Jlieume £ci iridic (Courant Stalin geen afgod meer in de Sowjetunie Dossier Nr 31 spreekt een duidelijke taal Om een „vrolijke weduwe" Amerikageen wapens voor Midden-Oosten meer Sowjetunie streeft naar wereldheerschappij IJsmuur in Rijn bij Lorelei vormt dreigend gevaar 19 ZATERDAG 18 FEBRUARI 19S6 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Telefoon 31441. Postrekening: 58930. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zesendertigste jaargang No 10581 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTEUIR-NATIONAAL DAGBLAD _5tanloasticfi Is gfjebleuen "tngn btrl In legljenspocf POLITIEK EN ECONOMISCH WERK VEROORDEELD Vice-premier Mikojan oefent ernstige critiek op hem EEN WEERGALOZE en bijna ongelofelijke aanval is gedaan op Stalin van hetzelfde spreekgestoelte, waarop hij voor enkele jaren nog het congres van de commun'stische partij te Moskou placht toe te spre ken. Zijn politieke en economische werk werd veroordeeld en hij zelf werd daarbij met name genoemd, terwijl pers en radio zorgden een ruime verspreiding van dit nieuws. Het was de Sowjetrissische vice- premier, tevens lid van het presi dium der communistische partij, Mi kojan, die de aanval deed op Stalins boek „Economische problemen van het socialisme in de Sowjetunie". Sr* mM Wat Stalin schreef was volgens Mi kojan nauwelijks nuttig en nauwe lijks juist, en vormde geen verkla ring voor het geheel en de tegen strijdige facetten van het moderne kapitalisme. Tevens gispte hij het onder toezicht van Stalin tot stand gekomen werk „Korte Weg", hetwelk de geschiedenis bevat der communistische partij. Hij noemde het "k onbevredigend en zelde, dat Lenln het eens zou zijn met de 'huidige pold- ttek. Historische fout Mikojan richtte zich tegen de beschuldi gingen van verraad tegen de helden der bolsjewistische revolutie van 1917, die cinder Stalin waren berecht. Ook juichte, hij de buitenlandse toenaderingspolitiek oe en zeide, dat de waterstofbom diende •m elk kapitalistisch land af te schrik- een van een aanval. De kritiek op Stalins boek richtte zich fooral tegen de uitspraak, dat de kapita- istische wereldmarkt zou ineenstorten en produktie der kapitalistische landen verschrompelen. De aanval heeft grote sensatie ge wekt en het duurde 48 uur, voordat men tot publikatie besloot. In 1952, toen Stalin nog leefde, had Mikojan hetzelfde boek geprezen als een voor beeld van genialiteit en hfj beëindigde toen z(jn rede met de kreet: „Ere aan de grote Stalin", maar nu juichte hü het nieuwe en collectieve leiderschap der partij toe. Gehoorzaam Malenkof heeft gisteren voor het eerst sedert hij als premier der Sowjetunie ont slagen werd, weer een officiële redevoe ring gehouden. De toespraak had echter meer weg van een uit het hoofd geleerd lesie. Dinsdag verklaarde partijchef Kroesjt- s.ief nog, dat voorstanders van de lichte industrie „dagdromers" waren. Malenkof, die in 1953 optrad als voorvechter van de lichte industrie,-drong er gisteren gehoor zaam op aan, dat in de Sowjetunie voor rang zal worden gegeven aan de zware Industrie. Uit het feit, dat Malenkof de kans ge geven werd zich Voor het hoogste forum achter Kroesjtsjef te stellen (op hetzelfde spreekgestoelte, waar zijn ontslag werd aangekondigd) schijnt een aanwijzing te zijn, dat er geen verdere maatregelen te gen hem genomen zullen worden. Op 't partijcongres is voorts gepleit voor samenwerking tussen communisten en so cialisten. Er zijn waarderende woorden ge sproken over de Britse Labourpartij. Voorzichtig met kolen Ziekenhuizen