Maar wij denken er zó over ZETHAMETAn.V. Sun balm K.L.M. heeft optie op tien Electro's De Vliet in Rijnsburg dempen...? BEURSBAROMETERi Aarzeling op de beurs vanwege de onzekerheid om Eisenhower Vertrouwen is er nodig, nu conjunctuur aarzelt NIEUWE LEIDSCHF COURANT 7 ZATERDAG 28 JANUARI 1958 Alles goed en wel... (Ingezonden stukken) Oecumenische diensten De moeilijkheden om op hoog niveau tot kerkelijke eenheid te komen, zijn vrij wel onoverkoombaar. Op lager niveau lijkt het mij evenwel gemakkelijker te gaan. Er zijn tal van Ned. Hervormde Gemeen- en andere groepen, die wel kunnerj samenkomen op grond van een waarach tige belijdenis van Christus als God en. Zaligmaker. Als men zich niet verder in laat met de interne aangelegenheden van de deelnemende Kerken, doch een oecu menische. belijdenis aanvaardt van Jezus Christus als God en Zaligmaker, zónder enig voorbehoud of schijnvertoon, kan elk i van iedere Kerk. die de belijdenis aan- lardt, daaraan meedoen. Zo wordt van onder af aan de eenheid van de Kerk gewerkt. De kerkeraad van een gemeente zou dan dus het initiatief kunnen nemen om con- ct te zoeken met andere kerken, die ge hemde belijdenis kunnen onderschrijven, ten einde te kunnen komen tot enkele'ge meenschappelijke Godsdienstoefeningen, waarin het volle Evangelie wordt gepre dikt, zonder dat twistpunten naar voren worden gebracht. In die diensten kan ook het Avondmaal worden gevierd om zo doende uiting te geven aan de eenheid in Christus. De voorbereidingspredikatie wordt bijvoorbeeld door de Gereformeer de dominee in de Hervormde kerk gehou den en de avondmaalsviering door de Hervormde predikant in de Gereformeer- Bij de voorbereiding zou dan bekend moeten worden gemaakt, dat de deelne mers (die in een afgesloten gedeelte zul len plaatsnemen) de persoonlijke belijde nis dienen af te leggen door haar na te zeggen, te beamen, of door opstaande hun instemming te betuigen (naar gelang door de kerkeraad is besloten). De belijdenis zou dan als volgt kunnen luiden: Ik geloof in onze God en Zaligmaker Jezus Chris tus zonder enig voorbehoud of schijnver toon, die door Zijn verzoenend lijdén en sterven een volkomen verzoening voor mij heeft teweeggebracht, als m ij n' God en Zaligmaker, Die ik van harte liefheb en Die ik naar Zijn heilige geboden wens te Allen, die aan het Avondmaal willen (deelnemen, moeten zich natuurlijk wel te ivoren schriftelijk bij hun kerkeraad mel- (den, opdat geen gecensureerden zullen (aanzitten. Het zou aanbeveling verdienen, deze oecumenische diensten voorlopig op een bijzonder uur bijvoorbeld 's middags Ite hoeden. Dit om te bevorderen, dat nie mand gedwongen wordt de samenkpmsten ibij te wonen. Wanneer de gemeente in haar geheel daartoe rijp is. kan men wat de tijdsbepaling betreft altijd nog verder Zoals ik reeds schreef, moet men er bi) (dit eenheidsstreven wel zorgvuldig voor (waken, dat men zich niet met de interne (aangelegenheden van de deelnemende Kerken mengt; zódat de vrijheid, zelfstan digheid en verantwoordelijkheid ten volle blijven gehandhaafd. Bij een oecumeni sche dienst behoort natuurlijk wel een oecumenische liturgie! j Mögë 'df. I^eHige .Geest allen, die zich' (met 'deverwerkelijking yan de eenheid der Kprken bezighouden, de nodige wijs heid en moed schenken. Voorschoten. Ds. W. F. C. VAN HELSDINGEN j W. de Zwijgerlaan 61. Pad over Schuttersveld Gaarne wil ik de aandacht van' de be- jroegde instanties vestigen op de overgang p'ver het Schuttersveld vanaf de Rijns- purgersingel en de Aloëlaan. Voor vele Voetgangers en fietsers vormt dit een kunstige verbinding met het station, tram, bus en A.Z. Bij regenachtig weer is deze onofficiële verbinding door modder en plassen zeer slecht begaanbaar. Hoewel Bit geen publieke weg is, wordt de Sta tionsweg hierdoor toch van veel verkeer bntlast Zou het niet mogelijk zijn deze bvergang, bijvoorbeeld met koolas. be- kaanbaar.te maken? Het hoeft helemaal biet veel te kosten en voor velen zou het ken uitkomst