Leerzame ontwikkelings dag voor bollenkwekers E.H.B.O. kan terugzien op een goed jaar GRAETZ RADIO Zijlkwartier" doet van de eerste wijkwerk orde Mej. Van Mourik nam afscheid van de kleuterschool WONINGRUIL VISSERIJGOLFJES Directie van Beuk (50 jaar) hield receptie RADIO en TELEVISIE NIEUW? LEIDSCHF COURANT 7 WOENSDAG 1 FEBRUARI 1956 NOORDW1IKERHOUT Proefstation is bezig met nieuwe middelen tegen onkruid In hotel Van der Geest te Noordwijkerhout werd gisteren een ontwikke lingsdag gehouden, die was georganiseerd door de tuinbouwvoorlichtings- dienst te Lisse. De belangstellenden zullen er zeker geen spijt van hebben gehad, dat ze deze dag hebben meegemaakt, want hij was niet alleen interessant, maar ook leerrijk. De bijgoed specialist van 'lichtin/gsdien6t, de heer Twisk, deed de irissenteelt en alles wat daarmee band houdt, uit de doeken. De cultuur van dit bolgewas staat in deze omgeving niet zo hoog aangeschreven, omdat deze teelt de kans op kwade grond gering is. Zoals aan het slot van causerie van de heer Twisk bleek, hoeft men hiervoor geen zorgen r te hebben. Als men drie ons brassicol per Rijnlandse Roe drie k vier weken vóór het planten laat infraisen en bepoedert vóór het planten de bollen in de mand ook met dit middel (drie ons per dan heeft men geen last meer ziekte. Ben goede iris moet snel kweken, moet zich lenen om gefc te worden onder warm en kouc moet een geringe vatbaarheid ziekten hebben, moet een niet te sterke bladontwi'kkeling vertonen en een sterk» lange «tengel hebben, moet een bol pro duceren die door een sterke huid is om geven en moet op het water goed open- komen. De heer Twisk belichtte ook het kruisen en zaaien. Er is één soort. di« men op het zand niet goed kan telen Wedgewood. Het sorteren van plantgoed in drie verschillende maten noemde di spreker fout. Plantgoed beneden 4 ciJ bloeit niet en gaat ..strijken". Spr. ad viseerde twee sorteringen: 5—6 cm ei beneden 5 om. Onkruid 's Middags sprak de heer A. de Zoete over de onkruidbestrljding met che mische middelen. Op het proefstation is men druk bezig met proeven op dit ge bied. Dat het onkruid voor de bloem bollencultuur een grote schadepost be tekent. bleek wel uit de mededeling, dat het bollenvak aan de bestrijding per jaar f 8.500.000 uitgeeft. De onkosten liggen tussen tachtig cent en f 2.50 per roe. Er worden hier en daar C.M.U.-middelen toe gepast. Dat is gevaarlijk. Het proefsta tion is druk bezig met de nieuwe, in de handel gebrachte middelen. De heer De Zoete raadde aan. ze niet toe te passen, zolang men niet méér weet dan nu. Dre. Van Nes wees er in een toespraak RHNSBURG Werkplaats ui .gebrand Gistermiddag om half een raakte de I timmermanswerkplaats van de heer i H j van Egmond in lichter laaie. De brand- I weer. die binnen tien minuten aanwezig J was. kon niet verhinderen, dat de werk- plaats en het schuurtje er naast gehee afbrandde. De dichhstbij gelegen woon- huizen, waarvan een een rieten dak had. konden behouden blijven. De inboedel van de heer -Van Egmond kon'door hulpvaar dige handen wooden gered. Ook de brand j blus apparaten van de fabriek van de heei P. Ra'vensbergen hebben niet weinig he* behoud van het. buts bijgedragen. D« j oorzaak van de brand is waarschijnlijk U I wijten aan een te hete kachel. Verzeke ring dekt de schade Agenda Morgenavond om acht uur vergadert ds ARJOS in gebouw Concordia, De heer Gilhuis zal spreken over de Schoolstrijd. De Jonge Kerk. afd. .zuid, vergaderl morgenavond om acht uur in de pastorie aan de Hofstraat. Burgerlijke stand Geboren: Jacobus, zoon van P. Heems kerk en D. van Beek, Dubbelebuurt 47; j Albertus, zoon van A. Heemskerk en J. Wassenburg. Spinozalaan 21 H1LLEGOM Teievisie-uizeiwiir.g Ter gelegenheid van de achttiende v jaardag van prinses Beatrix hebben de vier grote omroepverenigingen gister avond uit de grote zaal van