Jlicuiue £ditscl)c (jfouranl Gisteren de koudste dag honderdzes jaar in I if Leiden zorgt voor eigen vogels 6.75 Engeland schaft doodstraf af Méér belangstelling voor het beroep van verpleegster IM VRIJDAG 17 FEBRUARI 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Telefoon 31441. Postrekening: 58930 ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zesendertigste jaargang No 10580 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTEU1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StantuasHcft Is gfjfbleurn "tngn hert In tegtjenspocf ZIE PAGINA 3 NIEUWE VRACHTEN SNEEUW IN AANTOCHT Sommige bedrijven gaan reserve- voorraden aanspreken HET WAS GISTEREN DE KOUDSTE DAG se&eri honderd zes jaar. De gemiddelde temperatuur, berekend uit om het uur afgelezen stan den. bedroeg in De Bilt 14,9 graden oneer nul. Een dergelijke temperatuur is sedert 21 januari 1850, toen het 18,7 graden vroor, niet gemeten. De laagste temperatuur van de afgelopen nacht, 18 graden, is sedert 18 februari 1855, toen het 19,1 graad vroor, niet meer zo laat 'in de winter voorgekomen. Tn het westen zijn de minima voor Honderdtien mensen vertrokken de afgelopen nacht nog lager geweest dan de vorige nacht. Op Ypenburg vroor het vanochtend 17 graden. Voor de kamende dagen wordt voor al in het noorden en oosten sneeuw verwacht, waardoor het weer Iets minder koud zal worden. Deze sneeuw is afkomstig van een storing, die het afgelopen etmaal over west- Rusland langs de Karpathen naar Polen trok. Oude mensen bevroren ite Leeghwaterstr; In de Ei iterdam ti laken de 80-jarige halfbevrorcr huis opgen. root bedrag nbten: n sociale - C. Driessen- on verwarmde •jarige L. Hcincn uit Reuver viel, hy 's avonds langs de Maas fietste, de dük. Hy zag geen kans langs de gladde helling omhoog te klauteren en erd eerst de volgende ochtend door lorbygangers gevonden. De nian had de ihele nacht met een ernstige hoofdwond ngs de bevroren rivier gelegen. Toen en hem vond, was zyn kin aan zyn Jas i waren zyn voeten in zyn schoenen istgevroren. Hy is thans buiten levens gevaar. Interen Hoewel nog niet van een noodtoestand kan worden gesproken, hebben verschel- takken van industrie reeds reserve- voorraden moeten aanspreken, daar de grondstoffen öf stilstaat óf, loor het uitvallen van de binnenscheep- aart. per trein of langs de weg moet 'orden verzonden, wat extra-kosten neebrengt. Men vreest in Zeeland dat de wlnter- larwe, te oordelen naar de stand van dit tgevroren. Dergelijke zorgen «treffen eveneens ingekuilde aardappe- zelfs koelhuizen, waar door ver keerd© ventilatie een groot deel vain de opgeslagen voorraden als verloren moet worden beschouwd. meeste grote steden hebben nog voorraad, die voor twee weken voldoende is. Wegens kans op bevriezen staat het vervoer van de produktiecentra aar de grote steden nagenoeg stil. Van 20 januari tot 16 februari landden p het vliegveld Ballum 28 Domini's en 14 Piper Cubs van de basis Leeuwarden Amsterdams echtpaar doodgevroren Sinds gisteravond half tien zoekt de Amsterdamse politie naar echtpaar Hoogerwerf (57 en 59), dat gistermiddag omstreeks twaalf uur een wandeling ging maken door het besneeuwde Amsterdamse Bos, en waarvan sindsdien niets meer is nomen. Men vreest, dat beide mensen door het Us zyn gezakt of door de koude bevangen, •waardoor ze het bos niet meer kunnen verlaten. Zij hadden de kinderen gezegd, een wandeling te gaan maken. Toen zij 'avonds