Vanuit toekomst met Jezus een levend heden NIEUWE LEH5SCHE COURANT 3 MAANDAG 20 FEBRUARI 1956 DS. TOORNVLIET NAM AFSCHEID VAN LEIDEN Zonder boodschap der Kerk geen antwoord op de laatste vragen "PVS. TOORNVLIET heeft gisteravond de post waarop hij gedurende acht aJ en een half jaar als studentenpredikant van de Gereformeerde Kerk van Leiden heeft gewerkt, mogen verlaten. „Het werk is te zwaar geweest voor één man en het heeft ook het gezin opgeëist, maar wij zijn dankbaar, omdat de kracht van Jezus in onze zwakheid werd volbracht. En ik heb het geloof, door de confrontatie met de problemen van geloof en weten schap heen, mogen behouden. De genade van Jezus is mij genoeg geweest." Dit zei ds. Toornvliet in zijn verkondiging, waarvan Openbaringen 22 vers 20 het uitgangspunt was: „Hij, die deze dingen getuigt, zegt: Ja, ik kom spoedig. Amenkom, Here Jezus." De predikant merkte In het begin zijn prediking op, dat, als iemand afscheid neemt, hij meer dan ooit het werk, dat hij heeft gedaan, gaat waarderen. „Mijn vrouw en ik hebben van Leiden gehou den. Maar nooit is Leiden ons zo liei geweest als nu. Vanuit de scheiding wordt het verleden doorzichtig". Van veel méér importantie is het ech ter, de balans op te maken van deze acht en een half jaar en de zin van het werk te ontdekken. Spoedig blijkt dan, dat di« balans niet is op te maken. Het verleden is niet meer grijpbaar daar te stellen. Wordt niet alles weggevaagd op de stroom van de tijd? Heeft de bijdrage van ons werk ten bate van de samenleving inder daad wat betekend? Er zijn zoveel nega tieve dingen aan te wijzen. Toekomst Ons leven heeft pas een positieve zin als er een toekomst is, een toekomst met een uitroepteken. De vraag of wij de toekomst hebben, beslist over dood en leven. Velen durven deze vraag niet me?r aan. Het wordt ons voorgehouden, dat de vitale grondstoffen opraken, dat ds christelijke krachten worden verteerd en dat Europa bezig is zijn geestelijke vita minen op te souperen. We vluchten voor onszelf en uiteindelijk ook voor de toe komst. Daarom vluchten we in de neurose van de agenda, de tijd en het spel. Ergens is de bliksem ingeslagen in het kaarten huis van onze toekomstdromen. De exis tentiefilosofen spreken allen over het uit eindelijke echec en wie waagt het, tegen over dit echec iets te stellen, dat steek houdt? Is het verwonderlijk, dat de hoogleraar Polak de noodiklok heeft geluid? V/ij ver raden in die pessimistische levenshouding de toekomst van Europazó verliezen wij de slag, heeft hij gezegd. En hij roept er toe op, weer toekomstidealen te schep pen om creat bef te zijn voor de komende tijden, omdat wij de toekomst moeten maken en niet de dingen kunnen laten gaan, als wrakhout op de stroom. Maar gaan wij dan niet kapot aan utopieën? Kunnen wij onszelf aan onze haren uit de chaos naar boven trekken? De Bijbel zegt, dat er een geweldige ont maskering moet plaats hebben. Hij tekent ons de toekomst in al haar zwartheid het puin der steden, de geestelijke dood van de massamens. Maar in deze Eijbe! klinkt ook de schreeuw van God: Mens, waarom hebt gij Mij verlaten? De Bijbel legt het leven bloot van de mens, die aan het begin geen Scheipper meer ziet en aan het eind geen komende God. Dat is onze diepste nood. Maar loodrecht op deze werkelijkheid is een boodschap geprojecteerd. Daar staat Eén, Die ons toeroept: Mens, Ik GEMEENTE LEIDEN Officiële publikalie INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR OPENBARE LAGERE SCHOLEN Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter algemene kennis: lo. dat tot en met 24 maart a.s. gele genheid bestaat tot inschrijving van nieuwe leerlingen, gedurende een kwar tier vóór de aanvang van elke schooltijd, aan de o.l. scholen aan de Duivenbode- straat, de Javastraat, de Haverstraat en de Zuidsingel; 2o. dat bij de inschrijving het geboorte bewijs moet worden getoond; 3o. dat de kinderen vóór 1 april a.s. de leeftijd van zes jaar moeten hebben ba- reikt. