KIJK, GRATIS serviesgoed! GOEMAAT Amateur-archeoloog R. de Vries heeft fraaie oudheidkundige collectie COÖP. RAIFFEISEN-BANK Familiefeest landbouw jeugd in teken van Westfriese folklore VISSERIJGOLFJES NIEUWE LEIESCHE COURANT 7 VRIJDAG 10 FEBRUARI 1956 Veizamelaar en knutselaai in Noordwijk Ook voor vakgeleerden is zijn werk soms belangrijk TTOOFDAGENT A. DE VRIES uit de Van de Mortelstraat 9 te Noord- J-J- wijk is iemand met een veelzijdige belangstelling. De meeste mensen die hem wel eens hebben ontmoet kennen hem als de hulpvaardige strand- agent, die voor het redden van drenkelingen een onderscheiding van het Carnegie-heldenfonds kreeg, of als de sportman, die nog steeds een hartig woordje op atletiek- en schaatsgebied meespreekt. Zijn meest intieme ken nissen weten echter, dat deze sportieve figuur ook amateur-archeoloog is schap van de Engel aan Maria. Dit voor studiedoeleinden belang rijke reliëf dat hij heeft opgegra ven bij het voormalige klooster Eem- stein in de omgeving van Zwijn- drecht bevindt zich thans in het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht. Door zijn contact met aller lei „baggermensen" en grondwer kers kwam de heer De Vries ook een Germaanse nederzetting bij de Zwarteweg te Noordwijk op het spoor! De heer De Vries verzamelt lijk middeleeuws aardewerk en voor werpen uit het tijdvak. 12001600. Als men vanuit zijn modern ingerichte woon kamer de voorkamer binnenstapt weet men werkelijk niet wat men ziet. Alles ademt er de sfeer van lang vervlogen tijden. Zeer vele werkstukken uit ver uiteenliggende streken kunt u daar aan treffen. De vele kruiken (w.o. zalfpotten en drinkbekers), schotels en wandborden zijn door de heer De Vries zelf gerestau reerd. Een heel werk dat kunde e digheid vereist. Als men he' laars-dorado rondkijkt ziet men tap kranen, pijlgewichten, tinnen lepels, oude messen en wat al niet meer. Erg trots is dc politieman op een paar ruw bijgewerkte koeschenkels, die eens als schaatsen hebben dienst gedaan Het is wel een aardig idee te weten, dat hon derden jaren geleden een Fries of Bataaf op deze zelfde botten over het gladde ijs suisde! Spaarzaam voorgeslacht Aan spaarzin schijnt het de mensen heel vroeger ook al niet te hebben ont broken. De heer De Vries toonde ons tenminste een aarden spaarpot in de vorm van een ui, die uit circa 1600 da teert. Een zeldzame vondst omdat de meeste spaarpotten als ze vol waren werden stukgeslagen! Overigens viel ons op, dat die stoere middeleeuwers wel een beetje erg bang voor roof en diefstal schijnen te zijn ge weest. Een loodzware ijzeren geldkist met een geheim slot wijst althans in die richting. Om de kist te openen moet men een onmogelijk grote sleutel bezigen, die in één slag vijf zware grendels weg schuift. Dat vergt mannekracht! Geboren verzamelaar De heer De Vries is een geboren ver zamelaar. Hij heeft zich altijd al aange trokken gevoeld tot voorwerpen, die werden opgegraven of opgebaggerd. Toen hij nog een jongen was stond hij al bij verbouwingen te kijken of er niets van zijn gading was te vinden. Voor de inrichting van zijn woning heeft de politieman een prachtige grote kast en een tafel van oud eikenhout ge maakt. Handig knutselaar als hij is, ver siert hij de meubels met eenvoudig snij werk. De uit tientallen delen bestaande werkstukken worden zonder gebruik te maken van lijm of spijkers in elkaar ge zet! Alg^ aparte__ljefhebberij maakt hij ook kunstig gesneden vissen en vogels. Voor vakgeleerden Af en toe ontdekt de goede ama teur ook wel dingen, die voor de vakgeleerden van belang zijn. Het heeft de heer De Vries enkele