n Décor voor feestelijk zwart fluweel 0, I Pikant en zoet MISSCHIEN HEBT U HET NIET NODIG! Norman Hartnell nieuwe vormen BRIL OM TE ZIEN EN TE HOREN -Alleen maar een overpeinzing- NIEUWE LEIDSCHE COURANT HOUTEN KRUKJES EN SCHRAGEN: MODE-ONTWERPSTERS IN SPE ZIJN DRUK DOENDE VOOR EEN EIGEN MODESHOW „Er moet papier onder," zegt Jori, met een speld tussen haar lippen. „Die rok staat zo niet wijd genoeg uit". Haar vingers frutselen en plooien het stijve witte papier tot wat men een petticoat zou kunnen noemen en met vlugge be wegingen speldt ze die rok vast op de nylon jupon van haar levende model. Soepel valt het zwart fluwelen cocktailjurkje over het papieren ondergrondje, roerloos staat Liesbeth te wachten tot de fotograaf het plaatje gemaakt heeft en de entourage van dit alles zou de weelderige paskamer kunnen zijn van een hyper-duur modehuis, inplaats van een gewoon „8chool"-lokaal. opvallend acc 0 Het is misschien niet aanbevelenswaard het gerecht en liet dessert dat wy hier laten volgen, in één maaltijd op te dienen, want de schotels zvju nogal „machtig". Voor een koolschotcl niet puree en kaas heeft u nodig V/t kg savoyekool, 1 kg aardappelen, 200 gr. kaas, melk, boter, zout en paneer- 0 Maak de kool schoon en snipper ze fijn, kook ze met zeer weinig water gaar. Kook de aardappelen eveneens gaar en laak e melk en l.o ljjke puree van. Sngd de kaas in blok. roer deze door de kool en doe het over een vuurvaste schaal. Bedek de kool r puree, strooi hierop wat paneermeel plaats er enkele klontjes boter op. Sell de schotel gedurende 10 min. in een h 0 De ingrediënten voor het dessert, i vruchtcnsla, zijn8 boudoir biscuits plakjes overgebleven cake, y2 1 vanillei een klein blikje aardbeien op sap, pakje gelatinepudding (aardbeien of frt bozensmaak) of wat blaadjes gelatine, s ker, en desgewenst een achtste liter si irdbei i het e rake of de biscuits i en overgiet ze m« t het blikje. Ve i de gelat schijnlek is een half pakje voldoende volgens de gebruiksaanwijzing.) Schenk de vanillevla over de koekjes en hierop de gelatine-pudding, die eerst goed schuimig is geklopt en gemengd met de aardbeien. Het staat bijzonder feestelijk het gerecht te garneren met wat stijfgeklopte slagroom. Vitamine C: onmisbaar Het is niet of nauwelijks aan te ne men, dat het nut van vitamines door sommigen nog niet ingezien zou worden. Maar een beter begrip over vitamines en dan vooral de C-groep. is op zijn plaats, zo zal hét voorlichtingsbureau van de voedingsraad geredeneerd heb ben. Vandaar dat er een brochure ver schenen is, waarin in het kort over het ontstaan van scheurbuik en het voorno men daarvan gesproken wordt. Het fol dertje ziet er goed verzorgd uit en be vat tal van waardevolle raadgevingen. Gehoord: dat de komende (Parijse) mode van dameshoeden geïnspireerd zal zijn op paddestoelen. De bol van de hoed wordt van het midden uil steeds breder. Sommige beginnen met een grappige punt, ook zijn er verschil len in de rand. Af en toe herkent men duidelijk een champignon, ha- nekam of eekhoorntjesbrood. Gezien: op een show van regenkleding, dat een werkelijk afdoende bescherming voor het hoofd, die tegelijk elegant is, toch nog niet is gevonden. Want hoe grappig die kleine regenhoedjes ook mogen zijn, erg praktisch zijn Gelezen: in Elseviers Weekblad, dat er nog vijftien landen zijn, die geen vrou wenkiesrecht kennen: Afghanistan. Cambodja, Ethiopië, Iran, Irak, Jor danië, Laos, Libye, Liechtenstein. Nicaragua, Paraguay, Saudi-Ara- bië, Zwitserland. Yemen en Monaco. In Saudi-Arabië en