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE SCHOOL, VOOR VOORTGEZET GEWOON L.O. AAN DE OUDE VEST 35 Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemene kennis, dat tot en met 24 maart a.s. gelegenheid be staat tot het inschrijven van leerlingen aan bovengenoemde school, gedurende een half uur vóór en onmiddellijk na elka schooltijd, en bovendien op dinsdagen in de maand maart van 1920 uur. Aangifte kan ook geschieden bij het hoofd der school, waar de leerling thans nog ie geplaatst. De leerlingen moeten het zesde leerjaar der lagere school hebben doorlopen. Behalve de gewone vakken ontvangen de meisjes huishoudonderrlcht, kookles en meer lessen in nuttige handwerken dan op de lagere school en de jongens les in handenarbeid ook in samenwerking met de ambachtsschool. De wijze, waarop het oderwljs aan deze school wordt gegeven, opent de moge lijkheid een goed advies te geven aan de ouders inzake dekeuze van een beroep voor hun kinderen. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE SCHOLEN VOOR VOORBEREIDEND L.O. (KLEUTERSCHOLEN) Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemene kennis, dat aan de openbare scholen voor voorbe reidend l.o. (kleuterscholen) ln het Eli- •sabethshof, aan de Atjehstraat, aan de Gortestraat, aan de Damlaan, aan de Maresingel en aan de Montessori-kleu- terscholen aan het Schuttersveld en aan de Duivenbodestraat gelegenheid be staat tot het doen inschrijven van leer lingen gedurende een kwartier vóór de aanvang van elke schooltijd. De kinderen moeten op het tijdstip van toelating de leeftijd van 4 jaar heb ben bereikt. heb gezien het nihil, waarin u dreigt te stikken. Achter de laatste angst staat Jezus. Hij begrijpt onze situatie. Hij zegt het, dat Hij bezig is te komen in een uiterste haast. Hij kan niet vlugger komen dan Hij komende is. Begin en eind Zijn wij er mee gediend, dat er Iemand aan de èinder staat? Is hetniet beter, naar iemand te verlangen, die bóven de tijden staat? Als Jezus" ons toeroept over het nihil van ons leven heen. dan zegt Hij, dat God aan het begin van de ge schiedenis der mensen staat en dat Hij er aan het eind weer is. Tussen dat begin en het eind is de chaos. God heeft er onnoemelijk veel verdriet van gehad, dat de wereld zó kapot is gemaakt. Maar door de chaos heen zien we de komende God der redding in Jezus. Als één het nihil van het mensenleven heeft gepeild, dan is Hij het. Als één de nood van het leven heeft doorleefd, dan is Hij het. Jezus is buiten de deur gaan staan en Hij heeft gekreund in het laatste donker. Hij be grijpt onze angst, ons nulpunt, ons min punt. En in Hém komt God terug met een verloste wereld, met een bevrijde mensheid, met een geredde cultuur, met een bloeiende aarde, met ontlaste levens, die niemand tellen kan. Door onze deso late toestand heen is Jezus bezig te ko men. Dwars door ons gebed, onze liefde, ons vechten en ons strijden komt Hij met Zijn reddende totaliteit. In Hem is de destructie overwonnen. En we gaan met een sneltreinvaart naar dit einde toe. Wij moeten leren, vanuit deze toekomst te leven. Het heden wordt bepaald vanuit de toekomst. Hebben wij geen toekomst meer, dan gaan de lampen in het heden uit. Vanuit de toekomst met Jezus wordt deze wereld in een stralend licht ge plaatst. De geschonden wereld zal weer opbloeien voor God. Vanuit die toekomst wordt het een levend heden. In de muziek kreunt een heimwee, in de we tenschap is er een verlangen naar de laatste waarheid. Zalig zijn zij, die het heimwee kennen. Geen reserveposf Ds. Toornvliet beklemtoonde in het vervolg van zijn verkondiging, dat wij van Jezus" komen geen reservepost in ons leven moeten maken. Wij verloven ons. wij trouwen, wij krijgen kinderen en gaan met emeritaat en dan is daar ook nog het komen van Jezus. Johannes schrijft het op in zijn agenda. 