Treslong eer goed geslaagde televisleüitzending gege- In de zaal stond ook een televisie toestel opgesteld, zodat men hier kon vol gen welk beeld de lucht inging. Aan het programma werkten mee The Ramblers, de zangeres France Cléry, The Kings Bro thers, drie jeugdige Engelse televisiester ren; Rob van Rijn met pantomime Frans Rafels Spaans danstrlo. De hoofd moot van het programma was een wed strijd in handigheid en intelligentie sen zes jongens en zes meisjes, die net achttien waren geworden. Mejuffrouw Leny Aarts uit Leeuwarden won de hoofd prijs, een fiets. Sjoerd de Vrij en Tanjc hebben hier iets heel aardigs van weten te maken. Na de pauze kwam Lou Bandy aan bod met een praatje en een liedje. Bovendien zong de tenor van de opera te Milaan, Nino Adami. Uniformen voor B.B. Alle nog niet geüniformeerde B.B.'ers Hillegom zullen vrijdag 3 februari een niform ontvangen. De uitreiking ge schiedt in het schoollokaal naast Open bare Werken aan de Jhr. Mockkade tussen kwart over zeven en half tien 's avonds. Als ieder op de vastgestelde tijd komt, kan de uitreiking vlot verlopen. op. dat de economie een golfbeweging is. Sprekende over de rentabiliteit van de boilenbedrijven zei hij, dat twee technisch gelijkwaardige bedrijven vaak sterk ver schillende resultaten boeken. Wanneer men een crisis wil bestrijden, moet men daaraan denken in een tijd van hoogcon junctuur. Dé steeds stijgende onkosten post moet gedrukt worden. Werken de bedrijven wel efficiënt? Men doe geen on verantwoorde Investeringen. Een goede boekhouding noemde spr. onmisbaar. „Uw boekhouding kan het geweten van uw bedrijf zijn". Een levendige rondvraag besloot deze dag. In zaal Brama heeft de E.H.B.O. gisteravond haar achttiende jaarverga dering gehouden. Voorzitter P. Barnhoorn verwelkomde in het bijzonder dokter Van Praag en diens echtgenote, afgevaardigden uit Noordwijk en Voorhout en het muziekgezelschap De Notenzaaiers. Hij dankte Jan Bons Jr hartelijk voor de ontspanningsmuziek. Noordwijkerhout mag trots zijn op deze vereniging aldus spr., 1955 is een goed jaar geweest. Hij wenste alle leerlingen veel succes bij het volgen van de cursus. Önder leiding van de heer v. d. Meu len brachten de Notenzaaiers enige num ten gehore. In zijn jaarverslag ver- klaarde secretaris S. Verdegaal. dat d< E.H.B.O., vooral óp praktisch gebied, goer werk heeft verricht. Twee maal is eer gewonnen bii wedstrijden, zodat de vereniging een fraaie wisselbeker rijker erd. Tn het voorjaar komt er weer ei edstriid, georganiseerd door NonrdwH Op de Oranjefeesten en bij het verrii^f an de Ronde van St. Bavo toonden de den hun vakkennis. Niettegenstaande de hoge uitgaven koi penningmeester J. Bons een batie saldo f 335.23 melden. De controlecommts- heéft de boeken in orde bevonden Aftredend waren van het bestuur de he ;n C. J. J. Keizer. J. Bons en R. Ver- egaal, van wie de twee laatstgenoemde" erkiesbaar waren. In de plaats van dr eer Keizer werd gekozen de heer Wn"- lerdam. Mejuffrouw Van Schle en de eer Warmerdam werden in de kasenn- olerommissie benoemd In de rondvraag- ward d° vraa* hehan- »ld van de algeme.ne bord waarvan een grote advertentie elders in dit blad voorkomt is te Rynsburg verkrijgbaar bij j. H. B. BERKEMEIER VLIET Z.Z. 1 TELEF. 2406 (Advert De ijsclub RIJNSBURG roept gegadigden op voor de op de baan. irenlei Noord'vhk»r •rderheid i hier SRSSENHEIM Excelsior wint veld De Christelijke mohda'ccordeonverervl- ging Excelsior bezit niet alleen bekend heid in eigen dorp. want de muzikanten geven verscheidene ker,en in het winter seizoen hun vrolijke klanken buiten d< plaatselijke grenzen ten beste. Zo is Excelsior op 18 januari naar df Dr. mr. W. v. d. Bergh-stichting te Noord- wijk Binnen geweest om een muziek-, zang- en toneelavond te geven. Door dit geslaagde optreden gesterkt trekken d< excelsior-mensen op 3 