betekenen, geiden. A. A. W. Woriiugproblemen te Katwijk II Graag zou ik antwoorden op de reactie, die volgde op mijn ingezonden stukje van 31 december 1955. Dè woningwet 1947 be oogt een doelmatige verdeling van de woongelegenheid. Derhalve ls een veror dening, die niet voldoet aan de voorschrif ten deze wet, onjuist. En dat is het geval geweest bij de vordering van de twee panden, waarover in genoemd inge zonden stuk werd geschreven. Vanzelfsprekend heeft men getracht de schijn te bewaren, alsof van een onjuiste verdeling van de woonruimte geen sprake ls. De verschuiving van een aantal ur gente gevallen moet echter de zuiver eco nomische belangen dienen van een be paald gezin. Dezer dagen prees de burgemeester de spaarzin van de Katwijkers. Deze goede eigenschap werd gestimuleerd. Waarvoor eigenlijk? Wanneer men jarenlang ge spaard, gezwoegd en geploeterd heeft, blijken toch alle opofferingen voor niets te zijn geweest. Wordt het geen tijcL de bakens te verzetten? Katwijk. V. d. M. Wondexlijk Het is een wonderlijke gang van zaken In het proces-Jungschlager. De zogenaam de officier van justitie Sunano produceert Etuigen aan de lopende band om ver- aningen af te leggen over geheime bij eenkomsten, welke zouden zijn bijge woond door beklaagde (let wel niet ver dachte, want men leeft in Indonesië niet tmder het Nederlandse maar het Neder lands-Indische wetboek van strafvorde ringen de getuigen a decharge. Als dan keneraal majoor Ferelra als getuige ver- lehijnt en verklaart,noölt een dergelijke geheime bijeenkomst te hebben bijge woond, dan vraagt Surerio hem: Waarom kom je eigenlijk hier als je van niets Weet? I Er gebeuren natuurlijk veel meer won derlijke en rare dingen in dit proces, maar dit spant wel de kroon. JURIST Woningnood in Leiden Uit de krant vernam Ik, dat de door de faad ingestelde commissie ad -hoe om de Leidse wonigproblemen te bestuderen, in Ie afgelopen drie maanden niets heeft ge presteerd. De woningnood wordt niet van- telf opgelost, er kan en moet Iets aan frorden gedaan. [ik flets twee maal per dag langs de ïeregracht en zie daar al een vol jaar i huis leeg staan. Er gaat iets in je om, je zoiets ziet en zelf een woning zoekt, evée) ellende en ruzie vloeit niet uit woningnood voort! Het probleem is :h waarlijk belangrijk genoeg om de landen flink uit de mouwen te steken, ■eiden. WONINGZOEKENDE loop van de afbetalingstransactie het grootst ls bij de detaillist, die zelf de af betaling financiert. De winkelier die de afbetaling, door een financieringsmaat schappij of bank laat financieren! staat 'wat onverschilliger tegenover de betaal- capaci'teirt van de klant, die hij krijgtv D, financieringsmaatschappij toch betaalt dl< winkelier contant (soms trekt hij eei klein percentage als risicopremie af ei natuurlijk ook het bedrag van de aanbe taling als de winkelier die al heeft ont vangen) en zij neemt dan ook het r Maar waarom wordt de verkoper toeft altijd zo zwart en de koper zo blank af geschilderd? Is ook hij niet verantwoordelijk tegen over zijn gezin en tegenover de maat schappij voor wat hij doet? Want heeft men wel eens grondig on derzocht door welke drijfveren de men sen die zich zo gemakkelijk bij verschil lende zaken in de schuld staken, zich lieten leiden? Was dit nu alleen i zwakte? Het zich laten verleiden door al die mooie, in de winkels ten toon gesteld* gebruiksvoorwerpen? Of waren het veel eer van die sldmmerikken, die zonder bewust tot de categorie van de oplichters BRUIKBAAR IJZER VLAARDINGEN Spanje Door vrij ernstige ziekte aan het bed gebonden, schrijf ik van daaruit deze regelen. Mijn arbeid voor Spanje en de Evange lieverspreiding lijdt hieronder grote scha de, daar ik niet meer uit spreken kan. Ook de verdrukte geloofsgenoten lijden schade, maar waarde lezèrs, gij kunt dit helpen voorkomen. Gij kunt uw giften aan mijn adres blijven zenden. De jongste berichten melden mij nieu we verdrukking, boetes en gevangenis straffen. Als het kan. verkwik mij op mijn ziekbed door toezending uwer