1 januari: Jezus komt. Hij is blij, want hij weet, dat hij het Licht tegemoet gaat. En daarom gaat hij met vreugd aan de arbeid. Brengt het komen van Jezus geen kort sluiting? Hij komt toch met een bittere veroordeling? „Wat heb ik Jezus voor de voeten gelopen in deze tijd in Leiden; wat heb ik vaak, voor mijn beurt gespro ken; wat ben ik afstotend geweest voor anderen; wat was ik weinig transparant". Maar vanuit de horizon van de tijden roept Hij het ons toe: Ik ben niet geko men om de wereld te veroordelen, maar om haar te behouden. Ik ben niet geko men om gediend te worden, maar om te dienen. De komende Jezus wil alleen maar dienen cn het kapotte zijn herstel len. Hij is als Rechter juist de Redder. Jezus komt snel. Hij verlangt er nog méér naar dan wij. Maar Hij wil de we- niet veroordeelen. Hij wil ons be houd, tot de laatste mens toe. In dit ver band drong ds. Toornvliet er op aan, de deuren open te zetten. Geen isolement de Kerk en geen bunker van de christelijke organisatie, maar een bewo gen uitgaan naar de ontmoeting. Is het niet mogelijk, dat zélfs over het nulpunt an de nihilisten het Koninkrijk van >zus gaat leven in volle.pracht? De gemeente stemde met deze laatste verkondiging van ds. Toornvliet in Leiden in met het zingen van gezang 27 vers 2: „Die hooo moet al ons leed verzachten-' Woord van afscheid Zijn woord van afscheid richtte de scheidende predikant eerst tot de com missie van samenwerkende Kerken, die hij dankbaar was voor de grote speel ruimte, die men hem had gegeven De voorzitter van de commissie, zijn vriend dr. Westerink, dankte hij voor het open oog en het warme hart ten bate van het werk onder buitenkerkelijken. Ook noemde ds. Toornvliet mr Woudstra, die hij dankte voor zijn begrip en morele steun. De studenten ouderlingen was hij erkentelijk voor hun harmonieuze samenwerking. Het ministe- e van Geref. studentenpredikanten wa« aor hem een vriendenkring geworden De Leidse kerkeraad dankte ds. Toorn- 1 dit werk voort an de kerkeraad :er: „Mijn kritiek oortgekomen uit Jezus Christus vliet voor het besluit c te zetten. Tot de leden zei de predikant onder r op de Kerk is steeds de oprechte liefde voi en de Kerken. Alle Kerken leven in een overgangstijd, waarin zij zich op hun oeucumenische roeping moeten bezinnen. En dat gaat niet zonder schokken". In zijn toespraak tot de vertegenwoor digers van de Hervormde gemeente en de Chr. Geref. Kerk zei ds. Toornvliet, dat hij zich nooit heeft kunnen schikken in de opgebroken situatie, zoals die op kerkelijk gebied onder ons bestaat. Ds. Toornvliet meende, dat wij van elkaar veel kunnen leren. „Uw problemen zijn voor een groot gedeelte de onze" Ds. Toornvliet bracht dokter Masten broek dank voor diens psychiatrische medewerking in zijn werk. „Ik heb dit altijd beschouwd als een specimen van goede samenwerking tussen arts en pre dikant". Tot de vertegenwoordigers van de Geref. werkgemeenschap die confe renties op Woudschoten belegt, zei ds. Toornvliet, dat hij zal blijven strijden voor meer gemeenschap, meer openheid en meer oecumenisch besef. Van de afge vaardigden van het gemeentebestuur van Leiden vroeg de'predikant aandacht voor de huisvesting van de universiteit en van de studenten. Hij meende, dat er van een noodsituatie kan worden gesproken. Nadat ds. Toornvliet enige woorden van afscheid had gesproken tot dr. Oppen- heimer, de Hervormde studentenpredikant ter plaatse, richtte hij zich tot de un:ver- sitaire gemeenschap in engere zin. Hij zei daarbij, dat zonder de boodschap van de Kerk de universiteit geen antwoord kan geven op de laatste vragen van de wetenschap. Niet tevergeefs Dr. Westerink heeft in deze dienst met een kort woord afscheid genomen van ds. Toornvliet, als voorzitter van de com missie van samenwerkende Kerken en als voorzitter van dc kerkeraad. Dr. Weste rink zei, dat de arbeid van ds. Toornvliet niet tevergeefs is geweest, niet alleen ten opzichte van zoveel anderen, maar ook ten opzichte van ds. Toornvliet zélf. „Er Is in deze periode een sterker heenleven naar de toekomst van het Koninkrijk bij u gegroeid". In Leiden zal niet worden vergeten, zo zei dr. Westerink, dat ds. Toornvliet baanbreker is geweest