februari naar he Rotterdams Zeehospitium te Katwijk aar Zee. In de Kaag laten zij zich ook nog horen. Op 5 en 6 maart zal dan weer de grote jaarlijkse uitvoering volgen me' een groot muziekrepertoire en de opvoe ring van het stuk ..De nieuwe veearts" In de week van 12 tot 17 maart houdt Ex celsior een grote papierinzameling vooi OEGSTGEEST Geslaagde feestavond op Endegeest Ondanks de felle koude was de re creatiezaal van Endegeést gisteravond uitstekend bezet. Dank zij het optreder i diverse radio-artisten is het ook eer slaagde avond geworden. De voorzlttei der O.V., de heer N van Weizen, heette aanwezigen hartelijk welkom. In kort speechje herinnerde hij aan januari .938 en de tijd van de overheersing. Mei iloot het ernstige gedeelte met het zin ;en van het Wilhelmus. Hierna kwamen de artisten aan bod, allereerst Jan Oradi, die met zijn imitaties en conferences veel is had. Ook het bekende accordeon- de Pico's werd gewaardeerd. De il lusionisten De Stefani's, Wim Soholten id van Veen aan de piano werden een dankbaar applaus beloond. VOORSCHOTEN '.ag De tweede a >rzitter van de bond Vergadering mannenvereniging Morgenavond om acht uur vergadert de Geref. mannenvereniging „Dr. A. Kuy- in de consistoriekamer van de Geref kerk. De heer Th. Ravensbergen zal een inleiding houden over Calvijn. LEIDERDORP Bes.uur wil in tweede hellt van mei liefhebberijten'.oonstelling houden De buurt- en speeltuinvereniging „Zijl- kwartier" is in het ZUIkwartier van Lel- ierdorp het samenbindende orgaan. Van- Bit deze vereniging worden regelmatig Ictivitelten ontwikkeld, waarbij nu eens Ie kinderen, dan weer de volwassenen in ook wel kinderen en volwassenen te- iamen worden betrokken. De vereniging «al in de toekomst nog wel meer van zich locn horen, als deze nieuwe wijk van let dorp meer mogelijkheden daartoe iledt. De januari-edltie van het maandblad fan „Zijlkwartier" kondigt weer nieuwe Werkzaamheden aan. Zo heeft het bestuur foor 18 februari een contactavond vast- lesteld. waarop een „zeer gevarieerd" irogramma wordt uitgevoerd Op veler -Jérzoek mogen enkele grotere meisjes. lie meedoen op de kindermiddag ln mei. 'P deze avond iets van hun kunnen laten jien. Als er voldoende belangstelling voor Lfcl aat> zullen °°k de spelen mastklim- t «en en trek aan de bel worden beoefend. Er zal een jury zijn, die over de,' nodige prijzen beschikt. Er zijn ook in het Zijlkwartier genoeg bewoners, die er een liefhebberij op na houden. Fotograferen, tekenen, schilde ren, knutselen en verzamelen zijn zo de belangrijkste hobby's.. Het bestuur wil nu in de tweede helft van mei een liefheb berijtentoonstelling houden. Er zal een jury worden gevormd om de inzendingen te beoordelen, en dat betekent, dat er oók prijzen zijn. Men stelt zich voor, de tentoonstelling in vier groepen onder te brengen, te weten voor dames, voor heren en voor jongens en meisjes tot 21 Jaar. Tegelijkertijd wil het damescomité een bazar houden, die vooral een selectie handwerken te zien zal geven. Zo weet het bestuur van „Zijlkwartier" wat het in de komende maanden te doen heeft: Als de leden nu wat meewerken, zal het de bestuursleden allicht wat ge makkelijker vallen. ZIJ hebben daar recht op; zij doen in deze nog niet geconsoli- leerde buurt van Leiderdorp wijkwerk Als dank voor het vele werk. dat dok ter Van Praak, ondanks zijn drukke prak tijd, voor de vereniging verricht. bno;l de voorzitter hem een aansteker en een fraaie sigarettendoos aan. De arts dankte hiervoor hartelijk en verklaarde het werk in de streek zeer prettig te vinden. Hm hooote oo een nog steviger worden van de band tussen hem en de F. H.B O In d" pauze werd een verloting gehouden. VOORHOUT Verbreding van de Leidsevaartweg Het is thans zichtbaar, dat met de ver breding van de Leidsevaartweg spoedig een aanvang zal worden gemaakt. In de landerijen van de aangelanden zijn mo menteel reeds de palen uitgezet, welke breedte de weg en het fietspad zullen krijgen. Waren de besprekingen in instantie van dien aard, dat men nog niet wist -welke afscheiding zou ;ewend. het is. nu wel zek< tieuwe sloot zal worden gegraven. On- oorziene omstandigheden voorhebouden al deze vrog. welke een verbinding is an de Rijksstraatweg Den Haae— Am- lerdam door Voorhout raar de badplaats foordwiik. nns vóór het aanstaande bad seizoen eereed zijn. Ontspanningsavond N.C.R.V. In de grote zaal van het parochiehuis zal vrijdag a s. een N.C.R.V.