Overgangsbepalingen rukken kerkgemeenschap uiteen Meubelindustrie verslapt ten opzichte van export Blokgemeenschappen in het tegen gaan van de vereenzaming Geloof kan kerkelijk besef bij de jeugd herstellen VRIJDAG 3 FEBRUARIE 1956 Herv. Gereformeerden over minderheden ,.Elk wat wils", werd door de synode kerkelijk gesanetionneerd DE overgangsbepalingen, die de generale synode der Ned. Herv. Kerk indertijd opstelde tei regeling van het vraagstuk der minderheden" hebben reeds talrijke discussies uitgelokt en in veler ogen winnen de nadelen het van de voordelen. Evenzo dachten gisteren de predikanten, aangesloten by het Verband van Hervormd Gereformeerde Ambtsdragers er over, die in het Hervormde wykgebouw aan de Boothstraat te Utrecht onder voorzitterschap van ds. J. J. van der Krift uit Ermelo bijeenkwamen om het minderheden-vraagstuk te bespreken. Ds. J. van Sliedrecht te Putten, die in de morgenuren sprak noemde de overgangsbepalingen een uiteenrukken van de kerkelijke gemeenschap. Deze bepalingen, aldus spr., hebben in de praktijk tot gevolg, dat naast de plaatselijke gemeente zich een zelfstan dige gemeente gaat ontwikkelen. Hij twijfelde er aan of een dergelijke ge meente in 1965. wanneer de tijd voor i de overgang is verstreken, zo maar op geheven zou kunnen worden. De bepalingen maken het een niet- confessionele minderheid mogelijk pre diking naar Schrift en belijdenis te re lativeren en in gebreke te stellen. Maar wat te doen als er een confessioneel ge- bonden minderheid in een gemeente is? Ook onder die omstandigheden wilde spr. er aan vasthouden, dat de over gangsbepalingen kerkelijk gezien niet verantwoord zijn, maar in het uiterste geval meende hij. dat dan toch ook de confessioneel gebondenen hiervan ge- bruik moeten maken. Maar. aldus ds. Van Sliedrecht. dan dient eerst alles geprobeerd te zijn om de kerkelijke gemeenschap met de meerderheid te handhaven. Men mag niet te snel oordelen, dat de prediking niet naar Schrift en belijdenis is. Het gevaar van de individualistische instel ling is hier groot. Daarom zal het aanbeveling verdie nen alvorens zich als minderheid af te zonderen eerst het advies in te winnen van bv. de Geref. Bond of het Her vormd Gereformeerde Verband, De grote verantwoordelijkheid voor het geheel moet men voor ogen blijven houden. Het zingen van een enkel ge zang zal geen reden moeten zijn om tot stichting van een noodgemeente over te gaan. Binnen het raam van de belijdenis moet er meer ruimte gemaakt worden In de middagvergadering bekeek ds. C. J. Bloemsma uit Huizen de zaak van de andere kant: hij betoogje dat de rechtzinnigen naar links geen stap ver der kunnen doen. Was er bij de minderheden werkelijk sprake van modaliteit, d.w.i. van een bepaalde modulering van een gemeen schappelijke coufessioneie basis dan inderheden-probleem niet zo groot. Maar ae kerk gaat zo ver, dat zij met negatie van ambten, officieel prediking voor een. dergelijke min. derheid toelaat, die niet he*. Evangelie anders brengt, maar inderdaad een an der Evangelie. Dit is met de over gangsbepalingen officieel toegelaten, al dus ds. Bloemsma. Hoe kan men een kerkelijk gesprek >eren als men geen enkele vaste norm geen enkele belijdenis meer heeft. Thans is het: „Elk wat wils", kerkelijk gesanetionneerd. In de eenheidsdrang Boek VAN DE DAG ïwe druk, de zesde, verschenen van het bekende na slagboek „Wie is dat?" van Nederlan ders. die een vooraanstaande plaats in nemen in het maatschappelijk leven Van niet minder dan ruim 4500 leiden de figuren uit vrijwel alle sectoren var onze samenleving, zoals het bedrijfsle ven. de politiek, letterkunde, weten schap enz., zijn .hier de biografische ge gevens bijeengebracht. Ook zijn de ad-essen vermeld. Het is duidelijk, dat een uitgave als deze