■Mi Jlieuwc geihsctft ÜTouranl Onwaardige aanval op de Haagse burgemeester f Prins logeerde op „Frisia State" Doel Eisenhower en Eden: angstsluier wegnemen Toch een ultimatum door Indonesië gesteld DONDERDAG 2 FEBRUARI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Telefoon 31441. Postrekening: 58930 ABONNEMENTEN: 7.- per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zesendertigste jaargang No 10567 /noK Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastict) is gfiebleuen tnyn faerl In tcgljcnspoct* ZIE PAGINA S DERTIEN JAAR OUDE ZAAK OPGERAKELD Jammerlijke „verkiezingsstunt van socialistisch blad? (Van onze redacteuren) "D UIM DERTIEN JAREN na het bange oorlogsjaar 1942 meent het Haagsch Dagblad met een opzienbarende publikatie te moeten komen over de gedragingen van de Haagse burgemeester, mr. F. M. A. Schokking, die in dat jaar als waarnemend burgemeester van Hazerswoude een joods gezin, bestaande uit man, vrouw en kind zou hebben doen laten arresteren. De joodse slachtoffers zouden, na aanvankelijk naar het Oranjehotel in Scheveningen te zijn gebracht, in Duitsland zijn omgekomen. De vrouw en haar kind in een Poolse gaskamer, de man op een onbekende plaats. Deze aantijging van verraad en moord), waarvoor anderen levens lange gevangenisstraf hebben ge kregen, :s een verschrikkelijke daad. Maar het is onverantwoordelijk, en ook onwaardig hierin de eersl burger van Den Haag te betrekken, vooral nu hier van een eenzijdige voorlichting sprake is, welke vol komen in strijd is met de feiten. Een hetze In de gewraakte publikatie, die op tal van punten aanvechtbaar is, werkt de redactie van het socialistische Haagsche Dagblad met gefingeerde namen, welke het verhaal in een waas van geheimzin nigheid hullen. Wanneer men de feiten, zoals de redactie van het Haagsch Dag- Wad deze zijn lezers voorzet, natrekt, dan blijkt er van de beschuldigingen niets over te blijven. Integendeel: de mensen uit Hazerswoude Idle volop in het verzet hebben gezeten en 'een leidende functie in het L.O.-werk (Landelijke organisatie voor onderdui kers) hebben bekleed, zijn vol lof over de houding van burgemeester Schokking, toen hij als waarnemend burgemeester van Hazerswoude optrad, i Het was burgemeester Schokking be- jkend, dat er in Hazerswoude ruim hon derd onderduikers onderdak hadden ge vonden Trouwens, aldus een der oud L.Ó.- iiguren, wanneer er één vreemdeling in Hazerswoude rondloopt, weet een ieder r. Vdit. want iedereen kent iedereen in deze leine gemeenschap. Wat de arrestatie van het joodse gezin •treft, wordt pér tón*»-it ontkend dat bur- eester Schokkirg hier de hand in ge- zou hebben. Van het joodse gezin, onderdak in de buurtschap De Bent lad gevonden, wist niemand iets 1n Ha- terswoude. Vanwaar ze kwamen cn wie Hazerswoude had gestuurd was inbekend. Men moet in die jaren actief het L.O.-werk hebben gezeten, om te .effen, dat juist die L.O.-werkers met en, waarvan zij niets wisten, uiterst ichtig waren. De talrijke slachtof- die door de z.g. onbekende onder- ikers, in handen van de S.D. waren [evallen, vormden op zichzelf al een 'aarsohuwing. Het hoofd van het joodse gezin is verschillende kanten herhaaldelijk ge waarschuwd om toch voorzichtiger te zijn. Hij heeft deze waarschuwing in de wind geslagen. Verschillende malen is de ge waarschuwde man bij de toenmalige ge reformeerde predikant van Hazerswoude geweest. Hij begon met te vragen of de dominee voor hem naar de burgemeester wilde gaan om te vragen of hij vai burgemeester verlof kon krijgen in Ha zerswoude te blijven. Een volgende keer kwam hjj weer bij de predikant om te vragen of zijn koffers al waren aange komen. Een vraag overigens die deze predikant niet kon beantwoorden, omdat hij niets van deze joodse onderduiker afwist. De laatste keer, dat de man zich bij de predikant vervoegde, werd hij nogmaals gewaarschuwd. „Loop vooral in de rich- ring van het kerkhof, want'ga je de an dere kant uit, dan kom je