voor het studentemwerk van de Geref. Kerk in deze stad. Nadat ds. Toornvliet de zegen had uit gesproken. werden nog de vier verzen van gezang 300a (Herv. bundel) gezongen: „Wat de toekomst brengen moge, mij geleidt des Heren hand". In de kerke- raadskamer van de Zuiderkerk was na de dienst gelegenheid, persoonlijk vgn ds. en mevrouw Toornvliet afscheid te nemen. Behalve de genodigden maakten vele leden der gemeente van deze gele genheid gebruik. Volgende week zondag zal ds. Toorn vliet te Bloemendaal door ds. Brussaard, emeritus-predikant te Oegstgeest, worden bevestigd, half elf; 's middags half 4 hoopt hij er zijn intrede te doen. AGENDA VAN LEIDEN Leiderdorp, Jeugdgebouw, 8 uur: Jonge Kerk, ds. J. H. Hegeman over „Boek en vorming". Dinsdag Gulden Vlies, 8 uur: Kon. Ned. Mid denstandsbond, jaarvergadering, mej. J. J. Wolf over Israël. Schouwburg. 8 uur: Ned. Comedie met „De Koppelaarsier", door Thornton Wil- Stadhuisplein, 7 uur: Leidse smalfilm liga naar B.P.M.-gebouw in Den Haag (Engelse films). Kleine stadszaal, 7 uur: voorronde nationaal kappers-concours. Volkshuls, 8 uur: fllmscholingscursus Leidse Jeugd Actie en Vereniging Pedagogiek, spreker H. Wielek. Rijksmuseum van oudheden. 8 prof. dr. H. T. Waterbolk (Groningen) over het Nederlandse landschap in pre historische tijd. Warmond, half 8: gemeenteraad. L 1 s s e. veilingzaal H.B.G. (Grachtweg), half 3: opening tweede Bloemlust-1 toonstelling door W. H. de Monchy, di recteur H.A.L. Woensdag Snouck Hurgronje-huis, 8 uur: F O., „Schrijvers spreken", Anton Coolen over eigen werk. Prediker, half 8: Evangelisatiesamen komst. Kleine stadszaal, 8 uur: Ned. Chr. Reisvereniglng, filmavond Ned. Heide Maatschappij. Jacobazaal Burcht, 8 uur: Gewestelijk Arbeidsbureau, voorlichtingsavond emigratie naai^Nieuw-Zeeland, met film. Stadsgehoorzaal, 8 uur: feesta nieuwbouw Diaconessenhuis, met Sero- pre Avanti's „Jong en Jolig". Middelstegracht 3, 8 uur: Leo Pasman (Haarlem): „Tussen hemel en aarde". Kleine Burcht, 8 uur: Leidse vereni ging van postzegelverzamelaars, J. J. Bazelmans over fouten en onjuiste voor stellingen op postzegels. Universiteit, 7.45 uur: prof. dr. J. V. Rijpperda Wierdsma over: Controle op de administratie 1930-1955. Oegstgeest, Irene, half 8: feest avond vrijwillige brandweer. Tentoonstel li neen Lakenhal, 105 uur: werken van Jan Kalsbeek (tot 1 maart). Rijksmuseum voor volkenkunde 105 uur. Chinese houtsneden (tot 4 maart) Academisch Historisch Museum (Raperv- burg 73), 10-5 uur: Het Huis Oranje-Nas- sau en de Leidse Universiteit (tot 3 Maart) Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18. tel. 20085. BurgesQljke stand van Leiden GEHUWD: G. N. van Egmond en M. N de l'Ecluse. OVERLEDEN: J. A. Mens. huisvrouw van Van den Nieuwendijk. 54 jaar. GEBOREN: Cornelia dr van B. P Schroef en W. C. v. d. Linden; Catharine Johanna dr van A. Ouwehand en S. var Tol; Theodorus Johannes Maria zn var H. A. de Frankrijker en H. M. Versluis Cornelia Sofia dr van H. Gressie en D Pijpers; Nicolaas zn van T. v. d Schilden en M. Schotel; Marianne dr var H. W. de Soete en J. M. v. d. Hart; Titus Cornells Maria zn van P. H. Valentijn en J. M. Keijzer; Paulus Christinus zn van P. Siera en H. G. Meeuwissen; Hendrikus Wilhelmus zn van H. Cornet en P. v. d. Weijden; Johanna Maria Cornelia dr vaD A. H. de Heij en C. J. Opdam. Gevestigde en vertrokken personen ln de week van 13 tot en met 18 februari Te Leiden vestigden zicht T. B. Adler, Boerhaavelaan 47; J Beij, Nachtegaallaan 7; J. R. Boersma. Bakh. Roozenboomstraat 2; W. J. Borkink, mag.bediende. Hoge Rijndijk 85; W. M. M. Burgman, maatsch. werkster, Hogewoerd 133; H. C. F. van Buttingha Wichers, Ra penburg 87;- C. G. Cromberge, militair, Morsstraat 62-64; M. A. van Dartel, lief dezuster. Hooigracht 13-27; M. D. Derkx, inspectrice, Nieuwe Rijn 80a; C. W. T. van Barneveld-Disseldorp, Drie Octoberstraat 51a; M. Drijver, Stille Rijn 8; W. E. van Duuren, Leeuwerikstraat 31; C. Dijkhuizen, kleuteronderwijzeres, Boerhaavelaan 4; J. S. Favler en fam., techn. chemicus, Thorbeckestraat 44; J. C. Haneveld-Fisser en fam., Noordeinde- plein 8a; J. Friedhoff, kok, Clarensteeg 2; G. Volbeda-Göbel, Roodenburgerstr. 