Yemen hebben de mannen overigens ook geen stemrecht. tekeningen en aquarellen door dat lokaal, er staat een „pas pop'' en ergens in een hoek wat gipsmodellen. Houten krukjes en schra gen, tekenborden, een paar schermen en een felle lamp in werke lijkheid' is dat het décor voor het feestelijk zwarte fluweel. Het is ook het décor voor de witte avondjapnn waarvan vier banen gebor- duurd zullen worden met felle kleurtjes raffia. ..Hij is nog niet helemaal af", zegt Miep, ..kijk. zó wordt het onge- het borduursel loopt uit in pun- Een gewoon school-lokaal mag mer eigenlijk wel van „school" spreken iT de nabijheid van élèves van een Acade mie van Beeldende kunsten? Op de eer of andere manier is een buitenstaander geneigd het allereerst het excentrieke te zoeken en te vinden, waartoe een zeker dédain van de zijde dier élèves in niet geringe mate medewerkt. Maar dat fleu rige stel uit de eindexamenklas van de mode-afdëling in Rotterdam is over die periode van bar-artistiekerig doen al ge ruime tijd heen. Er ligt zoiets als een eindexamen tè wachten dit jaar en daar na het baantje Modeshow Ze gaan dertienen een mo deshow houden. Het idee is niet nieuw, maar wèl nieuw is de omstandigheid, dat het deze keer helemaal zonder de supervisie van leerkrachten wordt ge daan Niettemin ondervinden «ze veel medewerking van directeur, bestuur en leraren: er is een garantiefondsje ge vormd. Zeventig modellen zullen ze la ten zien op die show, plus nog onge veer 20 hoedjes van de medestudenten Ger Blok en Edouard (van Rijn), Jori Overmaan heeft de affiches ontworpen. Vanzelfsprekend zullen mede-academici, leerkrachten en vertederde familieleden deze show bijwonen en alles met zeer veel welwillendheid bekijken maar de voornaamste gasten zijn toch wel enkele confectionairs. Zij zullen die avond van de 1ste februari zien hoe de jongere ge neratic het huidige en toekomende mode beeld ziet en dat is om vele redenen be langrijk. Het grappige is, dat in dezelfde week, waarin hun grote festijn plaats vindt, ook de modeshows in Parijs aan de gang zijn. De vergelijking gaat natuur lijk niet helemaal op. maar tóch. Zo dwaas is het niet te veronderstellen, dat Jean Patou en madame Carven en Mag gy Rouff en Hubert de Givenchy in hun jonge tijd óók met een centimeter om hun hals en een doosje spelden gewa pend plooitjes wegwerkten of ruimte gladstreken en zomen afspeldden. Net als Liesbeth het nu doet bij een klasge note, die op de show een japonnetje zal dragen van wit. zuiver linnen, met een stola van dezelfde stof. die met blauw tegengevoerd is. Een prop geel vloeipa- S'er doet zo lang dienst als corsage. et was Liesbeth's eigen bruidsjapon. En misschien hebben Madeleine Rauch en Germaine Lecomte ook wel eens met rake lijnen een schets op papier geworpen en verlegen gezegd: ,,o, nee. dat is niks", als iemand die schets bekeek. Misschien en ten slotte zijn dat toch ook prominenten geworden in de modewereld, net zo goed als deze jongedochters dat ook eens hopen te worden al gaan na tuurlijk niet de ambities van alle- afspelden Parijse „groten" h l{jk ook Maar voor het examen en voor de show is het ontwerpen'van eminent be lang. Er is een commissie gevormd uit de leerlingen en die heeft ernstig ge wikt en gewogen en geschift, cn zo ble ven dan ontwerpen ever. waarvan de commissie dacht, dat die de toets der kritiek wel konden doorstaan. Dat die vrijwel alle een opvallend accent op de rug vertoonden, is een omstandigheid, die de show alleen maar „echter" zal doen zijn. „La ligne au dos" of iets der