de politieman Koorn tegen". Wachtmeester Koorn Wachtmeester Koorn, in de oorlogsjaren politieman in Hazerswoude en thans amb teloos burger in Waddinxveen, speelt in deze gehele affaire een grote rol. Hij zou de man zijn, die heeft moeten boeten voor de gedragingen van burgemeester Schok- Twee doden in 't verkeer De 30-jarige G. J. Ophuls uit Losser, die vrijdagavond met zijn bromfiets was betrokken bij een Aanrijding op de rijks weg Ensched e-Glanerbrug, i6 giste ren in het ziekenhuis te Enschede over leden. Op de weg van Hengelo naar Olden- zaal botste gisteren een personenauto, be stuurd door de 53-jarige heer E. Gorter, tegen een andere wagen en sloeg ovi kop. De heer Gorter was op slag dood. Hij o.a. directeur van de Kon. Stoom weverij H. ten Cate in Almelo, voorzitter de raad van commissarissen va N.V. Java Textiel te Enschede, commis- van de Amsterdamsche Bank-Incas- sobank en commissaris van verscheidene Twentse textielbedrijven. king. Maar waarom publiceert de redactie van het Haagsch Dagblad niet het dossièr van de heer Koorn, die tijdens de bezet tingsjaren wel een heel slecht figuur heeft geslagen? Waarom niet de overwe gingen bekend gemaakt, op grond waar van deze politieman uit de dienst is ont slagen? Juist deze man heeft mr. Schok king beschuldigd en heeft zich erop be roepen, dat hij van mr. Schokking op dracht heeft gekregen het joodse gezin te arresteren. Kwam hij misschien met deze bewering om zichzelf te ontlasten? Tegenover deze beschuldiging van de gewezen politieman Koorn staan de mede delingen van anderen, die herhaalde ma len door burgemeester Schokking zijn ge waarschuwd, wanneer de Duitsers van plan waren arrestaties te verrichten. Niet éénmaal, maar verschillende keren 4s burgemeester Schokking naar de gerefor meerde, de hervormde predikant of de pastoor van Hazerswoude gegaan om tegen razzia's te waarschuwen. Het was om een ander voorbeeld te noemen hem volkomen bekend, dat er in Hazerswoude. zoals in vele andere ge meenten z.g. noodslachtingen plaats von den, om hierdoor het vlees uit de han den. of juister gezegd uit de magen der Duitsers te houden, maar te doen distri bueren onder de eigen dorpsbewoners. De redactie van het Haagsch Dag blad moet op de hoogte zijn van al deze feiten. Toen ongeveer twee maanden geleden een der redacteu ren zich naar een onzer zegslieden begaf, is hem dit duidelijk onder ogen gebracht. De redactie heeft deze feiten echter willens en wetens verzwegen, omdat ze niet pasten in het kader van de hetze tegen de burgemeester, d'ie al geruime tijd stelselmatig tegen de eerste burger van de Residentie wordt gevoerd. Men is gaan praten met een wegens zijn onjuiste houding tijdens de oorlogsjaren ontslagen politieman, men heeft inlichtin gen pogen te krijgen, van de voormalige politieman Plesier, die na zijn pensione ring correspondent voor het Haagsch Dag blad werd. Maar de mensen die nadruk kelijk gewaarschuwd hebben voor deze Waardig verweer J)E BURGEMEESTER van 's-Gra- venhage deelt ons, naar aan leiding van de publikatie in het Haagsch Dagblad (waarin kritiek wordt geoefend op het optreden van de burgemeester in zijn ambts periode in Hazerswoude) mede, dat provinciale commissies na de be vrijding belast met de zuivering van burgemeesters en de procureur fiscaal van het bijzonder gerechts hof te 's-Gravenhage bekend zijn geweest met het beleid van de bur gemeester ten opzichte van de voor vallen die zich in bedoelde, aan kritiek onderworpen, ambtsperiode hebben voorgedaan. Er zijn geen zuiveringsmaatrege len te zijnen aanzien voorgesteld. In 1946 is zijn benoeming gevolgd tot burgemeester Van Alphen aan den Rijn enrin 1949 tot burgemeester van 's-Gravenhage. Deze ziet geen' aan leiding terug te treden in een be handeling van gebeurtenissen waar van de toedracht bij bovengenoemde instanties ter beoordeling heeft ge legen. publikatie aanvankelijk „had men veel gekker verhaal", aldus onze zegs lieden heeft men