16; L. A. van Grootheest, secretaresse, Zoeterw. Singel 95; R. H. de Haas fam., serg. vlieger KM, Damlaan 26; Halman en fam., timmerman, Doctor Le- lylaan 39; A. C. Hekker, arts, Hoogl. Kerkgracht 11; A. F. E. Hensen, Rapen burg 12; J. van den Hoed, ijzervlechter, Beatrixstraat 26; L. F. C. van der Hoeven en fam., plaatwerker. Doctor Lelylaan 29; M. A. J. Timp-Horsten, Cronestein- kade 2; A. Jongsma en fam., auto-mon teur, Kanaalweg 174; N. Kleijwegt, mili tair, Groenhazengracht 12; J. Koekebak- ker, hulp i. d. huish., Schelpenkade B. A. Koster, onderwijzeres L.O., Boer haavelaan 15; J. van der Kraats en fam., kantoorbediende, Wassenaarseweg 58 Kreijger. 1.1. verpleegster. Witte Singel 27; J. B Kuster, dienstbode, Morskade R. Mann, Oude Vest 35; L. Mekel, machine-monteur. Borneostraat 43; C. J. an den Meijdenberg, Lorentzkade 54; A. Moniharapon, 1.1. verpleegster. Witte Singel 27; M. A. Hop-Mulder, Watersteeg 7. F. Oosterhuis, ass. in de huish., Witte Singel 27; J. M. van der Ploeg. in de huish., Rijnsb.weg 10; P. E. R. Rhemrev, Wasstraat 60; D. van Rhijn en fam., havenarbeider, Groenesteeg 72; G. n Rooijen en fam., ladingmeester N.S. Coornhertstraat 10; W. Rutgers, radio technicus, Herengracht 78a; G. Staritsky, Octoberstraat 6A; L. van der Steen- hovei, kelner, Haarl.str. 246AD. Streef kerk en fa., hoofd ener school, Groen- hovenstraat 25; E. J. H. van Tongeren, schrijfmach.-nionteur, Soembastraat 63; G. de Vries, verpleegster, Rijnsb.weg 10; J. J. Werkhoven en fam.. radiotechniker, Morsweg 178; H. A. C. W. van Wijk. Zoe- Uit Leiden vertrokken: J. L. Binkhorst, Rapenburg 12, Heem stede, H Dreef 22; W. H. Brandt. Noord einde 2a, Gendnngen, IJsselweg 59; M. Burggraaff, Rapenburg 59. Vinkeveen. Uitweg 15A; F. W. de Mooij-Buurman. Zoeterw.wg 60, Utingeradeel Oldeboorn, A. Caljé, W Rozenstr. 56a, 's-Gra- venhage. Gr. Hertoginnelaan 17; A. v Dusseldorp en fam., Fagelstraat 35, Ara- hem, Bernhardlaan 25 IV; K. Flaman en Leliestraat 41a, Amsterdam, Adm. de Ruiterweg 248 III; M. A. J. Braun- Gordijn, Ambonstraat 34, Voorhout, Ju- lialaan 29; C. M. in 't Groen, Zoeterw. Singel 18, Nijmegen, Berg en Dalseweg 287; G. J in 't Groen en fam., L. Mors- 60, Verenigde Stalen v. Noord Ame rika; J. Guldcmond en fam., Hogewoerd 102, Amsterdam, Karimatastr. 13 III; C. A. v. d. Hoorn, Breestraat 143, Nijmegen, Dominicanerstraat 7; C. M. v. Kimme- naede, de Sitterlaan 13a, Noordwijk, Q. v. Uffordstraat 19; E. Koster, Rapenburg 59, Groede, Drieweg O 229; J. v. Leeuwen, Balistraat 63, Wageningen, Pr. lreriestr. 24; T. H. Liem en fam., Rijnsb. weg 37 Indonesië; H. Mass, Kagerstraat 14, Ver enigde Staten van Noord Amerika; J. v d. Meij en fam., P. de la Courtstr. 11, Verenigde Staten van Noord Amerika H. N. de Mooij, Diefsteeg 18, Utingeradeel, Oldeboorn, C 93; L. N. Nieuwenhuizen, Herengrt 78a, Rotterdam, Leede 129; A. v. Nigtevecht, Rapenburg 59, Weesp, Nieuwstad 98; P. Riemens, Mezenstraat 13, Sint Laurens, Noordweg 36; A. van Riet, Willemstraat 42, Oegstgeest, Ouden hoflaan 19; G. Roelevink, v. d. S Bakh. laan 27, Ned. Nieuw Guinea; A. Romanos en fam., W. Singel 86, Griekenland, S. C. Schokking, Boisotkade 3, Helmond, Uithoornseweg 31; C. J. de Coster-Schou- ten, ter Haarkade 6b, Rotterdam, Bel gischestraat 18 B; G. J. M. v. Spaandonk, Breestraat 113, Ambt-Delden. Borner- broeksestraat B 11; B. H. Kuilenberg- Teeuwen, L. Rijndijk 89a, Leiderdorp, W. de Zwijgerlaan 26; A. M. T. v. Thiel, H. Rijndijk 165, Breda, Columbusstj:aat 11B; A. v. Tol, Rapenburg 59, Boskoop, Goudse Rijweg 46; P. A. M. Verdegaal, Hooigracht 11-29, Hillegom, Mariastr. 20; G. Vlaming, Rapenburg 59, Haarlem, Nassauplein 2, G. E. Vlassenroot, R. Schiekade 42. Sint Jansteen, Julianastr. 65; A. W. M. Vroegop, Haarl. weg 12, Em- men, Prinsenlaan 49; B. v. d. Wilk fam.. Atjehstr. 