sloegen te weinig in In verband met de moeilijkheden bij de aanvoer van kolen uit de zeehavens en produktiecentra is een beroep op de han del gedaan niet te grote voorraden te le veren aan koopkrachtige afnemers. De mogelijkheid zou bestaan, dat op deze manier kleine afnemers, zoals kamerbe woners, in de koude zouden komen te zlt- Indien het publiek zijn vragen be heerst, zal de handel steeds kunnen leve ren. Alle soorten zijn echter niet doende voorradig, zodat in bepaalde ge- valen met eierkolen genoegen moet wor den genomen. Handelskringen zijn van mening, dat ziekenhuizen en inrichtingen geen vol doende voorraad hebben Ingeslagen. Zie kenhuizen dienen zich voor zes weken tot twee maanden te bevoorraden en deze voorraad moet ook op peil worden ge houden, aldus de handelaren. Gebrek aar opslagruimte en financiële omstandighe den zijn echter oorzaak, dat dit niet over al gebeurt. Om aan de hier en daar gerezen moei lijkheden het hoofd te bieden, is thans centrale regeling getroffen, om in geval len van concreet kolengebrek bij de be treffende instelling deze situatie zo spoe dig mogelijk op te heffen. De Ned. Conservatieve Party heeft mi nister Cals medegedeeld dat zij, wanneer eventuele zendtijd ter besohi'kklng zat wor den gesteld van politieke partijen, als be langhebbende politieke partij wenst Finland. De nieuwe gekozen president Urho Kekkonen heeft zijn grootste rivaal, de socialist Karl August Fagerholm, be last met de vorming van een «W Finse regering. Maar Engeland doet niet mee Na het verbod van uitvoer van acht tien tanks naar Saoedi-Arabië heeft Amerika nu een algemeen verbod voor het zenden van wapens naar het Midden. Oosten afgekondigd. Frankryk deed dit eveneens, doch Engeland heeft te ken nen gegeven, dat het wapens biyft zen den zowel naar Isarël als naar de Ara bische landen. Saoedi-Arabië iheeft reeds geprotes teerd en verklaard, dat bet zich bewame- moet met het oog op het verschil tussen Saoedd-Arandë en Engeland over ise Boeraimi. Dit geschiedde juist op noment, waarop Engeland aanbod deze oase te onderhandelen. Israël protesteerde eveneens en gaf te kermen dat het een hinderpaal vormt voor de stichting van een groot Mohammedaans van Marokko tot de Perzische golf Voor de Amerikanen is er moeilijkheid omdat de wapenileverioigen aan Saoedi- Arabië een tegenprestatie vormen voor de luchtbasis bij Dharan. 10.000 Volt. Bij werkzaamheden in een transformatorhuisje in Baarn kreeg de 21-jarige monteur W. uit Utrecht stroom 10.000 volt door zijn lichaam. Met verwondingen aan hoofd en handen is hij In het ziekenhuis opgenomen. Brand in Groningse school. Gieteravond brak brand uit in de school van de Ver. Chr. Lager Onderwijs te Groningen. De zolderverdieping werd ernstig aan- Met een zwaar gehavend achterschip moest de Boschfontein na een aanvaring in het Kanaal bij Dover met een Noors schip naar Amsterdam terugkeren. Aan het bakboordachterschip, boven de waterlijn, was een scheur van ruim 6 meter geslagen. De Boschfontein meet 7139 brt en het aanvarende Noorse motorschip Anatina 4986 brt. De Noor heeft zijn weg kunnen vervolgen. De Boschfontein was geladen met stukgoederen en op weg naar Southampton om passagiers voor Oost-Afrika mee te nemen. Het herstelwerk zal wel een dag of veertien in beslag nemen. 14 Nieuws onlusten Drie doden in Noord-Af rika In Casablanca zijn vrijdag, bij het op- leuw oplaaien van gewelddadige acblvl- it na een rust van drie maanden, twee banaten geworpen naar Franse milital- ;n. In Rabat werden vier personen gewond x>r een bom. die bij een overvol café war binnen werd gegooid. Er werden granaten geworpen naar twee leger- .