zo mers van minutieus graven gekost om de fragmenten van een pijpaar den reliëf bij elkaar te krijgen, dat een voorstelling vormt van de Bood- Zo heeft hoofdagent De Vries een hob by met een diepere achtergrond. Uren lang kan hij vertellen over de opgra vingen en de levenswijze van vroegere geslachten. Af en toe komt de onrust de onderzoeker weer over hem. trekt hij er met zijn graafgereedschap op uit. De spanning stijgt wanneer spade de oude grond omwoelt. En de vreugde is groot bij het vinden van een voorwerp, dat eerst na vele honderden jaren het daglicht weer ziet. Een hobby met een diepere achter grond? Ja, Inderdaad. Want het komt ons voor, dat het oudheidkundige van deze amateur-archeoloog niet de zucht is van een verzamelaar, die er en kei maar op uit is zo veel mogelyk din gen bU elkaar te schrapen. Integendeel. Uit de wijze waarop de heer De Vries zjji liefhebberij beoefent, biykt heel duide lijk, dat z(j een expressie is van apart soort schoonheidsgevoel en zich inwerken in de levensgewoonte denkbeelden van onze voorouders. Dat is heel wat. Maar ja, politieagenten als hoofdagent De Vries komt men ook niet elke dag tegen! Hier bekijkt de heer A. de Vries uit Noordwijk een heel zeldzaam kannetje uit zijn collectie. De kruiken en zalfpotten die in deze kast staan, vormen overigens slechts een klein deel van zijn collectie. Foto N. van der Horst Zendingsbijeenkomst te Katwijk Ds. v.d. Linden: Surinaamse zending heeft steun nodig In de Kapel werd gisteravond een zen dingsbijeenkomst onder auspiciën van dé Broedergemeente te Zeist gehouden. Deze goed bezette Surinameavond werd ge opend door ds. F. Offeringa, die er in zijn openingswoord zijn blijdschap over uit sprak dat we in Katwijk nu ook eens nader kennis mogen maken met deze tak van zendingsarbeid. Hierna sprak ds. Van der Linden uit Zeist. „Er is een tijd geweest", aldus spreker, „dat men van oordeel was. dat het Evangelie niet was bestemd voor de Noordwijkse politieman tweede op schaatswedstrijden NPSB teren heeft hij te Emmeloord deelgeno men aan een landelijke schaatswedstrijd van de N.P.S.B. Van de 36 deelnemers eindigde hij in het totaal klassement als tweede na de Dordtenaar Siters. Het ijs was in slechte conditie. Toch werd er fel strijd geleverd en hoewel De Vries dit jaar weinig heeft kunnen trainen, maakte hij vooral van de 500 meter een uitste kende wedstrijd. De jaren (40) hebben kennelijk nog geen vat op hem De uitslagen luiden: 1500 m: 1. Siters 3.0.67, 2. A. de Vries 3.0.7. 3. Van Tol 3.0.95; 500 m: 1. Siters 54.1.2, 2. A. de Vries 56.1. 3. Scheer 56.6; 5000 m: 1. Sto ker 12.0.15. 2. Siters. 3. Van Tol. 4. De Vries 12.14.5. Waaschijroldjk zal de politieman ook deelnemen aan de elfstedentocht, die dinsdag zal worden gehouden Binnenbrandje snel geblust Gisteren is een begin van brand ont staan in het woonhuis van de heer Van der Staak aan de Van Hardenbroekweg. De ijlings gealarmeerde brandweer be hoefde geen dienst te doen, doordat de bewoners het vuur inmiddels met em mers water hadden weten te blussen. De brand was ontstaan in de kelder. Even tevoren was namelijk de elektrische stroom uitgevallen en bij het kolenschep door gladheid van de weg met zijn per- ;onenauto tegen een boom op de Voor straat gereden. De auto werd ernstig be schadigd. De bestuurder liep verwondin- aan gezicht en een der knieën op Dokter Kruyt verleende de eerste hulp Tweede vrouwelijke raadslid In de plaats van de heer A. J. J. v. d. Bol is mevrouw M. J. de Ridder-Her- (K.V.P.) tot raadslid benoemd. Wan- mevrouw De Ridder deze benoe ming aanneemt zal zij het tweede vrou- •elijke