-ontspaonlngs- avond worden gehouden. Medewo'kenden zijn Wessel Dekker met „Estrallta" en Henk Dorel. Ook staan er diverse gezel schapsspelen op het programma. Er zal een aardige raadselfilm worden vertoond, waarbij enkele prijzen gewonnen kunnen worden. Daar de N.C.R.V. in Voorhout een dergel'Y° avond nog niet heeft ge organiseerd. zal dit uiteraard wel belang stelling trekken. Jaarvergadering C.H. Unie Morgenavond om acht uur zal in het gebouw der Chr. school de jaarvergade ring van de afdeling der C.H. Unie wor den gehouden. De groslijst voor de a.s Kamerverkiezingen komt o.a. ter tafel. De tien miljoen dollar of 38 miljoen gulden, die Japan betalen zal aan de 110.000 burger-geïnterneerden in de Japanse kampen in Nederlands-Indië zul len worden uitbetaald in vijf jaarlijkse termiinen. Het geld dient niet tot schade vergoeding, doch wordt beschouwd al6 een smartegeld. De in de kampen geleden smart w^rdt dus gewaardeerd op zeven en twintig en een halve cent per dag, waarvan er jaar lijks vijf en een halve cent per persoon en per dag wordt betaald. Gisteren nam mej. Van Mourik afscheid van de kleuterschool te Kat wijk aan den Rijn, waaraan ze 38 jaar onderwijzeres was. Op de foto mej. Van Mourik tijdens het uitspreken van haar dankwoord. Foto D. Kruyt Nieuws van en voor Katweb Bond van zeevarenden ver.oonde vissenjiilm bij he*! onafhankelijk verbond bedrijfsorganisaties aangesloten Bond Zeevarenden hield gisteravond ln de Uni- een bijeenkomst voorzitter van de landelijke crganl- de heer J. de Koning, gaf een toe lichting op de film ..Op hoop van zegen" :ou worden vertoond. Hij zei o.m. dat de IJmuidense reders het in dezelfde Bestuur Ver. v. Diabetici krijgt vertrouwen een buitengewone vergadering var de Nederlandse vereniging van suikerzie ken hebben 51 van de 56 afdelingen, die de 144 stemmen vertegenwoordl- t 127 stemmen vóór. 6 sten i 3 onthoudingen een motie genomen, waarin een onbeperkt vertrou- ln het hoofdbestuur werd aangeno Aldus deelt men ons van de zijdi vereniging mede De vertegenwoor digers van de afdelingen Delft en Gortn- die beide tegen de motie hadden gestemd, verlieten hierop de zaal rop werd met algemene stemmi oorstel van de raad van bijstai htigd, het bestuur van de afdell Den Haag ongevraagd ontslag te verl voorzitter van de afdeling Den Haag, die tevens lid was van de an bijstand, is in deze hoedanigheid Een voorstel van de afdeling Haarlem de verenigingsraad een uitspraak te laten doen over de besteding van de opbreng; van het garantiézegel had tot gevolg dal met algemene stemmen werd besloten di gelden te blijven bestemmen voor he verenigingswerk zoals dat tot nu toe ge bruikelijk is geweest. Met algemene stemmen Is besloten de ingestelde commissie van financiën een uitgebreid onderzoek te laten instellen naar het doorberekenen van kosten door de vereniging aan de stichting Bouw- exploitatiefonds fkindaruitzending). Jungschlager 2 jaar in arrest Geheel onverwacht is gasteren op de 57e zitting in de zaak-Jungschlager de ge tuige a charge Masarijk Telehala ge hoord. Hij z.ftide de kroongetuigen Ma- Tomasoa goed te kennen uit de KNIL-tijd en beiden ongeschikt te ach- illegaal werk. Getuige, die zelf daarmee hekend was uit de tijd van de Japanse bezetting, zei, dat daarvoor her- intelligentie