nog niet waven weergekeerd, waarschuwden de kinderen de politie. De gehele nacht heeft o.a. een radiowagen vergeefs in het uitgestrekte bos gezocht. Alleen in Nederland wonen „heren" De enige „heren" op het continent wo- aldu: vijfentwintig meisjes uit Natal. Zuid-Afri- ka. Gisteren kwamen zij terug van een door EgypteItalië, Zwitserland, Frankrijk, Engeland, Schotland. België en Nederland. De meisjes, allen leerlingen van het St. Johns College in Pietermaritzburg, vertel- dat zij overal werden lastig gevallen troepen wolven en hun gefluit". Amsterdam was echter een „veilige ha- geweest. Mooie gebloemde DAMES JAS SCHORTEN met ritssluiting NATUURLIJK BI) HAARLEMMERSTRAAT 172-174 179 HERENSTRAAT 9 V1IDZ A-BONNEN voor onze cliënten Ameland, achtennegentig kwamen In totaal werd 457 kg post gebracht en 800 kg gehaald. Vlieland en Terschelling zijn sinds gis teren weer geïsoleerd. Duitsland Onze correspondent in Bonn meldt, dat ijsbrekers erin geslaagd zijn de ijsbarrièrn n de Rijn bij de Loselei te doorbreken, waardoor het water kon afvloeien.. Bil Kaub daalde het water binnen korte tyd twee meter. De ijsversperring bij Bacha- rach neemt echter nog steeds in omvang toe. De rechter Rijnoever is hier van Lorch tot Bingen overstroomd. IJsschot sen worden tot een hoogte van acht tot tien meter opgestuwd. Neem de proei niet en Pas op uw tong Van onze correspondent JN MONSTER besloten gisteren enkele jongemannen de proef op de som te nemen, toen een hun ner twijfelde aan de waarheid van het bericht over het vastvriezen van een tong aan een brugleuning. De twijfelaar nam een breekijzer, dat de gehele nacht buiten had ge legen en likte er aan. Nauwelijks had hij zijn tong op het ijzer ge legd. of hij was van de waarheid van het bericht overtuigd. Toen tong en breekijzer werden geschei den, bleef een stuk vel van de on derzijde van de tong aan het ijzer plakken. De jongen moest zich on middellijk onder doktersbehande ling stellen. Een twaalfjarige Jongen in El- burg twijfelde eveneens aan de juistheid van de berichten over vastvriezende tongen. Het vroor by de Goorvoorterbrug twintig gra den, en prompt zat de knaap vast. Gemeentewerken haalden bij om wonenden warm water. Bevroren huid en bloed aan de' brugleuning bewezen de juistheid der beriqhten. Midden Europa In Italië trachten bergtroepen vergeefs e ingesneeuwde dorpen te bereiken. Art- :n stellen alles in het werk om het uit breken van griepepidemieën te voorko- In Frankrijk is naar schatting veer tien procent van de tarweoogst verloren gegaan. In zuid-Italië heeft de vorst ern stige schade toegebracht aan de olijfoogst. Spaanse fruittelers spreken van ramp. In de omgeving van Valencia vi men slechts 100.000 van de 750.000 sinaasappelen, die vóór de vorst aar bomen zaten, te kunnen redden. Dit een schadepost van honderd tot honderd twintig miljoen gulden betekenen. Jongste Prinses morgen negen mm Ook in de felste winters kloppen de hartenvan de Markers en Marksters warm voor de tperisten. Zo kon het gebeuren, dat pnkele initiatiefrijke bewoners van het eiland gistermiddag onder de officiële auspiciën van de Marker IJsclub op het sneeuwvrij ge maakte ijs van het haventje een ouderwetse „bruiloft op het ijs" heb- geënsceneerd. Mqrretje Boes en Jacob Kes waren zo goed om als gelegen- heidspaar te fungeren. In het dagelijks Markerleven hebben zij echter andere levenspartners. Het gloednieuwe echt paar Kes ziet men