=s Jlictuue geihsctfe GToitraitt Ongeschokt vertrouwen in beleid van mr. Schokking Koningin bij diesviering El Auto schoot onder het ijs, vier mannen verdronken Morgen wordt conferentie in Genève hervat Admiraal Byrd heeft zuidpool verlaten de UAij MAANDAG 6 FEBRUARI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Telefoon 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 7.- per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 oei week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STELI/K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5tanïuasttcfi Is ghfbleuen "rnun hert In tcgljeaspoct" Zesendertigste Jaargang No 10570 SPOEDEISENDE RAADSVERGADERING IN HAZERSV/OUDE Stampvolle tribune antwoordde met enthousiast applaus (Van onze redacteuren) JN DUIDELIJKE TAAL heeft de gemeenteraad van Hazerswoude zater- 1 dagavond een antwoord gegeven op de minderwaardige aanval van het Haagsch Dagblad op burgemeester mr. Schokking van Den Haag. Een antwoord, dat van de stampvolle publieke tribune in de kleine raads zaal een enthousiast applaus ontlokte en gezien mag worden als een uiting van grote genegenheid, welke de Hazerswouders nog voor hun vroegere waarnemènd burgervader koesteren. De publikaties over mr. Schokking worden vooral in Hazérswoude gespeld, omdat in deze agra rische gemeente iedereen-iedereen kent en verschillende ingezetenen alles of veel van deze geruchtmakende zaak afweten. Vrijdagavond was burgemeester Den Hollander bij zijn twee mede-leden van Jhct dagelijks bestuur der gemeente met het voorstel gekomen om tegen zaterc'ag- l3j|«vond een spoedeisende raadsvergadering AH uit te schrijven, waar de gemeenteraad als ^■het hoogste gezagsorgaan der gemeente H|r.ijn vertrouwen zou uitspreken over het 'door burgemeester Schokking in de jaren ''142-1945 gevoerde beleid. De wethouders N. Kaptein (kath. v.) en 'an Dam (c.h.), die beiden ook in de Jaren 19421945 zitting hadden in het col- an B. en W. en dus het beleid van burgemeester Schokking van nabij had- 'oo ibede tijdens de diensten in verschil lende kerken in Den Haag heb ben de voorgangers gisteren bur gemeester Schokking in het gebed gedacht en Gods bijstand afgebeden voor hem, die de laatste dagen in zo grote moeilijkheden verkeert. ondi len kunnen gadeslaan, stonden direct n ichter de gedachte van hun voorzitter. Tegen half acht kwamen de vroede va ceren zaterdagavond naar het gemeente huis. Met moeite konden zij zich een weg doo de gang naar de vergader- zaal, omdat de belangstellenden in dub bele rijen stonden te wachten, totdat zij lot de publieke tribune werden toegelaten. En die belangstelling was zeker nog gro- er, dan toen wethouder Van Dam mr. Schokking in 1942 als eerste burger van Hazerswoude installeerdel Na het ambtsgebed te hebben uitgespro ten, moest burgemeester Den Hollander mededelen, dat het raadslid Kouwenho- (kath. v.) pas half negen in het dorp «ou terugkeren, omdat hij reeds op reis *"as gegaan, voordat de convocatie voor u<!eze spoedeisende vergadering hem be reikte. Rondom de raadsvoorzitter hadden «lch dus tien vertegenwoordigers van de bevolking geschaard, t.w. drie C.H.U.- leden, drie A.R.