èrachtwagens In Algerije werden een Franse boer, Jn vrouw en een meisje bij een aan- al van opstandelingen op de afgelegen '1 boerderij gedood. De boerderij, die op veertig km afstand van Algiers lag, werd geplunderd en in brand gestoken. De prefect van Oran (Algerije) deelde vrijdag plannen mede voor de evacuatie van 10.000 mensen uit het westen van het departement Oran. Men wil op die ma ter een „niemandsland" scheppen. De opstandelingen krijgen oü te veel hulp van de bevolking. 95*ook c Amerikaans vliegtuig (38 man) verongelukt Ten zuidwesten van Oakland (Califor- nië) is gisteren een bommenwerper van de Amerikaanse marine neergestort met 38 man aan boord. Het wark licht in een ravyn en men vreest, dat er geen enkele overlevende Is. Vastkoekende sneeuw is gevaarlijk TIE RIJKSPOLITIE waarschuwt automobilisten voor het gevaar, dat bij het rijden over besneeuwde wegen zich sneeuw In grpte hoè- veelheden kan vastzetten tussen banden en spatborden, waardoor op een bepaald ogenblik de bestuur baarheid van het voertuig in ge drang komt. Dit kan bij het nemen van boehten tot ongelukken leiden. Automobilisten wordt dan ook aangeraden de spatborden regel matig te controleren en daartegen gevormde wijderen. Britse regering meent Hoop op spoedige vermindering van de spanning vernietigd IN EEN WITBOEK heeft de Britse regering de Sowjetunie ervan beschul digd, dat zij naar wereldheerschappij streeft. Het westen moet daarom gereed zijn een grootscheepse tegenaanval met atoomwapens te kunnen doen als het zou worden aangevallen. De hoop op spoedige vermindering van de spanning in de wereld is door de Russen vernietigd, daarom moe ten de westelijke mogendheden een zo sterk mogelijke defensieve positie in de wereld innemen, totdat de tijd komt, dat een werkelijk begrip voor de westerse politieke bedoelingen zijn invloed op het Russische volk doet gelden. In het in krachtige bewoordingen I in staat moeten zijn te land, ter zee en gestelde witboek vprdt gezegd, dati!n.<?e.lucht ,een aanvaller tegen te houden, het Westen de afschrikwekkende kracht van de waterstofbom moet handhaven, teneinde de waarschijn lijkheid van een wereldoorlog te verminderen. Ook in kleine plaatselijke conflicten moet de mogelijkheid van het gebruik van atoomwapens evenwel niet worden uit gesloten. In het witboek wordt onthuld, dat Engeland van plan is dit iaar twee reeksen atoomproeven te doen. De eerste op de Monte Bello-eilanden bij Australië de tweede later in het jaar bij Mara- linga in het zuiden van Australië. ALARMSYSTEEM Gezegd wordt voorts, dat de Navolanden ;n effectief en snelwerkend alarmstelsel dienen te hebben en dat de strijdkrachten Koningin Elizabeth ontvangt Russen Londen: 17 februari Van officieuze zijde wordt vernomen dat koningin Elizabeth voornemens is de S owj ebrussisohe premier, maarschalk Boelganin en de secretaris-generaal der Russische Communistische Partij, Kroesj- sjef te ontvangen, wanneer zij 15 april Groot-Brittannië bezoeken. De Russen zullen acht dagen in Engeland blijven. totdat een tegenaanval de ruggegraat van die aanvaller gebroken heeft. In 1956/'57 zal Engeland bijna 15H mil jard gulden voor de verdediging uitgeven, hetgeen ruim 100 miljoen gulden meer is dan vorig jaar. De voornaamste oorzaak hiervan is de verhoging van de soldij voor de strijdkrachten. Brit kreeg brieven „Nederlanders voelen voor gemenebest" Patric Maitland, conservatief lid