in Ook commissiewerk de Stichting staat stil Bodegraven bedolven brodenlawin onder een V oedselcolonne spijzigde grote vogellegioenen in De Put V.V.D. verlangt uitspraak over de scholenbouw Schuldvraag is niet vast te stellen Boven Mollet het zwaard van Damocles verstopping 6 NIEUWE LEIDSCHE COURANT Schiet-boer tot rede gebracht (Van onze speciale verslaggever) ER MAG HIER onder geen voorwaarde geploft of geschoten worden." Deze duidelijke instructie gaf de burgemeester van Bodegraven, mr. J. J. Croles, gistermiddag in ons bijzijn aan zijn politiemannen. En dit burgemeesterlijk bevel kwam juist op tijd om de levens van de duizenden ontheemde vogels, die bij gebrek aan open water een toevlucht vonden in de Broekhovense plas, te redden. Die vogellevens werden namelijk ernstig bedreigd door een nuchtere boer, die donderbussen en achter laders had laten aanrukken om het reeds in het nauw gedreven gevogelte daarmede de genadeslag toe te brengen. Dat, terwijl half Nederland zich uitsloofde om, na de noodkreet over de radio (Steravond), deze opgejaagde dieren van een wisse hongersdood te redden. ..Men schiet niet op uitgeputte dieren." zei de burgemeester terecht, „tenminste niét zolang de vorst ze in zijn greep houdt De Bodegravers slaakten een zucht van verlichting. Op het politiebureau gingen ze weer rustig verder met het sorteren van de zakken vol hrood. oude en verse kadetjes. Het hele gebouw zit onder de kruimels en telkens worden nog zakken vol voedsel binnengebracht. De telefoon- wacht turfde braaf de broodjes en andere voedzaamheden, die hjj langs de draad kreeg toegeschoven. Uit alle hoeken van het land kwamen zendingen en geld „voor de vogels". Want de reactie op het S.O.S. van Johan Bodegraven was énorm. Meester Schakel, onderwijzer van de Da Costaschool, is ei nog ondersteboven van. Van blijdschap dan. Al heeft niet hij, maar zijn zwager, de heer J. N. Verhey uit Utrecht, de N.C.R.V. opgebeld, hij is dan toch maar de man geweest die het eerst besefte dat ei iets gedaan moest worden voor de vele duizenden uitgevroren vogels in „de put", zoals de Broekhovenseplas wordt ge noemd. Noodlanding Het leze door het ijs verjaag de dieren met recht een noodlanding. Het was het enige stukje open water in de wijde omgeving. Daar liggen ze nu dicht op elkaar in een wak aan de oostzijde van de plas. Ze kunnen er nauwelijks met zijn allen In en zo met elkaar houden ze dit stukje water open. „Overdag trekken ze wel eens de pol der in, in de hoop wat gras te pikken." zo vertelt de heer Schakel. „Maar die hoop is ijdel, nu de bodem keihard is. De schiet grage boer heeft dan ook ongelijk als hij zegt dat de vogels zijn gras met wortel en al uit de grond trekken. In plaats van ze heel duidelijke taak voor zijn jeugd- nisbuurwachters. Of eigenlijk voor de hele schooljeugd. Die is dan ook in zijn geheel ingeschakeld bij de inzamelingsactie in Bodegraven. Maar dat was bij het begin van de eerste vorstperiode en toen stroom de het brood, graan en groenvoer vlot binnen. Er was echter geen voeren aan op deze beperkte manier en tientallen vogels legden het loodje. Hoevele van deze gevederde vrienden zouden nu een ellendige dood gestorven zijn als dat S.O.S. niet door de radio had geklonken, zo vraagt meester Schakel zich nu af. „Voor de vogels" De woorden van Johan Bodegra waren nog niet goed en wel koud of de buurvrouw stond al met een heel brood op de stoep. Een oud vrouwtje wilde per se haar half aangesneden krentenbrood achterlaten en een paar minuten later kwam een onthutste bakker Oosterbeek bij de meester aan kloppen. Wat of er nu aan de hand was bij meester. Iemand' uit Dordrecht had hem opgebeld en opdracht gegeven di rect honderd broden te bakken. „Voor de vogels," was er nog bijgezegd, en wat hij er nu mee aanmoest. Bak ze maar