-leden, één lid van de SGP. en drie leden van de K.V.P. De id leraeentesecretaris, de heer B. den Bra- vertoefde in Meppel, zodat de heer \AC In het paleis op de Dam in Am- sterdam hebben koningin Juliana Hf èn prins Bernhard zaterdagmid- dag de nieuwjaarsreceptie voor het corps diplomatique gehouden. Kuipers van de gemeente-secretarie de notulen voor zijn rekening nam. „Met verontwaardiging namen wij ken nis van de felle aanklacht, welke een dagblad, heeft geuit tégen burgemeester Schokking," aldus begon burgemeester Den Hollander zijn toespraak. „Een aan- Burgemeester Den Hollander leest de verklaring voor, waarin de raad van Hazerswoude zijn onvoorwaardelijk vertrouwen uitspreekt in het beleid van mr. Schokking. klacht, die ook ons aangaat, immers mr. Schokking was waarnemend-burgemees- ter van Hazerswoude, toen hij de ge wraakte handeling met het gezin Pino zou hebben begaan. Hij was dus ónze bur gemeester. En daarom is het ook aan ons thans te spreken, maar .niet over oorlogs leed, dat veertien jaar geleden over ons land ging." „In zijn waardig "verweer wees burge meester Schokking er geheel terecht op, dat de zaak-Pino in de door de regering Ingestelde zuiveringscommissie behandeld is," zo vervolgde burgemeester Den Hol lander. „De regering zag geen aanleiding enige stap tegen mr. Schokking te onder nemen. Integendeel, na de zuivering volgde de benoeming tot burgemeester van Alphen aan den Rijn en daarna nog een eervoller promotie naar Den Haag. (Zie vervolg pag. 5) De publieke tribune applaudisseert hartelijk na het voorlezen van de motie van de raad van Hazerswoude. Vier Helmonders, die met een auto op eg waren naar Vlaardingen, waar z(j :n voetbalwedstrijd wilden bijwonen, zijn gisteren bij Heeswijk in de dichtge- ;n Zuidwillemsvaart gereden. Geen der vier mannen slaagde er in zich te bevrijden. Het zijn: P. Bouwmans, 46 jaar, J. van der Linden, 44 jaar,. A. van der Wester- loo, 27 jaar en de 52-jarlge Duitser P. Deisenroth, allen gehuwd en vaders vaD kinderen. Men vermoedt, dat het ongeluk is ge beurd toen de auto moest uitwijken voor e entegenligger. Een zoon van een der inzittenden speelde die middag in Vlaar dingen de wedstrijd gewoon mee, onwe tend dat zijn vader verdronken was. Op de spoorbaan tussen Zaandijk en Wormerveer werd zaterdagmiddag de 83- Jarige J. Kooyman uit Wormerveer door een elektrische trein gegrepen. Zwaar ge wond werd hij in het ziekenhuis opgeno men, waar hij later is overleden. De man liep cokes te zoeken langs de spoorbaan, afkomstig van een wagen met losse cokes, waarvan een der schotten was losgeraakt. Tijdens het zoeken is hij voor de trein uit Alkmaar op zij gegaan, zonder te zien dat eveneens een trein uit Amsterdam naderde. Tussen Oploo en Rips slipte zater- Pluto geen planeet maar maan van Neptunus Volgens de Nederlandse, ln de Vere nigde Staten arbeidende sterrekundSge dr. G. Kuiper is Pluto geen planeet, maar satelliet van Neptunus. [IJ voerde hiertoe aan, dat de baan i Pluto die van Neptunus doorkruist Pluto, in tegensteling tot de andere planeten van de zon, een excentrische aan doorloopt. De omlooptijd van Pluto is veel langer dan die der andere' planeten, zes-en-een- halve dag, en verder is Pluto te klein om een echte planeet te kunnen zijn (De aarde is dertig maal groter) Volgens dr. Kuiper hebben drie satel lieten van Neptunus zich van de planeet losgemaakt, twee werden als satelliet te ruggetrokken, doch de derde, Pluto, bleef in de ruimte en vormde e eneigen baan, die de banen van de andere twee ver- 1 stoorde. dagmiddag een nieuwe open personen auto over het gladde wegdek met grote snelheid tegen een boom. Een 58-jarige huishoudster uit Assen, mejuffrouw Van Dijsseldonk. die naast de bestuurder zat. werd dodelijk gewond. Het ongeluk gebeurde bij het Inhalen van een andere wagen, die midden op de gladde weg bleef rijden. „Schending internationaal recht Russisch protest tegen propaganda-ballons Washington/Ankara, 5 februari In gelijkluidende nota's aan de