uiterst bewerkelijk is. Het minste werk leverden uiteraard degenen, die de van hen verlangde gegevens hebben verstrekt. Maar in verscheidene geval len kwamen er aangetekende zendingen aan te pas. voordat enig antwoord bin nenkwam. Men moet de uitgeefster, de N.V. Martinus Nijhoff te 's-Gravenhage, wel prijzen om haar volharding en nauwge zetheid. Daardoor is een naslagwerk tot stand gekomen van grote praktische waarde, dat aan zeer velen elke dag weer zijn nut bewijzen zal. wijkt i de de heid. Daarom kunnen wij om des gewetens •'ille niet verder naar links, aldus ds. Bloemsma Aan de discussies, die op de referaten volgden werd door vele pre dikanten deelgenomen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: door de prov. kerkvergade ring van Zeeland, tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (directeur Maatschappelijk Werk in Zeeland) H M Strating te Goes, die dit beroep ook aannam: te Wilnis A. O. Zijlstra Tietjerk; te Benningbroek-Sijbecarspel- Nibbixwoud J. A. Labrie te Oostwoud. GEREF. KERKEN Beroepen: te Ouddorp (Z.H.) kand. C. Padmos te Amsterdam. Beroepen te Utrecht-West (vac. J. Kremer) G. N. Lammens te Rotterdam- Kraüngen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Hoogeveen (vac. J. Kamp man) P. N. Ribbers te Ulrum. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Hendrik-Ido-Ambacht M. Blok te Rotterdem-C. Mensen en feiten Vel» personages uit de universitaire wereld, de wereld van de persen anderzins, hebben gistermiddag prof. dr. K. Baschwitz, met zijn 70ste verjaardag op een receptie te zijnen huize gelukgewenst. Prof. Basch witz is hoogleraar aan de gemeenle- univèrziteit van Amsterdam o.m. in de perswetenschap. Prof. mr. dr. J. Barents, eveneens hoogleraar aj g.u. kondigde de verschijning van een gedenkboek ter gelegenheid van deze verjaardag, met bijdragen van vrienden en medewerkers. Veehouderijconferentie van de C.B.T.B. De tweedaagse veehouderijconferentie in de Nederlandse Christelijke Boeren- i Tyindersbond is gisteren geopend in het Henri Dunanthuis op het terrein van het conferentieoord „Woudschoten" te Zeist. De bijeenkomst staat onder presidi- n van de heer R. Visser, voorzitter m de afdeling veehouderij van het landbouwschap. Ir. G. Wansink. secretaris van de Ne derlandse C.B.T.B., hield een inleiding ovèr het onderwerp ..veehouderijbeleid voor de toekomst". Hij ging er van uit, dat de produktiewaarde van de veehou derij anderhalf miljard per jaar be draagt. Belangrijk is de produktietech- niek, waaraan reeds sinds jaren door on derzoek, voorlichting en onderwijs wordt erkt. Ook de toegenomen mechanisa- is een factor in het veehouderijbe drijf. Langdurig stond ir Wansink stil bij het onderwerp ruilverkaveling en herverkaveling. Ongeveer veertig jaar zal zijn gemoeid met het voldoen aan alle aanvragen van Handboekje voor de Geref. militair 1956 Bij Kok te Kampen is voor de achtste maal een ..handboekje voor de Gerefor meerde militair" verschenen, een dig boekje met allerlei gegevens allen die dienen op de vloot en bij de land- en zeemacht. De militairen zullen zich bij gebruik van dit boekje vooral kerkelijk kunnen oriënteren. Ook de ker keraden van de garnizoenskerken zullen gemak hebben van dit boekje en trou wens alle kerkeraden, want zij kunnen hun leden in militaire dienst dit hand boekje bij het onder de wapenen komen ter hand stellen. Ds. W. M. Ie Cointre, (Churchilllaan 244. Amsterdam) geeft de dienstplichti gen tal van goede wenken en aanwijzin gen. Bovendien is in het boekje een lijst opgenomen van kampementen, vliegvelden enz. met de kerkelijke ge meenten, waaronder die ressorteren, als mede een wegwijzer in de Bijbel en een catechisatierooster. MELODIE en WOORD der Ether golven ZATERDAG 4 FEBRUARI Hilversum I. 402 m. VARA: 7 10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.55 V d hulsvr; 9.00 Gym v d drijv« 1130 Gram; 12.00 Orgelspel; 12.30 Nws; 13 15 VARA-varia. 