man, heeft de heer Scha kel gezegd. De bakker, die de radio niet aan had, begreep het niet best, maar zijn ongewone opdracht is hij toch' met spoed begonnen. Hij maakte er een lekker vogelbrood van. ingelegd met graan zaad. Wie ook aan de deur kwam was kaashandelaar, die wilde alle kaashande laren In de omgeving optrommelen zakken kaasschrapsel te vullen. Een sla ger ging op kanen jacht uit bij zijn colle ga's en een groenteboer op groenvoer Ir. M. van Ede, behalve directeur van eer bekende zaadhandel. ook nog voorzitter van Jeugd en Natuur ter plaatse, schepte eigenhandig zakken voedzaam zaad vol. Zo had deze spontane actie allerwegen een ware kettingreactie tot gevolg. Overigens mocht meester Schakel geluk spreken dat hij geen telefoon huis heeft. Nu werd het politiebureau tot hoofdkwartier gebombardeerd en met de afwikkeling van de telefonische orders I belast. Die stond dan ook op springen, tol 'diep in de nacht. Particulieren zegden geld toe en zakenmensen hun auto's voor het vervoer Tijdens ons gesprek met de heer Scha kel kwam er nog een architect uit Reeu- wijk binnengestormd met de woorden: Ik heb juist 100 kg oud brood losgekregen ien Haagse broodfabriek, en er komt Ondertussen was een (zieke) buurman doende de manden met brood op vogel bekformaat te snijden. We konden dan ook, onder achterlating van ons lunch pakket. naar huis gaan met het gerust stellende gevoel, dat de gekrompen maagjes van duizenden meerkoeten, roerdompen, waterhoentjes en ander watergespuis dit weekeinde ten minste weer wat uit kunnen dijen. Gevaar voor uithongeren is de eerste dagen uitgesloten. Maar als de vorst nog lan ger aanhoudt, is verdère hulp geboden. Wie in de namiddag de speciaal gefor meerde voedselcolónne op weg heeft ge- naar de „V.V.'s" ofwel de „verplaat- vogels" in de put, zal éven hebben teruggedacht aan de tijd toen wij met het Zweedse brood gevoederd werden. Een bete brood om het uit te kunnen zingen, dat betekendè ook het avondmaal dat de heer Schakel en zijn helpers déze uitgé- hongerden bracht. <Je vielen er als wol neen, gewoon als uitgehongerde vo gels op aan. Maar hopelijk is de redding, in de vorm van de lente nabij. Dan kan ook de boer zoveel paffen als hij wil. Al voor deze de opmerking van burge ter Croles, die bij de massale voede ring aanwezig was, toch geruststellend. .Ik geef ze heus geen vestigingsvergun ning," zo zei die. „Zodra het dooit kunnen opvliegen." Waarna de schiet-boer de colonne geen strobreed meer in de weg legde! Met kisten en dozen tegelijkwordt het voedsel op het ijs geworpen te voeren kan ik ze beter doodschieten, zo zei hij me en hij kreeg warempel nog een speciale jachtvergunning uit Den Haag los. Meester Schakel heeft hem toen aan het verstand trachten te brengen, dat ze de uitgehongerde vogels beter konden voe den. Dan zouden ze vanzelf het gras wel met rust laten. Maar de man, die zijn land aan de plas heeft liggen, wilde naar geen raad luisteren. Hij had zijn donderbussen en schietwapens al besteld: ze zouden er van lusten. De boer had echter buiten de burgemeester gerekend, die zich onmid dellijk met „Den Haag" verslond en daar ook begrip vond voor zijn standpunt De heer Schakel is naast schoolmeester ook secretaris van de plaatselijke afdeling van „Jeugd en Natuur". En hier lag wel DETERMINATIE EEN forse aap, die met een step Tegen een boom reed, sprak: „Ik heb, Toen men voor het verbaal wou weten, Hoe of die boom precies wel heette, Gezegd (met oog op mijn gezwel): Een pijnboom was het stellig wèl." Goed jaar voor de arbeiders Maar nog veel ellende »t jaarverslag van de inter nationale ar beidsorganisatie to Genève noemt 195? het algemeen een goed jaar voor de arbeiders. Werkgelegenheid, produktivi en lonen haalden een nieuw record De werkloosheid daalde, de prijzen van