Verenig de Staten en Turkije heeft de Sowjetunii geprotesteerd tegen het zenden van pro paganda-bal-lons boven het grondgebied van Rusland en de volksdemocratieën. Volgens de nota's wordt door deze ballons het luchtverkeer boven de landen vai Oostelijk blok in gevaar gebracht. „Het zenden van ballons is een schending van het internationaal recht, dat bepaalt dat iedere staat de volledige souvereiniteit heeft over het luchtruim boven zijn ge bied", aldus de nota's, die niet alleen spreken van propaganda-ballons, i ook van ballons met radio-apparatuur, filmtoestellen en andere instrumenten met een totaal gewicht van ongeveer 500 kilo. Rood Wereldvakverbond uit Wenen gezet Wenen. 5 februari De Oostenrijkse regering heeft bevel ge. geven tot opheffing van het hoofdbureau van de communistische wereldbond van vakbewegingen, gevestigd in Wenen. Deze maatregel is genomen, „omdat het vak verbond een internationaal communistisch pr opaigan da -insta tuu;t is". Het verbond was tijdens de 'bezetting van Oostenrijk door de Russen beschermd. Het had vroeg©1- zijn hoofdbureau dn Parijs, maar moes' daar op last v-an de Franse regering van- De Bond zad tihans waarschijnlijk een andere zetel buiten het IJzeren Gordijn zoeken. Als dat niet lukt, zal Praag (communistisch Tsjechoslowakije) vermoo delij-k de eer krijgen. Ellstedentocht op de lange baan In verband met de toestand van het Us is het niet te verwachten dat de elfste dentocht en elfstedenwedstrqd vóór don derdag zullen worden gehouden ■MMÜ Gestart van Leiden en Oude Wetering hebben zaterdag vijftienhonderd deelnemers de Molentocht gereden. Het ijs was niet best maar de weers omstandigheden waren ideaal. Een groepje deelnemers passeert de Rode Molen bij Leiden. Telegram van minister Luns had resultaat Eerst zal men spreken over de gerezen misverstanden DE ONDERHANDELINGEN per telefoon en telegram tussen Genève, Den Haag en Djakarta hebben tot resultaat gehad, dat de conferentie met Indonesië in Genève morgen zal worden hervat. Twee uur voordat de Indonesische delegatie in Genève zaterdag een verklaring zou uitgeven over. het beloop van de conferentie en de oorzaken van de mislukking, ontving minister Anak Agung Gde Agung een persoonlijk telegram van minister mr. J. M. A. H. Luns. Dit telegram was er de oorzaak van dat de verklaring niet werd afgelegd. Nadat dit door de Indonesiërs was beant woord. telegrafeerde minister Luns. dat de Nederlandse delegatie bereid was dinsdag naar Genève te komen. De Indonesische delegatie besloot toen haar vertrek, dat al geheel was voorbereid, uit te stellen. landse regering was verzocht als verde diger op te treden van de heren Jung- schlager en Schmidt voor het Iandgerecht te Djakarta, is daar ter stede aangeko men en logeert bU de Nederlandse hoge commissaris, mr. W. F. L. graaf van Bylandt, zo lang hU geen hotel heeft. HU heeft een bezoekersvisum voor vUf we- De eerste bespreking morgen zal, zoals de Nederlanders steeds hebben gewenst, gaan over de gerezen misverstanden na het afbreken van de conferentie op 7 jan. Gehoopt wordt, dat men tot klaarheid zal komen over de gerezen verschillen van opvatting, zodat de conferentie zal kun- en worden voortgezet. „Wü hopen en wij zijn er van over- ligd", zo heeft minister Luns zaterdag het ontvangen van het laatste telegram gezegd, „dat de onderhandelingen, dje op het punt staan hervat te worden, snel en naar een geslaagd einde van de con ferentie zullen leiden." In verband met de plechtige zitting van de Raad van State, waar prinses Beatrix als lid haar intrede zal doen, was het de