raadslid van de gemeente Noord- 'ijk zijn. Stierenkeuring Op donderdag 8 maart a.s. zal om half If een stierenkeuring worden gehouden op de Johannahoeve van de heer H. Hoogeveen aan de Herenweg. Norhtgo-mar* Dé Norhtgo-mans zal dit jaar op 7 juli worden gehouden. Kosteloze Inenting Iedere dinsdagmiddag bestaat de gele genheid zich kosteloos te laten inenten tegen pokken, kinkhoest en difterites. Tu66en vier uur en half vijf kan men zich hiervoor aan het Groene of Wit Gele Krui6-gebouw vervoegen. „KATWIJK AAN ZEE" VOORTZETTINC Rentebijschrijving 1955 Spaarders worden verzocht hun spaarboekje voor rentebijschrijving over 1955 ten kantore der Bank aan te bieden op één der hieronder aangewezen dagen, vermeld achter de letter waarmede hun geslachtsnaam begint. J, K, L op 10 en 13 februari S. T, U op 22 en 23 februari P, R op 17, 20 en 21 februari V, W, Z op 24 en 27 februari Het kantoor is geopend elke werkdag van 9—12.30 en van 2—3 uur. Tijdens de kantooruren van vrijdagAVOND en Zaterdag vindt rentebijschrijving niet plaats. kunnen in de maand februar^ niet ter lediging idere bankzaken vinden gewoon voortgang. i het spaarboekje De kassier: J. VAN RIJN mensen in Suriname. Dit idee heerste ooral bij de eigenaars van slaven ten opzichte van hun slaven. Een der eerste predikanten, die onder de slaven ging werken moest na korte tijd weer ver trekken. Het zijn de mensen van de broe dergemeente geweest, die de zending definitief in Suriname hebben gebracht. Ze dateert van 1735. Zowel onder dé In- •n als onder de negerslaven en Bos negers ontstonden na verlQop van tijd grote christengemeenten. Nog steeds ken de mensen %'an de Broederge meente in Suriname. Het is hard nodig, dat de Christelijke gemeenten in het Va derland deze arbeid steunen", aldus ds. Van der Linden. De heer Uittenbogaard vertelde daarna bij de films, die werden vertoond ovi het Surinaamse land en volk. KATWIIK AAN DEN EI]N Begin van brand Gistermiddag omstreeks het middag- ur brak ln een der flatwoningen in de Anjerstraat een beginvan brand uit Terwijl de bewoners niet thuis een droogrekje met kleren, dat te dicht bij de kachel stond, vlam gevat. Omwonenden, die de sterke rookontwik keling ontdekten. waarschuwden brandweer Intussen was de bewoner evenwel thuis gekomen. Het brandende rekje met kle- werd pardoes doör de ruit ten gedrukt en met emmers water kon men het vuur blussen. Gezellige contact-avond v.v. Quick Boys Gisteren werd in het Novatheater i contactavond gehouden voor de leden hun dames van de voetbalvereniging Quick Boys. Voorzitter J. Pluimgraaf! merkte in zijn openingswoord op. dat het goed gaat met de vereniging. Hij wekte de leden op hun schouders nog der het werk te zetten. Aan de competitie bleken tallen deel te nemen. Dat er in zo'n grote vereniging wel eens wrijvingen zijn spreekt haast vanzelf, maar het is pretti dat de geschillen steeds spoedig uit de weg worden geruimd I Het muzikale gedeelte van de bijeen komst werd o.m. verzorgd door The Onions van de Christelijk Historische jongerengroep te Rijnsburg. De heer Schoneberg uit Dordrecht trad op als conférencier en goochelaar. Hoog en laag water Zaterdag 11 februari: hoog wa en 15.31 uur, laag water 11.21 i DRIE WEKEN LANG GRATIS SERVIESGOED! Tijdens onze speciale RECLAME van 4 tm. 25 febr. 1956 ontvangt U by elk bedrag van f 2.50, dat U in onze zaak besteedt, een waardebon. Op deze waardebonnen ont vangt U gratis serviesgoed met het populaire boerenbontdessin. EIERDOPJES 3 bonnen MELKBEKERS 4 bonnen BOTERHAMBORDJES GROTE PLATTE BORDEN GROTE DIEPE BORDEN 5 bonnen KOP en SCHOTELS 6 bonnen