verbruiksgoederen waren vrij stabiel er de arbeidsgeschillen stegen wel iets. doch bleven onder het gemiddelde van vij' ja- De vooruitgang der arbeiders i echter het duidelijkst in West-Europa Noord-Amerika, terwijl van de rest wereld de gegevens onvolledig zijn of •ntbreken. Er was ook daar vooruitgang, doch de moeilijkheden namen toe. Vele ienen kunnen in vele delen der reld geen werk vinden, hun bestaan i 'oldoende beveiligd en zij kunnen geen loon verdienen, om zelfs maar het be staansminimum te handhaven. In 21 van de 22 landen, die gegevens verstrekten, de werkgelegenheid gemiddeld 3°/» toe. Van 31 landen meldden 24 daling der werkloosheid, zelfs Italië, doch in inden van Azië steeg deze. In de helft an 72 landen namen de prijzen var bruiksgcaderen met niet meer dan 3"/ doch kleine prijsstijgingen in Engeland, Zweden Denemarken. Duitsland. Frank rijk. Portugal en Australië nopen tol waakzaamheid tegen inflatie. In 20 landen •rbeterden de werkeliike lonen in 2 Jaar gemiddeld met 3,5*/». De wereldberoeps bevolking r.am in 1955 met 12 tot 15 min. toe. Afgezien van Azië vermeerderde de werkgelegenheid sneller dan de beroeps bevolking. Verkiezingen in Elten: drie kandidatenlijsten Gisteren, de dag der kandidaatstelling voor de verkiezingen in het drostambt Elten. zijn drie lijsten ingediend. Tegen de aanvankelijke verwachting in, dat werknemers, middenstanders en landbouwers ieder met een afzonderlijke lijst zouden uitkomen, hebben midden standers en landbouwers zich op éér lijst, met het maximum aantal kandida ten van zestien, verenigd. De werkne mers hebben eveneens een lijst met zes tien kandidaten ingediend. De derde lijst met zes kandidaten, dit te elfder ure werd ingediend, ts van dt bond van oorlogsslachtoffers (waarin eer aanzienlijk aantal rentetrekkers is ver enigd) en van de interessengemeenschap van personen, die materiële oorlogsschadi hebben geleden. De besturen van deze twee groepen waren van oordeel, dat hun belangen nipt voldoende door de verte genwoordigers van werknemers en mid denstanders-landbouwers zouden worden behartigd. Zoals bekend is. worden deze verkie zingen gehouden voor een algemene missie van advies, die de landdrost in het plaatselijk bestuur zal bijstaan. Zij schieden op aandringen van de voormalige Duitse gemeenteraad. Lever deze bon in bij Uw winkelier en U ont vangt in een aardig voor slechts 35 cent K 8 proefstiftjea Llpetic <^Us- Verzekeringsmij voor 25 mille opgelicht De 44-jarige katoenagent J. H. J. G. en de 34-jarige voormalige directeur van een knopenfabriek H. E. B.. beiden uit En schede, zijn onder verdenking een ver zekeringsmaatschappij te hebben opge licht, gearresteerd. Beiden kochten drie jaar geleden in Veendam een partij kunsthoorn, bestemd voor knopenfabricage. De partij had een waarde van vijfhonderd gulden, maar bij verscheping van Vëendam naar Amster dam werd een transportverzekering afge sloten van ruim honderdvijftigduizend gulden. Uit enkele (vervalste) documenten moest blijken, dat de partij naar Oost- Duitsland zou worden verhandeld. Toen de partij in Amsterdam was opge slagen. werd een gat in een waterleiding buis geslagen, zodat water over het kunst hoorn stroomde en deze geheel waarde loos werd De zaak kwam aan het licht, toen B. twee weken geleden bekende, in 1953 zelf zijn fabriek in brand te hebben gestoken. Samen met G. had hij getracht de ver zekering op te lichten. Voor de partij verloren gegane kunsthoorn ontvingen de een bedrag van 25.000 gulden Op het politiebureau van Bodegraven zijn vele handen bezig de hon derden broden die voor de vogels binnenkomen te verdelen. Begroting o., k. en w. in parlement Mr. Roosjen „Laat speli'ing-Marchan'. herleven" (Van onze parlementsredactie) DE TWEEDE KAMER heeft gistermiddag vrij kritisch gereageerd op de urenlange