Nederlandse delegatie niet mogelUk vandaag naar Genève te gaan. Voordat bekend werd, dat de conferen- e in Genève zou worden hervat, heeft minister Luns nog een onderhoud gehad met de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Kwee Djie Hoo. i als Mr Van Empel Stalin verbood het Esperanto... In de Londense Sun day Times" verscheen vo rige maand onder de ti tel „Moscow Reply in Esperanto" het opzien barende bericht, dat Mo- lotof aan de Japanse Volksraadeen telegram zond in het Engels en in het Esperanto. „Dit is' de eerste keer, dat de Sow- jet-regering Esperanto als de Internationale Taal erkende en het schijnt, dat het als zo danig ook door andere communistische regerin gen zal worden erkend", aldus de Sunday Times. de revolutie beleefde het Esperanto in Rusland een korte periode van bloei. De Sowjet-Esperantisten- vereniging functioneerde niet langer dan tot onge- 1933134. Van die tijd af hoorde men steeds minder over het Espe ranto in de Sowjetunie. De Esperanto-bladen hielden op te verschijnen, de Esperantistenorganisa- werden ontbonden en velen, die de Internatio nale Taal spraken, onder vonden alleen daarom dikwijls ernstige moei lijkheden. i aan de dood van Stalin was het officiële standpunt, dat het Espe ranto een burgerlijke en cosmopolitische zaak" was in de dienst van het „wereldimperialisme". Ieder, die enigszins de omstandigheden en de terminologie van dit land kent, weet wat die woor- Oost-Europa in de jaren na de oorlog. In Tsjecho slowakije, PolenHoi rije, Boelgarije den betekenen! Zelfs in officiële decreten, b.v. in Decreet 0054 van de 28ste november 1940 van het toenmalige Volkscommis sariaat voor Binnenlandse Zaken van Litauen wer- de de personen, die Es peranto spraken ver klaard te zijn: „tegen- sowjetse en sociaal vreemde elementen". Men aarzelde niet te verklaren, dat het Rus sisch „niet slechts de taal was van de U.S.S.R.. nale taal van de volks democratieën. Ondanks dit verbreidde de taal zich toch sterk in verscheiden landen van Esperanto. De kennis die taal werd voor een venster, waardoor een frisse wind van per soonlijke contacten de hele wereld kon waai en. De beweging nan danige afmetingen dat Stalin zelf meende te moeten tussenbeide- komen. Dat deed hij in de bekende artikelen brieven over linpuisflek in het jaar 1950. Daarin wees hij categorisch zelfs de slechts theoretische mogelijkheid van de hand de Hing het bestaan van een derge lijke gemeenschappelijke taal vóór de overwin ning van het socialisme ln de wereld", zoals hij zich toen uitdrukte. Het gevolg was, dat dadelijk de Esperanto-radio-uit- zend ingen uit Praag, Warschau. Sofia, Bratis- lawa e.a. moesten worden stopgezet, dat er geen pa pier meer „beschikbaar" Esperanto-boeken en -tijdschriften en dat de Esperanto-organisaties in die landen ophielden te werken. Djakarta ontstemd Indonesische regeringsautoriteiten te Djakarta hebben hun verwondering uit gesproken over het op het laatste ogen blik door Nederland genomen besluit om de besprekingen met Indonesië te Genève te hervatten. Zij weigeren voorspellingen te doen, maar betogen-, dat de Indone sische regering haar standpunt hand haaft, alleen de onderhandelingen te zul len hervatten over de formulering der „reeuitaten" van 7 januari. De woord voerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken, Suwito, ver klaarde, dat Anak Agung alleen volmach ten heeft, die berusten op de „resulta ten" van 7 januari. De oppositiebladen beschuldigen de de. legatie ervan, dat zij tegemoetkomingen heeft gedaan ter hervatting van de oa- d e rh and-el i