gelijks... zoiets klinkt! Com missies Miep de Beer en Ada Snitger houden de touwtjes van de show energiek in de handen. Commissie zus, commissie zo, besprekingen het is alles van een doortastendheid die verbazing wekt. want „zoiets" verwacht men nu eenmaal niet van artisten. „Nou ja.' zegt Ada, „de mensen denken nu eenmaal dat op een academie alleen maar meisjes rondlopen met rare gezichten en ongekamde ha- Dat zal ook wel niet anders kunnen, want voor zo'n modeopleiding komt heel wat kijkecL waar, een behoorlijke intelli- Misschien heeft u van de natuur een huid mee- clQctHSill2ËHCl°C'«ftlBl. gekregen als een perzikvelletje, net zo dof en zo zacht. Dan hebt u geen poeder nodig, gefeliciteerd! Want gelooft u ons: er gaat niets boven de natuur. Iemand die een mooie huid heeft, behoeft zich geen zorgen te maken over al die lapmiddeltjes die oude re minder goed bedeelde vrouwen gebruiken. Zij moet alleen die mooie huid goed verzorgen. Maar hoe weinig vrouwen en meisjes zijn zo gelukkig! De meesten onzer hebben last van glimmende voorgevel tjes, vooral het voorhoofd en de neus zijn soms ware reclames voor een zeker poetsmiddel. Kom dan de natuur te hulp en schaf een doosje poeder aan. Probeer de tint poeder te krijgen, die bij uw huid past. Bekijk uw ge zicht in de spiegel en houdt de kleurenkaart met de ver schillende tinten poeder er tegen aan. De verkoopster zal u ook wel willen helpen bij het uitzoeken van de ge schiktste soort. Hoe fijner de poeder is gemalen, hoe duurder ze is. Ten gerieve van vele lezeressen, die het recept voor de cleansingcream dat in „Blad Zij" heeft gestaan op 5 Novembei, zijn kwijt geraakt, laten wij het hier nog eens volgen. Uitknippen maar en goed bewaren! Men heeft er voor nodig100 gr paraffine-olie, 15 gr witte bijenwas, 5 gr walschot en 1 gr oranjebloesemolie. Was en walschot au bain marie smelten, d.w.z. niet zo in een pannetje op het vuur, maar in een klein pannetje dat in een groter pan met kokend water hangt. Verwarm daarna de paraffine-olie op dezelfde manier en voeg die bij was en walschot. Giet vervolgens het mengsel in een schaaltje, dat in een teiltje koud water staat Klop de massa tot ze half vloeibaar is en meng dan pas de parfum er door. Daarna giet men de cream in een potje, ze wordt op deri duur helemaal stijf. Deze schoonmaak- cream is zowel voor een droge als een vette huid geschikt. gentie voor nodig is. De studie is veel omvattend: modetekenen, ontwerpen, bestuderen van stoffen, warenkennis, kunstgeschiedenis, om maar entcele fa cetten te noemen. Het zelf vervaardi gen van de kledingstukken neemt uiter aard een belangrijke plaats in, alhoewel de nadruk van de opleiding toch gelegd wordt op het artistieke element. En dan is het verrassend te zien, met welke simpele materialen schone resultaten bereikt kunnen worden. Resul taten, die niet in het minst ook effect ontlenen aan het juiste gebruik van ac cessoires. Op hun gewone „schoolkle ding" komt dat al tot uiting: een trui. in patentsteek gebreid, wordt iets heel bijzonders door het bijou van smeed- Miep vertelt met gerechtvaardigde trots, dat er voor maar eventjes vijf honderd gulden aan materiaal gekocht is. „En omdat mantelstoffen over het algemeen duur zijn, hebben we voor avondjapon een heel goedkoop stofje kozen. Ook al om er op te wijzen, dat Bind een kapmanteltje om voor u be gint. Pak een stuk watten uit uw watten- pot en stop het in de poeder, zodat de watten er dik in zitten. Te veel? Schud het overtollige poeder er dan af. En nu poedert u uw gezicht, klop, klop.met