hier welgemoed aan de feestdis op het (js. Tevoren was dit traditionele tfs- feest in het hele land bekend gemaakt. de belangstelling van het vaste land viel bitter tegen. Waaraan een waarschuwing, dat auto's de tocht over het ijs naar Marken niet zouden mogen maken, wc.l enige schuld zal hebben gehad. De folklore vierde niet temin hoogtij. De bruiloftsgasten wa ren nu. op een aantal journalisten en fotografen na. onder elkaar, zodat er wel een ongedwongen Ijsdansje af kon. De krentenmikken, en de boerenjon gens hielden er verdder de stern- mm De zaak-Schokking Mededelingen aan Staten-Generaal (Van onze parlemervtsredactie). Naar aanleiding van het justitiële on derzoek, dat is ingesteld naar de gangen van het z.g. dossier-Schokking,' zullen de ministers van binnenlandse zaken en justitie zo spoedig mogelijk de nodige in lichtingen verstrekken aan de Staten-Ge neraal. Dit deelt minister Beel, mede namens zijn ambtgenoot prof. Van Oven, mee aan het Eerste Kamerlid, baron De Vos van Steenwijk (lib). Deze had jl. dinsdag o.m. schriftelijk gevraagd, hoe het mogelijk is. dat het dossier van de Haagse burgemees ter blijkbaar in handen is gekomen van onbevoegden, althans onbevoegden gele genheid hebben gevonden daarvan inzage krijgen of afschrift te nemen. Exprestrein Bazel-Amsterdam verloor bijna alle wagons De internationale expressetrein Amster damBazel heeft gistermiddag een kilo meter of tien voorbij Metz op één na al zijn wagons verloren. De twee achterste rijtuigen van het treinstelde restauratie wagen en een personenwagen, ontspoor den. Behoudens een kleine verwonding aan een hand en een flauwte bij twee rei zigers heeft geen der inzittenden enig let sel opgelopen. Reizigers in de restauratiewagen had den reeds vóór Metz e enverdachte olie verbrandingslucht opgemerkt. Maar ln Metz was de wagen nagekeken en hac men niets ontdekt. De reis werd voortge zet. Maar nauwelijks had de trein weei snelheid of de restauratiewagen en de laatste wagon van de in volle vaart rij dende trein braken los. De achterste gon botste tegen een paal maar kantelde niet. Wel braken alle ruiten. Een der reizigers trok aan de noodrem, aarop het middendeel van de trein stop- maar de locomotief en de wagi daarachter door reden. Waarschijnlijk de koppeling tussen de eerste e tweede wagon van de trein onklaar ge- ikt. Vijfhonderd meter verder kwam de locomotief tot stilstand. Lagerhuis: 293262 stemmen Morgen'wordt de jongste Oranjetelg, prinses Marijke, negen jaar. In 1947 Werd zij in vrijheid geboren, vier jaar nadat Margriet in Canada het levenslicht aanschouwde. (Foto M. C. Meyboom) (Van een correspondent) Londen, 16 februari De doodstraf in Engeland wordt afge schaft. Het opgeven van deze verouderde itraf. die maanden lang ln de pers, op de ransel en in het parlement is besproken, geschiedde in drie stadia: 1 het Lagerhuis neemt motie aan. waar in regering wordt verzocht, onmiddel- lij'k een wetsontwerp in te dienen tot afschaffing van de doodstraf; 2 regering dient wetsontwerp in or Jeugdige gangsters voor de rechtbank Einde van teneur in de binnenstad van Eindhoven Een jeugdige gangsterbende moest zich gisteren voor de rechtbank van 's-Herto- genbosch verantwoorden. Vier jongelie den, afkomstig uit achtenswaardige ge- n, hadden enkele maanden lang de binnenstad van Eindhoven geterroriseerd door op straat voorbijgangers te overrom pelen en hun geld afhandig te maken. Ge- nspireerd