gaven. Bij voorbaat dank, G. WISSE Doorn, Parklaan 3 - Giro 577526 Afbetaling Er kan niet gesproken of geschreven worden óver de afbe'aling. of in het mid delpunt van de belangstelling wordt d* overereditertng geplaatst. Een ernstig fi. Maar als daarna gesteld wordt, dat de detaillist, de man die op afbetaling ver koopt, hieraan de schuldige is, dan gelo ;n wij toch, dat de zaak te eenvoudig dus te eenzijdig wordt gesteld. Steeds verwijt men de verkoper in mtu meer bedekte termen, dat hij alleeri kijkt naar een zo groot mogelijke omzet en dat hij zich niet afvraagt of de kopei de last van de afbetalingstermljnen we! kan, torsen. En die last kan juist daarom zo groot zijn, omdat de koper vaak niet alleen bij, detaillist A maar ook bij B, G en gaat u maar door koopt; Geen ver standige niddenetander delft'graag zijn eigen graf; hij verkoopt dus niet wi'l'lens en wetens aan mensen, van wie hij zou kunnen vermoeden dal zij niet goed voor hun geld zouden zijn. Ook hij is heus niet erg gesteld op al die soesa, due verbon den is aan het achterna lopen van onwil Inge of onmachtige klanten. De verstan dige middenstander zal, als hem dit moge- is, die klanten weren. Voor dat doel heeft hij bovendien de beschikking over informatiebureaus en zij weten dat die in verschillende plaatsen uitstekend werken Wij geven toe, dat die zorg over de af- In één nacht Uw handen gaaf en zacht Vr'atJg Uyv Apotheker of Drogist dit verband te behoren er wel een buitengewoon gemakkelijke moraal op nahouden. Uiterst interessant is juist de nota van de drie bonden -over de afbetalingen, die in december 1955 .verd uitgebracht, omdat hierin ook een'enquête werd gepubliceerd over dé oorzaken van het loonbeslag bij de werkgevers. Welnu, bij 2,7 1000 werknemers vond er loonlnhouding plaats- wegens afbetalingsmoeilijkheden In 0,9 per 1000 werknemers berustte dl' echter op onwil of nonchalance en in 0," per 1000 werknemers op orwoorzienen om standigheden (ziekte e.d.), zodat er vooi de overcreditering maar 1,6 per 10Ó0 werk nemers over blijft. Wij willen de zaak eerlijk stellen. Wi) weten, dat de controle door de verkoper» op afbetaling vla een informatiebureau nog niet volmaakt is en dat het net van informatiebureau nog moei worden uitge breid. Maar wij pleiten er daarnaast voor om de koper even verantwoordelijk ls stellen als de verkoper. NED. VER. VAN KREDIET- GEVENDE DETAILHANDE' LAREN. Utrecht Oude Gracht 29* Levering al in 1959 (Van onzer verslaggevers) De PRESIDENT-DIRECTEUR van de K.L.M., de heer I. A. Aler, heeft te Washington verklaard dat cr een zeer grote kans bestaat dat de K.L.M. in de toekomst voor zfjn middenafstandsroutes gebruik zal gaan maken van viermotorige Lockheed Electra's. De heer Aler zei optie te hebben op tien van deze toestellen, die, als zfj nu zouden worden besteld, ln 1959 zouden kunnen worden geleverd. spoed gereed voor produktie. Verwacht wordt, dat het prototype in oktober 1957 zijn eerste vlucht zal maken, waarna afle vering in 1958 kan plaats hebben. Ameri kaanse luchtvaartmaatschappijen hebben reeds ruim honderd vliegtuigen van dit type besteld. De Electra kan in standaard-uitvoering 64 passagiers vervoeren en achter de ca bine is een luxé lounge, waar plaats ls Zo gaat de ItOckheèd-.Ëlecira 'eruitzien, die de KLfll wellicfit zal bestellen. - Zoals bekend is, maakt de heer Aler op het ogenblik een reis door de Verenigde Staten om o.m. In Los Angeles en Houston de belangstelling van het zakenleven te peilen voor het door de K.L.M. opehen van rechtstreekse venbindingen tussen deze plaatsen in Europa. De Lockheed L-188 Electra ls een ver keersvliegtuig, dat van het begin af is ont worpen voor schroefturbines. Met de bouw van het toestel is de fabriek nog niet be gonnen, maar men maakt alles met grote Enige tijd geleden werd in de gemeente raad van Rijnsburg een besluit genomen in verband met demping van de Vliét. Wélk besluit is nog niet recht duidelijk. Wel was het een enigszins geforceerd be sluit, dat niemand