heel zachte klopjes, anders poedert u uw omgeving ook mee en dat is de bedoeling niet. Niet wrijven, niet glijden, het lijkt meer op deppen, misschien begrijpt u wat wfj bedoelen. Niet alleen de omtrek van uw neus, neen, uw gehele gezicht en ook uw hals een beurt geven. U ziet er dan uit of u een duik in een meelzak hebt gedaan goed zo! {}- Neem nu een nieuw stuk watten, en druk dat stevig tegen uw gezicht, cen timeter voor centimeter. De kleine ge zichtsharen leggen zich dan tegen de huid. En het „gepoederde" gaat er dan gonrien? Vergeet de plekken onder de ogen niet en vlak boven de neus Xsén de wenkbrauwen. {}- Zit er poeder tussen de haarrand bij de slapen? Met een oude tandenborstel kunt u het verwijderen. En misschien hebt u zo'n klein zacht babyborsteltje, dat is ideaal, daar borstelt u tot slot het gezicht voorzichtig mee af, boven naar beneden. Eén ding niet vergetenvoor het slapen gaan het gezicht grondig schoonmaken, anders krijgt u zo'n nare grijze teint. Want eigenlijk is poeder niet zo best voc huid, maar wat doet men als men wil zijn? Verder moet u er natuurlijk wel om denken, dat u, voor u zich gaat poederen, een dagcream op het gezicht hebt aangebracht. brengt „maag-lijn' De kleermaker van koningin Elizabeth van Engeland, Norman Hartnell, heeft zijn foorjaarscollertie getoond in een show, waarbij aangekondigd werd dat de „tummy- line" het kenmerkende was van de collectie. s de meer populaire uitdrukking voor „stomach" (maagt. Draperieën stiecn de aandacht op het lijfje van de japon. Zo was er bijvoorbeeld ■ndjurk van groene satijn, waarop e«n gele roos wérd gedragen maag en twee rozen in het corsage, thans druk doende met het samenstellen van de garderobe van koningin haar reis naar Nigeria. De kleur die hij het meeste gebruikt is turquoise. „Tummy" en corsages een korte a hoogte van t Hartnell i Elizabeth vot 'hertrouwde produbten. in In het Stedelijk Museum te Am sterdam is tot 3 Maart een tentoon stelling te zien, die de industriële vormgeving tot motief heeft. Stoffen en producten uit Duitsland en Italië, met daarnocst een bescheiden, maar uiterst belangrijke selectie van Neder landse bodem zijn daar geëxposeerd met het doel, het publiek vertrouwd te maken met de nieuwe vormen van lang in gebruik zijnde producten v vormen die evenwel aesthetisch ver antwoord zijn. Het is nl. zo dikwijls al gebleken, dat modern en modern twee begrippen zijn. Onder datgene, wat men er in het al gemeen onder verstaat, komt zeer veel Kitsch voor en het is nu maar de kunst, het werkelijk goede uit de veel heid van nieuwerwetsigheden te Jialen. Die tentoonstelling werkt daar o.i. wel aan mee, al zijn er dingen over de doel matigheid èn de schoonheid, één begrip dus. waarvan wel getwist kan worden. Verlichting in de woning is bijvoor beeld een terrein waarop naar het ons wil voorkomen naar hartelust gedold en gedaan wordt. Wij voor ons zouden de Italiaanse staande T.L.-buis, met langs de hele lengte en op de halve breedte zwart afgeschermd, niet kunnen verdra gen. Bepaald interessant evenwel zijn de serviesgoederen: prachtig porselein in oranje-wit van Richard Ginorj in Mi laan en het Duitse blauw met gele ser vies van Schwandoi£ Ons Leerdam springt als exponent naar voren en de aandacht die de vereniging vóór indus triële vormgeving aan de Tornado-voor werpen schenxt. is alleszins verdiend. De Duitse afdeling op de tentoonstel ling is de grootste en verreweg interes santste. Plastic gordijn en meubelbekle- dingsstoffen in extreme, misschiérj' niet altijd even