Wie rekent, koopt het textiel tegen lagere pri GOEMAAT en... U krijgt gratis serv dat ls nu juist Uw extra voordeel; U betaalt bij GOEMAAT altijd de laagst mogelijke prijzen en U ontvangt toch Zuiver wollen patentsteek SJAALS, div. tinten royale maat 4.70 Zuiver wollen DAMESWANTEN met Noorse patronen, per paar slechts 2.80 Uitstekende Nappa heren. HANDSCHOENEN met tricotvoering. Per paar slechts 10.90 JOVANDA NYLONS SM TRICOTBEST Nl'LONS 3 25 ARWA Stretch NYLONS 5.50 Zeer mooie popel Ine heren- OVERHEMDEN, modern boordmodel. alle modetinten 8.65 WoUen HERENSOKKEN in alle moderne tinten en aparte dessins, van.r 2.25 Speciale aanbieding GRASLINNEN SLOPEN, royale maat, slechts 1.30 JORZO sneldrogende THEEDOEKEN, frisse ruitdessins. grote maat, NU 1 .Z5 RIJNSBURG KATWIJK AAN ZEE Wintei-jongeiendag te Hillegom Vele malen klaterde gistermiddag en -avond het applaus op in restaurant Treslong te Hillegom, waar de Hollandse Landbouwjongeren een feeste lijke bijeenkomst hielden. Op deze winter-jongerendag 1956 werd in het bijzonder de Westfriese folklore belicht, onder meer in de vorm van een typisch streektoneelstuk en het optreden van dé Schermer Dansers, die onder leiding van burgemeester J. Posch, de tjokvolle zaal herhaalde malen in verrukking brachten. Het is te begrijpen, dat er een prettige sfeer heer ste. Vooral in de avonduren was de stemming uitbundig! Het feest werd geopend door voorzitter A. van Leeuwen, dné in het bijzonder de dastricts-voorzitter, de heer J. C. Dijksen en diens secretaris, de heer D. S. Tuin man, welkom heette. De heer Van Leeu wen merkte op, dat het vooral bij de jon geren past zo eens in het jaar een dag te hebben, waarop de studie wordt afgewis seld met ontspanning. Dit is eigenlijk een groot familiefeest van de gehele organisa tie. Het ledental stijgt langzaam maar zeker en als wij allen, ouderen en jonge ren. schouder aan sch'ouder zullen blijven staan, kunnen wij goede moed voor de toekomst hebben, zc besloot de voorzitter Na het optreden van het charmante ac cordeongroepje De Meerlanders en Jaap Jimmink en Henny de Munter, die met hun komische declamaties de lachspieren in beweging brachten, werd Wim van Nugte- ren naar voren èèroepen. Uit handen van dt heer Dijksen ontving deze eersté-prijs- '"innaar van een pioegwedstrijd een wis- •lbeker De hoofdschotel De hoofdschotel van het middagpro gramma was de opvoering van het West friese toneelstuk „Wees baas van je gen". De twee bedrijven spelen zich af i de huiskamer van de aan de drank verslaafde boer Jan. Werken doét hij haast niet meer en tot groot verdriet van vrouw. Geertje, zijn vader, moeder, dienstbode en knecht komt het zells r, dat de boerderij moet worden ver kocht. Wanneer echter ook zijn dieren stuk voor stuk onder de hamer komen en zijn koeien klaaglijk loeiend worden weg geleid. vallen boer Jan de schellen van de ogen en hij belooft snikkend beterschap. Fen happy ending ligt bovendien in het verschiet, want zijn vader en moeder wor den ook al wat ouder en de toezegging wordt gedaan, dat Jan na verloop van tijd hun spul mag overnemen. Wanneer hij tenminste in de loop van de lijd. dat hij als knecht bij zijn vader moet werken zal tonen, dat hij „baas van z'n algen kan zijn". Want eerst dan kan hij ook weer „algen baas" worden Sfeer.... Het aantrekkelijke van dit toneelstuk was gelegen in het feit. dat de spelei sfeer heel goed wisten te treffen, kwam niet in het minst door het nu niet verminkte Westfriese dialect, humor kwam ook af en toe om een hoekje kijken, al was de vaart door de te lange monologen we! eens een beetje te ver zoeken