verwacht had, na een vrij oppervlakkige bespreking over zèèr voorlopige cijfers en schattingen van dit kostbare en ingrijpende plan. Dempen is echter een modewoord geworden in Ne derland, en ook hier waren bekende ar gumenten te horen: 1. Moeilijkheden door toenemend auto verkeer; 2. Kostenbesparing, nu een gedeelte lijke overkluizing of demping nodig blijkt; 3. Noodzakelijkheid van aansluiting op het rioolnet van de woningen aan de Vliet. Afgezien van de waarde van zullk een ingrijpend besluit na zo weinig beraad, willen wij vaststellen, dat tégen deze ar gumenten nog wel iets is in te brengen. Het verkeer langs de Vliet, onbeperkt door regelende voorschriften, veroorzaakt geen ernstige ongelukken. Deze komen in Rijnsburg alleen op de doorgangswegen naar Noordwijk en Katwijk voor. Door invoering van beperkingen op par keren en van éénrichtingverkeer zou reeds, veel verbeterd worden, terwijl bij uitvoe ring van het stratenplan vermindering van het verkeer langs de Vliet vrij zeker is. Kostenbesparing is een belangrijk punt. Maar niet doorslaggevend. Zelfs wanneer men de Vliet dempt, zal aan belde zijden een riool gelegd moeten worden. Een plantsoen, aan te leggen dwars door het dorp, zal kostbaar zijn. ook in onderhoud. Wanneer men de Vliet niet dempt en aan beide zijden een riool aanlegt (dit moet toch gebeuren), zal het schoonhouden van de Vliet minder, veel minder kost baar zijn Dr Vliet zal dan weer een schoon en helder water zijn, waarin wa terlelies en zwanen de schoonheid zullen verhogen. Het onderhoud van bruggen en wallen zal de prijs zijn. waarvoor wij ons dorp onverminkt kunnen bewaren. De oude korenmolen, een sieraad van het dorp, is in slopershanden gevallen, omdat de gemeente hem niet wilde aan kopen voor een belachelijk lage prij6 Zal ook straks de eeuwenoude toren van Rijnsburg gesloopt worden, omdat we nu toch radiotijdmelding en een brandsirene hebben? Ook de Vliet is een monument! Eeuwenlang is ze als aanvoer- en af- voerweg gebruikt voor grondstoffen 'en landbouwprodukten. Langs haar oevers schaarden zich de huizen der dorpsbewoners en op haar bruggen werd recht gesproken- Welke Rijnsburger bond hier niet als kind de gladde ijzers onder of probeerde een visje te verschalken? Neen dorpsgenoten, laten we niet al te zakelijk zijn. We mogen als flinke nuch tere zakenlieden bekend staan, we dragen onze woonplaats, het oude Rijnsburg, warm hart toe. Zal de sfeer, de schoonheid, het hart ons dorp er uit gesneden worden, omdat dit nu een beetje voordelig uitkomt? De Vliet is soms vuil en stinkt, maar kan en zal veranderen: Riolere: Uitwegen voor Vet- verkeer staan op papier of zijn al in uitvoering! Wat belet ons om nu eens tegenover déze verkeerde „vooruitstrevendheid'" genaamd „bekrompen" of „ouderwets" te zijn en te zeggen: De Vliet blijft onze Vliet! Wij kunhen dan aan het nageslacht ons dorp onverminkt met sfeer, schoonheid en.... hart overdragen. En eens zullen de nuchtere flinke za kenlieden, die na ons komen, daar trots op zijn! RUnsburger. voor zes personen. Dit aantal kan ln de toeristenklasse worden opgevoerd tot 91. Het toestel is een laagdékker en heeft een vrij dikke romp. De cockpit werd ontwor pen in overleg met vliegers van verschil lende Amerikaanse maatschappijen. In de neus kan een zg. „weather-radar" worden ingebouwd. De motoren (4 Allison's 501 turboprops 3750 pk) zijn een civiele ver sie van de motoren van het militaire vlieg tuig, de „Hercules", zodat men daarmee reeds ervaring heeft opgedaan. In tegen stelling met de Lockheed Constellations en de Superconnies, die de K.L.M. ln dienst heeft, heeft de Electra één groot enkelvoudig kiel vlak. De motoren liggen wijd uit elkaar. Dit heeft men gedaan om het lajwaal zoveel mogelijk te reduceren. Lockheed noemt de Electra een „wide range airliner", hiermee aanduidende dat hij zowel op korte routes als op trajecten tot 4800 km toe economisch geëxploiteerd zal kunnen worden. Het toestel heeft een kruissnelheid van 650 km per uur