13 20 Gram; 13.45 Sportpraatje: 14.00 V d Jeugd: 14 35 Muzi kale caus; 14.50 Boekbespr; 15.05 Accordeon- ork en solist; 15.35 „Van de wieg tot het graf", caus; 15 50 Omr ork en solist; 16.35 „Onderwijs volkszaak". lezing; 16.50 17.45 Orgelspel; 18.00 Nw 19.40 „Bezoek s Puzzel mee PUZZEL No. Horizontaal: 2 Sntl en onmatig ete drinken. 7 schraal, 9 gevangenis, regenachtig. 12 geneesheer, 14 scheiding der kontinenten. 15 paarden waad- er drenkplaats, 16 vogel, 18 streek. 19 dier. 20 staf, 21 reeds. 22 vlekkenwater. 24 bieding, 25 deel van het etmaal. 26 auto- hoorn. Vertikaal: 1 Vruchtenmoes. 3 verbond. 4 zwaar. 5 zuster. 6 band m het middel. 8 verschil van mening. 11 boom. naaldboom. 13 koelinrichting. 15 r netjeseend. 17 met gras begroeid duin. 18 dwaas. 20 toespraak, 22 voorzetsel, 23 wilde haver. 24 dierenroep. OPLOSSING PUZZEL No. 330 Horizontaal: 1 Kopschuw. 7 salet. 9 af. 11 da. 12 pro. 13 pipet. 15 R.I.. 17 gala. 18 oever. 20 Séd. 21 os. 22 lot. 24 N.O.. 25 jubee. 27 kakelen Vertikaal: 1 Klaproos, 2 P.S3 sar. 4 cL 5 heiig. 6 ut. 8 matador. 10 fries. 11 delen. 14 pas, 16 geluk, 19 robe. 23 tel. 25 ja. 26 Ee. VARA: 20.00 I Metropole ork en solist; 12.30 Land- linb meded; 12.33 Gram: 12.55 Zonne- r; 13.00 Nws en Kath nws; 13.20 Salon- 13 40 Mandoline ork: 14.00 Boekbespr; Lachte muz: 14.20 Engelse les; 14.40 eursprogr; 15.15 Kron v Letteren en ten; 15.55 Gram; 16.00 De Schoonheid het Gregoriaans; 16.30 V d Jeugd; !7.f muz; 17 20 V d jeugd; 18.00 Ltch 1815 Journalistiek weekoverz; 18J i; 18.30 Pari overz; 18 40 Gram; 18 •ingsultz; Atlantisch allerlei: een e over de 15 landen aangesloten hij h' tisch Pact; 19.00 Nws: 19.10 Gran ..Lichtbaken", caus: 20 20 Act; 20.35 [ewone man; 20.40 Gevar progr; 21.45 spel. plm. 22.05 22.30-23.30 Olympisch 17.30 Cai 1900 Nws; 19 20 15 Pari OVJ progr; 22 00 Ji 24 00—0.08 Nw 13.55 15.10 JV 1625 Sport; 17.20 Grj V d kind; 18.55 Weert Sport; 19.30 Lichte m 20 30 Interv; 21.00 Ge 22.15 Hoorsp; 23 45 Ca loorsp met muz; 14 45 V d kind; 15.00 tvtm muz; 15 45 Gram; 16.15 Mij orl 6.45 Sport; 17.45 Pianomuz; 18.00 Spor 9 00 Orgelspel; 19.30 Gevar progr; 20.00 Nw; 0.24 Sport; 20 30 Lichte muz: 2100 Hoorsi 2.00 Lichte muz: 23.00 Nws; 23 15 Dansmu; 4.00 Gram; 0.45 Progr overz; 0.50 Weerbei jnduo; 16.00 Caba iuo (verv); 16 30 jelse les: 17.00 N' •eltal; 18.15 Ork c Dagelijks Als Jezus voor de eerste maal aan zijn discipelen verteld heeft van Zijn lijden en dood (Lucas 9 vers 22), dan voegt hij er on middellijk een waarschuwing aan toe: wie achter Mij wil komen, die verloochene zichzelf en neme zijn kruis dagelijks op en vol ge Mij- Dat woordje „dagelijks" vindt niet terug in het evangelie van Mattheus of van Marcus op Lucas echter schijnt juist dit woord indruk ge maakt te heb ben. Omdat het aan Jezus' oproep een heel bijzon der accent geeft. Dagelijks iedere dag weer dient de christen zijn kruis op te nemen. Iedere dag weer dient hij zichzelf te verloochenen. Iedere dag weer dient hij achter Jezus aan te gaan. Wie zichzelf kent weet hoe moeilijk en.hoe nodig dat is. Niemand verloochent graag zich zelf en niemand draagt graag een kruis. Liever schudden we alles van ons af. De christen kan het, in Jezus' kracht. Maar als hij één dag Jezus loslaat.hoe moeilijk is het dan de volgende dag toch dat kruis weer op zich te nemen en achter Hem aan te Bij de lustrum-vakbeurs Import zal dit jaar mogelijk de uitvoer overtreffen ^^ELE MEUBELFABRIEKEN hebben te kampen met ongewoon lange levertijden, mede tengevolge van het werknemerstekort, dat ongeveer 13 pet. bedraagt. Daardoor kan er niet uit de bedrijven worden gehaald, wat er in zit. Menige fabrikant