gelukkig gevonden dessins zijn naast prachtige stofifen van de ont werpster Tea Ernst in groten getale en variatie te zien. Plastic begint zich een eigen plaats te veroveren, maar heeft nu eenmaal tegen, dat men h«t nog maar al te vaak als vervangings middel van textiel beschouwt. Jammer, want het heeft veel dingen vóór: het slijt minder, het vuil hecht zich er moeilijk op en vlekken zijn gemakkelijk te ver wijderen. Als de kunststof op een ondergrond van textielweefsel wordt aangebracht, kunnen er vaak prachtige resultaten mee bereikt worden. De stof heeft een gemakkelijke „val" en voor gordijnen is het erg belangrijk, dat er geen zoom in gelegd behoeft te worden (wel aan de zijkanten, vanwege het krullen». Alleen dat penetrante geurtje... Maar dat verdwijnt wel in het gebruik. het voor het jonge meisje helemaal niet lodig is om voor een feestelijke jurk iets heel duurs aan te schaffen," Het jonge meisjemaar op deze show zullen evenzeer kledingstukken ge toond worden die niet alleen op de teen agers zijn afgestemd. Dat werd een be zwaar gevonden van vorige shows. Nu wordt er zelfs kinderkleding getoond! De namen van die modellen worden genoemd naar Franse chansons en naar beesten. Een beetje kolderiek mag het ook wel, tenslotte zijn ze nog niet helemaal „groot mens", al zit Jet ook ernstig en beschouwend te praten over de lap wollen stof, die ze zelf wil be drukken, en ook al bestuderen Nelly of Ellen de schets van een glad afkle- dende japon eiï staan anderen peinzend om een paspop, waarop de moullage, het ontwerpen met papier, wordt uitge voerd. Het is hun ernst, want het is of wordt hun vak en daarom is het te hopen dat die confectionairs die ernst weten te onderkennen. En evenzeer is het te hopen, dat er ook iets van die show zal blijven „hangen". Nog te vaak is het zo, dat de confec tionairs, uit een zeker soort traditie, hun producten maar versieren met gespjes en knopen en strikjes en din getjes, zonder de stof en het model tot zijn recht te doen komen. En dat is nu juist iets, wat deze ontwerp- sters-in-spé wèl doen. üercjooier voor öe öochteR Het long-torso idee is in deze leuke over- gooier verwerkt. Het lijfje wordt met bre de naden aan de plooirok gestikt, de mid- denbaan loopt door en wordt gegarneerd met aardige fantasieknopen. U kunt effen stof nemen, mdar een klem ruitje is eok erg aardig. Het patroon van deze overgooier, nummer 209, is verkrijgbaar voor jie leef tijden 7, 9 en 11 jaar. Benodigde stof voor 11 jaar. 1.60 m a 1.30 m breed. Het bijpassende blousje kunt u apart be stellen als patroon nr. 209a. Voor deze blouse heeft u nodig 1.70 m van 90 cm breed. De patronen zijn aan onze bureaux ver krijgbaar a f 0.40 per stuk. Ook kunu per post bestellen. Aan de adreszijde van de briefkaart, waarop u uw bestelling doet, plakt u dan per patroon f 0.50 aan post zegels, naast de gewone frankeerzegel. Na 4 februari kunnen geen bestellingen meer worden aangenomen. Een van de nieuwste snufjes voorvab Er kwamen koptelefoon en batte- ryen aan te pas en het apparaat was bijna niet te verplaatsen. Dat laatste was vooralerg lastig voor de huis vrouw, die ging winkelen. Wordt de vreugde van het inkopen doen niet ver- drietig-hindèrlijk getemperd door de doofheid? Een ongedwongen gesprek over voor en tegen van bepaalde arti kelen is vrijwel onmogelijk. slechthorenden is een hoorapparaat, dat de vorm van een bril heeft. Een handig geval, dat even makkelijk hanteerbaar is als een gewone bril, alleen wat duurder. Want alle onder delen, die voor geluidsoverbrenging