Waf dit betreft het is vooral as het verdienstelijke spel van Ans Metzi laar als Bet, de maid, te danken, dat de aandacht van de toeschouwers geen ogen blik verslapte Onder de bekwame regis van mevrouw M. Buick-Pool kwamen ooi de overige spelers zeker een flink stuk boven de middelmaat uit. Folklore Het optreden van de Schermer Dansers paste prachtig in het kader van de mid dag. De heren in hun kuitbroeken en hoge hoeden en de dames met hun blinkende oorijzers gaven met hun ijs- en kruis polka's een stukje folklore weg om var te watertanden. Ook de „Slaapmuts" er de „Donder in het hooi" werden niet ver- Met het tweede optreden van De Meer landers werd de middagbijeenkomst beslo ten en volgde een gemeenschappelijke Oroodmaaltijd. Het avondprogramma, bestaande uit demonstraties van diverse dansen door leerlingen van de Haagse dansschool Kroonwijk en de volksdansgroep va afdeling Hoekse Waard, werd afgewisseld met verrassingen en gezelschapsspelen Er was zelfs een draaiorgel aanwezig in een amusante wedstrijd hebben velen hun krachten op dit instrument beproefd. Burgerlijke stand GEBOREN: Cornelia Barbara, dr van J. Sailer en A. Bons; Petronella Josephi- na. dr van A. J. Weijers en M. G. Dui venvoorden; Gerrit, zn van J. van Heus- den en A. J. de Jong. ONDERTROUWD: G. Ph. van de Hei steeg en W. Chr. Damen. GETROUWD: J. Wassenaar en M. M. Kerkhof Jonkman; N. H. Venneker en Th. E. A. Smit: A. A. Nieuweveen en M. C. van der Mèij; E. Smits en R. van der Hoek; J. Beutïck en K. van der Burg; E W. Damen en A. de Roo VOORHOUT Wedstrijd van ijsclub Voorhout De ijsclub Voorhout organiseerde gis teren opnieuw een wedstrijd, dit keer voor ingezetnen van 15 jaar en ouder. Er waren veel deelnemers, terwijl ook de publieke belangstelling niets te wensen overliet. De uitslag was: 1. Leo v. d. Lans 2. Bern. Werkhoven Pzn; 3. Joop Bel; 4. J. Warmerdam Jzn. Mej. Lange- veld Wdr, de enige vrouwelijke deelne- trof het niet. Ze moest het in de eerste rit opnemen tegen een der prijs- Zestien voor de donderdag De donderdagmarkt kreeg 16 loggers en kotters op bezoek, die 140 kisten ha ring, 500 schol, 10.000 kilo tong en 100 varia met 200 stuks stijve kabeljauwen opleverden Daarvan gingen de regels grote kabeljauwen voor f 70 a f 80 naar België; de kleine deden f 34 tot f 46 en de grote schol verdween naar Engeland tegen f 22 a f 26. met f 21 a f 26 voor de middelschol en f 36 tot f 53 voor de zet- schollen. Enen zijn verhandeld tegen f 36 a f 46 en grote tong bracht op f 2.70 tot f 2,90, terwijl van de grootmiddel f 2.32 tot f 2,50 is hetaald, evenals voor de klein- middeltong Enen haalden f 3.40 tot f3,50 en slips f 3,20 a 3,30. Het binnenland ln De koude drukte ook de binnenlandse prijzen aanzienlijk: schol II haalde welis waar nog f 31 tot f 44. maar voor d werd f 19 tot f 26 gegeven en allee wij.ting hield haar gepeperde prijs op met f 40 tot f 50. Haring is voor f 18 verkocht Vandaag De vrijdagmarkt werd bezocht door de „Alida" SCH 6 met 120 kisten schelvis, 150 gullen en 20 wijting. 500 kilo zwarte koolvis en andere zwartvis, alsmede 130 stuks stijve kabeljauwen. Geslaagd De heer P. J. v. d. Lans Hzn slaagde te „eiden voor het praktijkexamen boek- iouden. WARMOND Order voor Panagro N.V De aannemingsmij Panagro N.V. kreeg an de ministeries van oorlog en marine en order voor het uitbreiden van het Lua-schietkamp te Den Helder voor de som van ƒ441.600. ALPHEN AAN DEN RUN Zilveren e iubileum bij Samsom Donderdag ging bij N. Samsom de vlag weer in top. Deze keer ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de heer N. Kanbier, die op de