redevoering, die minister Cals donderdag heeft afgestoken. Over het algemeen waren de sprekers van oordeel, dat de bewindsman er niet in geslaagd is door een degelijke argumentatie het wantrouwen in zijn beleid weg te nemen. En weer was het de liberale afgevaardigde, mevrouw Fortanier-De Wit, die de meeste bezwaren had. Met haar zeven fractiegenoten diende ze de jl. dinsdag reeds aangekondigde motie in, waarin de regering wordt uitgenodigd bij het verlenen van vergunningen tot scholenbouw in aanmerking te nemen, dat het bouwen van voldoende scholen een even groot volksbelang is als de voorziening in de woningnood. Minister Cals heeft de motie donderdag een „slag in de lucht" genoemd en voorts ontkend, dat hij zich zou verschuilen ach ter het kabinet, hoewel hij dat makkelijk had kunnen doen. want de verantwoorde lijkheid ligt niet in de eerste plaats bij hem, maar bij de minister van weder opbouw en volkshuisvesting. Mevrouw Fortanier wenste dit niet voetstoots aan te nemen. Ze vond de hele kwestie hoogst onbevredigend en wees op het verschil in teneur tussen de memorie van antwoord wederopbouw en volkshuisvesting en van onderwijs, kunsten en weten schappen. Het eers'e stuk wekt de indruk. •r mogelijkheden zijn voor de scholen, bouw, het tweede vertoont een verre gaande lijdzaamheid Overigens wilde de indienster haar motie geheel losmaken van dit vraagstuk. Men moet deze zien in het ldcht van d-° bezorgdheid, die overal te lande heerst t.a.v. de bouw van scholen voor het nij verheidsonderwijs en het v.h.m.o. Tal van brieven en adressen hebben Kamer en regering hierover bereikt. Het mag niet langer zo zijn. dat er voor scholen, die door de inspectie zijn afgekeurd, geen nieuwe in de plaats komen. C.H. en K.V.P. tegen De c.h. fractievoorzitter, de heer Tila- nus, heeft al te kennen gegeven niet voor de motie te zullen stemmen. De regering is zelf meer dan genoeg overtuigd van de noodzaak, dat er zoveel mogelijk scholen gebouwd moeten worden. De motie, die tn feite een afkeuring is van het re geringsbeleid, zal geen enkel effect sor- Ook de K.V.P. bleek (natuurlijk) weinig geporteerd voor een dergelijke uitspraak van de Kamer. Pater Stokman vertrouw de en verwachtte, dat de regering al het mogelijke doet en zal doen om de scholen bouw te bevorderen. Ze zal uit dit debat lering kunnen trekken De heer Peters zei, dat de oplossing alleen gevonden kan worden in een vergroting van het bouw volume. Het is, volgens hem. overigens zeer de vraag, of de scholenbouw even urgent is als de woningbouw, maar afge zien daarvan: de eventuele aanneming van de motie-Fortanier zal de oplossing geen stap naderbij brengen. Mevrouw Fortanier komt in strijd met haar stem. gegeven aan de begrotnig van wederop bouw en volkshuisvesting. Was de Kamer op dit punt dus niet eensgezind in haar kritiek op de minis ter, op vele andere punten was ze dat wel. De heer Roosjen (a. r.) drong nog maals aan op spoed bij het leggen van het „noodverband" voor de ulo-salarissen. Hij zeide overwogen te hebben een motie in te dienen ten einde het overleg omtrent de herziening van de onderwijzerssalaris- HET LOONCONFL1CT (Van onze sociale redacteur) HET FEIT, dat de drie vakcentralen menen, dat de Stichting van de Arbeid heeft opgehouden te functioneren, is wel niet als een donder slag bij heldere hemel te kwalificeren, maar toch wel als een zeer onaan gename verrassing. De hemel was op loonpolitiek-gebied al sinds maan den niet helder. Er was op dit gebied een tegenstelling tussen de vakcen tralen, er kwam daarna ook enig verschil van inzicht bij de werkgevers, maar m de laatste weken was de kaart weer veranderd. Dit onder invloed van de bespreki: ver het nog altlid niet gepubliceerde loonruimterapport, waarover de discuss 6 besloten zittingen van de SER ge houden