51a, Alphen a'd Rijn, Hooft6tr. 29; A. Möhring-Wilterdink. Cobetstraat 35. Voorburg, Pr. Bernhard laan 176; W. P. M. Grimbergen-Witsen- burg, W. Pyrmontstraat 48, Lisse, Ka naalstraat 231; A. Zeegers en fam., Waardgracht 96, Veenendaal. Frans Hals- Schoolconcert in het R.K. lyceum Drie leerlingen van het Koninklijk con servatorium voor muziek hebben zater dagavond in het rek. lyceum St. Bonaven- tura aan dc Mariënpoelstraat een school concert gegeven met als hoofdthema wer ken van Mozart. Ook kwamen op het pro gramma voor composities van Scarlatti, Purcell, Ibert, Cadenas-Valverde, Britten en Milhaud. De uitvoerenden waren Yvet Noë, sopraan. Lea van Schenk Brill, piano en Huib Quispel, bas-bariton. De avond mag bijzonder geslaagd wor den genoemd. EKax beperkt' dienst De Eltax kan in verband met ziekte van een deel van het personeel de dienstrege ling voor de stadsautobussen slechts be- Jaarvergadering van Nieuw Brunhilde Onder leiding van de presidente, me vrouw M. van DorstenHoogendoorn, hield Nieuw-Brunhilde haar jaarvergade ring. De jaarverslagen werden goedge keurd. De aan de beurt van aftreden zijn de bestuursleden werden allen herkozen. Mejuffrouw Ter Braak uit Rotterdam werd belast met de leiding van de rit mische afdeling. Kinderfeest van de Chr. Oranjeveremigin g Ter gelegenheid van de verjaardag va: Prinses Marijke had het bestuur van d Leidse Chr. Oranjevereniging zaterdag een feestmiddag georganiseerd in de foyer van de Stadsgehoorzaal. De koude e ijspret hebben de L.C.O.V. op deze dag een beetje dwars gezeten, zodat de opkomst niet groot was. Misschien ook moet in dit opzicht de traditie groeien, want deze middag was de e( in z'n soort. Ds. J. van der Wiel, voorzitter va L.C.O.V., opende met een kort woon met gebed, waarna twee coupletten ons volkslied werden gezongen. De heer L. Spier hield de kinderen voorts in z'n ban met goochelen, een sprekende pop en een poppenkast. In de pauze kregen de kinderen een versnapering aangebo- Ds. Lammens bedankt voor beroep Ds. G. N. Lammens, Geref. predikant te Rotterdam—Kralingen, heeft bedankt voor het beroep, dat de Geref. Kerk van Leiden in de vacature van ds. G. Toorn- die naar Bloemendaal vertrekt, op hem had uitgebracht. Ds. Toornvliet deed gisteravond bij zijn afscheid in de Zui derkerk van deze beslissing van ds. Lam mens zelf mededeling. Dit iverd ook gis- stermorgen in de verschillende kerken meegedeeld. Ds. Lammens heeft ook be dankt voor het beroep, dat hij uit Utrecht ontving. Mr. De Meijere iaacfeheer Onze stadgenoot mr. C. A. de Meijere. rechter in de arrondissementsrechtbank te Rotterdam, is bij Kon. Besluit benoemd tot raadsheer in het Gerechtshof te 's-Gra- venhage. DE SIGARET VAN FORMAAT Humor in de Groninger faal Jan Boer declameerde voor Ons Grunnegerlaand Humor, geenszins van twijfelachtig allooi, maar door en door gezond, werd zaterdagavond voor de leden van de vereniging Ons Grunnegerlaand en vele genodigden in Den Burcht in het Gronings gebracht door een van de beste Groninger schrijvers, de heer Jan Boer te Groningen. In zijn openingswoord, waar voorzitter, de heer H. A. Vriend, bijzonder de heer Boer welkom heette, begroette hij ook een aantal Groninge: schippers, die van hun tijdelijk verblijf Leiden gebruik maakten om hier echt Groninger avond te beleven. 1 wekte de leden op, de band met mingerland te onderhouden en taal, die zo kernachtig, maar ook zo it o rijk is, in ere te houden. Verder hij er op, dat de tijd van groten deels goedkope Groninger amusements literatuur gelukkig al geruime tijd s, dat er thans een lange rij Groninger werken bestaat, waarop de Groningers trots kunnen zijl Dokter Kortmann 25 jaar arts Dokter H. M. J. W. J. Kortmaan te Lei den hoopt op 6 maart te herdenken, dat hü 25 jaar geleden zijn artspraktijk be- on. Van de zijde van bet huldigings- omité vernamen wij, dat cr op die dag m 3 uur in Het Gulden Vlies een jubf- leumsamenkomst wordt gehouden, :n algemei de I Dit laatste bleek ook uit hetgeen de