nodig waren. Hierop merkten de kroongetuigen onder andere op. dat beklaagde de hersena vormde er dat zij maar loopjongens waren. Voorts werd on deze zitting onder meei ?t resultaat van het onderzoek naar de financiële bescheiden van de voormalige Nederlandse mil'' 'aire missie besproke.i Volgens kroongetuige Amiruddin zou ln boeken geknoeid zijn ten behoeve van illegale fondsen. Majoor Van Tuin, eer- ijds hoofd van de administratie van de missie, zeide. dat hij de bescheiden ge heel ln de orde had afgesloten. De heer Jungschlager is gisteren 52 jaar geworden cn zit thans 2 jaar en 1 dag in arrest. richting willen sturen als de film geeft. Nog nimmer is een staking als deze gevoerd. Wij zijn geen onderkruipe: maar wij vissers zijn werkelijk niet me van plan om op hoop van zegen te gaan varen. Men wil het oude systeem van Kniertje weer invoeren en dat gaat niet meer, zo riep de voorzitter uit. De heer De Koning merkte od dat het bekend is. dat de V.E.M. de vissers zelfs via haar kantoor aan de Ned Droogdok Maatschappij wil uitlenen. Waneer de zaak echter zou worden opgeheven wor den de reders hiervan de duDe. Daaraan zijn zij dan zelf schuldig. Het bedrijf is reeds voor de helft ontvolkt. Nadat de spreker nog had opgemerkt, dat de rederij Meerburg met haar be manning een overeenkomst probeert te sluiten, werd de film vertoond. Ouderavond zondagsschool Gisteren werd in de Kapel van de Ned. Hervormde Gemeente een ouderavond van de zondagsschool Het Mosterdzaadje ge houden. De voorzitter, de heer G. Vooijs, opende de avond. Hij heette in het bij zonder ds. J. H. Grolle uit Utrecht wei- Deze predikant in algémene dienst vooi het werk in Israël sprak over het onder richt aan de kinderen op de zondagsschool en thuis. Hij vertoonde fraai gekleurde lichtbeelden, waarbij hij vele wetens waardigheden over het land Israël ver telde. Het zondagsschoolkoortje onder leiding van de heer D. van der Plas zorgde door het zingen van enkele liederen voor de nodige afwisseling. Chr. kruideniers bijeen Onder voorzitterschap van de heer Jac. van der Plas zijn gisteren de iedep van de Chr. kruadeniersbond in Casa Cara bijeen geweest. De heer Jac. van Duyn sprak over „Enige opmerkingen over ons wenk". Na enige discussie werd een sni'iieregeling vastgesteld. Telkens zal derde deel van de kruideniers ddt sei- i met vakantie gaan. De regeling wondt nog ter goedkeuring naar het ge meentebestuur gezonden. Hoog eh laag water Donderdag 2 februari: hoog water 7.18 i 19.36 uur. laag water 2.56 en 15.21. uur. KATWIJK AAN DEN RIJN Het nieuwe hoofd, mej. Wiezsma. werd hartelijk welkom geheten school te Katwijk aan den Rijn, zich in de harten der dorpsbewoners een grote plaats heeft veroverd, is gisteren bij haar afscheid van de school wel overduidelijk gebleken. Gistermorgen had mej. Van Mourik in officiële kring afscheid genomen. Gistermiddag kon „iedereen" haar de hand druk ken. Naarmate de tijd bij het afscheid verstreek werden meer bloemen en meer cadeaus waaronder een gouden horloge en een fraai theemeubel met grote fruitmand van de vele oud-leerlingen de school binnen gebracht. Bij het officiële afscheid waren aa zig de burgemeester, mr. W. J. Woldringh der Hoop. en zijn echtgenote, de ge meentesecretaris. de heer D. C. O. I hoven, eveneens vergezeld van zijn echt te. de inspecteur van de volksgezond heid in Zuid-Holland, de heer A. in Veld. vroeger schoolarts, voorts de hui dige schoolarts, dokter Vermet uit Voor schoten, mevr. Grimb«rgen. de pred'kan- A. Makkenze en H de Valk. de hoof. vpn scholen, de heren M M. Vöge V van Veen. en vele anderen Bij Van Mourik zaten achter de tafel r 'entier-de Nie. die 38 jaar gejeden hoofd van de kleuterschool was. e •olrster van mei. Van Mourik. Mourik 38 Jai r de toewijding e (Advertentie) lAARVERCADERINC DER CHR. WIJKVERPLEGING Katwijk. Valkenburg