waren. Zodoende bestond geen ze kerheid over de verhoudingen, zoals die daar aan de dag waren getreden. Zowel werkgevers als werknemers ver- oordigers zijn door deze uitkomst De schuldvraag mening. De schuldvraag is moeilijk op Aan arbeiderszijde.is men var dat de mededeling van de zijde der gever9, dat de standpunten zo ver uiteen lagen, dat men de beide voorstellen maar de regering moest voorleggen, de deur dicht deed. Verschillende vertegenwoordigers van werkgeverszijde deelden echter mee, dat, indien van arbeiderszijde op deze mede deling niet direct was gereageerd door te zeggen, dat er dus van werkgeverszijde geen overleg werd begeerd, dat deze daar mede de verantwoordelijkheid ontliepen ed., gebleken zou zijn, dat de werkgevers de deur dicht hadden gedaan. Werkgeversmening Wij hebben ons met verschillende lei dende figuren uit de werkgeverskring verbinding gesteld en hun oordeel oi de situatie gevraagd. Daarbij bleek, dat dit conflict door Advertentie BR0NCHIALE HOEST en ASTHMA Wat elke lijder moet weten De hevigste aanval kan nu binnen één minuut gekalmeerd worden. Dat is de ondervinding van de tienduizenden lijders aan bronchlale hoest en asthma, die de wonderbaarlijke Adazo-Ubletten hebben gebruikt. De medicijnen, die Adozo bevat zijn zo samengesteld, dat één enkel tablet de felste aanval in 30 seconden verlicht en de normale ademhaling in 5 15 minuten herstelt. Adozo is doeltreffend in alle gevallen van asthma, bronchiale hoest, bron chitis. nacht- en ochtendhoest. beklem ming op de borst, moeilijke ademhaling Bij samenloop van omstandigheden is ont- Een grief bijv. is, dat bij de besprekin gen in de SER enkele voorzitters van werkgeversorganisaties niet aanwezig wa ren. Opzet is hierbij, zo vernamen wij, niet aanwezig. De één is niet direct be last met de sociale aangelegenheden, de ander zit in moeilijkheden in zijn onder in® door het uitvallen van enkele zijner voornaamste medewerkers. Eén van deze voorzitters zei, dat het voorstel van de vakcentralen door de be sturen der werkgeversorganisaties aan hun leden moeilijk „verkocht" kan wor den. omdat bijv. de uitkering over 1955 praktisch drukt op 1956, daar de rekenin- >ver 1955 al zijn afgesloten. Dan komt dus op het jaar 1953 de zeer zware last drukken van een extra loon van meer dan 10 pet. Een functionaris in de werkgeverskring betoogde dat men de werkgevers toah niet schrielheid kan beschuldigen, want hun voorstellen houden toch voor 1956 een verhoging van negen procent in voor de goed-lopende bedrijfstakken en onder nemingen. Een algemene loonronde voor 1956, die ook naar men meent, althans voor drie procent in het voorstel van de vakcentra len zit, stuit bij de werkgevers op onover komelijke bezwaren, omdat daarbij ledereen over zijn hele loon, ook dat, wat toch reeds boven de richtlijnen uitgaat, drie procent ontvangt Algemeen werd de ontstane situatie ernstig betreurd. i de Arbeid i zo opgevat, s nii C.N.V.-opvatting Wij hadden een gesprek met de heren Ruppert en Roolvink voorzitter en secre taris van het CNV Bij hen was ontstem ming over de houding van de werkgevers, diie h.i het overleg afsneden. Het CNV was dankbaar, dat het NVV thans ook de uitkering-ineens wilde vaarden. Wij realiseren ons, dat niet al len deze zullen krijgen Voor de losse beiders bijv. is hat erg moeilijk, zei i ons. als ze bij verschillende werkgevers gewerkt hebben. Ook zijn er misschi enkele bedrijfstakken, waarin het n te verwezenlijken zou zijn. Maar moet men het daarom aa nallen onthouden? Wal de verhoging van de richtlijnen 1 treft, het is niet d. bedoeling van de vak centralen dit direct over heel de linie toe te passen, maar bij de afloop van de col- tectieve contracten. Voor de bedrijfstak ken, waarin de C.A.O. langer loopt, zot 1 september de datum kunnen zijn. Dit