heer Boer deze avond bracht. Voor de pauze deed hij een greep uit het werk van de oudere schrijvers, de baanbre kers voor de Groninger taal in Gronin gen en daarbuiten, zoals prof. De Blé- court. mevr. De Haas-Okken, Geert Teis, Geert Bias en K. ter Laan, om daarna aandacht te wijden aan schrijvers van latere tijd, zoals mevr. Van Nes-Uilkens, Sien Jensema en Jarvt Niervhuis. Ook aan zijn eigen werk werd enige tijd besteed. Overigens was het niet alles humor wat de klok sloeg; ook voor de ernst werd een behoorlijke plaats ingeruimd. Deze spreker verstaat de kunst om zijn gehoor te boeien en mee te slepen: muis stil was het in de zaal als het ernstige zaken betrof, een laaiend enthousiasme ontstond als de humor aan de beurt kwam. Tussen dit alles door vond de heer Boer gelegenheid, een warm pleidooi houden voor het behoud van de moeder taal. Het was een avond, die ook cul tureel op een hoog peil stond en dit bij de vele aanwezigen nog lang in pret tige herinnering zal blijven. iptfe begint. Dokter Kort mann werd ir 1905 te Zoeter- woude geboren. Hij studeerde aan de Leidse universiteit deed in 1931 zijn enige jaren ristent te zijn geweest var Bro'nkhorst het sanatorium Berg en Bosch, vestigde hij In 1933 als huls arts te Leiden. In 1945 deed dokter Kortmann zijn In trede in de noodgemeenteraad den. Hij heeft in de gemeenteraad reeds pleidooien gevoerd voor de volks gezondheid en voor een veilig verkeer. Dokter Kortmann is president van de St. Vincentiusvereniging, medisch adviseur k. bureau voor huwelijksvoo: lichting te Leiden en voorzitter van d ik, bond van ziek e nv er pleg e nden Gerei. Gemeente in' Ned. Morgenavond om half 8 spreekt ds H. Llgtenberg van Rotterdam voor de Geref. Gemeente in Nederland in gebouw Hoge Rijndijk 24 te Leiden. Ijs tussen Amsterdam en Leiden weer open Het ijs tussen Amsterdam en Leiden wordt voor de tweede keer opengebroken een zending constructiemate riaal van de H.C.W. naar Amsterdam den gebracht. Dit materiaal (ln totaal 900 ton) wordt in Amsterdam ov geladen in een zeeschip, dat op 23 febi naar Venezuela vertrekt. Het is 1 id voor olieboringen. Het openbreken het ijs gebeurt weer door de Walvi: ie Willemina Goedkoop. Morgenoch tend vroeg zal het transport beginnen. Wedslriiden te Lisse en Oude Wetering Morgen worden op de baan v-an de ijs- clulb te T.issp nationale langebaamwedstrij- gehouden over 500. 1500 en 3000 m Aanvang 11 uur. De ijselub Oude Wete ring organiseert morgen om 2 uut koppel wed s4 rijd voor heren op het LEIMUIDEN Ringrijden op schaatsen rdagmiddag zijn op de Drecht-tjs- weer schaatswedstrijden gehouden James en heren. Deze wedstrijden, door Nut en Vermaak georganiseerd, had met snelheid niets uit te staan. Het n wedstrijden in het ringrijden. Van edstrijd voor individuele deelnemers luidt de uitslag: 1 Kees Mooren. 2 Ben d. Voort. 3 mevrouw De Vos. 4 Gerard Markwat. Aan deze wedstrijd namen 51 personen deel. Aan de wedstrijd voor paren werd deel genomen door 12 paren: 1 J. Lek-mejuf- frouw A. Wallet; 2 mejuffrouw L. Vonk— Boon; 3 echtpaar C. de Vos; 4 Toos van Diemen—Wlm v. d. Voort. Consultatiebureau gesloten Het kleuter- en zuigelingfnconsultatio- Mevrouw van der Horst herdacht ln morgenbijeenkomst van Èv. Christengemeenschap Op 7i-jarige leeftijd !s overleden me vrouw J. P. van der Horst-Hepp, de echt genote van de oud-voorganger van de Evangelische Christengemeenschap te Lel den. de heer F. H. van der Horst. In de gisteren gehouden morgenbijeenkomst van de E.C.G. heeft de tegenwoordige voor ganger, de heer Th. Dikkes, enige gevoel volle woorden aan dit verscheiden gewijd. Het leven van mevrouw Van der Horst dat Leidse vogelactie Gemeente opent warme schuur Naar wij vernemen, heeft de heer A. Galjaard, chef van de gemeentelijke plantsoenendienst, een van zijn verw de schuren op de stadskwekerjj aa Nachtegaallaan (bg Annakliniek. F burgerweg) ter beschikking gesteld het onderbrengen van vogels, die ve ging nodig hebben. Wie een vogel in pre caire toestand