door gangsterfilms en derge lijke lectuur gebruikten zy by deze be- Lngen een namaakpistool, een mes en boksbeugel, waarmede de slachtoffers dijkwyls werden verwond. Tydens de zitting toonden de drie kna pen (de vierde is nog strafrechtelijk min derjarig) zich zeer berouwvol. Niettemin eiste de officier tegen de plaatbamkwer- ker (19), die als hoofdman werd aangewe- i, twee jaar met aftrek. Deze hoofdman had al twintig tot vijfentwintig berovin gen op zyn geweten. Zyn vriend, een fa brieksarbeider, die doorgaans met het mes dp boksbeugel manipuleerde, hoorde e jaar tegen zich eisen. Tegen het derde lid van de bende werd acht maan den geëeist, omdat hij zich, voordat de politie de bende oprolde, al had terug getrokken. De slavenhandel tiert nog welig TWEE Franse predAkan- ten, Le Bruns-Keris en La Gravière. hebben ln Een jong meisje samenwerking met Fran- 8000 gulden zijn se ambassades en consuls omdat zij blank een lijvig, ged-ocumen- prijzen voor zwa teerd rapport samenge steld over een groot scheepse slavenhandel tussen Soedan en Arabië met als voornaamste cen trum het bedevaartsoord Mekka. Het rapport is deze dagen aan de Franse nationale vergadering In het rapport wordt onthuld dat Noordafrl- kaanse inheemsen, de meesten uit de Franse jes liggen Soedan, nog steeds gei bedragen, variërend dat Frankrijk onmtd- 40 tot 4000 gulden, dellijk de aap-dacht der i voor Verenigde Naties op deze kocht, ernstige kwestie zal ves- is. De tlgen. Frankrijk heeft me is- hier een plicht, zo stellen zij, omdat tal van voor malige Franse zwarte staatsburgers als slaven zijn verkocht. De Verenigde Naties kunnen volgens de pre dikanten iets doen. omdat de landen waar slaven handel wordt bedreven tbeter gezegd: deze sla venhandel. want ook in Noord-Afrika wordt noo in mensen gehandeld nzienlijk la- red.) de verklaring (sommige meisjes de rechten de openlijk worden gekocht gaan al voor 200 gulden hebben ondertekend. rkocht op de slaven markten van Mekka Djeddah, Taif en Ryad. Voóral de slavenhande laars tussen Soedan en Mekka doen goede zaken: zij kragen hun slacht- jar offers gemakkelijk mee. de door te vertellen dat zij op bedevaart z z{j mee willen. In Mekka worden zij op de hand"). De prij- de veertig zou liggen tus- tijken sen de 400 en de 1500 de gulden. Ee\ Het rapport, waaraan voor actie, z- gewerkt, bevat lans nodig 1: Frankrijk, rende prak- het forum wereld te brengen, politieke stimulans die stimu- der grootste slavei of handelaars Soedan reizen, op zt De predikanten et de landen die de slaven handel toelaten, herhaal delijk hun afkeuring uif- svreken over de Fmnse politiek in Noord-Afrika. strafwet zo te veranderen, dat slechts de ergste misdadigers gemiddeld vijf per jaar aan de galg komen; 3 het Lagerhuis ypreekt zich ln amendement op dit ontwerp met tegen 262 stemmen uit voor afschaffing van de doodstraf. Na de stemming verklaarde premier Eden, dat de regering zo spoedig mogelijk een verklaring zal uitgeven over de i waarop de gevolgen van de afschaffing zullen worden opgevangen. Zo wordt ge dacht aan bewapening van de politie. Het staat overigens nog niet vast of de regering het amendement zal overn* en het in een wetsontwerp zal verwerken. Als er een nieuwe wet komt. zal het Ho gerhuis deze nog kunnen ophouden. Van de zyde der regering was steeds volgehouden dat de tijd nog niet rijp is voor afschaffing van de doodstraf, maar zij gaf te kennen, dat zij een