van het Engelse parlement en voormalig oor logscorrespondent. heeft verklaard dat een aantal Nederlanders hem heeft geschre- dat zij aansluiting van Nederland bij het Gemenebest wensen. De binding zou gelijk moeten zijn aan die, welke India hans heeft. Maitland zedde, dat een kring van ge lijkgezinde landen zich rond de „kern het Gemenebest" kan scharen, waar bij geheimen zouden kunnen worden uit gewisseld. .Kleinere landen van Vrij Europa zijn gedesillusioneerd, omdat zij geen ge meenschappelijk doel voor onderlinge sa menwerking en weinig geloof in kunstmatige unie of federatie hebben." aldus het parlementslid. Negen jaar geleden, 18 februari 1947, was er ook sneeuw en ijs in Nederland, toen de kanon schoten en de klokken de ge boorte van prinses Maria Christina aankondigden. Van daag, op haar negende verjaar dag, schaatst Marijke wellicht op de vijver, die weer precies zo besneeuwd is als op haar geboortedag. (Foto KLM Aerocarto) Vrouw in Gouda dood gevroren Gisteren werd bij de schuur van haar woning aan de Turfmarkt in Gouda het bevroren lichaam ontdekt van de 54jarige hoedenmodiste mejuffrouw A. Bisschop Toen zij in het ziekenhuis was opgenomen, overleed zij. Men vermoedt, dat zij donderdagavond bij het kolenscheppen, bij een schuurtje buiten, Is uitgegleden. Huisgenoten, die om tien uur thuiskwamen, verkeerden 10 mening dat zij was uitgegaan- De vrouw heeft veertien uur lm de feil» koude gelegen. Voisl öiukt woningbouw Ruim 200 huizen minder per werkloze dag De strenge, vorst drukt zwaai- op de woningbouw. Een verlies van 200 woningen per dag komt ons duur te staan. En nu de werkzaamheden in de bouwbedrijven vrijwel geheel stil liggen, is ongeveer een miljoen gul den per dag nodig om de werkeloze bouwvakarbeiders door het risico fonds te laten doorbetalen. Ruw ge schat is het risicofonds thans voor de helft uitgeput. Het fonds was het vorige jaar geheel leeg. Men houdt voor het weer beginnen der werkzaamheden rekening met de mo gelijkheid van enige stagnatie in de aan voer van materialen. Ten gevolge van de strenge vorst gaat- de grond van de spoorbanen hier en daar werken. Daardoor ontstaan, zoals deze dagen ls gebleken, breuken in de rails. Gisteren zijn spoorstaafbreuken ontdekt tussen Amersfoort en Nijkerk. bij Woer den. Terschuur en op het traject Hee-en- veen-Wolvega. Op deze plaatsen wordt over enkel spoor gereden totdat de breuk is hersteld. Door de weersomstandigheden is het vertrek van het vrijwel geheel volgeboek te m.s. Oranje enigermate vertraagd. De inscheping van de passagiers is thans vastgesteld op dinsdag tussen drie en vijf uur. De boottrein Den Haag-Amsterdam is vervallen. Amsterdams echtpaar in wak verdronken? Tot het invallen van de duisternis heeft de politie vergeefs gezocht naar het echt paar Hoogerwerf, dat na een wandeling in het Amsterdamse Bos sinds donderdag twaalf uur spoorloos is. Bij het onder zoek werd van speurhonden gebruik ge maakt. De politie ls van mening, dat het echt paar het Nieuwe Meer, waar donderdag morgen nog een ijsbreker had gevaren, is overgestoken en bij de vaargeul door het ijs is gezakt. Auto schoot onder ijs: twee doden Gistermiddag slipte op de weg Tubber- genWeerselo, ter hoogte van de Flering- brug, een auto met twee inzittenden. De wagen kwam met volle vaart tegen de linker brugleuning, zwaaide naar rechts, brak door de rechterbrugleuning en viel In het kanaak AlmeloNordhorn. Eerst ha enkele uren slaagde de rijks politie erin de auto met een kraan op het droge te brengen. Bedde inzittenden, de 