niet aan het woord gelaten! Vandaar dat deze hele rel van he cialistische orgaan wel eens zou kunnen gaan werken als een boemerang. Wanneer men vanmorgen zijn oor in de kringen van de gemeentelijke diensten en het po litiekorps te luisteren legde, kon niets dan afkeuring horen. „In de jaren na de bevrijding is er doende gelegenhejd geweest een klacht tegen burgemeester Schokking in te dienen, maar dit heeft men niet ge daan, omdat er geen aanleiding toe stond. Daarom is het onwaardig met publikatie te koipen, die aan alle kanten eenzijdig en daarom onjuist blijkt te zijn", aldus onze zegslieden. (Men zie ook de kanttekening op pagina 2). B. J. Fiedeldv, commodore en mandaut luchtvaartopleidiingen op het vliegveld Eelde, zal 29 februari wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn command overdragen kolonel W. den Toom, commandant de vliegbasis Ypenburg. Eerst eindexamen, dan feest... Slotcommuniqué Washington Waarschuwing aan Rood China WASHINGTON, 1 febr. In Washington is vandaag een merikaans-Brits communiqué uit gegeven, het resultaat van de drie daagse besprekingen tussen Eisen hower, Eden, Dulles en Selwyn Jiloyd. De voornaamste punten uit t communiqué: OOST—WEST uitbarsting van geweld zal door Engeland worden geweerd; h China krijgt ten aanzien Formosa de waarschuwing, zich van >ld te onthoudenalle communistische net geweld of revolutie - activiteit gepaard gaat, zal worden iweerd en de vrije volken zullen wor- geholpen bij hun zelfverdediging, hun hun binnenlandse stabiliteit; letpogingen om oude tegenstellingen te wakkeren zullen worden bestre- rfWeer of geen weer, zomerhitte of zestien graden onder nul, het verkeer moet geregeld worden. haafd, maar zal van tijd tot tijd aar nieuw onderzoek worden onderworpen (concessie aan Engeland dat vrijere del wil alsmede toelating van communis tisch China tot de Verenigde Naties); Engeland heeft er mee ingestemd dat Rood China nog ten minste een jaar bui ten de V.N. blijft. MIDDEN-OOSTEN Op Israël en de Arabische landen wordt een beroep gedaan zich met elkaar verzoenen; Amerika is tegen de legering van een V.N.-strijdmacht in het grensge bied tussen Israël en de Arabische lan den, omdat Russische troepen dan op eer gemakkelijke manier vaste voet zouden krijgen; de gedachte oplossing: Britse troepen op Cyprus en Amerikaanse vloot- eenheden grijpen in als één der partijen tot de aanvail overgaat; herinnerd wordt aan de Brits-Frans-Amerikaanse afspraak van 1950, volgens welke deze landen zich verplichten tussenbeide te komen, als gevaar bestaat dat de tegenwoordige grenzen van Israël worden gewijzigd. De mogelijkheid van deze interventie is in verband met de toestand toegenomen; beide landen steunen het pact van Bag dad; kritiek wordt geleverd op de gevaar lijke communistische wapenleveranties aan landen van het middenoosten. ATOOMENERGIE Beide landen zijn vastbesloten, de c winning van het atoom te maken tot pad naar vreedzame vooruitgang; zij zul len voortgaan met de oprichting met passende waarborgen van een interna tionale organisatie voor de bevordering van het vreedzaam gebruik van atoom energie; Engeland en Amerika verwach ten een nieuw Russisch voorstel tot to tale afschaffing van alle atoomproeven, een voorstel dat niet van de hand kan worden gewezen zonder constructief te genvoorstel; komende proeven zullen zo worden uitgevoerd, dat zij geen gevaar opleveren voor de mensheid. DUITSLAND Duitse hereniging blijft het streven van Londen en Washington; elke aanval op Berlijn zal worden beschouwd als een aanval op het Westen. Het communiqué wordt besloten met de woorden: Gretig zullen w(j (Eisenhower en Eden) elke gelegenheid aangrijpen om de mensheid te bevrijden van de sluier van angst en onveiligheid, waardoor nu hetgeen een glorierijke toekomst kan zijn, wordt verduisterd. (Men zie ook 't Verklaarde Uitzicht). ■v V 'V p;#. V W-* ,fcaf -A Prinses Beatrix heeft gisteravond voor beide radiozenders de volgende