zorgen, zijn aangebracht in de veren van de bril! jyjANNEN moesten zich thuisblijven, omdat hij zich bloemkool hebt. moet u e niet zoveel met ons be- n'et te lekker voelt, of nagaan, hóé u nu vanaf moeien. Dit Md ik eigen- 1JU ..thuiswerk-; heeft.' ttn we zenen: de preek i en dit stukie willen Br"! schieten met half dommee Dinges vla zou kruipen. Ik ben wat blij met m'n stofzuiger, naaima chine. gasfornuis, electrische strijkijzer dit. hard op als anders. Al "enhuis op die bloemkool ge- wasmachine wilt geven, die die aanmerkingen! (die kant te lang opschrift noch wal raken). We slaken i bent. Ook moet •vil op slag als hij eindelijk de deur uit hun neuzen in onze vrou- is, maar. tvenpagina priemen. En on- meer blij als dergetekende zou zich de zi^n grootste paraplu ter wereld verd! E' Tw moeten aanschaffen, om alle hais verlichting, luisteren! Ten eerste staat er altijd zijn nóg weer in het hart van mijn avonds stukjes (hè. wat dierbaar!): het slot de d£ur horen. „Dag lie- en om een degen wetenschappelijk Vrouwelij- kei, maar heel gewoon gezond is, het helemaal niet erg, om vijf kinderen alles al- te doen. 't Ligt er maar of je organiseren kunt, geen tijd overhoudt zodat je bóven het werk te breien, dan geldt het- blijft staan. Ik beloof u, dat .k zelf tot nog toe niet heb spreken, beter kunnen betalen, dan houd ik leen te doen. mij aanbevolen En als ik het stort- of liever: donderbuien ke logica. Wie 'het vatten vrouwenovenpeinzing. En dat op te kan. vatte het. vangen. Ik pas. Het zou de moeite waard verschillende het kous pen, licht verstelwerk, met de hand ini appelen schillen Op mijn overpeinzing van t ian. 11- over: „De vreugde het dienen" ontving ik reacties op mijn stukjes eens enkele brie' kon lezen. Iets voor prof. waaruit bleek dat wij elkaar Waterink om dat psychisch gevolgd waren tot in de en nog méér-isch-achtig uit uiterste schuilhoekjes te zoeken. Met mijn be- u~' j"" J'"~ labyrinth dier overpein- perkte blik word ik alleen E."18.' Y°e]en„flkatü aan ,„ig„„«. Zoals wjj de toegevoegde gewaar dat telkens weer de mannelijke logica opbotst tegen ons vrou welijk onlogischdenken. UAAROM zei ik al: mannen moesten zich niet zoveel met ons bemoeien, want ze hebben ons nooit volkomen begrepen, ze begrijpen eten proeven, zo onderscheiden in eikaars woorden. Hier pik ken we een snufje zout. ginds wat peper tussen vinger en duim en elders een likje mosterd weg. Een man slikt alles tegelijk door uw,a, puzzles, waarvan u ditmaal pelen schillen die óók de stukjes niet allemaal tot blijft toch gelijk' één geheel hebt kunnen u-; gen. Zodra een vrouw overpeinzing onder ogen denken. Het werk krijgt, overziet zij _ogenblik- den neer, dat t Is alle- je zittend doet aronder je heerlijk kunt vreugde ik óók mijn portie in dezen breien gehad heb en nóg heb! Voor mij zitten er óók 16 men uren in een werkdag. Maar ard- wat zou een mens beter doen Of dan werken, zolang het dag iap- is? Vacantie houden gaat op de lange duur vervelen, als je gezond en sterk bent. Als we dat werk maar als een zegen zien, de vreugde van het dienen van de ander in ons leven hebben ontdekt. Dan zijn we heel erg rijk. Dat overpeinsde ik 14 dagen geleden en nu ga ik die over peinzing niet nog meer uit eenrafelen, want u kunt met uw logica ons vrouwen toch niet volgen. U bent een man. En daar is alles mee gezegd Als om ons leven dat dat kelijk het gehéél. Dat bleek kunnen beleven. En als verslikt mij ook ditmaal weer duide lijk uit de vrouwenreacties. Als ik het heb over de tot in de kleinste onderdelen