57-jarige Roze- boom en de 44-jarige Harbrink, beiden uit Enschede en vaders van grote gezinnen, waren toen reeds overleden. Enorme overstromingen worden gevreesd TTEEL EUROPA blijft in de ban van de koude gevangen. De Rijn, die ter *1 hoogte van de Lorelei een ijswand van wel dertig kilometer lengte en tien meter hoogte (onder water) heeft, veroorzaakt de meeste zorgen. IJs brekers kunnen hier niets uitrichten, terwijl het ijs toch te zacht is om het met dynamiet te laten springen. Het opstuwende rivierwater zoekt een uit weg over de oevers. Bij Bingen bereikte het water een hoogte, zoals deze sinds 1882 niet meer gemeten is. DE ZAAK-SCHOKKINC Geval-Pino reeds in'45 aan de orde (Van onze redacteuren) OP WELKE eenzijdige wijze en hoe bevooroordeeld de redactie van het Haagsch Dagblad bij de publi katie over de zaak-Schokking te werk is gegaan, blijkt wel uit een ver klaring welke burgemeester Schok king volgens het A.D. op 1 4 a u g u s. t u s 1 9 4 5 voor de Adviescommissie voor de zuivering van de Koninklijke Marechaussee heeft afgelegd. Deze verklaring, die uit dossier nr. 31 is gelicht, is een bevestiging van dc fei- oals wij deze in dc afgelopen weker hebben gepubliceerd. Men lette bijzon derlijk op de datum, omdat daaruit biykt dat de zaak-Pino reeds in 1945 volledig I: onderzocht. uiescommissie voor de zuivering van de Kon. Marechaussee In het district 's-Gra- venhage: mr. Francois Marie Anne Schok, king, burgemeester der gemeente 's-Gra- venzande, die het volgende verklaart: .Toen ik nog maar zeer kort burge meester te Hazerswoude was. kwamen de enteveldwachter Plaizier en dominee Heuzevelt tezamen bij mij met het bericht. dat zich in mijn gemeente joden bevonden, die in moeilijkheden waren geraakt door dat de man die middag bij K01 gaten was gelopen. Dominee Heuzevelt deelde mij mede, dat de man zich had gewend tot de Nederduits Hervormde predikant en de pastoor (dit kan mij ook later medegedeeld zijn). Ten slotte zij bij dominee Heuzevelt gekomen. Ik hoor u hier zeggen, dat die man Pino geheten heeft: zijn naam hoor ik thans voor het eerst: wel heb ik zijn persoons bewijs gezien, maar ik herinner mi) meer welke naam daarop stond. B(j het gesprek, dat wij voerden kw voren, dat de man in kwestie illegale organisatie de aanwijzing zou heb ben gekregen, zich bij moeilijkheden ook vóór moeilijkheden tot de plaatselijke burgemeester te wenden. Toen ik in de gemeente Hazerswoude mü over de plaat selijke toestanden oriënteerde, had de gemeente-secretaris mij gewaarschuwd tegen Plaizier, die mü werd afgeschilderd gevaarlijk opportunist, die voor geld te koop was. Was dominee Heuzevelt derhalve alleen gekomen, dan hadden wij veel vrijer kun- :n spreken. Nu kon ik niet verder gaan dan Plaizier op te dragen bij Slui te gaan kijken, maar dan zo. dat door gerucht zijn nadering zou blijken, zodat de joodse familie zich zou kunnen verwijderen. Voorzichtigheid moet hier nog aan toevoegen., dat het verhaal, dat een jood contact moest oeken met de burgemeester mi) ter stond uitermate ongeloofwaardig voor kwam, omdat reeds in die tijd een aanmer kelijk aantal burgemeesters door partij gangers van de N.S.B. vervangen was Hierom meende ik, dat voorzichtigheid in deze zaak geboden was. Dit klemde te meer, omdat ik tevoren in de geemente 's-Gravenzande hooglopende onaange naamheden met N.S.B.-ers had gehad, er er op 31 aug. 1942 een bezoek had plaats gevonden van de W.A. uit Den Haag Hazerswoude, waarbij dezen zich hoogst onbehoorlijk hadden gedragen, welk be zoek, al kan ik dit niet bewijzen, naar mijn mening berust op rancunemaatregelen 's-Gravenzandse N.S.B.