betekent, dat de verhoging voor de taaiindustrie direct zou kunnen komen, omdat de vaststelling van de nieuwe C.A.O. daar op wacht. Voor de andere be drijfstakken is de verhoging gespreid half jaar zodat geen prijsverho gende werking behoeft te worden ge- Men kreeg de indruk, dat de werkge< de dag tevoren toen zij inderdaad al bijeen zijn geweest hun standpunt had den vastgelegd en dat er geen verwrikken of bewegen aan was De heer Roolvink wees er op, dat het optrekken van de richtlijnen met drie pro cent in feite sleohts een aanpassen aan d< kelijikheid Is. In verscheidene bedrijfs takken zijn reeds lonen toegestaan, die boven de richtlijmen uitgaan. Stichting buiten functie nlet-functioneren van de Stichting dat hun vertegenwoordi deelnemen aan commissie- deringen evenmin als er vergaderin gen van de Stichting zelf bijeen kunnen laandag zullen de verbondsraden van drie vakcentralen bijeen komen. Daar za 1de houding van elk der vakcentralen orden bepaald. De vakcentralen beschouwen zich als in alle afspraken in de Stichting ontsla gen. Zij zouden kunnen besluiten hun bonden te instrueren, thans de wensen bedrljfstaksgewijs te verwezenlijken, zij :ouden het reeds bepaalde of een ander standpunt kunnen bepleiten bij de rege- Indien de regering hen oproept tot een bespreking zullen zij daaraan natuurlijk voldoen. Op de avond van die dag zullen de be uren van de drie vakcentralen opnteu- bijeenkomen om de resultaten van hu verbondsraadsvergaderingen gezamenlijk Warmte aan zuidpool. De Australische poolvorser prof. Griffith Taylor heeft vi klaard, dat de door de Russen betreden oase aan de zuidpool „niets nieuws reeds in 1910. samen met Scott, trof de professor warme zones met zoetwater- meren, mossen en vogelsoorten op de zuidpool aan. Poujadist no. 2 exit. De Franse nationale vergadering heeft gisteren wederom de verkiezing van een Poujadist ongeldig verklaard; de afgevaardigde uit het de partement Charentc maritime werd mei 226 tegen 176 stemmen naar huis gestuurd; een socialist krijgt nu de zetel. Doodstraf Engeland. Donderdag aan staande zal in het Britse Lagerhuis een debat beginnen over de belangrijke kwes tie van de doodstraf. bespoedigen. Om niet nader ge noemde redenen had hij daar maar van afgezien, wat mevrouw Fortanier—De Wit Spelling Scherpe kritiek heeft de heer Roosjen ook geleverd op de nieuwe spelling. Deze deugt niet cn moet verdwijnen. De voor naamwoordelijke aanduiding biedt geen enkel houvast en de schrijfwijze sticht de grootste verwarring bij het onderwijs. De •den behoren maar op één wijze ge speld te worden. De a.r. afgevaardigde adviseerde de spelling-Marchant te laten herleven, totdat een oplossing gevonden wordt, die meer acceptabel is voor het onderwijs. Evenals de heer Tilanus vroeg hij, of het de bedoeling is. dat het onlangs ingediende kweekscholenplan door de Kamer in behandeling zal worden go- De socialist Van Sleen heeft zijn pacifi- cati-e-motie, die hij vcrig jaar juni indien de. voorlopig teruggetrokken. Hij kon moeilijk anders doen na de afdoende kri tiek van de heren Tilanus (c.h.) en Stok man (kath. v.). De toezegging van de mi nister, dat gezocht zal worden naar een „bevredigende regeling van de financiële gelijkstelling bij de verschillende takken van onderwijs", was voor hem aanleiding althans op dit moment geen uitspraak van de Kamer te verlangen. Jjnmcxt Tere huid? ZI^O. Badyderm-zeep Kamer stelt grondwets wijziging voor (Van onze parlementsredactie) Een aantal Tweede-Kamerleden, o heren Oud (lib.), Schouten (a.r.), Tilanus (c.h.), Fokkema (a.r.), Burger (soc.) fkvr. Wttewaall van Stoetwegen, hebben een wetsvoorstel ingediend om in de grondwet de bepaling te doen vastleggen, dat het tijdstip van aftreden van uitgaan de leden der Tweede Kamer behoort sa men te vallen met dat van