zijn. De aan- lemers in Leeuwarden, die veronderstel len, dat deze actie vele bekwame bouw vakarbeiders uit Friesland en de overige noordelijke provincies zal wegzuigen, hebben zich via hun organisaties tot het gemeentebestuur van Leeuwarden ge wend. Dit college heeft hen de verzeke ring gegeven, dat het onverwijld de nodige stappen zal doen. Ook in andere delen land probeert Amsterdam door middel van de gewestelijke arbeidsbu- akbekwame bouwarbeiders aan te trekken. Larense „insluiper" nu als „gast" in huis De Larense uitzettingsaffaire is in een nieuw stadium gekomen nu de huiseige- op juridisch advies de heer Jansma, an die tegen de zin van de Larense woningdienst in diens villa met zijn gezin gaan inwonen, met onmiddellijke in gang schriftelijk de huur heeft opgezegd. Hij heeft hem deze brief persoonlijk over handigd. Een afschrift hiervan is aan het gemeentebestuur gezonden. bedoeling hiervan is nu, dat de Jansma niet meer als huurder wordt beschouwd, maar als gast van de huis eigenaar. Desondanks is de man wederom door de politie uit zijn huls gezet. De eigenaar en zijn nieuwe gast overwegen de gemeente in kort geding te doen dagvaarden wegens het hun inziens on rechtmatige van deze laatste uitzetting. Rebellen in Peru al omsingeld De presidentsverkiezing, die in Peru tegelijk met de parlementsverkiezing be- j juni moet worden gehouden, is de i oorzaak van grote onrust. Volgens de grondwet kan de huidige president Odria. wiens ambtstermijn 28 j juK afloopt, wiet herkozen worden. Ech- ter zijn tot nu toe pogingen om een na- conventie van de verschillende politieke groepen te verkrijgen, mislukt. rebellerende afdeling van het leger heeft verklaard de macht in de stad Iquitos in handen te hebben. Als ant- j woord hierop heeft president Odria on- middellijk de staat van beleg voor het j gehele land afgekondigd. de radio hebben de opstandelingen J medegedeeld het volk „het recht op zelf- ïs'.uur" terug te willen geven. Volgens de regenngsradio zijn de op standelingen omsingeld. Nieuw ziekenhuis in Culemborg. De gemeenteraad van Culemborg heeft be sloten zich garant te stellen voor 1,6 mil- I joen gulden, die de stichting Protestants- j Algemeen Ziekenhuis te Culemburg zal Dit nieuwe ziekenhuis Is ontwor- j pen door ir. Kramer uit Rotterdam en i nvat 75 bedden. Indonesische leiders Quislings genoemd Australië biedt excuses aan De Australische minister van buiten landse zaken, Casey, heeft de Indonesische regering verontschuldigingen aangeboden, omdat de senator George Rankin ver-j klaard had, dat pro-Japanse Quislings In donesië besturen. Rankin gaf echteT te kennen, dat hij niet aan excuses denkt. De leider der oppositie in het parlement, Evatt, viel Casey aan en zeide, dat deze excuses in de constitutionele en diploma tieke geschiedenis bekend zullen staan als Casey's ergste flater. Het was volgens hem verkeerd excuses te maken voor de op merkingen van een senator, die recht heeft op vrije meningsuiting. Casey zeide, dat het een gevestigde parlementaire gewoonte was om zich te onthouden van onheuse en ongebreidelde beschouwingen.j Molie tegen Indonesisch kabinet De oppositie ln het Indonesische part*-; ment heeft een tweede motie van wan* i trouwen ingediend tegen het kabinet. De eerste was va n drie kleine oppositiepar tijen. de tweede van de Nahdatul Ulama en de Parian Sjarikat Islam Indonesia.; De motie noemt de mislukking der con ferentie te Genève e&n bevestiging van het falen der economische en buitenland, se politiek. Moog Jan dés leven ln mijn lied En heden en nadezen, Opdat wie 't leze of hoore niet Begeer zijn maat te wezenl TJET ZAL WELLICHT enige verbazing wekken J horen dat ook vechten tegen de Blerkai een historische betekenis heeft. Het beduidt, zoals men weet; iets onmogelijks beproeven, iets willen richten dat toch niet te bereiken is, evenmin als het vroeger veel zou baten in Amsterdam te vechten tegen de strijdlustige bewoners van de Bierkade, gelegen op de westzijde van de Oudezijds-Voorburgwal tussen de Sint-Jansstraat en de Oude Kerk. Of in andere delen van het land het gezegde a Is d e Ype bekend is als in Zeeland, weet ik niet Daar beduidt het echter: er zeer slecht, ziekelijk of mager uitzien Het waarschijnlijkst is dat dit gezegde herinnen aan een dodendans in een Yperse kerk. Deze doden dansen waren in West-Europa zeer algemeen. Ze warer blijkbaar bedoeld om de gewone man te troosten In zijn triest bestaan. Want ze bestonden uit sen van allerlei standen tot Keizers en Pausen toe. voorafgegaan door de dood. een geraamte ln een prach tig gewaad. Ze hielden elkaar allen vast, n ten de leider volgen. Voor de oorlog heb Ik in Lubeck de beroemde dodendans aldaar gezien Het wa aangrijpend schouwspel, dat duidelijk maakte, niemand de dans kon ontspringen, o< weer een uitdrukking, die zo goed als zekei oorsprong aan dit soort schilderijen te danken heeft. tingen sommige teit goed fc financiële il zijn, begrijpelijk, laag se kwaliteiten v 100 kg. Die hoof portkwaliteit. Voc 18 per 100 kg Groen 20 en boerenkool ha f 22 per 100 kg. Ook v land was de hoog- 2.88, 2.44—2 66, v f25 betaald werd. i f 4060 voor ongesehoond« [selderie brachten resp, tot en 2.88—3.20. 2.66- .78. 1.75, 1.72. Over 1 stroef, met teruglopende prü- «uw, 40—18.550, 175—O.vu, Dr F. C. Domlmcus 39—8120, 224080, 74—'10.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 6