controle-afdeling werkzaam is. Des morgens kwamen directieleden, chefs en collega's ln de kantine bijeen om de heer en mevrouw Kanbier daar een feestelijke ontvangst te bereiden. De jubilaris werd het eerst toegespro ken door de heer J B Samsom, een der directeuren. Deze memoreerde een zin snede uit een ranport, dat over de jeug dige Nico door zijn toenmalige chef werd uibgebracht en die luidde: „Hij i; vlug en secuur". Deze kwalificatie opende voor hem al spoedig de weg naar de functie van kwaliteitscontroleur. Na zijn dank te hebben uitgesproken voor de trouwe en prettige samenwerking, overhandigde de heer Samsom de jubila ris het getuigschrift van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid en speldde hij hem het gouden bedrijfsinsigne op. De chef van de controlekamer, de heer B. Lammers, was de tweede spreker. Hij zei: Er zijn in hl die jaren maar weinig klachten gekomen over het werk dat door Kanbiers handen is gegaan. Zijn blik 1» De heer Tuinman sprak namens de col lega's. Hij had voor zijn lofrede de dicht vorm gekozèn. De voortreffelijke decla matie en de humoristische woorden ver schaften de aanwezigen veel plezier. Geestig en gevat was ook hetgeen de jubilaris aan het slot van de bijeenkomst zei. Hij dankte de directie en het perso neel voor de prachtige geschenken, die hem waren aangeboden. Daarna bracht hij enkele amusante voorvallen uit zijn loopbaan in herinnering, waarbij hij zich zelf niet snaarde. OEGSTGEEST Noodschool nodig met drie lokalen Op 16 februari van het vorig Jaar be sloot de gemeenteraad tot de bouw van een tweede o.l. school. Bij het begin van de nieuwe cursus heeft reeds een split sing plaatsgehad; een eerste en een tweede klas vonden onderdak in één lo kaal van de Hofdijckschool. Deze school zal echter met Ingang van de nieuwe cursus 1956 dit lokaal zelf nodig hebben. Daar met de bouw van de nieuwe o.l. school nog geen begin kan worden ge maakt zal voor de nieuwe cursus een tijdelijk onderdak moeten worden ver kregen. "Er blijkt nu geen andere moge lijkheid dan de bouw van. een drieklassige noodschool, waarvan de bouw vier maan den vordert. Deze bouw met bijkomende kosten zal .42.000 vergen. Wat betreft het terrein is de gedachte uitgegaan naar een plaats onmiddellijk links van de toe gangsweg naar de rioolwaterzuiverings installatie aan de Rhijngeesterstraatweg. Aangenomen-mag worden, dat. wanneer deze school na 1 i 2 jaar niet meer nodig ls als openbare school, zij nog geruime tijd voor andere doeleinden dienst kan doen. Voor de inventaris zal 46.000 no dig zijn. De raad zal woensdag een be slissing nemen op het voorstel van B. en W. de nodige kredieten toe te staan Geboren: Maria Cornelia ,dr v Th W den Hoed en A M Verdel. Overleden: C Boekkooi geb. Boot. 82 jr; A van Egmond geb. van der Sleet. 78 jr; C de Bruin geb. van Veen, 68 jr-; M H van Egmond geb. van Leeuwe Jaar. Getrouwd: A J Jungerlus en G J Bouwmeester: C L van Haasteren en Th van der Voort; P H van Wijk ên M van de Watering. Ondertrouwd: P J van Leeuiwen, 24 jr, Leiden en M A Brussee. 25 jr. SASSENHEIM Burgerlijke stand Geboren: Paulus Theodorus Marie z. v C. M. Jonkman en G. A. Stoop, Hoofd straat 50; Alida Leatitia Maria d. v. J. B M. Hoogeveen en C. M. M. Th. Berg. Hoofdstraat 68; Joannes Martinus Jozef v. M. A. G. Zwaan en M. A. den Hollan der, Julianalaan 65; Jan z. v. C. A. Luijk en A. Verhoeff, Essenlaan 11; Hubertus Adrianus, z. v. N. A. Lammerse en J. M. M. v. d. Voorn. Rusthofflaan 36. Getrouwd: J. Th. M. de Haas 26 j. te Lisse en G. H. Th. van Dorp 24 j.; A. J. C. van Oosterhout 29 j, te Tilburg en C. C. Zoet 26 j.; A. L. J. Hooijmans 31 j. en M. J. Rotteveel 26 j. Overleden: M. v. d. Laar, eohtgen. v. Van Ophem. 