toe spraak gehouden: 1-JET is met gevoelens van grote vreug- de,, dat ik mij vandaag door de radio tot U wend lk wil een woord van damik richten tot alien, die aan mij gedacht hebben en van hun goede wensen hebben blijk gegeven. Hetgeen mij het meest getrof fen heeft, is. dat zovelen met mij heb ben meegeleefd. Het is :o vanzelfspre kend voor een jarige zijn dank te be tuigen, dat men de zin ervan vergeet, maar in dit woord „dank" ligt alles opgesloten, wat ik jegens U voel. Ik heb vernomen, dat van vele kanten de wens is opgekomen aan deze dag een wat meer alaemeen feestelijk karakter te geven. Maar u zult begrijpen, dat in verband met het drukke schoolwerk van dit eindexamen-jaar en het bui tengewoon ongunstige jaargetijde, het mij beter leek te wachten tot va mijn examen. Ik hoop dat V binnenkort hier over nadere bijzonderheden kunnen worden meegedeeld. Nederlands protest afgewezen Een' officiële Indonesische woordvoer der te Djakarta heeft volgens Ass. Press medegedeeld, dat de Indonesische rege ring een dinsdag overhandigd Nederlands proleet tegen de niet-toelating van mr. A. in Empel aLs verdediger van de heren Jüngechlager en Schmidt heeft afgewezen. Indonesië protesteert „tegen de manier", waarop de Nederlandse regering de zaak van mr. Van Empel wil „doordrukken" ondanks het feit dat de Indonesische re gering niet bij machte „is" om de weige ring van de rechter te beïnvloeden. Met hoeveel genoegen ik uitzie naar de dag, waarop ik persoonlijk met U in contact kan komen, behoef ik U niet Tenslotte hoop ik, dat U mijn dankbaar heid, welke ik op deze wijze geuit heb, wilt aanvaarden." Met Ameland, dat door de lage waterstand in de Waddenzee en ijsgang weer is geïsoleerd, onderhoudt de luchtmacht sedert dinsdag een ver binding. Twee Domini's van de basis Leeuwarden met post en passa giers over de bevroren Waddenzee op weg naar het eiland. (Luchtopname ANP-foto) Ajo, lekas (Hup. schiet op Deze week aan hun eisen voldoen INDONESIë wil de besprekingen met Nederland nog deze week beëin digen. Aan. de voorzitter van de Nederlandse delegatie is gevraagd de conferentie in Genèw vandaag of uiterlijk morgen te hervatten. Dit ver zoek is gedaan in een aide-memoire, dat de Indonesische zaakgelastigde in Den' Haag, de heer Kwee Dhie Hoo, gistermiddag om vijf uur aan de Ne derlandse regeringscommissaris, mr. N. S. Blom, overhandigde. bandigen. Deze nota heeft betrekking op de toelating van mr. A. C. van Empel als verdediger in het proces-Jungschlager. Inmiddels is gisteren op het Indonesi sche ministerie van buitenlandse zaken in Djakarta verklaard, dat er eem ei gekomen aam de „concessies", die Nederland kunnen worden gedaan. Fr werd aan toegevoegd, dat Nederland op deze wijze geheel verantwoordelijk voor een mislukking van Geneefse conferentie. Hetzelfde werd ook beweerd m de Indonesische nota van zondag j.l. Het ministerie van buitenlandse zaken wacht thans nog het Nederlandse ant woord op deze nota af. Dit antwoord is niet ontvangen, maar wel heeft Ne derland gisteren een andere nota door do waarnemend hoge commissaris in Dja karta, de heer H. Hagenaars, laten Mollet niet welkom in Algerije ALGIERS/PARIJS, 2 februari Als Guy Mollet, de Franse premier, volgende weck met geqpraal Catroux Algerije gaat, om dc generaal te in stalleren als resident-minister, zal bij door de daar wonende Fransen eilthousiast worden begroet. De Franse burgemeester van Algiers heeft reeds laten weten, dat hij Mollet Catroux niet zal begroeten, als zij a: komen. De bladen in Algiers hebben ernstige kritiek geleverd op verschillende delen Mollets programma. Een van de pun ten daarvan Is, dat Mollet aandringt op verkiezingen in de nabije toekomst /ormen van een bestuur, waarmede Frankrijk kan onderhandelen. Volgens het nieuwe ..