wordt thans zo in beslag genomen door de vraag en de concurrentie op de binnenlandse markt, dat hij de buiten landse verwaarloost. Op deze wijze neemt de export van meubelen af, terwijl de import stijgt. In 1955 werd ruim 60 pet. meer aan meubelen geïmporteerd dan in 1954 en het ziet er naar uit, dat de invoer dit jaar de uitvoer zal overvleugelen. In 1955 werd voor ruim 9 miljoen aan eubelen ingevoerd en voor ongeveer 11 miljoen geëxporteerd. Van her- _en der Psysisch Laboratorium te Utrecht 250 jaar Ter gelegenheid van het 250-jarig be staan van het Physisch Laboratorium van de rijksuniversiteit te Utrecht wordt van 8 februari tot 1 maart een grote tentoonstelling gehouden in het Univer siteitsmuseum onder de naam: 250 jaar proefondervindelijke natuurkunde Utrecht. Deze tentoonstelling oi o.m. een aantal van de meest kostbare instrumenten uit vroegere tijden, de zeer beroemde Utrechtse microscopen- verzameling, instrumenten van 's-Grave- sande en Van Musschenbroek enz. Verder worden er wetenschappelijke voordrachten gehouden, een feestavond voor het wetenschappelijk personeel, de oud-alumni en de studenten, alsmede een vrolijke voorstelling voor het niet- wetenschappelijk personeel. dit moment. Daarom is een overgangs période nodig, waaraan het prijsbeleid van de regering zich Zal dienen aa passen. Deze feiten werden ons gisteren te Utrecht medegedeeld door de heer B. van Baren, voorzitter van de Centrale Bond van Meubelfabrikanten, tijdens een persconferentie welke voorafging aan de in de volgende week te houden Lus trum-vakbeurs voor Meubelen en Wo ningtextiel. De heer Van Baren zeide voorts, dat men geen voorspellingen kan doen om trent de muebelprijs-ontwikkeling in dit jaar. zolang er geen besluit is genomen inzake de mogelijkheid van een nieuw loonbeleid. Vrijere lonen zouden de meubelindu strie, welke gewoonlijk met een eenvou dige winstmarge genoegen moet nemen, zeer onwelkom zijn. Spr. gaf zijn verbazing te ken nen over het streven naar loon peilstijgingen per bedrijfstak. Hoe valt dit te rijmen met de prijsstabilisatie, welke de rege ring voorstaat? De meubel industrie, welke met vrij beschei den winstmarges tevreden moet zijn, zou geen loonsverhogingen kunnen geven zonder prijsstijgin gen voor het product. Gaat de meubelindustrie niet mee met de loonsverhogingen, dan zal zij de kans lopen, haar personeel te verlie zen. Daarom noemt spr. een vrijer loon beleid „een hachelijk spel." Consu mentencrediet De heer I. L. Themans,- plv directeur van de Amsterdamse Bank N.V. brak een lans voor het consumentencrediet. Monetair acht spr. bet vraagstuk te verdedigen, omdat dit crediet. versterkt voor een periode var ten hoogste 24 maanden, zichzelf likwideert. Het is niet waar. dat het consumen tencrediet de spaarzin aantast of Prof. Bavinck adviseert Samen de goede strijd des geloofs strijden leven in deze dagen stelt, is die van de sterke behoefte aan diepere en hechtere gemeenschap. De verschuivingen in de bevol king, die in de laatste tien tallen jaren In ons land hebben plaats gevonden, titel draagt „Naar de kracht geval moet Er wordt op aangedron gen dat ieder belooft, ook werkelijk alle samenkom sten bij te wonen. De tweede regel is iets y moeilijker? zij behelst het ii j beginsel van verantwoorde zijn, dat voor elkander. Ieder r p 5 de gemeenschap gemaakt. Talrijke jonge mensen zijn van het platteland naar de steden getrokken, wonen daar ergens in een boven huis temidden van die op gepakte mensenmassa's en gevoelen zich door en door eenzaam. Allerlei dorpen en kleine provinciestadjes heb ben. doordat zich daar een of andere industrie vesti? gemeenschap. Op de vraag: kaal kan bijeenkomi wat moeten wij doen om het ffdctf proces van vereenzaming (Vp DE EEE®TE V S' wiis tegen te gaan geeft de e liefst de Baarnse hoogleraar als op- predikant lossing aan het vormen van ™JfVd' .i*™1?