ver- techniseerde huishouding in Amerika van 1960. straks voor alles les in onze huishouding maar op een knopje hoeven te drukken en de i*-'~ doen al het werk gaan dan. zoals i te volgen de lange rechte weg Den Haag naar Utrecht. treerde naar de breimachine. Mijnh. v. d. J.. hebt u in uw leven nooit eens achteruit gedacht? Dan moet u dit eens doen. morgens Als u het bij-voorbeeld over aarbij ik dan nog citeer het overpeinzing stond. aakt dan die be de Ik-geconcen- steeds drukker gebruik rbeidsschuwe mens restaurants en snelbuffetten, ais zijnde het ideale huishou den. omdat die vrouwen zo boffen, bedoel ik daar aller- dat ik graag met velijk als leden - stoffer i blik c halen in restaurants snelbuffetten, noemt u d dan maar een zegen. Ma. r de grond vrouwen, die mij schreven .Laat uw werk aan uw knechten openbaar worden, en uw heerlijkheid over hun kinderen: de liefelijkheid van den één ge- Here, onzen God, zij over ons bevestig Gij het werk onzer handen over ons, het werk onzer han den, bevestig dat." MARGARITHA re middelen. Na jaren kwamen minder omvangrijke apparaten, ook nog met batterijen Mannen konden de batterijen makkelijk in de jaszak steken, maar bij dames leverde het (liefst onzichtbaar) dragen van deze onmisbare attributen menige moeilijkheid op.. Een aanzienlijke vooruitgang vorm den de kleine apparaten, die onder de kleding worden gedragen. De micro foon, die onder overhemd of japon is verborgen, registreert alle geluiden. Ook het ruisen van de kleding bij alle be wegingen wordt, uiteraard, weergege ven een hinderlijk geluid, dat erg irri terend is. Natuurlijk, het went, maar een nadeel blijft het. Dergelijke bezwaren zijn niet meer aan de zg. hoorbril verbonden. Hier en daar kan men in een opticiens winkel wellicht dit snufje al zien. Het is overigens een snufje om „U" tegen te zeggen, want de bril is even prijzig als een goede radio. De hoorbril zet u gewoon op als iede re andere bril. De oorsluiting is met een zeer kort snoertje verbonden met een der brilveren. Bij dames, die het haar over de oren dragen, is de oorsluiting dus helemaal niet te zien. Deze sluiting is naar behoefte links of rechts plaats- In de ene veer is de microfoon inge bouwd. en in de andere dus de telefoon met bijpassende volumeregelaar. Dat is een klein wieltje, dat onzichtbaar onder de veer is aangebracht. Bij deze hoor- brillen gebruikt men kleine batterijen of accu's. De batterij is ongeveer zo groot als een aspirientje en gaat 70 uur mee. Als we aannemen, dat de gemiddelde vrouw 16 a 17 uur per dag bezig is in haar huishouding, dan moet de bat terij dus om de vier dagen worden ver wisseld. Kosten: 1,25 per situk. Het is voordeliger om een accu aan te schaffen, een klein instrument, dat men ongeveer drie duizend maal kan opladen op een kleine, eenvoudige gelijkrichter. De accu gaat 24 uur mee.' Door gebruik te maken van deze accu's is het batterij- verbruik bijzonder laag. Met deze me thode kan men jaren vooruit zonder dat men steeds weer grote bedragen behoeft uit te geven. Wat de bril betreft: de veren zijn wat dikke* dan die van de gebruikelijke mon turen, nl. 13 millimeter. Er zijn wel echte (kijk)brillen, waarvan de veren even dik zijn. De meeste brillen hebben wat minder dikke veren, maar dit is maar ccn kwestie van millimeters! In het buitenland kent men de hoorbrillen natuurlijk ook. In Duitsland zijn ze al enige tijd in de handel; onze Ameri kaanse zusters kennen deze moderne ap paraten al ongeveer anderhalf jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 9