ngen. Intussen zij-n de leiders van de Mas- jumi bijeengekomen om de gevolgen on der ogen te zien van een eenzijdige ver breking der unie met Nederland voor het geval de besprekingen zouden mislukken Zij vreest een enorme opleving van door de communisten ingeblazen overdreven nationalisme, en voorts dat zij de schuld krijgt van een mislukking. Kranten duurder. De Daily Express en de Daily Mail, de laatste Engelse bla den die nog anderhalve penny kostten, zullen thans hun prijs verhogen tot twee pence (ongeveer negen cents), wegens ver hoging van de exploitatiekosten. Het aan tal pagina's zal echter ook vermeerderen. Mensenredder van 31/' jaar De drieëneenhalf-jarige Joekje Rijntjes in Vught heeft zich een moediig en doortastend kereltje ge toond, toen hij zijn vriendje de drieeneenhalf-jarige Adje van der Linden het leven redde door hei knaapje op intelligente wijze uit een wak te halen. De kleuters waren lm de buurt van het ouderlijk huis aan Het spe len, toen Adje op een kwaad mo ment 'in de sloot belandde. Het ongeluk wilde, dat het jochie in een wak terecht kwam, kopje onder ging en onder het ijs schoof. Het ventje wist zich im zoverre te be vrijden, dat hij weer im het wak terecht kwam, waar hij zich vast klampte aan de brokkelige ijsrana. Joekje reageerde als een vol wassene. Hij trok zijn jasje uit en wierp dit Adje toe. De drenkeling greep het en zo kon Joekje zün vriendje naar de kant trekken. Zij zijn toen allebei huilend naar huis gehold Joekje en Adje, twee gezworen vrindjes. 1000 walvissen vernietigd Vreselijke slachting bij IJsland gen van de vloot hebben een school van meer dan 1000 walvissen voor de kust van IJsland vernietigd, zo meldt Associated Press. De walvissen waren doorgedrongen tot de visfoaniken van IJsland en verslonden tonnen van de kleine vissen, die de voor naamste export van IJsland vormen. De vissers wendden zich tot de regering van IJsland, die op haar beurt de Amerikaanse vloot verzocht, hulp te bieden. Een marinevliegtuig steeg op van Kej- vl-alik en vond de walvissen op 25 mijlen buiten de kust. er "meer dan 1000", zo meldde een IJslands waarnemer. De school werd aangevallen met acht zware dieptebommen en da-ariia werden de walvissen beschoten. Andere „Neptunes" stegen op om d« aanval voort te zetten, tot er slechts en kele walvissen over waren. (Zelfs als men de onmenselijkheid van deze slachting buiten beschouwing laat, rijst toch de vraag of de vernie tiging van 1000 walvissen wel econo misch verantwoord is. Red.). Na een zware tocht Gamalenscheepje uit isolement Zaterdag hebben personeel van de rijksveerdienst AmelandHolwerd en de beurtschipper van Nes con tact gemaakt met het garnalen- scheepje van schipper Bote Teer ling, dat ongeveer anderhalve kilo meter van Nes op Ameland in het ijs vastzit. De tocht heen en terug vorderde drie uur. Met twee sleden werden proviand, pro- paangas voor He motor en accu's voor de radio meegenomen. De tocht over het ijs was zeer zwaar en soms zakte men er doorheen. Toen de opvarenden ontdekten, dat men trachtte contact te maken, gingen zij van boord. Ten slotte kwam het gehele gezelschap aan boord van het scheepje. Na aandringen van de Amelanders zijn de vrouw van schipper Teerling en het tweejarig kindje meegegaan naar het eiland. Zij zijn bij familie iu Nes onder, gebracht en maken het goed. De lig ging van het scheepje, thans iets ver beterd, geeft geen reden tot ongerust heid. Vanochtend zou opnieuw een poging wor den gedaan het scheepje te bereiken. De schipper en de twee andere opvaren den zullen dan weer van levensmidde len