* blokgemeenschappen door ƒ4 opa d™ dwto: de kerkeraden met name m dJ ak1' v„ de e. de grote steden. Seenschap aan de hand Zulk een blokgemeenschap van de Schrift, moet volgens prof. Bavinck Een van de grondleggen- lijkheid op zich medeleden. Wanneer dit taktvol wordt toe- de gepast dan zal ieder gevoe len hoe waardevol deze of in gronaieggen- zejjgen dat heel ande- bestaan uit leden, zowel be- de beginselen is natuurlijk va*6 de' le(Jen zjek re delen van ons vaderland lijdende als volwassen doop- dat de blokgemeanschap be- moej]Hke omstandigheden aangetrokken, en ook dezen leden, die in een bepaald doelt de in het gemeen- verkeerti Df werkeloos worden slechts uiterst moei- blok wonen, dus dioht )>ij schappelijk geloof in Jezus zaara in de gemeenschap elkaar leven. Christus gegeven eenheid opgenomen. Het mooiste is stellig wan- ook meer practisch tot open- blokgemeen- baring te brengen. Het gaat hul te geven -naatschappelijke po- delen en de goede strijd kwaadspreken, het geloof te strijden. Christus Het mooiste Hhi zulk een Dit schrijft prof. dr. J. H. schap bestaat uit mensen erom meer gezamenlijk de Bavinck in een brochure, van heel verschillende leef- weg des geloofs te bewan- die is verscheen onder tijd, maatschappelijk auspiciën van de Werkge- sitie en ontwikkeling, meenschap De Gemeente. Men brenge niet allerlei Deze werkgemeenschap is villamensen bijeen en daar- Afgesproken wordt, dat geboren uit het initiatief van naast allerlei andere groe-de blokgemeenschap op ge- een wijdere kring Gerefor- pen, maar men trachte regelde tijden zal samenko- meerden. die enerzijds ver- mensen van geheel onder- men, bv. eens in de maand, ontrust is over het Geref. scheiden levenspositie in De dagen van de samen- kerkelijk leven en ander- een kring te verenigen. Ook komsten worden bij voor- zijds een sterk verlangen de jongeren mogen in dit keur reeds voor een geheel heeft naar vernieuwing en pogen niet vergeten worden, jaar of een half jaar vast- bloei van de kerken, die zij Zo'n blokgemeenschap moet gesteld, lief hebben. bij voorkeur niet groter zijn den var In deze brochure, die tot dan circa 20 leden, in alle neer d« zijn gezin bijzondere na righeden heeft, de andere leden met alle macht po- met alïe macht gestreden moet worden. Het krachti ge middel om de bezwaren te overwinnen ligt in de ge regelde vergaderingen. Die zijn het hart van de bewe ging. Een volgende maal rui men wij ruimte in voor een :odat leder al ty- beschouwing van prof. Ba- e voren weet, wan- vinck over de praktijk der eerstvolgende ver- gemeenschap. ren in behoorlijke goederen, inplaats het onnodig te versnipperen. Consumentencrediet kan dus. mits op de juiste wijze gehanteerd, doeltreffend zijn. Zowel het kopende publiek als de handelaren en financieringsinstituten zul len gezond verstand moeten tonen in de- Men moet daarom het consu mentencrediet zien als service aan medemens, opdat deze kan meeprofiteren van de produktie- ontwikkeling en de algemene wel vaart; een voorbeeld hiervan vinden wij in Amerika, waar heus niet alleen arbeider en midden stander, maar ouk de intellectueel de weg naar het consumenten crediet heeft gevonden. Flinke groei nu voor de vijfde maal te houden Vakbeurs voor Meubelen en Woningtex tiel geeft blijk van goede groei. Naar de voorzitter van de beurs, de heer H. Kempkes Jr. mededeelde, nam de be nodigde standruimte sinds 1952 toe van 5800 tot 12.200 m2. Aan deze beurs, welke van 6 tot er met 11 februari a.s. wordt gehouden ir de Bemhard- en Margriethal aan de Croeselaan te Utrecht, zullen 164 firma's deelnemen met meubelen. 