en een maximum snelheid van 720 km per uur, de lengte bedraagt 30.90 meter, de span wijdte 29.12 meter en het startgewicht is 50.000 kg. Wanneer de K.L.M. tot de aankoop van de Electra zal overgaan, betekent dit de tweede bestelling op toestellen met schroefturbines. Verleden jaar kocht de K.L.M. al negen Vlckers Viscounts, die zijn uitgerust met turboprops. Apeldoomse raad versus Bouwkas Ned. Gem. Donderdagavond heeft de ApeldoOinee ge meenteraad een urenlang debat gevoerd over de verhouding tussen de gemeente Apeldoorn en de Bouwkas der Nederland se Gemeenten. Dit debat was uitgelokt door een raadslid-aannemer, die aandrong op verbreking van alle contacten, waarin hij, met uitzondering van de P.v.d.A.-frac- tiè, door alle partijen werd gesteund. Tot slot is besloten, dat B. en W. de bezwaren van de raad tegen de B.N.G. in een bijzon dere aandeelhoudersvergadering zullen uiteen zetten en hierover verslag zullen uitbrengen. De regering zal ook de N.V. Bouwkas van Nederlandse Gemeenten vennoot schapsbelasting opleggen. Dit delen mi néster Van de Kieft en staatssecretaris v. d. Berge mee in de memorie van ant woord aan de Tweede Kamer inzake de ontwerp-wet Belastingheffing van Over heidsbedrijven. Zij zijn het met die Ka merleden eens. die beweren, dat de N V Bouwkas door de belastingvrijdom, die ze thans gêné et. in een ongemotiveerd voordelige positie verkeert ten opzichte van de particuliere bouwkassen. Bij nota van wijziging 16 voorgesteld de bouwkas sen toe te voegen aan de opsomming van belastingplichtige overheidsbedrijven. Toch in lift zit! BRULLENDE DAMES MET SLAGTANDEN 553) De Griekse mythologie ver telt ons van Gorgonen, dat z(jn jonk vrouwen met bepaalde eigenschappen die we moeilijk tot de aantrekkelijkste van het vrouwelijk geslacht kunnen rekenen. Want de naam schijn» te duider op een gehrul dat aan de donder gelijk is. Om te beginnen stieten de Gorgonen dus een angstaanjagend gebrul uit, wat op zichzelf al niet duidt op een over maat aan tedere lieftalligheid. Maar bovendien bezaten de dames een groo! rond en van woede vertrokken gezicht met brede, platte neus, wijd gesperde ogen, slangenhaar en slagtanden waarop een everzwijn jaloers zou zijn gewéest. Schrik en ontzetting ging Gorgonen uit en wie hen aan; steende. Gelukkig woonden ze nngal uit de buurt van liet oude Gi kenlaiid, want als hun woonplaats wt het uiterste westen l.w. de overki van dè r Gorgonenkop behield desondanks haar kracht, want de goede koning Atlas werd er door versteend en troont thans als Atlasgebergte op de noordkust van Afrika. Uiteindelijk kreeg de godin Athene het Medusahoofd en liet dit op haar schild bevestigen, waardoor andere Gorgone. r slechts een gering aantal bekend waren: Hesiodus slechts drie waaronder Medusa - en Homerus wist alleen van deze laatste te verhalen. Zoals u weet, sloeg de Griekse held Perseus "Medusa het hoofd af, er angstvallig voor wa kend dat hij het gedrocht niet kon aanzien, door het spiegelgladde schild, dat hij voor deze gelegenheid van de godin Athene had geleend, voor zich ui» te houden. Maar de afgehouwen deze strijdvaardige dame aanzienlijk aan kracht won. Ook in de oosterse kunst komen af beeldingen voor van een dergelijk schrikaanjagend, vrouwelijk gelaat, voorzien van slangenharen, slagtanden en alle ingrediënten die we zojuist hebben opgesomd. Uiteraard zouden we hier kunnen denken aan een be ïnvloeding van heide oude culturen. Merkwaardig is in dit verband echter de mededeling van Seligmann, die ver haalt van een mythische figuur bij de Onondaga Indianen, genaamd Todo- daho. Het hoofd van deze man zou bedekt zyn geweest door een w.arwinkcl van slangen en zijn toornige blik was voldoende om een ieder te doen neer vallen die hem aanzag. In dit geval kan van een beïnvloeding moeilijk Hiermee willen we geenszins sugge reren dal er in de oudheid figuren met een dergelijke boze blik inderdaad zouden hebben bestaan. Integendeel, onderzoekers zijn tot de gevolgtrekking gekomen dat het „hoofd van Gorgo" oorspronkelijk een vreeswekkend mas ker is geweest, dat op schilden en amuletten werd aangebracht om kwade invloeden te weren. Naar aanleiding van deze lichaamloze koppen zouden de legenden van Medusa en alles wat daarmee verwant is, zijn verzonnen. De naam Medus betekent gebiedster en de dame is van oorsprong een Koriftthi- sche aardgodin. die achteraf met Gorgo werd geiden tifficeerd. Het zijn dus monsters, zelf geschapen door de mens diè zich van kwade machten omringd dacht. Het zonderlingste voorbeeld ls in dit opzicht de Basilisk. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) DE ECONOMISCHE boodschap,'welke president Eisenhower deze week aan het Congres heeft gericht, maakt er melding van, dat de Verenig de Staten zich op de drempel van een recordproduktie van 400 miljard zouden bevinden. De president verklaarde te vertrouwen, dat het in 1955 bereikte hoge peil der produktie en der werkgelegenheid over het geheel genomen in het lopende jaar zal worden gehandhaafd en dat de algemene omstandigheden gunstig zullen zijn voor een nieuwe economische expansie. Ongetwijfeld hebben deze optimistisch gestemde klanken van president Eisenho wer op sommige dagen dezer week de New Yorkse beurs gesteund. Maar de zekerheid over het al of niet weder 'optre den van Eisenhower als kandidaat het presidentschap blijft vooralsnog be staan. Tot dusver heeft Wallstreet in nieuwe jaar een grote aarzeling aai dag gelegd en het koersverloop had wisselende curve, niet 3lleen doordat nieuws omtrent Eisenhower uitbleef, ook wegens ontslagen van arbeiders in de auto-industrie. Steeds meer houdt rekening mede, dat de populaire president niet meer zal terugkeren en in verband daarmede, vragen velen zich ter beurze af in hoevere straks een mededeling daar omtrent reeds bij voorbaat in de koersen zal zijn verdisconteerd. Onze internationale fondsen volgden wederom de tendens van Amerika en kon don op sommige dagen v; der ^ten behaleh. Het.niargarjnefortdsribleéf edh'tër achter en werd vatwbultenlands* zij'de enigszins aangeboden. TTET JAARVERSLAG v&n de Ned. Wol -*-*■ Mij. kwam met een nadelig saldo de dag over het per 30 september -J.l. ge ëindigd boekjaar, niettegenstaande de om zetten een aanzienlijke stijging hadden ondergaan- De achteruitgang heeft de directie hoofdzakelijk geweten aap de scherpe internationale concurrentie, door de prijzen ongunstig werden beïn vloed. Terwijl de dustriële bedrijven in ons land algemeen een gunstig jaar ach ter de rug hebben, is dat lang niet altijd het geval geweest met on dernemingen, die zich bezig houden met de produktenhandel De teleur stellende ontwikkeling van "het prijs- ipèil van diverse produkten naams te oorzaak. Het verslag van de Meelfabrieken der Ned. Bakkerij was ook ditmaal één vandi eerste publikaties over het afgelopen ka lenderjaar en de resultaten van deze „bin nenvetters waren wederom uitstekend. De bakkersaandeelhouders en de houders van certificaten kunnen een verhoogd di vidend (11 pet) ontvangen. De koers der eert. werd gunstig beïnvloed door het jaarverslag. J. P. Wyers kwam met mooie, cijfers in zake de gestegen omzetten en toegenomen winsten Het dividend van 20 pet (waarvan 10 pet in aand.) levert een goed rendement voor de aandeelhouders. Inzake de toe komst deelde de directie mede, dat het lopend boekjaar weer hogere omzetter laat zien en men verwacht, dat deze gun stige gang van zaken zich zal voortzetten-, De koerswinst, welke de aandelen teng< volge van deze berichten behaalden, ging later in de week echter grotendeels loren» TNE GEHELE lokale markt was overigens gereserveerd gestemd, omdat nadere ontwikkeling van Wallstreet wil afwachten. Eerst moeten er „balken on der het Ijs" komen, alvorens het Neder landse publiek zich op het gladde pad der beurs weer zonder reserve durft wagen. Ook scheepvaartwaarden konden deze week dientengevolge niet op gang komen, evenmin als cultuurwaarden. Toch was de stemming voor laatstgenoemde aandelen hier en