optreden der nieuwbenoemde leden. Het voorstel is de consequentie (in 1952 door de Tweede Kaï men) motie-Donker, waarin er bij de re gering op werd aangedrongen een rege ling te treffen ter voorkoming parlementaire vacuum, dat Zou ontstAan.' wanneer niet binnen de termiji doeld in de artikelen 95 en 101 grondwet, nieuwe, wettig gekozen volks vertegenwoordigers kunnen optreden. Deze motie was ondertekend door ó.m de leden van de Enquêtecommissie Regeringsbeleid 1940-1945, die tot het inzicht gek. ren, dat de grondwet geen afdoend ant woord geeft op de vraag, of de zitting.' duur van de Staten-Generaal op het me ment van de bezetting onderbroken werd dan wel of deze zittingsduur door het loop van de gestelde termijnen was gelopen. Aan het in de motte uitgedrukte verlangen heeft de regering ook bij de jongste voorstellen tot grondwetsherzie ning geen gevolg gegeven, reden, waarom de Kamerleden thans zelf het initiatief menen te moeten nemen. Wil men. aldus de Kamerleden, de regel van gelijktijdigheid van op- en aftreden In de grondwet vastleggen, dan kan dft, wat de Tweede Kamer aangaat, op eenvoudige wijze geschieden. De leden van deze Kamer treden allen tegelijk af en men kan daarom na periodieke aftre ding evenzeer als na ontbinding van eer nieuwe Kamer spreken. De voorstellers hebben daarom gemeend te kungen vol staan met in de grondwet te vermelden, dat de aftreding geschiedt „met ingang van de dag, waarop de nieuwe Kamer voor de eerste maal samenkomt". Voor de Eerste Kamer is deze formule niet bruikbaar. Van optreden van een nieuwe Eerste Kamer is alleen na ontbin ding sprake. Bij periodieke aftreding gaat slechts de helft der leden uit. Bus met 50 mensen ondei de sneeuw bedolven In Calabrië (Zuid-Italië) wordt een autobus met vijftig inzittenden reeds zes dagen vermist. De bus maakte rit over een traject van dertig kilo meter. dat door een bijzonder dikke laag jw (vijf meter) is bedekt. Men vreest dat de bus onder de sneeuw is bedolven. De plaatselijke autoriteiten hebben ver- icht, vliegtuigen in de lucht te zenden >or nasporingen. Communisten vrijuit. Voor het eerst na twaalf communistenprocessen in de Ver enigde Staten zijn vier communisten vrij gesproken, die bekend hadden, lid te zijn de partij; zes anderen werden schul dig bevonden aan samenzwering tegen Beloning. William Pearson, één der be klaagden in het proces inzake de Oppen- heimer-juwelendiefstal zal een beloning ruim 190.000 gulden krijgen voor zijr hulp bij het terugvinden van de juwelen van het geld zal hij een vrijstellingsborg som mogen betalen. EgypteRusland. Na het Westelijke succes Inzake de Aswan Nijldam 1 ook de Sowjetunie een economisch boeken: Egypte zal dankbaar technische en wetenschappelijk Russische hulp vaarden bij het oprichten van een labora torium voor kernfysica in Kairo. Handenarbeid. De Izwestia meldt, dat de afgelopen twee jaar bijna 750.000 amb tenaren zijn ontslagen; de meesten zijn in de industrie tewerk gesteld. Oorlogsmisdadiger vrfl. De Duitse logsmisdadiger Hermann Brückner jaar), die tot levenslang was veroordeeld wegens moord op weerloze Amerikaanse gevangenen, is door het Amerikaanse leger vrijgelaten; Brückner heeft de af gelopen twee jaar In een ziekenhuis ge lagen. /~\OK DIT, met teveel haast tn elkaar getimmerde, kabinet van Guy Mollet, schijnt, als zovele andere in het naoor logse Frankrijk, zwak te zijn. Op drama tische wijze nemen de spanningen ndet slechts in Algerije, maar ook in Frankrijk zelf toe. De extremisten onder de Franse bevolking in Algerije, die Mollet dwon gen generaal Catroux aas ^mimstne-nesi- dant" te laten 6chieten, verzetten Zich nu op dëzelfde 'f Verklaarde uitzicht wijze tegen de in stallatie van La- coete. De politie moest de 5000 be- togerfc met gummi knuppels uiteenja gen. Het gaat hier