aangesloten by Oranje Groene Kruis en opening Consultatie Bureau Katwijk aan den Rijn, in het gebouw Jongelingsvereni ging, RUnstraat 37 te Katwijk aan den RÜn op 3 februari 1956 n.m. 8 uur. RUILEN WOONHUIS MET STAL a. d. Sluisweg 64 te Katwijk a. Zee. voor DEGELIJK WOONHUIS eveneens te Kat wijk aan Zee. Inlichtingen Sluisweg 64. John van Kesteren en Louise Rouner De Ned. tenorzanger John van Keste- ?n, die thans al6 gast optreedt bij de Berliner Staatsoper in de Mozart-opera's ,Don Giovanni" en „Die Entführung aus dem Serail", heeft zich in Wenen ver loofd met de Amerikaanse zangeres en televisie-actrice Louise Rouner uit New York-Brooklyn. In April zal in Den Haag het huwelijk worden voltrokken. NOOR DW11K Feestavond Oranjevereniging Dinsdagmarkt De markt van gisteren werd bezocht door de IJM 129, die behalve 80 kisten schelvis 25 ;ul en kool. 30 radio. 20 wij ting, 30 varia en 330 stijve kabeljauwen aanvoerde. De SCH 153 had 350 ki schelvis. 15 gestripte wijting. 65 dichte wijting, 30 kolen, 10 haring. 15 gul, 150 ijs- en 420 stijve kabeljauwen. Zeven log gers hadden bovendien 6000 kilo tongen. 275 kisten schol, 15 tart>ot, 25 varia en 70 stuks stijve kabeljauwen voor deze dins dagmarkt 2 export werden ae kabeljauwen afgenomen en de regels grote deden 72 tot f 64. terwijl de kleine voor f 37 tot g gingen en de kisten grote 74 tot 77 gelden, met 78 voor de kleine soorten Grove schol noteerde voor d« Engelse markt 23 tot 27 en de zet- schollen haalden f 45 tot ff 51. terwijl van 42 tot 48 opbrachten. Grote schelvis is voor 54 tot 57 gegaan en de grootmiddel maakte 50 f 49. Grote tongen gingen naar zuidelij- gewesten en maakten 3.15 to' f 2.90, terwijl de grootmiddel 2.90 tol f 2.75 haalde en er voor de kleinmldde1 tussen de 3.10 en de 3.20 werd be taald. De enen haalden f 3.60 tot f 3.8P 1 do slips noteerden 3.40 k f 3.50. Binnenlandse markt De binnenlandse handel nam de grote gullen voor haar rekening en betaalde 37 voor: de middelgul deed 37 tot 34 en voor de torretjes is 27 ,d. Schol II bleef eveneens binnens lands en haalde 40 tot 44. terwijl de drietjes eveneens veel duurder van de hand gingen dan de grotere soorten voor Engeland en 30 tot 40 noteerden. Kleinmiddelschelvis haalde 45 tot 34 de pennen maakten 42 tot 33. met 33 tot 36 voor de braadjes en 67 voor de koolvis. WUtlng maakte 23 a 30 en radio 27 per Vandaag de SCH 171 De SCH 171 verscheen vanmorgen aan e markt een dag te laat. Het schip Nu zou dat in Scheveningen zelf geen verbazing hebben gewekt, maar IJmuiden ook al onbereikbaar is bij 90 palm bij oostenwind zal de Scheveninge: wel even verbaasd hebben. De logger voerde 100 kisten haring en 100 vis Verder verschenen de ..Antje" met 210 kisten, plus 150 stijve, de HD 87 en de HD 79. De SCH 54 werd verwacht mei 350 kisten schelvis, 150 gul en 100 stijve. Sloep op drift De KW 123 Robert William heeft een onbemande sloep ongepikt en meegeno men voor de IJmuidense strandvonderij. In en uit Binnengekomen: KW 76, 14, 27, 72. 12, 62. Vertrokken: KW 166. 101, 65. 105, 57, 108, 175, 147, 5. 24. 125, 6, 128, 27. 88. 127, 210. 98. 12 en 36. Rapport van atoomcommissie Van H-bom tot energie voor de vrede De Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft gisteren in h. v 19de ha1 Jaarlijkse rapport gemeld, dat haar pro gramma zeer is uitgebreid en er op is genchl, de dodelijke waterstofbom aan wenden voor de opwekking van ener- i voor vreedzame doeleinden. Er zulien echter nog vele jaren nodig zijn voor mert alle met dit doel samenhangende proble- ien heeft opgelost, aldus het rapport. Het programma om methoden te be proeven voor kernreacties bij tempera turen zoals die op de zon bestaan, ver keert nog in het eerste stadium. Boerderybrand in Oudega In de buurtschap Brégeham, bij Drachten, is maandag de boerderij van O. Po6tma af gebrand. Slechts de veestapel