één college-systeem" zal eind komen aan de verdeling tussen Franse en mohammedaanse kiezers- Fransen en Mohammedanen stemmen nu afzonderlijk voor eigen kandidaten. Gisteren heeft Mollet zijn kabinet aan president Coty voorgesteld. Morgen wordt de eerste kablnetszitting gehouden. Het hoge noorden van Canada geïnvesteerd ten bate van de ontginning en er is zelfs een finn-kilometer lang spoorwegtraject aan- (Van de C.B.S.-corres- pondent) CYRUS EATON één van schien DE eerste van de grote Amerikaanse financiers en industriëlen die voorspelde wat voor mogelijkheden er verscho len lagen in het uitge strekte gebied van Noord- Canada, dat nog niet zo lang geleden werd be schouwd als een woest land, waar niemand kon misch ontwikkeld kon worden. Men beschouwde gelegd door dit c hem als een Utopist dggdromer de ontginning van de erts rijkdommen in dat gebied. „Als ik nu pas' twintig jaar was. zei Eaton, zou ik me niet in de Verenig de Staten vestigen, maar ln Canada. Ik zou in het noorden gaan wonen, om dat daar de toekomst van het land ligt. In Rusland wonen 100-miljoen men sen boven de breedte graad van Edmonton de 5?ste en waarom zou dat in Canada niet moge lijk zijn?" In Noord- begaan- Quebec en Labrador be- bijna onbegrensde bare land. Cj/rus Eaton, in Canada mogeliikheden (n 194S~begon te praten geboren, voorzag echter opwekking vi ertsrijk- met alleen deze ontwikke- elektrische dc hydrc dommen in Labrador, llng: hij hielp Noord-Quebec en Ontario, werkelijk Maar zijn voorspellingen daad- elektriciteit stelt i kocht belangrijke mijn- aldus Eaton, zal Canada in 1950 twee mijn- klin •rden spoedig door de bouwmaatschappijen op In gen het gebied van Un- gava afgezocht en ijzer ertsafzettingen gevonden wan ongekende omvang langs de Un- van onderzoek en exp menten. kunnen b maatschappijen aan provinciale regering ontwikkeling door maken als het nooit heeft gekend, waarbij de econo- rl- mische en demografische de grenzen steeds verder de zullen worden terug- an geschoven. Mr. Utoyo Ramelan, de Indonesische gezant met bijzondere opdracht zou gis teren naar Genève vertrekken. Op het laatste ogenblik heeft hij van deze rei6 moeten afzien wegens „bijzondere om standigheden". Toch naar Genève De Indonesische ambassadeur met bij zondere opdracht, mr. Utoyo Ramelan, vertrok vanmiddag per vliegtuig naar Ge nève om de voorzitter der Indonesische delegatie, mr. Ide Anak Agung Gde Agung op de hoogte te stellen van de gang van zaken in Nederland. Hij zou eerst woens dag zijn vertrokken, doch stelde zijn afreis uit. Vorst neemt langzaam af OP MAANDAG A.S. ELFSTEDENTOCHT De vorst heeft vanmorgen vroeg een hoogtepunt bereikt en neemt thans langzaam af. Op het vliegveld Deelen werd een temperatuur van negentien graden onder nul gemeten, in Den Helder, Ypenburg en Vlissin- gen vroor het vanochtend zeven uur respectievelijk tien, vijftien en der tien graden. Vandaag en vannacht zal minder koude lucht uit het noord-oosten langzaam ons land bin nendringen, wat plaatselijk met lich te sneeuwbuien kan gepaard gaan. Mogelijk wordt maandag de Elfste dentocht gehouden en zaterdag de Elfmerentocht. Na Haarlem heeft nu ook het gemeen tebestuur van Amsterdam besloten steun- trekkenden In verband met de koude een extra-kolentoeslag te geven. De Afsluitdijk is thans weer goed be- reidbaar, zo meldt de A.N.W.B.. die de autobest uuders adviseert de porti©rsloten bij plotseling Invallende vorst met enkele druppels glycerine vochtig te houden, waardoor bevriezing voorkomen wordt. Bevriezen van dieselmotoren kan worden voorkomen door tot maximaal tien procent petroleum door de olie te mengen. Op Schiermonnikoog daalden gisteren twee Domini's en een Piper Cub, die drie passagiers van het eiland haalden en er één brachten. De luchtbrug Amelandvliegbasis Leeu warden werd gisteren door vier Domini's onderhouden. Van de zijde van de Noord zee is het eiland nog geheel ijsvrij. De postboot naar Marken liep vanochtend weer vast. Lopend over het ijs bereikten de passagiers de vaste wal. Een onderlosser, ingeschakeld bij het onder-water baggeren van toekomstige kanalen van de polder