41 met wo ningtextiel en eveneens 41 met bedden, matrassen en fournituren. Er is veel werk gemaakt van de stands en de jaarbeurs heeft in het mid- van beide hallen tuinaanleg ver- De Calvinistische Juristenvereniging en de medische sectie van de Vereni ging van Christelijke Natuur- en Ge neeskundigen houden zaterdag 11 fe bruari, (aanvang 10.30 uur), een ge meenschappelijke vergadering in ho tel Pays Bas te Utrecht, over het on derwerp „Kunstmatige inseminatie." De heer J. W. Bruins, arts te Deven ter, zal het medische aspect behande len; prof. dr. G. Brillenburg Wurth het ethische aspect en mevrouv F. T. Diemeb—Lindeboom het juridi sche aspect. De algemene vergadering van het Geref. Maatschappelijk Verbond, een organisa tie uit de Geref. Kerken onderhouden de artikel 31 K.O., zal 15 maart te Amersfoort worden gehouden. Na de huishoudelijke zaken zal in de middag vergadering de heer A. Schilder, ac countant te Bennekom, refereren over „Het recht tot werkstaking?" Op 18 en 19 februari zal te Groningen de wereldgebedsdag voor studenten wor den gevierd. Namens de Wereldfedera tie van Christenstudenten hebben de Ned. Christen-Studenten Vereniging, de Vrijzinnig Christelijke Studenten Bond en de Perscrikatan Keristen In donesia (de Vereniging van in Neder- I land studerende Indonesische christen studenten) alle christen-studenten in Nederland opgeroepen om in gezamen- lijk gebed voor de noden van de studen ten over de hele wereld tot God te gaan. De gebedsdienst zal zondagavond worden gehouden in de Pepergasthuis kerk. Verder staan op het programma een lezing, een kerkdienst met de ge meente en een toneelstuk. Willen wij in Nederland ook ln de toe komst onze vooraanstaande plaats op landbouwkundig gebied handhaven, dan zullen we op korte termyn mee moeten doen aan de moderne atoom- rush, aldus dr. J. G. ten Houten bü de opening van de Plantenziektendagen te Wageningen. Gebruik van atoomener gie biedt ongekende mogelijkheden. Op Initiatief van de Unesco wordt van 6 tot 10 februari te Parijs een confe rentie gehouden, gewijd aan het vraag stuk van de internationale uitwisseling van de vele soorten overheidsuitgaven en van de wetenschappeiyke werken en periodieken, uitgegeven door uni versiteiten, academies en geleerde ge- nootschapppen. Wanneer het programma zal verschy- nen voor de praktykakte leraar n(j- verheidsonderwijs voor jongens (N-ak- te). zal daarin o.m. als els voor het deelnemen aan dat examen worden ge steld het bezit van een geldig diploma eerste hulp bü ongelukken. Vier vakatures hoofdbestuur Ned. Cbr. Reis Ver. Onder leiding van de voorzitter, dr. A. van Deursen, houdt de Ned. Chr. Reisvereniging zaterdag in de Oranje- sociëtiet te Zutphen haar jaarvergade- 'J ring. Aftredend zijn de bestuursleden; f- dr. A. van Deursen, J. Pruijssers en 90 A. v. d. Waal. Laatsgenoemde steltfcu zich niet herkiesbaar. Voorts moetm( voorzien worden in de vacature wij-Lj len J. W. van Frankenhuyzen. Door! het hoofdbestuur zijn kandidaat ge-®a steld in de vakature-Van Deursen: dr.je: A. van Deursen (Groningen) en dr. J. Verseveldt (Zwolle). Ir. de vacatureür J. Pruijssers: ds. L. Bodaan (Dor-en dreoht) en J. Pruijssers (Rotterdam). In de vakature-A. v. d. Waal: A. Hoe- u vers (Den Haag) en ds. W. Siragerj (Vlaardingen). Al deze kandidaten'3* werden door het hoofdbestuur gekan-'nc dideerd. In de vakature-Van der Waallelc stelde de afd. bovendien kandidaate 1 J. P. Wattel te Middelburg en deed afdelingen Den Haag en Utrecht W.lo F. Heins (Den Haag). aa: Het hoofdbestuur kandideerde iny0, de vakature-Frankenhuyzen: dr. C. P7ar Koene (Heemstede) en prof. dr. B.m Meulenbeld (Delft). De Utrechtse af-.n. deling kandideerde dr. G. P. van It- - terzon (Den Haag) en de afd. Zee- land H. C. van Donk (Goes). I Chr. Geref. Ouderlingenconferentie Kennis van de kerkgeschiedenis is hiertoe echter ook