kon worden gered. Oorzaak was een schoorsteenbrand Ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Beatrix organiseerde de Oranje vereniging te Noordwijk aan Zee een feestavond In het Lido-theater. De voor- :itter, de heer S. Pasma, herinnerde In zyn openingswoord aan de grote spanning waarin "Nederland verkeerde 18 jaar ge leden en aan de feestvreugde, toen bekend werd, dat het voortbestaan van da Oranjedynastie was verzekerd. Hij schetste de levensloop van de prinsesien stelde voor. Haar een tele gram van hulde te zenden, wat met applaus door de vergadering werd goedgekeurd. De muziekvereniging „De Echo der duinen" begeleidde de samenzang van se coupletten van het volkslied, waar- enkele marsen ten gehore werden ge bracht. Vervolgens werden enkele films vertoond over het leven van de prinses sen en een kleurenfilm van een bloemen corso ln Amerika. Het verdere deel van de avond werd verzorgd door een aantal Noordwijkse kleinkunstenaars onder regie van de hei G. Crama. Arie Westgeest kreeg met zij conference de lachers op zijn hand. de straatzangers oogstten veel applaus en de Waco's demonstreerden acrobatische toe ren. Veel succes hadden ook de Kotchi die een goede parodie gaven op een t kend mondharmonicatrio Na de pauze traden onder meer on ..De Duinkneuters" onder leiding van Thomat van de Schapedel. welk ensemble popu laire wijsjes ten gehore bracht. Een ge animeerde verloting was het slot van deze door de Oranjevereniging voortref felijk opgezette avond. 's Middags was er een kindervoorstel ling. Aischeid bij de politie Gistermiddag nam mevr. M. Vink— Noordermeer van de Noordwijkse politie officieel afscheid; aan dit korps was zij in een administratieve functie sinds juli 1945 verbonden. Hoofdinspecteur A. N. Merkelbach dankte haar voor de wijze waarop zij haar iak had vervuld. Al is de reden, waarom de dienst wordt vprlaten. een vreugde volle (huwelijk), toch betreuren we alle maal uw heengaan, zei HU- Namens het korps bood de heer Merkel bach een ingelijste foto van een duin landschap aan. Mej. J. v. d. Deyl dankte in een op rijm gestelde toespraak haar medewerkster voor de hulpvaardigheid en collegialiteit er. bood een plant aan. Er waren ook bloemen van de politie-sportvereniging en hartelijke woorden van de voorzitter. Voor het associatiediploma boekhouden slaagde mej. A. Weber alhier. Schietvereniging „Biyft voor 't land" De wisselmedailles werden gewonnen door: D. A. Liischen met 43 pnt. in de le klasse, W. v. Bohemen met 47 pnt. in de 2e klasse en N. J. Caspers met 38 pnt. in de 3e klasse. Op 10 febr. wordt een kop pelwedstrijd gehouden. trachting, waarmee mei. Van Mourik haar werk deed. Burgemeester mr. Woldringh van der Hoop voerde .vervolgens het woord. Hij had het over de belangstelling van het werk onder de kleuters, die later toch m de maatschappij worden opgenomen. En herinnerde aan de toestand in het oude schoolgebouw. „Het gemeentebestuur ziet U met spijt vertrekken", zei de burge meester. De burgemeester bood mede na mens zijn echtgenote een persoonlijk ge- Er werd verder nog gesproken door de heer A. in 't Veld en door dokter Vermet. Beiden wezen erop. hoe zij bij de uitoefe ning van hun functie van schoolarts pret tig met mej. Van Mourik hadden samen gewerkt. Over prettige samenwerking met de scheldende onderwijzeres werd ook ge sproken door de heer Boekhoven. De heer W. van Veen en de predikanten Makkenze en De Valk spraken er hun vreugde over uit. dat mej. Van Mourik de kleine kin deren steeds had mogen wijzen op de goede Herder. Ook spraken nog mej. De Rave uit Lelden, mevr. Parmentier en :n zuster van mej. Van Mourik. Sfroom In deze bijeenkomst werd het nieuwe hoofd. mej. Wiersma begroet door de pre sidente van de commissie van toezicht. Stuiver. Mej. Wiersma werd even welkom geheten door mej. Van Mou rik. De toegesprokene bedankté