87 j„ Hoofdstraat 82. RIINSBURG Grossiers hadden goed jaar De groenden- en frultgrosriers-veren' - ging kwam gisteravond in Concordia bij een. De voorzitter, de heer Joh. Verhave, stond in zijn openingswoord stil bij het 25-jarig bestaan van de vereniging. De viering van het Jubileum zal op 8 maart plaats hebben. In zijn jaarverslag merkte de secretaris, de heer W. Vooys, op, dat het een goed jaar voor de leden was ge weest. De „Haagse marters" hadden ple zier beleefd van de eerste vakantierege ling. Er was een batóg saldo van f 154.36, waardoor het kapitaal steeg tot f 1424.2' De aftredende bestuursleden H. de Haan en A dr. den Heyer werden herko zen. De heer B. de Mooy, die zich niet herkiesbaar stelde, werd vervangen door de heer Jac. v. d. Mey Jr. De agenda van de komende bondsvergadering werd be sproken. waarna sluiting volgde Christen-vrouwenbond De Christen-vrouwenbond kwam gister avond in de Voorhouterwegkerk bijeen. De presidente, mevrouw Van der Vijver, sprak in haar openingswoord over: „Leer ons bidden". Vervolgens hield de heer J. Smit een inleiding over het wel en wee van de afdeling Rijnsburg van De macht van het Kleine, die veertig Jaar bestaat Na zijn praatje vertoonde de heer Smit een film over het werk van De macht van het Klein® Burgerlijke stand GEBOREN: Catharina Sophia dr v H van Delft en T Heemskerk. Smidstraat 41; Jan zn v A Noort en A de Mooij. Sand't- laan 15; Sieuwke Hiiktegand Henrietta, dr v W de Leeuw en H Bolwijn. Moleneind 32; Willem Adrianus, zn v W Kromhout en A van Egmond, Vliet N.Z. 75 ONDERTROUW1"»; P van der Kwaak. 28 Jr, Dubbelebuurt 36 en M Note boom. 2# jr. Vliet N.Z. 23. Ldop der bevolking Ingekomen: A. van der Vleuten. 25 jr. Tramstraat 8; J. Kagenaar. 28 Jr. Sm't- straat 11; P. Geluk, 29 jr. Trompstraat 50; T. de Bruijn, 27 jr. Trompstraat 50; J. Geluk, 1 jr, Trompstraat 50; C. Ouwer- sloot, 17 jr, Vliet N.Z. 44. Vertrokken: A. Noort. 35 Jr. naar Den Haag. Rijkspostspaarbank Bij de rijkspostspaarbank werd in januari ingelegd f 17.765.36 en terugbetaald f 13.967.19. LISSE Ouderavond Chr. school Schoolstraat In de Chr. school aan de Schoolstraat werd de jaarlijkse ouderavond gehouden. De heer J. van der Spek sprak, nadat de ouders gelegenheid hadden gekregen het werk der leerlingen te bekijken en te bespreken, over „De opvoeding van de jeugd in deze tijd". Met de bekende taalgeleerde dr. Domi- nicus zei inleider, dat de jeugd niet an ders is, maar dat de jeugd anders wordt opgevoed. De ouders missen wel eens voldoende zelfstandigheid om met be wustheid de opvoeding ter hand te nemen. Zij moeten het kind niet op een voetstuk olaatsen. De Ell-gestalte mag niet de hou ding van de ouders zijn. We moeten de kinderen plichtsbesef bijbrengen. Tenslotte wees de heer Van der Spek op de kracht van het gebed voor en met de kinderen. Morgenavond: feestelijke jas"sde- rtng in Herv. kleuterschool va-- afdeMng Chr. bedrijfsgroepencentrale; maandag: voordraohtsavonid voor het Nut. Oefening Gisteravond werd ln De witte Zwaan een maquette-oefening gehouden van de B.B. Aan de oefening werd deelgenomen door de commandanten van de verschil lende B.B.