niet tegen de persoon lijkheid van La cost e, maar om het, door hem te verdedigen en ten uitvoer te leg gen, standpunt, der Franse regering. De Fransen ln Algerije willen doodeenvou dig, dat geen verdere concessies aan de Algerijnen worden gedaan. In feite kan men met eens 6preken van een .historische" Algerijnse natie. Toen de Fransen het g-ebied in de negentiende eeuw veroverden, was het zeker geen geografische eenheid, en de bevolking be. stond uit stammen, die elkaar verwoed bestreden. Zo kan men ook moeilijk spre ken van het Algerijnse nas en men vraagt zich m Parijs af. wie eigenlijk de Alge rijnse nationalistische leiders zijn, die het recht hebben actie te voeren uit naam van het gehele Algerijnse volk. In dé Al gerijnse Assemblée zitten o.a. een zestig tal vertegenwoordigers van Mohammeda nen, die zich kanten tegen extremistische terreurdaden. Deze groep kan zich thans moeilijk laten gelden, uit vrees voor re presailles der Mohammedaanse fanatici. Een soortgelijk verschijnsel heefit men in dertijd in Perzië kunnen constateren tus sen de gematigden en de aanhangers van Mossadeq. Eerder schreven wij. hoe moeilijk het voor Guy Mollet U tussen de klippen van een links en een rechts extremisme door te zeilen. De Franse kolonisten (en het zijn er ongeveer één miljoen) wiillen hun belan gen veilig gesteld zien. Hum kapitaal en arbeid werd daar geïnve6te-erd en geen enkel kabinet kan hen in de steek laten. Premier Guy Mollet wordt geconfron teerd met gevaarlijke explosies van poli tieke woede en haat. waarbij Franse oud- strijders en Poujadisten in het geweer komen, niet slechts in Algerije, maar ook in Parijs zelf. waar de sterk verdeelde regering gevestigd is. Vandaag zou in de „Lichtstad" een massa-demonstratie plaatshebben, georganiseerd door Pouja disten en andere uiterst „rechtsen". Het gevaar is n:et denkbeeldig, dat de poli tieke strijd ook hier naar de 6traat zol worden verlegd, hetgeen door de vrij sterke communistische partij zal worden uitgebuit Thans blijkt, dat Guy Mollet met «en „plan de campagne" voo-r Algerije zijn carrière is begonnen, zonder de nodige garanties, dat dit plan ook ten uitvoer kan worden gebracht. Guy Mollet heeft al dadelijk moeten buigen, de vijandelijk heden ln Algerije némen beangstigende vormen aan, meer troepen schijnen de rust niet te kunnen heretellen. Het Fran se gezag heeft een ernstige knauw gekre gen Het Damocles-z waard van aftreden hangt reeds boven zijn hoofd. Een situatie blamerend voor Frankrijk, een der grote Atlantische mogendheden. doet. klassii M. H. Krijnen. Maastricht. Doet. scheikunde: T Hartog en A M. de Roos. Amsterdam. Kar.d. wis- en natuurkunde: H. C. Meijer, en Th. W. M. Levelt. Amsterdam. GRONINGEN. 10 febr. Geslaagd voor .-j Mljnhout, Apel- H. J. Boeve. Groningej LEIDEN, 10 febr. Geslaagd voor het doet. ex Ned. recht de heer G. W. H. van fmhoff te Aerdénhout- voor het seml-artaex mejuffrouw H. J. M. Blom te Heemstede. ■|tfk|| Ruijnhart te Velsen en teur te Voorburg, J. L. ggj Den Haag .et de heren J. C. C< Glatt (U.S.A.), Wijk te Eindhoven. Voor het "arts- d. Vlis te VUer- dingen en de heren P. F. L. H. M."be« Nijmegen. E. M. N. Oosterbaan te Waase- den. Oirschcrt. (Advertentie) Ceel de strijd niet op tegen r bed g n week elkeafoS pilletjes - 2e vw om de andore avond één. Daarna nleta meer. Want Carter» Lever- pilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig is om het voedeel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken bovendien dat de Ingewanden daarna op eigen kracht regelmaUg blijven werken. Zó helpen Carters Leverpllletjes u helemaal van hardlijvigheid ar. u ie een ander mens. En mocht u later zorgen, door te veel eten. oververmoeid- ^-"cSrtïïï heid of gebre r - 0 per flacon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 13