besluit ten gunste van de afschaffing zou uitvoeren. Alle Lagerhuisleden stemden individueel, los van de partijbanden en geheel naar eigen overtuiging. Zonder licht fotograferen in volslagen duister in Amerika Is een apparaat uit- gevonaen, waarmee men in volsla gen duisternis kan zien. Het appa raat. ..Evaporograaf" („Eva") ge naamd. ziet er uit als een gewone camera op een driepoot. Het appi- raat is gebaseerd op een ontdekking in 1933 gedaan door een Duits na tuurkundige, Czerny. Het maakt niet alleen mogelijk zonder enig licht te zien. maar het neemt ook kleurenfoto's. In Washington is een foto ge toond. door „Eva" zonder enige lichtbron in een donkere, maan loze nacht gemaakt van een man. die zich op ongeveer 200 meter af stand bevond. "va" zou op gelij .e wijze op meer dan anderhalve ki lometer afstand een huis kunnen De trein had byna twee uur vertraging en kwam gisteravond zonder restauratie wagen en een personenwagon minder in Maastricht aan. Vragen over Euratom in Tweede Kamer Welk karakter zal Euratom en zijn or ganen krijgen? Zal een in te stellen con trole door Euratom zich uitstrekken tot alle splijtbaar materiaal en betekent dit eer. monopoliepositie? Dit zijn enkele van de vragen, die mejuffrouw Klompé (kath. v.) minister Beyen in de Tweede Kamer heeft gesteld. Mollet belooft dure economische actie in Algerije (Van een correspondent) Parys, 16 februari Premier Mollet heeft vandaag In de nationale vergadering verslag uitgebracht over zijn besprekingen ln Algiers. De pre mier kondigde Ingrypcnde en kostbare hervormingsmaat regelen aan voor Al- gerye. die als eerste doel hebben, het mil joen Algerynse werklozen aan regelmatig lonend werk te helpen. De onrust in Algerije kan volgens Mol let niet uitsluitend door militaire maat regelen worden bedwongen. Deze moeten gepaard gaan met ingrypende economi sche en sociale hervormingen, die van Frankrük enorme financiële offers zullen eisen. Met deze hervormingen zal spoedig een begin worden gemaakt. Spoedig zal voorts worden overgegaan tot het uitschrijven van algemene verkie zingen in Algerije voor een weinig macht hebbende volksvertegenwoordiging van Kamer waarin Europeanen en Moham medanen evenredig vertegenwoordigd zul- zyn om de uitgestelde verkiezingen de Algerijnse vertegenwoordiging in de Natioanel Vergadering. NadrukkelUk zei Mollet. dat de Fransen ln Algerije zullen blijven „omdat Alge rije zonder Frankrijk geen toekomst heeft." Mollets rede werd onderbroken door in scheldkanonnade tussen communisten i poujadisten; tot een handgemeen jals gisteren kwam het echter niet. Na Mollets rede besloot de nationale vergadering met 215 tegen 133 stemmen, de pouja&ist Galmeis zijn zetel te ontne men. omdat die hem wettig niet toekomt. Poujade heeft thans nog 49 zetels in de Assemblée. Revolutie in Peru en Paraguay Revolutie in Peru! Generaal Merino Pereira is met het garnizoen van de Ama- zonestad Iquitos een krachtige beweging begonnen tegen het regiem-Odria. D? stad is in handen van de opstandelingen. Voor het gehele land is de staat van be leg afgekondigd. Ook in Paraguay zou een soort gueriila- revolutie aan de gang zijn, waarbij reeds ehillende doden zijn gevallen. De po litie van president Stroessner heeft tien tallen arrestaties verricht. Minister Vanonlt. De Italiaanse minis ter van financiën, Ezio Vanond. de vader het plan-Vanond voor Italië's econo mische toekomst, is gisteren in het parie- aan