-diensten, de blokhoofden en het hoofd zelfbescherming tevens wijk- hoofd. Het ls de bedoeling, ook voor een gedeelte van Lisse een maquelte aan te Burgerlijke stand GEBOREN: Antonlus Leonardus Johan nes Cornells., zn van M. C. Boot en P. van Zonneveld: Georgette Joanna Wilhel- mina. dr van G. F. van Kesteren en E. van Dijk; Petronella Agatha Maria, dr van M. Beelen en A. M. B. van der Vlugt; Paula Magdalena Elisabeth, dr van C. A. J. Kager en M. H. A. Jonkers. OVERLEDEN: Petrus Cornells van d#F Poel. oud 70 jaren. ONDERTROUWD: H. J. van Zanten en H. van den Berg. GEHUWD: N. J. Dol en P. van der Bent LEIDERDORP Jeugdverenigingen hielden hun jaarfeest De meisjes vereniging „Roeping en Plicht" en de jongelingsvereniging „Eben Haëzer", afdelingen A en B, hielden in gebouw Irene hun gezamen lijke, feestelijke jaarvergadering. De presidente van de M.V., mej. C. Ver beek, leidde het eerste gedeelte van de avond, dé héér P. Rodenburg, als voorzitter van de J.V. het tweede gedeelte. In haar openingswoord sprak mejuf frouw Verbeek een speciaal woord van welkom tot de burgemeester, die door zijn aanwezigheid blijk gaf van zijn belang stelling ook voor dit deel van het Jeugd werk. Verder de belde predikanten, ds. J. J. Dijk en ds. H. Sweepe, en afgevaardig den. Mejuffrouw Verbeek zei o.m., dat er nog steeds jongelui worden gevonden, die me nen, dat zij, hetzij door studie, hetzij door andere verenigingen, geen tijd hebben om lid te worden van een J V. of M.V. Zy stelde, dat deze jongelui zichzelf veel te kort doen. daar vooral in het latere leven dikwijls de vruchten worden geplukt van trouw verenigingsbezoek en gedegen ken nis. De inleiding, die werd gehouden, be stond uit drie delen en werd ook „gecom bineerd" verzorgd. Het eerste deel was ln goede handen bij mejuffrouw L. v. Driel. Zij sprak over de ontwikkeling van het Christendom in Israël. Zij merkte ten NOORDW1IKERHOUT Muzikale ouderavond De leerlingen van de heer W. van Mun. steren hebben gieteravond in he'. open baar laten horen, wat zij hebben bereikt. Zij voerden de.werkjes vlot uit. De leer lingen van de heer Van Munsteren uit Haarlem. Voorhout en Lisse kwamen eveneens goed voor d dag. I"j de pauze traden veertien jong. op, die uit hun gitaars en ika's aardige m - lodietjes toeverden. Drie van hen gaven enkele zangnummers ten bes'" De toneel- veremgin-g „Odi" zorgde voor gew„—- deerde afwisseling. slotte op, dat ln het werk van de Zending de ontwikkeling van het Christendom nog steeds voortgaat. Het tweede deel was een bijdrage van de heer G. Zaalberg, getiteld David en Saul. Het derde deel werd door „Eben Haëzer" verzorgd bij monde van de heer H. Meijer, met als titel: Het he dendaagse Jodendom. De inleider roerde ook nog de gespannen verhouding aan in Palestina op dit ogenblik. Toen kregen af gevaardigden gelegenheid hun gelukwen sen aan te bieden. In de eerste plaats de heer Meijer als afgevaardigde van de kerkeraad. Spreker wekte de jeugd op, voort te bouwen aan haar idealen. Als afgevaardigde van de Jeugdcentrale sprak ds. Sweepe een kort woord; hij memo reerde de vooruitgang, die in het jeugd werk goed te merken is. Er komt steeds meer enthousiasme. Als afgevaardigde van de mannenvereniging complimenteerde de heer A. v. Poelgeest de M.V. met haar 36ste jaarfeest en de J.V. met haar 69ste jaarfeest. Er volgde nog een luimige bij drage door mejuffrouw M. Kaptein. Op originele manier werden de jaarverslagen gebracht, nl. nieuwe inwoners in een ge- hoorden we, dat het aantal leden wel uit gebreid zou kunnen worden en dat het met de financiën prima in orde is. Na de pauze volgde het optreden van een koor en orkest, waarvan vooral het laatste goed was. Een toneelstukje deed de aanwezigen herhaaldelijk lachen. Vermelden we nog, dat ook de erevoor zitter, de heer Samson, de avond bij woonde, alsmede het erelid de heer L. Ravensbergen. Ondanks de koude was er een goede opkomst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7