onontbeerlijk HET gebrek aan kerkelijk besef, één van de meest delicate problemen waarmee de kerken op het ogenblik te worstelen hebben, was gisteren het thema voor de ouderlingenconferentie van de Chr. Geref. Kerken, dii te Utrecht in bet kerkgebouw aan de Wittevrouwensingel gehouden werd De heer A. Molenaar Jr. uit Amsterdam-West refereerde over dit onder werp en noemde het gebrek aan kerkbesef speciaal het probleem van di jeugd. Zij is de koers kwijt, aldus spr.. of zoals ds A. Bikker uit Amster*™ dam het tijdens de discussie zei: „Alle kerken van de afscheiding prete» deren door de Heilige Geest geleid te zijn. Dat brengt de jeugd in de war Alleen geloof maakt de kerk tot kerk. Aan gebrek aan geloof gaat di f kerk dood." Maar er is geen geloof zonder liefde en wil men van zijn kerk houden dan zal men ook alles omtrent de geschie denis van die kerk moeten kennen. De heer Molenaar wees in zijn referaat daarom op het belang van de kerkge schiedenis, waarbij hij een uiteenzetting gaf over de Reformatie, de Doleantie en de Afscheiding en een kritisch geluid liet horen ten aanzien van de opvattin gen van dr. Kuyper in dezen. Het gebrek aan kerkglijk besef bij de jeugd verweet spr. echter ook voor een belangrijk deel aan de ouderen. Hij trok het ernstig in twyfel of de ouderen nog wel principieel rechtlijnig antwoor den op de vragen van de jongeren. In de ochtendvergadering had de heer 50. de progr; 16 00 Zani s; 22 14 Rel, 23.55 Nws. 7 45—18.15 N- Het verhoor werd in de bibliotheek zusters in het souterrain gehouden. Het is geen prettige zaal, vooral niet op regen achtige ochtenden. Het was er kil; de witgekalkte wanden zagen er oud en kaal uit, ook de ge neeskundige werken langs de wanden hadden geen opwekkende titels. Op de linoleum vloer bedekking viel triest licht door de hoog aange brachte ramen, de stoelen die uit de eetkamer hierheen waren gebracht, waren glibberig en on gemakkelijk en langs de kleine ramen droop ge stadig vocht. Iemand had het licht aangedraaid he' was e*- daardoor niet beter op ge worden. Aan een kleine tafel zat een gezette bejaarde heer, in wie ik geen moeite had de plechtstatige lijkschouwer van het gerecht te herkennen. Hij droeg een lorgnet, dat bevestigd was aan een knoop op zijn brede vest, met een gewichtig zwart lint. Het bestuur zat dicht bij hem op een rij geschaard, sommigen hunner za ten in de jury, wat mij verbaasd zou hebben, als ik niet had geweten hoeveel enigen van hen in de politiek en in ander opzicht in de melk te brokkelen hadden. Corole Letheny was er in een bruine japon van een zachte stof; zij had een groen hoedje op dat diep in haar ogen stond en een grote en kwistig met kralen bestikte tas bij zich die een kleurige vlek vormde in die neutrale, grijze ka mer. Huldah, heel stijf in haar zondagse zwarte zijden japon, zat naast haar Een eindje verder, tussen een groepje jsters is- zat Maida. Haar -mooie gezichtje en de distinctie van iemand v goeden huize die zelfs in de ma in nier waarop zij haar kin omhoog hield te zien |was, deden haar afsteken tegen de anderen, zo- ciDu lx et dat het leek alsof die slechts als omlijsting voor een schilderij dienden. Jim Gainsay stond achter in de zaal met een groepje verslaggevers. Hij keek gerust voor zich uit, ofschoon het een tikje te opzettelijk leek. Zijn ondoorgrondelijke ogen keker, naar niets bepaalds. Maar hem ontging, daar twijfel de ik niet aan, niet het geringste van wat er in de zaal gebeurde. Hij was aantrekkelijk, ver zorgd, jong, sterk, maar ik had wel gewild dat hij niet zo geforceerd minder op zijn hoede was geweest. Natuurlijk waren er dokters van de staf. die met dr. Balman en dr. Hajek praatten. Ik merk te met belangstelling op, dat dr. Hajek een tikje van zijn rode kleur kwijt was. Hij zei niet