vindt, kan daar tussï uur 's morgens en 5 uur s middags recht. Br hebben zich bij het werkcomité .Dierenbescherming" al verscheidene nensen gemeld, bij wie voedsel kan den gehaald. Zelfs levertraan behoort bij de gaven. De brandweer heeft gisteren voor deze voedselactiie geen dienst be hoeven te doen. Naar mevrouw Mak ons zei, had de chauffeur wel recht op eer vrije dag. Particulieren waren zo vrien delijk, zijn werk over te nemen. Met au to's hebben zij voedsel gehaald en ge bracht. Mevrouw Mak verzocht ons nog, chauf feurs van auto's die de grote wegen be rijden, te vragen of zij op hun tocht brood voor de vogels meenemen. Het i6 het co mité ter ore gekomen, dat ergens oj rijksweg een grote groep vogels waarvan er niet één meer opvioog als een auto naderde, zodat alle auto's ei een grote bocht omheen gingen. Wie ln Oegstgeest vogels aantreft, die in nood verkeren, kan zich in verbinding stellen met de heer A. G. M. Zonneveld. Sumatrastraat 28. De politie werkt hier samen met gemeentewerken om de vc derplaatsen van het nodige voedsel voorzien. Van de zijde der burgerij de rschooljeugd wordt veel medewerking ondervonden. Voedsel kan worden be zorgd bij Gemeentewerken aan het Wil- helminapark. Daar kan men nog heel wat gebruiken! B. van Drlmmelen, notaris te Apel doorn, Is op zijn verzoek per 1 Juli eer- yol ontslag verleend. China is (te) «root. Communistisch China eist soevereiniteit op over de i die zich tot 15 mijl van zijn kus- uitstrekken; internationaal wordt slechts een drie-mljlszone erkend; Rus land stelt zijn territoriale wateren op 12 mijl. Visserijgolfjes A-lijsters te IJmuiden in staking gegaan Vanmorgen is onder de zgn. A-lijsters losse werkkrachten in de vishal te IJmui- »n onder de losse visknechts een sta king uitgebroken. Deze actie moet wor den beschouwd als een protest tegen de ontslagaanzegging die deze A-lijsters heb ben gekregen van de Stichting IJmuider Visverwerking en Combinatie van Vis- groothandelaren. De erkende vakbonden hebben zich achter deze actie gesteld, zien daarin niet zozeer een staking alswel een stellingneming tegen een over treding van de bepalingen van de CAO. In deze CAO wordt namelijk voorge schreven. dat A-lijsters te werk moeten worden gesteld. De EVC heeft zich ook dat door het ontbreken geen werk meer is en er geen geld in kas is overgebleven, zodat tdwongen zag de losse werk krachten te ontslaan. de Christengemeenschap, zei de heer Dik kes. Zij ds een van dóe pioniersters geweest, door het brengen van de evangelisch# boodschap mocht getuigen van de ene im, die ons onder de hemel is gegeven zaligheid. Mede door het lied heeft zij getuigd. Nog altijd leefde zij met het wel en wee in de Evangelische Christengemeenschap iee. De heer Dikkes bad de heer Van der Horst 's Heren troost toe in deze moei lijke dagen. Het einde van mevrouw Van er Horst was vrede. Haar laatste woor- en waren: ^Jezus. Jezus". De gemeente zong In aansluiting op deze woorden staande lied 675 uit de liederen bundel van Johannes de Heer, het lieve lingslied van mevrouw Van der Horst, dat zij in samenkomsten zo menigmaal heeft gezongen. Woensdagmorgen om half elf wordt In het gebouw aan de Middelstegracht een rouwdienst gehouden, waarin de evange list J. Sevensma te Amsterdam hoopt voor 'te gaan. De begrafenis heeft één uur plaats op de begraafplaats „Rhijnhof". Vermelden wij nog, dat het stoffelijk overschot van mevrouw Van der Horst woensdagmorgen in het gebouw ligt op gebaard. „Noorderkwartier" word'l heropend Zaterdagmiddag om vier uur wordt de geheel vernieuwde speeltuin „Noorder kwartier" aan de Anna van Saksenstraat heropend. L.U.F. wil bijzondere leer stoel in*, staatkunde Het ligt in de bedoeling van het Leidsch Universiteit» Fonds, behoudens Konink lijke goedkeuring, aan de Leidse univer siteit een bijzondere leerstoel in de ac tuele internationale «taatkunde te vesti gen. VOORSCHOTEN Kortebaanwedstrijden om het kampioenschap

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3