belde 'preeksters. Tenslotte dankte mej. Van Mourik alle spreeksters en sprekers voor haar toegezwaaide lof en de vriende lijke woorden. Gistermiddag zat mej. Van Mourik weer achter de tafel in de haar zo vertrouwde speelzaal van de kleuterschool. Nu kwa- ouders en oud-leerlingen haar de hand drukken. Een schier eindeloze stroom inwoners van Katwijk aan den Rijn maakte van deze gelegenheid om af scheid te nemen gebruik. Reeds enige tijd geleden was uit de id-Ieerlingen een comité gevormd, dat ch ten doel stelde mej. Van Mourik bij haar afscheid een geschenk aan te bie- Dit comité bood gistermiddag onder leiding van de heer P. Wassenaar mej. Van Mourik de reeds genoemde geschen- De heer Wassenaar sprak de oud-onderwijzeres toe. Hoe we getekend hebben en wat we speelden weten we niet zei hij. Maar ons is bijgebleven hoe U ons vertelde van de Heiland. Daar danken wij U hartelijk voor U kunt met blijmoedigheid op Uw werk in Katwijk terugzien. Spreker bracht ook nog dank aan alle dorpsgenoten en oud-leerlingen, die het mogelijk hadden gemaakt, ge schenken te kunnen aanbieden. Mej. Van Mourik was door alle huide en getoonde waardering kennelijk ont roerd. Jubilaressen Een tweetal bekende zusters uit „Huize Cal'lao" zal vrijdag jubileren. Zueter N4- varda viert haar zilveren klooster jubi leum. Ai enkele Jaren verricht zij 'het werk van ziekenverpleging in dienst van het Wit Gele Kruis, al6 opvolgster van zuster Theodora. Ook viert zuster FeH- ■•issima haar zilveren klooster jubileum. Zij is hoofd van de R.K. kleuterschool. Vrijdagmiddag tussen kwart voor twee *n half drie is er gelegenheid tot geluk- Schorsenerenveillng Zoals ieder Jaar hield de groenfenvei- lingsvereniging „Katwijk en omstreken" ook gisteren een special^ schoreeneren- veilinig. Er werd 16.000 kg aangevoerd. De prijzen waren als volgt: eerste soort 53 tot 57 per 100 kg, tweede soort 24 tot derde soort 7 tot 12. In Noordwljks Hof van Holland recipi eerde gistermiddag de firma Beuk, in verband met het 50-jarig bestaan van haar vervoersbedrijf, dat in 1906 door wijlen de heer L. Beuk werd begonnen met een deftige victoria en een-fier paard en dat in het komende seizoen onder de directie van de heren A. J. Beuk, C. J. Beuk en L. J. Beuk de dertigste moderne wagen in gebruik zal nemen. Waarmee dan de to tale capaciteit zal zijn gestegen van twee plaatsen tot duizend. Men kreeg er na de victoria een lan dauer bij, zelfs bracht Beuk bruidsparen met arresleden over besneeuwde straten naar het gemeentehuis. Met pony- en bokkewagen werden op zomerse dagen Jeugdige badgasten de boulevards op- en afgereden. In 1919 ronkten de eerste automobielen Beuks garage binnen. Een jaar daarvoor was men zich op het toer- bedrijf gaan toeleggen met een jan ple zier. Geleidelijk aan breidde het wagen park zich uit Vijftig jaar leidde de firma een degelijk bestaan. Zo kon het bedrijf zijn wagens behalve langs de binnenlandse ook langs buitenlandse wegen sturen. Beuk heeft In de loop der jaren vele relaties gekre gen. Er kwamen gistermiddag zeer velen de directie gelukwensen aanbieden In het Hof van Holland, waar een strijkje ruiste en waar zoveel en zo kostbare bloemen stonden, dat men zich ln een bloeiende tuin waande. Advertentie Stoei De ..Nieuwe n 't gezin Leidscbe" ei Fa. A. G. van ASTEN'S ZONEN Mr. dr. E. P. Verkerk biedt hier de heer L. J. Beuk zijn gelukwensen aan met het 50-jarig bestaan van het vervoersbedrijf, waarvan de heer L. J. Beuk één der directeuren is. Mr. dr. Verkerk vertegenwoordigde de federatie van Ned. organisaties voor het personenvervoer, waarvan hij voorzitter is. Verder van rechts naar links mevr. D. Beuk-Paridon, de heer C. JBeuk, mevr. J. Beuk-Meyer, weduwe van de oprichter van de firma en de heer en mevrouw A. J. Beuk. Foto N. van der Horst

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7