oostelijk Flevoland raakte gisteren ln het ijs vast De vijf opvarenden werden met een helicopter van boord gehaald. Doordat drie bagger molens erin slaagden zich te bevrijden, is thans geen materieel van Zuiderzeewer ken meer buiten. Het werk is geheel stil gelegd. In Brlelle en Oostvoorne viel gisteren om vier uur het gas geheel uit. Oorzaak was ijsafzetting tussen de gasfabriek en de gashouder bij Brielle. Eerst tegen de avond was het euvel verholpen. Ook ln Amsterdam was de gasdruk beneden nor maal, maar op dinsdag was de normale af gifte 1.045.000 kubieke meter, of éénvierde meer dan de hoogste afgifte van het vorige Hierbij kwam nog, dat zowel ln IJmuiden als Amsterdam storingen op traden door de hevige koude. verscheidene plaatsen in ons land, in Z.-Limburg, hebben de melk inrichtingen besloten geen melk in flessen af te leveren, daar de flessen ten gevolge van het bevriezen der melk veel vuldig braken. In het Limburgse dorpje Itteren zouden woensdagmiddag alle dieren in verband met het feest van St. Brigida worden ge zegend. De pastoor was echter nauwelijks met de zegening begonnen, toen hij be merkte dat de wijwaterkwast bevroren Elfstedentocht Vóó.r aanstaande maandag zal in geen geval een elfstedentocht kunnen worden gehouden, daar op veel plaatsen zand en klei op het Ijs zijn gewaaid en de be trouwbaarheid op het merengebied te en overlaat. (Zie vervolg pag. 4) Vier werkgeversbonden Prijsstabilisatie, indien mogelijk prijsverlaging HET Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Centraal-Sociaal Werkgevers Verbond, het Katholiek Verbond van Werkgeverever enigingen en het Verbond van Prot. Christelijke Werkgevers in Neder land hebben hun leden opgeroepen medewerking te blijven verlenen aan de politiek van stabilisatie der prijzen en waar mogelijk verlaging daarvan. De beoogde prijsstabllisatiepolitiek zal ter bereiking van de gestelde doeleinden zodanig worden opgevat, dat in 1956 slechts in uitzonderingsgevallen prijsverhoging zal kunnen optreden. Dit betekent echter niet. dat onver, hoopt sterke kostprijsverhogende tenden- zen nimmer in het pryspeil tot uitdruk, king zouden mogen komen. In dat geval dient men echter niet automatisch tot prijsverhoging over te gaan, ook al im bedrijfseconomische redenen motiveerd zijn. maar overleg te plegen et het ministerie van economische zaken. De besturen van de werkgeversbonden jn van oordeel, dat in de afgelopen tien maanden het prijs- en kostenniveau In de hand kon worden gehouden. De industrie heeft ln ruime mate aan het door de mi nister gevolgde beleid medegewerkt, danks het feit dat het afgelopen jaar s ke krachten werkzaam waren die prijs' hoging zouden kunnen veroorzaken prijsverlaging in de weg zouden kunnen Basis- en loonsomheffing Horeca-bedrijven Het bedrijfschap Horeca heeft gisteren besloten de basisheffing voor 1956 vast te stellen op vijftien gulden. De loonsomheffing bedraagt 1,50 gulden per 1000 gulden, indien de loonsom van sn onderneming heeft bedragen van 1000 it en met 5000 gulden. Indien de loonsom meer dan 5000 gul den heeft bedragen, dan wordt over de eerste vijfduizend gulden een bedrag van 1.50 gulden per 1000 gulden geheven en bovendien over de loonsom boven de vijf duizend gulden 4,50 gulden per 1000 gul den tot een maximum van 150 gulden in totaal per onderneming. mers mag geen aanleiding vormen tot ver. hoging van de prijzen, zijn de bonden mét minister Zijlstra van oordeel. HET WEER~ÏN EUROPA Afnemende vorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen veel be wolking, maar geen sneeuw van betekenis. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Aanvankelijk in het zuiden van het land nog plaatselijk strenge, overigens lichte vorst. (Opgemaakt te 11.1$ uur). Zon 8.21—17.32 uur; maan 1.34—10.43 ut Op 3 februari laatste kwartier. HOOGWATER TE SCHEVENINGEN 2 febr. 7.00 v.m. en 7.18 n.m. 8 februari 7.40 v.m., 8.03 njn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1