-ers. Immers, werd terstond gevraagd naar de woning van de burgemeester. Tegen mijn uit drukkelijke bedoeling in heeft Plaizier toen met Koren Pino en zijn vrouw Ik hoor van u, dat ook de vi werd gearresteerd, en dat men daan terug gegaan om het dochtertje, ev verdacht van jodenbegunstlglng Slul zelf te arresteren. Dit laatste herinner ik mi) Ik herinner mi) niet dat ik r restatie van deze mensen de S.D. heb opgebeld, ik weet wel haast zeker, dat ik heb gedaan: wel is dat gebeurd. ,oet aannemen, dat Plaizier dal heeft gedaan, omdat die de oudste veld wachter was. Wel herinner ik mij, dat ik ■loop van een aantal dagen zelf de S.D. heb opgebeld om uitsluitsel te ver krijgen over wat er nu met die mensen gebeuren, omdat het een onhoud- testand was geworden in het dorp. Iedereen immers was van dc Omstandig- op de hoogte, dat die mensen Ingesloten Ik herinner mij, dat wij toen opdracht hebben gekregen om voor transport van ten te zorgen, dat dan ook is ge- Voorgelezen, volhard en getekend. Bij Mainz heeft het Amerikaanse leger leger de lichtere springstof donarit ge bruikt om het ijs te breken, dat de Rijn brug bedreigde. Hierdoor is de stuwing bij Bingen ernstig toegenomen. Het water staat nu al 2'/4 meter boven normaal. Voor Het ts gemakkelijk glimlachen tegen zo'n reuzespin op zijn reuzeweb, want de spin is van zwart fluweel en dient ter voorziening van een nieuw soort paraplu van doorzichtig materiaal. Deze, in Londen getoonde, creatie wordt „Zwarte Weduwe" genoemd Duitse soldatenwet: Befehl ist Beiehl geldt niet meer BONN. 17 FEBRUARI. De nieuwe Westduitse soldaten mogen leer opvolgen, die tot het 1 misdaad zouden leiden, machtige parlementaire de defensie vandaag be- geen bevelen ft de commissie vooi slist. De commissie zei ook, dat e ensoldaat 'oortaan geen bevel meer behoeft uit te 'oeren, dat ln strijd ls met de menselijke waardigheid, en dat officieren geen be velen meer zullen mogen geven, die niet in overeenstemming zijn met de interna tionale en nationale wetten en de mili taire voorschriften. Deze punten zuil enworden opgenomen in de „soldatenwet" waarin alle verhou ding envan de militaire dienst worden vastgelegd en die volgende maand aan het parlement zal worden voorgelegd. de overstroomde en daarna bevroren wijn gaarden vreest men het ergste. Langs dc oevers zyn silo's vernield, scheepjes zyn op de oever gedreven en vastgevroren, de eilandjes worden door de ysmuren bedreigd, kortom met angst ziet men de dooi tegemoet, die naar men selijke berekening enorme overstromin gen moet veroorzaken. By Kaub steeg het water gisteravond 60 cm per uur. Het „hoogwateralarm" werd gegeven. In midden- en zuid-Italië hebben de reddingsploegen thans verscheidene berg dorpen uit hun isolement kunnen verlos sen. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft 50.000 dollar ter beschikking van de slacht offers der koudegolf gesteld. HET WEERlN EUROPA Dublin 11 windstil NNW NNO li NNW windstil windstil NO K WEERBERICHT Aanwakkerende wind S Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met opklaringen en hier en daar wat sneeuw. Tot matig of krachtig aanwakkerende wind tussen noord en oost. Vannaoht matige tot strenge vorst, morgenmiddag overwegend matige vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag: zon 7.5118.02; Maan 10.402.14. Maandag: zon 7.49—18.03; Maan 11.31 —3.24. Op 26 februari volle maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1