worden voorzien. Regelmatig wordt met seinen onderling contact gehouden. Al 150 slachtdiere in koud Europa Vandaag is in het grootste deel van het huiverende Europa de grote dooi ingezet, maar de staart van de ergste koudegolf •van deze eeuw (in het algemeen gezien ndet wat Nederland betreft) veroorzaakt nog srteeds ontberingen voor miljoenen ge- Op de zesde dag van de thans afnemen de Siberische koude is het aantal doden met 20 gestegen tot bijna 150. De schade door de vorst aangericht in geheel Europi, "i in het gebied van de Middellandse loopt dn de millj oenen. Vliegtuig met zeven man vermis! bases mogelijk zijn Zee van Ross, 4 februari De Amerikaanse „Operation Deep Free- is vandaag begonnen met de ontrui ming van het zuidpoolgebied, nu de hevi ge koude van de poolwinter dreigt. De „Arneb" stoomde, met admiraal Ri chard E. Byrd aan boord, noordwaarts door de McMurdo Sound naar de Ross, achter de ijsbreker „Edisto' Admiraal Byrd verklaarde, dat de bouw an bases in de laatste twee maanden Little America en de McMurdo Sound v grote betekenis is. „Ik geloof, dat dit de openlegging van een continent betekent,' zei hij, en dat er hier van nu af aan per manente bases zullen bestaan. Onze expe ditie heeft getoond dat het aanleggen daarvan mogelijk is." De „Arneb" gaat vla Nteuw-Zeeland, Australië, Italië en Spanje naar Amerika. Intussen wordt een éenmotorig toe stel van de Amerikaanse marine ver mist. Het toestel was onderweg van het bergachtige Maric Byrdland naar de basis Little America. Het toestel seinde noodsignalen; er zUn zeven man aan boord. Het vliegtuig had enige leden van een Twee jongens omgekomen bij hotelbrand te Helmond Men wis! niet dat zij er sliepen Vannacht Is het hotel St. Lambert in Helmond door brand verwoest. Hierbij zijn twee jongens, de achttienjarige H. Hopman en de zeventienjarige A. de Jong beiden uit Den Bosch om het leven ge komen. De Jong was familie van de exploitante an hc-t hotel, mevrouw N. Vriens-Nuits a had haar met zijn vriend zondag een bezoek gebracht. Zij zouden met de laat ste trein uit Helmond naar hun woon plaats terugkeren, maar misten deze en gingen weer naar het hotel. Mevrouw Vriens had zich inmiddels ter riiste begeven en was onkundig van de aanwezigheid der jongens. Dit is mede oorzaak, dat zij zo jammerlijk zijn om gekomen. Het personeel, de eigen kinderen en de gasten konden zach ln veiligheid stel len Een vrouwelijke gast, die via een ladderwagen naar de begane grond kwam maakte een smak toen zij halverwege de ladder viel. Hoewel haar val door politle- brandweermaninen werd gebroken, st zij toch in het ziekemhuis worden opgenomen. Ondanks het feit. dat de brandweer met al het beschikbare materiaal aanwezig brandde het hotel tot de grond toe af. De schade, die door verzekering wordt gedekt, bedraagt enkele tonnen. Over de oorzaak tast men in het duister, gestrand, door dat hun voertuigen bevroren waren. De groep was midden-januari van de basis vertrokken om een veilige route af te bakenen naar de plaats waar een obser vatorium gebouwd zal worden, een route over een afstand van duizend kilometer. De groep strandde op 400 km van haar doel. (Zie vervolg op pagina 5.) HET WEER IN EUROPA Aberdeen Dublin Londen München Genève vindetll v'indstil WEERBERICHT Morgen opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk mist, later opklaringen. Zwakke - tot matige wind draaiend naar noord tot noordoost. Vannacht over het algemeen vorst. Morgenmiddag op de meeste plaatsen lichte dooi. (Opgemaakt tot 11.15 uut). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1