daar wat gunstiger, b.v. aand. Amst. Rubber en Ver. Deli. De berichten over het al of niet hervatten van de con ferentie van Genève bleven de belang stelling ter beurze trekken. Aand. NISU waren lager genoteerd te erband met het bericht inzake een on gunstige gang van zaken bij de Eerste Zeeuwsche Vlasspinnerij, waarbij deze suikermaatschappij zich ter onzaliger heeft geïnteresseerd. Ovi gevraagd en belangrijk hoger Er werd medegedeeld, dat de schadeloosstelling ad Rp 50 miljoen voor onteigende bedrijven Indonesië betaald is. De aanvrage voor transfer naar Nederland is aanhangig en afgewacht moet worden, of en op welk tijdstip de vergunning daartoe verkregen zal worden. |"AE AAN onze beurs genoteerde aandelen van ondernemingen, die in automobie len handelen zijn slechts weinige Rlva van en deze kwam met de mededeling, dat wederom 15 pet div. zal worden betaald. De aandacht verdient de ér-klaring van bestuurszijde, dat in Ne derland nog zulk een „hopeloze' achter stand in de hoeveelheid auto's ls, dat men verwacht, dat er in 1956 wederom meer wagens op de weg zullen verschijnen. In België ls het aantal wagens tweemaal zo groot als in ons land. Aan onze beurs worden ook genoteerd de aand. Auto-Service en Pietersen. Op de emissiemarkt was het deze week vrij stil. De uitgifte van nieuwe eert. Kom Hoog ovens is een groot succes geworden, on danks het feit, dat men de marktstemming niet mee had De laatste prijs, die voor het claimrecht betaald werd, bedroeg f 183. De Metaverga te Maartensdijk, een zaak voor de vervaardiging van hoofdzakelijk transportmateriaal, heeft een beroep op de kapitaalmarkt gedaan ter financiering van uitbreidingen. Het betreft hier kleine, maar goed gelelde onderneming. koopt een merkloze fiets.' Als U iets koopt dat goed moet zijnJ vraagt U ccn bekend merk. Doe dat beslist ook als U een middel] koopt ter bestrijding van hoofdpijn, rheumatiek en verkoudheid. Eis dan| Aspirin*). Samenstelling, zuiver-l c kwaliteit worden] op ieder tablet e gedeponeerd handelsmerk die gebruik maakt van de huidige hoog conjunctuur om toegang tot de officiële kapitaalmarkt te verkrijgen. De introductie van cert. Ashland Oil en Refining Cy trok een, naar omstandig heden bevredigende belangstelling. Maar niet ieder is in staat, het hoofd koel te houden (Door onze economische medewerker) ALLE BLOEMRIJKE en enthousiaste Amerikaanse voorspellingen over de conjunctuur ten spijt, heeft de eerste maand van het nieuwe jaar in de Verenigde Staten nogal wat teleurstelling gebracht, waarvan de neerslag o.a. duidelijk merkbaar was op onze beurs. Is het wonder dat het vertrouwen, hetwelk toch al de laatste maanden een knauw had gekregen, er niet beter op is geworden? Om dit te begrijpen zullen wij eens kijken, welke krachten er werkzaam zijn. In hef begin van 1955 reeds gingen de Amerikanen de hausse te lijf door kre- dietbeperking en verhoging van de marge effectenkrednet. Geleidelijk spoelde er toen een golf van krediet- restricties en discontoverhogingen ov« wereld: men ging angst voor een depres sie krijgen en er werden herinneringen opgehaald aan de crisis van 1929. Steeds sterker werden de maatregelen die uit eindelijk alle ten doel hadden een dam e werpen tegen de door Inflatoire krachten gepousseerde hausse. Ontegenzeggelijk hebben al deze ingre- en succes gehad vooral in de tweede helft van 1955. In het ene geval was er moeilijker krediet te krijgen en in het andere geval werd het krediet weer duurder. Belangrijker was echter de ketting reactie, die ontstond: juist door het tref fan maatregelen in ons eigen land eerst in het najaar kreeg de publieke -pinde een schok. Er was, zo realiseerde nen zich plotseling, dus inderdaad Iets .an de hand, niet voor niets bemoeiden autoriteiten en economen, kranten en tijd schriften zich met de .hausse. Vertrouwen geschokt door op de geld- en kapitaalmarkt, waar een schaars- ging ontstaan, maar ook op de beurzen, iar de kopers verdwenen en de koersen b(j het minste gerucht kelderden. Toch