veel en zijn donkere ogen vlogen in verschillende richtingen de zaal door en rustten af en toe op Corole. Op die rusteloze ogen na, was hij onbewogen en onaandoenlijk als gewoonlijk. waren ook verscheidene politiebeambten, de concierge Higgins. de keukenmeid en een paar nieuwsgierige leerling-verpleegsters, die bij zuster Dottv zaten Deze laatste, die enigszins een onnozele ziel was, vergoot enkele tranen. vermpedelijk om dr. Letheny. En dan was O'Leary daar natuurlijk, grijs en rustig. Hij zat bij de tafel van de gerechtelijke lijkschouwer. Daar dit het eerste en enige verhoor door een lijkschouwer van het gerecht was dat ik ooit had bijgewoond (waarvoor ik eerlijk dankbaar was) kon ik het niet met andere vergelijken en wist ik niet, of de onderstroom van opwinding, het gedempte gefluister, de bleke gezichten, de zenuwachtige beweginkjes en hier en daar snel heen en weer vliegende blikken kenmerkend zijn voor zulke gelegenheden of alleen een eigenaar digheid van dit verhoor waren. Opeens legde de lijkschouwer de stukken neer die hij had zitten bestuderen, nam zijn lorgnet af en begon te spreken. Ik lette niet op hetgeen hij zeide, want tege lijk stond O'Leary stil op en begaf zich naar achter in de zaal. In het voorbijgaan liet hij een opgevouwen stukje papier in mijn schoot vallen. Onder bedekking van mijn brede manchet las ik het korte bericht dat hij erop geschreven had. Ik las het nog eens; ik begreep niet wat het voor zin had, maar natuurlijk was ik bereid, aan het bondige verzoek gevolg te geven. Juist toen ik het papiertje in mijn zak stopte, hoorde ik mijn naam afroepen. Ik stond op en liep naar een stoel toe die de lijkschouwer mij aanwees. Het was niet zo moeilijk als ik gevreesd had dat het zou zijn; ik mocht mijn relaas kort en ronduit vertellen. De enige maal dat ik in de war raakte, was toen ik toekwam aan het inci dent van het aan een pijltje herinnerende werp tuig dat over mijn schouders gesnord was, ter wijl ik daar een ogenblik op het bordes aan de zuidelijke ingang had gestaan. (Wordt vervolgd) G. Landheer uit Oud-Beyerland, die voflln de negende en laatste maal de ouderLe lingenconferentie presideerde, reeds dn betekenis van een versterking van hader kerkelijk besef geaccentueerd. In zijlssa korte openingsrede (tevens afscheidsritoc Gereformeerde gezindte zullen inneme Pi en dat daartoe aan de jongeren eejjen, juist kerkelijk besef zal worden bijgi. 4 bracht. Tijdens de rondvraag werd de verhol A ding tot de Cefa aan de orde gestelpte Enige Amsterdamse predikanten. d®ski kort geleden met een studie over dte gstuk begonnen, zullen op de leverde kritiek op de inhoud kerkelijk weekblad De Wekker en vro4 om hieraan het karakter van een gezin£>a blad te geven, dat dus ook voor de jeulkge acceptabel zal zijn. Ds. G. Bilkes vl^ Amsterdam-Zuid sloot de conferenLj. met een opwekkend woord. In de plaats van de aftredende voo zitter en secretaris werden resp. gekPnt€ zen de heren K. Geleijnse en M. D. StrfSsdi leu. beiden uit Den Haag. De volgende ouderlmgenconferenti»« wordt 25 oktober te Utrecht gehoudei ds. J. H. Velema van Apeldoorn zal d^EBi refereren over: ..Versterking van «rt reformatorisch beginsel". f A De landelijke diakenenconferentie Jhelr 5,ïter wethouder Bakker de orde worden gesteld dot,,.. Bakker van Haarlem. vnJ' Waarom «een subsidie vo<REe; Geref. Soc. Inst. (Van parlementsredictie het 0 Waarom is een verzoek reformeerd Sociaal Instituut (dat ƒ70.000 had ingebracht) o.m. een sub die van 8000 voor het instellen v- een onderzoek op Schouwen en Duit land van de hand gewezen? Deze vraag stelt een aantal leden 4 Eerste Kamer aan minister Van TW Oot ln het voorlopig verslag over de begu»^, ting van maatschappelijk werk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2