een hartaanval ovenleden, en kele ogenblikken nadat premier Segni met zijn hulp een vertrouwensmotie had gewonnen; Vanorei was lid van de Chris tendemocratische partij; hij is 52 Jaar ge worden. Middenstand in de SER Bij K.B. heeft minister De Bruyn het Ned. Verbond van Middenetandsvereni- ging.en met de Chr. Middenstandsbond), Kon. Ned. Middenstandsbond en de Ned. Kath. Middenstandsbond bevoegd verklaard tot het benoemen van drie le en drie plaatsvervangende leden in de S.E.R. voor de periode van 1 april 1956 tot 31 maart 1957. Tot nu toe was het Ned. Verbond van Middenstandeverenii- gingen hiertoe niet bevoegd. Maar er zijn er ook meer nodig De belangstel kng voor het verpleeg- ©tersberoeD te niet gedaald integendeel, doch de behoefte aan verpleegsters is toegenomen". Dit zeide de arts H. J. Dijkhuis, directeur van de volksgezond heid van het ministerie van sociale za- en volksgezondheid, op een verga dering van de stichting tot algemene voorlichting over het beroep van verple- gendien. In 1946 werden veertienhonderd ver pleegstersdiploma's uitgereikt, in 1953 eenentwimtighonderd. Helikopters brengen vogels voedsel (Van een onzer verslagggevers) Vanmiddag zouden twee helikopters de Luchtmacht op het terrein van de Pon tonnierskazerne by Keizersveer landen, «aar voedselvoorraden in te nemen de geïsoleerde vogels in de Biesbos niet door stormboten en vletten bereikt kunnen worden. Zy zouden zo nodig ver killende voedsel-..droppings" ondei In het Utrechtse dorp Achterveld zijn 1 van reeën, die door de zware snei val geen voedsel kunnen vinden, op de boerderyen afgekomen. Bij één geie heid werd een groep van veertien di tegelijk gezien. De politie van Rhenen. die druk werk heeft met het opsporen van zieke en half verhongerde dieren, brengt deze naar Ouwehands dierenpark, waar ze verzorgd worden. Gisteren werden o.a. strandlo- pers, reigers, roofvogels en vossen opge- Bij 's Gravenzande zouden honderd blauwe reigers in moeilijkheden verke ren. By Kampen zyn vierduizend wilde zwanen neergestreken die kans lopen te verhongeren, nu zy niet nun voedsel, fontijnkruid. van de bodem kunnen los maken. Op het IJsselmeer en ln de Biesbos ver blijven duizenden eenden, meerkoeten en ander watrvogls. Bij Numansdorp, waar tienduizenden ganzen zyn gestrand, wor den dagelijks driehonderd kilo graan afge- Auto's met duizenden broden en grote hoeveelheden graan en ochtendvoer rijden geregeld naar divrse plaatsen in ons land, meldingen binnenkomen. De gestegen behoefte aan verpleegsters Wijkt o.a. uit het grotere aantal zieken huisbedden (35 procent meer dan in 1947). Ook op sociaal-hygiënisch terrein is het werk na de oorlog, in het bijzonder reu- matiiekbestrijding. kankerbestrijding, re validatie, moederschapszorg en kinder- hygiëna tot grote bloei gekomen. Bijna 36.000 T.V. Het aantal aangegeven radiotoestellen bedroeg per 1 februari 2.107.838 tegen 2.092.459 op 1 januari. Het aantal aanslui tingen op de draadomroep bedroeg 528.974 tegen 528.326 op 1 januari Het aantal aan gegeven televisietoestellen bedroeg 18 februari 35.891. HET WEER IN EUROPA WEERBERICHT Sneeuw, minder vorst ••te.,, Tot morgenavond verwacht De Bilt: Toennemende bewolking met tijdelyk sneeuwval. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen, later veranderlijk. Aanvankelijk plaatselijk strenge, later ma- lichte vorst (opgemaakt te 11.15

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1