kunnen wij nfet zeggen, dat de dê- flatoire druk zonder meer de overhand heeft gekregen. Want dwars hier tegen tn ■akt de verhoudingen over de gehele wereld zo gecompliceerd wer ken nog altijd inflatoire krachten, veelal gevoed door loonsverhogingen, die niet ge paard gingen met een verhoging van de rbeidsproduktivitett. Aan deze loonsverhogingen ls nog steeds geen halt toegeroepen, noch in eigen land. noch in het buitenland. Zo wordt, om een 'oorbeeld te noemen, thans in Engeland veer een vloed van stijgingen verwacht: bij de spoorwegarbeiders, de landarbei ders. de bouwvakarbeiders en de mijn werkers. hetgeen tenslotte het prijspeil wel moet opvoeren. Wij zien dus enerzijds de sterke defla- toire stroming en anderzijds de inflatoir* druk van de loonsverhogingen. Het groot ste gevaar zien wij echter uit de psycho logische hoek komen. De mens is bang geworden, dat er een eind aan de hausse 1 komen. Hij is zich bewust geworden, dat de bomen niet tot in de hemel kun- groeien. Zijn angst gaat nu echter zó dat hij direct aan een crisis denkt zonder rekening te houden met de moge lijkheid, dat ook een stabilisatie denk baar zou zijn. De scherpe teruggang op de beurzen in oktober is voor velen een teken aan de wand geweest. En dnt wreekte zich Juist de laatste weken. Ondanks het hoog opgeven eind december van de toekomst de Amerikaanse conjunctuur, heeft ari al voor een nare teleurstelling' gezorgd, die op haar beurt weer de beurs onder druk heeft gezet. B" In- de eerste plaats kwamen de auto producenten plotseling met de waarheid voor de dag. dat de produktie beperkt en arbeiders ontslagen moesten worden wegens marktverzaddging. Voorts blijkt de woningbouw aan het dalen te zijn, terwijl de inkomens van de boeren ook al aan het zakken zijn en de omzetten by de kleinhandel afnemen. Tenslotte be ginnen de voorraden bij de industrie weer normaal te worden, waardoor de extra aankopen van grondstoffen en halffabrl-i katen ten einde lopen. Gevaar GEZONDE verhoudingen souden deze teleurstellingen .niet *1 te veel gewicht in de schaal leggen, maar bfj de labiele psychische gesteldheid van van daag, werken zij als een plons van een enorme kei in een stil vijvertje. En voor al als w(J daarbU dan nog denken aan de politieke strubbelingen her en der en het feit, dat nog steeds niet bekend is of president Elsenhower een tweede can- dldatuur voor het presidentschap wil aanvaarden. Het is dus momenteel zo'n beetje: hot kan vriezen, het kan dooien, waarbij de druk van de publieke' opinie echter zowëü de richting van het kwik aangeeft als hem voflgt. Op zich zelf ls het economische leven nog gezond en dit kan ook zo 'blijven., ala de inflatoire krachten (o.a. van onge remde loonsverhogingen) beteugeld kun nen worden en anderzifds de balans niét te ver doorslaat door een deflalolre druk. Deze opgave ls. gezien het enorme over wicht van de Amerikaanse economie op de wereldconjunctuur, vooral voor de V.S. van belang. De nieuwe begroting daar is gelukkig eindelijk in evenwicht, hetgeen op zich zelf anti-inflatoir werkt. Zou echter de conjunctuur te vee! verzwakken, dan ia zeker ter compensatie een belastingver laging te verwachten. Merkwaardig zijn anderzijds de scherpe aanvallen van sena tor Douglas op de restrictiepolitiek van het centrale bankstelsel, welke politiek hy te benauwend acht. Het is in dit kader van tegen el kaar in werkende krachten (mfla- toir-deflatoir) zo uiterst belangrijk, dat de mens zijn hoofd koel weet te houden en zijn vertrouwen in de eco nomische mogelijkheden weet te be waren. Geeft men zich teveel over aan angstgevoelens, die onmiddellijk op de beurs worden geregistreerd in de vorm van dalende koersen, dan versterkt dit weer de suggestie, dat het verkeerd gaat en zijn wij in een noodlottige spiraal gekomen. Wij be seffen echter anderzijds, dat het niet ieder gegeven is zich vrüjte m&ken van het Goethiaanse Himmelhoch Jauchzend, zum Tode betriibt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7